AGENDA Raapcampagne. Aspirin Litteraire Kantteekeningen. Eigenaardigheden HAARLEM'S DAGBLAD, 15 SEPTEMBER 1941 De Stadsschouwburg te Haarlem. Nieuwe "-décors. Toen er indertijd voor het eerst sprake was van verpachting van den Stadsschouwburg Sprak ik in ons blad de vrees uit, dat dit niet in het artistiek en cultureel belang van Haarlem zou zijn. Met voorbeel den van verpachtingen in andere steden voor oogen, meende ik o.a. te mogen voorspellen, dat vooral de decors en requisieten van het tooneel er op. zouden achteruitgaan. Mijn vrees is gelukkig ongegrond geweest. Hoeveel artistieke zorg er wordt, besleed aan de decors en de requisieten "n hoe deze telkens worden ver nieuwd, hebben wij Zaterdagmiddag weer mogen con- stateeren op een voor genoodigden gehouden decors tentoonstelling;, Dank zij de groote liefde voor zijn werk en den artistieken smaak van" den tegenwoordi- gcn directeur, den heer H. Deinum en den steun, welken hij in zijn functie heeft van den pachter, den heer B. H. Deinum, zijn de decors en requisieten van den Stadsschouwburg thans zoo uitgebreid, dat de gezelschappen en dilettanten hier ongeveer alles vin den, wat zij voor hun gewone voorstellingen noodig hebben. Ik geloof niet. dat er één provincie-schouw burg in ons land is, waar een zoo groote keuze van decors cn requisieten is als die van Haarlem en dat is bereikt zonder één cent subsidie van de stad. De eerste decors-show van verleden jaar had ons hiervan reeds overtuigd; de middag van 'Zater dag heeft het bevestigd. Hoe hard er ook in deze zo mermaanden weer door het ijverige en bekwame per soneel van den schouwburg is gewerkt, zagen wij bij deze vijf „aangekleede" tooneelmileus, een Middel- eeuwsche kasteelzaal met kapel, een Indische voor galerij met tropisch landschap op den achtergrond, een stemmige kamer met mahoniehouten lambrisee ring, een „stijlkamer" met doorkijk op twee andere kamers en een moderne salon Wat met neutrale decors bij verschillende opstelling en aankleeding kan worden bereikt, bleek wel het meest uit de gothische kasteelzaal, de voorgalerij en de moderne salon, die alle van dezelfde licht-grijze coulisen waren opgebouwd en telkens weer een ge heel ander, verrassend effect gaven. Deze drie decors „deden'' het voortreffelijk. De moderne salon was met de daarbij behoorende door het eigen personeel gemaakte requisieten een wel zeer smaakvol, ge- distingueerd geheel. Ook de donkergrijze kamer met de Queen Ann-m^ubelen maakte een voornamen, rus- tigen indruk. Dat doet het roode decor niet. De kleur dringt zich te sterk op en het lijkt mij dan ook een puzzle voor de dames om tegen dezen fel-rood'en achtergrond niet* daarmee vloekende costuums te kiezen. Aan het slot van deze voorstelling zonder spel alleen bij het verwisselen van decors bij open doek tusschen I en II zagen wij het personeel „in actie" riep de heer H. Deinum de heeren Voskuyl, Knol en Stroes tooneelmeester, requisiteur en electricien ten tooheele en sprak in warme bewoordingen zijn waardeering uit voor al hun werk. De heer Wim Paauw huldigde daarna den heer Deinum en bood na mens Haarlemsche tooneel- en operette-vereenigin- gen de directie een schemerlamp met kap voor het tooneel aan. Het publiek sloot zich met harteljjï applaus bij deze huldiging aan. J. B. SCHUIB. gaan zelden samen. Wie nadenkt weet, hoe volkomen onmisbaar de verbrandingsmotor, met al wat daar aan vast zit, is. Immers, de kostprijs van ieder artikel omvat transport. Motortransport is daarbij altijd de winnaar: op den weg, langs rails, in de lucht en op het water. Daarom eischt de motor .ruim baan", en krijgt hij dit. Hier zijn prachtige verschieten, in allerlei richtingen. Wie in Driebergen een s.Pi*t" wordt op dit gebied, krijgt niet alleen' _ruim baan", maar spoedig een .veilige baan", een goede betrek king, want grondig geschoolde technici, die commercieel bij zijn en leerden wat doorzetten beteekent, die zijn er veel te weinig. Zoo'n opleiding staat nu in vele landen stil: Driebergen gaat door, met méér leerlingen dan ooit te voren. Stelt U nu even op de hoogte. Het prospec tus T ligt voor U gereed. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS Stuurlicdenexamen. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte voor 2en stuurman groote handelsvaart: M. Moens, J. H. A. Merks en T. Meyer. Geslaagd voor 3en stuurman groote handelsvaart: N. H. Mur. HAARLEMSCH KAMERORKEST. Heden Maandag zal het Haarlemsch Kameror kest onder leiding van den heer Wim Lasschuit een uitvoering geven in Bethesda Sarepta te Haarlem. Zangsoliste is Tilly Vrugt. Zij wordt be geleid door Doky Klijn, piano, Piet Groenewoud, cello en fluit en Wim Lasschuit, viool. ORGELBESPELING TE HAARLEM. Dinsdag 16 September, des avonds van 78 uur, wordt door den heer Georjfe Robert in de Groote Kerk te Haarlem een orgelbespeling gegeven. Het programma luidt als volgt: 1. Sonate I (J. S. Bach) Allegro moderato, Adagio. Allegro. 2. ..Nun komra' der Heiden Heiland" (J. S. Bach) Choral mét 3 bewerkingen. 3. Concert d kL. t. (G. F. Handel) Andante, Ada gio, Allegro. 4. Triptiek (Jac. Bonset) I. Vertwijfeling, II Over peinzing. III Bemoediging. 5. Finale uit de 2de Symphorie (Ch. M. Widor) Heden: MAANDAG 15 SEPTEMBER. Rembrandt Theater: '„ln 't Gouden Haantje", 2.30 en 7.30 uur. Luxor Theater: „Intriges", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: ^Stimme der Liebe", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Watt en 3/2 Watt als „Comedianten", 2, 6.30 en 8.45" uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. DINSDAG 16 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 78 uur. Wilhelm iinastraat 51: Lezing over de Ward- imethode, 7.30 uur. Kamer van Koophandel: vergadering, 2.30 uur. Rembrandt Theater: „In 't Gouden Haantje", 2.30 en 7.30 uur. Bioscooptheaters: voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomejjer en Zn., Barteljorisstraa' 11. Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793 Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, TeL 28320. (Binnenkort zal van overheidswege het raven van kastanjes, eikels en bcukenootjes georganiseerd ge schieden in dien zin dat voor de inlevering van deze in velerlei op zicht nuttige vruchten vergoedin gen zullen worden gegeven.) Strakjes komt er een camnacne Voor het beukenootjes rapen, Ook voor eikel en kastanje. Heisa meisjes, heisa knaper.; Daar ligt veevoervitamine Onder boomen voor het grijpen En er valt wat te verdienen Als die vruchten zijn gaan rijpen. Bpukenootjes zijn. dat weet je, Olierijk in hoc^ge mate. Eikels zijn var niet zoo'n beetje Nut voor koffi^sucrogaten. Dus wil ie je nuttig maken. Ga je dan aan 't raDen wijden. Maar daarbij breng ik ter sprake. Eén ding moet je wel vermijden. Bii het rapen njoet het blijver Het mag daarbij nimmer komen, (Dat wil ik met nadruk schrijven) Tot verminking van de boómen. Haarlemsche Politierechter DE NAAM VAN ..WINTERHULP" MISBRUIKT". Een eigenaardig geval van oplichting kreeg de Haarlemsche Politierechter heden te berechten. Een juffrouw uit Haarlem, die pas van haar man ge scheiden was en van den steun moest leven, vond dat zij er maar wat bij moest verdienen. Nu is dit voor nemen alleszins loffelijk mits men de bijverdienste natuurlijk aan den steun opgeeft en het eerlijk werk betreft. Dat was het echter niet! Dé juffrouw nam haar toevlucht tot een zeer' vreemde en afkeurens waardige methode. Zij ging naar een arme familie toe. vroeg de moeder des huizes te spreken' en ver telde haar, dat ze een bon van Winterhulp had ge kregen. Dat deze mededeeling met vreugde werd ontvangen is te begrijpen. Op dezen bon kon de huis vrouw textielgoederen krijgen. De juffrouw van ..Win terhulp" zou wel vooc alles zorgen, ze moest alleen laar de textielkaart hebben. Volgens een der getuigen ontspon zich het vol gende gesprek: De juffrouw: Geeft u mij uw textielkaart maar dan komt alles in orde. Huisvrouw: Ik heb alleen nog maar een jongens- textielkaart met 93 punten. Juffrouw: O. dat hindert niet, geeft u die maar. binnen enkele dagen hoort u wel meer". De enkele dagen werden enkele we^en en zelfs en kele maanden en dan hoorde de huismoeder inder daad iets. maar niet van „Winterhulp" doch van de recherche. Op die manier had de verdachte vele tex- tiekaarten verzameld waarvan de meeste echter weer bij haar in beslag werden genomen. Een kaart had ze al verkocht. De Officier meende, hetgeen nader betoog behoeft, dat hetgeen de verdachte ge daan heeft zeer ernstig is. Arme menschen, die het in dezen tijd toch al zoo zwaar hebben, maakt de verdachte nog hun textielkaarten afhandig. Een stren ge straf is mede in verband met de generale preven tie op zijn plaats. Eisch: 6 weken gevangenisstraf. De politierechter wilde eerst nog eens een reclas- seeringsrapport over de verdachte inwinnen, alvorens het vonnis uit te spreken. HAARL. WEER- EN STERREKUNDIGE KRING. De Haarlemsche Weer- en Sterrekundige Kring houdt Vrijdagavond 19 September een vergadering in het Ned. Herv. Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem. Dr. P. Th. Oosterhoff uit Lei den zal spreken over: „De bouw van het melkweg stelsel". Zaterdagmiddag 4 October spreekt Dr. C. Braak uit De Bilt in hetzelfde gebouw over „iJs- tijdperken". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Armband, Meier, Bakenessergracht 61; Autoped, Kroon, Kleverlaan 175; Boekje Bureau van Po litie, Smedestraat 9; Bril, Van Kampen, Veen- bergstraat 15; Boekje (diploma), Bux-eau van Politie, Smedestraat 9; Gewichten, Zandvooi-t, Stationsstraat 10; Hond, Werpel. Const. Huygens- laan 8, Heemstede: Mand, Lieshout, Dorreboom straat 19; Papier, Poelmans, Preangerstraat 7; Pakje, v. d. Anker, Witte Heerenstraat 28 rood: Pakje, Ebbinge, Linnaeuslaan 25; Portemonnaie met inhoud, Moseman, Oranjeboomstraat 86; Por- temonnaie met inhoud. Bleeker, Genestetstraat 56, Rozenkrans, Durege, Vooruitgangstraat 56; Rozen krans, Rabers, Zocherstraat 19; Schoenen, v. d. Dool, Hagestraat '26; Schroevendraaier, Bureau van Politie, Smedestraat 9; Tasch, Bruin, Esch- doornstraat 33; Wagentje, v. d. Zanden, Kleine Houtstraat 2; Zak, Jaarsma, p.a. Reker, Zomer- vaart 230. OOGSTDAG. De Nationale Jeugdstorm heeft een Oogstdag ge vierd. Honderden stormers en stormsters van de ban Haarlem en omstreken trokken Zaterdag naar Hil- legom om daar den dag te wijden aan den binnen- gehaalden oogst. Eerst boden de jongeren den boei de helpende hand om aldus symbolisch deel te nemen aan het belangrijke werk van den landman. Daarop verzamelden allen zich in het vrije veld waarna zij toegesproken werden door den heer M. Boon Jr., die de beteekenis van den oogstdag uit eenzette en ook wees op de belangrijke positie die de landman in de samenleving inneemt. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het zingen van oogstliederen. DRIE VRAGEN. Op de Donderdagen 18 en 25 September en 2 October houdt ds. G. W. van Deth in de Begijn hofkapel te Haarlem een serie lezingen en wel over drie vragen, respectievelijk „Weten we wel iets van God?'', „Kunt ge bewijzen dat God liefde is?" en „Heeft het leven zm?" Het aanvangsuur, oorspronkelijk vastgesteld op 8 uur is nader gesteld op half acht. De Literaire Club Haerlem begint haar winterseizoen met een lezing van den bekenden schrijver Jan de Hartog, over zijn boek „Holland's Glorie". De lezing heeft plaats op 20 September In het gebouw van den H. J. M. V. In de Lange Margarethastraat te Haarlem. CLANDESTIENE HANDEL IN SPEK. Door de marechaussee en gemeentepolitie van Lem- sterland zijn te Echten aangehouden S. S. en A. B. beiden wonende te Lemmer, die aldaar bij het wach ten op de autobus de aandacht trokken. De koffer, die zij bij zich hadden, bleek bij onderzoek een partij spek te bevatten. In verband met deze zaak is teven, nog aangehou den D. J. S. te Eesterga en de veehouder H. te Ech- tenerpolder. De aangehoudenen hebben voor het mée- rendeel een bekentenis afgelegd. (A.N.P.) Ir. MUSSERT SPREEKT TE GRONINGEN. Aan een A.N.P.-verslag is het volgende ontleend: In een reeks daartoe speciaal georganiseerde bijeenkom sten zal de leider' van de N.S.B. in de komende weken aan de werkers der beweging richtlijnen geven voor de toekomstige politieke actie. Zaterdagmiddag werd in Groningen, in de groote zaal der Harmonie, de eerste van deze vergaderingen gehouden, waaraan deelnemen de werkende leden der N.S.B. uit Groningen, Friesland en Drente. Ir. Mussert zeide dat voor de N.S.B. de taak van heden is: le. de opbouw der beweging, 2e. het win nen van het Ned. volk voor het nat. socialisme, 3e. de militairiseering van de leden, en 4e. de actieve deel neming aan den oorlog in het Oosten. Verder is het de plicht van de leden hun kinderen in de rijen van den Jeugdstorm te laten opnemen. Van groot belang is het dezen winter door een propaganda-actie de hérten van het volk voor de beweging te winnen. De taak van de W.A. is te worden het beste deel van het volk, niet door het afrukken van speldjes, ed„ maar door een voorbeeldige houding en daden. Met een woord tot voortzetting van de actie voor de herge boorte van Nederland in het nieuwe Europa sloot Ir. Mussert zijn betoog. iuWitln. Jui (Adv. Ingez. Med.) Het Nederlandsche Muziekfeest. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt aan het A.N.P. o.m.: Zondagmiddag had in de B-studio te Hilversum de operiing plaats van het. aangekondigde radio muziekfeest. Vele genoodigden woonden de uitvoe ring bij. Om 2 uur nam prof. dr. Goedewaagen het woord voor het uitspreken van een openingsrede, waarin hij de doelstelling van het Nederlandsche radiomu- zièkfeest besprak. Hierna volgde de feestelijke ouverture var: het muziekfeest, uitgevoerd door het omroepsymphonie-orkest onder leiding van Pierre Reynaards. De ouverture werd gecomponeerd door Henk Badings en door hem opgedragen aan het Omroepsymphonieorkest en zijn dirigent. De dirigent Leo Ruygrok voei'de met zijn sympho- nieorkest vervolgens de door hem gecompcreerde symphonie in fis kl. terts opus 22 uit, waarna de heer Jan Góverts in pen korte rede den huidi?en stand van het muziekleven in Nederland schilderde en zeide dat deze muziekweek slechts een begin zal zijr. Voortaan zal de omroep en de concertzaal de luisteraars bekend gaan maken met de schep pingen van landgenooten. Het programma werd vervolgd met intermezzo en slotscène uit de opera „Beatrijs" van Willem Landré, waarbij als soliste optrad Corrie Bijster. Hierna werd een werk van A. Voormolen uitge voerd, getiteld: „Zomerzang" voor sopraan en or kest, waarbij Corrie Bijster eveneens als soliste op trad. Het programma werd beëindigd met de ouverture „Cyrano de Bergerac" van wijlen dr. Wagenaar. DE AANGIFTEBILJETTEN VOOR DE INKOMSTENBELASTING 1941. Dë w.n.d. secretaris-generaal van het departe ment van financiën deelt het volgende mede: In de Nederlandsche Staatscourant van 1 September j.l. no. 1G9 is ter uitvoering van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 opgenomen de eerste uit voeringsbeschikking Inkomstenbelasting 1941. Dooi de hierin gegeven voorschriften worden de bezwa ren. die voordien verbonden waren aan de invul ling van voor die^i reeds uitgereikte aangiftebil jetten. opgeheven. De voor den Isten September uitgereikte biljetten dienen uiterlijk den 21sten September bij den inspecteur te worden terugbe zorgd. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN IN DUITSCHLAND. Het A. N. P. meldt: Een aantal Nederlandsche journa listen' dat op uitnoodiging van de Dultsche'vrouwenleid- stcr een bezoek aan Dultschland brengt heeft de tentoonsteling in het bureau van de vrouwenleidster en rijksmoederschool, bezichtigd. Zij hadden gelegenheid, met leidende vrouwen te spreken over de organisatie, de taak en het doel van den Duitschen vrouwenarbeid. De journalisten hebben in de gouwen Weser, Ems, Halle, Merseburg, Maagdenburg-Anhalt» en Saksen reeds een aantal instellingen van de nationaal-sociaiystisehe vrou wenorganisatie. het Deutsches Frauenwerk, de N. S. V. en het Duitsche arbeidsfront bezichtigd. Ö^adio %iagxam»ia DINSDAG 16 SEPTEMBER 1911. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7,45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gramo- foonmuzlek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9 25 Gramofoonmu- ziek. 10.00 Concertgebouworkest (opn.) 1.00 Declamatie 11.20 Viool en piano. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.25 Het kwartier van den Arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding. 1.30 De Melodlsten (opn.). 2.15 Om roeporkest en solisten (opn.). 3.15 Gramofoonmuzlek. 3.31 Piano, cello en klarinet 4 00 Bijbellezing. 4.20 Gramofoon- muziek. 4.45 Voor de jeugd. 5-15 B. N. O. Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Lucht vaartcursus. 6.15 Otto Hendriks en zijn orkest en zang met planobegeleiding. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Zang met planobegeleiding. 7.50 Causerie „De Hollandsche viool makers" (met muz. illustratie). 8.13 „Een Serenade ln Sint Jansnacht", komisch zangspel. 9.00 Planoduetten. 9.15 Voor den boer. 9.30 Gramofoonmuzlek. 9.45 B. N. O. Nieuws berichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending- „Economie News from Holland". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Piano voordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Salonorkest. 12.00 Decla matie. 12.15 Ensemble Jonny Kroon. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Boyd Bachman en zijn orkest en gramofoonmuziek. 2,00 Musette-orkest en solist, Scbrammelkwartet en soliste en het ensemble Bandl Balogh. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „De muziekkunst der Hindoes", causerie (met muzikale Illustratie). 4.30 Gra mofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 De Romancers en solist. 6 15 Boek bespreking. 6 30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N. S. B.) 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuzlek. 7.40 Repor tage. 8.00 Radiotooneek 9.00 Gramofoonmuziek 9.30 Voor de vrouw- 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Avond- wijding. 10.05—10 20 Politiek weekpraatje (opn.). Willcke Bruis. Door Maarten Heesters Kempenacr. Utrecht A. W. Bcuna en Zn. Ontegenzeggelijk is cr io dit levensverhaal van Willcke Bruis voel aardigs verteld, maar dan,toch meer in de détails, die zijn omgeving schilderen, dan in het portret dat ons van dit driftig opvliegende jochie wordt voorgezet. Het gaat den schrijver wel z.eer ter harte den lezer dit krachtpatsertje met no bele bevlieglingen sympathiek te maken, maar of hem dit bij voortduring gelukt, betwijfel ik- Maar vooruit dan maar weerdat is per slot van reke^- ning meer een quaesüe van persoonlijk inzicht, dan van litteraire waardeering, al wordt de laatste door een te ijverig in het zonnetje zetten van den leugdi- gen held»tegelijkeriijd bezwaarlijk gemaakt. Daar helpt echter de romantiek, en in dit geval dan de speciaal Brabantsche romantiek gemakkelijk over heen. Sfeer en stemming van dit verhaal roepen die der eerste Merijntjcs van den schrijver A M. de Jong in het geheugen. Willeke zou een 'tegenhanger van Merijntje kunnen zijp: herinneren wij ons den laat ste als een geromantiseerd gevoelig ventje dan staat Willeke daarnaast als de geromantiseerde driftkop, er dadelijk opslaat, als hij -in zijn teederste ge voelens zich aangetast meent. Zoo beide portretten met schmink en rouge beladen zijn, kan dat de schuld der Brabantsche romantiek wezen waarbij van beide kappersmiddelen een te hevig gebruik werd gemahkt. Daarmee is eigenlijk al gezegd dat zulk een boek •lot een grooten lezerskring vinden kan. al zouden de zuiver litteraire verdiensten Sets minder groot zijn. A. M. de Jong's romans hebben dat bewezen. Heesters Kempenaer mist De Jong's routine, doch bekent zich van gelijksoortige middelen. Wij gevoelen ons met oom Koop. met het wijze pastoorke, met vader Giele, direct thuis in Willeke's omgeving, omdat we al va ker van die Brabantsche romantiek genoten hebben. En als Willeke het soms wat al te bont maakt, weten we wel waar we de oorzaak vinden kunnen. Meer dan een anderen schrijver is Willeke's geestelijke vader een enthousiast voor het land en het volk, waaraan hij blijkbaar kostelijke jeugdherinneringen bewaarde. Een enthousiasme, dat door heimwee ge voed is en zeker daardoor heel echt aandoet Het gevoel voor grond, godsdienst en familie groeit nooit sterker op. dan wanneer men eenzaam en van dat alles verwijderd is. In de herinnering gaat dan alles veel sterker leven en als men dan over het vertel talent/van Maarten Heesters Kempenaer .beschikt kan daar een boek uit groeien dat. als Willeke Bruis, de lezers eenige uren in eenzelfde enthousiasme voor die waardevolle gevoelens brengt. Hetgeen, voor een deel althans, ook wel ln de bedoeling van den schrij ver gelegen moét hebben. Eens komt de dag Door J. Riemens- Reurslag. Baarn, Hollandia-Drukkèr-. Eens komt de dagdat ook voor Suzanne Van Daalum een langdurig verborgen vrouwelijk instinct zich los zal maken uit het zelfgenoegzaam keurslijf, waarin omstandigheden, opvoeding en succes in we tenschappelijker. arbeid haar ongemerkt en ongehin derd gebonden hielden. Dat die dag gauw komen gaat heeft de geroutineerde lezer al spoedig in de gaten, wanneer Suzanne, de hieuwe wiskundeleerares, in de provinciestad haar intrede gedaan heeft en er door haar hautaine gestalte de Amsterdamsche Stede maagd, noemen de jongens van de H.B.S. haar al da delijk en haar frank en vrij en toch vriendelijk optreden de aandacht ongewild op zich vestigt. In den notaris van Beima en zijn vrouw Tony, met welke laatste Suzanna toevallig in den trein heeft kennis gemaakt, vindt" zij gbstvrjje vrienden in de voor haar nieuwe omgeving. Tony en Suzanne worden spoedig intiem met elkaar. De Beima's hebben een dochter gehad die heel jong met den fabrikant Van Oudenaarden gehuwd was. doch kort na de geboorte van hun eerste kind, Flipje overleed, 't Huwelijk was niet gelukkig geweest. Van Oudenaarden was eigenlijk op Tony van Beima zelf verliefd geweest en had in de dochter het beeld van de moeder geadoreerd. Dat is al jaren geleden en Flipje zit nu op de H.B.S. en bij Suzanne in de klas. De vader houdt niet van den jongen, maar Suzanne interesseert zich voor den knaap, die Tony's klein zoon is. Wij zien dan, al lezend; den dèg aankomen- Van Oudenaarden komt door een en ander meer direct met Suzanne in contact. Maar dat is pas op de helft van den roman. Het zal wel'goed komendaar zijn we dan niet bang meer voor, maar met eéh figuur als Suzanne gaat dat niet zoo maar en zonder obstakels. En die doen zich dan ook voor in allerlei vorm, vóór Suzanne zich gewonnen geeft en zij „de open zee van „het volle menscheleven" tegemoet gaat. De schrijfster is voor haar roman geïnspireerd ge worden door een 'schilderij waarop Suzanne d'Estray, een vrouw die na de herroeping van het Edict van Nantes uit Frankrijk naar Duttschland vluchtte, is voorgesteld. Ik zou van deze Suzanne d'Estray meer moeten weten dan het geval is om té kunnen beoordeelen, wat en hoeveel er van deze historische figuur in de twintigste-eepwsche Suzanne van Daalum is overge heveld door de in ieder geval zeer begaafde roman componiste, die Mevr. Riemans-Reurslag is. J. H. DE BOIS. A.X.W. B.-VERGADERING. AMSTERDAM. IV September. Het algemeen bestuur van den Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft Zaterdag te Amsterdam zijn vergadering gehouden onder presididium van den bondsvoorzitter den heer H. P. J. Bloemers. die eerbiedige hulde bracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer J. C, Redelé eerelid van den A.N.W.B.. die overleden is en wiens krachtige werkzaamheid als lid van het dagelijksch bestuur in dankbare herinnering zal blijven. Vervolgens heeft de voorzitter een overzicht ge geven van het bondswerk en meegedeeld, dat het aantal leden van den bond zich blijft uitbreiden en thans de honderd duizend heeft overschreden. Verder deelde spreker nog mede dat de bond zijn arbeidsveld in het binnenland nog steeds uitbreidt en dat besloten is tot de stichting van een bijkantoor te Utrecht. De balans over 1940 wordt, overeenkomstig de rapporten van de financieele commissie en van de balanscommissie goedgekeurd. Tot lid van het dagelijksch bestuur wordt ge kozen ir. L. T. van de Wal, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zuid-Holland. Aan den heer Ir. W. O. de Bruyn. directeur der afdeeliilg „Wegen en Verkeer" van den A.N.W.B. die wegens het bereiken van dén pensioengerech tigden leeftijd op 31 October zijn functie zal neer leggen ls namens den bond een aandenken aan geboden. Het jaarverslag over 1940 ls conform het aan het bestuur in druk toegezonden, verslag vastgesteld Op den Oostsingel te Delft is de zevenjarige M. v. d. Helm door een hem achterop rijdende vracht auto aangereden. De jongen is aan zijn verwondin gen overleden. 16 September hoopt de heer C. van Langelaan te Amstercqm-West den dag te herdenken, yat hij 50 jaar geleden als bankwerker in dienst trad bij Gebr. Stork en Co.'s apparatenfabriek N.V. te Am sterdam. Ook zijn vader is meer dan 50 jaar bij Stork in dienst geweest tn Haarlem en omgeving Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekenlngen van F. WaEner) 5. Hein de Krekel 5. De volgende morgen kon je langs alle wegen ln het grote mierenrijk talrijke, zwaar gewapende soldaten zien optrekken naar de hoofdstad. Niet alleen kwamen de Rode Bosmieren in grote getale toesnellen, ook andere in secten hadden de oproep gehoord; torren, kevers, sprinkhanen, krekels, nie mand wilde thuis blijven en allen voelden het als een eer om met de Rode Bosmieren mee ten strijde te mogen trekken. Ook Hein de Krekel, was dadelijk op stap gegaan. Hein was één van Barrabas' grootste vrienden. En dat was ook heel begrijpelijk, want ze hadden één eigenschap gemeen: n.l. het verlangen naar avonturen. Maar verder leken zij ook heleruaal niet op elkaar. Barrabas was strijdlustig, misschien, wat onnadenkend, maar een soldaat van z'n poten tot 't puntje van z'n sprieten. Hein ging nooit on nadenkend te werk. Hij was een meester ln het bedenken van listen, wist zich uit allerlei moeilijkheden te redden en kon bovendien prachtig viool spelen. Eigenlijk kon hij elk instrument bespelen, dat men hem in de poten gaf, maar zooals hij riool speelde kon niemand anders het. Zo was het dus wel te begrijpen, dat Barrabas dolblij was. toen hij Hein onder al zijn strijdmakkers herkende. Veel tijd om met elkaar te praten hadden zij niet, er moest nog zoveel geregeld en gedaan worden: Maar eindelijk waren toch de voornaamste maatregelen getroffen. Bar rabas en Hein zouden als verkenners vooruit trekken om de woonplaats van de sluipwespen te zoeken. En was hun dat gelukt, dan zouden zij het grote insectenleger zo spoe dig mogelijk waarschuwen. En zoo trokken Barrabas en Hein erop .uit, bepakt er bezakt, Barrabas ln volle wapenrusting, want je moet op alles voorbereid zijn, als je het grote avontuur tege moet gaat! De sluipwespen hadden getoond, dat ze listig en gevaarlijk waren cn erg brutaal bovendien- Niet dat Barrabas ook maar een Ietsje angst voelde, maar een goed soldaat zorgt ervoor, dat zijn wapens in orde zijn; dat spreekt vanzelf. I-Ieln droeg een zak op de rug waarin hij allerlei dingen had gestopt. Natuurlijk zijn viool in de eerste plaats, maar hij had ook aan alle mogelijke moei lijkheden gedacht En zo Waren 'n lang touw. een hamer en ik weet al niet wat nog meer in de grote zak ver dwenen Weigemoed gingen ze op stap. eerst naar Ibrahim, de Wijze Kikvors, een vriend van Hein. Het grote avontuur, waar Barrabas nog maar zo kort geleden naar verlangd had, was begonnen. Het meertje van Caprera. Aan dit meertje is toch niets bijzonders? Om zoo te zien niet, behoudens dan voor dé bodemkw digen.,, want men kan prachtig zien, hoe een plas door veenvorming dientgroeit. (Foto De Haas). Maar het bijzondere is, dat het meertje misschien nog een overblijfsel is van een ouden tak van den Rijn. I-Iet -zou n.L heel goed gekund hebben, dat deze tak in. vroeger eeuwen bij Utrecht Noordwaarts liep en door het Spaarne' stroomde. Bij de Dam straat was er dan een aftakking. Deze urm liep dan Westwaarts door de Beek. Dit i-iviortjc, dat van de Damstraat over de Oude Groenmarkt en het Prinsenhof en verder evenwijdig aan de Zijlstraat naar de duinen liep en dat in 1867 gedempt is, zou dan ook een overblijfsel van den Rijn zij» De Rijnarm vervolgde dan zijn weg naar den Zijl weg, stak dien dwars over. evenals den Bloemen- daalscheweg en ging in de richting van Zomerzorg. Daar boog hij iets naar het Oosten en liep via het genoemde Meertje achter langs Meer en Berg raar het Noordoosten om bii den Slaperdijk door het Y te gaan en verder Noordwaarts te stroomen. Bij Egmond mondde hij in zee uit. Hienriede was een eiland ontstaan, begr-ensd door dezen arm en het Spaarne. Aan de Noordwesteii;ke punt hiervan werd het kasteel Brederode gebouwd ter verdedi ging van het eiland uit het Noorden, zoodat ook de gracht langs dit kasteel nog een overblijfsel van dien Rijnarm zou zijn. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 15 OP 16 SEPTEMBER 1941 van 19.55 tot 7.15 Maan op 16 Sept. op 1*5' Maan op 16 Sept. onder17.17 ■Brutale dieven na achtervolging gegrepen. AMSTERDAM, 13 September. Een brutaal staaltje hebben twee dieven geleverd in een goudsmidswinkel in de Leidschestraat te Amster dam. Zij wilden een gouden horlogeketting koopen, zeiden zij tot de juffrouw die hen te woord stond. De winkeljuffrouw vroeg, of zij oud goud ter inle vering bij zich hadden en op hun bevestigend antwoord toonde zij vijf kettingen. Op een daarvan ontbrak de aanduiding van het gewicht en daar de klanten juist hun zinnen gezet hadden op dien ketting, begaf de juffrouw zich even naar een ach ter den winkel gelegen lokaliteit, om den ketting te wegen. Nauwelijks was zij daar, of zij hoorde de winkeldeur dicht slaan en zij ontdekte, nadat zij onmiddellijk naar den winkel was teruggegaan dat de beide klanten en de vier gouden kettingen verdwenen waren. Zij riep een in het atelier wer kenden horlogemaker ter hulp en beiden zetten onmiddellijk de achtervolging van de dieven in, die elk in andere richting op de vlucht waren ge slagen. Na een ingespannen wedloop gelukte het hun, in de nieuwe Spiegelstraat een der dieyen te grij pen, dien zij zoo spoedig mogelijk aan een agent overleverden. Andere burgers hadden inmiddels op het geroep „houd den dief" den anderen dief achtervolgd en ook hij werd op het Muntplain gepakt en door een agent gearresteerd De vier kettingen had hij inmiddels in de Vijzelstraat weg geworpen, waar ze door de achtervolgers werden 1 opgeraapt. MANIPULATIES MET PAARDENPRIJZEN BEBOET. •s GRAVENHAT5E, 13 September. De bedrijfs leider van een exportslachterij te Gieten R. D. bood op 9 Juli j.l. op de paardenmarkt te Winschoten zeven paarden te koop aan. De handel ln paarden ls evenwel aan zekere banden gelegd, ook voor wat betreft de daarbij te betalen prijzen. Geen paard mag verhandeld worden tegen een hogoeren prijs dan daarvoor door een t'axatie-commissio is vastge steld. D. had dan ook zijn zeven paarden laten taxeeren en do waarde ervan was bepaald op on geveer f 1100 per stuk. Voor dit bedrag wilde hij nu do paarden van de hand doen, maar vroeg van den koooer een bedrag van f 500 per paard dat hij later verlaagde tot f 425 voor het recht van koop. Daar het echter niet geoorloofd is. om, ln welkenN. vorm ook, bij verkoop van paarden meer te be dingen dan de taxatie-waarde, werden hier de prijsvoorechriften overtreden. Tegen D. is proces verbaal opgemaakt en hij stond dezer dagen voor den inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden terecht. Te zijner verontschuldiging voerde D. aan, dat hij geenszins het voornemen had gehad zijn paarden te verkoopen maar-'slechts om ze te laten-taxeeren. Verschillende handelaren hadden hem voor de paar den echter steeds meer geld geboden en daardoor was hij tot den door hem gevraa^den prijs gekomen. Dit verweer verminderde volgens den inspecteur in geen enkel opzicht de ernst van het feit, dat D. de paarden had te koop aangeboden voor do taxatiewaarde plus f 425 per paard voor het recht van cessie. Deswege werd hij wegens overtreding van het paardenbe^luit 1941 (handel en prijzen) veroordeeld tot f 2000 boete en werden zijn paar den verbeurd verklaard. (A.N.P.) ONDERSCHEIDING VOOR DR. S. VAN MESDAG. Naar het A.N.P. verneemt heeft het gemeentebe stuur vao Groningen besloten aan dr. Synco van Mesdag de bronzen eerepenning der stad uit te rei ken cn zijn naam te doen opnemen in het gulden boek. Dr. van Mesdag is van 19051921 in deze gemeente werkzaam geweest als gevangenisdokter, waarna hij in dienst der gemeente is overgegaan als schoolarts, welk ambt hij op bijzondere wijze heeft vervuld. De groote waardcerlng. welke men voor zijn persoon en werk koesterde, is op treffende wijze bij zijn afscheid ten stadhülze in 1934 tot uiting gekomen. Ook na 1934 is dr. van Mesdag de publieke zaak op verschillende wijzen blijven dienen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5