Haarlem's Dagblad Strenge straffen tegen clandestiene slachters Luchtmacht bombardeert spoorlijnen in het gebied van Charkow en ten Z.W. van Moskou 59e JAARGANG No. 17856 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 3 SEPTEMBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden f 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17&. Groentjes zie rubriek. Bebossching der duinen bij Zandvoort. Er wordt spoedig begonnen met den aanleg van het wandelpark. Eenige maanden geleden deelden wij uitvoerige bijzonderheden mede over de plannen die bij het ge meentebestuur van Zandvoort bestaan betreffende het duinterrein aan den Noordkant. Wij herinneren er aan dat het de bedoeling is een groot complex dui nen te bebosschen en open te stellen als wandelpark. De plannen.e die als werkverruimingsobject zijn op gezet hebben, zooals thans gebleken is, de instem ming van de autoriteiten in Den Haag. Zoodra de toestemming, om te beginnen is ontvangen zal er een begin worden gemaakt met dit voor de gemeente Zandvoort zoo belangrijke werk. Het koude weer in Augustus. Het aantal zwembaden te Haarlem sterk verminderd. Het aantal zwembaden in de maand Augustus is in de Gemeentelijke Zweminrichtingen aan de Hout vaart en de Kleverlaan van 49.505 in 1940 gedaald tot 29.805 in 1941. De koude Augustusmaand noopte dus 19.700 zwemmers om van een duik in het al te frissche nat af te zien. Vooral aan de Houtvaart was het ver schil zeer aanmerkelijk. Van de 29.837 zwemmers, die in 1940 de inrichting bezochten bleef ongeveer de helft in 1941 thuis. Het totaal daalde tot 16.727 zwem baden. Het sterke geslacht was iets moediger dan het jwakke want in de Houtvaart zwommen in Augustus 8653 heeren en 8092 dames. In de zweminrichting aan de Kleverlaan daalde het aantal gewone zwembaden van 19.668 in Augustus 1940 tot 13.078 in 1941. De dames waren echter in deze inrichting in de meerderheid met 6.693 tegen 6.385. DE ONTSLAGVERGUNNING VOOR AKKER BOUW- EN VEEHOUDER!] BEDRIT VEN. ;-GRAVENHAGE, 2 September. Teneinde de richtige naleving te bevorderen van de voorschrif ten, verbonden aan de kortelings door den directeur- generaal van den arbeid vastgestelde ontslagvergun ning voor akkerbouwbedrijven en veehouderijbedrij ven van anderen aard, heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken thans een aanschrijven gericht aan de gemeentebesturen en, aan de besturen van werkloozenkassen. Daarin wordt bepaald, dat arbeiders, die in een ak kerbouw- of veehouderijbedrijf werkzaam zijn en die krachtens bovenbedoelde ontslagvergunning zijn ontslagen, zoo noodig in de steunregeling kunnen wor den opgenomen, of uitkeering uit een kas kunnen ge nieten indien een ontslagbriefje van hun Iaatsten werkgever wordt overgelegd. Hieraan wordt evenwel toegevoegd, dat, mocht een gemeentebestuur of een kasbestuur in een bepaald geval van oordeel zijn dat strijd met de door den directeur-generaal van den arbeid gestelde bepalingen is gehandeld, aan den be trokken arbeider ingevolge de rijkssteunregeling slechts steun of kasuitkeering mag worden verleend ontvangst van een kennisgeving van de arbeids inspectie, dat vergunning voor het ontslag is ver kregen. (A.N.P.) Waarschuwing tegen onderwicht van brood. 's-GRAVENHAGE, 2 September. Bij het onder zoek van brood door den keuringsdienst voor waren is gebleken, dat het aantal gevallen, waarbij een te laag gehalte aan droge stof werd geconstateerd, sterk is toegenomen. Ook de mate, waarin bij de droge stof onderwicht optreedt, neemt toe. De gemachtigde voor de prijzen waarschuwt de bakkers dat de prijsvoorschriften uitdrukkelijk iedere vermindering van prestatie als een prijsverhooging beschouwen. Als zoodanig moet ook het geven van on derwicht aan droge stof worden aangemerkt. Bakkers, die zich hieraan schuldig maken, overtreden niet al leen de bepalingen van de warenwet, maar ook de prijsvoorschriften. (A.N.P.) Oprichting van vereenigingen op economisch terrein. Advies van de organisatiecommissie. 's-GRAVENHAGE, 2 September. Naar is ge bleken worden nog steeds vereenigingen van on dernemers opgericht en aanvragen tot erkennipg dier vereenigingen als rechtspersoon ingediend, zonder dat belanghebbenden er zich rekenschap van geven of c.q. in hoeverre deze vereenigingen de haar toegedachte taak zullen kunnen blijven vervullen, wanneer voor den betrokken bedrijfs tak door de organisatiecommissie de officieele be drijfsorganisatie is ingesteld. Deze officieele be drijfsorganisaties worden immers erkend als „uit sluitende vertegenwoordigsters uit vakoogpunt" voor den tak van bedrijf waarvoor zij zijn ingesteld. Zoodra deze instelling een feit is, zijn vereenigin gen die zich op hetzelfde gebied bewegen ver plicht hun desbetreffende werkzaamheden te sta ken. Door de organisatiecommissie zullen aanwij zingen tot liquidatie worden gegeven. Met het oog daarop kan het oprichten van nieuwe vereenigin gen op dit gebied, het aanvragen vaft erkenning als rechtspersoon voor dergelijke vereenigingen, het wijzigen van stauten e.d. niet opportuun meer worden geacht. In de meeste gevallen immers zal dit overbodig werk blijken te zijn geweest. De organisatie-commissie herhaalt daarom met na druk haar reeds op 20 November 1040 aan het be drijfsleven gedaan verzoek tot nader order alle plannen tot organisatie, reorganisatie, concentratie, alsmede tot het aanvragen van rechtspersoonlijk heid en tot statutenwijzigingen van vereenigingen, voor zoover werkzaam op economisch gebied, te laten rusten. (A.N.P.) DE TIJDELIJKE VERHOOGING DER OUDERDOMS-, INVALIDITEITS-, WEDUWEN- EN WEEZENRENTE. 's-GRAVENHAGE*, 2 September. In het besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van financiën betreffende de tijdelijke verhooging van de ouderdoms-, invalidi- teits-, weduwen en weezenrente is bepaald, dat het ontvangen van dezen bijzonderen toeslag geen In vloed mag oefenen op de beoordeeling van een aan vrage om steun, krachtens een door de overheid vast gestelde steunregeling of op vaststelling van de hoog te van steunbedragen, die op grond van zulk een re geling worden toegekend. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft thans de aandacht der gemeente besturen op deze bepaling gevestigd en verzocht bij de beoordeeling van de vraag of iemand voor steun in aanmerking komt, op geenerlei wijze met boven bedoelde toeslag rekening te houden. Tevens is door hem aan zijn ambtgenoot van Bin- nenlandsche Zaken het verzoek gericht, zooveel mo gelijk te bevorderen, dat bij uitkeeringen, verleend krachtens de Armenwet, op overeenkomstige wijze wordt gehandeld. Een Italiaansche gemotoriseerde colonne passeert op weg naar de, voorste linies een juist veroverde Oekraïnische stad. De toestand van den weg geeft een denk beeld van de moeilijkheden, waarmee de verbonden legers bij hun opmarsch Lu het Sovjetgebied te kampen hebben. (Foto Luce-Holland) Vier Beverwijken voor den Economischen Rechter „Hand over hand nemen de clandestiene slach tingen in dit Arrondissement toe. Ik kan het niet anders zien of de straffen, die tot nu toe zün uit gedeeld waren te laag. Er moet echter een einde komen aan de frauduleuze slachtingen en dus zul len de straffen aanzienlijk verzwaard worden. Iedereen moet er goed van doordrongen zijn dat hjj er bij een overtreding van het slachtverbod niet gemakkelijk afkomt". Zoo sprak de Officier van Justitie hedenmorgen in de zaak tegen vier Be- venwijkers die clandestien geslacht hadden. De ver dachten, drie broers en een medewerker, waren door de maréchausee op heeterdaad betrapt toen ze in den nacht van 19 op 20 Mei in hun slagerij, die gesloten was wegens het verkoopen van frauduleus geslacht vee, bezig waren een koe te slachten. De arrestatie had nogal wat voeten in de aarde gehad want twee marechaussees waren er aan te pas ge komen. Ook tijdens de terechtzitting interrumpeerden de verdachten voortdurend de verklaringen van de verbalisanten, zoodat de economische rechter Mr. G. C. Bijlevèld tenslotte moest waarschuwen: „Wie nu nog een woord zegt, die gaat de straat op." De twee wachtmeesters, die als getuigen optraden waren eenstemmig in hun verklaringen. Zij hadden gezien dat de verdachten bloed aan hun handen had den en in slachterstenue gekleed waren. Alleen een der broers had bij de nadering van de marechaussee de beenen genomen. Bij het schijnsel van een lantaren had een wachtmeester hem echter herkend. Deze broer beweerde echter, dat hij wel in Vel sen was ge weest doch niet bij het clandestiene slachten. De wachtmeester bleef echter bij zijn verklaring terwijl ook de medewerker van de broers verklaarde dat de verdachte er bij was geweest. Na het houden van zijn requisitoir eischte de offi cier tegen alle verdachten zes maanden gevangenis straf. Twee der verdachten Jjeriepen er zich op, dat se uit nood hadden gehandeld, twee anderen ont kenden. De economische rechter achtte het bewijs echter geleverd en veroordeelde een der broers, die teeds tweemaal wegens het verkoopen van clandestien geslacht vleesch veroordeeld was, tot zes maanden en de drie andere verdachten tot vyf maanden ge vangenisstraf. De geslachte koe werd verbeurd verklaard. Hier uit blijkt dus dat de straffen in dit Arrondissement, tooals de officier zei, steeds strenger worden. Optreden der Duitsche lucht macht boven Noord-Afrika. Belangrijke doelen te Alexandria getroffen. Het DNB meldt: Terwijl Duitsche gevechtsvliegtuigen op 31 Augustus de havenwerken van Port Said met goed gevolg bombardeerden, deden andere toestellen een aanval op voor den oorlog belangrijke doelen te Alexandrië. Op de rangeerstations en op spoor wegemplacementen in het Westen der stad ontplof ten talrijke bommen; ook werden de Britsche af- weerstellingen en andere doelen getroffen. In het Egyptische grensgebied ontmoetten Duit sche jagers op 30 Augustus eenige Britsche bom menwerpers. Zij schoten een Bristol-Blenheim neer waarna de andere Britsche toestellen zich snel in Oostelijke richting terugtrokken. Britsche vliegtuigen,, die op 30 Augustus een aan val op de woonwijken en de inheemsche wijk van Tripolis wilden doen, werden reeds boven zee tot een gevecht gedwongen, waarbij een bommenwer per door een Italiaansch oorlogsschip werd neer geschoten. Ook op 31 Augustus had de Duitsch- Italiaansche luchtafweer succes. Een Britsche af- deeling verloor regds een vliegtuig, voor zij het luchtruim harer voorgenomen doelen kon bereiken DE LUCHTAANVAL OP NEWCASTLE De zeer doeltreffende aanval van talrijke Duit sche gevechtsvliegtuigen op Newcastle in den nacht van 1 op 2 September werd door goed uitzicht be gunstigd, zoo verneemt het DNB van militaire zijde. Van de reeds herhaaldelijk gebombardeerde be- lahgrijke havenplaats aan de Britsche Oostkust uit wordt het geheele gebied van de Theems en geheel Zuid-Engeland van vooi-raden voorzien. Aan de Tyne liggen tal van wapenfabrieken op opslag plaatsen voor de graan-, erts- en houtinvoer. In den afgeloopen nacht zijn aan beide zijde van de ri vier weer industriebedrijven en vfc-erven voor oor- logs- en koopvaardijschepen onder een'hagel van vuur genomen. De gloed van talrijke branden ver lichtte geruimen tijd de bestuursplaatsen der Duit sche vliegtuigen. Opvoering der Amerikaansche wapenindustrie. Roosevelt zal binnenkort nieuwe bedragen aanvragen. WASHINGTON, 3 September (D.N.B.) In de persconferentie heeft president Roosevelt verklaard geen inlichtingen te hebben over het doel van de aan komst van 47 Sovjetvliegers in de Vereenigde Sta ten. De veronderstelling dat dit zou beteekenen dat de aangekondigde driemogendhedenconferentie tus- schen de Engelschen, de Sovjets en de Amerikanen m Moskou naar Washington zou zijn verplaatst, noemde Roosevelt absurd. Ten aanzien van een opvoering der productie van oorlogsmateriaal verklaarde Roosevelt dat dit be- teekent dat men meer geld moet uitgeven en meer materiaal moet produceeren. Hij zal binnenkort'ver dere bedragen aanvragen binnen het kader van de machtigingswet. Van de tot dusverre goedgekeurde zeven milliard dollar is ongeveer alles ingedeeld en voor de helft van het bedrag zijn opdrachten geplaatst. In het ver volg zal men meer geld besteden aan het gebruik van reeds bestaande fabrieken en minder voor den bouw van nieuwe werkplaatsen. Door het gebruik van kleine bedrijven en door het inschakelen van fabrieken die tot dusverre voor het civiele verbruik werkten kan veel bereikt worden. Een verlenging van den arbeidstijd ligt niet in het voor nemen, zoo verklaarde Roosevelt nog, wel echter een uitbreiding v§n personeel voor de tweede en de derde ploeg, hetgeen echter hoofdzakelijk een probleem van verschaffing der noodige grondstoffen is. Finsche luchtmacht in den aanval. Centrum van ravitailleering gebombardeerd. Het D. N. B. meldt: HELSINKI. 2 September. Officieel wordt mee gedeeld dat de Finsche militaire strijdkrachten heden een vijandelijk vliegveld op de Karelische Land engte hebben aangevallen, waarbij een vijandelijk vliegtuig vernietigd en een ander beschadigd werd. Een centrum van ravitailleering werd met succes ge bombardeerd Ontploffingen wezen daarbij op de verwoesting van een grooten voorraad munitie. Bij een luchtaanval op een station van den Moermansk- spoorweg werden drie locomotieven vernield. Boven dien hebben de Finsche luchtstrijdkrachten voltref fers op vijandelijke troepencolonnes geplaatst. Op het zuidelijke deel van de Karelische Landengte wer den twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. AaTl Finsche zijde werden geen verliezen gele den. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld dat na de verovering van Viipuri (Viborg) het aantal krijgs gevangenen van dag tot dag toeneemt. Onder de ge vangenen bevindt zich ook de commandant van de 43ste Sovjetdivisie, generaal-majoor Kirpitsjni- kcrw. Iran antwoordt op wapen stilstandsvoorwaarden. Stefani meldt uit Teheran dat de regeering van Iran aan de vertegenwoordigers van Engeland en de Sovjet-Unie haar antwoord heeft overhandigd op de wapenstilstandsvoorwaarden. Bijzonderheden over den inhoud van het antwoord zouden onverwijld gepubli ceerd worden. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Netvcastle aangevallen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2 September (DNB) Het operbevel der weer macht deelt mede: „De operaties aan het Oostelijke front ont wikkelen zich volgens de plannen. De lucht macht heeft geslaagde aanvaUen gedaan op spoorlijnen in het gebied van Charkov en ten Zuidwesten van Moskou. Stuka's hebben op den Djnepr een Sovjet-kanonneerboot tot zinken gebracht en drie andere in brand gezet. In den strijd tegen Engeland heeft de lucht macht in den afgeloopen nacht de ravitaiUee- ringshaven Newcastle aan de Tyne gebombar deerd. Er braken groote branden uit en hevige ontploffingen deden zich voor. Andere gevechts vliegtuigen hebben met succes vliegvelden in de Midlands aangevallen. Een gering aantal Britsche vliegtuigen ver scheen in den afgeloopen nacht boven Noord west- en West-Duitschland. Een vijandelijke bommenwerper werd door afweergeschut neer geschoten". Kerkelijke verklaring. 's-GRAVENHAGE, 3 September. De bisschop pen der Grieksch-katholieke kerk van de Oekraïne, die na de bevrijding van de Oekraïne door de Duit sche weermacht naar hun bisdommen zijn terugge keerd, hebben Adolf Hitler het volgende getuigenis gezonden: „De op den berg Porsjaiew. den tempel van het Oekraïnsche voik, in Wolhynië bijeengekomen bis schoppen wenschen Adolf Hitler en zijn zegevierende weermacht geluk naar aanleiding van de bevrijding can een wereld zonder God van de bolsjewisten. De kerkvergadering der Oekraïne met haar geloovige bevolking smeekt door geloof en liefde van den grooten God voor den schepper van het Groot- Duitsche rijk Adolf Hitler die de gave Gods heeft om de toekomst der volken >n goede banen te lei den, een lang, gelukkig leven af. Wij bisschoppen zeggen nogmaals onzen bevrijder Adolf Hitler en zijn zegevierende weermacht dank. Dit getuigenis was onderteekend door Alessij. aartsbisschop van Wolhynië, PTzemeniez Vimon, aartsbisschop van Ostrog, Panteleimen, bisschop van Lemberg en Benjamin, bisschop van Wladimir en Wolhynië. De Japansclie protesten in Washington en Moskou. Het D.N.B. meldt: In de persconferentie te Tokio heeft de woordvoerder van het Japansche ministerie van voorlichting in antwoord op vragen of er op de Japansche stappen te Moskou en Washington betref fende het vervoer over Wladiwostok een antwoord ontvangen is. verklaard dat er tot dusver geen offi cieele antwoorden ontvangen zijn. Zoowel Moskou als Washington hebben zekere meeningen tot uiting gebracht welke' onbevredigend zijn en dientengevolge heeft Japan om nadere inlichtingen verzocht. De woordvoerder zeide te moeten constateeren dat de door Washington' en Moskou geuite meeningen ver schillen vertoonen. Vliegtuig op den Atlantischen Oceaan vermist. NEW YORK, 2 Sept. (D.N.B.) Te Montreal is officieel bekend gemaakt, dat een groot vliegtuig met tien inzittenden, dat zich boven den Atlantischen Oceaan op weg naar Engeland bevond, vermist wordt. Onder de vermisten bevinden zich graaf de Baillet Latour, voorzitter van het Internationale Olympische Comité, voorts de technische deskundige van het Britsche Ministerie van Luchtvaart Taylor, de direc teur van de Britsche bibliotheek te New York pro fessor Movat en een kapitein van de Amerikaansche marine. Beslag op de „Normandie" WASHINGTON, 3 September (D.N.B.) President Roosevelt heeft een decreet geteekend, waardoor de regeering wordt gemachtigd beslag te leggen op alle in Amerikaansche havens opgelegde buitenlandsche schepen. Dit decreet blijft van kracht tot 30 Juni 1942. De regeering kan thans ook beslag leggen op het Fransche schip „Normandië". DE SCHADE AAN GEBOUWEN IN ENGELAND. Naar de „New-York Herald Tribune" uit Londen meldt heeft „The Economist", het bekende En- gelsche financieele tijdschrift, uitgerekend dat de Duitsche luchtaanvallen op Engeland in de eerste twee jaren van den oorlog schade aan gebouwen hebben veroorzaakt ter waarde van 480 millioen dol lar. De totale waarde der gebouwen in Engeland wordt geraamd op 24 milliard dollar (D.N.B.) Bommen op Roubet. PARIJS, 3 September (D N B.) Naar de speciale correspondent van het bWid „Aujourd'hui" meldt, hebben twee Britsche vliegtuigen Zondag een aan val ondernomen op Roubet, waarbij 31 dooden en 56 gewonden onder de burgerbevolking zijn geval len. Van zeer groote hoogte, zoo meldt de corres pondent, wierpen de Engelsche vliegers hun bom men midden in een arbeiderswijk en vernielden 21 huizen afschoon zich in de omgeving geen enkel mili tair doel bevond. Hitier niet geblokkeerd of tot staan gebracht." Radiorede van Roosevelt Het D.N.B. meldt: President Rocsevelt heeft ter gelegenheid van Labourday een radiorede uitge sproken, waarin hij zeide nadrukkelijk allen te waarschuwen die geloofden, dat „Hitier geblok keerd of tot staan gebracht is". Dat is een zeer gevaarlijke veronderstelling. Wanneer de ge vechtshandelingen een keer schijnen te verflauwen, kan dat slechts een aanwijzing er voor zijn dat Duitschland met verdubbelde kracht uithaalt om een slag toe te brengen. De „verdediging der vrij heid van de V.S.", moet den voorrang hebben boven particuliere belanden. De V.S. hebben een harde en gevaarlijke taak voor zich. Een overwinning op Duitschland kan langdurig en moeilijk zijn. COMMENTAREN UIT NEW YORK, BERLIJN EN ROME. Uit New York verneemt het D.N.B.: Terwijl de rede van Roosevelt op Labourday door een geheele reeks Congresleden is toegejuicht, hebben leidende isolatio- nisten zich er even nadrukkelijk tegen verklaard, zoo melden de Amerikaansche bladen. Volgens de „New York Times" heeft senator Whee ler een aanval gedaan op de rede in een todspraak die hij tot de arbeiders van St. Charles (Illinois) hield. Hij betoogde dat het hun zwaar zou vallen hun moeizaam verworven rechten te verdedigen als Amerika aan den oorlog zou deelnemen. Whéeler behandelde opmerkingen van Roosevelt, gemunt op degenen die sympathiseeren met het natio- naal-socialisme, en stelde den eisch dat nu eindelijk eens een einde moest komen aan die verdachtmakin gen. Met nadruk verklaarde hij dat de Ver. Staten zich op niemand behoeven te verlaten. Zij behoeven ook niet voor invasie te vreezen, maar het volk moet veeleer vrees koesteren voor de avonturen der eigen leiders op het gebied der machtspolitiek In Europa en Azië. De leider der New Yorksche afdeellng van „America First", John Flynn, zeide o.a. dat het Amerikaansche volk zeer wel weet. dat het millioenen soldaten noodig heeft om Hitler in Europa te verslaan. Als de woorden van den president, dat de Ver. Staten alles moeten doen wat in hun macht ligt om bij te dragen tot de nederlaag van Hitier, nog eenige beteekenis hebben, dan is daarmee toch het optreden van leger en vloot bedoeld. Roosevelt mag dat echter niet den wil Van het Amerikaansche volk noemen. Volgens de opvatting van toonaangevende Duitsche kringen, aldus meldt het D.N.B. uit Berlijn," bevat de rede geen nieuwe gezichtspunten op het terrein der buitenlandsche politiek, maar opent wel nieuwe ver schieten in de binnenlandsche politiek die de aan dacht waard schijnen. De president der Ver. Staten heeft blijkbaar ge poogd, naar men ter illustratie van bovengenoemde stelling in de Wilhelmstrasse opmerkt, den last der door hem geëntameerde politiek af te wentelen op de schouders der arbeiders. Hij schijnt ook volkomen te beseffen dat hij daarbij gevaar loopt wegbereider van het bolsjewisme te worden. In dezelfde kringen meent men den treffendsten parallel In de politiek van Kerenski te vinden: aan de eene zijde een po ging tot steun aan het bolsjewisme en het daarmee dienstbaar te maken san bepaalde Imperialistische plannen. Anderzijds het gevaar dat het bolsjewisme plotseling eigen wegen gaat. Deze tegenstrijdigheid weerspiegelt zich in de rede van Roosevelt. Slechts zoo acht men het hier begrijpelijk dat Roosevelt aan den eenen kant zoo zeer den nadruk legt op de arbei dersbeweging. maar aan den anderen kant beginselen op het schild heeft geheven, die onvereenlgbaar zijn met het bolsjewisme: godsdienstvrijheid e.d. Principieel vestigt men In dit verband van toon aangevende Duitsche zijde de aandacht op den eisch die in Duitschland reeds lang doar daden is gestaafd dat de hoogste wet bij de behandeling van het arbei dersvraagstuk het t;echt op werk moet zijn en eerst later de vrijheid van spreken en van zwijgen of hoe deze vrijheden verder mogen heeten. moeien komen. Het recht op werk is het voornaamste recht dat een staatsman aan zijn arbeiders kan waarborgen. Maar Roosevelt heeft op dit recht geen acht geslagen, het geen overigens niet verwonderlijk is daar de procla matie van dit recht door den president met het oog op de reusachtige werkloosheidscijfers In Amerika niet bepaald opportuun zou zijn. In Romeittsche politieke kringen wordt betoogd, zoo verneemt het D.N.B. uit de Italiaansche hoofdstad, dat de rede opnieuw het voor de politiek der regee ring te Washington kenmerkende gebrek aan opbou wende doelstellingen en constructieve denkbeelden vertoont. Weer was de rede een nieuwe, matelooze uitbarsting van haat tegen de asmogendheden, waar door de indruk van het internationale publiek wordt bevestigd dat Roosevelt zich bij zijn houding jegens de asmogendheden alleen laat leiden dóór zijn per soonlijke haatgevoelens. Als de kolenlossers aan het Spaarne te Haarlem naar huis gaan. komen de kinderen uit de buurt en mogen de kolen, die over den stortbak gevallen zijn, weghalen. Met welk een ijver zij de kolen bijeenrapen en schrapen om moeder te verrassen, toont bovenstaande foto. (Foto Stevens). Brutale diefstal te Heemstede. Uit schuur van het Seminarie veel levens middelen gestolen. Veifhoedelljk In den nacht van Maandag op Dinsdag J.l. Is uit een schuur nabü het Seminarie Hageveld te Heem stede. waar levensmiddelén van deze Inrichting zijn opgeslagen, ontvreemd: ongeveer 200 pond boter (margarine ..Blue Band") verpakt in cartonnen doozen cn kistjes met het opschrift „Blue Band", benevens ongeveer 50 pond cacao verpakt in een bruine papieren zak. Van deze levensmlddelenroof worden de Jeugdige seminaris ten. waarvan er dagelijks 400 moeten worden gevoed, de dupe. De gestolen waar is vervoerd met een roeibootje waarmee men tot dichtbij de schuur heeft kunnen komen, vermoedelijk door 2 personen De burgemeester van Heem stede verzoekt hun die inlichtingen kunnen verschaffen tot opsporing van de ontvreemde goederen c.q. de daden, zich te vervoegen aan het Politiebureau, Raadhuisstraat 27 te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1