Haarlems Dagblad Aanzienlijke oorlogsbuit bij den strijd om Reval. - 59e JAARGANG No. 17855 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810: Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG.2 SEPTEMBER 19lï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummeis 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke re^l meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. De sterfcfag van Frans Hals. Bloemenhulde op zijn graf in de Groote Kerk te Haarlem. (Foto -J. A. Stevens). Ter gelegenheid van den dag, waarop het 275 jaar geleden is, dat de Haarlemsehe schilder Frans Hals stierf, heeft Maandagmiddag drie uur op zijn graf in de Groote Kerk té Haarlem een plechtig heid plaats gehad. Door het bestuur van het Teekèncollege Kunst zij oris 'Doel" werd een gelegd met linten in de blauw-witte kleuren van het Lucas-gilde en tevens een fraai schilders- palet met bloemen van iemand, die onbekend u «renscht te blijven. De voorzitter van „Kunst zij ons Doel", de heer F. Boot, hield* een korte toespraak. Hij her innerde er aan, op welk een eenvoudige wijze Frans Hals 275 jaar geleden hier begraven werd. „Hals was een echt kind van Haarlem en een echte >e man van de 17e eeuw; hij heeft geschilderd op een a onvergelijkelijke wijze en muntte vooral uit in «het schilderen van kinderportretten, zooals vóór en 11,1 na hem nimmer door een ander is gedaan". Op de foto hierboven ziet men van links naar rechts: den heer G. Jansen, decorateur; de schil- "Jders A. Miolée, en R. Heiloo; den heer G. D. g Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum; den heer H. van Borssum Buisman, conservator van het Teyler's Museum; den heer J. N. Mazee, kerk voogd der Ned. Herv. Gemeente; den schilder H. J. Wesseling; den heer H. Franken Jr. en Jhr. F. Teding vair Berkhout Jr., resp. president-kerkvoogd en kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente. De menschen, die vanavond het orgelconcert in vide kerk komen bijwoneii, kunnen hij het graf van Trans Hals een kijkje nemen; dan kunnen zij tevens zien, dat de korter van de Groote Kerk, de heer G. A. Luitingh, de sympathieke gedachte heeft gehad, bij het graf de twee oude lantaarns te plaatsen, die vroeger bij de begrafenissen in de Groote Kerk gebruikt werden. Het vergiftigingsdraina te Zuidwending. Sporen van arsenicum gevonden. GRONINGEN, 1 September. Naar het A.N.P. liijverneemt, is thans komen vast te staan, dat in derdaad ook de echtgenoot van de 45-jarige baker A. D. te Zuidwending (gemeente Veendam) door I vergiftiging om het leven is gekomen. Zooals men zich zal herinneren, heeft de justitie op 25 Augustus j.l. het lijk van den heer D. laten opgraven om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder deze zou zijn gestorven, aangezien, nadat was komen vast te staan, dat mevrouw M. door baker D. was ver giftigd, het vermoeden rees, dat ook deze man geen -natuurlijken dood gestorven- zou zijn. De sectie op de lijken heeft thans uitgewezen dat in beide lichamen sporen van arsenicum aan wezig waren. Deze arsenicum is door mej. D. in Veendam gekocht, i Een drogist in Veendam heeft hedenmorgen medegedeeld, eind Juni, d^t was een week vóór het overlijden van- mevrouw Molema, aan mej. D: arsenicum te hebben verkocht. Mej. D. ontkent dit pertinent. Het onderzoek strekt zich thans uit naar Rotterdam en Utrecht, waar mej. D. kort voor het overlijden van haar man vertoefd schijnt te hebben. Het onderzoek wordt met kl-acht voortgezet. (A.N.P.) Twee dames tusschen twee auto's bekneld. Eén van hen gedood, één ernstig gewond. Maandagavond omstreeks negen uur is in het centrum van Heer-Hugowaard een veeauto, be stuurd door den heer J.»P. Baars en komende uit de richting Alkmaar, nabij den Broekerweg in volle vaart in botsing gekomen met een uit de richting Schagen komende personenauto, bestuurd door den heer Wagenaar. Twee dames, die op dat moment op den weg fietsen geraakten tusschen de beide wagens bekneld en werden door den schok in een zich naast den weg bevindende sloot geslin gerd. Toen men een van haar,' de ongeveer veertig jarige mevrouw Lugtigde Boer op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds ge weken. Doordat zij tusschen de veeauto en een langs den weg staanden boom bekneld was ge raakt, was het rechterbeen tot boven de knie af geknepen. De andere dame, de ongeveer dertig jarige mevrouw de RuiterBakker werd geheel bemodderd uit het water opgehaald. Haar toestand was niet levensgevaarlijk. De slachtoffers werden in een in de nabijheid staahde opslagloods van de ATO binnengedragen. /De rijwielen zijn totaal vernield. De personenauto, waarin zich vier per sonen bevonden die wonder boven wonder geen letsel bekwamen, werd zwaar beschadigd. De vee wagen kwam er tamelijk goed -af. De chauffeur werd door glasscherven bloedend in het gelaat verwond. Zijn verwondingen- waren echter niet van ernstigen aard. De politie was spoedig ter plaatse. Daar de auto's het verkeer versperden, werd dit omgeleid over Langendijk en den Jan Glynis- weg. (A.N.P.) Eerste uitvoeringsbeschikking Inkomstenbelasting 1941. GRAVENHAGE 1 September. De Nederlandsche Staatscourant van Maandagavond bevat de eerste uitvoe ringsbeschikking inkomstenbelasting 1941. waaraan het volgende is ontleend: indien van een bedrijf of van een zelfstandig uitgeoefend beroep de winst van ^een boekjaar moet worden verdeeld over twee kalendenaren. wordt het bedrag, dat telkens aan het eerste van twee kalender jaren moet worden toegekend, vastgesteld bij beschikking den inspecteur, die den eerstvolgenden aanslag moei vaststellen of vermoedelijk zal moeten vaststellen. Het bedrag wordt zoo mogelijk na overleg met den be lastingplichtige vastgesteld. Bij de vaststelling wordt re kening gehouden met de winst, welke de belastingplichtige geacht kan worden gemiddeld per jaar met het bedrijf te verwerven. Hetgeen met betrekking tot het totale bedrag van de winst eener vennootschap onherroepelijk is komen vast te staan ten aanzien van een der vennooten, geldt van rechtswege ook ten aanzien van de overige vennooten. Voorzoover, voor het belastingjaar 1940 1941 van de vol gens de wet op de Inkomstenbelasting 1914 geheven in komstenbelasting, de zuivere opbrengst van een bedrijf of een zelfstandig geoefend beroep is berekend op zoodanige wijze, dat voorraden bij het einde van het laatst verloo- pen kalenderjaar of boekjaar lager zijn gewaardeerd dan zij volgens art. 10 van het besluit op de inkomsten belasting 1941 hadden mogen zijn gewaardeerd, geldt het bedrag, waarop de desbetreffende voorraden daarbij zijn gewaardeerd, als het bedrag van de werkelijke aanschaf- fings- of voortbrengingskosten. Inkomsten uit dienstbetrekking, welke rtiet in geld worden genoten en gewaardeerd, worden voor de heffing van de inkomstenbelasting gewaardeerd op hetzelfde bedrag, waarop zij voor de heffing van de loonbelasting zijn ge waardeerd. De afschrijving over een kalenderjaar op. woonhuizen, welke nipt tot het bedrijfs- of beroepsvermogen van den belastingplichtige behooren, wordt gesteld op. 10 ten honderd van de huurwaarde over het kalenderjaar. Voor de toepassing van het besluit op de inkomsten belasting 1941 en voor de toepassing van deze" beschikking worden polissen, waarbij de verzekeraar nog andere uit- keeringen in uitzicht heeft gesteld dan termijnen van een al dan niet ingegane lijfrente, geacht te zijn gesplitst in en polis van lijfrente en een andere polis. Tot de andere uitkeeringen behooren niet winstultkee- ringen van den verzekeraar, voorzoover deze met het verzekerd zijn van 'n al of niet ingegane lijfrente verband houden. Zulke winstuitkeeringen worden als termijnen van een lijfrente beschouwd. Polissen van levensverzekering, waarop een kapitaal verzekerd ls dat uitsluitend kan worden aangewend aankoop van een of meer lijfrenten, worden met polissen^ van lijfrente gelijkgesteld. Indien een polis en derhalve ook een al of niet perio dieke premie moet worden gesplitst, is de verzekeraar gehouden den premieschuldige desgevraagd binnen twee maanden schriftelijk op te geven hoe $Je premie dient worden gesplitst. De belasting plichtlge. die buiten de beoefening van een bedrijf of van een zelfstandig uitgeoefend beroep zich verbindt tot levering van zaken, welke hem nog niet toe- behooren en met betrekking tot welke hij nog niet een recht op levering heeft verworven, alsmede de belasting plichtige die als belegging of met speculatieve oogmerken zaken van welken aard ook onder bezwarenden titel ver werft, is gehouden de aan- en verkoopnota's en, In het algemeen, alle bescheiden welke tot den aankoop en den verkoop van zoodanige zaken betrekking hebben, gedu rende vijf jaren te bewaren en ze desverlangd over te leggen. Indien met betrekking tot eenig tijdvak ten aanzien van een belastingplichtige het vermoeden bestaat, dat hejn een aanslag zal worden opgelegd welke de met dien aanslag te verrekenen bedragen wegens dividendbelasting en loon belasting in niet geheel onbeteekenende' mate te boven gaat, wordt aan dien belastingplichtige een voorloopige aanslag opgelegd tot het vermoedelijke bedrag van het verschil. Ontstaat het vermoeden dat het in het vorige lid be doelde verschil aanmerkelijk hooger zal zijn dan een reeds opgelegde voorloopige aanslag, dan kan een nadere voor loopige aanslag worden opgelegd. tEen aangiftebiljet wordt uitgereikt aan een ieder door of namens wien daartoe het verzoek wordt gedaan aan den inspecteur, tot wiens ambtsgebied de gemeente var aanslag of de vermoedelijke gemeente van aanslag be hoort. Dit dient te worden gedaan binnen veertien dagen nadat sedert het einde van het kalenderjaar of belasting tijdvak zes maanden zijn verloopen zonder dat aan of t den belastingplichtige een aangiftebiljet is uitgereikt en zonder dat hem een voorloopige of definitieve aanslag voor dat kalenderjaar of belastingtijdvak is opgelegd. Het verzoek behoeft echter niet te worden gedaan, indien rede lijkerwijs moet worden aangenomen dat voor het kalender jaar of belastingtijdvak inkomstenbelasting hetzij niet ver schuldigd is, hetzij niet verschuldigd zou zijn, indien de voor verrekening vatbare dividend-belasting en loon belasting door den Inspecteur verrekend zouden zijn. Er zijn bijzondere aangiftebiljetten: 1. Tot aangifte van hetgeen door een buitenlandschen belastingplichtige uit een binnenlandsche bron van komen wordt genoten, hetzij als winst van bedrijf of zelfstandig uitgeoefend beroep, hetzij als zuivere op brengst van eenig bestanddeel van zijn roerend kapitaal, dat hem aanspraak geeft op een winstaandeel, dat geen dividend is; 2. tot aangifte van de winsten, zuivere inkomsten en per soonlijke verplichtingen, welke door den echtgenoot eener niet duurzaam gescheiden levende gehuwde vrouw in zijn aangifte moeten worden begrepen, hoewel de vrouw hel beheer over eigen vermogen heeft, dan wel de beschik king heeft over inkomsten uit een door haar uitgeoefend bedrijf of vrij beroep, dan wel de beschikking heeft over inukomsten uit dienstbetrekking, over andere inkomsten uit arbeid in den zin van art. 28 van het besluit, dan wel van inkomsten in den vorm van periodieke uitkeeringen. Het bijzondere aangiftebiljet, bedoeld onder i, wordt uitgereikt aan binnen 't rijk wonende personen, of aan dér binnen het rijk wonende personen, met wien of mei wie de belastingplichtige tot het bedrijfs- of beroeps vermogen gerechtigd is. dan wel die het winstaandeel ver schuldigd is of zijn. Het bijzondere aangiftebiljet, bedoeld onder 2, wordt uitgereikt aan de vrouw. Van de belasting zijn vijrgetsteld de consulaire en andere vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, de hun toegevoegde ambtenaren en de bij hen inwonende in hun dienst zijnde personen, allen, mits zij vreemdeling zijn en overigen binnen 't rijk geen bedrijf of beroep uitoefe nen en onder voorwaarde van wederkeerigheid, indien door den staat tot welken die vertegenwoord'gers be hooren, een belasting naar het inkomen of naar het ver mogen wordt geheven. De vrijstelling volgens lid 1 strekt zich niet uit tot de buiten het ambt of de betrekking verworven opbrengst van bronnen van inkomen. 3) Ook voor binnenlandsche belastingplichigen blijft de aftrek wegens onverrekende verliezen van vorige jaren en die wegens persoonlijke verplichtingen beperkt tot het geen té dier zake. naar art. 38 lid 2 van het besluit bij büitenlandsche belastingplichtigen wordt afgetrokken. Deze beschikking treedt heden in werking. BENOEMING BIJ DEN HOOGEN RAAD. Bij besluit van den secretaris-generaal v^n het departe ment van Justitie van 30 Augustus 1941 is benoemd tot: aubstltuut-grlffler bij den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. D. A. Slis, waarnemend griffier bij het kantonge- lecht te Utrecht. Het zomerseizoen te Zandvoort is geëindigd. De uittocht van badgasten begonnen. Het moet voor veel gasten een hard gelag zijn geweest, Maandag uit Zandvoort te vertrekken. Zij kwamen in deze badplaats om te genieten van zee- en zonnebaden en zij kregen daarvoor in de plaats slechts regen- en douchebaden. Zes weken hadden zij verlangend uitgezien naar een helder blauwe lucht en naar stralenden zonne schijn, doch hun wensch werd niet vervuld, vóór zij bezig en hun koffers te pakken. Voor allen was het wel een groote teleurstelling, dat het mooie weer zoo lang op zich liet wachten, doch men was tevens verheugd, dat het al thans op den dag van het vertrek droog was. Men kon nu tenminste de koffers, kisten en pakken buiten zetten, ter wijl de dames nog even het huis doorliepen om de ver schillende kamers nog een laatste beurt te geven. De vrachtrijders lieten dezen keer wel erg lang op zich wachten, want door het geheele dorp zag men kleine ver- huizinkjes in de voortuintjes gereed staan. Per auto, met handkarren, bakfietsen en andere vervoer middelen werderr al deze verschillende vrachtjes verza meld en naar de garages gebracht, waar zij in vracht auto's werden overgeladen voor het vervoer naar elders. De groote moeilijkheid was, de verschillende zendingen uit"elkaar te houden. De aanvoer was zoo groot, dat wel dra de garages en zelfs de trottoirs daarvoor vol stqndeta met kisten en koffers. In vorige jaren werden de zen dingen direct in de groote wagens geladen en gingen daarna zonder overlading naar Haarlem .en Amsterdam. In zeer korlen tijd bereikten zij zoo hun bestemming. Thans konden de vrachtrijders er zelfs niet voor instaan dat alle zendingen nog denzelfden dag op de verschillende respectieve adressen bezorgd zouden worden. Het gevolg was, dat verscheidene artikelen, die thuis dadelijk weer in gebruik moesten worden genomen op andere en snel lere wijze vervoerd dienden te worden. Veel werd per trein als passagiersgoed" meegenomen. Den geheelen dag zag tnen de gasten met fietsen, strandwa^ent.ies en ander rollend materiaal zwaar beladen met koffers naar het station' rijden, waar de afdeeling bagage de handen vol had. Geheele families trokken ook op de fiets huiswaarts. Vooral de jongelui deden menigeen verbaasd staan over debehendigheid, waarmede' zij op hun vaak te zwaar beladen fietsen nanoeuvreerden. Of zij zonder ongelukken hun bestemming bereikt hebben zullen we wel nooit hoo- ren, doch de wijze waarop vele fietsen bepakt waren, deed wel het vermoeden rijzen, dat er nog wel eens op nieuw geladen zou moeten worden, voor Amsterdam be reikt was. Nu de groote aftocht-is afgéloopen, is het opvallend rus tig geworden in de badplaats. Wel zijn er nog verschei dene gasten achter gebleven en in de eerstvolgende dagen zullen er nog wel weer andere gasten komen voor de eerste helft van September, doch dat zün er maar be trekkelijk weinig. De stoelen en tenten op het strand blijven voorlooplg nog staan, in de hoop dat September nog enkele drukke Zondagen zal brengen. De badinrichtingen, die een zeer slecht seizoen hebben gehad, blijven voorloopig nog geopend, al wordt ook een deel van het materiaal rëeds thans van het strand ge haald. Wat September ook voor weer brengen moge, voor de badinrichtingen is net seizoen vrijwel afgéloopen. Trouwens voor geheel Zandvoort is het seizoen voorbij nu de vacanties zijn geëindigd. Het is te hopen dat er na deze lange regenperiode nog enkele mooie Zondagen komen, anders wordt de winterslaap voor de badplaats wel erg lang. Jóngen uit Opvoedingsgesticht ontsüapt. AMERSFOORT, 2 September. In den afgé loopen nacht hebben eenlge jongens getracht het Rijksopvoedingsgesticht te ontvluchten, waarbij een der vluchtenden een arm en een been brak. Een 'jongen gelukte het te ontkomen. Hij is nog voortvluchtig. (A.N.P.) DE HEER G. BROUWER 40 JAAR BIJ HET ONDERWIJS. Het was gisteren 40 jaar geleden, dat de heer G. Brouwer, onderwijzer aan de Haarlemsehe Dagopenluchtschool bij het openbaar Lager On derwijs werd benoemd. Na achtereenvolgens werkzaam te zijn geweest te Dalfsen, Nij verdal en Schiedam, volgde in 1909 zijn benoeming te Haar lem, waar hij sindsdien werkzaam is geweest. Het grootste deel van zijn loopbaan heeft de heer Brouwer dus hier ter stede doorgebracht en wel van 1 Septembe* 1909 tot 1 September 1922 aan de 2e Burgerschool aan de Nassaulaan, tot 3 Januari 1928 aan School 2, tot 1 Januari 1930 aan School 40, tot 19 Januari, 1931 aan School 44 en sindsdien aan de Dagopenluchtschool. Aan deze onderwijsinrichting is de heer Brouwer in zijn element. Het onderwijs aan lichamelijk zwakke kinderen heeft zijn bijzondere belangstel ling en met. groote opgewektheid vervult hij weer of geen weer met de ramen open zijn moei lijken arbeid. Dat hij daarmede de erkentelijkheid van honderden ouders geeft geoogst behoeft weinig toelichting. Doch ook buiten het schoolgebouw is de heer Brouwer werkzaam ten behoeve van het onderwijs en het kind. Reeds twintig jaar is hij de ijverige secretaris van de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en ondervond ook in die functie steeds groote waardeering van de zijde der collega's en in de laatste maar niet de minste plaats dient gememoreerd, dat hij reeds jarenlang optreedt als secretaris van de Sinter klaascommissie, die ieder jaar het bekende Sinter klaasfeest hier ter stede organiseert. Hoeveel arbeid dat ieder jaar vergt weten feitelijk alleen maar de ingewijden, doch dat dit niet gering is, ligt voor de hand. De veertigjarige dienstvervulling van den heer- Brouwer is in intiemen kring gisteren te midden der collega's op eenvoudige wijze herdacht. INSTALLATIE BIJ DE ARR. RECHTBANK. TE HAARLEM. Hedenmorgen heeft bij het begin der zitting van de Haarlemsehe Arrondissementsrechtbank de in stallatie plaats gehad van den nieuwen griffier Mr. C.,van Leeuwen van Duivenbode en den nieuwen substituut-griffier Mr, G. J, Paré. De zitting werd gepresideerd door Mr. G. Sluys, President der Rechtbank. Van«-de balie waren de Deken, Mr. Dr. W. P. Vis, en vele leden aanwezig. Nadat Mr. N. Reeling Brouwer, substituut 'grif fier de acte van beëediging van Mr. van Leeuwen van Duivenbode voor het Gerechtshof te Amsterdam had voorgelezen verklaarde de President den nieu wen Griffier geïnstalleerd. Hierna werd voorlezing gedaan van de acte .van aanstelling van Mr. Paré waarna de Officier van Justitie, Mr. W. M. Paarde- kooper Overman requireerde, óver te gaan tot de beëediging van den nieuwen substituut-griffier. Mr. Paré legde daarna den vereischten eed. af en werd hierna door Mr. Sluis in zijn nieuwe functie geinstalleerd. De zitting werd hierna geschorst, ten einde den aanwezigen gelegenheid te geven, met de nieuwbe- noemden kennis te maken, van welke gelegenheid druk gebruik werd gemaakt. CALCULATIEVOORSCHRIFTEN VOOR DE MAATKLEEDINGBEDRIJVEN. 's-GRAVENHAGE. 1 September. Naar het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart mededeelt, is bij een beschikking van den secreta ris-generaal van dit departement de „calculatie beschikking geconfectioneerde goederen no. 1" in zooverre aangevuld, dat de daarin gegeven calcu latievoorschriften thans uitdrukkelijk ook voor de maatkleedingbedrijven van toepassing zijn ver klaard. Bedoelde aahvullingsbeschikking is gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscourant van 1 Septem ber 1941 no. 169. Leden van den Hoogen Raad. 's-GRAVENHAGE, 1 September. De Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied heeft op grond van art. 1, sub 3, van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening be treffende bijzondere bestuursrechtelijke maat regelen) en in overeenstemming mét art. 2, al. 2, van zijn verordening no. 130/41 betreffende de leeftijdsgrens van rechters met ingang van 1 Sep tember 1941 prof. Mr. J. Kosters, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden en Mr. Dr. - J. van Gelein Vitringa, raadsheer in den Hoogen Raad. eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld. De rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft tegelijkertijd op grond van art. 1. sub 3, van zijn verordening no. 108/40 den rechter in de rechtbank te Amsterdam Mr. G. H. Smits en den vroegeren procureur- generaal te Arnhem Mr. Dr j. A. de Visser be noemd tot leden van den. Hoogen Raad. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Ruim 60 Sovjetschepen in brand in de Finsche Golf. Luchtaanval op Huil. Zware schade aangericht. Hoofdkwartier van den Fiihrer, 1 September. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Afdeelingen van het Duitsche leger hebben sedert 26 Augustus op den Dnjepr ten Noorden van Kiev 27 Sovjetmofiitors en kanonneerbooten vernietigd. Bij de zuivering van Estland is de havenplaats Haspal aan de Westkust genomen. Bij de gevechten om Reval, die op 28 Augustus eindigden, zijn 11.432 man gevangen genomen en 293 stukken geschut, 91 pantserwagens, twee pantsertreinen en een groote hoeveelheid ander oorlogsmgteriaal buitgemaakt. In de Finsche Golf hebben Duitsche vlootstrijdkrachten opnieuw mijnen gelegd. In het gebied onzèr mijnversper- ringen zijn meer dan 60 in brand staande vijan delijke schepen gezien. Op den Atlantischen Oceaan heeft een duikboot in hardnekkige herhaalde aanvallen vier vijande lijke koopvaarders met een gezamenlijken in houd van 14.000 ton, die deel uitmaakten van een krachtig verdedigd convooi, tot zinken ge bracht. Sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de invoerhaven Huil ge bombardeerd. Zware verwoestingen werden aan gericht in de docks, de ravitailleeringsbedrijven en de pakhuizen terwijl verscheiden groote bran den ontstonden. Andere gevechtsvliegtuigen heb ben havenwerken aan de Oostkust van Enge land en vliegvelden in het graafschap Lincolnshire gebombardeerd. Zij schoten twee bommenwer pers neer. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen gisteravond geslaagde %énvallen ge daan op militaire installaties van de Britsche, vlootbasis Alexandrië en Port Said. In den a*fgeloopen nacht verschenen Britsche vliegtuigen boven West DuitschJand. In woon wijken o.a. te Keulen, werd door bommen schade aan gebouwen aangericht. Aanvalspogingen van enkele vijandelijke vliegtuigen in Noord- en Noord-Oost-Duitschland hebben geen resultaat gehad. Door nachtjagers en luchtafweergeschut zijn zeven Britsche bommenwerpers neerge schoten". Wilhelmstrasse over de ontmoeting Hitler—Mussolini. Europa's ontwikkeling in de komende honderd jaar. Het A.N.P. meldt: BERLIJN, 1 September. Naar aanleiding van de door büitenlandsche persvertegenwoordigers gestelde :ag of men in de samenkomst tusschen den Fuhrer Mussolini een actie moest zien die evenwijdig loopt met de ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt, verwees men in de Wilhelmstrasse naar het feit dat de manifestatie, die in het communiqué over de bij eenkomst aan het Oostelijke front tot uiting kwam. een klassiek antwoord beteekende op hetgeen de beide vertegenwoordigers derWestelijke democratieën bij hun geheimzinnige ontmoeting op den Oceaan ver klaard hadden en die verklaringen bovendien volko men buiten werking stelde. Op den Oceaan, aldus zegt men hier, is een - oude winkeldochter voor den dag gehaald en een verkorte volksuitgave der 14 punten an Wilson uitgegeven, terwijl de bijeenkomst aan het Oostelijke front een dier revolutionnaire samenkom sten was die de volken van Europa in kennis stellen van den wil der beide leidende staatsmannen Europa leven en wet te geven. Bij de bijeenkomst in het Oosten, zoo merkte men in dezelfde kringen op, heeft men stellig niet gespro ken over de politiek van halfronden en ook niet over de vraag hoe geografen over de verdeeling van de wereld denken, doch stellig over de vraag welke op vatting de leiders van de asmogendheden als Euro- peesche politici hebben van de ontwikkeling der Euro- peesche volkenfamilie in de komende honderd jaar. Ongetwijfeld hebben zij er ook over gesproken met welke middelen beide volken en hun leiding den oor log tot het zegevierende einde denken te brengen. Wan- r men beide stukken de verklaring over de ont moeting Churchill—Roosevelt en het communiqué over de ontmoeting FührerDuce met elkaar ver gelijkt, spreken daaruit twee werelden. Uit het com muniqué over de ontmoeting in het Oosten en de be geleidende omstandigheden van die ontmoeting wordt op ondubbelzinnige wijze duidelijk dat een continent bezig (s aan een overwinningstocht. zoodat de verge lijking met een der groote mijlpalen van historische ontwikkeling met het oog op een schoonere toekomst niet overdreven is. In die toekomst zoudén alle vol ken van Europa, groot en klein, zich een nieuwe eigen samenleving verworven hebben. De bloedsporen die deze ontwikkeling vergezellen zullen eens verdwijnen, zoodat dan niet democratische phrasen en holle woor den van den overkant van den Oceaan, doch de bloe dige strijd van deze volken zullen verzekeren: een leven in vrijheid, schoonheid en kracht. De toestand van Laval en Déat. Toestand van beiden bevredigend PARIJS, 2 September (D.N.B.) Volgens het Maan dagavond uitgegeven bulletin is de toestand van Laval bevredigend. Marcel Déat is reeds in het sta dium der genezing getreden, zoodat over zijn toestand in het vervolg geen bulletin meer zal worden uitge geven Finsche bevolking keert naar Viborg terug. Grootste deel der stad verwoest. /HELSINKI, De eerste groepen vluchtelingen, die anderhalf jaar geleden Viborg verheten, keeren thans in de stad terug. Zij zijn vergezeld van politie beambten, artsen en gemeente-ambtenaren. Volgens berichten van correspondenten aan het Finsche front zullen deze vluchtelingen kunnen vaststellen dat weliswaar het oude slot nog bestaat, maar dat het grootste deel van de stad met den grond is gelijk gemaakt, met inbegrip van het station, het raad huis en een aantal openbafe gebouwen in het cen trum der stad. Verwilderde honden en katten zwerven tusschen de puinhoopen rond op zoek naar voedsel. De meeste winkels hebben hun waren zien wegvoeren door de Sovjets, die deze op vrachtauto's naar Pe tersburg brachten. De Finsche troepen in dit gebied zijn ten deele in beslag genomen door het blusschen der branden het zoeken naar de vele door de Sovjets gelegde landmijnen. (United Press.) Verliezen der Sovjetluchtmacht. BERLIJN, 2 September (D.N.B.) van 22 Juni tot 27 Augustus hebben alleen al de bij het leger inge deelde afdeelingen der Duitsche luchtmacht, n.l. af weergeschut en verkenningsvliegers, 1108 Sovjet vliegtuigen vernield. Door het afweergeschut werden 1018 vliegtuigen neergehaald, door de verkennings vliegtuigen 43 bij luchtgevechten en 47 op den grond. Dezelfde afdeelingen afweergeschut stelden in de zelfde periode bovendien 396 pantserwagens, waar onder talrijke van het zwaarste kaliber', buiten ge vecht, vernielden 171 kazematten en 26 zware en lichte batterijstellingen. Zij brachten twee vijande lijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud v 4.000 ton, twee kustwachtschepen en twee kanonneer booten tot zinken. Naar het D.N.B. verneemt, verdienen de resultaten der verkenningsvltegers de bijzondere aandacht, om dat daaruit ondubbelzinnig blijkt dat deze toestellen, die voor verkenningsdoeleinden zijn bestemd, ook bij I zware luchtgevechten in staat zijn den vijand te be- dwingen. Snel wordt het vuur gebluscht, wanneer de Duitsche troepen in de door de bolsjewisten verlaten en in brand gestoken dorpen en ge huchten aankomen, (Foto Orbis-Holland) „Haarlem's Bloei", Uit het jaarverslag. Ter inleiding van het jaarverslag van de stichting „Haarlem's Bloei", wordt gewezen op de moeilijk heden die rezen door het uitbreken van den oorlog. Haarlem's Bloei, zoo schrijft de secretaris de heer A Rauwerda, is met haar groote plannen niet geluk kig geweest. De Camerafeesten, de sportweek en nog vele andere gebeurtenissen vonden geen doorgang. Het aantal gevrsagde inlichtingen was geringer dan in 1939. In totaal werden 5997 inlichtingen ver strekt. In navolging van de V. V. V. Amsterdam heeft het Verkeershuis in Mei en Juni 1940 een koeriersdienst ingericht Dc uitgezonden personen hebben hun speurtochten tot de Zeeuwsche eilanden, Zeeuwsch- Vlaanderen en West-België uitgestrekt. De verzamelde gegevens over gezochte en opge spoorde personen werden aan andere V.V.V.'s door gegeven. In Augustus en de eerste helft van September steeg het aantal gevraagde inlichtingen ovQr vacantie-reisjes ver boven het normale voor dien tijd van het jaar. Tot leden van het Algemeen Bestuur werden be noemd dc heeren J. Schippers en K. de Jong De heer Schippers, oud-voorzitter van de V. V. V. te Nijmegen werd tevens tot lid van het Dagelijksch Be stuur en vice-voorzittcr benoemd. In verband met den abnormalen toestand, waarin het vreemdelingen verkeer was geraakt, 'bestond er bij de Stichting geen behoefte nieuw propaganda-materiaal het licht te doen zien. Wel heeft-de Stichting haar medewerking ver leend bij de uitgave van een folder van 10 pagina's uitgegeven door den Bond voor Vreemdelingenver keer voor Zuid-Kennemerland-, Het wegvallen van de vorig jaar zoo belangrijke lo terij-inkomsten had tengevolge dat door het bestuur zooveel mogelijk moest worden bezuinigd, zoodat tot salarisvermindering, inkrimping van propaganda- budget en nog tal van kleine bezuinigingen moest worden overgegaan. Het onkosten-totaal, dat in 1939 f 7133,62 bedroeg, werd mede door deze maatregelen verminderd met f 973.99 en teruggebracht tot f 6159.63. Een extra subsidie van de gemeente Haarlem ad f 1590. zonder welke het voortbestaan der Stichting in ernstig gevaar zoude zijn gekomen, heeft de Stich ting in staat gesteld dit veelbewogen boekjaar toch nog met een klein batig saldo van t 76,86 te kunnen afsluiten.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1