Haarlem's Dagblad Nieuwe bonnen Astronomische cijfers YRIJW1LI EGIOEN D Nieuwe Iraansche regeering staakt den strijd. Reval ingenomen Overwinning der Duitsch-Finsche troepen. 59e JAARGANG No. 17852 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1^ per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regeiabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. Het interieur van het Kreml te Nowgorod welke Sovjet-stad zich vast in Duitsche handen bevindt. (Foto Orbis-Holland) 's-GRAVENHAGE, 29 Augustus. De secretaris generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat heden zijn aangewezen de onderstaande distributiebonnen, welke in de week van 31 Augustus tot en met 6 September a.s. recht geven op de daarachter vermelde rantsoenen: 33-4 brood: 4 rantsoenen, brood of gebak. 33 brood: 1 rantsoen, brood of gebak. 33 bloem: rantsoen, bloem, brood of gebak. 33 vleesch: rantsoen, vleesch, of vleeschwaren. 33 vleeschwaren: 1 rantsoen, vleesch of vleeschwaren. 33 kaas: 100 gram kaas. 33 melk I: lfó liter melk. Gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 13 September a.s. geeft voorts de met ..33 eieren" ge merkte bon recht op het koopen Van één ei. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 Sep tember a.s. De bonnen, welke van 31 Augustus 1941 af zijn gel dig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch ef vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 30 Augus tus 1941 worden gebruikt.' Zooals bekend is het koopen van vleesch of vleesch waren bij den kleinhandel op" Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. De volgende bonnen ztfn na Zaterdag 30 Augustus niet meer geldig: 32 brood: brood of gebak. 32 vleesch: vleesch of vleeschwaren. 32 vleeschwaren: vleesch of vleeschwaren 32 bloem: bloem. 32 melk I: melk. 31 reserve: aardappelen. 32 reserve: aardappelen. 33 reserve: aardappelen. 31 eieren: eieren. Aardappelen. De bonaanwijzfng voor aardappelen zal bij een af- tonderlijk persbericht worden bekend gemaakt. Honden- en kattenbrood. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 30 Sep tember 1941 op bon no. 16 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: groep 1: 10 kg. hondenbroöd; groep 2: 10 kg.; groep 3: 3 kg,: groep 4: kg.; groep 5: 4 kg.; groep 6: 3 kg. Op bon no. 16 van de voederkaart voor katten wordt roor dezelfde periode 1% kg. kattenbrood beschik baar gesteld. Na 30 September zijn de bonnen no. 16 van voren bedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. HUUROPDRIJVING WORDT BEBOET. •s-GRAVENHAGE, 28 Aug. Herhaaldelijk doen zich nog gevallen van huuropdrijving voor, waar tegen echter door de instanties der prijsbeheersching met kracht wordt opgetreden. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage legde in de laat ste weken eenige spekende boeten op. Een boom- kweeker te Boskoop werd met f 500 beboet; een huis eigenaar te Rotterdam tot f 100 en restitueering van het beveel betaalde, een andere huiseigenaar te Rot terdam tot f 150 en eveneens tot restitueering, (A.N.P.) Het overzicht, dat verstrekt werd door de Duitsche tutoriteiten over het verloop der krijgsverrichtingen aan het Oostfront, sinds 22 Juni j.l., bevat inderdaad astronomische verliescijfers voor de bolsjewisten. Kunt u zich bijvoorbeeld voorstellen wat het zeg- |en wil: 1.200.000 gevangenen? Hebt u een idee, hoe froot een vliegvela zou moeten zijn. waarop 11.000 bolsjewistische vliegtuigen (sinds 22 Juni vernietigd) kunnen staan? Hoeveel uren zoudi u noodig hebben em langs een opstelling van ruim 14.000 pantserwagens te rijden? Hoeveel ton staal zijn verwerkt in 14.000 itukken geschut en wat dunkt u van 870.000 vierkante kilometer terreinwinst? Ziehier enkele pogingen om de enorme verlies- eijfers van de bolsjewisten te demonstreeren, verlies cijfers, die nog aangevuld moeten worden met het aantal gesneuvelde of gewonde bolsjewisten, een aan tal, dat op ruim 4.000.000 is vastgesteld. En voort gaat de strijd. lederen dqg weer rukken de Duitsche legers verder op. Trouw bijgestaan door de verbonden legers en de vrijwilligerslegioenen. Steeds grooter worden de verliescijfers van den vijand der Westersche beschaving, totdat. de hor den van Stalin totaal vernietigd zullen zijn en met den opbouw van het nieuwe Europa begonnen kan worden. In dit nieuwe Europa zal Nederland zijn eigen plaats innemen. Een plaats, die het te danken lal hebben aan de dappere Nederlandsche mannen, die nu strijden in de gelederen van ons legioen, om dat zij weten, dat het hun plicht is voor Nederland een eervolle plaats in het nieuwe Europa te verove ren. Dat is hun plicht, maar ook de uwe. Meldt u daar om aan bij het Ni BRUID EN BRUIDEGOM LATEN VINGER AFDRUK NEMEN. Wanneer U of een ander uw identiteitsbewijs gaat balen en U zet uw vingerafdruk op het desbetreffende papier, dan is dat de gewone gang van zaken, maar wanneer ge direct na het voltrekken van uw huwelijk beiden uw vingerafdruk laat nemen, omdat uw beider naam toevallig met een P begint, dan is dat een groote toevalligheid. Op de foto: een bruidspaar te Haarlem verscheen op zijn huwe lijksdag op het desbetreffende bureau om zijn identiteitspapieren te halen. (Foto Stevens) Officiëel Italiaansch bezoek aan Nederland. 's-GRAVENHAGE, 28 Augustus. De chef van het Italiaansche propagandabureau der weermacht, kolonel van den generalen staf van het luchtwapen Vecchi, heeft gisteren vergezeld van zijn medewer kers een bezoek gebracht aan den weermachtsbe velhebber in Nederland. Kolonel Vecchi inspec teerde o.a. eerst een eenheid van de marine, waar hij zich vooral ook op de hoogte stelde van de oor logsberichtgeving. Verder kregen hij en zijn mede werkers in het stafkwartier van den weermachts bevelhebber van den chef van den generalen staf, generaal-ipajoor Schwabedissen. een overzicht van de troepenverzorging in Nederland. In aansluiting hierop gaf commissaris-generaal Schmidt een over zicht van den arbeid der beide instanties, die elkaar op het gebied van propaganda en verzor ging aanvullen. Dysenterie. Blijft zich te Haarlem tot enkele gevallen beperken. Uit Amsterdam komt het bericht dat zich daar nog steeds vrij veel gevallen van bacillaire dysenterie voordoen. Gelukkig blijkt,' dat deze ziekte te Haarlem geen ernstig karakter heeft aangenomen. Na onze vorige publicatie, eenige weken geleden, hebben zich hier slechts enkele nieuwe gevallen voorgedaan. Bo vendien zijn deze ziekteverschijnselen van een lichte graad zoodat de patiënten na eenige dagen weer de herstellende hand waren. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. KLACHTEN OVER OPKOOPEN VAN VISCH OP HET IJSELMEER. Veel visch komt nimmer op de veiling. BUNSCHOTEN, 28 Augustus. In de raadsverga dering der gemeente Bunschoten werd een onderwerp aangesneden, dat van algemeener belang is dan voor de gemeente Bunschoten alleen. Een der leden, visscher van beroep, vestigde er de aandacht op. hoe zich den laatsten tijd op het IJsel- meer practijken hebben ontwikkeld, welke niet alleen aan de verschillende gemeenten langs de IJselmeer- kust groote schade berokkenen, doch tevens den bona- fiden vischhandel kapot maken. Spr. had hier 't oog op de groote partijen visch, welke buiten eenige vei ling of vischafslag om. op het IJselmeer worden ver handeld, waarbij uit den'aard der zaak ook geen con trole kan zijn op ondermaatsche visch. Als voorbeeld werd genoemd Spakenburg, waar verleden week meer dan dé helft van den totalen aanvoer'van pa ling buiten de visch veiling om werd verhandeld. Duizenden kilo's paling werden daar aan het haven hoofd gelost zonder dat op deze paling controle op maat of prijs was. En zooals in Spakenburg gaat het in alle visschershavens langs het IJselmeer. De vischventers gaan met bootjes het IJselmeer op, praaien daar de visschers en bieden hun hoogere prij zen voor de visch dan de visschers als vastgestelden prijs op de veiling krijgen. Het zijn niet zoo zeer de bonafide handelaren, die zich met deze prhetijken inlaten, doch de zoogenaajnde gelegenheidshandelaren die er den laatsten tijd in grooten getale zijn bijge komen, nu er bij de bevolking veel vraag naar visch is. Vooral over eenige weken, als de vischvangst min der wordt, zal het euvel zich geducht doen voelen, want dan zal er geen sprake meer zijn dat er ter veiling voldoende aanvoer voor den bonafide handel is, daar alles reeds op het water wordt weggekocht. Deze verkeerde practijken, welke blijkbaar slechts moeilijk zijn te onderdrukken, leiden ef weliswaar toe, dat de visscher hoogere prijzen voor zijn artikel maakt, doch de consument wordt de dupe en moet meer betalen dan een redelijken prijs. In genoemde raadsvergadering werd aangedrongen op meer politietoezicht op het IJselmeer, opdat het gesignaleerde kwaad ten saogdigste den kop wordt ingedrukt Hiermede zijn de vischhandel en de con sument gebaat. (A.N.P.) Gedwongen door overmacht der binnengevallen Engelsche en Sovjettroepen. Uit Teheran meldt het D.N.B.: Er is een nieuwe Iraansche regeering gevormd. Minister-president is Ali Foeroeghi, die deze functie reeds van 1932 tot 1935 heeft bekleed. Minister van Buitenlandsche Zaken is Ali Soheily minister van 'Binnenlandsche Zaken Amery. Met het oog op de overmacht der Engelsche en Sovjettroepen, die het land zijn binnengevallen, heeft het nieuwe ministerie in een buitengewone zitting besloten dat de Iraansche troepen hun te genstand zullen staken, om verder bloedvergieten te voorkonden. Hef Iraansche persagentschap Pars meldt dat de nieuwe premier, Foeroeghi, zijn nieuwe kabinet Donderdag aan het parlement heeft voorgesteld. Daarbij heeft hij verklaard dat de Iraansche re geering met den oprechten wensch goede betrek kingen met de vreemde staten te onderhouden en vrede en rust te handhaven, aan de Iraansche strijdkrachten bevel heeft gegeven zich van allen tegenstand te onthouden. Het parlement heeft eenstemmig zijn vertrouwen in het nieuwe kabinet uitgesproken, aldus dit agentschap. WILHELMSTRASSE OVER STAKING DER VIJANDELIJKHEDEN. De staking der vijandelijkheden waartoe de nieuwe regeering van Iran besloten heeft, aldus het A.N.P. kan naar het oordeel van kringen uit de Wilhelmstrasse het treffendst vergeleken worden met de houding die een in zijn woning overvallén'weerloos mensch het verstandigst tegen over twee inbrekers zou aannemen. Het geheele voorval, zoo verklaart men, zal ech ter voor vele volken leerrijk 'zijn. daar de Iraan sche regeering volgens de vroegere verstrekte Engelsche verklaringen, een dergelijke overval eenvoudig voor onmogelijk zou gehouden hebben. Waarschuwing aan Sovjet- commandanten. BERLIJN, 29 Augustus. (ANP) De comman danten der bolsjewistische luchtvaartregimenten hebben een aanschrijven van het opperbevel ont vangen, waarin hun, zooals het heet. „voor de laat ste maal" wordt gelast de scherpst mogelijke maat regelen te nemen, wanneer hun ondergeschikten zich laf gedragen. De commandanten en commissa rissen die zich hieraan niet nauwgezet houden zul len voor een krijgsraad moeten terechtstaan. UIT DE STAATSCOURANT. 's-GRAVENHAGE, 28 Augustus. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën van 27 Augustus 1941, is mr. Ph. C. M. van Campen, thans hoofdcommies, benoemd tot referendaris bij het departement van Financiën, met ingang van 27 Augustus 1941. Bij besluit van den secretarisgeneraal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 25 Augustus 1941, is aan J. A. H. Rijnders op zijn verzoek met ingang van 14 October 1941 eervol ont slag verleend als burgemeester wan de gemeente Terschelling. V Victorie Duitschland wint ooor Europa op alle fronten Ook Baltischport in Duitsche handen Extra bericht van het opperbevel HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER, 29 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Duitsche troepen hebben op 28 Augustus in samenwerking met vloot en luchtmacht na har den strijd de zeer sterke oorlogshaven Reval ge nomen. Van den Hermannstoren der oude Hanze stad wappert de Duitsche oorlogsvlag. Nog. denzelfden dag zijn Duitsche troepen op gerukt naar de oorlogshaven Baltischport, die volgens de modernste beginselen is aangelegd. Ook deze haven werd genomen. Er zijn verschei dene duizenden gevangenen gemaakt. Zes kust- batterijen en een onoverzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal, een torpedojager en negen an dere oorlogsschepen zijn tot zinken gebracht. De zware kruiser Kirov", een torpedojager en vijf andere oorlogsschepen werden zwaar bescha digd." DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Ten Oosten van Salla belangrijke strijdmacht verslagen. Vliegvelden in Engeland en Egypte bestookt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 Augustus (DNB) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Aan het geheele Oostelijke front ontwikkel den zich de operaties ook gisteren volgens de plannen. Aan het Finsche front hebben Quitsche en Finsche troepen in nauwe samenwerking een belangrijk succes behaald. Na onder de moeilijk ste terreins- en weersgesteldheid gevoerde ge vechten, die dagen duurden, is ten Oosten van Salla een vijandelijke strijdmacht ter sterkte van twee divisies vernietigend geslagerj/ Slechts kleine afdeelingen slaagden er in niet achter lating van vrijwel alle oorlogsmateriaal te ont komen. Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben gisteren overdag 109 Sovjetvliegtuigen vernie tigd. Bovendien werden door Hongaarsche jagers 10 en door Italiaansche jagers 8 Sovjettoestellen neergeschoten. In de Engelsche wateren heeft een gevechts vliegtuig overdag bij de Farör een vrachtschip van 4000 ton tot zinken gebracht. Op verschei dene Engelsche vliegvelden zijn geslaagde nach telijke aanvallen gedaan. Aan de kust van het Kanaal verloor de Britsche luchtmacht gisteren 11 vliegtuigen bij luchtgevechten en 2 door af weergeschut. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 26 op 27 Augustus bomtreffers ge plaatst op de installaties van het vliegveld Is- maïlia aan het Suezkanaal. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht het gebied om Mannheim aangevallen. De schade in onaanzienlijk. Een der aanvallende bommenwerpers is door afweergeschut neer gehaald". Aanvragen Schoenenbons. Hoe het met de aanvragen te Haarlem staat. De Dïstributiedienst te Haarlem deelt mede: Zboals reeds is medegedeeld*moeten degenen, die in de eerste tien dagen van Augustus een aanvrage voor een schoenenbon indienden en daarop tot heden nog geen bericht ontvingen, hun aanvrage als afgewezen beschouwen. De eerste tien dagen van September bestaat echter wederom gelegenheid_Jot het doen van aanvragen. Alleen degenen, die noodzakelijk een schoenenbon behoeven, kunnen van deze gelegenheid gebruik maken. Het brood. De nieuwe samenstelling. In aansluiting op de mededeeling in ons vorig num mer (die de Telegraaf van den Ned. Bakkersbond vernomen had) over de veranderde samenstelling van het brood, vernemen wij dat de Haagsche bakkers aan hun klanten reeds hebben laten weten, dat het nieywe brood a.s. Maandag te verwachten is. De Haarlemsche bakkers hebben nog geen bericht ontvangen wanneer zij het wittebrood van de nieuwe samenstelling moeten gaan bakken Wel verandert a.s. Maandag de samenstelling van het tarwebrood, waarin 5°/» meer rogge komt. Wat de nieuwe samenstelling van het wittebrood betreft wordt verzekerd, dat het in vorm, uiterlijk en smaak tamelijk veel van het thans verstrekte ver schilt. Het wordt namelijk patter en ook grauwer. De kwaliteit en voedingswaarde zal zoo wordt ver klaard niet verminderen. AUTO UIT DE BOCHT. Vanmorgen reed een vrachtauto uit Heemskerk te Haarlem op het Kennemerplein, die een andere vrachtauto aan een kabel op sleeptouw had. Bij het nemen v,an de bocht naar den Jansweg schijnt de kabel onklaar te zijn geraakt met het gevolg, dat de tweede auto tegen een huis aan den Jans weg terecht kwam en schade opliep aan.de carrosse rie en de carburator. De beschadigde wagen is naar een naburige garage vervoerd. In de cabine van de auto zaten twee mannen uit Heemskerk, die natuurlijk een geduchten schok te verduren kregen, met het gevolg, dat een hun ner naar een der ziekenhuizen te Haarlem moest worden vervoerd, daar men voor een lichte her senschudding vreesde. De ander liep eenige on beduidende kwetsuren op. NIEUWE AANHOUDINGEN IN ZWENDEL- AFFAIRE MET BONNEN. 's-GRAVENHAGE, 29 Augustus. Met betrek king tot den omvangrijken distributiebonnenzwendel. welke dezer dagen in Den Haag aan het licht is geko men, vernemen wij nog dat gistermorgen nog de 19- jarige koopman J. J. B. is aangehouden. Hij wordt er van verdacht rechtstreeks van een der hoofdver dachten in deze zaak 20.000 boterbonnen te heb ben gekocht, waarvoor hij een bedrag van f 20.000 heeft betaald. Een klein deel van deze bonnen heeft hij gebruikt om boter te koopen voor zijn zaak. De rest van deze bonnen heeft hij aart anderen verkocht. Een van deze personen, de 26-jarige H. H. J. M„ is gistermiddag in Zoetermeer aangehouden en in arrest gesteld. Dit is reeds de zesde en zevende arrestatie in deze zaak. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Nog meer arrestaties worden verwacht (A.N.P.) Dr. J. F. M. Sterck overleden. Oud-Inspecteur van het L.O. en Vondelkenner. Bij het afscheid van Ir. W. J. Burgersdijk als directeur der N. Z. H. T. M. werd hem door het personeel een jol aangeboden. Hierboven: de heer en mevrouw Burgersdijk bij het afscheidsgeschenk, (Foto D« Haas) Dr. J. F. M. Sterck. (Foto Archief H. D.( In de Mariastichting te Haarlem is In den leeftijd van 82 jaar overleden de heer J. F. M. Sterck, oud- inspéeteur van het Lager Onderwijs te Haarlem en bekend letterkundige, speciaal als Vondel-kenner. Dr. Sterck werd 3 Januari 1859 te Amsterdam ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Rolduc en stu deerde van 1877 tot 1880 rechtswetenschappen aan de Amsteraamsche Universiteit Wegens ziekte moest hij evenwel deze studie staken. Later kreeg hij les van Prof. Jos. Alberdingk Thijm in Ned. letteren en kunst. Van 1889 tot 1903 maakte hij deel uit van de Amsterdamsche uitgeversfirma C. L. van Lan- genhuyzen. In 1892 werd de heer Sterck arrondi sements-school- opziener te Amsterdam. In 1910 vertrok hij naar Haarlem in diezelfde functie Van 1916—1921 was hij hier disctricts-schoolopziener en daarna was hij nog drie jaar werkzaam als inspecteur van het Lager On derwijs in de Inspectie Haarlem. Dr. Sterck wijdde zich ook aan de openbare zaak: van 18941910 had hij zitting in den gemeenteraad van Amsterdam, van 1905 tot 1909 was hij lid van den Voogdijraad (Amsterdam I); in 1921 was hij lid van het College voor Rijks Tucht- en Opvoe dingswezen en van 19141915 voorzitter van de Maat schappij van Letterkunde te Leiden. In 1919 benoemde de Universiteit van Amster dam den heer Sterck tot doctor honoris causa in de Ned. Letteren. Sindsdien is hij medewerker en leider van de Vondel-uitgave der Wereldbibliotheek, want Dr. Sterck was een uitnemend Vondelkenner en ge noot als zoodanig een nationale en internationale ver maardheid. Ook van Bilderdijk's leven en werken maakte hij een diepgaande studie. Na zijn afscheid als Inspecteur van het L. O. heeft dr. Sterck zich te Aerdenhout gevestigd. Tot zijn publieaties behooren zijn boeken over het Mirakel van Amsterdam, boeken en artikelen over Bilderdijk, publicaties over Alberdingk Thijm en zijn Vondelstudies De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag a.a. te 11 uur op het St Adelbertuskerkhof te Bloemen- daal. De moord te Delft. Verdachte Van Blerkom vertoefde onder schuil naam in Haagsch pension. DELFT, 29 Augustus. De commissaris van politie te Delft maakt bekend: Het staat vast dat Jan van Blerkom, alias Jan Verhagen, verdacht van den moord op den 19-jarigen H. de Man, onder den naam Jan Zwart tot en met Dinsdag 26 Augustus j.l. heeft vertoefd in een pension te 's-Gravenhage. Op een gegeven oogenblik is hij plotseling van daar verdwenen en niet meer aan dat adres teruggekeerd. Enkele personen die voor dit onderdak hebben ge zorgd zijn gearresteerd. Uit het onderzoek is verder gebleken dat de verdachte Van Blerkom tot op dat oogenblik niet meer in gezelschap was van den ver dachte Hugenholtz Het is niet onmogelijk dat de verdachte Van Blerkom, alias Verhagen, alias Zwart, in gezelschap is van den 21-jarigen Gerard Dogger, uit Den Haag. die tevens moet worden aangehouden. Laatstgenoemde bedient zich van legitimatie-papieren staande fen name van Gerard Dogger of noemt zich Otto van der Gronden. Nogmaals wordt den politie autoriteiten ter zee en in havenplaatsen verzocht strenge contróle te houden op mogelijke ontsnappings pogingen over zee. (A.N.P.) EGYPTE EN ENGELAND. ATHENE, 28 Augustus (D.N.B.) Krachtens een nieuwe verordening der Egyptische militaire instan ties kunnen, na«ar te Kairo verluidt. Britsche troepen thans in alle Egyptische steden en dorpen zonder uit zondering worden gestationneerd.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1