Haarlem's Dagblad Aan het geheele Oostelijke front succesvolle gevechtshandelingen aan den gang. KORT NIEUWS. Sovjets op de Karelische Landengte verslagen. 59e JAARGANG No. 17857 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 95, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17^. Groentjes zie rubriek. it Ingewikkelde fietsendiefstal voor de Haarlemsche Rechtbank. Dief zelf bestolen. a' Een zeer Ingewikkelde, fietsendiefstal werd hedenmor gen door de Haarlemsche Rechtbank behandeld Een tim- 8 gierman uit Amsterdam fietste volgens zijn verklaring igiet een collega uit Haarlem op 14 Juli op de Zandvoort- U( jche laan te Zandvoort De Amsterdammer die op een racefiets zat zag een damesfiets en besloot deze te stelen. Hy zette zijn racefiets ergens aan den kant van den weg len terwijl de ander volgens zijn verklaring op den uit kijk ging staan nam hij de damesfiets weg. Deze werd in een kuil in de duinen verstopt. Hierop ging de timmer- "tnsn zijn race-fiets weer halen doch die was inmiddels 8*1.,.. gestolen! Even later zag hij echter iemand op zijn ^racefiets voorbij rijden. Dit was namelijk de tuinman 'Stvan de bezitster van de gestolen damesfiets, ai De tuinman weigerde de racefiets af te geven en het e: tweetal ging tenslotte naar het politiebureau waar de "tl raak werd uitgezocht en uitkwam, dat de timmerman de 'S damesfiets had gestolen. Toen men echter op de plaats il ging zoeken waar de damesfiets verstopt was. was die Inmiddels ook verdwenen! De Officier eischte twee jaar tegen den verdachte, die reeds meermalen was veroordeeld. Mr. B. W. Stomps Pleitte clementie. Hierna stond .de timmerman uit Haarlem terecht wegens heling. Deze ontkende echter hardnekkig ofschoon eenige getuigen hem aan zijn groene overhemd meende te herkennen. Een ijsventer verklaarde echter, dat de verdachte onge in veer een half uur voor het tijdstip van den diefstal bij ep hem was geweest. Daar ook de andere timmerman ver- u' klaarde, dat zij over den Zeeweg en den Boulevard naar Zandvoort waren gereden, meende de verdediger Mr. L. j venhuizen, dat de verklaringegn van den verdachte op waarheid berustten. Het bewijs achtte de verdediger dan S!|ook zeer zwak. De Officier had anderhalf jaar gevange nisstraf geëlscht. Nadat de verdediger vrijspraak had ge vraagd vroeg de verdachte om zijn onmiddellijke invrij heidstelling. Nadat de Rechtbank in raadskamer was ge weest werd dit verzoek afgewezen. Uitspraak op 16 September. Heemskerker onder verdenking van meineed gearresteerd. Tiidens de behandeling van een zaak tegen een tuinder uit Heemskerk voor den economischen Rechter te Haarlem is een andere Heemskerker onder verdenking van meïne<ed gearresteerd. De tuinder stond terecht wegens een overtreding van het vleeschdistributiebeschikkingsbesluit en het slachtverbod. De getuige legde een verklaring af, die in lijnrechte tegenspraak was met de verkla ringen van den wachtmeester der marechaussee «x van twee ambtenaren van den Centralen Con tróledienst. De zitting werd een half uur ge schorst om den getuige alsnog gelegenheid te ge ven zijn verklaring te herroepen, doch ook na de schorsing hield de Heemskerker vol, dat zijn le zing van de zaak de juiste was. Hierop werd hij onder verdenking van memeed gearresteeid. De tuinder werd tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Schoolmelk. Ir is weer kans dat de kinderen op school weer melk gaan drinken. In de gemeente Velsen wordt de verstrekking van Schoolmelk hervat. Ook het Haarlemsche gemeentebestuur is met öep Haag weer aan het onderhandelen. De moeilijkheid is een sluitende begrooting voor die verstrekking te ver- kriieen. Alles wordt evenwel gedaan om ook hier tot de gewenschte oplossing te komen want er wordt veel beteekenis gehecht aan het drinken van de melk op ^Voorheen kregen de kinderen 4 dagen per week 1/4 Liter melk, maar nu kan op een bon voor 1% Liter slechts gedurende 7 dagen in de twee weken melk gegeven worden, omdat den Haag eischt dat men zich strikt aan de rantsoeneering houdt. In Heemstede is men met de voorbereidende werk zaamheden reeds flink gevorderd en verwacht mag worden, dat de schoolmelk spoedig verstrekt zal wor- ^In Bloemendaal is een en ander nog in behandeling. Twee mannen door trein overreden en gedood. UTRECHT, 3 September. Hedenmorgen is de on geveer 30-jarige spoorwegarbeider A. V. R., die dienst deed bij het seinwezen, op de verhoogde spoorlijn bij de Prooststraat door den trein uit Amersfoort gegre pen en op slag gedood. De verongelukte was woon achtig in De Bilt. Nog geen uur later is op dezelfde spoorlijn nabij de Inundatiekade de 45-jarige L. N., wonende in de Citroenstraat te Utrecht, eveneens onder den trein geraakt en op slag gedood. De man laat een vrouw en negen kinderen achter. GEORGANISEERDE BURENHULP. 's GRAVENHAGE 4 September. In een circulaire van den rijksinspecteur voor de bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen zijn eenigen tijd gèleden richt lijnen gegeven voor de organisatie van de blokploegen (georganiseerde burenhulp). Aan het slot van deze cir culaire werd medegedeeld, dat het wenschelijk Is aan het personeel van de blokploegen een vordering uit te reiken, waarbij .opkomst bij bominslag verplichtend wordt gar steld. De secretaris-generaal van het departement van bln- nenlandschp zaken deelt thans mede. dat hij zich met dit standpunt van den rijksinspecteur kan vereenigen. In de eerste plaats toch moet de zekerheid bestaan, dat het personeel van de blokploeg opkomt bij oefening of bij bominslag ln zijn blok of in een onmiddellijk daaraan grenzend blok. Bestaat deze zekerheid niet, dan ls het niet denkbeeldig, dat de georganiseerde burenhulp prac- tisch van weinig wrfarde zal blijken te zijn. Daarom is het noodig, aldus de secretaris-generaal, de verplichting tot opkomst op te leggen. Deze vordering brengt tevens mede, dat de leden der blokploegen verzekerd zijn tegen ongevallen ln de uit oefening van hun taak als zoodanig overkomen. Hieraan is mede het voordeel verbonden, dat grooter zekerheid bestaat betreffende de opkomst der leden. (A. N. P.). De aardappelen der Zandvoorters. Hoe de oogst is. De aardappeloogst, die ln gewone jaren reeds zeer be langrijk was voorZandvoort, ls thans door de buiten gewone omstandigheden nog ln belangrijkheid gestegen. Wel heeft niet leder meer zijn eigen aardappellandje, maar er worden nog wel zooveel aardappels verbouwd, dat de oude Zandvoorters niet anders dan echte „duinders" be hoeven te eten. Alleen als de oogst erg tegenvalt eten zij van elders aangevoerde aardappelen. Het koude voorjaar en de daarop gevolgde hltteperiode waren voor de ontwikkeling van de aardappelen minder gunstig. De overvloedige regens die daarna volgden heb ben nog veel wat bijna onherstelbaar verloren scheen, goed gemaakt. De smaak van de aardappelen ls weliswaar zeer goed, doch de opbrengst van vele landjes is gering, doordat de aardappelen niet uitgegroeid zijn. Naast veel klein goed worden er meermalen slechts enkele groote aangetroffen. Verwacht wordt dat de late soorten, die minder van de droogte hadden te lijden tijdens de voornaamste groei periode en op het oogenblik volop profiteeren van vocht en warmte, een betere oogst zullen opleveren, dan de vroege soorten, die thans gerooid worden. De moord te Delft. DELFT, 3 September. De commissaris van politie te Delft maakt nogmaals bekend, dat we gens een ernstig misdrijf moet worden aangehou den Gerard Adrianus Dogger, geboren te Amster dam, 8 December 1919 en wonende te Den Haag. Dogger was vorige week het laatst gezien in ge zelschap van Jan van Blerkom, een der verdach ten van den moord te Delft. Allen die meenen, omtrent de verblijfplaats van Dogger inlichtingen te kunnen verstrekken, worden verzocht, zich direct met de politie ter plaatse hunner inwoning in verbinding te stellen. (A.N.P.) ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN. De Commissie ter Voorziening i. h. Onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en omstreken ichrljft ons: De Septembermaand is aangebroken, jong en oud hebben de laatste weken genoten van de heerlijke natuur. Versterkt en verfrisent rijft allen weer met nieuwen lust en ijver aan hun levenstaak begonnen. Ook onze zieke en zwakke leerlingen hebben na een maand vacantie weer met genoegen hun onderwijzer of onderwijzeres bij zich aan huis ontvangen om zoo goed mogelijk het huisonderwijs voort te zetten. Dank zij de bijdragen van enkele vereenigingen en particulieren kunnen wij tot nog toe het onderwijs blijven voortzetten. Het schrappen der gemeentelijke subsidie in 1938 heeft ons niet bij de pakken doen neerzitten. Met taaie volharding gaan wij verder, vertrouwende op Uw aller medewerking, waarbij wij onzen arbeid nogmaals dringend ook bij U aanbevelen en ons gaarne tot het geven van verdere inlichtingen bereid verklaren. Deze inlichtingen verstrekt de heer J. H. W. Habermehl, Kinderhuissingel 30, giro 402786. KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstre ken zal worden gehouden op Dinsdag 16 September 8.s. des namiddags te 2.30 uur in het gebouw Nassau- plein 4—6, Haarlem. EEN „VOLKSGERICHT* IN STAPHORST. STAPHORST, 4 September. In Staphorst bestaat nog 4e gewoonte van het volksgericht. Bij voorkomende ge legenheden wordt dat toegepast. Ditmaal werd recht ge- iproken over een jongeman, die dezer dagen In het hu welijk zou treden, hoewel hij ten opzichte van een de re Staphorster schoone verplichtingen had, die deze gewichtige stap met haar eerder zou hebben doen recht vaardigen. De ..openbare" meening dacht er evenzoo over en dus trad het ..volksgericht" ln werking. De Jongeman werd opgewacht toen hij op het punt Itond zich bij het meisje te voegen, op wie nij ln laatste Instantie zijn zinnen had gezet. Sterke armen grepen hem aan, zetten hem op een wagen, en toen ging het naar de woning van het meisje, dat door den Jonkman inoodelijk in de steek was gelaten. De optocht werd be geleid- door ketelmuziek en wel twee honderd belang- Itellenden Hepen mee in den stoet. Bij het huis van het meisje werd hij „afgeladen" en netjes naast zijn eerste liefde gezet. Jegens haar moet hij toen, ln het bijzijn der getuigen Verklaren, dat hij haar als wettige echtgenoote zou aan nemen, een belofte, die de jongeling, na lang wikken en wegen, tenslotte heeft afgelegd. Ter bezegeling er van legde hij zijn hand in de hare. Een luid hoera steeg op toen de verzamelde Staphorsters zijn besluit vernamen. De plechtigheid werd besloten met een „lang zullen ze leven". Hierop namen de „rechters" en het publiek af» icheld van het paar, om het de gelegenheid te geven de nieuwe situatie onder oogen te zien. (A.N.P.) „TER OPFRISSCHING VAN HET GEHEUGEN'.' 's-GRAVENHAGE, 4 September - Max Blokzijl .spreekt hedenavond voor de microfoon van den Ne- derlandschen omroep (Hilversum 2) van 19.45 tot 20.00 uur over: „Ter opfrissching van het geheugen". (A.N.R.) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachts bericht Luchtmacht bqmbardeert havenwerken en vliegvelden in Engeland. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Duitsche artillerie neemt een Sovjet-nest onder vuur. (Foto Orbis-Holland) Uitspraken Haarlemsche Rechtbank DIEFSTAL VAN KLEEDINGSTUKKEN. Een Jaar had de Officier geëlscht tegen een Zaandam- shcen timmerman wegens diefstal van kleedingstukken en andere inbraken. Door de Rechtbank werd hij tot maanden veroordeeld. GEHUtnfD RIJWIEL VERKOCHT Een Hillegommer, die reeds 33 maal veroordeeld was n een gehuurd rijwiel had verkocht, hoorde 14 dagen geleden drie Jaar tegen zich elschen. Deze zaak werd ge schorst voor een nader onderzoek. AANRIJDING. Tegen een ingenieur uit Heemstede, die op den weg naar Alkmaar bij Beverwijk een wielrijdster had aangereden die daarbij ernstig werd gewond, eischte de Officier een maand gevangenisstraf en 1 Jaar intrekking van het rij bewijs. De uitspraak luidde: een geldboete van f250 subs 25 dagen hechtenis. JUBILEUM C. F. J. TERLAUS. Heden is de heer C. F. J. Terlaus rijtuigbankwer ker aan de Centrale Werkplaats der Nederland- sche Spoorwegen te Haarlem, 25 jaar bij deze maatschappij in dienst. Hij werd vanmorgen namens de directie door zijn onmiddellijken chef gecompli menteerd, waarbij hem de gebruikelijke oorkonde een geschenk onder enveloppe werd overhandigd. De jubilaris, die van .de collega's een barometer ont ving, mocht het verdere gedeelte van den dag in den huiselijken kring doorbrengen. HET EIER-INVENTARISATTEBESLUTT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij is de duur van het eier-inventarisatiebesluit 1940 ver lengd tot 1 September 1942. MR. JOH. DEN HERTOG TREEDT AF ALS TWEEDE DIRIGENT VAN HET CONCERTGEBOUW ORKEST. AMSTERDAM 4 September. In verband met zijn be noeming tot Intendant van de zoojuist opgerichte Neder- landsche' opera en de uitgebreide werkzaamheden hieraan verbonden, heeft mr. Johannes den Hertog zich genood zaakt gezien, ontslag te vragen als tweede dirigent van het Concertgebouw Orkest. Het bestuur van het Concertgebouw heeft dit ontslag verleend onder dankzegging voor de door den heer Der Hertog aan de instelling bewezen diensten. ONDERSCHEIDING VOOR EEN WETHOUDER. Ter gelegenheid van het feit, dat wethouder E. Rugge Woensdag den dag herdacht, dat hij veertig jaar geleden lid van den Groninger gemeenteraad werd, (17 jaar geleden werd hij voor den eersten keer tot wethouder gekozen) is hem door den bur gemeester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, de eerepenning van de stad Groningen overhandigd. Bovendien werd hem. medegedeeld, dat hij is ingeschreven in het gulden boek van de stad. Dit boek is indertijd ingesteld ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan van Groningen. BURGEMEESTER VAN LANSCHOT. 's-GRAVENHAGE. 3 September. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 sub 8 van de ver ordening nr. 108 40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den bur gemeester van 's-Hertogenbosch mr. F. J. van Lan- schot op zijn verzoek wegens het bereiken van de leeftijdsgrens met ingang van 10 September eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld. Als slachtoffer van een ongeluk bij duisternis is in het academisch ziekenhuis te Groningen* overleden de 68-jarige gehuwde caféhouder B.A., wonende te den Ham. gemeente Aduard, die op een avond van de vorige week op weg van Aduard naar zijn woning waarschijnlijk door een auto is aangereden en van zijn fiets geworpen. Eerst eenige uren later werd hij in bewusteloozen toestand en met verscheidene ern stige verwondingen naast zijn fiets op den weg ge vonden. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij overleden. Op het Waterlooplein te Amsterdam zijn een jarige magazijnbediende en een 31-jarige koopman aangehouden, omdat zij een groot aantal distributie bescheiden onbevoegd voorhanden hadden. De heer A. Graft tf Oisterwijk is van een trap in zijn woning gevallen en aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer, dat 50 jaar oud was, laat vier kin deren achter. In den Utrechtschen schouwburg zijn twee borst beelden onthuld, een van dr. F. H. Fentener van Vlis- singen en één van mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. HET VERGIFTIGINGSDRAMA TE VEENDAM. GRONINGEN 4 September. De 45-Jarige baker mej. A. D. uit Veendam, die ervan verdacht werd haar echt genoot en mevrouw Molema—Engelkens door middel van arsenicum van het leven te hebben beroofd, heeft in den afgeloopen nacht ln haar cel ln het huis van bewaring te Groningen door zelfmoord een einde aan haar leven ge maakt. (A. N. P.) AANBESTEDING. Hedenmorgen werd ter Provinciale Griffie te Haarlem aanbesteed, het maken van den onderbouw (le gedeelte) van een basculebrug over de Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder bij Oude We tering in de gemeenten Haarlemmermeer en Alke made. met bijkomende werken. Het laagst werd in geschreven door de N.V. „Monoliet" te Amsterdam en door B. Bruil te Bussum, beide firma'6 voor f 97.800. VITAMINEN AAN SCHOOLKINDEREN. Naar aanleiding van het bericht, dat in Bloemen daal dezen winter aan de schooljeugd vitamine-ta bletten zullen worden verstrekt, hebben wij geïnfor meerd, of men dienaangaande ook te Haarlem plan nen heeft. Het antwoord luidde, dat zoowel het advies van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst als van den Gezondheidsraad afwijzend waren, zoodat te Haarlem geen verstrekking van vitaminen aan de schooljeugd zal plaats hebben. Bomtreffers op Britsche stellingen te Tobroek. Hoofdkwartier van den Führer, 3 September. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Aan het geheele Oostelijke front zijn succes volle gevechtshandelingen aan den gang. De Roemeensche luchtmacht heeft een aanzien lijk aandeel gehad in de groote successen aan het Zuid-Oostelijke front. Zij heeft tot eindh Augustus 433 Sovjet-vliegtuigen vernietigd en de operaties van 't landleger op voortreffelijke wijze gesteund. In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen havenwerken aan de Britsche Oost kust en vliegvelden in de Midlands gebombar deerd. Aan het Kanaal, aan de Nederlandsche en aan de Noorsche kust hebben lichte vloot- strijdkrachten gisteren overdag zeven Britsche vliegtuigen neergeschoten; jagers en afweerge schut vier en marinegeschut een. r In Noord-Afrika hebben Duitsche- en Italiaansche duikbommenwerpers bij een aan val op Tobroek op 1 September zware bom treffers geplaatst op Britsche artillerie-stellin gen en troepenkampen. In den afgeloopen nacht verschenen vijande lijke vliegtuigen boven Noord- en Midden- Duitschland, alsmede boven het Rijn-Main- gebied. De aanval van een afdeeling bommen werpers op Berlijn kwam tengevolge van het krachtige afweervuur niet tot volledige uit werking. Slechts enkele vliegtuigen bereikten de binnenstad. Door bommen op woonwijken leed de burgerbevolking geringe verliezen aan dooden en gewonden. Zes Britsche bommenwer pers werden door het afweergeschut neerge schoten. Een Duitsch commentaar op de laatste rede van Roosevelt. Het A.N.P. meldt: Berlijn, 3 September. Van een goed kenner van de Duitsch-Amerikaansche betrekkingen hebben wij den volgenden commen taar op de laatste redevoering van Roosevelt ont vangen: Nadat de aartsleugenaar en held met den mond Churchill eenige dagen geleden met niets zeg gende phrasen getracht heeft de wereld te mis leiden ten aanzien van den steeds ernstiger wor denden toestand, waarin de plutocratieën zich be vinden ten gevolge van den onophoudelijken zege tocht der Duitsche wapens, heeft nu de oorlogs ophitser Roosevelt zijn voorbeeld gevolgd. Niemand anders dan Roosevelt, die met zijn sociaal experiment van de New Deal een volkomen mislukking heeft behaald en die den Amerïkaan- schen arbeider niets anders heeft gebracht dan hoogere belastingen en een daling van den levens standaard, predikt voor dezen arbeider de vernie tiging van den eersten sociklen staat ter wereld, die ondanks moeilijkheden ten aanzien van ruimte en grondstoffen een brokstuk van het edelste socialisme reeds heeft verwezenlijkt en dit voor het werkende Duitschland en geheel Europa pas goed verwezenlijken zal na het zegevierende einde van zijn huidige worsteling om de vrijheid tegen de Joodsch-bolsjewistische bedreiging en de Joodsch-plutocratische uitbuiting. De mislukte sociale politicus Roosevelt, die natuurlijk ten koste van den Amerikaanschen arbeider, groote successen op het gebied der buitenlandsche politiek wilde behalen, alleen als afleiding van zijn binnenlandsche politieke moei lijkheden, heeft met zijn ijdele streven reeds een nederlaag geleden Ten einde zijn buitenlandse!) politieke bankroetverklaring uit te stellen, streeft hij thans naar een verlenging van den oorlog tot iederen prijs ook tegen den prijs van een bondgenootschap met het bolsjewisme. De gevol gen van deze verlenging van den oorlog die be staan in een voortdurende daling van den levens standaard, moet de breede massa der Anterikaan- sche bevolking dragen. De bedoeling die Roosevelt heeft met deze verlenging van den oorlog, n.l. een militaire overwinning op Duitschland, is vol komen kinderachtig, want het is, gezien de militaire kracht en de onuitputtelijke omvang van het mate riaal dat ter beschikking staat van het zegevieren de Duitsche leger, een aan de geheele wereld be kende waarheid als een koe dat aan de overwin ning van Duitschland niet kan worden getwijfeld en pas goed niet sinds het grootste deel van het bolsjewistische aanvalsleger en van het vijande lijke materiaal vernietigd is en de voeding van het Duitsche volk voor altijd is beveiligd. Deze waarheid is natuurlijk ook ter kennis ge komen van president Roosevelt, want hij leest zij het ook met ingehouden woede toch stellig niet minder aandachtig dan de ten opzichte van deze waarheid eensgezinde militaire deskundigen van de geheele wereld dagelijks de Duitsche weer- machtberichten. Hij wil echter deze waarheid niet zien en vertroebelt haar met phrasen voor zich zelf en het Amerikaansche volk, want de erken ning van deze waarheid beteekent voor hem de ineenstorting van al zijn plannen en verwachtin gen. De phrasen van den president vormen een gro teske aanslag op de intelligentie van zijn volk. Zoo speelt deze bondgenoot van den anti-chrikt Stalin het klaar zijn krampachtige politiek van oorlogsverlenging voor te stellen als een politiek in dienst van de vrijheid der .kerk. En de Wereld weet dat de Ver. Staten zelf voor de eerste ambtsperiode van Roosevelt in leidende mate deel namen aan het aan de kaak stellen van moorden op priesters en schending van kerken in het rijk van den met Roosevelt verbonden Stalin. Ook de Amerikaansche Christenen hebben dat niet ver geten. Evenals de phrasen van den aartsleugenaar Churchill geen tittel of jota gewijzigd hebben in de feiten die geschapen zijn doro de wapens van Duitschland en van de met Duitschland verbonden Europeesche landen, evenmin, zullen de phrasen van den oorlogsophitser Roosevelt iets kunnen wijzigen in deze stalen realiteiten. Wanneer pre sident Roosevelt aan het slot van zijn rede de toekomst durft bezweren heeft thans reeds de geschiedenis het antwoord gegeven op dit hulpe- looze gebaar van vertwijfeling. De toekomst be hoort aan de opbouwende machten. Thans, na twee jaren oorlog, een oorlog dien de plutocraten heb ben verklaard, weet Europa dit. Eens zal de ge heele wereld het weten en ook het door Roose velt schaamteloos misleide volk van de Vereenigde Staten van Amerika. RECITALS EN CAUSERIEëN. De heer George Hamel zal op 14 en 28 September. 12 en 26 October en Zondag 16 November vijf recitals geven, waarbij tevens een beknopte toelichting zal worden gegeven bij de bekendste werken uit de piano literatuur sedert ongeveer 1600 De recitals worden gehouden in Restaurant Lido te Haarlem. OPVOERING VAN „MOOIE JUULTJE VAN VOLENDAM". A.s. Zondagavond zal „Willem Goossens' Volkstooneel'" ln de Gem. Concertzaal te Haarlem een opvoering geven van het successtuk ..Mooie Juultje van Volendam". spel met zang en dans door Joh. Lemaire. Medewerkenden zijn Roosje Köhler. Willem Goossens. Alex Hock. Greta Goossens. Emmy Bouwmeester, Lenl Plato, Ans Cheval, Hen DUlewaard, Bram Boelé, Lou Poolman, Jon van Otterloo en 30 anderen. Aanvalspogingen op de Fransche Kanaalkust verijdeld. Britsche toestellen verdreveh. Ook Woensdag zijn aanvalspogingen van Britsche jagers op de Fransche Kanaalkust afgestuit op het afweerfront der Duitsche luchtdoelartillerie en het geschut van Duitsche patrouillevaartuigen, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt. De Britsche toestellen werden door het spervuur van het Duitsche geschut dermate in het nauw ge bracht dat zij hun aanvalspogingen opgaven, nog voor zij het kustgebied hadden bereikt en terug keerden, alvorens ook maar een bom te hebben kun nen uitwerpen. Finnen hebben hun oude gebied weer terug. HELSINKI, 4 September (D.N.B.) Om een uur vannacht is officieel bekend gemaakt: Uit het Finsche hoofdkwartier wordt gemeld: de vijand die zich taai verdedigde Is op de Kare lische Landengte volkomen verslagen. De oude rijksgrens is over de geheele lengte bereikt. De in onze handen gevallen oorlogsbuit is aanzien lijk. Tot dusver zijn bij de laatste operaties geteld: vele honderden auto's, bijna 2 000 paarden, vele dozijnen gevechtswagens, ongeveer 300 stukken geschut van verschillend kaliber, ontelbare hoe veelheden lichte en infanteriewapens. Het aantal gevangenen necqpt van dag tot dag toe en be draagt reeds tegen de 10 000. De zuivering van de Westelijke Karelische landengte van vijandelijke afdeelingen wordt voortgezet. Veldmaarschalk Mannerheim heeft een oproep ge richt aan zijn troepen, waarin het volgende gezegd wordt: De oude rijksgrens op de Karelische Landengte is bereikt Het deel van Finland dat de vrede van Mos kou ons met geweld, zonder eenigerlei rechtvaardi ging. had ontrukt is door heldendaden en door ge weldige inspanningen van het Finsche leger weer in zijn geheelen omvang bij het rijk aangesloten. Op het trotsche kasteel van Viipuri w&ait weer onze blauw witte vlag. Kar'elië is vrij, ook a! zullen ontelbar# afgebrande huizen, fabrieken en uitgestrekte bosch- gebïeden nog lang getuigen van den waren aard van het bolsjewistische karakter Vervolgens zegt Mannerheim den soldaten dank voor hun heldendaden en verklaart hij, dat van het Finsche leger nog verder uithoudingsvermogen wordt geëischt. De tijd is nog niet gekomen om het zwaard door den ploeg te vervangen. Verdedigingsraad te Petersburg gevormd. Onder leiding van Worosjüof. STOCKHOLM. 4 September (D.N.B.) Volgens den Britschen Berichtendienst is te Petersburg een hoogste verdedigingsraad gevormd. De raad bestaat uit zes leden en staat onder leiding van Worosjilof. Te Moskou mag tusschen 10 uur des avonds en 3 uur des nachts niemand zich op straat bevinden. BENOEMING EN ONTSLAG VAN BURGEMEESTERS, Bij besluit van den sécretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is de heer J. F. C. Temmerman tot burgemeester van de ge meente Hoofdplaat benoemd. Hij werd 22 Mei 1901 in Hoofdplaat geboren en is thans wethouder en waarnemend burgemeester dier gemeente. De heer H. C. J. Gunning is opnieuw tot burge meester van de gemeente Ierseke benoemd. Mr. F. L. S. F. baron Van Tuyll van Seroos- kerken is op zijn verzoek als burgemeester van de gemeente Domburg eervol ontslagen. L»e bijvoeding uit de Centrale Keuken. De lekkere soep. die we zoo juist weer genotert hebben geeft aanleiding den directeur van de Centrale Keuken eens op te bellen en hem te vragen naar zijn ervaringen met de bijvoeding voor de personeelen der bedrijven hier te Haarlem, welke bijvoeding, ge lijk men weet. sedert Maandag voor civlelen prija wordt verstrekt Het antwoord is wel zoo'n beetje te verwachten. Die ervaring Is zeer gunstig. Er wordt druk gebruik van de gelegenheid gemaakt. Een zesduizend porties vinden dagelijks haar bestemmmg en dit succes brengt de Centrale Keuken meteen zoo tegen de grens van haar capaciteit, hetgeen uitbreiding noodig heeft gemaakt. Want de aanvragen houden aan en neen verkoopen vleit niet, allerminst in een Centrale Keu ken. Er zijn dus ketels en verdere machinerieën be steld en op komst. Met een dag of tien zal het vermo gen dezer menschlievende inrichting tegen alle aan vragen binnen redejiike grenzen opgewassen zijn. Hoeveel aanvragen? ,,Ik veronderstel, dat er nog wel een vier- h vijf duizend bij zullen komen" zegt de directeur. „Dat be wijst dus, dat we met deze bijvoeding-proef op succes kunnen wijzen. De moeilijkheid zit op het oogenblik in den tijd van aflevering, want natuurlijk willen de meesten zoo tusschen twaalf en eenen het eten in de werkplaats hebben, maar met een weinig passen en meten zal dat ook wel lukken." „Zijn het alleen de groote Inrichtingen. .die gebruik van de bijvoeding maken?" Neen Er is wel bepaald, dat alleen bedrijven met meer dan 25 man personeel in aanmerking komen, maar een onderneming, waar. laten we zeggen tien menschen hard werken, kan ook bij ons terecht. Al leende laatkomers zullen de eerste dagen wal geduld moeten hebben."

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1