JCrnst en £ettecenj DONDERDAG 28 'AUGUSTUS 194T HA ARE EM'S DAGBEAÖ 4 Het gevaar voor landmijnen vergt bij den opmarsch dei+Duitsche troepen langs de wegen in het Sovjet-gebied de uiterste voorzichtigheid. Nauwkeurig wordt een verdachte plek onderzocht en een hinderpaal uit den weg geruimd, waarna de tocht kan worden voortgezet. x (Foto Orbis-Holland) Italiaansch weermachtsbericht. Actie tegen Britsche gepantserde strijdkrachten in den sector Tobroek. Engelsche vliegtuigen bombardeerden Tripolis en Benghazi. Hardnekkige verdediging van de stellingen bij Wolsjefit (Oost Afrika). ROME, 27 Aug. (Stefani) Het 449ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: ..In dep. sector Tobroek in Noord-Afrika actie der artillerie tegen Britsche gepantserde strijd krachten. Engelsche vliegtuigen hebben talrijke bommen op Tripolis en Benghazi laten vallen. Er zijn eenige slachtoffers gevallen, terwijl er eenige schade is aangericht. Het afweergeschut te Benghazi heeft een vijandelijk toestel neerge schoten. In Opst-Afrika heeft de vijand een hevigen aan val geopend op onze vooruitgeschoven stellin gen bij Wolsjefit, die de helfdhaftige verdedigers, gesteund door onze vliegtuigen hardnekkig aan de numeriek sterkere Britsche strijdkrachten betwis ten. In andere sectoren bij Gondar levendige ge vechten tusschen onze troepen en sterke vijande lijke nfdeelinggn die gevoelige verliezen hebben geleden. In het centrale gedeelte der Middellandsche Zee hebben onze jachtvlegtuigen een gevecht gevoerd tegen een numeriek sterkere vijandelijke afdeeling. Twee Hurricanes werden neergeschoten. Het vlieg veld Micabba op Malta is opnieuw door Italiaan sche vliegtuigen aangevallen". Finnen bezetten Kiestinki. Steunpunt voor een Sovjet- aanval op Karelië. Het D M.B deelt mede: HELSINKI,' 27 Augustus. Naar van welinge licht zijde wordt. gemeld, is het plaatsje Kiestinki 'in den Noordelijken sector van het Fin- sche Oostelijke front in Finsche handen. Tijdens de gevechten tusschen Sohjena en Kiestinki hebben de Sovjets, die daar "dikwijls tot den laatsten man tegenstand hebben geboden, tweehonderd man ver loren. Kiestinki ligt aan een zijlijn, welke bij Louhi op den Moermanskspoorweg aansluit en ligt op onge veer zestig kilometer afstand van den Moermansk spoorweg. De spoorlijn was aangelegd voor een aanval op Finland. Het plaatsje Kiestinki vormde het be langrijkst en sterkste steunpunt voor een Sovjet- aanval op Karelië aan de Witte Zee. Het plaatsje telt verscheidene honderden houten huizen, waar van het grootste deel door de Sovjets bij hun aftocht in brand is gestoken? zoodat het centrum van het plaatsje geheel venield is. Bij gevechten om Hyrsyla in de uiterste Ooste lijke punt van het oude Finland zijn de Finsche troepen voortdurend sl rijdende, waarbij zij groote terreinmoeilijkheden moeten overwinnen, in twee dagen tijd meer dan veertig kilometer ^opgerukt. De buit is aanzienlijk. Een spoorbrug en een houten brug vielen onbeschadigd in Finsche handen, hoewel de bolsjewisten reeds ladingen dynamiet hadden aange bracht. De vijand heeft op een plaats een door braakpoging ondernomen, welke echter werd afgesla gen De Sovjets lieten hierbij ongeveer 500 gesneu velden op het slagveld achter. Officieel wordt voorts te Helsinki bekend ge maakt: Op 26 Augustus hebben geen vluchten plaats ge had van vijandelijke machines boven Finsch ge bied. Woensdag werd Porvoc door een vijandelijk vliegtuig gebombardeerd, waarbij echter geen scha de ontstond. Finsche luchtstrijdkrachten hebben Dinsdag brisant- en brandbommen laten vallen op vijandelijke troepen en colonnes voertuigen, die zich terugtrokken langs de landwegen in de omgeving van Viipuri (Viborg). De Finsche luchtstrijdkrachten hebben een vijan delijke waamemingsballon in de huurt van VTtpuri vernietigd. De afweer op den begannen grond haal de een bommenwerper en een gevechtsvliegtuig omlaag. Von Papen bij den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. president Inönii ontvangt den Engelschen ambassadeur. United Press verneemt uit Ankara: De Duitsche, ambassadeur Von Papen is gistermorgen te Ankara aangekomen. Hij bracht een bezoek aan den Turk schen minister van Buitenlandsche Zaken Sarad- Jogloc. Radio Ankara deelt mede dat de president van de Turksche republiek, Ismet Inönü Woensdag avond den Engelschen ambassadeur ontvangen heeft in tegenwoordigheid van den Turkschen m uister van buitenlandsche zaken. Britsche vliegtuigen boven Duitsebland. BERLIJN, 28 Augustus (D.N.B.) Britsche vliegtui gen hebben in den nacht van 27 op 28 Augustus hoven Zuidwest-Duitschland gevlogen en op verscheidene plaatsen een aantal hommen neergeworpen. De aange lichte schade is onbeteekenend. De luchtdoelartillerie heeft volgens de totdusver ont\-angen berichten een Britscb vliegtuig omlaaggehaald. Wilhelmstrasse over den aanval op Iran. ,.\Iet medeweten van de VerStaten uitgevoerd Het D.N.B. meldt: Uit een reeks van omstandig heden krijgt men in de Wilhelmstrasse den indruk dat de overval op Iran niet alleen lang van tevoren be raamd, doch ook met medeweten van de Vereenigde Staten uitgevoecd is Zoo ^erwijst men hier bijv. naar een uiting van Lord Beaverbrook dat voor het „ver voer door het Nabije Oosten reeds lang tanks gereed stonden. Bovendien neemt men er nota van dat reeds eenige weken geleden talrijke Amerikaansche corres pondenten naar Teheran gestuurd zijn. Kenmerkend acht men voorts een uiting van de „Daily Express" 5 Augustus, waarin een nauwkeurig plan ontwor pen werd hoe men de Sovjets juist in dien hoek zou kunnen helpen. Dergelijke en andere teekenen schijnen naar de opvatting van toonaangevende Duitsche krin gen de meening te bevestigen dat Roosevelt wel op de hoogte geweest moet zijn van hetgeen zich thans in Iran afspeelt, vooral daar. Churchill nadrukkelijk be toogd heeft dat bij zijn ontmoeting niet Roosevelt geen plekje ter aarde onbesproken is gebleven. Onder deze omstandigheden gaat het naar de opvatting van de zelfde kringen den president der V.S slecht 'af de Pilatus-rol te spelen, waarmede hij zich thans eruit schijnt te willen redden. Roosevelt zou juist nu de beste gelegenheid gehad hebben om de door hem zelf ver kondigde beginselen in daden om te zetten, d.w.z. een aangevallen land de beloofde hulp te verleenen en zijn eigen vrienden als aanvallers te bestempelen. Het feit dat hij zulks niet doet. laat dus slechts <de conclusie toe dat de met zooveel lawaai vérkondigde verklaring acht punten in werkelijkheid niets anders is dan datgene wat men in Duitsche kringen terstond heeft ingezien:'een bluf en een „farce" die huns gelijke niet hebben. De Amerikaansche olietransporten naar de Sovjet-Unie. Japansche nota te Moskou overhandigd. HELSINKI. 27 Augustus (D.NB.) Volgens de Sovjet-radio heeft de Japansche ambassadeur te Moskou, Tatekawa. den commissaris van buitenland sche zaken, Molotof, een verklaring overhandigd, waarin hij verklaarde dat de Japansche regeering door het zenden van petroleum en benzine van Amerika naar de Sovjet Unie in een zeer delicate en moeilijke positie is gebracht, vooral omdat deze transporten zeer dicht onder de Japansche kusten vervoerd- moe ten worden. De Japansche ambassadeur verzochtde Sovjet-regeering deze kwestie ernstig te bestudeeren. De Sovjet-commissaris Molotof heeft hierop, naar de Sovjet-radio verder meldt, den Japanschen ambas sadeur medegedeeld dat de Sovjet-regeering op 23 Augustus door haar ambassadeur te Tokio, Smetanin, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Tojoda," de volgende mededeeling heeft doen toe- kpmen. ,,De Sovjet-regeering is van meening dat er voor de Japansche regeoring geen aanleiding tot ongerust-, heid bestaat. De Sovjet-regeering zou een poging van de Japansche regeering om de normale handelsbetrek kingen van de Sovjet-Unie met Amerika te belem meren, ajs een onvriendelijke daad beschouwen." OOK EEN DéMANCHE BIJ DE VER. STATEN. Domei bevestigt dat de Japansche regeering een vertoog heeft gericht tot de Sovjet-Unie, wegens de Amerikaansche leveranties van vliegtuigbenzine aan Wladiwostok. Ook bij de Amerikaansche re geering is, volgens Domei, wegens dezelfde "kwestie een stap ondernomen. Hierbij werd in het bijzon der gewezen op den korten afstand tusschen deze scheepvaartroute? en de Japansche kust, alsmede op het feit dat deze hulpverleening aan de Sovjet- Unie bestaat uit vliegtuigbenzine met eenhoog octaangehalte. Voorts meldt Dp mei uit betrouwbare bron dat reeds ongeveer 10 milBoen Gallons v'liegtuigben- zine met een hoog octaangehalte uit Amerika naar de Sovjet-Unie onderweg zijn. Hieronder bevin den zich vier scheepsladingen, welke half Augustsu van de Westkust van Amerika zijn vertrokken. De Japansche avondbladen publiceeren onder vette koppen het protest bij de Vereenigde Staten. In de opschriften wordt tot uiting gebracht dat het protest een waarschuwing beteekent daar deze verscheping door Japan niet stilzwijgend kan wor den aanvaard. Het betreft hier een prestigc-aange- legenheid van het Japansche keizerrijk'. Luchtaanvallen der Sovjets op open steden in Iran. Zivare verliezen onder de bn rgerbevol hi ng. Uit Teheran, 27 Aug. Het oudste blad van Teheran „Iran" deelt mede dat de Sovjetluchtvloot met. sterke strijdkrachten open steden van Iran in de provincie Azerbeidsjan alsmede de haven Pahlavigazian en de stad Kaswin gebombardeerd heeft, waarbij groote ver woestingen zijn ontstaan en de burgerbevolking zware verliezen geleden heeft. Vooral in Pahlavi is volgens hel blad de schade groot. Het blad schrijft vervolgens dat 'net vijandelijke optreden van do Britten cn Sovjets noch met de morecle. noch met de militaire beginselen in overeenstemming te brengen is. Iran heeft nooit het voornemen gehad met een land oorlog te voeren. Het eenige doel der politiek van Iran is het handhaven van rust en vrede. (D.N.B.) WERKING VAN DE STROMBOLI. ROME. 27 Augustus (D.N.B.) De vulcaan Strom- Holi vertoont sedert eenige dagen weer een werking. Een asch- en steenregen, vergezeld van een hevig on- deraardsch gerommel, veroorzaakte enkele branden in de wijnbergen. Amerika en de oorlog. Verklaring van Lord Beaverbrook. Lord Beaverbrook heeft in een persgesprek met den vertegenwoordiger van het Zweedsche blad ..Göteborgs Posten" bij zijn terugkeer uit de Ver. Staten verklaard dat hij deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog graag zou zien. Hij kon echter niet zeggen dat de Amerikaansche leveranties aan Engeland voldoende waren. Voor deze hulp bestonden eenvoudig geen grenzen. (D.N.B.) Egyptisch vliegveld gebombardeerd. Het D.N.B. meldt: Het vliegveld Ismaïlia (Egypte) is in den nacht van Dinsdag op Woensdag door Duit sche gevechtsvliegtuigen opnieuw aangevallen. Op hangars en gebouwen, benevens op de startbaan en in het barakkenkamp vielen vele duizenden kilogrammen brisantbommen die aanzienlijke schade aanrichtten. Zware ontploffingen werden achtereenvolgens waar genomen en daarop verscheidene groote en kleine branden gesignaleerd. De Duitsche pers over den aanval op Iran. BERLIJN, 26 Augustus. (D.N.B.) De Berlijn- sche ochtendbladen staan geheel en al onder den indruk van de gebeurtenissen in Iran, die door de bladen met de scherpste woorden als een Britsch- bolsjewistische overval, als een „openlijke schen ding van de neutraliteit met gebruikmaking van een leugenachtig voorwendsel" worden geken schetst. Vooral de „Völkische Beobachter' ontmaskert aan de hand van documenten de Britsch-bolsjewis- tische politiek, volgens welke aan den eenen kant de huidige overval op Iran reeds sinds lang tot het oorlpgsprogram van Engeland in het Nabije Oosten behoort en waaruit aan den anderen kant duidelijk blijkt dat het verdrag van 26 Februari 1921 tusschen de Sovjet-Unie en Iran, dat thans als voorwendsel voor een bolsjewistische bezetting dient, oorspronkelijk gericht was tegen de impe rialistische doelstellingen van Engeland, wiens po gingen om viaPerzië acties te ondernemen tegen de Sovjet-Unie, hierdoor verhinderd moesten wor den. Het blad schrijft vervolgens dat de Iraansche regeering door een correcte en matige houding alles gedaan heeft om den Britten en bolsjewisten zelfs geen schyn van een voorwendsel voor een aanval te leveren. Doch om het Britsche oorlogsprogram te verwezenlijken moest tegen iederen prijs dit voor wendsel gevonden worden. Men vond een voor wendsel in de z.g aanwezigheid van 3 a 5.000 Duit- schers in Iran, die daar een „vijfde colonne" ge vormd zouden hebben. Doch het was natuurlijk, naar de „Völkische Beobachter" schrijft, de Brit ten en bolsjewisten niet te doen om het handjevol Duitsehers, doch om de vorming van een brug tus schen het Nabije Oosten en de Sovjet-gebieden in den Kaukasus. Vervolgens zegt het blad dat na de worging van Irak en Syrië thans de derde aanslag op de vrijhèid en het eigen leven van de volken in het Nabije Oosten is gepleegd. Het omlaaghalen van deze volken tot den rang van Britsche uitbui tingskoloniën is een belangrijk oorlogsdoel dei- Britten. Terreurdaden in Baltisch dorp. Het. DNB meldt: Vreeselijke tragediën, die zich tijdens den terug tocht der Sovjet-troepen in het Oostzeegebied heb ben afgespeeld, zijn thans bekend geworden door de verklaringen van den burgemeester van een dorp in de nabijheid van de stad Wesenberg. Uit de bosschen stroomden de horden der bolsje wistische soldateska en drongen ons dorp binnen, zoo deelde de burgemeester mede. Zij stortten zich op de hoeven, staken de schuren in brand en ver brandden het vee in den sta4. Zij vroegen niet of zich nog menschen in de gebouwen bevonden. Zij schoten op twee levend brandende vrouwen die zich niet tijdig in veiligheid hadden kunnen brengen. Daarop schopten, zij de vrouwen en sloegen met geweerkolven en schoppen op de weerlooze slacht offers, tot deze tenslotte geen geluid meer lieten hooren. Een oude boerin, die voor de huisdeur aan het koken was,/joegen zij een "kogel door de borst. Zij overvielen een ander gezin, vermoordden de kleine kinderen, benevens de ouders en sleepten twee dochters mee die na enkele dagen opgeloof- lijk verminkt in de nabijheid van het omringende bosch werden aangetroffen. Weldra brandden over al in het plaatsje de hofsteden en vielen in asch en puin. De collecte van Zaterdag. Collectanten gevraagd. Zaterdag collecte voor de tuberculosebestrijding. Als de teekenen niet bedriegen zal Zaterdag ge offerd worden, mild en in de overtuiging, dat het goede doel een onbekrompen gave wettigt. Men moet daarom hopen, dat het Zaterdag be hoorlijk weer is. Een collecte met regen of zelfs met een betrokken lucht is maar half werk, want voor een collecte moet er volk bij den we^ zijn, vrijgevige dames en vriendelijke heeren, die voor ditmaal ieder dubbeltje nu eens niet driemaal om- keeren. maar desnoods driemaal een dubbeltje in het busje doen. Ze krijgen er dan trouwens drie speldjes voor. Voor wat hoort wat en een collecte zonder speldjes of bloempjes of schildjes vleit ook al niet. Het speldje voor deze collecte zal het T.b.c. kruis dragen met 'den dubbelen dwarsbalk. Het loont de moeite, den heer G. van Waard, den ijverigen secretaris van het Haarlemsche co mité voor de collecte een paar minuten uit zijn drukten te halen om te infovmeeren hoe de zaken staan Hij blijkt niet ontevreden. De vooruitzich ten ziin niet kwaad en er is dus goede moed voor Zaterdag. „Geen gebrek aan medewerking?" „Dat is er naar. De wil is er zeker. Een al heel mooi voorbeeld had ik daar gisteren van. Een 76- jarige dame heeft zich, terwille van het goede doel. gisteren aangemeld om mede te collecteeren. Zij kent ons werk en weet, wat tuberculosebestrijding beteekent. Wilde niet achterblijven bij deze ge legenheid en heq£t een paar straten voor haar re kening genomen. Zooiets sterkt "je vertrouwen. Of iets anders. Een jong meisje destijds hier met succes, behandeldkwam me opzoekén om me te vertellen, dat ze Zaterdag afwezig was en dus niet kon helpen collecteeren. Maar daarom wilde ze toch het hare bijdragen. Eh toen kwam er een zuinig bespaarde zilveren rijksdaalder te voorschijn hier is hij en die stond ze af. Voor het goede doel. En ze is niet rijk. Het tegen deel is waar. Daarom treft zooiets je". En daarnaast de gebruikelijke'zorgen. De voor bereiding is ditmaal nogal kort. Er moet dus in weinig dagen veel afgewerkt worden. Hier en daar is er lokaliteit, die vorige jaren dienst deed, niet beschikbaar. Dan wordt het zoeken naar een an der vertrek, dat dan ten slotte ook wel weer ge vonden wordt,En dan is er de speckle moeilijk heid, om aan de noodige collectanten te komen. Het is nog vacantietijd, hetgeen speciaal voor de scholen geldt. Gemeenlijk gingen de hoofden der middelbare scholen en der U.L.O.'s tegen de col lecte de klassen eens door en animeerden de leer lingen, zich op ,te geven als collectant. Dat kan nu niet en dat is een streep door de rekening. Dus? „Dus zou ik willen verzoeken, door middel van de krant de jongelui te vragen, zich zoo spoedig mogelijk op te geven om Zaterdag een paar uur te helpen bij de collecte. Laat ik maar niet zeggen höeveel we er nog noodig hebben, maar het zijn er honderden. Wel, als allen, die er een prettigen zomer op hebben zitten. Zaterdag een paar uur wilden reserveeren ten behoev<e van hen, die een slechten winter te gemoet gaan, dan waren we er immers! 't Is waar, zoo de laatste dagen komen er altijd nog heel wat bij, maar we weten graag van te voren waar we aan toe» zijn". Men houde met het billijke verzoek rekening. Wie vacantie heeft kan altijd wel een ochtend of een middag missen voor 'n goed doel. Welnu men melde zich spoedig als collectant aan bij het consultatiebureau. Ged. Oude Gracht 41, pf per telefoon 11604. Doe het Het besturen van de ontzaglijke Duitsche gevechtswagens stelt den bestuurders voor een verantwoordelijke taak. (Foto Orbis-Holland) S. S.-mannen vertrekken naar het Oostelijk front. Het A.N.P. meldt: In „Krasnapolsky" te Amsterdam waren Woensdagavond de S.S.-mannen die Vrijdag naar het Oostelijk front vertrekken, in den kring van hun kameraden en familieleden' bijeen om afscheid te len alvorens zij de reis naar de Sovjet-Unie gaan aanvaarden. De groote zaal, waar de S.S.-vlag en de beeltenissen van- Adolf Hitler en ir. Mussert prijkten, was geheel gevuld en ook vele Duitsche en Nederlandsche gasten hadden hier aan de lange tafels plaats genomen. Qe plaatselijke commandant, S.S.-onderschaarleider Bettink sprak een welkomstwoord. Hij richtte zich spe ciaal tot de vrouwen, moeders en verloofden. De man nen, zoo zeide hij, zullen in de Waffen S.S. een moei lijken tijd tegemoet gaan, maar zij zullen geschraagd worden door de kameraadschap, die daar heerscht. De vrouwen blijven alleen achter, doch zij moeten begrij pen dat hun mannen de eer hebben tot het beste deel van het volk te behooren en dat zij ook het beste doen dat zij doen kunnen, de S.S. zal de vrouwen, moeders en verloofden zooveel mogelijk helpen om door den moeilijken tijd heen te komen en er zullen voor de vrouwen bijeenkomsten worden georganiseerd, terwijl de gelegenheid is geschapen bij elkander te komen in wonen. In den loop van den avond heeft ^ook voorman Feld- mcijer van de Nederlandsche S.S. gesproken. In zijn toespraak zeide hij o.m.: Zij, die Vrijdag gaan vertrekken zullen gaan als po litieke soldaten en als baanbrekers van nieuwe, held haftige tradities van ons volk. Zij zijn, na de thans vergeten levende soldaten, die in Indië vochten, de eerste frontsoldaten. Door den strijd worden de soldaten gestaald en gehard en al wordt door dit afscheid de Nederlandsche S.S. tijdelijk verzwakt, het is zeker, dat dit afscheid enorme gevolgen voor de toekomst zal hebben. Want wanneer de S.S. mannen terugkce- ren dan zal er een corps staan dat zoo sterk en geloovig in zijn werendbeschouwing is. dat een groote en sterke toekomst verzekerd blijft. Zich tot de vrouwen wendend, zeide de voorman: draagt in u het trotsche bewustzijn, dat de mannen thans gaan en bedenkt dat gij geen beter geschenk kunt medegeven dan de zekerheid dat gij niet zult klagen, maar sterk zult zijn. Gelooft in hun terugkomst. Terrslotte wilde de voorman niet in rouw, maar vol trotsch de kameraden herdenken, die hun eenzaam graf in het Oosten hebben gevonden. Hun naam zal voortleven in de rijen der S.S. Staande en met geheven arm werd den gevallen door de aanwezigen hulde gebracht. Met een driewerf Sieg Heil op den Führer besloot voorman Feldmeijer zijn rede. Gezamenlijk werden hierna nog de Duitsche volksliederen gezongen. Orgelbespeling in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Het programma, dat de organist Piet Halsema had samengesteld, stond met de muziek van Joh. Seb Bach in nauwer betrekking dan men, opper vlakkig bezien, zou 'bevroeden. Zelfs weinig ge noemde namen als Franz Tunder en Joh. Peter Kellner vormen schakels in den keten, die in: Bach's muzikale vorming leidt naar Nederland èn naar Italië. En ook Pachelbel. hoewel van dien ke ten geen deel uitmakend, is toch door zijn myziek menigmaal Bach tot voorbeeld geweest. Zoo kan men bij Pachelbel's Choralvoorspel, dat thans werd •uitgevoerd en waarin de strofen vap den tekst (O Lamm Gottes unschuldig) telkens fugatisch zijn behandeld, een voorlooper zien van menig Bach- werk; men weet, dat.b.v. diens Choral „Aus tiefer Not" op Pachelbel's wijze is gevormd. Wat Franz Tunder aangaat, hij behoort in den schakel Buxtehude-Frescobaldi en wijst dus naar Italië: Tunder was Frescobaldi's leerling, en in Lübeck, waarheen Bach's bekende en beroemde pelgrimstocht leidde. Buxtehude's voorganger. De ✓kunstmiddelen die Tunder aanwendt, vindt men bij al de oude organisten, zooaïs Reinken. Schei- demann; en deze namen leiden naar Nederland, over Sweelinck. en verder terpg (over Gabrieli) naar Adriaan Willaert, den Zuid-Nederlander, die de roem zou worden van Venetië. .Ook vermeldde het programma den naam An tonio Vivaldi; elk die iets weet van Bach, kent de beteekenis van Vivaldi's muziek voor de kunst van Bach. Tenslotte werd het orgelconcert van dezen Woensdagavond bekroond door het magistrale ..Praeludium en Fuga in a" van Johann Sebastiaan. Met de uitvoering van dit werk, in een prachtig volgehouden tempo en in wel gekozen kleuren, kwam Halsema op treffende wijze de verplichting na, die het vertrouwen zijner luisteraars hem op legt. Zij waren thans in grooten getale opgeko men en ondergingen in gespannen aandacht de wij ding der muziek. Bij de eerst gespeelde meesters ging die aan dacht begrijpelijkerwijze meer uit naar de struc-1 -tuur van de gefigureerde muziek. Bii Kellner (die een persoonlijk vriend was van Bach; in zijn hand schrift vindt men te Berlijn vele Bachwerken) zal men verwonderd hebben gestaan, hoe hij geheele passages schrijft in kwinten. Evenwel een min der gelukkig gedekt mixtuur-register was hiervan de oorzaak. Dat is nu eenmaal de strijd met de materie, die de organist helaas niet steeds kan ont gaan. Echter wist hij aan den 'anderen kant weer oartii te trekken van die tegenstrevende dingen: ik bedoel het relatief al te zware pedaalregister. dat hem bij Tunder uitstekend te pas kwam, toen hij een werk met dubbel-pedaal uitvoerde. En hoe menigmaal kwam ook dit pedaal hem te pas, wanneer hij de orgelpartijen uitvoerde bij de werken, die de cellist Onne van den Klashorst ten gehoore bracht. Hoe prachtig b.v. klonk dat slot deel van Vivaldi's- Sonate in a, Toch droeg de organist uiterste zorg. dat nergens bij den cellist de stokvoering nadeel ondervond. Van den Klas horst speelde ook de stukken van Grazmli en van Bo'ccherini naar eisch: bevallig en speelsch, doch Bach's Aria uit de D dur Suite gaf hij mi. te zeer in den stijl der voorgaande werken. Dit gemis aan i breeze kon zelfs door den zeer nobelen en zui- I veren cellotoon niet worden vergoed. Zijn Vivaldi voldeed in elk opzicht. Hoewel de belangstelling voor deze concerten groeiende is, blijven nog te velen weg, die hier niet mochten ontbreken. G. J. KALT. Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Twaalfde Zomerconcert, Het Woensdagavond in de Groote Kerk gegeven 12de Zomerconcert der H. O. V. was eigenlijk in Hoofdzaak een vocaal concert. Zelfstandig speeldo ons orkest alleen in de Sinfonia uit het Oratorium „Sant 'Elena al Calvario" van Leonardo Leo, de Ouverture „Iphigénie en Aulide" van Gluck err het fragment uit de muziek voor het ballet „Prometheus" van Beethoven, drie nummers, waarvan de keuze met he oog op de klankverhou dingen der Groote Kerk zeer geschikt genoenw mag worden, zooals de ervaring dan ook. geleerc*ot heeft. Het is onnoodig, de uitvoering er van to bespreken: het zijn werken waarin ons orkest zijn goede kwaliteiten reeds vaak heeft bewezen, ii de Promelheus-muziek ook wat enkele solistisci optredende krachten betreft. Het Maestoso en .Andante in D gr. t., dat de tweede acte opent en aan het beroemde Adagio onmiddellijk voor afgaat zou m.i. zonder schade weggelaten kunnen worden. De vocale werken, waarin het orkest dus een be geleidende functie had, waren de Solo-Cantate voor alt „Gott soil allein mein Herze haben" (no. 169), Psalm 112 (Solo-cantate voc* sopraan me koor) van Handel en het beroemde „Hallelujah*' uit Handei's „Der 'Messias". en Bach's Cantate no. 169 heeft evenals nog ancicre uit dien tijd (na 1730) een obligate orgel partij. Deze werd Donderdagavond op een har monium gespeeld, waarvan de bas door een cello en een contrabas versterkt werd, doch deze tweo bevonden zich juist aan de tegenovergestelde zijde van het orkest t.o. van het harmonium, zoodat voor de nabij zittenden geen, klankversmelting ont stond. Op mijn plaats hoorde ik niet veel meer dan de contrabas. De Cantate bevat twee „paro dieën": de inleidende Sinfonia voor orkest (niet gespeeld!) en de Aaria „Strib in mir", die beide, aan een Klavierconcert in E gr. t. ontleend zijn, naar Schweitzer meedeelt. De solovioolpartij in ge noemde Aria heeft Bach er bij gecomponeerd. Ca- tharina Hessels zong deze Cantate en het werd een respectabele prestatie dezer jonge zangeres, wier mooie altstem reeds meermalen de aandacht ge trokken had. Haar adembeheerseking kan nog beter worden: de loonvorming is nog' te wisselend van sterkte; maar haar wiskundig-zuivere intonaties verdienen bijzondere waardeering. Stond deze Cantate evenals de orkestwerken on der leiding van Marinus Adam; bij de Psalm en het Hallelujah van Handel trad Jac. Zwaan als diri gent op. Daar werkte ook een uit 4 koorvereeni- gingen (n.l. „Het Doopsgezind Zangkoor", „Scho- ten's Chr. Gein. Koor", „Heemsteedsch Chr. Gem, Koor" en „Doopsgez. Zangkoor Beverwijk") ge combineerd koor mede. De eerste drie daarvan staan geregeld onder Zwaan's leiding, van het vierde is r_. van Dijk dirigent. Handel's Psalm 112 is ook een solocantate, doch een voor sopraan. Schitterend zong Kitty Neder- koorn de coloristisch rijk versierde, zeer "moeilijke solopartij, de kristalheldere stem vulde het mach tige kerkgebouw gelijkmatig. Bij „Sit nomen Domini" werkte de solohobo mooi mede. Ook bij dit werk deed zich de nadeelige invloed van den afstand tusschen strijkbas en klavier (continuo) gelden. Het koor werkte hoogst verdienstelijk. Ook daar waar, zooals in ,,A solis ortu" vele figuraties voor zijn rekening kwamen. De gelijkheid tusschen de sopraan en de hobopartij en het slotnummer „Gloria Patri" tusschen solo en koor was niet steeds volkomen. Een machtige vertolking van het „Hallelujah" besloot dit kerkconcert. De dames Hessels en Nederkoorn en de dirigent Zwaan werden met bloemen gehuldigd. <K. DE JONG.. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.06 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8 15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde mu ziek (opn8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Amabilesextet. 11.20 Declamatie. 11.40 Amabile-sextet. 12.00 Melodisten en solist. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische bcrichien. 1.00 Orgelconcert. 1.30 Muselte-orkest „Les Ear» de Paris" en soliste. 2.00 Haarlemsche Orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek. 4.00 Wijdingswoord. 4.20 Gra mofoonmuziek. 4 45 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solistcrv 5.15 B. N O. Nieuws-, economische- gn beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Orgelconcert. 6.15 Sportwetens- wanrdlgheden. 6 30 Vioolsolo. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Residentie-orkest. 8.55 Causerie ..Wat is Nationaal-Socialisme?" 9.10 Zang met pianobege leiding. 9 30 Gramofoonmuziek. -9.45 B. N. O. Nieuwsbe^ richten. 10.09—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Econo mie News from Holland. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuz ek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8 15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Ensemble Jack der Kin deren en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Omroeporkest en soliste. 2.00 Gramofoonmu ziek. 2.15 Kurt Hohenberger en zijn orkest en gramofoon muziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Rococo- octet. 6.00 Declamatie 'voorbereid door de Christ. Radio Stichting) fi.15 De Romancers. 6.45 Gramofoonmuziek. 7 00 Actueel halfuurtje. 7 30 Gramofoonmuziek. 7.45 Toeristi sche raadgevingen. 3 00 Omroeporkest en solist. 9.00 Gra mofoonmuziek. 9.15 Klaas van Beek en zijn orkest. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. 10.05—10.11 Gramofoonmuziek,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6