Haarlems Dagblad Op'eraties der Duitsche luchtmacht boven Afrika. ■,9e JAARGANG No. 17863 Uitgave Lourens Coster, RiaatschappiJ voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDÏG 11 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 5.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels OJO, elke regel meel 0.17Groentjes zie rubriek. Winkels die van 10 tot 6 uur open moeten zijn. De secretaris-generaal van handel, nijverheid en heepvaart heeft het volgende bepaald: 1. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten >rkoop in voorraad zijn: a. één of meer der navolgende waren: brood, ban- •t, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met insumptie-ijs; i. waren, welke te zamen tot ten minste vier der artikel 1 van het Vestigingsbesluit Kruideniersbe- rijf 1939 genoemde groepen van waren behooren: c. melk en .zuivelproducten, al dan niet te zamen et consumptie-ijs; I d. groenten en aardappelen en/of fruit; e. vleesch en/of vleeschwaren f. heeren- en/of dameskleeding; rijwielen, rijwielonderdeelen, rijwieltoebehooren rijwielbanden, moeten op werkdagen van 10 uur des voormiddags 6 uur des namiddags voor heb publiek geopend I Voor zoover de verkoop van waren, als in het jrige lid genoemd, krachtens eenig wettelijk voor- hrift verboden is, vindt het bepaalde in dat lid «n toepassing. Deze beschikking treedt in werking met ingang van dezer. (St.crt.). De regeeringscommissaris voor Haarlem. Als gevolg van de tot stand koming van de achtste erordening van den Rijkscommissaris voor het he ette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere iaatregelen op administratiefrechtelijk gebied is de Itzonderingstoestand, waarin Haarlem verkeerde op- eheven. Deze- uitzonderingstoestand bestond hierin,' at de burgemeester van Haarlem tevens Regeerings- ommissaris was. Deze laatste functie is door het in /erking treden van de verordening thans vervallen n aan het hoofd der gemeente staat voortaan de lurgemeestef. Jaarbeurs trekt duizenden. ,De voorlichting op enkele terreinen. In het nummer van gisteren is erop gewezen, dat p de Najaarsbeurs welke nu te Utrecht wordt ge- ouden heel veel aandacht aan de voorlichting wordt esteed. Den zakenman wordt de mogelijkheid gebo- :n zich zakelijk te bezinnen en te oriënteeren om- ent de richting, welke hij in de_ toekomst zal moe rt inslaan. De Economische Voorlichtingsdienst zal em hierbij van zeer groot nut kunnen zijn. Deze lenst beschikt over meer gegevens en informaties de particulier en hij stelt uit zijn volle schat- jmeren ter beschikking van wie er maar gebruik an wil maken. Inlichtingen betreffende producen- »n, handelaren, vertegenwoordigers, deviezenbepa- ingen, douanevoorschriften, invoerrechten, duizend n een overheidsmaatregelen, marktsituaties, afzet - togelijkheden, betalingscondities, handelsgebruiken de dienst geeft ze aan hem die erom vraagt. Dat voor den oorlog' reeds zoo, nu is het nog aldus, het dan, dat er wel eenige wijzigingen zijn opge- eden. In de eerste plaats staan nu niet meer de in- irmaties omtrent het buitenland op het eerste plan, och. die omtrent het binnenland. In de tweede plaats eeft ook het groote publiek den weg naar deze be-, ingrijke inlichtingenbron gevonden en laat haar nu et meer'alleen voor het bedrijfsleven vloeien. Ter beurze wordt door den Economischen Voor- :htingsdienst vooral aandacht gevraagd voor zijn lees en bibliotheek, beide onmisbaar voor een zaken man die op de hoogte moet blijven van de gecom- liceerde verhoudingen van heden en een pad moet inden door een snel veranderende wereld. Het wordt J [der uiterst gemakkelijk gemaakt de bibliotheek te i( ladplegen en vakkundig personeel staat steeds klaar i.helpen en leiding te geven. Behalve de leeszaal en de bibliotheek v/ordt deii ezoeker ook de afdeeling economische documentatie etoond. welke afdeeling den zakenman helpt op de oogte blijven van de veranderingen invloeden en be- mgen op zijn spéciale gebied. De Voorlichtingsdienst eeft ontzaglijk veel literatuur in een kartotheek astgelegd en kan daardoor ieder dadelijk de noodige fgevens verschaffen. Tot de afdeelingen waar ijverig gewerkt wordt aan e voorlichting behooren ook de stands van het Ge- ootschap voor Reclame,' dat eigenlijk zeer ver- onderlijk voor het eerst ter beurze vertegenwoor- Igd is. Vroeger was het ontbreken van dezen stand J en gemis, nu zou het een onvergeeflijke fout geweest jn ook niet op deze beurs te verschijnen. Gelukkig deze misstap niet gedaan. Het Genootschap ver- 1 irekt zijn voorlichting en tracht den handelsman te s i-ertuigen dat het heelemaal niet goed is reelame- ampagnes te staken of niet weer opnieuw te begin- - en. Nu vele artikelen onder de distributieregeling D allen en de onderlinge concurrentie der fabrikanten us maar zeer gematigd is te noemen, is de directe erkoopende reclame van aanmerkelijk bescheidener mvang geworden. Maar de reclame heeft, eigen- chappen, welke naast deze directe verkoopende laan. Zij kweekt good-w'ill. En die moet behouden lijven, want het kooperscorps ondergaat voortdurend erandering. Aan de top vallen er koopers af, aan den nderkant komen er dagelijks bij. En ook deze nieuwe oopers moeten bekend en vertrouwd worden met den uden, gerenommeerden naam. De reclame brengt een ..chakel tot stand tusschen producent en consument, och deze is niet onbreekbaar. Voortdurend moet ge- orgd worden, dat er geen breuk komt en daarbij fordt door dé reclame een zeer importante taak ver- I Icht. Een nieuwe weg voor de reclame wordt gevonden de voorlichting van het publiek hoe het artikelen 't best en voordeeligst kan gebruiken en in het ver- o trekken van raadgevingen. Hij wordt reeds bewandeld n opent vergezichten die verder liggen dan het einde an den oorlog. Dinsdag was de- belangstelling voor de Jaarbeurs eeds groot, maar zij werd door die van Woensdag vcrtroffen. De treinen voerden duizenden bezoekers lit alle deelen van Nederland aan en op sommige ogenblikken stonden de menschen in drommen voor e beurspoorten. Dat belooft nog wat voor de ko- lende dagen! Contrasten. De foto's ln de coi^anten laten u de gebeurtenis- en zien aan het Oostfront. Zij geven u een in- Icht in de moeilijkheden, die overwonnen moeten rorden om den aartsvijand van alle beschaafde vol- :eren, het bolsjewisme, te vernietigen. Deze foto's T oonen u de aanvallen der stoottroepen, acties van Ie luchtmacht en van het pantserwapen. Kortom, ilj doen u meeleven met den strijd die in het Oosten loor de dappere beschermers van onze beschaving lestreden wordt. De foto's toonen u tevens dat in ezelfde couranten foto's kunnen verschijnen over cultureele. gebeurtenissen in Nederland. over louwenden arbeid, over wetenschap en techniek. In- ierdaad, dit is een fel contrast. Dit is een feit dat Vij accepteeren zonder meer, waarbij wij echter "jtergeten dat wij dit te danken hebben aan hen, die lich wierpen in den strijd tegen het bolsjewisme tn zoodoende het gevaar buiten onze grenzen hiel- k Jen. Contrasten zijn er altijd en zij zijn er ook in dezen lijd; steeds weer moet de mensch keuze doen, be- lllssen aan welken kant hij behoort, dit is ook nu Weer het geval. Duizenden Nederlanders kozen reeds. !ij willen niet afwachten. Daarom namen zij dienst "Jln ons legioen. En nu wordt aan u gevraagd: .wat wilt 8, welken kant kiest gij? Bewijst da't u inderdaad Hollandsch bloed in uw aderen hebt, meldt u aan YRIJWILI NED! EGIOEN 1AND 22» 's-Gravechage. Haarlem's bevolking. Nog eenige interessante gegevens. In ons vorige nummer hebben wij er reeds op ge wezen dat de bevolking van Haarlem in het 2de kwar taal van dit jaar slechts weinig is toegenomen. De oorzéak daarvan is dat er geen overschot was tus schen vestiging en vertrek. Voor het eerst sinds vle jaren zijn er nu zelfs meer menschen uit Haarlem vertrokken dan er van elders zijn ingekomen. Er vertrokken er in dit kwartaal namelijk 2146. terwijl er zich slechts 2042 vestigden. Over het 2de kwartaal van 1940 waren de cijfers: vestiging 2858, vertrek 2268, hetgeen dus een vestigingsoverschot van 590 was. Interessant is de cijfers nog nader te bekijken. Er vestigden zich in het verstreken kwartaal te Haarlem 898 mannen en 1144 vrouwen, terwijl 935 mannen en 1211 vrouwen vertrokken. Hef vrouwen-element werd dus in onze stad weer versterkt. Daarbij moet men evenwel rekening hou den met het feit datonder het aaptal mannen dat van het Haarlemsthe bevolkingsregister is afgevoerd eenige honderden zijr die alleen om administratieve redenen naar het Centraal Bevolkingsregister in Den Haag zijn overgeschreven omdat zij in het buitenland vertoeven. Voor een deel zijn dit menschen die varen. Op 31 Juli stonden te Haarlem ingeschreven 68.498 mannen en 73.640 vrouwen. Dat wil zeggen op de 1000 inwoners 522 vrouwen en 478 mannen. Opnieuw hebben de randgemeenten aantrekkings kracht uitgeoefend op de Haarlemmers. De balans voor dit kwartaal ziet er ais volgt uit: Naar Haarlem Uit Haarlem gekomen vertrokken. Bloemendaal 150 191 Heemstede 124 180 Totaal 274 371 Dit wil dus zeggen dat Haarlem in dit kwartaal dus bijna honderd inwoners aan Bloemendaal en Heem stede verloor. Daarentegen blijft Haarlem veel Amsterdammers trekken. Er kwamen er in dit kwartaal 344, terwijl slechts 222 Haarlemmers naar Amsterdam verhuls- den. 141 inwoners uit Velsen kozen Haarlem rot? woon plaats, 97 Haarlemmers verhuisden daarentegen naar Velsen. Ook Bennebroek moest een veer laten, 9 Benne- broekers togen naar Haarlem, terwijl 5 Haarlemmers de voorkeur aan Bennebroek gaven. JUBILEA BIJ DE SPOORWEGEN. Vandaag zijn de heeren P. C. K. Heidweiller en G. Spijkerman, resp. bankwerker en kraandrijver aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoor wegen te Haarlem, 25 jaar in dienst van deze maat schappij. De -jubilarissen werden namens de directie gecomplimenteerd door hun onmiddellijken chef, die hun de gebruikelijke oorkonde en een geschenk onder enveloppe overhandigde. Van de collega's ontving de heer Heidweiller een lamp en de heer Spijkerman een fauteuil. Het verdere gedeelte van den dag mochten de jubilarissen in den huiselijken kring doorbrengen. DAMESKOOR „Z.I.G.E.AV Het dameskoor „Z.I.G.E.A.". (dirigente Rie Schou ten, begeleiding mevr. Sophie Leendertz) geeft a.s. Vrijdag een concert in „Kareol". Medewerking ver leent mevr. Tine Kerkhoff-Pet, declaamtie. EEN 101-JARIGE OVERLEDEN. De oudste inwoonster van de gemeente Zuidhorn (Gr.), mevr. de wed. K. WillemsenPoll, is Woensdag in den ouderdom van ruim-101 jaar overleden. KAMER VAN KOOPHANDEL. De 147ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, zal wor den gehouden op Dinsdag 16 September 1941, des namiddags te# half drie in het gebouw der Kamer. De agenda vermeldt o.m.: Herbenoeming voor zitter, leden en plaatsvervangende leden der Bc- vrachtingscommlssie te Haarlem en Verslag van de Commissie voor het onderwijs over den cursus Zweedscli 19401941 en voorstel 19411942. ZOMERWEEK OP HET LAND. De ongedorschte tarwe wordt hoog „op gestoken" in afwachting van de verdere bewerking. (Foto Pax-Holland—De Haan m) Aanmelding Joodsch grondbezit. 's-GRAVENHAGE, 11 September. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: Volgens paragraaf 3, alinea 3 van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederland sche gebieden nr. 154'41 betreffende het Joodsche grondbezit moet dit grondbezit voor 15 September 1941 met gebruikmaking van de bij de Kamers van Koop handel en Industrie te verkrijgen formulieren bij de Nederlandsche administratie van onroerende goederen Den Haag, Juliana van Stolberglaan 45, aangegeven worden. Aangezien het bijeenbrengen van de voor de aan melding noodige gegevens voor een deel niet binnen dezen termijn voltooid kon worden, kan de aanmel ding voor zoover dit het geval is, nog geschieden tot 30 September 1941. In geval de aanmelding van Joodsch grondbezit en van de onder de bepalingen vallende rechten niet voor dien datum geschiedt, moet verwacht worden dat de in hoofdstuk van de verordening beschreven straffen en andere maatregelen worden toegepast. Controle op groenten- en fruitprijzen krachtig ter hand genomen. Overtredingen zoowel in den groot als in den kleinhandel. 's-GRAVENHAGE, 10 September Sinds eenige weken wordt nu de controle op de prijzen van groen te en fruit uitgevoerd aan de hand van de prijslijsten, welke door den gemachtigde voor de prijzen zijn vastgesteld. Deze controle is in alle deelen van het land zoowel door de politie als door verschillende op sporingsorganisaties onmiddellijk met kracht ter hand genomen. Bij de behandeling dezer zaken is gebleken dat- de prijsovertredingen zoowel in den groot- als in den kleinhandel plaats vinden. Behalve "processen-verbaal opgemaakt tegen enkele veilingen, zijn er vrij veel grossiers in overtreding geweest: alleen in de stad Rotterdam reeds een dertigtal. Ook in het ressort Am sterdam kwamen ongeveer 40 verbalen tegen grossiers binnen. De détaillisten zijn uiteraard in belangrijk grooter aantal ln overtreding geweest. Bij de inspectie "s-Gra- venhage wachten niet minder dan een 200 zaken op behandeling, terwijl Amsterdam reeds meer dan 100 vonnissen heeft gewezen. Ook de andere inspecties voor de prijsbeheersching: te Leeuwarden, Arnhem en 's-Heriogenbosch zijn actief en dagelijks worden daar grossiers en détaillisten die te hooge prijzen voor hun waren gevraagd hebben, berecht. Tegen het niet- of niet-voldoende nakomen van den prijsaanduidings plicht moet eveneens steeds weer worden opgetre den. Het resultaat van deze actie, welke gevoerd wordt om te komen tot verantwoorde groenten en fruit prijzen, is, voorzoover dit nu reeds overzien kan wor den, bevredigend. In vele plaatsen zijn verschillende prijzen scherp gedaald, hetgeen zeer gewaardeerd woaït door het publiek, dit werkt dan ook in alle op zichten mede bij de naleving der voorschriften. (A.N.P.) Nederlandsch-Indiseh passagiers, schip over tijd. Vermoedelijk in den grond geboord. NEW YORK. 10 September. Volgens de As sociated Press maken New Yorksche scheepvaart kringen bekend dat het van Batavia naar New York varende Nederlandsch-Indlscbe passagiersschip „Kotanopan", groot 7.322 b.r.t. over tijd is. Men neemt aan dat het schip door optreden van den Vijand tot zinken Is gebracht. Enorme brand in Chicago. CHICAGO, 11 September (D.N.B.) In een uit vier verdiepingen bestaand pakhuis in Chacago is een ge weldige brand uitgebroken, waartegen alle brand weerploegen van'de stad moesten optreden. Het blus- schingswerk werd bemoeilijkt door talrijke ontplof fingen die afkomstig waren van munitie en olie. De in gevaar zijnde opgeslagen voorradenhebben een waarde van vele millioenen dollars. Men heeft het vuur nog niet kunnen blusschen. Opheffing der Amerikaansche neut ral iteitswet Verwachtingen omtrent Roosevelt's rede. In den presidentieelen trein naar Washington, 11 Sept. Roosevelt heeft, voordat hij zijn rede houdt, besprekingen met Hull, Stimson en Knox op zijn pro gramma staan. Dit schijnt er op te wijzen dat hij een belangrijke beslissing met het oog op den internatio nalen toestand bekend zal maken. Waarnemers in den presidentieelen trein verwach ten dat de president zal spreken over de opheffing van de neutraliteitswet en het verschepen van oor logsmateriaal naar anti-asmogendheden met Ameri kaansche oorlogsbodems. (United Press). De Duitsche luchtaanvallen op Egyptisch gebied. Spoorwegverbindingen gestremd. BERLIJN, 11 September. De voortdurende aan vallen van de Dui,tsche luchtmacht op Neder-Egypte hebben o.a. het geheele verkeersstelsel getroffen, want tal van spoorwegverbindingen heeft men geheel of gedeeltelijk moeten staken. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Aanvallen op vliegvelden, haven installaties en schepen. DIT HET HOOFDKWARTIER FüHRER. 10 September (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het oosten voortdurende aanvalssuccessen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 8 op 9 September een aanval gedaan op het vliegveld Aboe Soeair aan het SuezkanaaL In hangars en benzine opslagplaatsen ontstonden felle branden. Op het groote Bittermeer kreeg een vrachtschip een DEN bomtreffer. In de Golf van Suez werd nog een koopvaarder zwaar beschadigd. Andere succes volle luchtaanvallen waren gericht op haven installaties in Tobroek en op Britscne vlieg velden en spoorweginstalltaiés in Noord-Egvpte. In den afgeloopen nacht heeft een krachtige formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen het vlieg veld Ismailia aangevallen. Gevechtshandelingen van den vijand boven rijksgebied hebben overdag noch des nachts plaats gevonden". Italiaansch weermachtsbericht Luchtmacht doet aanvallen bij Tobroek, Mersa Matroeh, 'op Cyprus en in Haifa. ROME, 10 September (Stefani). Weermachtbe- richt nr. 463 als volgt: „In Noord-Afrika bedrijvigheid der artillerie aan de fronten van Solloem en Tobroek: gemotoriseerde strijdmiddelen van den vijand werden vernield. Onze bommenwerpers hebben doeltreffend doelen op den grond geraakt in de gebieden van Tobroek en Mersa Matroeh. De luchtafweer van Bardia heeft een Bristol-Blenheim neergeschoten. .In Oost-Afrika geen enkele belangrijke gebeurtenis in de verschillende sectoren van Gondar. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Reggio, Calabria en Messina. Geen enkel slachtoffer onder de bevolking. Onze bombardementsvliegtuigen hebben havenin stallaties gebombardeerd van Famagosta op Cyprus en olïeinstallaties in Haifa: branden en groote explo sies werden waargenomen". Amerikaansche burgers op schepen van oorlogvoerende landen. Het D.N.B. verneemt uit Washington: Op de pers conferentie heeft Woensdag de minister van bui- tenlandsche zaken Huil de Engel sche berichten tegengesproken als zou een gemeenschappelijke ver klaring van Washington en Tokio inzake de vraag-, stukken in het Verre Oosten te verwachten zijn. Wat betreft de bepaling van president Roosevelt dat Amerikaansche burge.rs voortaan met schepen van oorlogvoerende mogendheden tnogen reizen, verklaarde Huil dat dit slechts een noodmaatregel is teneinde den Amerikaanschen burgers die in Europa of in Engeland wonen in de gelegenheid te stellen terug te keeren. Ongeveer 100 Amerikaan sche burgers moeten in de komende weken te- rugkeeren, daar zij anders hun nationaliteit zouden vèrliëzen. Verder zijn er technici die met een spe ciale opdracht naar Engeland zijn gestuurd en thans weer willen terugkeeren. In geen geval wordt hierdoor het reizen met schepen der oorlogvoerenden in het algemeen toe gestaan, doch alleen diegenen die willen terugkee ren kunnen, indien na een zorgvuldig onderzoek van ieder geval afzonderlijk hiertoe aanleiding bestaat, toestemming krijgen. Natuurlijk zullen zij die van deze schepen gebruik maken voor eigen risico reizen Vliegtuig verliezen der Sovjets aan het Finsche front. In 48 uur 17 vliegtuigen neergehaald. Het D.N.B. meldt d.d. 10 September uit Helsinki: Officieel wordt medegedeeld aangaande het optreden der Finsche luchtmacht dat deze den Ssten September depots en opslagplaatsen van den vijand in Oost- Karelië hebben gebombardeerd en voltreffers hebben geplaatst. FRische gevechtsvliegtuigen en het afweer geschut hebben twee bombardementsvliegtuigen en twee gevechtsvliegtuigen der bolsjewisten neerge schoten. Den 9en September gerakte een Finsche afdeeling gevechtvliegtuigen bij de Swir in een luchtgevecht mfft een vijandelijke formatie van IS gevechtsvliegtuigen en maakte daarbij zes toestellen onschadelijk. Op den terugweg stietten dezelfde Fin sche vliegtuigen op een kleinere afdeeling vijande lijke bombardementsvliegtuigen die begeleid werden door gevechtsvliegtuigen. Van deze laatste werd nog een toestel neergeschoten. Eigen verliezen kwamen niet voor. Op de Karelische Landengte én in Oost- Karelië heeft het Finsche afweergeschut vijf vijan delijke gevechtsvliegtuigen ten val 'gebracht. Verder werd in Oost-Karelië nog een vijandelijk toestel veroverd, zoodat de vijand binnen de laatste 48 uur 17 vliegtuigen heeft verloren. DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN IN AUGUSTUS. Stefani meldt: Het hoofdkwartier der Italiaansche weermacht publiceert een lijst der- verliezen in de maand Augustus, benevens van die welke niet op de voorgaande lijsten zijn opgenomen. Noord-Afrika: 163 dooden, 173 gewonden. Grieksch-Albaneesche en Albaneesch-Joego Slavische front: 462 respec tievelijk 876.* District van de hoofdstad, als gevolg van luchtbombardementen: 9 dooden. Oost-Afrika: 101 dooden. Marine: 68 dooden, 46 gewonden. 41 vermisten. yiIFURl WEER IN MNSUHfc HANDEN. De Finsche troepen tijdens de over- winningsparade dooj deze op de Sovjet-legers heroverde stad. v V .(Foto guojnep-Holland), Oosfzeevloot der Sovjets in benarde positie. Opeengedrongen in de Finsche Golf. In aansluiting op het Duitsche weermachtsbericht van Woensdag verneemt het D.N.B. van militaire zljtfe dat tengevolge van de omsingeling van St. Petersburg ook de lichte schepen der bolsjewistische Oostzeevloot niet meer naar de Witte Zee kunnen ontkomen. Deze Oostzeevloot bestaat uit twee oudera slagschepen drie slagschepen zijn in aanbouw tenminste 6 kruisers tot 10.000 ton. ongevere 30 torpedobootjagers, waarvan bijna de helft beschadigd is, een twaalftal torpedobooten, ongeveer 100 dulk- booten, verscheidene mijnleggers, ongeveer 50 mijn- vegers en een groot aantal motortorpedo- en motor booten. De Oostzeevloot is thans opeengedrongen in een klein gebied in de Finsche Golf. Weliswaar beschikt zij daar nog over de basis Kroonstad, doch zij wordt in haar vrijheid van beweging zeer belem merd door het wegvallen van de verbindingen over land en de heerschappij van Duitsch-FinscJIe marine en luchtmacht ln de Finsche Golf. De Duitsche troepen hebben bij hun verderen op- marsch in den Noordelijken sector van het Oostelijk front Dinsdag een belangrijk kruispunt van wegen ingenomen dat de bolsjewiki verbitterd verdedigden. Dit kruispunt werd beveiligd door bunkers en veld- stellingen. De Sovjets poogden zich ten Zuiden van het Ilmcn- meer herhaaldelijk achter mijnversperringen te neste len, maar Duitsche sappeurs en infanteristen over meesterden deze versperringen 'binnen zeer korten tijd, zoodat de Duitsche troepen hun opmarsch kon den voortzetten. Bij een aanval op een vrij groote plaats stuitten Duitsche troepen op vrij sterke Sovjetformaties, waarbij zich tanks bevonden. Zon der eigen verliezen vernietigden zij 15 bolsjewistische gepantserde gevechtsauto's, waaronder verscheidene van 52 ton. In den Zuidelijken 'sector van het Oostelijk front hebben Duitsche troepen Dinsdag, na haydnekkigen bolsjewlstischen tegenstand te hebben gebroken. 700 soldaten gevangen genomen en 10 tanks vernietigd. Op een andere plaats werden 1000 Sovjetsoldaten gevangen genomen en 14 stukken geschut en 4 vrachtauto's buitgemaakt, elders eveneens 1000 ge vangenen en 14 tanks. Tijdens de gevechten van de laatste dagen hebben de bolsjewiki door hot vuur van Duitsche infanterie en artillerie op den benedenloop van den Dnjeper tal van kaninneerbooten. monitors. sleepbooten en andere vaartuigen verloren. Dinsdog is op den be nedenloop van den Dnjepr ten Oosten van Cherson een volgeladen bolsjewistisch transportvaartuig door welgericht Duitsch vuur tot zinken gebracht. Het grootste deel der bolsjewieken op het schip ver dronk. Stroomafwaarts van Kief is een Sovjet- monitor vernietigd. Naar het D.N.B. vorts van militaire zijde wordt medegedeeld, hebben de bolsjewisten in het gebied zestig kilometer ten Noordoosten van Smolensk in den loop van S en 9 September de Duitsche stel lingen op eenige plaatsen met een hoeveelheid sol daten ter sterkte van een compagnie en bataljon, ge steund door pantserwagens, aangevallen. Alle Sovjet- aanvallen stortten als gevolg van de sterke Duit- schen afweer ineen, waarbij de bolsjewisten zware bloedige verliezen leden. Verscheidene pantserwagens werden vernietigd. SUCCESRIJKE ACTIE DER DUITSCHE LUCHTMACHT. BERLIJN, 11 September (D.N.B.) In het ge bied ten Zuiden van Petersburg heeft de Duitsche luchtmacht op 10 September de operaties van het Duitsche leger met succes ondersteund. Talrijke Sovjet luchtafweer- en artilleriestellingen werden tot zwijgen gebracht. Verscheiden* veldstellingen wor den vernietigd. In een voortdurende achtervolging bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen de vluchten de Sovjetsoldaten. In Mön-Sund werden door bom- treffers verscheidene schepen, dié volgeladen waren met vluchtende Sovjetsoldaten'tot zinken gebrocht. Nachtelijke vluchten van de Duitsche luchtmacht in den nacht van 9 op 10 September waren geriftht op voor den oorlog belangrijke doelen in Petersburg In verscheidene voor den oorlog belangrijke In- dustrle-lnétallatles konden zware bomtreffers worden waargenomen. De electrische centrale van Peters burg kreeg verscheidene bomtreffers. In de Instal laties ten Zuiden van deze centrale werden tal rijke branden waargenomen. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 10 September Sovjet-artillerie stellingen en troepenconcentraties met succes aan- men verbroken en aldus voor troepenverplaatsingen gevallen. Verscheidene spoorlijnen werden door bom- der bolsjewisten onbruikbaar gemaakt. Talrijke treinen werden door voltreffers tot ontsporing ge bracht en statloninstallatles vernield. In den afgeloopen nacht van 9 op 10 September heeft de Duitsche luchtmacht ook aanvallen gedaan op Odessa. Moskou, en andere steden in de Sovjet- Unie. .Ciano over den strijd tegen de Sovjets. Oproep voor de.Italiaansche radio. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft via de Italiaansche radio een op roep gepubliceerd, waarin gezegd wordt: „Sinds den ochtend van 22 Juni is Europa in een strijd om zijn bevrijding gewikkeld. Vele duizenden jonge Duitschers, Italianen, Finnen, Hongaren, Roe menen, Slowaken, Spanjaarden, Franschen, KToaten, Walen, Vlamingen, Nederlanders, Denen cn Noren offeren op het onmetelijk oorlógstooneel in de Sovjet- Unie hun leven om Europa van het grootste en ern stigste gevaar te bevrijden dat ooit in den modernen tijd onze cultuur heeft bedreigd. Van de Noordpool tot aan de Zwarte Zee strekt zich het 3.000 kilometer lange front van vuur en bloed uit. waardoor wij ons van deze bedreiging willen ontdoen. Niet een pro bleem der machtspolitiek wordt aan dit front beslist, doch het lot van drieduizend jaren cultuur van het Avondland. Het is de strijd voor onzen eigen haayd. voor onze altaren en voor onze wetten. Deze goede ren zijn het, waarvoor wij ten strijde zijn getrokken en waarvoor wij alle offers die deze oorlog vergt zullen brengen. Alle volken van deze wereld zullen met ons de vruchten van onze overwinning oogsten", lON^

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1