De strijd in het Oosten Duitsche troepen op 50 k.m. voor Sint Petersburg. Strijd aan de Finsche Golf nadert zijn beslissing. Om Reval en Baltisch-Port wordt nog gevochten. Als aanvulling op het weermachtbericht van Don derdag verneemt het D.N.B. van militaire rijde: Aan het front tegen de Sovjets gaat de situatie aan de Finsche Golf thans haar beslissing tegemoet. Het is den jbuitschen troepen gelukt, den rest van Noord- Estland in bezit te nemen, de eilanden Oesel en Dagö uitgezonderd. Om de havens en zeesteunpunten Beval en Baltis-Port wordt thans nog gestreden, doch men kan aannemen dat ook die binnenkort zullen vallen. Dan zullen de Sovjets nog slechts over de genoemde eilanden Oesel en Dagö alsmede over het steunpunt Hangö aan de buitenkust van de Finsche Golf dat zij in 1940 van Finland hebben af geperst. beschikken. Ihmiddels is het gebied om Petersburg door den Duitschen opmarsch uit het Westen, Zuiden en Zuid oosten weer zoo vernauwd wat de Duitsche troepen ten deele reeds 50 K.M. voor Petersburg staan. Aan gezien ook de Finsche opmarsch op ae landengte van Karelië tusschen het Ladogameer en de Finsche Golf voortdurend ruimte naar het Zuiden krijgt, wordt de verdediging van Petersburg voor de Sovjets steeds moeilijker De eenige plaats van beteekenis ten Noorden van Petersburg, welke in 1940 aan de Fin nen is ontrukt, t.w Wiborg (Viipuri) is reeds inge sloten. Zoo beschikken de Sovjets thans nog slechts over Kroonstadt en Petersburg als zcesteunpunten in de Finsche Golf. De succesvolle oorlog met mijnen van de Duitsche marine in deze wateren en het voortdurende optreden van het Duitsche luchtwapen en van de Finsche marine tegen eonvooien van de Sovjets in de Finsche Golf bemoeilijkt echter ook thans reeds de verbinding der Sovjets met hun bui tenposten, welker volkomen afsluiting na den val van Reval en Baltisch-Port verwacht kan worden. Zoo worden in het gebied van de Oostelijke Oostzee beslissingen van principieele beteekenis voorbe reid, waarvan het resultaat zal zijn dat de Sovjet- Unie geheel uit het Oostelijk gebied van de Oostzee verdreven zal worden. Naar het D.N.B. voort verneemt trachtten de bols jewisten in den centralen sector Woensdag plaatse lijke afleidingsaanvallen te ondernemen. Al deze aanvaller,, die werden gesteund door pantserwagens en krachtig artillerievuur, werden door den held- haftlgen Duitschen afweer verijdeld- Op een punt brachten de Sovjets drie eskadrons cavalerie tegen de stellingen der Duitsche infanterie in het vuur. Ook deze aanval werd gesmoord in het geconcentreerde vuur van Duitsche infanterie en artillerie. De drie eskadrons werden geheel vernietigd. Aan den benedenloop van den Dnjepr bemerkten Duitsche infanteristen in den vroegen ochtend van den 27sten Augustus dat aan den Oostelijken oever Sovjetpioniers- en' infanterie-afdeelingen gereed ston den om de rivier over te steken Klaarblijkelijk waren de bolsjewisten van plan met behulp van pontons en rubberbooten naar de overzijde te komen. Onmiddel lijk gewaarschuwde Duitsche batterijen namen de Sovjetconcentraties onder vuur. De granaten sloegen in de infanteriecompagnieën, die uiterst zware ver liezen leden. De pontons werden ^rnield. In hetzelfde gebied heeft een Duitsche stoottroep, bestaande uit pioniers en infanterie, een vrij groot eiland in de rivier genomen. De bolsjewisten die het eiland trachtten te verdedigen werden in een gevecht van man tegen man overweldigd. BERLIJN, 28 Augustus (D.N B.) Op 27 Augustus ls een koopvaardijschip der Sovjets van 3.000 b.r.t. door bomtreffers in de Finsche Golf zwaar beschadigd. Bij een aanval op Reval troffen Duitsche bommen op de reede van Reval een torpedojager en een koop vaardijschip der. Sovjets van 4.000 b.r.t. Beide sche pen werden zwaar beschadigd en bleven met slagzij liggen. In het uiterste Noorden van het Duitsche Oostelijke front bestookten Duitsche gevechtsvlieg tuigen op 27 Augustus colonnes en concentraties troe pen der Sovjets, alsmede een barakkenkamp op suc cesvolle wijze met bommen. Het kamp kreeg talrijke voltreffers en brandde volkomen af. De infanterie der Sovjets leed door de aanvallen van het Duitsche luchtwapen zware verliezen Aan de kust van de IJszee werden iwee koopvaardijschepen met tezamen 7.000 b.r.t. zwaar beschadigd. Duitsche gevechtsvlieg tuigen bestookten op 27 Augustus in de Zuidelijke Oekraïne ten Oosten van den Dnjepr een munitie fabriek op succesvolle wijze met bommen van aller lei kaliber. De Duitsche bommen troffen de fabrieks hallen. Met drie steekvlammen ontploften voorraden munitie, welke de omliggende fabrieksgebouwen in brand zetten. Bij hun vertrek zagen de Duitsche vlie gers onder zich de geheel© omgeving der fabriek in een geweldige zee van vlammen gehuld. Aan het front van Kiew vernietigde het Duitsche luchtwapen op 27 Augustus 17 pantserwagens der Sovjets en 2-59 vrachtauto's. De aanvallen waren In het bijzonder gericht op de spoorlijn Kiew-Neshin die op verscheidene plaatsen door voltreffers beschadigd werd Door duikvluchten op treinen werden negen rijdende en stilstaande treinen vernietigend getrof fen. De spoorlijn Brjansk—LgowNishin en. Tsjemi- gow werd door talrijke bommen onbruikbaar gemaakt. Jtadio ffwqxamttia ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7 00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9,25 Gramofoonmuziek. 10 00 Ernstige muziek (opn.). 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 12.40 Almanak. 12.45 B N. O. Nieuws- en economische belichten. 100 Klaas van Beeck en zijn orkest. 1,30 Gra mofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid.. Muziek en vroolijkheid 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ Radio Stichting. 4.20 Het Oost-NederlandSch Strijkkwartet en gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Orgelconcert. 6 00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Amusementsorkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gevarieerd Zaterdagavondprografhma. 8.45 „Als ik 't voor 't zeggen had", causerie. 9.oa Ernst van 't Hoff met zijn 15 tplisten. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten, lo.oo—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Dutch News Reet. HILVERSUM II, 301.S M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. ïf. Nieuwsberichten. 8.15 Concertgebouworkest (opn.). Gramofoonmuziek. 9.25 Residentie-orkest, zangvereeniging „Excelsior" en solisten (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Cabaretprogramma (opn.). 11.00 Amusementsorkest, zang- solTste en bet kleine Omroepmannenkoor (opn.). 12 00 Gra- jnofoonmuzlek. 12.15 Ensemble Bandi Balogh. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramofoonmu ziek. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 2 45 Voor de plattelandsjeugd. 3.00 Utrechtsch Stedelijk orkest. 4.00 Omroeporkest en solist, s.oo Cyclus „De Evangelisten en hun werk". 5.15 B. N. O. Nieuws-, eet mlsche- en beursberichten. 5.30 Zang. baTp en hobo. 6.15 Pro Muslca en gramofoonmuziek. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Nieuws van de platenmarkt 7.40 Reportage. 8.00 Zang en piano. 9.00 Causerie „In hel herfstig boseh". 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door dc Christ. Radio tSichtlng). 10.05—10.20 Causerie „Brandende kwesties" (opn.). HET DUITSCHE RI.IK SR ADIOPRO GRAMMA. Vrijdag 29 Augustus dirigeert de staatskapelmeester Jo hannes SchUler "van 16.00—17.00 uur een operaconcert. Uitgevoerd worden werken van Nlcolal, Verdi, Gounod, Moscagni en Beethoven. Medewerkenden zijn Erna Berger, sopraan. Paula Buehner. alt. en Peter Anders, tenor. Van 17.10—18.00 wordt een programma uitgezonden „Noten en annecdoten". In verband met de herdenking van den 7Ssten verjaar dag van Hermann Lunz wordt in het rijksprogramma eer. uitzending verzorgd: „Am Haldberg geht e'.n leises Klingen". Lunz' liederen en muziek worden ten gehoore gebracht. Van 20.50—21.10 uur frontberichten. Van 21.15—22.00 uur besluit de Groot-Duitsche radio- omroep met het beroemde werk van Mozart „Die kleine Nachtmusik". In 9 avonduitzendingen geeft de Groot-Dyltsche radio- omroep een overzicht van Mozart als componist van amu sementsmuziek. teneinde deze composities, die ïangen tijd een minder gunstige plaats Innamen op concertprogram ma's. wederom bij het publiek Ingang te doen vinden Medewerking hierbij verleenen het Duitsche Radioorkest, dirigent Karl Liszt. Hans Welszbach. Bruno Aulich en Adolph Arthur Kuhnert. Bij dezen aanval vernietigden de Duitsche gevechts vliegtuigen 103 vrachtauto's, zes stukken geschut en een zwaar stuk treingeschut. Twee batterijen der Sovjets werden door bomtreffers tot zwijgen gebracht. Op het genoemde traject werden 18 geheel geladeh goederentreinen ontspoord. Een munitietrein kreeg verscheidene voltreffers en vloog met een geweldigen steekvlam in de lucht. Onder voortdurende kleine ontploffingen brandde de trein volkomen af. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Zes toestellen neergeschoten. BERLIJN, 29 Augustus. (D.N.B.) Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag in Wesf-Duitschland een aantal bom men neergeworpen, dat slechts geringe schade aan richtte. Totdusver is bericht ontvangen dat zes vijandelijke vliegtuigen door nachtjagers eti de luchtdoelartillerie zijn neergeschoten. Uit Zagreb verneemt Stefani: De Poglafnik (staats leider van Kroatië) heeft bepaald dat de terdoodver- oordeelden voortaan nietmeer opgehangen, maar gefusilleerd zullen worden. NOWGOROD IN DUITSCHE HANDEN. Groote rookwolken stijgen op uit de olietanks die door de vluchtende bolsjewisten bij het verlaten der stad in brand waren gestoken. (Foto Orbis-Holland) Italiaansch weermachtsbericht. Duitsch-ltaliaansche lucht actie tegen de vesting Tobroek. In de Middellandsche Zee twee kruisers getroffen ROME, 28 Augustus (Stefani) Het 450ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „De Duitsch-ltaliaansche luchtmacht heeft giste ren een levendige bedrijvigheid ontplooid tegen de vesting Tobroek. Sterke afdeelingen Italiaansche en Duitsche bommenwerpers hebben, begeleid door onze jagers, havenwerken, batterijen en andere doelen bestookt. Boven Sidi el Barrani hebben Duitsche jagers twee Britsche vliegtuigen van het type Curtiss neergeschoten. Italiaansche escadril les hebben de vijandelijke stellingen in de oase Dzjaraboeb gebombardeerd. Aan het landfront van Tobroek aanzienlijke bedrijvigheid van vooruitge schoven afdeelingen en artillerievuur. De Engelsche luchtmacht heeft opnieuw aanvallen gedaan op Tripolis en Benghazi. In Oost-Afrika is een hevige vijandelijke aan val op Wolsjefit afgeslagen door den hardnekkigen tegenstand van onze troepen die werden gesteund door een welonderhouden artillerievuur en de doel treffende actie onzer dappere vliegers. In de Middellandsche Zèe hebben Italiaansche torpedovliegtuigen in opeenvolgende golven twee vijandelijke oorlogsschepen aangevallen en ge troffen. n 1. een lichten kruiser en een hulpkruiser van 12.000 ton. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd". Operaties der Finnen blijven zich met succes ontwikkelen. Sovjets ontruimen het eiland Buursari. Het D.N.B. meldt: HELSINKI. 28 Augustus. Naar van welinge lichte zijde verluidt, worden aan het geheele Oos telijke front in Finland de operaties met succes in de richting van den Moermanskspoorweg voort gezet. Op de Karelisclje landengte, tusschen het Ladogameer en de Finsche Golf beginnen de bolsje- wfki met de ontruiming van het rotseiland Buur- saari, dat zij na den Finsch-Russisches winter- oorlóg tot een vestingachtig steunpunt haddén gemaakt. Het Finsche blad „Helsingit\ Sanomat maakt melding van zeer ernstige vernielingen die dc bolsjewisten in 'net door de Finnen ver overde plaatsje- Sakkijarvi aari de Finsche Golf hebben aangericht. In de kerk heeft een brand, ge woed en er zijn sporen die er op wijzen dat men het erf om de kerk als werkplaats heeft gebruikt. De kerk zelf is, naar uit de achtergelaten sporen te zien is. als schietschool gebruikt. Op het kerk hof waren- de grootste vernielingen aangericht. De grafsteenen waren omvergegooid, terwijl op enkele plaatsen de graven geschonden waren.Ongetwij feld. zoo meent het blad, heeft men naar sieraden gezocht. Van de huizen was nog slechts de schoor steen over. De talrijke bruggen waren door de bolsjewisten opgeblazen. Persoonlijke brief van Konoje aan president Roosevelt. De Amerikaansche president zal ook persoonlijk antwoorden. Uit Washington meldt het D.N.B.: De Japansche ambassadeur Nomoera heeft president Roosevelt Donderdag een persoonlijk schrijven van den Ja- panschen minister-president overhandigd. In aan sluiting daarop heeft Nomoera een onderhoud ge had met president Roosevelt en met den minister van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil. Nomoera weigerde den journalisten eenige aanduiding te verschaffen omtrent den inhoud van de boodschap. Na de ontvangst van den Japanschen ambassadeur zeide minister Huil dat president Roosevelt op den persoonlijken brief van den Japanschen minister president ook persoonlijk zal antwoorden. Het Japansche blad „Asahi Sjimboen" meldt uit Washington dat de besprekingen tusschen Huil en Nomoera, op 23 Augustus geen verandering in den toestand gebracht hebben. Veeleer hebben de Ver een igde Staten fyjn financieele en economische maatregelen tegen Japn verscherpt, zoodat een volkomen stopzetting van den handel verwacht kan worden. Vele Japansche firma's in de Vereenig- de Staten hebben dan ook reeds definitieve be sluiten genomen. Japan moet zich thans, aldus het blad, afvragen of het vertrek zijner burgers uit de Vereenigde Staten overwogen die.:' te worden. MOSKOUSCHE ARBEIDERS AAN HET WOORD. Hun meening over het bolsjewisme. Het A.N.P. meldt: De regimenten van een Duit sche divisie infanterie, die na bijna drie weken van ingespannen marschen door de Stalxnlinie waren gebroken en den vluchtenden vijand verder op de hielen zitten, hebben thans voor het eerst kennis gemaakt met Sovjetsoldaten uit Moskou en de on- middllijke omgeving van de Sovjethoofdstad. Een aantal van hen is in Duitsche gevangenschap ge raakt. „In het kamp van de divisie", zoo schrijft een bijzondere correspondent o.a., „treffen wij talrijke arbeiders uit Moskousche bedrijven in de uniform van het Sovjetleger, die zich over het algemeen te vreden over hun lot uitlaten. Bij het verhoor ste ken zij de waarheid over de toestanden in het pa radij? van Stalin niet onder stoelen en banken. Toen de eerste jongeman begon te praten, kwamen ook zijh kameraden los. Voor de vuist weg vertelden zij hun meening over het communisme en zijn twijfelachtige zegeningen en men heeft daarbij in het geheel niet den indruk dat zij den ondervra ger respectievelijk den tolk naar den jnond willen praten. Van elk hunner krijgt men ontstellende bijzonderheden te hooren over het menschonwaar- dig bestaan van de arbeiders in de Sovjet Unie. Hun uitlatingen hebben een door eerlijke haat ge dragen verontwaardiging over het Jodendom ge nteen, dat het met behulp van het bolsjewistische stelsel steeds weer klaar speelde, zich toegang te verschaffen tot alle toonaangevende instantie^ van den Sovjetstaat. Dat zij bovendien van de organisatie van een modern leger weinig verstand hadden en daarbij werkten met. volkomen ontoereikende middelen, blijkt reeds uit het feit dat de meesten van deze gevangenen, die allen behoorden tot een regiment tirailleurs, geen regelmatige opleiding hadden ont vangen, doch pas enkele weken geleden voor den militairen dienst waren opgeroepen. Een hunner was net tien dagen soldaat, toen de Duitschers hem gevangen namen. Eenstemmig verklaavden de arbeiders dat er reeds op den eersten dag van den aanval een heillooze wanorde in Moskou heerschte, welke van dag tot dag toenam. Het bericht over de vernietigende nederlagen der Sovjetlegers (ver spreidde zich onder alle afdalingen, ondanks alle pogingen der politieke commissarisssen om derge lijke berichten te verdoezelen. Uiteraard verminderde daardoor snel het ver trouwen in de militaire leiding. Het zijn juist arbeiders uit Moskousche bedrij ven die hier rechtstreeks achter de strijdende Duitsche troepen aan ons, soldaten, de beteekenis van den Duitschen vrijheidsstrijd weer in vollen omvang duidelijk maken. Iedere kilometer die onze infanterie verder naar het Oosten brengt, betee- kent een verder afbrokkelenvan dit stelsel opge bouwd op leugen én bedrog dat onder de vernie tigende slagen van de Duitsche weermacht defini tief moet ineenstorten". De aanslag op Laval en Déat. Daad toegeschreven aan com inunistische organisatie Het D.N.B, h verneemt uit Parijs: Oqjtrent den aanslag van den communist Collettc op Laval en Déat wordt nog gemeld dat Laval een vleeschwonde opliep aan den rechterarm en een kleine wond aan de rechterhand. Zijn toestand geeft' geen heden tot onge rustheid en in een telefonisch onderhoud heeft hij dit zijn vrouw reeds kunnen mededeelen. Marcel Déat, die in het gezelschap, van Laval was, is rechts door een kogel getroffen, welke in de borst kas is blijven steken. De algemecne gevolmachtigde der Fransche regee ring in het bezette gebied, ambassadeur De Brinon, heeft verklaard dat hij getuige van den aanslag is ge- eest Bij hem waren generaal Bridour en de prefecten 3n Versailles. „Vlak achter ons", aldus De Brinon, „liepen Laval en Déat. Plotseling hoorden wij scho ten en, toen wij ons omkeerden, zagen wij. dat Laval :etroffen was. Hij werd terstond in een auto gedra gen, waarin hij naar het ziekenhuis van Versailles werd overgebracht. Marcel Déat, die eveneens ge- w.ond was, werd ook naar het ziekenhuis vervoerd". De ambassadeur voegde hieróan tóe dat hij onmid dellijk naar Parijs terug was gekeerd om maatregelen te nemen en besloot zijn verklaring met de woorden: „Wij hebben hier te doen met eeh terroristische, communistische organisatie. Deze kan slechts met ge weld worden uitgeroeid." Het bericht van den aanslag verspreidde zich snel te Vichy. In Fransche politieke kringen heerscht iroote verontwaardiging over den aanslag en men ■erklaart dat in deze communistische daad van ter reur niet alleen een aanslag op een belangrijke Fran sche persoonlijkheid moet worden gezien, doch ook reactie op de enkele dagen geleden door de Fran sche regeering uitgevaardigde wet ter bescherming van den Franschen staat De Fransche minister van justitie, Barthélémy, hèeft zich persoonlijk belast met de instelling van een speciaal gerechtshof tegen de communisten te Parijs. Dit speciale gerechtshof heeft gisteren voor den eersten keer vonnis gewezen over de sabotage, gepleegd door gearresteerde communisten. COLETTE EEN AANHANGER VANOE GAULLE. Het D.N.B. verneemt nader uit Parijs: De pleger vari den aanslag op Laval, Colette, is gisterochtend aan een streng verhpor onderworpen. „Paris Midi" meldt dat Colette tegenover den rechter van instruc tie heeft bekend een aanhanger van De Gaulle te zijn. De geheele Fransche politie heeft terstond na den aanslag huiszoekingen vefricht bij communis tische en' Gaullistische elementen in het bezette en het onbezette gebied. Het eerste commentaar van het Fransche persbu reau OFI op den aanslag op Pierre Laval en Marcel Déat, verwijst naar de recente verklaring van den minister van binnenlandsche zaken Pucheu omtrent net nauwe contact tusschen de Gaullistische en de communistische terreurafdeeling. Deze aanslag, aldus OFI, bevestigt op treffende wijze de verklaring van den minister. De aanslag is voorts een bevestiging van Pucheu's woorden dat de terroristen jonge men- schen op den voorgrond schuiven, wier oordeel jioor- handige propaganda is vertroebeld. De politiek tot onderdrukking van de communisti sche terreur, waartoe de Fransche; regeering heeft besloten en die reeds is toegepast, wordt derhalve gerechtvaardigd door den aanslag van Woensdag, als zij althans nog behoefte aan rechtvaardiging heeft. De veronderstelling zou volkomen onjuist zijn dat deze aanslag gepleegd is door e.en overspannen zonderling. De dader is het instrument van een partij en een politiek. De voormannen van deze politiek zijn naar het buitenland gevlucht. De Fransche regeering zal. den achtergrond der terroristische activiteit in het volle licht plaatsen en de verantwoordelijke per sonen hun gerechte straf niet doen ontgaan. In een ander officieel commentaar wordt gezegd dat de Fransche regeering met een beroep op haar gezag heeft berêikt dat' zij in' het geheele land de si tuatie in handen heeft. Deze vastberadenheid der regeering bij tfét onmiddellijk nemen van maatre gelen is een waarborg dat de orde in het geheele land nimmer zal worden verstoord. DE ACHTERGROND VAN D£N AANSLAG. Uit Berlijn meldt het A.N.P. De vraag naar de beteekenis resp. den achter grond van den aanslag op Laval en Déat kan, naar men gisteren in politieke kringen van de rijkshoofd stad opmerkte, vrij eenvoudig beantwoord worden, wanneer men bedenkt dat deze aanslag gepleegd werd. nu plastisch'en symbolisch een actie tegen het bolsjewisme is begonnen Men meent hier ook het feit niet over het hoofd te mogen zien dat de Engel- schen bij het begin van den strijd tegen de Sovjet- Unie vrijwel onverbloemd te verstaan hebben ge geven dat de Sovjets zich niet slechts tot den strijd op het slagveld zouden beperken, doch de ervarin gen, die zij vroeger in de thans bezette gebieden hadden opgedaan, zich aldaar thans practisch ten nutte zouden maken. LAVAL'S TOESTAND BEVREDIGEND. PARIJS, 28 Augustus. (D.N.B.) Omtrent den toe stand der slachtoffers van den aanslag te Versailles wordt bekend dat de gezondheidtoestand van Laval bevredigend is. Hij heeft een rustigen nacht gehad De toestand van Marcel Déat is evenwel erger ge worden. De „Slamat" tot zingen gebracht. Stefani meldt: Het 11.636 ton metende Nederland- schc stoomschip „Slamat", dat bij de Britsche koop vaardijvloot was ingelijfd en dienst deed als transport schip in de Middellandsche Zee, is door de Duitsch- ltaliaansche luchtmacht tot zinken gebracht. De ingang van het Krcml van Nowgorod was met puinhoopen bedekt toen de Duitsche troepen na de verovering de stad binnen trokken. (Foto Orjjifi-Holland) Menzies afgetreden. - Reuter meldt uit Mel bourne dat de Australi sche minister-president Menzies, die sinds 1936 in functie was èn ook minister voor de coördi natie van het 'defensie program is geweest, is afgetreden. De plaats vervangende minister president, Fadden, die Menzies vervangen heeft tijdens diens verblijf in Engeland, is gisteren eenstemmig in een ge meenschappelijke verga dering van de vereenig de Australische partijen en de boerenpartij minister-president geko zen. Genoemde partijen hebben tezamen 38 van de 74 zetels in het Huis van Afgevaardigden, van welks vertrouwen de re geering afhankelijk is. In een persconferentie zeide Menzies te hopen dat zijn aftreden een gunstigen invloed zou hebben op de eensge zindheid tusschen de re geering en do partijen. Menzies had, naar Reuter uit Canberra meldt, eerder in het Huis van Afgevaardigden me degedeeld dat de regee ringen van Engeland en Australië waren óver eengekomen dat zoo moedig mogelijk een Australisch minister, doch niet de premier, zich naar. Londen zou begeven. Turksche president ontvangt Von Papen. Minister Saradjogloe bij het onderhoud tegenwoordig. ANKARA, I?8 Augustus. De president der Turksche republiek, Inönü, heeft hedenmiddag, naat| Agence Anatolie' meldt, den Duitschen am bassadeur Von Papen ontvangen. De Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, was bij het onderhoud aanwezig. (DNB^ DRIE DOODVONNISSEN IN FRANKRIJK. PARIJS 28 Augustus. In het kader der maatregelen van de Fransche regeering tegen de sabotagedaden der communisten hebben gisteren bijzondere rechtbanken, die krachtens een wet van 22 Augustus waren ingesteld, voor het eerst vonnis geveld. Drie personen werden ter dood veroordeeld. De vonnissen werden vanochtend voltrokken, naar van bevoegde Fransche zij<j* vernomen wordt. Zes anderen werden veroordeeld tot tuchthuisstraffen van zeven-jaar tot levenslang en twee tot gevangenisstraffen, (D..N. B.) De condor in gevaar. In een bericht uit Buenos Aires wordt medege deeld dat de condor, een der grootste roofvogels ter wereld, ernstig gevaar loopt uit te sterven. De vo gel, die bij tijd en «wijl bet leven van ander ge dierte bedreigt, is zelf het slachtoffer geworden van soortgelijke practijken. met dat verschil dat zijn bestaan niet door mede-gevogelte, maar door den mensch belaagd wordt. De jacht schijnt hL zoodanig onder dezen roofvogel te hebben huisge houden dat de condorgelederen den laatsten tijd aanmerkelijk gedund zijn. De condor bewoont de Andes, het onherberg zame rotsachtige gebergte van Zuid-Amerika. Hij behoort tot de beruchte familie der gieren, en even als zijn overige familieleden voedt hij zich voor namelijk met aas, reden waarom men hem tot de nuttige roofvogels kan rekenen, want hij zorgt er immers voor dat de natuur van heel wat cadaver- vleesch gezuiverd wordt. Overigens is de condor er in het geheel niet afkeerig van en ook dit is een algemeen verspreide familietrek in de gierenge- meenschap zoo nu en dan ook een levend hapje te versehaLken. De condor is bijzonder groot en zwaar van bouw en kan een vlucht van meer dan vier meter, be reiken. Het vliegen op geringe hoogte gaat hem niet gemakkelijk af, maar in „hooger sferen" kan hij een formidabele vliegkrachf ontwikkelen. Or nithologen hebben vastgesteld dat een hoogte van 7000 meter voor den condor geen zeldzaamheid is. Mocht ooit nog eens het persoonsbewijs voor den condor verplicht gesteld worden, dan zou men daarop de volgende beschrijving kunnen lezen: Snavel: lang 'en haakvormig gebogen vjeugels: breed en stomp klauwen: zwak gekrqmd ge- vederte: zwart en wit, witachtige kraag om .den naakten hals. Bij het mannetje zou als extra ken merk vermeld dienen te worden: roode, vleezige kam op den kop, roode huidlappen aan de keel. Uit het hierboven genoemde bericht uit Buenos- Aires blijkt nog dat de regeering van Argentinië zich 'het lot van den condor aangetrokken heeft. Het ministerie van landbouw heeft namelijk ter bescherming van den roofvogel bepaald dat- de jacht op den condor gedurende' een deel van het jaar gesloten zal zijn. Bijeenkomst van Brabantsche industriëelen. Rede van dr. H. Êischböck. BREDA, 27 Augustué. Hedenmiddag had in Breda een ontvangst plaats voor Brabantsche in- dusjrieelen in het gebouw, „Concordia". Vertegen woordigers van industrie en nijverheid waren door het bureau van het Reichsmesseamt in Leipzig voor Nederland uitgenoodigd, teneinde in de gelegen heid gesteld te worden met officieele instanties in Den Haag kennis te maken, en in een persoonlijk contact allerlei vraagstukken te bespreken. Een bijzonder karakter werd aan de bijeenkomst verleend door de aanwezigheid van den commis saris-generaal voor Financiën en Economie, mi nister dr. Hans Fischböck. Het gezelschap werd door den directeur van het bureau van het Rijksmesseamt welkom geheeten. In zijn openingswoord wees de heer Frauendorf op de belangrijke taak van de Leipziger najaars-' beurs als schakel tusschen het internationale goede renverkeer. Niet minder dan 19 landen zullen straks in Leipzig officieel vertegenwoordigd zijn. Aan deelnemers wordt op de najrarsbeurs de mo gelijkheid 'geboden onderling van gedachten over bestaande vraagstukken te wisselen en zakelijke relaties aan te knoopon. Hierna voerde dr. Fischböck het woord. Deze wees op de groote moeilijkheid waaronder de te genwoordige Leipziger najaarsbeurs haar taak ten uitvoer moet leggen. Het is geen „vredes-beurs". Toch stemt het tot voldoening dat zij ondanks de omstandigheden kan plaats vinden. De heer Fischböck deelde vervolgens mede. dat hij gaarne van de geboden gelegenheid gebruik maakt om een persoonlijke gedachtcnwisseling in deze omgeving te*benutten. Vele moeilijkheden zijn tegenwöordig voor industrie en nijverheid te over bruggen. De heer Fischböck verklaarde persoon lijk gaarne bereid te zijn voorstellen en adviezen in ontvangst te nemen. Men mag echter vooral niet het. feit uit het oog verliezen, dat het voor Duitschland tegenwoordig noodzakelijk is alle krachten tot ontplooiing te brengen, die de tegen woordige oorlog vereischen. Te vaak bestaat in dit 'verband de onjuiste opvatting, dat de thans ge troffen maatregelen in Nederland ook na den oor log van kracht zouden blijven. Dit is in geen en kel opzicht onze bedoeling, zoo verklaarde de mi nister met nadruk. De tegenwoordig uitgevaardig de maatregelen en verordeningen zullen geen defi nitieve toestand beteekenen. Hierna werd nog het woord door den heer Schiefelbusch gevoerd, die uit naam van de aan wezige vertegenwoordigers van industrie en nij verheid uit Brabant dank zegde voor de uitnoodi- ging. Hij sprak den wensch uit, dat het resultaat dezer bijeenkomst beantwoorden moge aan het doel, waarvoor zij werd gehouden. Tenslotte vereenigden zich de aanwezigen in een ongedwongen samenzijn. (A.N.P.) WALSPRODUCTEN EN STALEN BUIZEN. In verband met de ijzerij en staalvoorziening voor Nederlandsche doeleinden, heeft de algemeen gemachtigde %'oor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid. 16! Augustus j.l. een regeling bekend gemaakt, welke van groet belang is voor de houders van machtigingen tot aankoop van walsproducten en stalen' buizen. In deze bekendmaking is onder meer meegedeeld, dat voor bepaalde categorieën van wer ken de machtigingen (bonnen) tot en met 31 Augustus a.s. ingewisseld kunnen worden ï>ij de verschillende provinciale bureaux, yvaarvan tegelijkertijd een lijst werd gepubliceerd. Het blijkt, dat do vele belangheb benden hieraan nog geen gevolg hebben gegeven en derhalve brengt de algemeen gemachtigde deze aan gelegenheid nogmaals onder de aandacht van allen, die er bij betrokken zijn. In de bladen van heden wordt een uitvoerige offi cieele bekendmaking hierover gepubliceerd. (A.N.P.) POSTVERKEER MET BELGIë. 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Naar aanleiding van blijkbaar in verschillende kringen gerezen misverstand als zou er door de jongste bekendmaking ter zake iéts veranderd zijn in het regelmatige postverkeer met België, wordt er de aandacht op gevestigd, dat zulks geenszins het geval is. Dc jongste bekendmaking had uitsluitend ten doel er op te wijzen, dat het on regelmatige postverkeer, o.a langs smokkelwegen en diverse particuliere transportorganisaties niet geoor loofd is. In het gewone ordelijke en officieele postver keer met België is door de bedoelde bekendmaking geenerlel verandering gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6