Haarlem's Dagblad Sekendmaking. Jioct 'Hieuuxs Operaties aan het Oostelijk front verloopen volgens de plannen. j>9c JAARGANG No. 17860 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PE,EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 8 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cenl per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17V2- Groentjes zie rubriek. Zware straffen voor economische misdrijven. Kans op stillegging van bedrijven. Het ANP meldt: Met ingang van Zaterdag is een esluit van de secretarissen-generaal der departe menten van landbouw en visscherij, van handel, nii- «rheid en scheepvaart en van justitie, betreffende ancties op overtreding van verschillende maatrege- sn, rakende het economische leven, van 'kracht ge- orden. Op dit besluit, dat aangehaald kan worden als economisch sanctiebesluit 1941" wordt de volgende dichting gegeven. Het besluit behelst een uniformiseering en be- mgrijke verzwaring der straffen bij overtreding an verschillende wettelijke maatregelen, rakende et economische leven. In art. 2 der verordening zijn voor de eerste maal linimum straffen opgenomen, volgens welke den- ene die handelt in strijd met het verbod van frau- ïleus slachten gestraft wordt met een gevangenis- Jraf van minstens zes maanden. Vergrijpen tegen et verbod van het verhandelen van graan worden estraft met gevangenisstraf van minstens drie laanden. Een gelijke minimumstraf is vastgesteld oor den verboden handel in distributiebescheiden jonnen enz.) wanneer bewezen kan worden of een egrond vermoeden bestaat, dat de verkochte of en verkoop aangeboden bescheiden door misdrijf jjn verkregen. Daarbij moet opgemerkt worden, dat deze mini- numstraffen met de helft verhoogd worden bij ecidive of bij tot gewoonte geworden v.ergrijpen en et de helft worden verminderd, wannéér het mis- ïkte pogingen betreft. Het besluit behelst bovendien bijkomende straffen ooals bijv. het verbod om voor een onbepaalden tijd apaalde transacties uit te voeren, sluiting of stop ping van zaken of inbeslagneming van voorwer- ;n, waarmede de strafbare handeling-is gepleegd. Om de door de strafbare handeling verkregen inst te ontnemen, kan volgens het besluit boven- ien een boete worden opgelegd naast de als straf jelegde boete. Het economisch sanctiebesluit 1941 behelst ook enige bepalingen betreffende de uniformiseering >r maatregelen tot opsporing van de in dit besluit rafbaar gestelde handeling, betreffende den ver- oop van de krachtens deze bepalingen in beslag gnomen of verbeurd verklaarde voorwerpen en de pheffing van alle bepalingen in vroegere wetten en esluit en, die door dit besluit thans gewijzigd en euniformiseerd zijn. Ongetwijfeld geschiedt de uniformiseering en erzwaring van de. straffen bij overtreding van de conomische maatrègelen. waarbij het instellen van linimumstraffen voor de Nederlandsche rëcht- praak iets nieuws beteeken t. in den zin van de ge- ieele economische en voorzieningspolitiek om de ceding van het Nederlandsche volk te beschermen egen aanslagen van onverantwoordelijke ele- ïenten en om die politiek ook in dit opzicht te eveiligen. 's GRAYENHAGB, 6 September. -— Het Rijks- ommissariaat maakt bekend: Het bolsjewistische Rusland bevindt zich sedert 2 Juni 1941 in oorlog met het Buitsche rijk. Wie a, dien dag op eenigerlei wijze communistische actie leegt, treedt op ten gunste van den boljewistischen ijand van het Duitsche rijk en stelt zich daarmede loot, wegens begunstiging van den vijand, aan ter ood veroordeeling door de Duitsche krijgsraden. Derhalve worden alle Nederlanders op do meest adrukkelljke wijze gewaarschuwd, geen deel te lemen aan communistische acties van welken aard ok. Eerste uitvoeringsbesluit op de Ziekenf onds verordening. De secretaris-generaal van sociale zaken heeft de imenstelling van den in het ziekenfondsenbeslult r. 1G0 1941 ontworpen raad van bijstand bekend emaakt. Deze raad zal bestaan uit vijftien leden, elke in den zin van het zielcenfondsenbesluit vak- undige ambtenaren,- vertegenwoordigers van de ver- èkerden en vertegenwoordigers der ai'tsen benevens an andere met het ziekenfondswezen in contact taande kringen zullen zijn. Het besluit regelt bo- endien de benoemingsmaatregelen voor de leden an den raad op vijf jaar. Personen die op grond an eigen afkomst of die hunner echtgenooten geen taatsambtenaren kunnen worden .kunnen ook niet ld worden van den raad van bijstand. De verordening wordt van kracht op den dag arer afkondiging. (A.N.P.)) Twee slagers slachtten clandestien. Arrestaties te Bussum. Ambtenaren van den Centralen Crisiscontrole- lenst hebben te Bussum twee slagers aangehouden, Ie reeds maandenlang clandestien slachtten. Een der" slagers reed met een pak op zijn flets n de ambtenaren waren nieuwsgierig wat er in het ak zat. Dit bleek havermout te zijn. Bij een nader nderzoek bleek de man echter nog slagersrekehin- en bij zich te hebben die geïnd moesten worden. Ut was op zichzelf niets vreemds, doch het wekte el argwaan, dat de prijzen op de briefjes zoo abnor mal hoog waren. Dit bracht de zaak aan het rollen, lij een nader onderzoek kwam aan het slicht, dat betrokkene en een tweede slager reeds maanden- mg iedere week één a twee koeien en kalveren landestion hadden geslacht. Het vleesch werd in en winkel verkocht tegen zeer hooge prijzen en ele inwoners betrokken dit vleesch. Ook knechts familieleden van de slagers waren er bij be- 'okken. Alle personen werden aangehouden, en nadat ropes-verbaal was opgemaakt, liet men hen heen- aan. De twee slagers bleven in arrest. Het onder- k wordt nog voortgezet. (A.N.P.) oeslagen voor vroegere leden der Nederlandsche Weermacht. Bij besluit van de secretarissen-generaal van e departementen van financiën en van binnen- mdscht. zaken (nr. 10 1941) is met ingang van 1 December 1940 aan het gehuwde rijkspersoneel i vasten of tijdelijken dienst of op arbeidscontract olgens burgerlijk recht werkzaam een tijdelijken tactements toeslag van 6 pet. van het bruto tracte- nent of bruto loon gegeven, zoolang het bruto ractement of bruto loon, verhoogd met dezen toe- lag, niet hooger is dan een bedrag van f 1900 per sar. Voorts is in dit besluit bepaald, dat als voor lopige maatregel van 1 Jajiuari 1941 af het laxlmum bedrag van den kindertoeslag voor de ijksambtenaren wordt verhoogd van f 60 tot f 75 wr jaar per kind. In een thans in het afwikkelingsbureau verschenen lltvoeringsbcsluit van het hoofd van het afwikke- Ingsbureau van het departement van defensie wordt en "desbetreffende regeling voor de gehuwde mili- alre personen getroffen, die behoord hebben tot het leroepspersoneel van de vroegere Nederlandsche [eermacht. Van de volgens deze verordening vast stellen tractements- of soldijverhoogingen worden tractementen uitgezonderd van leden der vroegere ,'ederlandsche weermacht, die tengevolge van een Igemeene tractementsverhooging na 31 December 1337 verhoogd zijn. (A.N.P.) AGATHA ZANSTRA Te Haarlem Is In den ouderdom van 54 jaar verleden mejuffrouw Agatha Zanstra, vroeger lerares Lichamelijke Opvoeding M.O., aan de voor- wllge Xutskweekschool te Haarlem en aan eenige »?ere scholen. Zij was bij collega's en leerlingen zeqr «zien. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. iinsdagmiddag drie uur op de Algemeens Begraaf plaats te Heemstede. Omvangsbeperking dagbladen Wegens beperking der papierproductie zijn de Nederlandsche dagbladen, met in gang van 8 September, verplicht in verder verkleinden omvang te verschijnen. In verband hiermede zien de dagblad-on dernemingen zich genoodzaakt zich het recht voor te behouden advertenties te plaatsen op een anderen dag dan dien, waarvoor zij ter plaatsing werden opgegeven. Het spreekt vanzelf dat in dit opzicht met speciale omstandigheden steeds zoo veel mogelijk rekening zal worden ge houden. Restauratie van het orgel in de Concertzaal. Het orgel in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem is voor een goed deel gedemonteerd. De pijpen zijn verwijderd en van binnen en van buiten zijn werklieden aan den gang. Behalve een groo- ten schoonmaak ondergaat het instrument een rec tificatie, voornamelijk neerkomende op uitbreiding van de electrifièatie. De uitvoering geschiedt door de firma Van Leeuwen te Leiderdorp, dezelfde, die ook de restaui-atie van het orgel in de Groote Kerk voor haar rekening kreeg. Ook het exterieur wordt onderhanden genomen. Het orgel wordt geheel geschilderd en ondergaat alle werkzaamheden, die voor het uiterlijk nood zakelijk zijn. Een en ander brengt mede, dat er mo menteel weinig overgebleven is van -de statige schoonheid van het instrument. Het podium ver toont door een samenstel van balken en ander houtwerk het schemerig interieur en zoo zal het nog wel ruim een maand duren, voordat het orgel zijn goede beurt gehad heeft en opnieuw tot sieraad van de Concertzaal strekken zal. Ons feuilleton. Met ingang van heden wordt ons feuilleton niet meer in den onzen lezers bekenden vorm onder aan een pagina gepubliceerd, maar in gewone opmaak op de advertentiepagina's opgenomen. JACOB VAN LENNEP. In de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" werden de jaarverslagen uitgebracht. Het verslag van den 2e secretaris memoreerde de zes uitvoeringen, die in weerwil van de moeilijke om standigheden toch nog gegeven konden worden. De Eenningmeester kon mededeelen'dat er een behoor- jk saldo was. De regisseur, de heer Van Dongen, bracht ter kennis, dat sinds geruimen tijd in studie is een nieiyv stuk, „Het gouden kalf", waarmede het seizoen zal worden geopend. Jhr. ir. Hugo Loudon overleden. Jhr. ir. H. Loudon is Zaterdag op 81-jarigeh leeftijd overleden. 'Hugo Loudon werd op 18 Juni 1860 t^ 's-Graven- hage geboren. Hij volgde in zijn geboortestad de Hoogere Burger School en studeerde vervolgens aan de Polytechnische School te Delft. Hij legde in 1885 met goed gevolg het examen civiel-ingenieur af. Hij trad daarop in dienst bij de Hollandsche Landbouw-maatschappij Hongarije. In 1889 aanvaardde hij een betrekking bij de Zuid- Afrikaansche Spoorweg-Mij., waar hij eerst adjunct ingenieur, later sectie-ingenieur was. In 1894 benoem de de Koninklijke Maatschappij tot exploitatie van pfetroleumbronnen in Nederlandsch-Indië hem tot hoofdadministrateur. Acht jaar later op 17 December 1902 werd hij directeur van deze onderneming. Dit ambt heeft hij vervuld tot 1 April 1921. Met ingang van dien datum werd hij commissaris en op 31 Mei 1929 voorzitter van den raad van commissarissen van deze maatschappij. Bij de oprichting van de Bataafsche Petroleum Maatschappij in 1907 werd jhr Loudon gedelegeerd lid van den raad van beheer, welke functie hij tot 12 Mei 1921 bekleedde. Daarna werd hij gewoon lid van den raad van beheer. Jhr. Loudon beperkte zijn arbeid niet uitsluitend tot de „Koninklijke". Hij vervulde o.m. het commissaris schap van de Nederlandsche Handel Maatschappij en van de Deli-Maatsehappij. Het Nederlandsche Roode Kruis kende hem van 1921 tot 1925 als zijn ondervoor zitter. Van de Ned. Ver. voor de Luchtvaart was hij geruimen tijd voorzitter. In muziekkringen heeft jhr. Loudon zich zeer bekend en bemind gemaakt. Vele jaren bekleedde hij bet voorzitterschap van het be stuur van het Residentie-orkest, dat hij in de moei lijke jarefi een krachtige leiding gaf Toen hij deze functie neerlegde, benoemde deze vereeniging hem tot eerelid. HANDEL IN BOTERBONNEN ACHTERHAALD. Een rechercheur van den justitieelen dienst A te Gravenhage zag op een bank een tweetal heeren zit ten, die zich blijkbaar heerlijk zaten te koesteren in het late Septemberzonnetje. Hij zou natuurlijk ge woon voorbij geloopen zijn, indien hij geen arg waan gekregen had doordat hij een van het tweetal kende. Een eind verder keek hij nog eens om zich heen en zag toen toevallig op den hoek van de straat nog een persoon staan, die af en toe in de richting van het tweetal keek. De rechercheur had al gauw in de gaten, dat die twee daar op de bank of bespionneerd werden of dien man op den uitkijk hadden gezet. Het was hem ook al spoedig duidelijk, dat het tweetal heeren niet alleen over het mooie weer sprak, maar ook over nog wat anders, want zij hadden er papleren bij. Toen hij nog eens nauwkeurig gekeken had, kreeg hij den Indruk, dat een bonnenhandeltje aan den gang was. Met behulp van nog eenige andere rechercheurs heeft hij het drietal toen aangehouden. Er kwam inderdaad aan het licht dat zoojuist de vijf en vijftig-jarige H. M. V., woonachtig te 's Gra venhage. aan dengene met wien hij op het bankje zat 500 boterbonnen verkocht had voor een gulden per stuk. De 500 bonnen zijn in beslag genomen. Naar de herkomst hiervan zal nog een nader onder zoek worden ingesteld. (A.N.P.) s-GRAVENHAGE. 6 September. Overeenkomstig den wensch van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw een openbare prijsvraag uitge schreven, welke ten doel heeft stedebouwkundig- architectonische ontwerpen te verkrijgen voor de be bouwing van het Hofplein en de Blaak te Rotterdam. Ontwerpen, welke de mogelijkheid inhouden na uit werking respectievelijk na het eventueel aanbrengen 'an door de jury voorgestelde wijzigingen als schema en leiddraad bij de toekomstige bebouwing te dienen, komen voor bekroning in aanmerking. Zoowel voor het Hofplein als voor de Blaak worden drie prijzen uitgeloofd: een eerste prijs ad f 6.000, een tweede ad f 5.000 en een derde ad f 3.0C0, terwijl voorts voor elk premiën beschikbaar worden gesteld tot een bedrag ad f 3.000. Inzending wordt verlangd vóór of op 1 December 1941 12 uur des middags, PAST OP CTW PERSOONSBEWIJS. Bij de politie te Bussum kwam een aangifte bin nen van een rijwielhandelaar, die aan een hem on bekend persoon een rijwiel had verhuurd op ver toon van het persoonsbwijs, doch deze flets niet had teruggekregen. Aan het op het persoonsbewijs voor komend adres was niets van het huren van een fiets bekend, doch nu bleek," dat het persoonsbewijs vervalscht was door het vervangen van de foto en bïjteekenen van het gemeentestempel. Deze «man blijkt ook elders dezelfde practijken toe te passen daar uit Laren reeds aangifte binnenkwam van een gedupeerden rijwielhandelaar, die een fiets op het persoonsbewijs heeft verhuurd en niet heeft terug gekregen. Vlucht van Sovjetgeneraals. Bevel van den hoogsten verdedigings- raad der Sovjets in Finsche handen. HELSINKI, 8 September (D.N.B.) Den Fin- schen troepen is een bev.el in handen gevallen van den hoogsten bolsjewlstischen verdedigingsraad on derteekend door Stalin, Molotof, Worosjilof, Boed- jenny en Timosjenko. Het bevel draagt als nummer 270 en is gedateerd op 16 Augustus 1941. In het bevel wordt de „vlucht" van drie hooge Sovjet- generaals n.l. een commandant van het 2Sste leger corps. lt. generaal Katsjalof.' den commandant van het 12de legercorps, lt. generaal Pondel en den com mandeerenden generaal von het Sste legervorps, generaal majoor Kirolow. die zich in gevangenschap hadden begeven, ten scherpste gelaakt. Deze generaals worden lafaards en kwaadwillige deserteurs genoemd. In ait verband wordt in het bevel order gegeven aan alle politieke gevolmachtig den en bevelvoerende instanties om alle deserteurs en lafaards, die zich aan den strijd onttrekken, moeilijkheden uit den weg gaan en zich van het slagveld verwijderen aJs verraders te behandelen, te arresteeren. resp. terstond dood te schieten. Hun familieleden moeten behandeld worden als die van de landverraders, d.w.z. moeten terstond worden ge arresteerd Het optreden der Sovjets in Iran. Talrijke burgers geëxecuteerd. NEW YORK. 8 September (D.N.B.) Het blad „Sunday News" publiceert een bericht uit Teheran betreffende talrijke executies van Iraansche burgers door de Sovjets. Volgens verklaringen van vluchte lingen, die in Tehran zijn aangekomen, zijn alleen In Taebris 15 en in Sendsjan 22 personen door de bolsjewistisen vermord. In" de nieste door de Sovjets bezette Iraansche plaatsen zijn de burgemeesters ge arresteerd en vervolgens verdwenen. BOODSCHAP VAN ENGELSC'HE VROUWEN AAN DEN SOVJET UNIE. STOCKHOLM. 8 September. (D.N.B.) Brit sche vrouwen uit alle beroepskringen en kerkelijke, politieke, sociale en sportorganisaties hebben, noar Reuter meldt, een begroetïngsboodscliap gezonden aan een massabetooging der Sovjetyrouiven. waarvan verslagen in het Engelsch uit Moskou zijn uitgezon den. De Britsche boodschap zegt o.m.: „Wij vrouwen in Groot Brittannië begroeten de Sovjetvrouwen als onze kameraden in den strijd van alle vrije volken. Wij zijn door uw heldhaftigheid en uw stand vastigheid getroffen en aangémoedigd. Wij verwachten den dag, waarop de vrouwen der wereld aan den opbouw .der toekomstige vrijheid en rechtvaardigheid voor de geheele menschheid zuilen medewerken. Britsche duikboot verloren. BERLIJN, 8 September (D.N.B.) De Britsche ad miraliteit deelt mede dat de Britsche duikboot F. 33 als verloren moet worden beschouwd. RADIOREDE VAN ROOSEVELT TOT DONDERDAG UITGESTELD. BERLIJN, 8 September. (D.N.B.) Roosevelt zou Dinsdagochtend om vier uur Middel-Europeeschen tijd een radiorede uitspreken. Het Columbia Broad casting System deelt mede dat de rede is uitgesteld tot Donderdag. CONFERENTIE IN LONDEN. BERLIJN. 8 September (D.N.B.) Vertegenwoor digers uit Groot-Brittanriiè" en het Britsche Rijk, uit de Vereehigde Staten, de Sovjet Unie en Tsjoengking, zullen naar Retuer meldt, voor een „wetenschappe lijke conferentie" te Londen van 26 tot 28 September bijeenkomen."De ambassadeurs der Vereenigde Staten, der Sovjet Unie en der Tsjoengkingregeering, zullen eenige zittingen presideeren. Britsche luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE. 6 September. Van den afge- loopen nacht valt niets over Britsche luchtaanvallen te melden. Het aantal slachtoffers van den gisteren vermelden aanval op Rotterdam is helaas nog iets gestegen, het totaal aantal dooden is thans 14, het aantal zwaar ge wonden 27, het aantal lichtgewonden meer dan 60. In totaal werden vier brisantbommen geworpen. FAILLISSEMENTEN. opgeheven wegens gebrek aan actief: 19 Aug. H. Jeurgens, schilder. Aarle-Rixtel. 20 Aug. Harm Franke, loodgieter. Kampen. 30 Aug. Jri. Kouwenberg. timmerman. Petten. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN 25 Aug. M. Bimbaum. vroeger te Den Haag, handelende o. d. naam „Huize Tine", thans wonende te Gouda. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- Ungslijst. A. B. Narold, begrafenisondernemer, zich noemende en schrijvende Associatie voor Lijkbezorging te Hoorn, wo nende te Alkmaar. Idem. In vijf verceelen in de Stadhouderslaan te Soest is ingebroken. Overal heeft men de distri butiebescheiden ontvreemd. Ook wordt een bedrag aan geld vermist. Zaterdagmiddag om ongeveer half vijf waren eenige jongelui in zee aan het zwemmen bij het stille strand, ter hoogte van de Kwartellaan t< Schevenlngen. De 17-jarige. P. W. D. geraakte, hierbij in een trek en werd zee ingetrokken. Zijn drie vrienden trachtten nog hem te bereiken, doch mochten hierin niet slagen. Ongeveer een half uur later is het stoffelijk overschot aan land gespoeld 's HERTOGENBOSCH, 6 September. Onder groote belangstelling is Zaterdagmiddag in de openbare leeszaal te 's Hertogenbosch de eere tentoonstelling van schilderijen van Jan Sluyters, bij gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag daar georganiseerd, geopend. Zondag is een 43-jarige wielrijdster op den Am- steldijk bij de ceintuurbaan door een auto aangereden Met een hersenschudding en enkele kneuzingen werd zij door den G.G. en G.D. naar het O.L. Vrouwe gasthuis vervoerd. Bij de opgravingen te Heerlen naar overblijfselen van den Romeinschen tijd zijn weer eenige belangrijke vondsten gedaan. Men heeft waarschijnlijk een potte- bakkersoven opgegraven. Er zijn enkele potten ge vonden. De 47-jarige Fr. B. uit Amsterdam is op een on- bewaakten overweg onder Ede door een trein gegre pen en gedood. De Haagsche politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 15-jarigen jongen, die de distributie bescheiden van zijn ouders en van zijn zuster had ver kocht. Door het nummerbewijs uit de kleeding uit de niet-afgesloten cabine te halen is een dief erin ge slaagd een portemonnaie met f 180, een portefeuille en een armbandhorloge, alles eigendom van den heer M„ bij de cassa van het Sportfondsenbad te Maastricht in ontvangst té nemen en ermede te verdwijnen. De 79-jarige O. uit Dieren is in'het Apeldoornsch- Dlerensch Kanaal verdronken- Uit het Kanaal van Apeldoorn naar Dieren is nabij laatstgenoemde plaats het lijk opgehaald van een naar schatting ongeveer 35-jarige dame. Bij het visschen is het 10-jarig zoontje van den heer M. te Woerden van een schuit in de Singelgracht gevallen en verdronken Willem van Otterloo is door het bestuur van het Concertgebouw uitgenoodigd in het a.s. seizoen een reeks van concerten van het Concertgebouw-orkest te dirigeeren. De heer van Otterloo heeft deze uit- □oodiging aanvaard. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duifsch weermachfsbericht van Zondag. In de Britsche wateren vier vrachtbooten vernietigd. Hoofdkwartier van den FÜhrer, 7 September (D.X.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De operaties aan het Oostelijk front blijven volgens de plannen verloopen. In de wateren rondom Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht vier vrachtbooten van 30.000 ton in totaal, die deel uitmaakten van beveiligde convooien, ver nietigd en een grooten koopvaarder zwaar be schadigd. Een vrij sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht met gunstig resultaat het Britsche'vliegveld Aboe Sboeaila aan het Suezkanaal gebombardeerd. Bij een aanval, dien Duitsche gevechtsvlieg tuigen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ondernamen op het Britsche vlootsteunpunt Alexandria, hebben bommen groote verwoestin gen aangericht in de Oostelijke haven. Een olieopslagplaats geraakte in brand. Vliegtuigen die een gewapende verkenning ter zee uitvoer den beschadigden in denzelfden nacht een grooten koopvaarder op de reede van Suez. Een gering aantal Britsche vliegtuigen heeft zich in den afgeloopen nacht naar Noord- West-Duitschland en de Noorsche kust be geven. Door bomftxen óp woonwijken, o.a. in de buurt van Beckum, Dortmund, leed de burgerbevolking eenige verliezen aan dooden en gekwetsten. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 10, marine-artillerie 1 der aanvallende bommenwerpers neer"i Finsche opmarsch bij het Ladogameer voortgezet. Negen Sovjettoestellen neergehaald Uit het Finsche hoofdkwartier wordt blijkens een D.N.B.-bericht gemeld: „Na een vrij lange onder breking is de in Juli ingezette aanval ten Noord oosten van het Ladogameer Voortgezet. In drie da gen hebben onze troepen de Swir bereikt, na al strijdende een afstand van 75 kilometer te heb ben afgelegd". Officieel wordt nog het volgende uit Helsinki medegedeeld: „De laatste dagen heeft de vijand geen bommen op Finsch gebied laten vallen. Fin sche gevechts- en bombardementstoestellen hebben in Oost-Karelië vijandelijke loopgraven, kampen, artilleriestellingen, schuilplaatsen en colonnes last dieren gebombardeerd, waarbij de vijand zware ver liezen leed. Op het Zuidelijk traject van den Moermansk- spoorweg zijn voltreffers geplaatst op een vijande lijken transporttrein. Bovendien werd een station gebombardeerd. Bij luchtgevechten in het gebied tusschen de stad Aunus en net Ladogameer zijn drie vijandelijke bommenwerpers en twee jagers neer geschoten. Od de Karelische Landengte is een sterke afdeeling vijandelijke jagers verstrooid en tot den terugkeer gedwongen. In Oost-Karelië heeft de Finsche luchtafweer drie bommenwerpers en een jager neergeschoten. De 'vijand verloor dus zes bommenwerpers en drie jagers. Bij'deze operaties moest een Finsch vliegtuig een noodlanding maken, doch de bemanning kon zich redden". Duitsche luchtmacht hoven Zuidoost- en Midden-Engeland. Belangrijke doelen aangevallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag met succes aanvallen ge daan op voor den oorlog belangrijke doelen en ravitailleeringsinstallaties in eenige steden van Zuid oost- en Midden-Engeland. aldus meldt het D.N.B. In Zuid-Oost Engeland werd een vliegveld met bom men bestookt. De Britsche Berichtendienst meldt eveneens dat de Duitschers luchtaanvallen hebben ondernomen op East-Anglia en het Zuidoosten. Er is „schade" veroorzaakt en er zijn menschen gewond. Van militaire zijde wordt voorts medegedeeld dat Duitsche gevechtsvliegtuigen Zondag ten Westen van de Farör een vrachtschip van 1.000 ton tot zinken hebben gebracht. Des middags heeft de Britsche luchtmacht boven het Kanaal vier Spitfires verloren, die bij lucht gevechten werden neergeschoten. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. In den afgeloopen nacht negen Britsche bommenwerpers neer geschoten. Eenige dooden en gewonden te Berlijn. BERLIJN, 8 September. (D.N.B.) Britsche bom menwerpers hebben in den afgeloopen ngcht „storings- aanvallen" met onbelangrijke gevolgen ondernomen op het West- en Noord-Duitsche rijksgebied. Een formatie drong door tot Berlijn. Slechts een gering aantal vliegtuigen kon echter door de afweerver- sperring heen breken. Door het neerwerpen van brisant- en brandbommen op woonwijken leed de burgerbevolking verliezen aan eenige dooden en ge wonden. Economisch-militaire of militaire schade is niet ontstaan. Afweerartillerie en nachtjagers scho ten volgens tot dusver ontvangen berichten negen vijandelijke bommenwerpers neer. De Engelsche vliegtuig- en schèepsverliezen. Cijfers der afgeloopen week. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt hebben de Engelschen ook in de afgeloopen week bij hun pogingen om de Kanaalkust en het bezette ge bied aan te vallen, gevoelige verligzen geleden, daar 99 vliegtuigen door Duitsche jagers en afweerge schut werden neergeschoten. Bovendien verloren 'zij op hun vluchten naar Duitsch gebied die geen re sultaat opleverden. 35 bommenwerpers. Zij konden niet verhinderen dat de Duitsche gevechtsvliegtui gen overdag en des nachts het Britsche eiland doel bewust aanvielen en de vliegvelden, havenwerken en spoorwegemplacementen aan de Oostkust van Engeland en Schotland, in de Midlands en Lin colnshire bombardeerden. De docks, ravitaillee- ringsbedrijven en pakhuizen van Hull en Newcastle werden zwaar beschadigd. Boven Engeland werden twee Britsche bommenwerpers neergeschoten. Niet minder bedrijvig was de Duitsche lucht macht boven de Engelsche wateren. Ten Westen van Pembroke, bij The Wash. Oostelijk van Sunderland en op een andere plaats werden zeven schepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 ton tot zin ken gebracht, vier schepen werden zwaar bescha digd. Bovendien zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag vier koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 30.000 ton in de Engelsche wateren tot zinken gebracht. Bij Suez bracht de Duitsche luchtmacht 22.300 ton koopvaardijscheepsruimte tot zinken. Aan boord van twee schepen ontstond brand. In de afgeloopen week heeft de Duitsche luchtmacht dus meer dan 80.000 ton Britsche scheepsruimte tot zinken ge bracht Laval beschouwt zich als hersteld. Bezoek aan Déat. PARIJS, 8 September. (D.N.B.) Pierre Laval is thans zoo ver hersteld dat^hlj gisteren voor hel eerst het bed heeft kunnen verlaten. Zijn eerste bezoek bracht hij aan Marcel Déat. Laval beschouwt zie hals hersteld en heeft den wensch uitgesproken binnenkort het ziekenhuis te Versailles te verlaten. VAN HET OOSTELIJK FRONT. De zware granaatwerper ondersteunt den aanval van de Duitsche infanterie op de Sovjet-stellingen. (Foto Orbis-Holland) Ontmoeting tusschen Amerikaansche torpedojager en Duitsche duikboot. Officiëele Duitsche mededeeling: duikboot werd het eerst aangevallen. Het D.N.B. deelt mede: De Amerikaansche en En gelsche nieuwsdiensten hebben gemeld dat bij een ontmoeting tusschen den Amerikaanschen torpedo jager „Greer" en een Duitsche duikboot op 4 Septem ber des ochtends, de duikboot den torpedojager met torpedo's heeft aangevallen. De torpedo's hadden hun doel gemist. De torpedojager had toen in een tegen aanval de duikboot met dieptebommen achtervolgd. Van officieele Duitsche zijde wordt hierover het volgende opgemerkt: „Op 4 September werd op 62 gr. 31 min. Noord en 27 gr. 06 min. West een Duitsche duikboot om 12.30 uur in het Duitsche blokkadegebied met dieptebommen aangevallen en achtervolgd. De Duitsche onderzeeër was niet in staat de nationaliteit van den aanvallenden torpedojager te onderscheiden. In geoorloofde afweer hébft hij toen om 14 39 uur van zijn kant het vuur geopend, dat echter niet trof. De torpedojager bleef de achtervolging met diepte bommen tot tegen middernacht zonder succes voort zetten. Wanneer door een officieele Amerikaansche instantie, met name het Amerikaansche department van marine, beweerd wordt dat de aanval van de Duitsche duikboot is uitgegaan, dan kan dit slechts ten doel hebben aan den met de neutraliteit in strijd zijnden aanval van een Amerikaanschen torpedojager op de Duitsche duikboot althans den schijn van recht te geven. De aanyal zelf is het bewijs voor het feit dat de heer Roosevelt in strijd met zijn beweringen reeds aan dc Amerikaansche torpedojagers opdracht gegeven heeft de positie van Duitsche schepen en duikbooten te rapporteeren hetgeen in strijd is met de neutraliteit doch bovendien die vaartuigen zelfs aan te vallen. De heer Roosevelt probeert ook daar door met alle hem ten dienste staande middelen inci denten uit te lokken om het Amerikaansche volk tegen Duitschland in den oorlog t« jagen."' Regeeringswijziging in Frankrijk aanstaande. Uit Vichy verneemt het D.N.B.: In politieke kringen alhier doet het gerucht de-ronde dat bin nenkort wijziging in de Fransche regeering is te wachten. Tot minister van justitie zou de gewezen ambassadeur te Moskou Bergerv worden benoemd als opvolger van Barthélémy. Bergery. een jurist, heeft verleden jaar groot aandeel gehad in de sa menstelling van de eerste constitutie. Ook aan on derwijs zou een nieuwe functionaris komen, wiens naam nog niet wordt genoemd. Engelsche hommen in het gebied van Oslo. Britsch vliegtuig neergeschoten. Het D.N.B deelt mede: Het Noorsche telegram bureau meldt dat Zaterdagmiddag eenige vijandelijke vliegtuigen het'gebied van Oslo zijn binnengevlogen en drie bommen op een voorstad geworpen hebben. Er ontstond geringe schade door het springen van ruiten. Niemand werd gedeerd. Op een stad in de buurt van Oslo werden eveneens twee bommen ge worpen die in een fabriekstuin vielen en een huis licht beschadigden. Twee werklieden werden hierbij licht gewond. Reuter meldt dat een „vliegend fort" Zaterdag over dag „van groote hoogte vijandelijke schepen bij Oslo heeft aangevallen". Naar het Noorsche Telegraaf Agentschap nader meldt, hebhen Engelsche vliegtuigen ook in den nacht van Zaterdag op Zondag het gebied van Oslo aangevallen. Op verscheidene' plaatsen werden lukraak bommen geworpen die geen militaire schade, maar wel verliezen onder de burgerbevolking veroorzaakten. Een viermotorig vliegtuig werd neergeschoten, het viel brandend omlaag. De beide inzittenden werden gevangen genomen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1