Haarlem's Dagblad Duitsche troepen in de Oekraïne over breed front opgerukt. Duitsche vloot dringt de Finsche Golf binnen 9e JAARGANG No. 17868 intgave Lourons Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PE.EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VTOENSDXG 17 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.13, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementslarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. De groenten- en vruchtenmarkt te Haarlem. Maatregelen tegen misbruiken. e burgemeester vari Haarlem heeft, uitgaande van de fweging dat het voor een doeltreffende beheersching prijzen, alsmede ter bescherming van den kleinhandel den verbruiker noodzakelijk is gebleken maatregelen lemen tegen zekere misbruiken bij den tusschenhandel jroenten en fruit, de navolgende verordening tot aan- ing der verordening op de markten te Haarlem vast- eld. ir.ig artikel. Art. 6bis wordt gewijzigd en voortaan zen als volgt: et is verboden op de groenten- en vruchtenmarkt: producten van land- of tuinbouw bij opbod te ver pen: verschillende soorten van land- of tuinbouwproduc- gecombineerd in één partij te verhandelen; een product van land- of tuinbouw te verkoopen op rwaarde, dat de kooper tevens nog een dergelijk pro- I van andere soort of kwaliteit van den verkooper iekt". Het toezicht op levensmiddelen. Wat de Haarlemsche Keuringsdienst deed. Iet. toezicht op levensmiddelen is altijd van veel ang, maar in een crisistijd krijgt dit werk nog een rondere beteekenis. Dan komen er immers verschil de surrogaten aan de markt en is het meer dan (dit gewenscht dat dingen die voor de gezond- :d schadelijk zouden kunnen zijn, geweerd worden. De Haarlemsche Keuringsdienst heeft in het le en kwartaal de volgende monsters genomen: lelk en melkproducten 2748 (1939: 3693, 1940: 4766) (rood 130 (1939: 133, 1940: 185) hidere. waren 443 (1939: 1035, 1940: 1169) !r zijn dus in verhouding meer monsters genomen in de beide voorafgaande jaren, hetgeen dus een wijs is van toegenomen activiteit. Ook nu strekte controle zich in het bijzonder uit over melk, melk- jducten en brood. Vegens ondeugdelijkheid werden uit den ..handel partijen verwijderd, (in 1939: 388 en in 1940: 398). Vergeleken bij andere jaren was het aantal geval- waarin afkeuring volgde dus kleiner. Lager Onderwijs te Haarlem. Uitgaven.over 1940. besluit- van den burgemeester van Haarlem is het rag. dat de gemeente over het jaar 1940 met betrek- g. tot art. 55 bis'der lager-onderwijswet 1920 heeft uit-' éven. voorloopig als volgt vastgesteld: voor het gewoon lager onder op f70.077,50. i voor het gewoon lager onderwijs, met uitzondering van kosten van instandhouding der schoolgebouwen, op 521.17. voor het uitgebreid lager onderwijs op f 25.250.01. voor het uitgebreid lager onderwijs, met uitzondering de kosten van instandhouding der schoolgebouwen. J19.324.02. [et bedrag, dat over 1940 voor de hierboven bedoelde en beschikbaar was, is voorloopig vastgesteld als t: voor het gewoon lager onderwijs op f 83.319.88. voor het gewoon lager onderwijs, met uitzondering de kosten van instandhouding der schoolgebouwen f75.735,13. voor het uitgebreid lager onderwijs op f 23.604,32. voor het uitgebreid lager onderwijs, met uitzondering de kosten van instandhouding der schoolgebouwen, f17.862,29. et verschil der hiervoben genoemde bedragen werd irloopig bepaald: voor het gewoon lager onderwijs op f 13.242,38 (minder), voor het gewoon lager onderwijs, met uitzondering de kosten van instandhouding der schoolgebouwen, f13.813,96 (minder). voor het uitgebreid lager onderwijs op f 1.645,69 (meer). voor het uitgebreid lager onderwijs, met. uitzondering i de kosten, van instandhouding der schoolgebouwen, i 1.461,73 (meer). e gasvoorziening in Haarlem-Noord Aanleg van een persgasleiding. het belang van een behoorlijke gasvoorziening in het ordelijk deel der gemeente Haarlem heeft de burge ester van Haarlem besloten een bedrag van f 24.000 chikbaar te stellen voor het leggen van een stalen pers leiding in het Oostelijk trottoir van den Rijksstraatweg. CREMATIE H. v. d. WATEREN. Ondor veel belangstelling heeft Donderdag te Vel de crematie plaats gehad van het stoffelijk •schot van den heer H. v. d. Wateren, bestuurslid n de Vereeniging van Huiseigenaren te Haarlem, 6S-jarigen leeftijd overleden. 7an de Vereeniging van Huiseigenaren waren aan lig de heer H. Smoorenburg, voorzitter, J. J. van or, 2e voorzitter mr. B. E. van Tijn, secretaris. Zonneveld en J. J. ter Poorten, bestuursleden en heer Cazander, administrateur. De heer Smoorenburg zei dat de heer v. d. Wateren e jaren in het bestuur dezer vereeniging zitting eft gehad en dat hij een goed bestuurslid is ge est. Het bestuur was zeer erkentelijk voor wat hij or de vereeniging heeft gedaan. Hoewel hij de itste jaren door ziekte getroffen was, behield hij n goede humeur. „I-Iij was ons aller vriend", zei reker; „we zullen hem niet spoedig vergeten". De organist speelde de Litani van Schubert, Wilt den nu treden, van Valerius en bij liet dalen van kist het Largo van Handel. Een schoonzoon nkte voor de belangstelling. OVERPLAATSINGEN BIJ HET ONDERWIJS TE HAARLEM. Iet ingang van 1 September 1941 zijn te Haarlem over- ilaatst: May als hoofd van de J. P. Coenschool naar de Mr. Bruchschool; C. F. Ootes als hoofd van de Mr. A. uchschool naar de J. P. Coenschool; A. Koppenol als lerwijzer van de J. P. Coenschool naar de Teijlerschool; Boetje als onderwijzer van de Teijlerschool naar de J. Coenschool; J. Y. Berger als onderwijzer van de Ans- ischool naar de Wouwermanschool; J. Rauchdaar als lerwijzer van de Prinsenschool naar de Anslijnschool; J. A. Melchior als onderwijzeres van de Fuhrhopschool ir de Wouwermanschool; mej. J. Blaauw als onderwij- es van de Mr. J. H. Thielschool naar de Dagopenlucht- ioo 1. PGEHEVEN HALTEN' BIJ I>E N.Z.H.T.M. Met ingang van 1 October zullen bij de N.Z.H.T.M. wille van de stroombesparing een aantal halten rvallen, voornamelijk in den dlerist Haarlem iden. Het betreft hier de halten Parklaan, Ridderstraat •k Nassaustraat, Proveniershuis. Hazepaterslaan, jverlann. Willem de Zwijgerlaan en te Heemstede de Julianalaan en Valkenburgerplein. Ook van de stadslijn vervallen een tweetal hal- i en wel die aan hot Prinsenlaantje te Haarlem het voormalig Postkantoor te Heemstede. A. GOUDA OVERLEDEN. Schipper van den ouden stempel. !n den ouderdom van 79 jaar is te 'Haarlem over- len de heer A. Gouda, beurtschipper van Haarlem ar Alkmaar vice versa. )e heer Gouda was de nestor onder de Haarlem- le schippers en kon op een staat van dienst van et minder dan, zeventig jaar wijzen. Immers als igen van negen jaar zette hij voet aan boord bij q vader en sindsdien heeft hij onafgebroken de irtschipperij beoefend, totdat hij nog maar kort eden er toe kwam, de rust te nemen, die hij in ruime mate verdiend heeft. De heer Gouda genoot bij zijn werk het vertrouwen n talloozen in Noord-Holland en het was hem altijd eerezaak, dit vertrouwen waard te zijn. Het is n ook geen wonder, dat hij een breeden kring van énden had verworven, die niet alleen van zijn ensten als beurtschipper, doch ook van zijn persoon- te zorgen voor diverse belangen blijk hebben onder- nden. Het spreekt vanzelf, dat de vakbelangen hem dicht n het hart lagen. Sedert 13 December 1917 maakte onafgebroken deel uit van het bestuur der Beurt- artvereeniging Haarlem, terwijl hij ook vele jaren ting had in het bestuur van de Beurtvaartvereeni- ng Het Noorden te Alkmaar. Ook was hij mede-oprichter van de Amsterdamsche urtvaartvereeniging. Als afgevaardigde van Haar- tn en Alkmaar bezocht hij eveneens vele vergade- igen van den Bond van Beurtvaartvereenigingen in iderland. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats hebben Zaterdag 20 September des voor- lodags 11.30 uur op de Alg. Begraafplaats te Haar- Brandstofregeling voor kamer» en pensionbewoners. 's-GRAVENHAGE, 17 September. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart deelt het volgende mede inzake de distributie van vaste brandstoffen. Binnenkort zal de gelegenheid worden opgesteld, aanvragen voor vaste brandstoffen in te dienen voor personen, die op kamers of én pension wonen, indien in het betrokken perceel door middel van „haarden of kachels" wordt gestookt en de verhuurder een bon kaart J of K heeft ontvangen, ten aanzien van hen, die op kameïs of en pension wonen in een perceel. "Waar door middel van een centrale verwarming wordt verwarmd, in welk geval een bonkaart L. aan den verhuurder is uitgereikt, is een afwijkende re geling getroffen, welke een dezer dagen nader be kend zal worden gemaakt. In verband met het feit, dat wegens verhuizing e.d. zeer veel mutaties voorkomen in de groep kamerbe woners, zal onder de kamerverhuurders een twee- maandelijksche enquête worden gehouden, voor de eerste maal in September 1941, en voorts in Novem ber 1941 en in Januari 1942. In deze maanden zullen telkens de bonnen voor de beide daaropvolgende maanden worden uitgereikt. Men dient met de hoeveelheid brandstoffen, welke kan worden aangeschaft op de in September 1941 uit gereikte bonnen toe te komen gedurende October 1941 en November 1941, met de hoeveelheid, welke op de in November 1941 uitgereikte bonnen kan worden be trokken, gedurende December 1941 en Januari 1942 en met de hoeveelheid, wélke op de in Januari 1942 uit gereikte bonnen kon worden aangeschaft, gedurende Februari 1942 en Maart 1942. Na Maart 1942 zullen geen vaste brandstoffen voor kamerverhuur of pension meer worden beschikbaar gesteld, zoodat, de verbruikers, die ook in April en Mei wenschen te stoken, zeer zuinig met de hun toe gewezen 'hoeveelheid moeten zijn. De uit te reiken bonnen zijn voorzien yan de aan duiding „een denheid brandstoffen" en geven ge durende het geheele stookseizoen, derhalve tot en met April 1942, recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Alle aanvragen moeten worden ingediend door den kamerverhuurder, resp. pensionhouder bij den plaat selijken distributiedienst en wel op nader door dezen dienst bekend te maken tijdstippen. De aanvrage moet worden ingediend op formulieren MD 121, die bij de plaatselijke distributiediensten op eveneens na der bekend te maken tijdstippen verkrijgbaar zullen zijn. De bonnen worden uitgereikt aan den kamerver huurder of pensionhouder, uiteraard echter uitslui tend ten behoev^ van den kamerbewoner of pension ast. Brandstoffen mogen alleen worden aangevraagd voor vertrekken, welke door middel van haarden en kachels worden verwarmd. Per kamerbewoner of per gast zal in geen geval voor meer dan één kamer een extra rantsoen worden verstrekt. Dit extra rantsoen zal voor October en November 3 bonnen, elk voor een eenheid brandstoffen, bedragen. Iemand, die meer dan één kamer heeft gehuurd, komt derhalve slechts in aanmerking voor brandstof voor één van deze kamers. Bovendien zal, indien verscheidene personen sa menwonen op één of meer gehuurde kamers, 'slechts ten behoeve van één van hen een rantsoen brand stoffen beschikbaar worden gesteld. In geen geval mogen voorts brandstoffen wordep pangevraagd voor de kamecs, welke verhuurd zijn aan ouders, kinde ren, klein-, pleeg- en stiefkinderen en andere fami lieleden. Ook kostgangers, die de maaltijden te zamen met het gezin van den kamerverhuurder gebruiken, mogen niet op het aanvraagformulier worden vermeld. Welke bonnen zijn thans geldig? i 14 t.m. 20 September: 35-4 Brood 35 Brood 35 Vleeech 35 VI.waren 35 Melk I 36 Reserve va-n 7 Sept. t.n 4 rants. 1 rants. V* rants. 1 rant^. 1 3/4 L. 3 K.G. 1 Oct.: 114 Algemeen 115 Itli fB,0M C Rijst C Havermout 117 Algemeen 118 Algemeen 119 Algemeen Kaas 1 K.G. 250 gr. 500 gr. Vï rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. 36-37 van 7 Sept. t.m. 24 Sopt. (Brood of gebak (Vleeïch of vleesohwaren Melk Aardappelen Suijcer Koffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas j bonnen: 34 Brood. 34 Melk I en ,35 Reserve Het bovenste gedeelte van den toren van de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, de z.g. appel, wordt geschilderd. Op de foto ziet men, hoe de schilders zich op hun hooge post weren. (Foto De Haas) 34-35 Bbter 250 gr. 34-35 Vet 250 gr. Bonnen voor eieren No. 33 blijven geldig t.m. 20 September. Xiet meer geldig zijn de Vleesoh en Vleesoh waren. 34 (aardappelen). Uitreiking nieuwe aardappelkaarten •s GRAVENHAGE 17 September. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van 22 September tot 3 October as., zullen nieuwe aardappelkaarten worden uitgereikt. De plaatselijke distributiediensten zullen nader bekend ma ken, op welke dagen dit precies zal geschieden. De nieuwe kaarten zijn te onderschelden in vier ver schillende soorten en wel: kaarten, gemerkt met de letter U, bestaande uit der tien bonnen met opdruk „aardappelen" en 'genummerd an 38 tot en met 50, elk nummer gevolgd door de letter A; b. kaarten, gemerkt met de letter V, bestaande uit veertien bonnen, met opdruk „aardappelen" en genum- mberd van 01 tot en met 14, elk nummer eveneens door de letter A gevolgd; c. kaarten, gemerkt met de letter W, welke dezelfde kenteekenen vertoonen als de kaarten U. doch waarbij elk nummer gevolgd wordt door de letter B: d. de kaarten, gemerkt met de letter X, welke overeen komen met de kaarten V, eveneens achter elk nummer gevolgd door de letter B. Hierna volgt een overzicht van de verschillende kaarten, welke aan de verschillende categorieën van personen zul len worden uitgereikt. Kaarten U en V. Bevolklngs- Geboren. Uit te reiken kaarten, groepen. a. 0— 3 jaar na 1 Oct. 1938 1 U-kaart en 1 V-kaart b. 413 jaar na 1 Jan. 1923 2 U-kaarten en 2 V- voor 2 Jan. 1938 kaarten c. 14—20 jaar na 1 Jan. 1921 3 U-kaarten en 3-V- voor 2 Jan. 1928 kaarten d. volwassenen voor 2 Jan. 1921 2 U-kaarten en 2 V- kaarten Voorts krijgen personen, die zwaren arbeid verrichten, een kaart U extra en personen, die zeer zwaren arbeid1 verrichten, twee kaarten U extra. Aan houders van vetkaarten zullen ongeacht leeftijd of werkzaamheden, die zij verrichten, bovendien nog een kaart W en een kaart X worden uitgereikt, zoodat een houder van een vetkaart, zoowel kaarten U en V, als kaar ten W en X ontvangt. Zoowel de beroepsaardappeltelers als de niet ingeschre ven telers, die vijf are of meer telergrond, dan wel 10 are of meer zandgrond bebouwen, komen niet voor aard appelkaarten in aanmerking. In verband hiermede dienen deze personen zich met hun stamkaarten en die van hun gezinsleden en hun inwonend personeel bij de plaatselijke distributiediensten te vervoegen. Dit moet geschieden op een nader door deze diensten te bepalen dag, doch voor 21 September a.s. Omtrent het gebruik der kaarten zullen nog nadere ge gevens worden bekend gemaakt. PERSONALIA. Tot lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Haarlem is benoemd ir. H F. Ott de Vries. Tot onderwijzeres aan de Spaarneschool te Haarlem is benoemd mej. C. F. E. Vriesen. Een eereboog van presenteerblaadjes Aardige attentie voor een Haarlemsch bruidspaar. Een dichte haag belangstellenden stond hedenmor gen voor het Haarlemsche Stadhuis en zag een stra lend bruidspaar naar buiten komen. Nu is dat niet zoo'n ongewoon verschijnsel, want men kan bijna da gelijks gelukkige bruidsparen het Raadhuis zien ver laten en al is de eerste vaart van het huwelijksbootje altijd iets dat de aandacht trekt (menigeen denkt daarbij terug aan dien gedenkwaardigen dag in zijn eigen leven) toch was er dezen overigens vrij grau wen morgen aanleiding voor de meer dan gewone belangstelling. Het zoo juist in het huwelijk getreden echtpaar Riethof-van Weteringen werd namelijk ver welkomd door een dubbele rij keurig „gerokte" kellners, waar tusschen de bekoorlijke bruid en de slanke bruidegom, merkbaar onder den indruk naar buiten schreden. De presenteerblaadjes waren ditmaal met den verkeerden kant naar boven geheven, er stond, gelukkig voor het echtpaar, niets op en zoo werd een eerepoort gevormd, die even origineel als aardig was. Collega's van den bruidegom, die als kellner werk zaam is bij rest. Lido, hadden deze' vroolïjke attentie bedacht. Zoo was deze gebeurtenis even een vroo- lijke noot op dezen grijzen herfstmorgen, die daarna niet zoo grijs en zoo grauw meer scheen. Want wat er ook gebeurte het leven gaat door en het is altijd goed zich eens een oogenblik te verheugen in het ge luk van een ander. MIJNENVEGEN IN VOLLE ZEE. Duitschc oorlogsbodems tijdens hun gevaar vol werk. De vaartuigen zijn door speurlijnen et elkander verbonden. „(Foto Atlantic-Holland)., DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Bruggehoofden over den benedenloop van den Dnjepr geslagen. Ondergang van 18 Sovjetdivisies. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 September. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In de Oekraïne hebben formaties van het Duit sche leger op doeltreffende wijze ondersteund door de luchtmacht, in dappere aanvallen op de belangrijkste plaatsen bruggehoofden over den benedenloop van den Dnjepr gevormd. Nadat de bruggehoofden in gevechten, welke verscheidene dagen hebben geduurd, tegen verbitterde, sterke vijandelijke aanvallen, welke deels ondersteund werden door pantserwagens, in bezit gehouden en uitgebreid konden worden, zijn thans de Duit sche divisies van daar over een breed front zege vierend verder naar het Oosten opgerukt In het gebied ten Zuiden van het Ilmenmeer, zijn, zoo.als reeds in een extra bericht is medege deeld, de laatste weken sterke vijandelijke strijd krachten van het 11de, 27ste en 34ste bolsjewis tische leger .door troepen van het Duitsche leger onder bevel van Generaloberst Busch met steun van formaties van de luchtvloot van general oberst Keiler op beslissende wijze verslagen. Negen vijandelijke divisies werden volkomen ver nietigd. Negen andere divisies werden met de bloedigste verliezen voor den vijand verslagen. Meer dan 53.000 gevangenen vielen in onze han den. 320 pantserwagens 695 stukken geschut van allerlei aard. alsmede een groote hoeveelheid oor logsmateriaal werden buitgemaakt of vernield. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart vernietigde de luchtmacht overdag ten Westen van de Hebriden een tankschip van 7300 b.r.t. In den afgeloopen nacht werden in het zeegebied rondom Engeland uit convooien twee groote koopvaarders, waaronder een transport schip. in brand geworpen. In Noord-Afrika hebben Duitsche troepen aan het front van Solloem een succesvollen verken- ningsaanval met pantserwagens uitgevoerd. Bij Tobroek Jwerd na harden strijd een belangrijke heuvel genomen. Tijdens luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie werden op 14 September in Noord-Afrika zonder eigen verliezen acht. Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Pogingen van prltsche vliegtuigen om gisteren overdag de Duitsche bocht en de Nederlandsche kust aan te vallen, bleven zonder uitwerking. Jagers schoten twee vijandelijke vliegtuigen neer, Britsche vliegtuigen wierpen In den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen in Noord-west- Duitschland bommen neër De burgerbevolking leed. vooral in Hamburg, eenige verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoel- artillerie scKoten negen der aanvallende bommen werpers neer." Bekendmaking. Het Rijkscommissariaat deelt mede In aansluiting op de gisteren bekend gemaakte ver beurdverklaring van de vermogenswaarden der le vende leden van het Huis Oranje-Nassau wordt op grond van artikel 45 (1) van de verordening no. 138-'41 door den Commissaris-géneraal voor de veiligheid bepaald: Art. 1. Het noemen of gebruiken van namen der levende leden van het Huis Oranje-Nassau door eco nomische en niet-economische vereenigingen en stich tingen, openbare en particuliere instellingen en in richtingen, alsmede in firmanamen en als aanduiding van een handelsartikel is verboden. Eveneens is het gebruik van afbeeldingen verboden, waardoor een contact met het Huis Oranje-Nassau wordt aange duid. Art. 2. Handelingen in strijd met deze verorde ning zijn overtredingen en worden overeenkomstig artikel 45 (2) van de verordening no. 138/41 bestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is vastgesteld. Art. 3. De afkondiging van deze verordening ge schiedt door bekendmaking in de pers. Zij treedt met haar publicatie in werking. Kwaadaardige lasler achlcrliaald. 's GRAVENHAGE 17 September. F. A A. van der Pas te Tilburg heeft in het openbaar de door niets gegronde bewering geuit dat N. S. B.'eis in de Meidagen van het vorige jaar in Rotterdam op Nederlandsche soldaten heb ben geschoten. Wegens de lichtvaardige en lasterlijke bedoeling van zijn bewering werd Van der Pas in hechtenis genomen en voor zes maanden naar een concentratiekamp gestuurd. (A.N.P.) Berlijnscli commentaar op de verklaring van Knox. i\iet-officiëele preciseering van Roosevelt's bedoelingen BERLIJN. 16 September. Het A.N.P. meldt: De Amerikaansche minister van marine Knox heeft het z.g. bevel tot vuren van Roosevelt getracht te interpreteeren en hij is daarbij, naar men vandaag in politieke Duitsche kringen vaststelt, weer een stukje verder gegaan dan Roosevelt zelf. In niet- officieelen vorm preciseert hij ln zekeren zin zaken die Roosevelt om goede redenen nog in het duister heeft gelaten, dit alles met het doel weer Iets dichter bij den oorlog te komen. Feitelijk doet Knox volgens de meening van de genoemde'Duitsche krin gen, precies hetzelfde wat ook anderen van de klielt van den Amerikaanschen president sedert lang doen: niet-officieel preciseeren wat hun opdracht gever met het oog op zekere stemmingen in het land nog vaag achterwege gelaten heeft. In dit verband gelooft men als opmerkelijk het licht te moeten laten vallen op de nieuwe verorde ning, volgens welke Amerikaansche schepen zich thans mogen begeven naar zekere deelen van het Britsche rijk uitdrukkelijk wordt daarbij Engelsch-Egypte genoemd hetgeen hun tot dusver op grond van de z.g. neutraliteitswet was verboden "Van een grondwettige wijziging van deze wet is niets bekend, hetgeen in zoo verre met belangstelling wordt opgeteekend dat daarmede weer eens een kenmerkend licht wordt geworpen op het demo cratische systeem dat zich eerst beroept op be staande wetten om ze dan niet na te komen. Britsche en Sovjetstrijdkrachten rukken op naar Teheran. Sjah van Iran wordt door zijn zoon opgevolgd BERLIJN, 16 September. De Britsche Berichten dienst meldt uit Teheran dat de Engelsche en Sovjet strijdkrachten besloten hebben Teheran te bezetten en dat zij reeds naar de hoofdstad oprukken. Naar Reuter nader meldt zijn de Britsche .en de Bolsjewistische troepen opgetrokken tot enkele mijlen voor Teheran. Volgens een ander Reuterbericht uit Teheran wordt aangenomen dat de Britsche en bolsje wistische troepen heden gemeenschappelijk de stad zullen binnentrekken De zender van Teheran meldt inzake het aftreden van den sjah, dat, naar verluidt, zijn oudste zoon hem zal opvolgen. Deze beslissing is Dinsdag tijdens een speciale zitting van het parlement genomen. Een buitengewone zitting van het Iraansche parle ment is. naar het Agentschap Pars meldt, heden Woensdag om 11 uur gehouden. De eerste minister, Foeroegi, legde de volgende verklaring af: „Ik heb den afgevaardigden en het volk van Iran de bedangrijke medeöeeling te doen dat Zijne Keizerlijke Majesteit Reza Sjah Pahlevi om gezondheidsredenen is afgetreden ten gunste van zijn zoon den kroonprins als zijn rechtmatigen opvolger. Deze heeft de macht overeenkomstig de wet en de grondwet in handen ge nomen". De premier riep het parlement op Woensdag a.s. weer bijeen te komen, opdat de nieuwe vorst de door de wet voorgeschreven formaliteiten voor het parle ment kan vervullen. Blijkens een Reuterbericht uit Teheran heeft de sjah de hoofdstad verlaten om zich naar Ispahan te begeven. Verdediging der Estlandsche kust uitgebreid Het D.N.B meldt: Formaties der Duitsche ma rine zijn, naar het DNB. verneemt, na den met zware verliezen gepaard gaanden terugtocht der bolsjewistische zeestrijdkrachten uit het gebied rondom Reval in ononderbroken aanvallen het binnendeel van de Finsche Golf binnengedrongen. Overdag en des nachts werden, ondanks de moei lijke omstandigheden van zee en weer met 6ucces frijnen gelegd, ondanks krachtige bolsjewistisch® luchtaanvallen. Ihtusschen werd binnen het be stek van de verovering van de Estlapdsche kust door het leger de kustverdediging verder uitge breid en werden nieuwe batterijen opgesteld Tijdêns de gevechten in het versterkte gebied om Leningrad heeft den 14en September een Duitsche di visie infanterie een door de Soviets or> hardnekkige wijze verdedigde bunkerstelling doorbroken en een stadje veroverd In totaal werden door de troepen dezer divisie 91 Sovjet bunkers buiten gevecht ge steld. Mger dan achthonderd Sovjetsoldaten werden gevangen genomen Bovendien vernietigden de Duit sche troepen verscheidene Sovjet pantserwagens en vernielden zij talrijke stukken geschut en lichte wa pens der infanterie. LUCHTACTIE BOVEN KRIMGEBIED EN NOORDELIJKE IJSZEE. De 15en September zijn de spoorwegverbindingen, die over de landengte naar de Krim voeren, naar het D.N.B. verneemt, op vele plaatsen door Duitsche luchtaanvallen verbroken. Bij de aanvallen op de verkeerslijnen der Sovjets liep ook een belangrijk spoorwegstation zware bomtreffers op. De Sovjet- versterkingen werden herhaaldelijk door Stuka's ge bombardeerd en vernield of beschadigd. Sterke afdeelingen Stuka's hebben, naar aan het D.N.B. van militaire zijde wordt medegedeeld, in de omgeving van Moermansk den 15en September de daar aangelegde versterkingen der bolsjewisten ge bombardeerd. Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben verder Soyietrtellingen in 't Noordelijkste ge deelte van het Oostelijk front met goed resultaat aan gevallen. In de Noordelijke IJszee 'werden bovendien door bomtreffers twee Sovjet transportschepen van 2000 en 1000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een ander Sovjetschip van 1000 b.r.t. liep zware beschadigingen op. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondag (ie zich nog op enkele eilanden in de Finsche Golf be vindende Sovjetstrijdkrachten met goed succes op gevallen. Versterkingen en Sovjettroepen werden op •gevoelige wijze getroffen. Denzelfden dag hebben sterke afdeelingen van de Duitsche luchtmacht met onverminderde hevigheid de in de omgeving van Leningrad in den strijd geworpen Sovjettroepen ge bombardeerd. De succesvolle vernietiging van bolsje wistische stellingen en oorlogsmateriaal van allerlei soort werd voortgezet. Ook hebben sterke formaties van het Duitsche luchtwapen op 15 September in opeenvolgende golven Sovjettroepen en gevechtsstellingen in het gebied van Kiew aangevallen. Duitsche gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers vernielden verkeers wegen, verwoestten met voltreffers veldversterkingen der Sovjets en troffen opmarcheerende Sovjettroepen zwaar. Talrijke bolsjewistische autocolonnes werden met bommen en boordwapens aangevallen en 350 voertuigen werd vernield. Bij den aanval op pantser colonnes vernielden de Duitsche vliegtuigen 20 Sov- ietstanks. In dit gebied werden in den luchtstriid door Duitsche jagers 14 Sovjetmachines, door Duitsch af weergeschut nog twee vliegtuigen neergeschoten; 33 Sovjettoestellen werden op den grond vernield Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben de Sovjets op 15 September ln totaal 96 vliegtuigen ver loren. Hiervan werden 39 in luchtgevechten, 22 door afweergeschut. 35 op den grond vernield. Ernstig spoorwegongeluk in Japan* Twee treinen op elkaar ingereden. TOKIO 17 September (D. N. B.) Op 15 K.M. ten Westen van Himeji is op het traject Kobe—SJimonoseki gister avond een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij 61 personen zijn omgekomen en 67 gewond. Naar het ministerie voor het verkeerswezen bekend maakt zijn twee personentreinen wegens het niet func- tloneeren van de automatische seininrichtlngen op elkaar gereden, waarbij drie rijtuigen ontspoorden. De gewonden zijn opgenomen in de ziekenhuizen van de nabijgelegen plaatsen Okayama en Himeji. Aangezien de rails gedeel telijk vernield zijn, is het verkeer West—Oost voorloopig stilgelegd; het verkeer naar Zuid-Japan kan in stand ge houden worden. De nieuwe textielkaart. Uitreiking vermoedelijk 1 November. 's-GRAVENHAGE, 19 September. Naar men ons van officieele zijde mededeelt, kan de uitreiking var» de nieuwe textielkaart tegen 1 November a.s. tege moet worden gezien. Uitvoerige mededeelingen over de nieuwe distribu- tieregeling van kleeding en huishoudgoederen zv'itfO tijdig worden verstrekü

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1