Haarlem's Dagblad ia? f b,°™ Van Engelsch convooi ging 164.000 ton verloren 59e JAARGANG No. 17866 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG- 15 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. Wat de Haarlenisclie politie deed. Een statistiek. In de Statistische Gegevens der gemeente is een igaaf te vinden hoeveel processenverbaal de politie Haarlem in het le en 2e kwartaal van 1941 heeft igemaakt. Ter vergelijking geven wij ook de aan- llen over de volledige jaren 1939 eri 1940. 6 maanden 1940 I 1941 Arbeids- en Veiligheidswet 25 116 225 Drankwet 8 18 20. Verkeer en afscherming 2610 12119 8817 Winkelsluiting 4 87 133 Andere verordeningen 966 2555 2289 Misdrijven 1975 2224 1315 Uit deze opsomming blijkt dat het aantal bekeurin- en dat gemaakt is wegens overtreding der Verkeers- oorschriften veel geringer is dan verleden j&ar. Toen raren er 12119 processenverbaal wegens verkeers- eertredingen en overtreding van de bepalingen om- ent lichtafscherming (verplichte verduistering) aarbij moet men bedenken dat de bekeuringen voor et laatste delict zich nog bepaald hebben tot de »eede helft van dat jaar. Nu zijn er gedurende de rste helft van dit jaar niet meer dan 2610 overtre- ingen geconstateerd. Het aantal overtredingen van de bepalingen van de erplichte Winkelsluiting heeft zich tot 4 beperkt, erleden jaar waren er 67 en in 1939 zelfs 133. Wegens misdrijven zijn nu veel meer processen- erbaal opgemaakt dan in de vorige jaren. Nu waren r in 6 maanden 1975 tegen 2224 in 1940 en 1315 in 1939. r zijn er dus nu in het halye jaar nog meer dan in et heele jaar 1939. x lijeenkomst Landelijke groep B. O. van het N. O. G. De Landelijke Groep B. O. (Buitengewoon On- erwijs) van het Ned. Onderwijzers Genootschap leid Zaterdag de jaarlijksche bijeenkomst in de urlchtiing- „Meer en Bosch" te Heemstede. De voorzitter, de heer E. Geerts Wan., hield een penlngsrede. Hij dankte voor de belangstelling. die i het werk der Groep getoond wordt. Die belang- telling kan niet gemist worden. Ook nu is men weer (jeen gekomen, om de belangen van het geestelijk slsdeelde kind te behartigen: de sleur moet uit dit nderwijs verbannen worden en er moet niet worden eaarzeld, nieuwe wegen in te slaan. De heer Geerts prak de hoop uit. dat de leden veel propaganda oor het N. O. G. zoucfen maken. De heer E. Fijn van Draat, hopfd der school op {eer en Bosch, hield een inleiding over het onder werp: „De'ontwikkeling van het laatste type buiten- ewone school". Hij dankte voor de prettige opmer- Jngen, die hij gehoord had van de leden, die 's mor ene het onderwijs ln de klas der kinderen op Meer n Bosch een uur hadden gadegeslagen: daar bleken ij veel waardeering voor te hebben. Spreker her» nnerde aan de stichting der schooi, nu drie jaar eleden. Het voornaamste doel was. de leerlingen verdag zonder conflicten bezig te houden. De school egon met 50 leerlingen. Gemakkelijk was dit on lerwijs aanvankelijk niet. want vele leerlingen wa- wantrouwend, achterdochtig, koppig en opvliie- tend. Er .waren er bij, die meenden de wijsheid in laohit te hebben. Dank zij het onderwijs (een soort ■erdund lager onderwijs) is het pail der leerlingen nel gestegen, dank zij de speciale leermiddelen, dip ebruikt worden. Het rekenen wordt o.a. onderwe en met behulp van geïllustreerde prijscouranten Iet onderwijs in aard rijk.s- en' natuurkunde blijkt noeilijker te zijn. Een der leerlingen bracht het >,a. heel ver niet teekenen. Spreker kreeg als een lamdenken aan hem een heel fraai geteekend land- eoha.p. Andere leerlingen bleken oen goeden aanleg voor teohnisch- en reclame-teekenen te bezitten. Het onderwijs op deze school verdient dan ook den rolledigeii steun wam de publieke kassen.'zei spréker, rant het onderwijzend personeel heeft het waar- Ijk niet gemakkelijk. Bij den gerlngsten tegenslag reven sommige leerlingen het op, aan den epilepti- lus ontgaat niets in de klas. Hij loert als het ware op oonflicten en het liefst op vechtpartijen. Het ls b^el moeilijk, heftige conflicten te voorkomen en ie epileptici te leeren,-zichzelf te beheerschen. Het aantal leerlingen op deze school, waar het Miderwijs gelukkig zooveel mogelijkheden biedt, be- Jraagt tans 110. Na de inleiding van den heer Fijn van Draat. die F «met applaus beloond werd. bracht de Mondorgelclub Ier patiënten van Meer en Bosch onder leiding van Broeder B. Hogerdijk op verdienstelijke wijze penige nummers ten gehoore. Het succes was zóó groot, dat de club nog een nummertje toegaf. Broe der Helmich leidde heel goed op de piano. Dr. I. C. van Houte, inspecteur van het B. O., rond het heel goed gezien van het Groepsbestuur, lij de leden belangstelling voor het onderwijs op leze nuttige school te wekken. Toen hij de M.ond- orgelclub zoo bezielend had hooren spelen, verklaar de hjj ontroerd te zijn geweest: „ik kreeg den In druk. dat op deze wijze het patiënt-zijn wegvalt en dat men den normalen mensch nadert. Ik ben ook getroffen door de uiteenzetting van den heer Fijn van Draat en door het resultaat van dem arbeid, aan deze patiënten besteed." In de middagbijeenkomst hield Dr. B. Ch. Ledeboer, directeur-geneesheer van de gestichten der Christe- ijke vereeniging tot verpleging van lijders aan val- ende ziekten, een lezing over-de huidige inzichten in het epilepsievraagstuk. Spreker, die zijn zeer interessant betoog verduide lijkte met lichtbeelden, films en röntgenfoto's, behan delde achtereenvolgens: le. wat verstaan wordt onder epilepsie, 2e. de verschijnselen die zich voordoen, 3e. de oorzaken, 4e. de behandeling, 5e de organisatie van de bestrijding. Vroeger dacht men, dat men met één ziekte te doen had, maar in feite zijn het meer ziekten, waarvan de verschijnselen zich bij zeer veel verschillende oor zaken voordoen. Er zijn wel 10 tot 20 verschillende oorzaken aan te wijzen. Spr. liet dan ook uitkoihen, dat men moet spreken van e p i 1 e p s i n. De ver- ichijnselen, die zich voordoen, zijn tot 3 terug te bren- :en en wel de toevallen, de karakter af wij- lingen en de dementie (achteruitgang van alle geestelijke vermogens). De laatste twee komen lang Biet altijd te voorschijn, maar treden op tengevolge v«n de beschadigingen, die door de aanvallen ontstaan. Spreker'gaf een korte theor etische beschouwing van de wijze, waarop de ziekte tegenwoordig beschouwd Wordt. Bij het bespreken van de oorzaken van de epi- lepsiën verdeelde spreker die in twee groepen, name lijk endogene en de exogene oorzaken. De voornaam- ■te endogene oorzaken (oorzaken, die dus aanwezig waren) zijn: epilepsie in de familie, alcoholisme, aan geboren misvormingen van het centraal zenuwgestel. De voornaamste exogene oorzaken (oorzaken, die er dus van buiten bijkomen) zijn: hersenontsteking, her- lenbeschadïging na een ongeval, hersengezwellen. Ob de oorzaken te ontdekken beschikt men over drie methodes en wel: volledig onderzoek van het zenuwstelsel, het maken van Röntgenfoto's van den •chedel en het filmen van de aanvallen. Is eenmaal de oorzaak van de epilepsie vastgesteld, dan weet men, op welke wijze de patiënt behandeld moet worden. De wijzen van behandeling zijrf: 1. met medicijnen; met diëet (en wel een zeer vetrijk diëet: 35% van de patiënten is hiermee te genezen; 3. operatieve be handeling; 4. psycho-therapie (dat. is behandeling langs paedagogischen weg-van allerlei karakterafwijkingen). Spreker kwam tenslotte tot de organisatie van de epileptische bestrijding in Nederland, die eenig in Europa is. Na deze lening volgde een gedachtenwisseling. De voorzitter, de heer E. Geerts Wzn., bracht na mens de aanwezigen hartelijk dank aan Dr. Ledeboer voor zijn interessante lezing. Een rondgang - in de inrichting „Meer en Bosch" besloot den zeer geslaagden dag. STAAT VAN BELEG IN SYRIë OPGEHEVEN. KABOEL, 15 September. (D.N.B.) Radio Jeruzalem meldt dat volgens een medcdeeling van het Gaullisti sche hooge commissariaat in Sy.rië de staat van beleg in Syrië en Libanon thans is opgeheven, met uitzon dering van de grensprovincies. De hooge commissaris behoudt zich evenwel het recht voor den staat van beleg zoo noodig opnieuw af te kondigen. Mr. Jolles en Mr. Jellinghaus gepensionneerd. 's-GRAVENHAGE, 13 September. Het Rijks commissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied heeft, krachtens artikel 1, vierde lid, van zijn verordening nummer 108/40 (vierde ver ordening over bijzondere bestuursrechtelijke maat regelen) en van artikel 3 der verordening nummer 130/41 over de leel'tijdsgre® van rechters, Mr. E. Jellinghaus, president van het gerechtshof te 's-Gravenhage en mr. J. M. Jolles, president van het gerechtshof te Amsterdam, eervol uit hun ambt orrtlagen en gepensionneerd. De scheidende president van het Gerechtshof te Amsterdam is op 3 September 1871" te Gorinchem geboren. Dit jaar vierde hij onder 'groote belang stelling zijn zeventigsten verjaardag. Na het gymnasium te Amsterdam te hebben doorloopen, studéerde mr. Jolles rechten aan de universiteit in de hoofdstad. In 1893 beëindigde hij zijn studies en daarna was hij als advocaat en procureur werkzaam te-Amsterdam en Bussum. In 1914 werd mr. Jolles benoemd tot rechter in de Arrondissements-rechtbank te Amsterdam. In 1920 werd hij raadsheer in het Hof aldaar. Vice- president ;werd hij in 1933 en president in 1937. Mr. E. Jellinghaus is 2 September 1871 geboren te Prinsenhage. Zijn gymnasiale studies maakte hij te Dordrecht, waarna hij aan de Leidsche Univer siteit rechten studeerde. Na zijn promotie op stel lingen in 1898 beoefende hij de advocatenpraktijk te Breda. In 1900 werd mr. Jellinghaus be noemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Bre da. In 1904 ging hij over naar de staande magistra tuur als ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Amsterdam. Tot rechter benoemd in 1909, oefende hijdit ambt uit te Amsterdam en te 's-Gravenhage. Van 1916 tot 1923 was hij plaats vervangend president van den krijgsraad aldaar. In 1923 volgde zijn benoeming tot raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage, waar mr. Jel linghaus, na een vice-presidentschap van 1933 tot 1935, in dit laatste jaar president werd. In 1936 is mr. Jellinghaus daarenboven benoemd tot pre sident van het Hoog Militair Gerechtshof. De Nederlandsclie hoogescholen in het afgeloopen jaar. 's GRAVENHAGE 15 September. Bij den aanvang van het nieuwe studiejaar zijn aan de verschillende Neder- landsche hoogescholen de gebruikelijke vergaderingen ge houden. waarin door den rector magnificus een overzicht werd gegeven van het afgeloopen jaar. Bij den aanvang van het nieuwe academiejaar ls de senaat der universiteit van Amsterdam in openbare verga dering in de aula bijeengekomen. Op deze bijeenkomst heeft de rector-magnificus prof. dr. B. Brouwer, allereerst diegenen herdacht, die door den d^od aan de universiteit ontvallen zijn. Vervolgens werd het aftreden van dr. W. de Vlugt. president-curator en eeredoctor der universiteit geme moreerd. De rector verwelkomde met enkele woorden deru heer E. J. Voute, burgemeester van Amsterdam en presi dent-curator der universiteit, die de bijeenkomst bij woonde. Gedurende den cursus 1940—1941 werden bij de gezamen lijke faculteiten 2915 studenten Ingeschreven, waarvan 74 voor enkele lessen. Het aantal studenten, dat voor de eerste maal werd ingeschreven bedroeg 629, waarvan 118 vrouwelijke. Daarbij dienen nog 91 studenten gevoegd te worden, die reeds elders studeerden. Ten opzichte van het vorige studiejaar bedroeg de toeneming 171. Deze toe neming is voornamelijk veroorzaakt, door het groote aantal nieuwe inschrijvingen van mannelijke studenten ln de economische faculteit. Wat de kerkelijke gezindheid betreft, leerèn de gegevens, die door den directeur van het bur.eau van statistiek der gemeente, dr. R. Claeys, verschaft worden, dat 32 9 procent behoorden tot de Protestanten, 25 procent tot de Katholieken, 7.9 procent tot de Israëlieten, terwijl 34.2 procent der eerste jaars studenten opgaf niet tot een kerkelijke gemeenschap te behooren. Er werden 1839 examens afgenomen, waarvan 321 maal bij vrouwelijke candidalen; 137ö' Jongelui slaagden. Het aantal promoties bedroeg 73, waarvan 8 cum laude. 30 hiervan vonden in de faculteit der wis- en natuurkunde, 1 in die der geneeskunde plaats. ,De onderlinge samenwerking tusschen de verschillende studentengroepen, die reeds in vioeger jaren door het op richten van de contactcommissie was bereikt, werd dit jaar voortgezet. Ook dit jaar werd gepoogd den afstand tusschen stu denten en professoren te verkleinen door het houden van gezamenlijke koffiemaaltijden. In afwijking met de traditie vond, na de vermelding der fata, geen overdracht van het rectoraat plaats, daar prof. dr. B. Brouwer, ook gedurende het komende studie jaar als zoodanig werkzaam zal zijn. In verband met deze bijzondere omstandigheid besloot hij met een persoonlijk woord. TECHNISCHE HOOGESCtfOOL DELFT. De rector magnificus van de technische hoogeschool, prof. dr. ir. C. J. van Nieuwenburg begon met een ver klaring van het feit, dat de normale rectoraatwisseling dit jaar achterwege blijft. Dit is enkel en alleen geschied op aandringen van den senaat, waarbij zicfe/het departement blijkbaar heeft aangesloten. Ernstig was het feit, dat zich In September 1940 meer dan het dubbele aantal nieuwe studenten aanmeldde van dat in de jaren daarvoor. Teneinde een soortgelijke ver rassing te voorkomen is de inschrijving van eerstejaars c den volgenden cursus niet als gebruikelijk ln begin- September, doch reeds op 31 Juli en 1 Augustus 1941 gehou den. Het aantal nieuwe studenten bleek van dezelfde grootte als verleden Jaar. Nu bestond echter de gelegen heid, tijdig met het departement van O. W. en C. te over leggen omtrent redelijke voorzieningen in de gestegen behoefteh aan assistentie en hulpmiddelen. De senaat heeft principieel overwogen hoe in de toe komst met, een zoo sterk gestegen aantal studenten moest worden gehandeld. Men heeft daarbij den wensch gefor muleerd, althans de hoogere jaren te ontlasten van die groep van studenten, van wie moet worden ondersteld, dat zij toch nooit goede Ingenieurs zullen worden, d.w.z. een scherpere selectie ln het eerste jaar, gekoppeld aan de 6anctle, dat het examen, dat normaliter aan het einde van het eerste Jaar valt, binnen twee jaar met goed gevolg it zijn afgelegd. Het een en ander zal een aanmerkelijke uitbreiding van het personeel vereischen. Welke bonnen zijn thans geldig? ran 14 i 35-4 Brood 3 5 Brood 35 Vleesch 35 VI.waren Melk I Reserve 4 rants. 1 riants. >/2 rants. 1 rants. 1 3/4 L. 3 K.G. an 7 Sept. t.m. .4 Oct 114 Algemeen C Rijst C I-Iayerniout 117 Algemeen 118 Algemeen 119 Algemeen "-ff Kaas 36-37 1 van 7 Sept. t.m. 1 K.G. 2 50 gr. 500 gr. f/ï rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. 34 Sept.: (Brood o-f gebak t Vleesoh of S vleesch waren Melk Aardappelen Suiker Ko f f iesu rr ogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli of maizena Kaas Boter Boter met reductie blijven geldig t.m. 20 bonnen: 34 Brood. 34 Melk I en 35 Reserve 34-35 Boter 250 gr. 34-35 Vet 250 gr. Bonnen voor eieren No.-33 September. Niet meer geldig zijn de Vleesch en Vleeschwaren. 34 (aardappelen). De divideiulbepe'rking. 's GRAVENHAGE, 13 September. Het A.N.P. meldt in verband met het feif, dat heden de ter mijn verstrijkt voor het doen van aangifte van uit- deelingen gedaan voor het in werking treden van het besluit op de dividendbeperking waarover ech ter superdividendbelasting verschuldig is, wordt van bevoegde zijde het navolgende medegedeeld: In elk geval moet aangifte plaats vinden overeenkom stig de voorschriften van artikel 16 van het be sluit op de dividendbeperking 1941. Op de aangifte moet derhalve vermeld worden van elke uitdeeling van dividend: de datum van het besluit tot uit deeling en voor iedere soort van aaudeelen afzon derijk, het bedrag der uitdeeling en het gestorte aandeelenkapitaal waarop die uitdeeling betrekking heeft. Voorloopig kunnen uitdeelingen op winstbewij zen winstdeelende obligaties en dergelijke bij de aangifte buiten beschouwing worden gelaten. Het is te verwachten dat binnen afzienbaren tijd de eerste uitvoeringsbeschikking van het besluit, op de dividendbeperking 1941 tegemoet kan worden gezien. Voorzoover dan blijkt dat aangiften onjuist zijn bevonden, zal gelegenheid gegeven worden de aangiften alsnog aan te vullen of te herroepen. De aandacht wordt er ten overvloede op gevestigd dat betaling der belasting binnen den termijn en op de wijze als in artikel 17 van het besluit op de dividend beperking 1941 is aangegeven. overeen komstig de aangiften behoort te geschieden. Ten slotte wordt nog medegedeeld dat een for mulier voor de aangifte niet bestaat. Men kan aan geven per brief. Frauduleuze slachtingen. Vier Renkummers naar concentratiekamp. 's-GRAVENpAGE, 13 September. De Rijks commissaris maakt bekend: De commissaris-generaal voor de veiligheid heeft zich opnieuw genoopt gezien met de scherpste mid delen energiek op te traden tegen de volksparasie ten, die een behoorlijke levensmiddelenvoorziening van het Ncderlandsche volk stelselmatig sabotee- ren. De Duitsche Sicherheitspolizei heeft te Renkum in de provincie Gelderland omvangrijke clan destiene slachtingen opgespoord. De vier hoofd schuldigen zijn naar een Duitsch concentratiekamp overgebracht om daar te boeten voor hun misdadig optreden. Dit zijn: 1) Hendrik Smaling, arbeider. Kerkstraat 100. Renkum. 2) Jan Nab, slager, Bennekomscheweg 70, Renkum. 3) Cornelius Johannes Henkelman, schoenma ker. Kerkstraat 87, Renkum, 4) Jan Rozenboom, arbeider. Van Ingeweg 65, Renkum. Ver3. Smaling heeft eind April van dit jaar een schuur gehuurd van Henkelman en in deze ruimte dc runderen, die hij had gekocht, door Nab laten slachten. Bij het verhoor erkende hij, dat hij het besluit had genomen door clandestiene slachtingen geld te verdienen. Verdacht Nab, de slager, hééft in opdracht van Smaling geslacht en deelgenomen aan den verkoop van het vleesch. Reeds in Februari 1941 werd hij door een Ncderlandsche instantie wegens clan destien slachten met een geldboete gestraft. Verdachte Henkelman. de schoenmaker, heeft het slachtlokaal verhuurd. Hij was van de gebeurtenissen op de hoogte, want hij was zelf aanwezig bij vrijwel alle slachtingen en heeft aantoonbaar hiervan vrij groote hoeveelheden vleesch betrokken en aan anderen verkocht. Hot vleesch werd op het terrein van Henkelman bewaard, alvorens het werd ver kocht. Verdachte Rozenboom is opgetreden als wederver- kooper van het vleesch, afkomstig van de clan destiene slachtingen, en heeft het grootste deel hiervan verkocht. Rozenboom heeft volgens zijn eigen mededeeling aan den sluikhandel deelgeno men, om daardoor bijverdienste te krijgen. Hierbii moet nogmaals het ondermijnende op treden tegen de belangen des volks van degenen, die. ondanks alle waarschuwingen uit louter winst bejag zich aan de gemeenschap vergrijpen, aan de kaak Worden gesteld. Moge de hun opgelegde straf opniejxw oen waarschuwing zijn voor allen, die de wet ontduiken en in hun gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef wegens de volksgemeenschap te be- nadeelen. v Laten zij in het oog houden: Men blijft toeslaan. DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Gemotoriseerde afdeelingen van het Italiaansche expeditiecorps op weg naar het Oostelijk front. (Foto Luce-Holland) DUITSCtÏLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Luchtaanvallen op doelen in Engeland Hoofdkwartier van den Führer 13 September (D.N.B.1) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Aan liet Oostelijk front verloopen de aan- valsoperaties volgens de plannen met succes. Duikbooten hebben bij hernieuwde aanvallen op het vijandelijk convooi, waarvan in het weer machtsbericht van gisteren melding is gemaakt, nog vier vrachtbooten van 19000 ton in totaal, benevens drie bewakingsvaart^gen. tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand van dit convooi 23 vrachtbooten met een gezamenlijken inhoud van 164000 ton verloren. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht ten Oosten van Great Yarmouth drie groote koopvaarders, die deel uitmaakten van een vijandelijk convooi met bommen getroffen. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden ln de Midlands benevens op bewapeningsbedrijven en een bonzineopslagplaats in het Zuid-Oosten van het eiland. Bij een aanval overdag op Scar borough troffen gevechtsvliegtuigen een fabrleks- installatle met bommen van zwaar kaliber. ln Noord-Afrlka hebben Duitsche gevechts vliegtuigen ln den nacht van Donderdag op Vrij dag Port Tewflk en olie-opslagplaatsen ln de haven van Suez gebombardeerd. Uit een reeks groote branden bleek het succes van dezen aan val. Brltsche vliegtuigen hebben ln den afgeloopen nacht do streek tusschen Frankfurt aan den Main en Majuiheltn aangevallen. Bommen op woonwij ken veroorzaakten eenige verliezen onder do bur gerbevolking. Luchtdoelartillerie schoot twee vijandelijke bommenwerpers neer". Aan het Oostelijk front. Duitsche divisie vernietigde in zes dagen 1 13 pantser wagens. x Gebouwen te Leningrad door de Sovjets opgeblazen. Het D.N.B. meldt: In weerwil'van het zeer slechte weer en de zeer moeilijke gesteldheid van het terrein hebben Duitsche infanteristen, naar het D.N.B. van militaire zijde wordt medegedeeld, aan het Oostelijk front belangrijke successen behaald. Hoewel de oo.s- jewisten een groote hoeveelheid pantserwagens tegen de oprukkende divisies infanterie in den strijd wier pen, gelukte het hun niet den opmarsch van de Duit- schers tot staan te brengen. Z09 werden o.a. in een verbitterd gevecht door een divisie in zes dagen 113 bolsjewistische pantserwagens vernietigd. Tijdens een dapperen aanval hebben Duitsche pant serformaties op 12 en 13 September in het gebied van eendivisiesector na succesvolle gevechten 1500 ge vangenen gemaakt. 70 stukken geschut, 20 tractors. 200 vrachtauto's en 400 bespannen voertuigen werden buitgemaakt of vernietigd. Bovendien werden drie vliegtuigen vernietigd. In den noordelijken sector van het Oostelijk front hebben Duitsche afdeelingen, naar het D N.B. voorts van welingelichte zijde verneemt, bolsjewistische ge vangenen gemaakt, wter verklaringen van bijzonder belang zijn.Zij vertelden dat in alle wijken van Leningrad talrijke gebouwen zijn opgeblazen. Onder leiding van de politieke commissarissen werden voor al belangrijke openbare gebouwen, doch ook talrijke woonhuizen in puin gelegd. De gevangenen, die pas kort geleden uit Leningrad naar het front zijn ge stuurd, vertelden verder dat vooral stations, postkan toren. bestuurs- en regeeringsgebouwen, scholen en woonhuizen op. aanwijzing van de politieke commis sarissen zijn -opgeblazen. Deze verklaringen acht men daarom zoo opmerke lijk, omdat Moskou en Londen in den laatsten tijd meermalen de valsche beweringen hebben verspreid dat Leningrad door de beschieting van de zware Duit sche artillerie reeds aanzienlijk zou zijn beschadigd. In feite echter zijn het. naar de verklaringen der gevan genen bewijzen, de bolsjewisten zelf die Lenin grad nog v-oor de eigenlijke beschieting door de Duit- schers in een puinhoop veranderen. In den centralen sector van het Oostelijk front heeft de Duitsche luchtmacht Zondag hevige aanvallen gedaan op colonnes en spoorwegen der Sovjets. Tal rijke vrachtauto's en andere motorvoertuigen werden vernield, colonnes en troepenconcentraties leden zwa re verliezen. Een munitietrein vloog in de lucht, een pantsertrein werd zwaar beschadigd, de spoorlijnen waarop nog werd gereden, werden op vele plaatsen vernield. In het gebied om Leningrad werden wederom de versterkingen, veldstellingen en troepen aangevallen. Ter hoogte van Riga Werd aan boord van twee kleine schepen brand veroorzaakt. Op de landengte Noordelijk van de Krim werden .vijandelijke versterkingen met succes door Stuka's aangevallen. Artilleriestellingen en veldversterkingen werden hevig getroffen. Men kon waarnemen, dat verscheidene stukken geschut en 40 voertuigen volko men vernieldwerden Op een vliegveld werden ver scheidene vliegtuigen vernield. In de loodsen ont stond brand. Op een eiland voor den Dnjepr werden geschutstellingen vernietigd. Een 'opslagplaats van munitie geraakte ln brand. Tengevolge van de zwane aanvallen" van de Duit sche luchtmacht in het gebied van Wiluki-Perjatin hebben de bolsjewisten aldaar zware verliezen ge leden. In totaal werden tien transporttreinen, twee locomotieven en twee pantsertreinen vernietigd Bo vendien werden 322 vrachtauto's vernield en 150 vrachtauto's beschadigd. Voor de Westelijke punt van de Krim hebben Duitsche vliegtuigen een koopvaar der van 3 a 4.000 br.t. in brand geworpen! In de mon ding van den Dnjepr werden twee Sovjetmonitors door bomtreffefs zwaar beschacügd. In het gebied van Priluki werden op 13 September door de Duit sche luchtmacht talrijke voltreffers geplaatst op Sovjet colonnes. Ten Zuidwesten van Brjansk werden verde digingsinstallaties en spoorlijnen met succes bestre den. Bij Ilma zijn hevige Duitsche aanvallen onder nomen op bolsjewistische stellingen en colonnes, waardoor 177 vrachtauto^ werden vernield. Sterke afdeelingen van de Duitsche luchtmacht hebben ook op 12 September in het gebied om Lenin grad de versterkingen, vooral ten Zuiden der stad. met succes aangevallen. Ondanks het slechte weer vernielden Duitsche gevechtsvliegtuigen Sovjet-bun- kers, veldversterkingen en batterijen. Talrijke colon nes Sovjet-voertuigen en troepenconcentraties wer den door den zwaren bommenregen uiteengejaagd. Groot Engelsch schip tot zinken gebracht. BERLIJN 15 September (D. N. B.) Een Duitsch ge vechtsvliegtuig heeft in den nacht van Zondag op Maan dag aan de Oostkust van Engeland een groot vracht- en passagiersschip van 10 tot 12.000 b. r. t. door voltreffers tot zinken gebracht. Het vaartuig verdween na korten tijd in de golven. SJANGHAI, 15 Sept. De behoefte aan olie van de Philippijnen zal in de toekomst voornamelijk door Nederlandsch-Indië gedekt worden. Het jaarlijksch verbruik wordt op 1.5 millioen ton geschat. In totaal voerde Borneo verleden jaar 1.9 miUioen ton olie uit. Voornamelijk betreft het zware olie en ruwe olie, ge wonnen in het Tarakan-gebied. Bovendien ligt net in het voornemen de olieleveranties aan Tsjoertking- China en de ABC-landen te vergrooten Op de vraag, of en in hoeverre in de toekomst Japan van Ned. In dische petroleum zal worden voorzien, is nog niet definitief beslist. (Europapress) Amerikaansch schip tot zinken gebracht? De „Montana" voer onder Panameesche vlag. Uit New-York meldt het D.N.B.: Bijna de ge- heele pers publiceert in den geest van Roose velt's oorlogspropaganda een bericht van het de partement van buitenlandsche zaken, als zou de Amerikaansche vrachtboot „Montana" (1700 ton), die onder Panameesche vlag voer, tot zinken zijn gebracht. Dit geschiedt onder reusachtige koppen en', met dienovereenkomstige commentaren. Het D.N.B. verneemt voorts: In het kader der oor logspropaganda in de Vereenigde Staten heeft het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld dat het in de oorlogszone van het Suez- kanaaF varende Amerikaansche vrachtschip „Arkan sas" door bomscherven is beschadigd Volgens Associated Press is tot dusver nog geen melding gemaakt van dooden of gewonden. Ondergang van Noorsche kustvaarder. Door Engelsche strijdkrachten tot zinken gebracht. Het D.N.B. deelt mede: Naar het Noorsche Telegraaf-Agentschap meldt „is Vrijdag de Noorsche kustvaarder Lofoten" door een Engelsch oorlogsschip en twee Britsche bom menwerpers bij de Noorsche kust aangevallen en binnen tien minuten door artillerievuur' en bom men tot zinken gebracht. Slechts een klein deel der bemanning en passagiers, die bijna uitsluitend uit Noorsche burgers bestonden en waaronder zich vele vrouwen en kinderen bevonden, k<?n worden gered. De Engelschen bekommerden zich niet om de hulpeloozen die met de golven streden en ver dwenen met groote spoed. De postboot „Lofoten" was niet bewapend, voer niet in een convooi ea werd ook niet voor militaire doeleinden gebruikt. Bewapening^der Amerikaansche koopvaarders. Nog geen standpunt bepaald, zegt Huil. In de persconferentie van Zaterdag heeft de Ame rikaansche staatssecretaris Huil, naar het D.N.B. uit Washington meldt, geruchten tegengesproken betref fende een reeds bereikte principieele overeenstem ming over het probleem van den Stillen Oceaan. Hij constateerde dat hü wel gesprekken heeft gevoerd met den Japanschen ambassadeur, maar dat die als zuiver informatorisch moeten worden aangeduid. Op de vraag of een bewapening van de Amerikaansche koopvaardijschepen in het voornemen ligt. antwoordde Huil dat hij ten aanzien van ait punt nog geen stand punt kon bepalen. Een verklaring van den voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandsche zaken Connally, af gelegd in een commentaar op de rede van Roosevelt, volgens welke' de „defence areas" (verdedigingsgebie- den) alleen betrekking hobben op het gebied om het Amerikaansche continent tot aan IJsland, doch niet op het gebied ten Oosten van IJsland, noch op de Azoren •en de Roode Zee, heeft in de Ver. Staten sterk de aandacht getrokken. Ook andere senatoren in het interventionistische kamp zijn van dezelfde meen in g, blijkbaar om het Amerikaansche volk te kalmeeren. De isolationisten zeggen, dat Roosevelt weliswaar er voor oppast den oorlog te verklaren, doch dat hij „de facto" oorlog voert en wel zonder het Congres te raadplegen dat hiervoor bevoegd is. GENERAAL RITICR VON SCHOBERT. Het D.N.B. meldt: De aan het Oostelijk front ge sneuvelde Generaloberst Ritter von Schobert (men zie het weermachtsbericht van Zaterdag) werd in 1881 als zoon van een officier te Würzburg ge boren. Hij vocht in den wereldoorlog als bataljons adjudant ii: het Beiersche leger. Hij verwierf den persoonlijken adel, doordat hij werd onderscheiden met het ridderkruis van de Beiersche militaire orde van Max-Josef met de zwaarden. In de rijksweer heeft hij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de moderne indeeling en opleiding der infanterie. Als generaal der irfanterie nam hij deel aan de bevrijding van de „Ostmark" en Sudetenland. In den veldtocht werden zijn verdiensten erkend door de toeketming van het ridderkruis van het IJzeren Kruis en ziji: bevordering tot Generaloberst. In September 1940 werd hij aan het hoofd van een legercorps geplaatst dat in den veldtocht tegen de Sovjet Unie reeds de grootste successen heeft be vochten. Geen afzonderlijke Finsclie vrede met de Sovjet-Unie. Rede van minister Tanner. HELSINKI, 15 September. (D.N.B.) De Finsche minister van Buitenlandsche Zaken, Tanner, heeft ie Waasa een rede gehouden, waarin hij de in het bui tenland verspreide geruchten over beweerde voorne mens van Finland om een afzonderlijken vrede met de Sovjet-Unie te sluiten tegen sprak. Tanner zeide verder o.a.: Toen Duitschland den strijd met het bolsjewisme aanbond, bleef er voor Finland geen andere keus over dan opnieuw den strijd der verdediging te voeren. Daarover bestond onder het Finsche volk geen verschil van meening. De Sovjet Unie heeft door haar houding den oorlog te gen zichzelf veroorzaakt. Indien de Sovjet Unie vre dig binnen haar eigen grenzen gebleven was, zou do Duitsche aanval niet geschied zijn. De oorlog ls tot dusver gunstig verloopen. Op vele plaatsen zijn de oude Finsche grenzen ver overschreden In twea maanden heeft het Finsche leger meer veroverd dan de Sovjet Unie in drie maanden aan Finland ont rukt heeft. Tanner besloot: Door geen enkele instantie In Fin land worden vredesonderhandelingen gevoerd. Het is aan geen twijfel onderhevig dat de Sovjet Unie dea oorlog tegen Duitschland zal verliezen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1