I IBS AGENDA Maandwisseling. ZWAMMEN Liquidatie van N.V.'s fiscaal begunstigd. KORT NIEUWS Eigenaardigheden >r- I Afscheidsreceptie Ir. W. J. Burgersdijk. Vele autoriteiten gaven van hün belangstelling blijk. Dat de scheidende directeur van de N.Z.H.T.M.. Ir. W. J. Burgersdijk, zich in breeden kring hoog achting en sympathie heeft weten te verwerven, is zijn afscheidsreceptie Zaterdagmiddag iu het ge bouw der maatschappij aan de Leidsche Vaart te Haarlem, duidelijk gebleken. Een groot aantal autoriteiten had deze gelegenheid aangegrepen .om den heer Burgersdijk te toonen hoezeer zijn werk in den loop der jaren ook door de overheid is ge waardeerd. Ook vele collega's van den oud-direc teur der N.Z.H.T.M. en talrijke anderen vooral uit tramkringen gaven van hun belangstelling blijk. De oud-burgemeester van Haarlem de heer C. Maarschalk heeft in een korte toespraak nog eens gememoreerd hoezeer ook Haarlem bij het werk van den heer Burgersdijk en de groei Van de N.Z. H. T. M. gebaat is geweest en nog is. Vele jaren, aldus spreker, ben ik van het wel en wee der maat schappij getuige geweest. Om de woorden in de gevelsteen van het Leidsche stadhuis na te vol gen: „Ik kende Uwe Maatschappij reeds toen ze werd „geraakt" en natuurlijk ook toen ze werd gemaakt". Na de opheffing van de ceintuurbaan, het optreden van concurreerende maatschappijen en de doortrekking van den Rijksstraatweg alle maal belangrijke gebeurtenissen voor de N.Z.H. T.M. te hebben gememoreerd, besloot de heer Maarschalk zijn rede aldus: „Maar bij dit alles heeft mij steeds getroffen uw logische betoogtrant en de rustige, immer goed moedige maar vaste wij2e, waarop ge uwen arbeid verrichtte. En vandaag komt aan dien arbeid ge deeltelijk een einde. Het roer gaat uit uw hand in een andere hand over. We mogen het wel zeer waardeeren dat we reeds weten, dat die nieuwe hand een bekwame en ook sympathieke zal zijn. U zult het thans wel willen verstaan, dat ik er prijs opgesteld heb u nog eens heel hartelijk, te be danken voor alles wat u, door uw maatschappij. ook voor Haarlem hebt gedaan". -Dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, directeur van de R.E.T. en voorzitter van de Ned. Ver. van Tram wegen en Autobusdiensten sprak een zeer waar- deerend afscheidswoord. Het afscheid van u, aldus spreker, zullen wij wat onze vereeniging betreft niet al te tragisch behoeven -te nemen want ge zult zeker nog met onze vereeniging samenwerken. Namens de col lega's kan ik u verzekeren, dat zij u steeds ten zeerste hebben gewaardeerd. Lange jaren hebt gij van onze vereeniging het voorzitterschap bekleed en aan dien tijd denken wij nog steeds met genoe gen terug. Voor de door u betoonde vriendschap betuigen wij onzen hartelijken dank. Van de talrijke aanwezigen noemen wij de hee- ren Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede. Ch. Berentsen, hoofdinspecteur van po litie te Heemstede, de heer C. J. v. d. Broek, com mandant van de Haarlemsche Brandweer, Mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris van Haarlem. J. J. Swens, voorzitter van de Kamer van Koophan del voor Haarlem en Omstreken en de secretaris Jhr. dr. J. C. Mollerus, Mr. C. G. Bijleveld, econo misch rechter te Haarlem. H. J. Voors, secretaris van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. A. 'Augusteyn, voorzitter van den Prot. Chr. Bond van Spoor, Tram en andere vervoers- personeel. P. M. Montijn, directeur van de H.T.M., W. Slagter, directeur van de G.E.T.R.U. te Utrecht, W. v. d. Laan, voorzitter van de 3 Octoberver- eeniging te Leiden, G. P. J. Caspersz, directeur van de Indische Stoomtram, P. Versteegh, direc teur van de Limburgsche Tram Mij. te Roermond, Ir. W. G. C. Gelinek. oud-inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat, J. C. Smid, directeur van P. T. T. te Haarlem, ir. M. H. Maas, directeur Open bare Werken te Haarlem, Ir. H. J. M. Bekkers, directeur van de N.V. Beijnes, P. A. van Aggelen, directeur van de Volkscredietbank, M. iWins, hoofd Vervoerwezen van het departement van Finan ciën, ir. G. A. van Klinkenberg, dir. Gem. Electri- citeitsbedrijf te Leiden, ir. G. Redeker, hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat, J. W. Hupkes, directeur van de N.V. Gooische Tramweg Mij., J. A. A. Ochtman, directeur van het Gem. Gasbedrijf te Haarlem, J. Rodenburg, Rijkshoofd inspecteur van het Verkeer, ir. J. W. Ca- pel, rijkshoofdinspecteur van het Verkeer, mr. J. ,v. d. Vaart, secretaris van den Commissaris der provide Noordholland, W. J. B. van Liemt, oud wethouder van Haarlem. De directie van de N.V. Reederij Koppen te Am sterdam bood een fraaie schemerlamp aan. Garantieregeling voor bloembollen gaat door. Wij lezen in „Bloembollencultuur": Naar wij uit de beste bron vernemen, zijn de bezwaren, die bij bepaalde instanties gerezen waren om goedkeuring te verleenen aan de garantie-rege ling voor de betaling van voor export gekochte hya cinten, tulpen en narcissen, j.l. Maandag opgeheven, zoodat de vrees, dat deze voor het geheele vak in deze tijden onontbeerlijke regpling niet door zou gaan, sedertdien ongegrond is geworden. Omtrent deze beslissing bestaat in vakkringen voldoening. Het risico van den kweeker-verkooper blijft thans beperkt tot de betaling van het bedrag, waarmee de koopprijs den basisprijs overtreft. Bloembollencultuur. Reclamechef Onpersoonlijke Reclame.. Tot leidqr van de uitvoering "der onpersoonlijke reclame, die van het Centraal Bloembollen Comité uitgaat, is, met den titel van reclamechef, benoemd de heer Walter Roozen, tot dusver directeur der N.V. v/h Ant. Roozen en Zoon te Hillegom. De heer Roozen is in vakkringen bekend als ken ner van ons sortiment en particulier handelaar. Hij is speciaal in kennis op het bijgoedgebied een des kundige. Hij heeft veel in het buitenland vertoefd en zal in de gelegenheid worcïen gesteld om zich in te werken in de moderne propaganda, die, zooals wij hopen, over niet te langen tijd weer over de geheele wereld kan worden gemaakt. De in uitvoering zijnde 'plannen worden nu onder zijn dagelijksche leiding gesteld door de Commissie voor Onpers. Reclame van het C.B.C. (Bloembollencultuur) Heden: MAANDAG 1 SEPTEMBER. Groote Kerk: Kerkconcert, 7.15 uur. Palace: „Kleeren maken den man", 2.' 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Jud Süss", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Geschichten aus dem Wie- nerwald", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Balnacnt in Palamo", 2.30, 6.30 •n 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst. 124 uur. DINSDAG 2 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelconcert, 7.308.30 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur ook op Zondag) geopend: Fa. Duvm en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel. 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, TeL 23525. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320, Vaders, die weer op school willen Merkwaardig hoe vaak wij in Driebergen van ouderi. die alles in oogenschouw komen nemen, te hooren krijgen: „Hier zou ik nu zelf nog met plezier heen gaan. Dat lijkt me fi)n zoo." Daar zit een onvervalscht compliment in verborgen, een compliment, hetwelk betrekking heeft opdenheelen opzet: het verblijf hier even goed als de studie zelf belangwekkend te maken. Interessant gehouden theorie, telkens afgewisseld door prac- tische toepassing daarvan in moderne werkplaatsen en laboratoria, commercieele'lessen. die pakken, talen enz. en daarnaast athletiek. gymnastiek, voetbal, hockey, een veldloop. Jongelui houden lezingen, doen aan hersengymnastiek, kortom zij krijgen doorzettingsvermogen, gebasderd op een degelijken technischen en zakelijken ondergrond Voor oud-Dricbergenaren staat de wereld open omdat Driebergen past'bij de huidige jeugd. Mogen wij U het prospectus zenden? (Adv. Ingez. Med.) Ga. Augustus, ga in vrede, Door geen sterveling betreurd, Luid eenstemmig afgekeurd, Ga, en neem je regen mede. Dag na dag ben je gewogen, Je bleek permanent te licht, Hoezeer je ook je gewicht Met veel vocht dacht te verhoogen. Ga elf maanden lang studeeren, Hoe je ons bekoren moet, Leer je zonnelessen goed, Qaarna mag je 't weer probeeren. Kom September, laat-eens kijken, Wat je nog voor ons kunt doen In het zomersche Seizoen Dat nog drie weken mag reiken. Toon een beetje medelijden, Nattigheid is er genoeg, Sinds Augustus zich misdroeg, Laat ons treurend van je scheiden. Kom, je hebt al vaak bewezen, Dat je, 'als je wou, wel kon, Geef ons warmte, geef ons zon, En bij voorbaat dank bij deze. Gaarne vraag ik met een enkel woord uw vrien delijke aandacht voor zwammen, dit niet te meer genoegen omdat ik veel van zwammen houd. Veel ernstige zaken vragen in dezen tijd onze aandacht, maar het onderwerp zwammen heeft toch ook zijn bekoring. De gezondheid wordt bevorderd door zwammen en wie de groote schoonheid van zwam men eenmaal doorvorschte smaakte een bijzonder aesthetische aandoening. Om het kort en bondig te zeggen: wie het wel meent met zichzelf en de zijnen verdiepe zich in zwammen. Ge zult dit met'mij eens zijn, wanneer ge u voor een kleinigheid het vlugschriftje aanschaft, dat de Nederlandsche Mycologische Vereeniging bij H. Veenman en Zonen te Wageningen het licht deed zien. Het bestuur dezer vereeniging vleit zich terecht met deze uitgave een goed werk te heb ben verricht. Want paddestoelen kunnen een wel kome aanvulling voor de voeding vormen, wel te verstaan maar dat weet langzamerhand iedereen wel al blijft een waarschuwing van pas als het eetbare paddenstoelen zijn. Andere paddenstoelen moet men niet eten. Die zijn alleen maar te ge nieten in de vrije natuur of op een plaatje. Voor de rest is afblijven de boodschap. Dus eetbare paddenstoelen. Let wel: het zijn vier soorten. De weide-champignon of kampernoelje zoo een met een witten hoed en een manchetje om den steel de inktzwammen een eivormige sinjeur met schubbetjes op zijn hoed -T-, het eekhorentjesbrood, bruin van boven en geel van onderen en de dooierzwam, hanekam of cantharel, de bekervormige zwammetjes. mooi dqoiergeel en zeer smakelijk. En nu wilde ik wel, dat ik u hierbij meteen de fraaie plaatjes kon laten zien, die mejuffrouw Suze de Lint voor het vlugschriftje teekende, zoo duidelijk, dat geen paddenstoelenjager zich vergissen kan. Want nog maals: Paddenstoelen eteq zonder dat men zeker van zijn zaak is staat ongeveer gelijk met den dok ter opbellen. Men houde dit voor oogen. Maar wie na zich terdege op de hoogte te hebben gesteld er op uittrekt en met zijn oogst thuiskomt en die oogst kan na de vochtige Augustusmaand van dit jaar niet gering zijn kan straks een maaltje aan richten, waar hij plezier van beleeft. Er moet natuurlijk wat bij, wat maggi of soya en het vlugschriftje zegt, dat de dooierzwam vijf tien minuten moet sudderen met een stukje boter en een gesnipperd uitje en.nu ja, lekker wordt het. En daarom meende ik goed te doen, uw aandacht voor deze aanvullende lekkernij of lek kere aanvulling te vragen. Winstbelasting wordt binnenkort verhoogd. HEEMSCHUT NAAR HAARLEM. De Bond Heemschut zal dit jaar de algemeene vergadering houden op Woensdag 10 September te Haarlem. Het is de bedoeling des ochtends te ver gaderen en in den namiddag een wandeling door Haarlem te maken. - Bij een stoffenhandelaar in de Kalverstraat te Amsterdam heeft men een partij stoffen ter waarde van f 2000 gestolen. Van de Amsterdamsclie Beurs. De gevolgen van de dividendbeperking. AMSTERDAM, 1 September. Een nieuwe slag heeft het belanghebbende publiek en de Amster- damsche beurs getroffen. Aan de vele besluiten en verordeningen, die den effectenhandel op het Dam rak reglementeeren, is wederom een nieuwe be paling toegevoegd. De bekendmaking van de verordening "behelst dat vennootschappen verplicht zijn haar uitkeeringen te beperken tot 6 procent over het gestorte aandee lenkapitaal, voor zoover de vennootschap over het voorafgaande boekjaar dat niet onder de be palingen van het besluit valt 6 procent of min der dividend heeft vastgesteld. Wanneer men de nieuwe bepaling leest, vraagt men zich onwillekeurig af of wel voldoende reke ning is gehouden met specifiek, hier te lande be staande belangen. In tegenstelling immers met an dere landen, waar de aandeelen van groote maat schappijen veelal zich slechts in enkele handen be vinden, is in Nederland de verdeeling van aandee len vooral van banken, industrieele en cultuur ondernemingen voor een groot deel onder de z.g. „kleine bezitters". Dat wil zeggen in handen van menschen jdie 70 tot 80 procent van hun vermogen in goede, sQliede obligaties hebb.en belegd en 20 tot 30 procent in aandeelen investeerden. Dat deze kringen aandeelen en dan nog slechts de „goede' kochten, vindt naast een streven naar een gezonde risicoverdeeling, mede zijn verklaring uit hoofde van randementsoverwegingen. De aanzienlijke daling van den-rentevoet in Ne derland gedurende de achter ons liggende jaren hoe zeer dit ook in menig opzicht toe te juichen was immers zou voor de voornoemde kringen geen bezwaren hebben opgeleverd, wanneer niet tegelijkertijd de kosten van levensonderhoud, be lastingen e.d. zoo enorm waren -gestegen. Van ka pitaalvorming was al sinds geruimen tijd geen sprake meer. Integendeel. Men teerde in op zijn vermogen. Vooral toen het Amerikaansche effec tenbezit in Nederland geen rente of dividend meer opleverde. Dubbel zwaar komt derhalve de jongste maat regel op tal van kringen W rusten. Natuurlijk heeft de staat geld noodig. Vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, waar-de /verplichtingen die op haar rusten zoo groot zijn. Maar, de reeds bestaande heffingen zijn al van dien aard dat de uiterste grens al bijna geacht kan worden bereikt te zijn. Een ge lukkige omstandigheid is evenwel het feit de afgeloopen maanden hebben zulks steeds weer op nieuw bewezen dat in ons lahd een bijzondere mate van aanpassing heerscht. Men zal dan ook wel over het algemeen in staat zijn de nieuwe zich voordoende moeilijkheden te kunnen overbruggen. Misschien is het in de toekomst mogelijk aanvullen de bepalingen het licht te doen zien, teneinde met de fihaneieele belangen van minder draagkrachtige kringen wat meer rekening te houden. (A.N.P.) in Haarlem en omgeving De toren der Groote Kerk - - h - T i 1 -V -j - - ÉSSÉR'ï: i - Een belangrijk gedeelte van het buitengoed Angerenstein te Arnhem zal door de gemeejtte worden aangekocht. De prachtige vijvers blijven ongerept (Foto Pax-HollanaDe Haan m) 's GRAVENHAGE 30 Augustus. Gepubliceerd is een besluit van den secretaris-generaa^ van het departement financiën betreffende vrijstelling of vermindering van belasting bij ontbinding van naamlooze vennootschappen (liquidatiebesluit 1941). ART. 1. (1) Op den voet van de volgende artikelen van dit besluit wordt vrijstelling of vermindering van belas ting verleend, indien een binnen het rijk gevestigde naam looze vennoptschap: 1). na 21 December 1940, doch voordat nk het in wer king treden van dit besluit twee maanden verstreken zijn, is of wordt ontbonden door een besluit van de algemeene vergadering van aandeelhouders, en 2). naar den toestand op een door haar gekozen tijdstip hierna aan te duiden als overdrachtstijdstip -, welke tijdstip moet vallen na 31 December 1940. doch voor den dag. waarop sedert het in rerking treden van dit besluit twee maanden zullen zijn erstreken, een balans (overdrachtsbalans) zal hebben opgemaakt, met inachtneming van de artikelen 10 en 11 het besluit op de inkomstenbelasting 1941 (no. 105 1941), 3). onder den last van overneming van al haar ver plichtingen. voor zoover deze niet bij de vereffening zijn of worden nagekomen, haar gezamenlijke bezittingen en belangen, welke na deze nakoming zijn overgebleven of zullen zijn overgebleven, heeft overgedragen of over draagt aan een firma. ART. 2. (1) Voor de heffing van de winstbelasting wordt de naamloooze vennootschap geacht onmiddellijk voor het overdrachtstijdstip te zijn ontbonden en vereffend, be houdens wat de betaling van de winstbelasting betreft. Het bedrag van de liquidatie-uitkeering wordt hierbij ge steld op het bedrag van het zuiver vermogen volgens de verdraehtsbalans. ART. 3. (1) Voor de heffing van de inkomstenbelasting, de dividendbelasting en de commissartssenbelasting wordt de naamlooze vennootschap geacht onmiddellijk voor het overdrachtstijdstip te zijn ontbonden en vereffend, en in elk opzicht te zijn opgevolgd door de firma. De liqui- datie-uitkeeringen zijn van de inkomstenbelasting en van de dividendbelasting vrijgesteld. (2) Voor het bepalen van /inst van de firma worden/het uit de naamlooze ven nootschap overgegane zuiver vermogen en de afzonder lijke activa en passiva in aanmerking genomen volgens de overdrachlsbalans. Hierbij wordt de totale in het passief opgenomen winstbelasting bij de berekening van het zuiver vermogen in mindering gebracht. (3) Commissarissenbelas- ting, in strijd met lid 1 geheven, wordt aan den commis saris teruggeven. ART. 4. (1) Leveringen en diensten, door de naamlooze vennootschap ter zake van haar vereffening verricht aan of jegens de firma, zijn van de omzetbelasting vrijgesteld, oor zoover zij voor 1 Maart 1942 plaats vinden. Dit besluit treedf heden in werking. Het wordt aange haald als „liquidatiebesluit 1941". 's-GRAVENHAGE. 30 Augustus. Van bevoegde zijde ontvingen wij het volgende commentaar op het liquidatiebesluit 1941: De uitgevaardigde regeling komt onder meer tege moet aan een wensch, in het bijzonder uit de kringen het bedrijfsleven en van de huizenmaatschappijen herhaaldelijk geuit, om N.V.'s te kunnen ontbinden zonder dat zulks leidt tot al te ernstige gevolgen van fiscalen aard. Het geven van de gelegenheid tot zulk een ontbin ding ligt trouwens in de lijn van een belastingpolitiek, die bet noodelooze gebruik van den rechtsvorm der N.V.wil tegengaan en de persoonlijke verantwoorde lijkheid van den ondernemer wil bevorderen waar dit pas geeft. Deze wensch is het gevolg van de omstandigheid, dat, indien vroeger bedrijven of beleggingen gestoken werden in den, rechtsvorm van een N.V.. dit niet altijd geschiedde omdat uitsluitend deze rechtsvorm in aan merking kwam, maar veleer omdat men werkelijk een keuze kon doen. Bij deze keuze werden uiteraard voor- en nadeelen van den rechtsvorm der N.V. tegen elkander afgewogen en bij dit afwegen legden ook overwegingen van fiscalen aard gewicht in de schaal ten gunste van den N.V.-vorm. Dit gewicht werd reeds lichter door het invoeren van de winstbelasting: het verdween reeds in menig geval taen de winstbelasting werd verhoogd tot 3U/2 of 26Vi%, hetgeen geschiedde bij het invoeren van de rijksopcenten op de winstbelasting. Nu het divi- dendbeperkingsbesluit is afgekondigd, terwijl een verdere verhooging van dc winstbelasting voor (Je deur staat en hei betrokken worden van rechtsper sonen in de vermogensbelasting waarschijnlijk is, is het gewicht, dat het fiscale element bij de keuze van den rechtsvorm doet gelden,e doorgaans in de andere schaal van de weegschaal terechtgekomen. Voor beleggingsdoeleinden is de N.V. als rechtsvi nimmer meer voordeelig in fiscaal opzicht; voor dernemingen staat tenslotte de schaal nog slechts door ten gunste van dien rechtsvórm. indien de aard van die onderneming medebrengt, dat het aantal risico- dragenden groot is. Zijn de rïsico-dragenden uitslui tend (of vrijwel uitsluitend) rechtspersonen die aan de winstbelasting onderworpen zijn, dan valt echtej- ook thans nog niet in het algemeen te zeggen, welke rechtsvorm de aangewezene is. De dividendbeperking en wellicht de verwachte vermogensbelasting zijn dan in den regel de eenige elementen van fiscalen aard. die tegen den naamloozen vennootschapsvorm pleiten. Intusschen is dc keuze van den rechtsvorm op het oogenblik meestal slechts aan de orde in dezen zin, dat men zich afvraagt of men den gekozen rechts- orm moet prijsgeven door ,de naamlooze vennoot schap te ontbinden en haar werkzaamheden door de aandeelhouders te doen voortzetten, hetzij als be drijsuitoefening, hetzij als beheer van beleggingen. Doch de fiscale gevolgen van zulk een ontbinding zouden, was het liquidatiebesluit niet tot stand ge komen. doorgaans qfschrikken van het nemen var een beslissing van die strekking. Zeker, de vennoot schap die ontbonden wordt zal voor het vervolg geen ermogensbelasting hebben te betalen, zij zal geen winstbelasting behoeven te voldoen over de winst, welke zij nog behaald zou hebben bij niet-ontbinding, zij zal over de liquidatie-uitkeeringen geen dividend- beperkingsbelasting hebben te betalen, maar hier staat tegenover, dat de bij de liquidatie aanwezige, nog niet eerder belaste winstreserves van de vennoot schap zullen worden getroffen door de winstbelasting, welker hoogte'over 1941 nog niet bekend is. En voorts zou, volgens het besluit op de inkomstenbelasting, van de aandeelhouders inkomstenbelasting worden gehe ven over het door hen ontvangen gedeelte van de li quidatie-uitkeering dat niet is terugbetaling van ge stort kapitaal. Bovendien kan de vereffening "van de vennootschap gepaard gaan met de overdracht van onroerend goed door de vennootschap op haar aan deelhouders, welke overdracht kan leiden tot heffing van 3% registratierecht en eventueel tot heffing van waardevermeerderingsbelasting. De overdracht van de roerende goederen zou leiden tot heffing van \fz% omzetbelasting. Dit alles bij elkander zou in menig geval van een liquidatie weerhouden. Welke zyn de faciliteiten? Het liquidatiebesluit geeft nu als voornaamste fa ciliteit, dat de aandeelhouders over de liquidatie-uit keeringen geen 1 inkomstenbelasting zullen behoeven te betalen, evenmin zal ter zake van de overdracht goederen door de N.V. op haar aandeelhouders registratierechf of waardcvermeerderingsbelasting worden geheven over de waarde (of een deel van de •aarde) van de onroerende goederen, terwijl over de waarde van de roerende goederen ook geen omzet belasting zal worden geheven De liquidatie-uitkeering wordt wel belast met winstbelasting, voor zoover zij bestaat uit winsten welke nog niet door de winst belasting getroffen was. hierbij zal echter het thans bestaande tarief worden tobgepast. De te ver wachten verhooging van de winstbelasting heeft de thans zich ontbindende N.V. dus niet te duchten, ook niet over de winst van het jaar 1941. Voorts zal de N.V. geheel en al buiten het bereik van het besluit op de dividendbeperking 1941 en van de commissarissen-belasting vallen. Wat de commis sarissen-belasting betreft echter alleen van het hier na te noemen overdrachtstijdstip af. Eventueel na dien betaalde commissarissenbelasting zal aan de commis sarissen worden teruggegeven. De faciliteiten zijn van toepassing op alle N.V.'s doch uitsluitend, voor zoover zij in 1941 in liquidatie zijn getreden, hetzij vóór de afkondiging van het liqui datiebesluit, hetzij binnen 2 maanden na de afkondi ging daarvan. Uiteraard moet de vereffening ook werkelijk en met redelijken spoed geschieden. Door te lang te talmen met de vereffening kan de N.V. de vrijstelling van registratierecht, waardevermeerderingsbelasting en omzetbelasting verspelen. Maar voor de winst- en komstenbelasting wordt de vereffening geacht te heb ben plaats gevonden Op een fictief tijdstip, aangeduid als het overdrachtstijdstip. (Foto de Haas). Dat de tegenwoordige toren van de Groote Kerk al de derde is, zal niet iedereen weten. Het heeft heel wat hoofdbrekens gekost, voordat de trots van Haarlém goed en wel boven het stadsgewoel uitstak. In den tijd, dat men met den torenbouw begon, waren niet alle architecten zoo knap, dat ze direct een toren konden ontwerpen, die, wat vorm en hoogte betreft, een harmonisch geheel met de kerk vormde. Er zijn dan ook wel groote kerken in ons land met een te kleinen en kleine kerkpn met een te grooten toren. Volgens sommigen stond er eind 15de eeuw al een houten toren op de kerk, maar men vond. dat deze niet in overeenstemming met het gebouw was: deze zou dan ook afgebroken zijn. Maar het is waarschijnlijker, dat -men in 1502 zoover met den kerkbouw gevorderd dat men aan een toren kon beginnen. In dat jaar werd dan ook een aanvang gemaakt met den bouw van een hardsteenen toren. Maar in 1504 kwamen er moei lijkheden en wat al verrezen was. werd weer afgebro ken. Men liet het er echter niet bij en 2 jaar later werd opnieuw begonnen aan een steenen toren. Maar men was half klaar, toen zich een ander euvel voordeed. De pilaren, waarop hij steunde, gingen afwijkingen ver- toonen. Men had echter niet veel zin, om nu weer aan het breken te gaan. maar er zat toch niets anders op. In 1515 verdween daarom ook deze torei^ Men kan nu nog die scheeve pilaar zien iq de kerk. Ten derden male drie maal is immers scheepsrecht werd in 1517 de bouw weer ter hand genomen. Maar was men wijzer geworden en ditmaal werd het een houten toren, met lood beslagen. Deze derde toren was voltooid in 1520, en heeft het tot op heden uitge houden. Het heeft echter niet veel gescheeld. In 1801 ontstond er n.l. brand in den toren door blikseminslag. Door moedig optreden van eenige burgers werd het vuur echter geblusdht. Ze kregen daarvoor een me daille en 50 gulden. Nogmaals in 1938 werd een ramp voorkomen. Een lood gietersknecht had n.l. willen pr.obeercn, om brand te stichten in de kerk, maar de brand heeft gelukkig niet doorgezet en bovendien werd het vuur zeer spoedig ontdekt. Een bijzonderheid is nog, dat het kruis op den toren in 1781 door een nieuw vervangen moest worden, want het was door weer en wind te leelijk geworden. Dit tijdstip moet liggen tusschen 31 December 1940 en het oogenblik waarop sedert de afkondiging van het liquidatiebesluit 2 maanden zullen zijn verstre ken. Binnen deze tijdgrenzen kan het overdrachts tijdstip door dc N.V. vrij worden gekozen. Het kan samenvallen met het tijdstip van het ontbindingsbe- sluit. of ervóór of erna vallen. Het bedoelde ..overdrachtstijdstip" is van belang voor de winstbelasting, de inkomstenbelasting.» de di videndbelasting en de commissarissenbelasting. en bovendien voor de vraag, welke inspecteur het liqui datiebesluit heeft toe te passen (art. 8). Het liquidatiebesluit behandelt eerst uitsluitend het geval, waarin het bedrijf van de vennootschap het be drijf van dc gezamenlijke aandeelhouders (firma) wordt, en het daarmede gelijk te stellen geval, waarin het bedrijf van de N V. niet door de aandeelhouders wordt voortgezet als afzonderlijk bedrijf, doch met het reeds bestaande bedrijf van de gezamenlijke aan deelhouders wordt versmolten. In al deze gevallen worden alle bezittingen, beiangen en verplichtingen van de ontbonden N.V. geacht de firma tc betreffen an het overdrachtstijdstip af. Dit geschiedt o.a. op oorwaarde, dat de firmanten in de firma gerechtigd zijn in dezelfde verhouding, waarin zij tot het aan deelenkapitaal van de N.V. gerechtigd waren. De N.V. moet dan een fiscale balans opmaken op het overdrachtstijdstip. Deze balans moet voldoen aan de eischen van de art. 10 en 11 van het besluit op de in komstenbelasting 1941. Hierbij kan ervan worden uit gegaan, dat het bedrijf door denzelfdenondernemer wordt voortgezet. Ongerealiseerde winsten behoeven op deze balans dan ook niet tot uitdrukking te wor den gebracht, tenzij het betreft winsten op goederen die in den loop der jaren aan "een natuurlijke waar devermeerdering onderhevig zijn, zooals jong vee en wijn. De fiscale slotbalans van de N.V. wordt beschouwd als openingsbalans voor de firma, met dien verstande, dat een bepaalde winstbelastingschuld die over de winst van het tijdvak dat met het overdrachtstijdstip eindigt niet als aftrekbare" schuld geldt voor de N.V., maar wel voor de firma. De winstbelasting ter zake van de liquidatie wordt geheven op den grond slag van de bedoelde fiscale balans. De jongste winst, benevens de z.g. overgangsreserve, en de stille reser ves welke bij het opstellen van de fiscale liquidatie balans aan het licht treden, worden dus belast met 31V2 of 26l/2%. Mochten de noodige gelden niet beschikbaar zijn, om de winstbelasting te betalen, dan zal een betalings- regelirtg met den ontvanger getroffen kunnen worden. Op soortgelijke wijze verloopen de dingen, indien zij, die op het overdrachtstijdstip aandeelhouders waren, (of zullen zijn) niet het bedrijf der N.V. voort zetten omdat datgene wat voor de N.V. een bedrijf was (b.v. exploitatie van een woonhuis of van een effectenportefeuille) voor de aandeelhouders geen be drijf is. maar gewoon vermogensbeheer. Hiermede staat gelijk het geval, waarin de bezittingen der N.V. worden verkocht aan derden en het geld onder de aandeelhouders wordt verdeeld. In al deze gevallen vorderen de artt. 10 en 11 van het besluit op de in komstenbelasting 1941, in verband met de strekking van het liquidatiebesluit, dat de fiscale eindbalans van de N.V. aldus wordt opgemaakt, dat de bezittin gen geschat worden op de verkoopwaarde, zoodat eventueel „ongerealiseerde" winst dan wèl getroffen wordt door den laatsten aanslag in de winstbelasting. Het ligt in het voornemen dit punt nog uitdrukkelijk vast te leggen in een uitvoeringsbeschikking. (A.N.P.) GEVONDEN VOORWERPEN. Das, Hilleman, Vergierdeweg 78; Hoed, v. d. Boon, Ernst Casimirlaan 18; Jas, Kroone. Burg. v. Len- nepweg 12, Heemstede; Kettinkje, Snijders, Sparre- straat 24; Portemonnaie met inhoud, Nijs. Batavia- straat 4; Portemonnaie met inhoud. Leider Distribu tiekantoor, Zocherstraat; Sjaal, Goddijn, Dietsveld 21; Schoen, Huibers, Schoterboschstraat 31; Schroe vendraaier, Schokker, Romolenstraat 5; Sokken, Fiege, Gouwstraat 44; Tasch. van Opzeeland, Scho- terweg 9; Vest, de Zaaijer, Sterreboschstraat 40.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5