•fc, JCuast en £ettece(t^ 14de Volksconcert. Hoofd, pijrp AKKERTJE AGENDA Bessenpluk. PUDDING De Scholen Begonnen. Jitaekkeêxiom Nieuwe Gracht 98 TOBIAS Wl WW 3b n Ap -r J A n V" jyj\ r/sr Jl a'7/J Kinderen vragen Uw hulp Otadio 3 HAARLEM'S DAGBLAD, 9 SEPTEMBER 1941 MUZIEK. FRANS HALSMUSEUM Zesde Concertweek. Twee jonge musici Albert de Klerk en Jan Mul. van huis uit organisten doch zeer bedreven in het klavierspel, vertolken een merkwaardig pro gramma. Daar staan drie stukken van den meer als stimulator tot vernieuwing dan als toondichter bekenden Franschman Erik Satie op, stukken mei een van de zonderlinge, anti-romantisch en ironisch bedoelde titels, die een specialiteit van hem waren, en waarin zelfs het 'getal „drie" een misleiding schijnt en> de syncopische begeleiding atavistisch aandoet; een ..Symphonie" voor 4 handen van Debussy, een jeugdwerk, op zijn reis door Rusland ontworpen, maar nimmer georkestreerd en waarin men meer resten van voorgangers dan eigen geluid meent waar te nemen; een 2 deelige „Sonatevan gewilde imbeciliteit een bespotting van den eer- zamen. door grootsche tradities geheiligden vorm lijkt. Maar daar staan ook op de frissche. interessant en gedeeltelijk contrapuntisch door wijlen den kun- digen Utrechtschen muziekbevorderaar jhr. J. C. M. van Riemsdijk bewerkte Oud-Nederlandsche Dans wijzen en de uiterst fijne, door geniale modulaties, prtfchtige vormgeving en mooi melodiek geken merkte Suite „Dolly" van Fauré en 3 kleine voor leerlingen geschreven Voordrachtstukken van An ton Bruckner, reeds door hun bescheiden omvang en hun bestemming merkwaardig voor wie Bruck ner uitsluitend als den enormen, genialen en breed- sprakigen symphonicus kennen. En als eenig werk voor piano solo een Sonate van Jan Mul zelf, een uit een enkel kort motief opgebouwd driedeelig werk, dat voor het instrument vrij virtuoos ge schreven is, maar welks structuur zich bij een eer ste auditie niet gemakkelijk toont. De twee concërteerenden spelen zeer vaardig en stuwkrachtig: beider muzikaliteit behoedt hen voor droge vertolkingen; het paëtische element krijgt dus ook zijn recht, al zou aan zachte nifènceeringen nog wel wat meer ruimte verleend kunnen worden. Men kan op de Frans Hals-concerten van deze week dus veel onbekends hooren; dit op zich zelf is reeds de moeite waard. K. DE JONG. Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Twee dozijn nummers balletmuziek en niets anders: h£t zou, waar toch de choregraphische illustratie ontbrak, eentonig hebben kunnen worden, indien niet de gastdirigent Hugo de Groot elk nummermet nieuwe, frissche levenskracht bezield had. Het was Maandagavond niet voor de eerste maal, dat Hugo de Groot vóór ons orkest op het podium stond: zijn eigenschappen als orkestleider hadden ook vroeger bijzondere satisfactie gegeven. Wel hoorden we hem tot nog toe steeds in lichtere genres, doch hoe smaakvol, pittig en geacheveerd weet hij alles te doen klinken; hoe suggereert zijn sober, markant ge baar de orkestleden en welk een deskundige en doel treffende instructie moet er op de repetities voorafge gaan zijn om een zuiverheid der intonaties en een ge lijkheid in het samenspel te verkrijgen als Maandag avond bereikt werden! Er stonden Balletmuzieken van Grétry, Schubert, Délibe§, Gounod en Massenet op het programma: werken, waarvan sommige den ouderen nog van de Kriens-concerten in herinnering liggen. De bekend heid was geen beletsel voor genieting. Alles klonk fleurig eil mooi gedétailleerd; sprankelend, gevoelig, bruisend, opgezweept of meditatief al naar het pas gaf. Tot de uitmuntende momenten van den avond behoorden wel het Menuetto en de Gigue uit „Cé- phale et Procris" van Grétry, waarin de bewerker Felix Mottl aan elk instrument gelegenheid tot ont plooiing zijner vermogens heeft gegeven, en die werd ten volle benut; in de lastige Gigue concerteerde het geheele orkest. Dan het Tusschenspel uit Schubert's „Rosamunde" en de Pizzicati uit Délibes' „Sylvia". De Groot nam de Balletmuziek uit Gounod's Faust" over 't geheel iets sneller dap we gewend zijn; zij won daardoor aan lichtheid. Muzikaal is zij van wat grover gehalte dan die uit ..Sylvia". Massenet's mu ziek munt nooit door fijnheid uit: toch gaf de Suite uit „Le Cid" althans op het gebied van orkestrale effecten veel verrassends, dat lof verdiende. En zoo voelden zelfs de doorgewinterde musici zich genoopt om mee te doen aan de bijvalsbetuigingen, die den dirigent gebracht werden en deze betrok tel kens het orkest daarin. Maar men behoeft in Hugo de Groot niet uitslui tend een dirigent van lichte muziek te zien: hij zal a.s. Donderdag ook de vertolking van andere, o.m. van een Symphonie van Beethoven leiden en toonen wat hij daarin vermag. K. DE JONG. Neem'n (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 9 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 7.158.15 uur. Luxor Theater: „Het vriendinnetje van Papa". f.SO, 6.30 en S.45 uur. Frans Hals Theater: „Carlo Cavelli", 2.30. 6.30 •n s.45 uur. Rembrandt Theater: „Drie op de huwelijksreis". 2.30, 6.30 en S.45 uur. Palace: „Vijanden", 2, 6.30 en S.45 uur. Hotel „De Leeuwerik": Rede Dr. H. W. van der Vaart Smit. 8 uur. Frans Hals MuseumTentoonstelling Oude Kunst 124 uur. WOENSDAG 10 SEPTEMBER. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Huls Museum: Tentoonstelling Oude Kunst 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van 'des avonds aoht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69, 'Tel. 11596. Grijseels'en Van Hees. Lange Veerstraat 19. Tel. 11000. Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1 Tel. 111S0 Te Heemstede ls geopend: Heemsteedsche Aootheek, Binnenweg 98. Tel, 28197. (De Voedingsraad moedigt het plukken van bessen aan, maar waarschuwt tevens tegen de gtftige soorten.) We zijn nu weer in de dagen, Dat de struiken bessen dragen, Niet slechts veel, maar velerlei; Maar ook deze wilde vruchten Zijn als voedsel vaak te duchten, Er hoort besjeskennis bij. Duindoorn-, veen-, vlier-, vossebessen, Dat zijn veilige adressen, Zoek die maar, en veel succes; En dan heb je nog met name De zeer populaire bramen. Er is veel muziek in bes. Al die soorten kunnen dienen, Ze zijn rijk aan vitaminen, Waarbij je wel goed begrijpt, Om het zoo eens uit te drukken, Niet in 't wild in 't wild maar plukken, Wacht totdat ze zijn gerijpt. En ik wil hierop nadruk leggen, Pas op dat men, zoo te zeggen, Elke bezie goed bezie; Soorten die heel smaaklïik Jijken. Bij het zoo terloops bekijken, Zijn het slechts in theorie. 't Uiterlijk mag prachtig wezen, 't Innerlijk is vaak te vreezen, Mooi verpakte giftigheid; Pluk de bes voor jarnbereiding Niet alleen met onderscheiding. Maar vooral met onderscheid. DE BESTE VOEDZAAM, ZUIVER EN OVERHEERLIJK VAN SMAAK (Adv. Ingez. Med.) Concert in de Immanuël Kerk. De Ned. Herv. Gemeente „Schoten" organiseerde ten bate van het schulddelgingsfonds een concert an gewijde muziek in haar kerkgebouw aan de Van Egmondstraat. Sqhotcn's Chr. Gem. Koor onder Jas. Zwaan zong er werken van Palestrina, Orlando di Lasso, Joh. Seb. Bacji e.a., waarna de organiste Grada Middag. Bach en César Franek speelde. De bijzonder treffende samenwerking van dirigent en organiste gaf aan Ds. M. van der Voet aanleiding om voor hen. die slechts met het oor plegen te luisteren, den dieperen zin der muziek uiteen te zetten. Hij had toen nog niet Franck's orgelstuk „Andantino" gehoord, dat primitieve, kinderlijke en zeer vrome stuk, waarvan iedere noot dichterlijke waarde heeft. Maar zeer zeker was hij getroffen, toen Bach's korag,l „Wachet aufl ruft uns die Stimme". dat men aH slot aantreft der Cantate Dominica 27 post Trititatis, door de organiste zeer fijnzinnig werd ingeleid met Bach's wonderlijk schoone orgelkoraal, dat onder denzelfden naam is geschreven voor twee klavieren en pedaal. Het Cantus verschijnt hier in den tenor, onverwacht op tredend na de schalmei-achtige registreering in het andere manuaal. En deze „zingende stem" is voor Ds. v. d. Voet aanleiding geweest, zijn be schouwing over de muziek te geven, een beschou wing, die hij verre hield van het materieele, waar voor dit concert feitelijk opgezet was. Die schoone samenwerking tusschen koor en orgel as ook nog, juist vóór het gespróken woord, tot uiting gekomen, toen het gezongen koor „Liebster Jesu, wir sind hier", was ingeleid door het gelijkna mig „gefigureerd orgelkoraal". In beide gevallen vermeldde het programma simpelweg „zang en orgel",. Hier was het inderdaad: méér geven dan beloofd werd. Beide koren werden kloek en zuiver, In mooi ho- ogenen zang voorgedragen. Maar de indruk, dien de stoere bouw van Orlando di Lasso's „Jubilate Deo" had gemaakt, werd er niet door verzwakt, zoomin als die van „O bone Jesu". Het milde in zetten der onderscheiden stemmens-roepen, en het ongerept bewaren van het toonpeil, vormden de materieele zijde der koorprestaties, maar zij wa ren toch de onmisbare voorwaarden, waaraan de koorzang heeft te voldoen, wil zij een dieper gaan de uitwerking hebben. Nu het koor zoo goed gedisponeerd was. kon men spijt gevoelen, dat de uitvoering van het schoone koorwerk van Philip Loots ..In Speculo" niet meer kon worden uitgevoerd. De verduisteringsvoorschrif- t>*n lieten dit niet toe. Ook voor het koor. dat van de studie dezer muziek bijzonder werk maakte, was dit een teleurstelling. Vermeld zij nog dat de organiste het concert had geopend met een welgeslaagde uitvoering van een Bachpraeludium in b.. en dat Ds. v. d. Voet vóór en na het concert voorging in gebed. G. J. KALT. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPTN. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie. Smedestraat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bvi: Bureau van Politie. Smedestraat 9. bak van een weegschaal: .Tagt, Jan Giizenkade 315. duif; Essenberg, Sehermerstraat 23, hondje; v. d. Veldt, Twijn- derslaan 17. penning: Lubbers. Gen. de Wetstraat 36. schooltasch. CENTRALE KEUKEN IN HAARLEM EN OMSTREKEN. Nu door het verstrekken van voedsel uit de Cen trale Keuken aan de personeelen van bedrijven te Haarlem de werkzaamheden aan de Centrale Keu ken sterk zijn oipgevoerd wordt in het vervolg geen vqeclsel meer verstrekt aan Heemstede en Bloemen- daal, gelijk tot dusver het geval was. Natuurlijk is dit een tegenvaller voor deze gé- meenten. Naar wij vernemen worden er dan ook po gingen in het werk gesteld, om in deze behoefte te voorzien. Zooals men weet heeft de verstrekking van voed sel aan particulieren te Haarlem voortaan slechts eenmaal per dag en wel om 5 uur plaats. "Wij heb ben geïnformeerd, of dit wellicht een vermindering van den verkoop ten gevolge heeft gehad. Er is daar echter geen sprake van. De liefhebberij ls even groot als te voren. Onder dezen titel heeft Piet van der Hem Zaterdag een teekening gegeven van een in sombere schaduwen gehulden tunnel, 'waarvan de ingang het opschrift „September 1941" draagt, met in hef verschiet den in licht stralenden uitgang waarboven „Juli 1942" gebei teld is. De met tasch en boeken beladen scholier suk kelt den somberen ingang tegemoet en het onder schrift luidt: „Zooals mijn neefje Piet het ziet. zoo ziet een brave knaap het niet." Die plaat moet veler herinnering aan hun school tijd wakker geroepen hebben. De mijne ook. Hoe waren wij toch precies? Hoe dachten wij? Zagen wij dat glorieuze eindpunt in het volgend jaar, als een nieuwe groote vacantie zou dagen, al voor ons? Of bezaten de meesten onzer een minder ver vooruitzien- den blik dan de kleine Piet van der Hem ik neem nu maar aan dat het neefje ook van der Hem heet maar u hebt gelijk, mevrouw, het kan ook een telg van des' teekenaars zuster zijn en vestigden wij onze hoop voorloopig maar op de korte Kerstvacantie? Mijn herinnering zegt dat het volgend jaar onmetelijk ver weg scheen. Later was het dat niet meer. Maar ik kan het mij nu weer voorstellen, want in tijden van oorlog begint de tijd weer veel langzamer te gaan. Zoo n nieuw schooljaar zag er wel j/ervaarlijk lang dradig uit. Pas later, in een vaderlijke discussie met jeugdige scholieren, ben ik gaan berekenen hoeveel schooluren het nu in werkelijkheid telde en kwam dan tot verbazingwekkend lage percentages van den schoonen levenstijd. Vooral bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs, dat immers zulke lange groote vacanties bezit, werkt dat prachtig. Ik begon3 met: „Drie maanden, dat is een kwart van het jaar, hebben jullie vacantie. Ik merk terloops op dat ik, jullie vader, mij tevreden dien te stellen met twee drie weken. Een derde van den tijd. acht uur van iedere vierentwintig, brengen jullie slapend door. Een derde plus een vierdeik leerde op de lagere school al dat dat samen zeven twaalfden is. Dan gaan er de Zon- en feestdagen af, samen twee maanden, dus een zesde van het jaar. Totaal negen twaalfden van den levenstijd, die jullie in een jaar geboden wordt. Of wel: driekwart. Rest één kwart. En laten we nu nog eens gaan beginnen over de vrije Zaterdagmiddagen en de andere vrije middagen. De vrije tien minuten kunnen niet vergeten worden en de huiswerklooze avon den evenmin. En die schooluren van jullie zijn geen uren; ze duren méar een minuut of vijftig. Hoeveel tijd besteden jullie wel aan eten en aan sport en aan feestjes en aan heen-en-weer rijden naar school en- zoovoorts? Wat blijft er dan tenslotte van dat eene kwart nog over en wie durft er nu nog eens te zeg gen: „Nou moeten wij weer een heel jaar voortdurend werken?" Waarop de scholieren, hetzij mijn eigen kinderen of die van vrienden, hevig protesteerden en mijn be rekening poogden te wraken, hetgeen tot een inge wikkeld dispuut leidde en eindigde mot mijn raad, dat zij dan maar eens aan den wiskundeleeraar moesten vragen of die het eens op hot bord vopr hen uitrekenen wou, waarbij onomstootelijk en met we tenschappelijke sanctie blijken zou dat ik gelijk had. Hetgeen zij blijkbaar nooit gedaan hebben, vermoe delijk uit vrees dat dezen deskundig de oogen open zouden gaan en hij naar den directeur of den rector zou loopen met de aankondiging: ..Wij moeten de schooluren verlengen; ze hebben het veel te mak kelijk". Intusschen blijft het een aardig wiskundig vraag stukje. zeer aan te bevelen voor afdoende onderzoek en oplossing in den familiekring nu de avonden weer zooveel langer worden. Levendige gedachtenwisseling ls bij voorbaat gewaarborgd en der kinderen geest zal er bij gescherpt worden, hetgeen op school lang niet voortdurend geschiedt, want daar wordt zooveel tijd besteed aan het inproppen van feitenkennis, zoo als ledereen weet. En het gezinsleven moet toch ook zijn aandeel nemen in de wetenschappelijke opvoeding, hier bovendien gepaard gaande met den aankweek van bescheidenheid ten aanzien van eigen arbeids prestaties. Natuurlijk z.uTt gij. mede-ouders. niet vergeten te vermelden dat de vacanties in uw jeugd veel korter waren. Een week met Kerstmis, een week met Pasehen. viif weken groote vacantie. totaal zeven weken, zeg ik altijd. En kijk nou eens! Ja. laten we nu voor de aar digheid ook maar eens uitrekenen hoeveel uren je moeder aan het huishouden en ik op mijn kantoor besteed, zonder ooit de kans te hebben op een groote vacantie van twee maanden Ik zal Piet van der Hem aanraden dit. ook maar eens met zijn neefje, kleinen Piet. te behandelen Als hii het al niet gedaan heeft en Pietje er niet halver wege ooms betoog tusschenuit is gegaan. Natuurlijk om te voetballen of zooiets. Ds. P. NIEUWENHUIS t APELDOORN, 8 September. Heden is te Apel doorn op 88-jarigen^ leeftijd overleden Ds. P Nieu- DOODELIJK ONGELUK BIJ HET DORSCHEN. Bij het dorschen op de boerderij van den heer N. Chr. Renken te Nieuwe-Scheemda, geraakte de 29- iarige gehuwde arbeider R. Wissing uit Westerlee tus schen de riemen van de machine en werd eenige ma len mee rondgesleurd voor men de machine kon stoppen. De man is aan de verwondingen overleden. W A A RSCHL' WING. Als van 12 tot 18 SEPTEMBER de huizen op hun grondvesten trillen, komt dit niet door een aardbeving, 'maar door de lachorkanen in het Rembrandt Theater om PIET KöHLER in de dolvermakelijke klucht: „IN 'T GOUDEN HAANTJE". (Adv. Ingez. Med.) HOUDT DEN VEESTAPEL GEZOND. 4i. 1 "gn BESTRUDT SCHURFT EN RUNDERHOR2EL! VERWIJDERT TUBERCULEUZE RUNDEREN! voorkomt bésmetteluk verwerpen. (Foto Polygoonv. Bilsen) Jiaed en uetttauuxen^ in de toekomst moet U hebben, leert daaiom nog deze Winter dansen, bij Inschrijving elke avond van 7 tot 9 uur Vraagt Prospectus (Adv. Ingez. Med.) De 45e Jaarbeurs geopend. Rede Dr. Milius. UTRECHT, 9 September. Wederom heeft de Jaarbeurs haar poorten geopend. Het negende lustrum is hiermede ingeluid. Op de gebruikelijke persconferentie heeft de directeur, ar. J. Milius, een uitvoerige reae ge houden, waarin hij een overzicht gaf van de be- teekenis van het Jaarbeurs-intermediair en den groei van het Jaarbeursinstituut. Hij wees er op. dat deze Jaarbeurs het getal 45 draagt en de derde in oorlogstijd is. Deze Najaars- beurs 1941 spoort aan tot „volhouden en doorzetten" tot het ontplooien van de grootst mogelijke activiteit en energie op het gebied der productie, tot het zoo efficient en ingenieus mogelijk toepassen van de beschikbare middelen, tot economisch weerbaar- blijven en, waar mogelijk, deze weerbaarheid, zij het ook door het aanwenden van -andere middelen en methoden, wellicht door een totale frontverande ring te vergrooten en te versterken. De door de deelnemers in totaal ingenomen ruimte bedraagt 17.7796 M2. oppervlakte tegen 15.710 M2. tijdens de onmiddellijk na de Meigebeurtenissen gehouden vorige Najaarsbeurs 1940, 17.079 M2, tijdens de 41e en 17.407 M2. tijdens de 39e (Na- jaars) Jaarbeurs. Deze laatste 39e beurs was tot nu toe, wat de bezette ruimte betreft, de grootste. Zij wordt door de 45e beurs in opperylakte nog overtroffen, hetgeen te danken is aan de uitge breide inzending van landbouwwerktuigen en ma chines o.a. op het Vredenburgterrein. De nijverheid wil de Jaarbeursbemiddeling meer en meer benutten om door collectief deelnemen van bedrijfsgenooten in een bepaalde groep de aandacht van haar afnemers, gedeeltelijk ook van den consu ment, te vestigen o|) haar prestatievermogen in het algemeen, onder normale omstandigheden, dan wel op een bepaald product en zijn kwaliteiten in het bijzonder, reeds thans of wellicht eerst later leverbaar. Hoewel dit collectieve deelnemen, ook voorzoover het een wissel wil trekken op de toekomst, geheel in het Jaarbeursverband past, blijft het zaak daar bij nauwlettend toe te zien, dat het uiteindelijk zakelijk karakter blijft gehandhaafd, hierin be staand, dat men door de aanwezigheid van de fabri kanten. bedrijfsleiders of deskundige vertegen woordigers der individueele deelnemers in de groep zich welbewust blijft richten op het op nemen en onderhouden van het persoonlijk contact met de afnemers en het voeren van zakelijke tech nische en commercieele besprekingen, hetzij leidend tot direct zakendoen, hetzij tot het geven van voor lichting of het plegen van overleg ten aanzien van bestaande of toekomstige leverihgsmogelijkheden van ter beurze aanwezige producten en artikelen. De agrarische afdeeling der Jaarbeurs besprak de heer Millius afzonderlijk. De gelukkige gedachte nijverheid, handel en landbouw onder het Jaar beursdak te vereenigen, heeft in den afgeloopen jaren uitvoering gevonden op een wijze, welke een stijgend succes verkreeg. De bodemcultuur staat in het middelpunt der belangstelling en meer dan ooit worden alle beschikbare krachten op het land en in de werk- en studeerkamers van deskundigen en van de leidinggevende overheids- en andere instan ties aangewend om een zoo groot en zoo rationeel mogelijke bodemopbrengst voor de gemeenschap te verkrijgen. Het is hier voornamelijk, dat industrie en han del het agrarisch bedrijfsleven ter Jaarbeurs kunnen terzijde staan, terwijl uaarnaast de Jaarbeurs als stimulans voor den afzet en middel tot propaganda van bepaalde, daarvoor geschikte agrarische pro ducten beteekenis heeft. En tenslotte, wat deze algemeene inleiding betreft, aldus spr., nog een enkel woord gewijd aan het ambacht. Ditmaal zal onder leiding van den econo- mischen voorlichtingsdienst van het departement van Nijverheid, Handel en Scheepvaart, echter op ruimer schaal en in collectief verband, aandacht worden geschonken aan de beteekenis van het Nederlandsche handwerk en de plaats, welke dit in Nederland inneemt, zoomede aan de instellingen, welke zich' van overheidswege of met medewerking van de overheid met de ontwikkeling en de bevor dering van het ambacht bezighouden. Vervolgens besprak spr. de officieele buitenland- sche secties. De officieele Duitsche inzending op deze Na jaarsbeurs zal voornamelijk aan den landbouw zijn fewijd. Zij stelt zich ten doel te laten uitkomen, at ondanks het hooge peil, waarop de Neder landsche landbouw staat, het Duitsche bedrijfsleven bij machte is, voorwaarden voor verbeteringen en nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden te scheppen en de Duitsche wetenschap en techniek aan de hier voor in aanmerking komende kringen waardevolle aanwijzingen kunnen geven. De Duitsche afdeeling in samenwerking met daar voor in aanmerking komende instanties beweegt zich op het gebied van het toepassen in dep land bouw van electro-techniek en van gas en water, zoomede van de plantenbescherming en insecten- bestrijdmg. Voorts demonstreert zij de voordeelen van nieuwe machines en gereedschappen ten dienste van het agrarische bedrijfsleven, geeft aanwijzin gen der middelen en wegen ter voorziening in de leemte in de Nederlandsche voedselvoorziening en ten slotte een uiteenzetting van den Duitschen bosehbouw over de beteekenis van het bosch- goederenruil tusschen beide landen geenszins een zijdige speculatieve bedoelingen ten grondslag lig gen, doch het oogmerk uitsluitend erop gericht zal zijn den opbouw van het wederzijdsche bedrijfs leven voor te bereiden. In de groep zullen voorlichtingsdiensten met medewerking van de Deutsche Handelskammer für die Niederlande te Amsterdam georganiseerd zijn dooh de Ausstellungs- und Messe-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft te Berlijn, die Jaarbeursbe zoekers behulpzaam zullen zijn ter bevordering van de onderlinge handelsbetrekkingen. De Belgische deelneming ook ditmaal weder op de tweede verdieping in haar gebruikelij'ke stgnds Egeljacht.... )ac geschokte VuntUnuallerm oeUteRcndc Z°i9 du® uw ienu*OeSiel vc^tWnO«nSan3,09en' Meer "dan 25.000 doktoren hebben Sanatogen als ver sterkingsmiddel aanbevolen. Begin nog heden het te gebruiken. M.V A. WOLFING CO'S CHCM. f - tSORAVlNMAO* (Adv. Ingez. Med.) gehuisvest, is wederom georganiseerd door het mi nisterie van Economische Zaken te Brussel. Vervolgens gaf dr. Milius een overzicht van de vakgroepen en collectieve inzendingen. De vooruitzichten voor de 45e Nederlandsche Jaarbeurs lijken gunstig. De te bereiken resultaten zullen in de komende dagen duidelijker worden. Mogen deze een voordeelïg overschot beteekenen, hetwelk de Jaarbeurs op het conto van deelnemers en bezoekers en van allen, die hun krachten aan het versterken van het instituut hebben gegeven, kan overschrijven. In de gebieden, waar in de Sovjet-Unie strijd ge voerd is, lieorscht een schrijnend kinderleed. Tallooze kleinen, die In de door de Sovjet-troepen prijsge geven dorpen en steden woonden, zijn door de vluch tende bevolking volkomen aan hun lot overgelaten. Als hongerige dieren zwerven zij door de ver woeste straten, totdat de eerste Duitsche troepen komen, die zich over hen ontfermen. Want mot het strijdende en overwinnende leger ls het leger van de menschlicvendheid opgetrokken, onder de witte vlag van het Roode Kruis. Liefderijk worden de ar me verlaten Sovjet-kinderen opgenomen, gevoed en verzorgd. Hier Is een schitterend werk voor de Nederland sche ambulance te verrichten, die straks naar het Oostfront zal vertrekken. Kinderen vragen uw hulp! Gij kunt die niet weigeren.... Steunt naar uw vermogen het werk van de Ne derlandsche Ambulance, die zich ook met deze. stak kers zal bezighouden. Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kpnt, op girorekening B—76—0—0 Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Uxoqxanuna WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.40 Grnmo- foanmu/iek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9,25 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kin deren en solist. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. ,N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 Gramofoonumuziek. 2.15 Mollo Canta bile. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met planobegeleiding. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ Radio Stichting). 4.20 Voor de Jeugd. 5.00 Gra mofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Jeugdstormkwartier. 5.45 Harmonie orkest van het Nederlandsch orkest ,,'s Gravenhage". 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volkszangkoor. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Causerie „Volksgezondheid". 8.30 Cabaretprogramma. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O.: Engelsche uitzen ding: „The Dutch Achievements In thè Netherlands Indies". HILVERSUM II, 301.5 M. 6 45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Zang met pianobegeleiding (opn.). 10.40 Decla matie. 11.00 Gtamofoonmuziek. 12.00 Frans Wouters en zijn orekts. 12 45 B N O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Ramblers. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Schrammel- kwartet en soliste. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Verkorte opera „Die verkaufte Braut" (gr.fJL). 4.00 4-handlge pianomuziek en gramofoonmuziek. 4.40 Gramofoonmuziek. 5 00 Bijbel lezing. 5 15 B N O. Nieuws-, econotnische- en beursbe richten. 5.30 Orgelconcert en zang 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 „In en om de N. S. B." (voor bereid door de N S. B 8.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest* en soliste. 9.00 Boekbespreking. 9.15 Utrechtsch Stedelijk orkest en soliste. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10 00 Dag sluiting. 'Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10-0510.15 Gramofoonmuziek. HET DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA. HILVERSUM 8 September. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Dinsdag 9 September. Ter gelegenheid van den llOden geboortedag van den dichter Wilhelm Rabe leest Georg Eilert van 17.10—17.25 uur de Inleiding van „Die Chronik der Sperllngsgassc". Van 18.00—18.27 uur zingt over den rijkszender Berlijn het radiokoor der Hitler Jugend onder leiding van Willi Trader. Leo Eysoldt geeft met zijn orkest van 20.15—20.50 uur een amusementsconcert, aansluitend een muzikaal overzicht onder den titel „Bij ons thuis", daarop volgend tot 21.10 ur frontberlchten, In een operaconcert zingen en spelen van 21.15—22.00 uur Martina Wulff, sopraan, Rupert Glawltsch, tenor, Bcrn- hard Jaksehaat, bariton en een groot orkest onder leiding van Otto Ebel von Sosen, melodieën uit „Frelschtltz", „Martha", „Barbier von Sevllla", „Troubadour". Woensdag 10 September. Het Kunkel kwartet speelt in een kamermuziekpro gramma van 11.00—11.30 uur werken van Mozart, Bocche- rlni en Brahms. In de uitzending „Singendes Kllngendes Frankfurt", van 17.25—18.37 uur dirigeert prof. Rudolph Hattniggs eigen werken. Van 20.15—20.50 uur Bunter Tonfilmbllderbogen. Na de frontberlchten die van 20.56—21.10 worden uitgezonden volgen tot 22.00 uur mooie melodieën, gespeeld door een groot radio-orkest onder leiding van Ernst Josef Toplt* en de kapel van Willi Steiner.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5