Haarlem's Dagblad Duitsche troepen bereiken de Zee van Azow. 59e JAARGANG No. 17872 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG "22 SEPTEMBER 1941" Abonnementen per week 0.26, per maand 1.18b per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, loss» nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regelt 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meel 0.17Groentjes zie rubriek. Maatregelen inzake lucht bescherming. 's-GRAVENHAGE, 20 September. Verordening nr. 182/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied eveneens heden gepubliceerd, behelst een wijziging in de verordeningen no. 113'1940 over bijzondere maatregelen inzake de luchtbescher ming en van no. 138/140 over de handhaving van de 'openbare orde. Dienovereenkomstig is de bevoegde politieautoriteit, aan wie verzoeken betreffende het verkeer met motorrijtuigen gericht moeten worden, in alle gemeenten de burgemeester en de hoofdcom missaris van politie slechts in die gemeenten, waar een zoodanige ambtenaar zetelt, Deze verordening treedt heden in werking. Verloren gegaan bewijsmateriaal. 's-GRAVENHAGE. 20 September. Als gevolg van de door het oorlogsgeweld teweeggebrachte leemten In het schriftelijke bewijsmateriaal omtrent rechtens gesloten contracten, heeft de secretaris-generaal yan het departement van juistitie een besluit uitgevaar digd, welke de voor de betrokkenen eventueel ont stane of nog te ontstane nadeelen wegneemt. Volgens dit besluit, dat heden in het Verordeningenblad is verschenen, heeft een contracteerende partij, welker bewijsmateriaal door oorlogsgeweld vernietigd of verloren gegaan is. het recht van de tegenpartij inzage te vereischen in de dienovereenkomstige papieren of wel copieën van dergelijke stukken te eischen. De tegenpartij is verplicht alle noodige en mogelijke stap pen toe te staan en te bevorderen, welke er toe kun nen leiden dat het bij het contract behoorende bewijs materiaal weer compleet wordt gemaakt. Overtredingen met voorbedachten rade tegen deze verplichting worden gestraft met gevangenisstraf tot een maximum van zes maanden of met een boete tot een maximum van f 10.0D0. Dit besluit treedt heden in werking. (A.N.P.) Burgemeesters van hun ambt ontheven. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: de Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening nr. 108/1940 den burgemeester van de gemeente Maas tricht jhr. mr. W. Miohiels van Kessenich op zijn verzoek van zijn anubt ontheven. Verder heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied op grond van art. 3 van dezelfde verordening de volgende burgemeesters op hun verzoek van hun ambt ontheven: Mr. B. M. Berger, Venlo, den heer M. W. J. Coen- ders. Sittard. den heer M. R. Haan, Nieuwstad, den heer M. E. Ch. A. D. Smets, Roosteren, den heer G. H. A. Habets. Kerkrade. den heer Ad. Meeuwissen. F.oht. mr. dr. R. M. A. A. Geuljans. Ub&ch over Worms, den heer M. J. A. B. M. Koten. Grevenbicht, Obbicht en Papenhoven, rar.iA. P. J. M. Dempers, Schaesberg, den hegr P. J. H. Minkenberg, Stevens- weert, Oh£ en Daak, den heer M. P. J. M. Corbey, Broeksittard en den heer Oh. "W. E. G. Janssens, Maasbree. VERDUISTERING. Wie wel eens in de gelegenheid is van een een hoog punt op de duistere stad omlaag te zien, weet uit eigen aanschouwen dat er „nog veel te veel licht naar boven schijnt. Er zijn nog tal van klein dakraampjes, glazen lan taarns in platte daken, bovenlichten van bad kamers e.g. welke onvoldoende verduisterd zijn. Vooral de dakramen geven reden tot ernstige klacht. Deze zijn immers het best zichtbaar. Bij controle van de straat af, ziet men deze tekortkomingen niet. Hier moet iede die zulke ramen heeft zelf oppassen en maatregelen treffen. Anderzijds leenen zich juist de kleine dak vensters zoo goed voor een met eenvoudige middelen aan te brengen verduistering. Controleert de lichtdichtheid dezer afslui ting bij dag. wanneer de zon schijnt. Als er dan geen licht van buiten naar binnen valt, is dit des avords in omgekeerde richting ook niet het geval. De schoolmeik. In Haarlem en Heemstede. Zooals wij eenige weken geleden hebben medege deeld is er kans. dat ook dit jaar weder schoolmelk op de Haarlemsche scholen zal worden verstrekt. Naar wij vernemen is zake nog geen beslissing genomen kunnen worden, doch verwacht mag wor den. dat binnenkort een besluit zal worden geno men. Te Heemstede. Te Heemstede zal binnenkort weer begonnen wor den met de verstrekking van melk op de scholen. Bij een inkomen vafi minder dan f 1000 behoeven Ae ouders niets daarvoor te betalen, f 1000f 15 00, f 0.10 per kind in de twee weken en boven f 1500 f 0.32 cents per twee weken. De hoeveelheid melk, die verstrekt wordt bedraagt 1$4 L. per veertien dagen, hetgeen hierop neer komt, dat zeven dagen por twee weken riielk kan worden verstrekt. Het Prov. Waterleidingbedrijf in Noord-Holland. Reeds 110.000 aangeslotenen. AMSTERDAM. 20 Sept. Nadat op 2 September 1936 de 100.000 ste 'aansluiting op het provinciale waterleidingnet van Noord-Holland was tot stand gekomen, is dezer dagen het 110.000ste perceel aan gesloten. In vijf jaren tijds is derhalve het aantal aangeslo- teuen bij het Noord-Hollandsche overheidsbedrijf, dat thans bijna 22 jaren bestaat, met 10.000 of 10 procent toegenomen. Het spreekt wal vanzelf, dat ideze gebeurtenis bij het P. W. N. als een belang rijk feit wordt beschouwd. Aan den heer Jb. Daan te Heerhugowaard, die als 110.000ste afnemer in de annalen van het P. W. N. werd geboekt, werd een bloemstuk ter herinne- (rlng aan dit feit aangeboden. Voorts kreeg hij een gratis abonnement gedurende het eerste taar van jaansluiting. Inschrijving van vrachtauto's. Het A.N.P. meldt: Het is gebleken, dat vele personen, die op 15 Mei 1941 houder waren van vrachtauto's, als bedoeld in de inschrijvingsbeschikking 1 1941 verzuimd hebban deze voertuigen tiidig te doen inschrijven in de vanwege den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat te houden registers. Tot 1 October 1941 bestaat voor de hier bedoelde personen de gelegenheid hun verzuim te herstellen. Zij zullen daartoe bij den rijks(hoofd)inspecteur van het verkeer voor ieder voertuig een (rose) for mulier (inschrijvingsformulier 1 1941 voor vracht auto's) moeten aanvragen en dit behoorlijk inge vuld voor 1 October 1941 bij dien rijks (hoofd in specteur moeten inzenden of inleveren. Voorzoover de aangever thans niet meer houder van het voertuig is, behoort de inschrijving toch door hem te geschieden, doch dient daarbij te worden vermeld, wat met dit voertuig is geschied. Tegen allen, die op 1 October 1941 niet aan hun verplichting hebben voldaan, zal een strafvervol ging worden ingesteld. Niet nakoming van deze ver plichting kan worden "gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden, alsmede verbeurdverklaring van het motorrijtuig. Hieronder te verstaan motorrijtuigen, opleg gers en aanhangwagens, geheel of gedeeltelijk in gericht tot vracht- of veevervoer, alsmede motor rijtuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers of aanhangwagens (met uitzondering van landbouwtractoren). Het zilveren jubileum van Mgr. Van Vlijmen. Ter gelegenheid van het. zilveren bisschopsjubileum van den Bisschop van Haarlem der Oud-Katholieke Kerk, Mgr. H. T. J. van Vlijmen, werd hedenmor gen in de kerk aan den Kinderhuissingel te Haar lem, een plechtige herdenkingsdienst gehouden. De Mis werd gecelebreerd door den jubilaris. Prof. C. Wijker. was priester-assistent, pastoor J. v. d. Oord, diaken, pastoor H. J. Verhey subdiaken, pas toor Th. Moleman, ceremoniarius en pastoor A. R. Heylïgers, wierook er. Mgr. prof. dr. A. Rinkel. Aartsbisschop van Utrecht was eveneens bij de plechtigheid tegenwoor dig. Voor den dienst werd gezongen de lofzang ..Kom. geest des Devens" terwijl onder de Mis de gezangen van de 21ste Mis van A. B. H. Verhey ten gehoore werden gebracht. Pastoor J. v. d. Oord te Amster dam hield-de feestpredikatie waarbij hij als tekst had gekozen. Ducas 2: 29-31. Op dezen dag, aldus spreker.' brengt onze blsschoh lof aan God als dank voor 't feit, dat hij thans 25 jaar den bisschopszetel van Haarlem bekleedt. De vreugde die zijn hart vervult is de vreugde van de lof en dank jegens God. Een van hart en één van zin zullen wij met den Bisschop het offer en de jubel van dezen dienst opzenden naar den hemel. Wat is het diepste verlangen van ons hart, waar aan onbreekt het ons het meest? Dat is het verlangen naar vrede. De vrede waar door wij getroost alle hax-dheden en alle bitterheid van dit leven kunnen doorstaan. Nu laat Gij Heer, Uw dienaar in vrede gaan. Is niet deze innerlijke vrede de grootste schat die de jubilaris zich in al die jaren' verworven heeft? Doch niet alleen vrede doch ook Dicht is zijn deel geworden. De Apostel Johannes heeft gezegd: God Is Dicht en da't is een dor diepzinnigste woorden die ooit over God gezegd zijn. Daarom hebben de schilders van alle eeuwen de gestalte van Jezus ge schilderd in een zee van licht waarin zich alle ver gankelijkheden des levens oplossen. In dat Dicht heeft de jubilaris 47 jaar als priester,, waarvan 2 5 jaar als bisschop gewerkt. 1-Iij heeft het altijd als zijn taak gezien, dat Goddelijke Dicht verder te vërspreiden en te verbreiden. Met het „Glorie- zij den Vader" van den jubila ris zullen wij dan ook allen in kunnen stemmen, want God heeft bepaald dat velen zullen danken voor de Genade, die Hij zoo overvloedig aan u heeft geschonken ten bate van alle anderen. Organiste in dezen dienst was mevr. Vrugt-Hol: het koor stond onder leiding van pastoor v. d. Steen Na den dienst werd de jubileerende bisschop toe gesproken door den Aartsbisschop van Utrecht der Oud-Katholieke Kerk. Mgr. Prof. dr. A. Rinkel. Indien iemand afkeerig is van het vieren van ge denkdagen, dan zijl gij het. Uw zilveren Jubileum is echter niet van uw persoon alleen doch van heel de kerk in ons land. ja zelfs van buiten de landsgren zen. Het algemeen belang, het heil der geheele kerk gaat boven dat .an een onderdeel. Gij zijt dan ook een representant van deze gedach te van den H. Cinrianus van Carthago. Op de buiten- landsche bisschopsconferenties werd jjw persoon al tijd ten zeerste gewaardeerd. Doch ook bij de con ferenties in ons eigen land was uw werk onbaat zuchtig. toegewijd, zakelijk en klaar als het steeds, was. een voorbeeld voor velen. De geestelijkheid eert U als vaderlijk vriend. Uw bisschoppelijke figuu: met al zijn 'deugden van blijdschap, eenvoud, open heid en waardeering voor anderen is op het geheele terrein der Oud-Katholieke Kerk bekend. Overal waar gij kwam, was gij de vertrouwde gast en do geliefde herder. De Kerk dankt haar Heer en God dat iedere gave, die U geschonken werd. dooi; U is doorgegeven tot bloei der Kerk en tot heil van zeer velen. Als voorzitter van het huldigingscomité sprak pastoor C. F. Nieuvvenhuyzen te Haarlem een kort woord. Wat ik te zeggen heb, aldus spr. dat is niets an ders dan U nogmaals de overtuiging te geven van de vreugde en dankbaarheid waarin de geheele kerk en in het bijzonder uw bisdom zich thans met U ver- eenigd voelt. Een zuiv ere blijheid en een zuiver 'af gestemde dankbaarheid. Als tiiting van die gevoelens van blijheid en dank baarheid bood spreker een offer aan van de geloo- vigen waardoor do uitvoering van verschillende de siderata ten bate der Kerk mogelijk zullen worden. De 71-jarige jubileerende bisschop sprak vervol gens een woord v an dankbaarheid. Ik sta versteld en ik had nooit gedacht dat ik zooveel, laat ik zeggen onbewust, gebracht 'neb aan de Kerk in wier dienst ik sta, zoo zeide de bisschop. Niemand was meer verwcfnderd dan ik. aldus spr. toen ik nu 2 3 jaar geleden tot bisschop werd be noemd. Als ik echter al de teekenen van liefde en genegenheid, die ik dezer dagen heb mogen ontvan gen. naga en als ik daaruit mag concludeeren, dat ik de Kerk wier dienaar ik ben eenigszins vooruit heb geholpen, dan weet Ik, dat ik niet vergeefs geleefd heb. Als ik in die 2 5 jaar gedachtig aan het woord van den Apostel Paulus trouw heb mogen zijn dan ben ik niet onnut geweest. Het meest vervuld me dezen dag.de dankbaarheid. Als ik op al die gevoe lens van genegenheid een ding mag antwoorden dan is het dit: toont deze genegenheid en deze dankbaar heid door u steeds ijverig te betoonen in den dienst uwer Kerk. Aanrijding met doodelijken afloop. Wielrijdster overleden. De Commissaris van Politie te Haarlem, verzoekt de personen, die getuige geweest zijn van een aanrijding tusschen een personenauto en een wielrijdster op 19 September 1.1. des voormiddags te 7.]/2 uur in de Ken- nemerstraat nabij de Frans Halsstraat, tengevolge waarvan deze wielrijdster is overleden, zich ten spoe digste aan zijn bureau, Smedestraat 9, te willen ver voegen. Naar aanleiding van het bovenstaande vernemen wij, dat Vrijdagmorgen te aangeduider plaatse een om streeks 35-jarige wielrijdster uit Haarlem-Noord werd aangereden door een personenauto. Oogenschijnlijk was het ongeval van weinig ernstigen aard; de wiel rijdster had eenige naar het scheen weinig beteeke- nende kwetsuren opgeloopen. Niettemin achtte men het noodzakelijk, haar ter observatie in een der zie kenhuizen te Haarlem op te nemen, waar zij thans is overleden. Welke bonnen zijn thans geldig? ran 21 t.m. 27 September: 36- Brood 36 Brood 36 Vleesoh 36 VI.waren 36 Melk I 37 Reserve van 7 Sept. t. W&nte. IBro0(1 e6bak V? rants. Vleesch of 1 rants. vleesohwarei 1 3/4 D. Melk 3Vs K-G- Aardappelen 4 Oer - 1 K-G. 250 gr. 500 gr. Bloem1/- rants. Bloem, brood of gebak Suiker Koffiesurrogaat Jam 114 Algemeen 115 116 34-35 36-37 O Rijst 2 50 gr. Rijst C Havermout 250 gr. Havermout 117 Algemeen 250 gr. Havermout 118 250 gr. Gort 119 100 gr. Vermicelli of maizena 36-37 Kaas 100 gr" Kaaa ran 1 Sept. t m. 24 Sept.: 34-35 Boter 250 g 34-35 Vet 250 g Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O (2 D.) tot 5 October, Zeep Bon 113 en Bon B Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 30 Sept., Scheerzeep Bon J (Texticlkaart) t.m. 31 December. Niet meer geldig zijn de bonnen: 35 Brood. 35 Vleesch en Vleeschwaren, 35 Melk 1 en 36 Reserve (aardappelen). Sociale wedkamp van Duitsche bedrijven in Nederland. 's-GRAVENHAGE, 20 Sept. Op plechtige wijze en in tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris heeft hedennamiddag in het gebouw van het Rijkscommis sariaat aan den Kneuterdijk de opening plaats gehad van een „Deistungskampf der Deutschen Betriebe" in Nederland, waarvan de bedoeling is op sociaal gebied het hoogst mogelijke te presteeren, volgens nationaal- socialistisch principe, hetgeen weder ten goede komt aan den algemeene bloei van het bedrijf. De plechtig heid, waarbij vele Duitsche „Betriebsführer" tegen woordig waren, werd mede o.m. bijgewoond door Oberdienstleiter Schmidt (General-Kommissar z.b.v.), minister dr. Fischböck, Oberdienstleiter dr. Hupfauer, Beauftragte für die Gesamtdurchführung des Deis- tungskampfes, Oberbereichsleiter Eftger. Ministerial- rat dr. Linnemeyer. leider van de Duitsche dienstpost, dr. Schnebel, Beauftragte voor Zuid-Holland, bene vens de heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V. De bijeenkomst, opgeluisterd door muziek van het Zepparonikwartet werd geopend door Hauptstellen- leiter Casselmann, die naar voren bracht, dat het in dezen bewogen-tijd voor iederen Duitscher plicht is den strijd „der kameraden aan het front te verlich ten. Dit kan gebeuren indien ook de Duitsche bedrij ven in Nederland een topprestatie leveren, hetgeen mede het doel is van dezen „Deistungskampf". Dr. Hupfauer gaf hierna een uitvoerige uiteen zetting van de sociale politiek, welke de bedrijven vol gens nationaal-socialistische principes dienen te vol gen. Deze politiek brengt mede, dat de arbeider zich geheel instelt op het bedrijf en er belang bij heeft het te doen bloeien. De sociale politiek is dus met de bedrijfspolitiek nauw verbonden. In dit verband schetste spr. ook de taak van den ondernemer, die de verantwoordelijke man is tegenover het Duitsche Ar beidsfront en dus tegenover de partij die het volk ver tegenwoordigt. De ondernemer vertegenwoordigt dus de N.S.D.A.P. in het bedrijf. De strijd welke nu ge voerd wordt is beslissend voor eeuwen. Dus is het plicht voor ieder Duitsch bedrijf zich te richten op de overwinning van het Rijkr De bedrijven te activeeren -tot zulk een prestatie en wel na dc sociale bedrijfs-* politiek, is het doel van dezen Deistungskampf. die een wedloop tusschen de bedrijven wil om dit te bereiken. In het bezette gebied is het mede de taak der Duit sche ondernemers, het vertrouwen van het Nederland sche volk te winnen en haar te doen zien wat natio- naal-socialisme is. De bedrijven kunnen zoodoende een belangrijke bijdrage leveren aan de redding der beschaving. Hierna voerde de Rijkscommissaris, Rijksminister Sevss Inquart het woord. Hij noemde deze bij eenkomst het begin van den Leistungskampf en uitte zijn vreugde erover, dat dr. Hupfauer zelf naar hier heeft willen komen na een zwaren arbeid aan de fronten. Spr. bracht naar voren, dat Nederland ligt in de Germaansche levensruimte en het Nederlandsche volk nog verstrikt is in een verouderde"*gedachten- sfeer. waarin het een beetje ingeslapen is. Het heeft weinig nut alleen maar propaganda te voeren door woorden. De feiten moeten spreken en zullen spreken door den socialen opbouw. Materieel kan het volk thans weinig geboden worden en er zijn tal van moei lijkheden. Men bedenke echter, dat naarmate meer Engelsche schepen zinken, de ruimte van Europa grooter wordt. Het gaat nu echter niet om materieel gewin, maar om hef begrijpen der lotsgemeenschap. Een Europeesche gemeenschap wordt opgebouwd, waarin de arbeid geen koopwaar is. Behalve tegen het kapitalisme gaat de strijd echter ook tegen het bolsjewisme, dat de persoonlijkheid geheel uitscha kelt. Van de 230.000 bedrijven in Nederland zijn eenige honderden Duitsch. Uit deze laatste moet het arbei dende volk zien, wat nationaal-socialisme is en de ondernemers dienen te beseffen, dat zij in dezen „Deistungskampf" mede arbeiden in den strijd van den Führer, die het kostbaarste in de schaal gewor pen heeft, namelijk Groot-Duitschland. Tenslotte heeft Oberdienstleiter Schmidt, leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland dezen wedkamp geopend, zijn dank uitsprekend voor deze opdracht, welke men om strijd zal pogen te ver vullen. Spr. dankte den Führer, die den weg aange wezen heeft om voor den arbeider het hoogste te be reiken. De plechtigheid was geëindigd nadat de aanwezigen de nationale liederen gezongen hadden. (A.N.P) VERDUISTEREN van 19.41 tot 7.26 Maan 22 Sept. onder 20.25, 25 Sept op 10.12 Duitsche artillerie in actie tijdens de verbitterde gevechten in de stad Szolta- nowka, waar ingesloten bolsjewistische troepen tevergeefs een doorbraak trachten te forceeren. (Foto Orbis-Holland), DUJTSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zondag. Havens van Southampton gebombardeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan den Zuidelijken vleugel van het Duit sche aanvalsfront ls de zee van Azow bereikt. De grondslag hiervoor werd gelegd door het heroieke optreden van een infanteriedivisie die den overtocht over den brecden benedenloop van den Dnjepr bij Berlslaw. op 60 Iv.M. ten Noordoosten van Cherson. onder de moeilijkste omstandigheden voltrokken en ondanks alle tegen aanvallen gehandhaafd had. De vernietiging van den in het gebied ten Oos ten en Zuidoosten van Kiew ingesloten tegen stander gaat voort. De Duitsche formaties, die uit het Westen Kiew waren binnengedrongen, zijn via de Dnjepr naar het Oosten opgerukt en heb ben zich vereenigd met de strijdkrachten die over de Desna uit het Noorden ten aanval getrok ken waren. Felle doorbraakpogingen van den vijand mislukten. De aantallen van gevangenen en buit nemen ieder uur toe. Eenheden der marine zijn diep doorgedrongen in de FInsche Golf: zij versterkten den gordel van mijnen en beveiligden de tpgen de Baltische eilanden ingezette operaties. Het luchtwapen hoeft ten Noordwesten van de Krim een patrouilleboot tot zinken gebracht, voorts een kanonneerboot en drie koopvaarders met in totaal 10.000 b.r.t. Inhoud, terwijl bom- treffers werden geplaatst op een Sovjettorpedo- boot. In den strijd tegen Groot Brittannië hebben sterke afdeelingen gevechtsvliegers in den afge- loopen nacht haveninstallaties en ravitailleerings- bedrijven van Southampton bestookt met bom men van zwaar en van het zwaarste kaliber. Treffers op opslagplaatsen, docks en militaire installaties der stad hebben aanzienlijke vernie lingen aangericht. Een reeks groote branden word waargenomen. Andere gevechtsvliegtuigen deden aanvallen op verscheidene vliegvelden en haveninstallaties in Zuid- en Oost-Engeland en brachten ten Noordoosten van The Wash een vrachtschip van 4000 b.r.t. tot zinken. Een tweede groote koopvaarder werd beschadigd. In het gebied van het Kanaal heeft het Britsche luchtwapen gisteren bij een aanvalspoging die geen effect had 39 vliegtuigen verloren. Daar van werden 35 door Jagers en 4 door marlnege- schut neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen wor den vermist. In Noord-Afrlka hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch tentenkamp bij Tobroek vernield. In don afgeloopen nacht is de vijand naar Nóord- en Zuidwest Duitschland gevlogen en met enkele vliegtuigen doorgedrongen tot aan de rijks hoofdstad. Door neergeworpen bommen ontstond schade van gering belang in woonwijken. Nacht- jagers en luchtafweergeschut hebben drie En gelsche bommenwerpers neergeschoten." Ook Zondag ernstige verliezen der Engelsche luchtmacht. Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt zijn Zondag bij luchtgevechten boven het Kanaalgebied dertig Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. De Engelsch-Amerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie. Lord Beaverbrook brengt een uitgewerkt plan naar 3Ioskou. Het D.N.B. deelt mede: Naar de Britsche Berich tendienst meldt heeft Lord Beaverbrook een gede tailleerd plan voor de Engelsch-Amerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie naar Moskou meiegenomen. Dit plan is door het Britsche kabinet goedge keurd. Reuter meldt dat c(e Sovjet-ambassadeur te Lon den Maisky in een oproep tot Groot-Brittannië o.a. gezegd heeft: „Wij hebben pantserwagen en nog eens pantserwa gens noodig, want onze verliezen aan pantserwagens zijn aan het 2000 mijl lange front gro,ot. Wij heb ben uw hulp dringend noodig. Wij hebben een ge meenschappelijk front mot u. Zendt uw pantserwa genversterking onverwijld naar het front dat thans den grootsten vijandelijken druk te doorstaan heeft. Wie te juister tijd en op de juiste plaats geeft, geeft dubbel." Blijkens een D.N.B.-bericht uit New-York staat de New-Yorksche bladen nog geheel onder den indruk van de Duitsche overwinningsberichten van het Oostelijke front. De interventionistische New-York Post" geeft de alarmeerende stemming in Londen en Washington weer en verlangt dat de beste Ameri- kaansche oorlogsvliegtuigen zoo snel mogelijk naai de Sovjet-Unio zullen worden gezonden. Uit Washington meldt de correspondent van de „New- York Post" o.m. dat de Ver. Staten met goedkeu ring van Engeland het voornemen hebben het beste van hun beschikbare oorlogsmateriaal zonder verwijl naar de Sovjets te zenden. Men hoopt jacht vliegtuigen en lichte tanks naar Archangel te kun nen transporteeren. Deze haven Is met behulp van IJsbrekers nog tot Januari toegankelijk. Op dien datum hoopt men de Zuidelijke route via Iran te hebben uitgebreid. De correspondent van het Scripps Howard concern weet melding te maken van groote bezorgdheid £n Washington: De Engelsch-Ameri kaansche missie ziet zich in Moskou geplaatst te genover een zware taak. Zij moet wegen en midde len vinden om den bolsjewisten zonder verder uit stel oorlogsmateriaal t* doen toekomen. De „New-York Sun" schrijft dat het gevaar voor de Sovjets niet bestaat in verlies van meer ge- biedsdeelen, maar in het verlies van de groote In dustriecentra. Onderhandelingen tusschen Washington en Tokio op het doode punt? NEW YORK, 22 September (D.N.B.) In een be richt uit Hydepark beweert de „New York Times" dat de onderhandelingen tusschen de Ver. Staten en Japan op het doode punt geraakt zijn. De stilstand in de onderhandelingen zou ten deele te wijten zijn aan den tegenzin van den minister van buitenlandsche zaken Huil om Japan een bijzondere plaats in het Verre Oosten te verschaffen. Volgens inlichtingen uit de beste bron. aldus de „New York Times", bestaat er geen mogelijkheid op een oplossing, zoolang de Japan- sche houding niet toegeeflijker wordt, daar de Ver. Staten weigeren een oplossing te verkrijgen ten koste van China. NEW YORK. 22 September (D.N B.) President Roosevelt heeft een boodschap gericht, tot de Joden der Vereenigde Staten ter gelegenheid van het Israëliti sche Nieuwjaar, waarin hij o.a. zegt dat het land zich opnieuw moet wijden aan de vraagstukken welke op een oplossing wachten. Deze boodschap is door den rabbijn Wise voor de radio voorgelezen. Besprekingen van Roosevelt met Huil en admiraal Stark. Nieuwe acties van de Ameri- kaansche vloot tegen schepen der As? Het D.N.B. verneemt uit New York: President Roo sevelt heeft Zaterdagmiddag besprekingen gevoerd met staatssecretaris Hull en met den chef van de marine- operatieafdeeling admiraal Stark, aldus meldt de New York Herald Tribune" uit Washington. Volgens het blad zijn toonaangevende waarnemers van mee ning dat deze besprekingen voorloopers zijn van een bekendmaking betreffende*n!euwc acties van de Ame- rikaansche vloot tegen schepen der Spil op den At- lantischen Oceaan. Senator Wheeler heef! in een interview verklaard dat het bevel tot vuren van Roosevelt aan de Ame- rikaansche vloot te kennen geeft dat de president alles doet wat maar mogelijk is om de Ver. Staten in den Europeeschen oorlog te betrekken. Dit bevel draagt er toe bij het gerucht te bevestigen dat Chur chill Roosevelt bij de recente conferentie er op ge wezen heeft dat Engeland gedwongen zal zijn vrede te sluiten, wanneer de Amcrikaansche vloot niet bin- en 60 dagen aan den oorlog zou deelnemen. De republikeinsche afgevaardigde Fish heeft in een rede te St. Louis verklaard „de president moést het Congres de oorlogsverklaring'voorleggen, dan zou hij een nederlaag lijden in een verhouding van twee tegen één". V Victorie Duitschland wint uoor Europa op alle fronten. De eilanden Oesel en Moon (Oostzee) in Duitsche handen Ten Oosten van Kiew 150.000 gevangenen gemaakt. Extra berichten van het Duitsche opperbevel. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 September (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „In voorbeeldige samenwerking hebben afdee lingen van leger, luchtmacht en marine een nieuw belangrijk succes behaald. Arendsburg, de hoofdstad van Oesel, is in een vastberaden aanval genomen. Moon en Oesel zijn daardoor hecht in onze handen. Op het Westelijk deel van Oesel bevinden zich nog slechts verstrooide deelen van het gar»izoen van Oesel. Hun vej-nietlglng kan elk oogenblik verwacht worden." Een tweede extrabericht van het Duitsche opper bevel luidt:' „In het verloop van den ten Oosten van Kiew aan den gang zijnden omslngellngsslag hebben het leger van generaal-veldmaarschalk Von Relchenau en de pantserlegers van de kolonels- generaal Von Kleist en Guderlan sterke deelen van den omsingelden vijand vernietigd en reeds thans ruim 150.000 gevangenen binnengebracht, benevens 151 tanks, 602 kanonnen en een onover zienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buit gemaakt. Het uiteenslaan van de overige i deelen van-den ingesloten vijand Is in vollen gang. Ver dere. groote aantallen gevangenen en bult kun nen verwacht worden." Dertien koopvaardijschepen tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER, 22 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan twee vijandelijke convooien en een alleen va rend koopvaardijschip aangevallen. In harden strijd werden dertien zwaar geladen schepen, waaronder vier tankschepen, in totaal metende 82.500 br.t. tot zinken gebracht. Een ander schip werd door een treffer van een torpedo bescha digd. Drie bewakingsvaartuigen onttrokken zich aen den aanval en lieten het convooii in den steek. Engelsche vliegtuigverliezen aan het Kanaal HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 20 September (DNB) Het opperbevel von de weermaoht maakt bekend: ..Hedenmiddag ondernomen aanvalspogln- gen van de Britsche luchtmacht zijn aan het KanaaJ met zware verliezen voor den vijand ineengestort. Duitsche jagers schoten in hevige luchtgevechten, volgens de tot dusver ontvan gen berichtej. 35 Britsche Jachtvliegtuigen neer. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. De marineartillerle schoot bovendien vier Britsche bommenwerpers neer. zoodat het to tale verlies van dea vijand 39 vliegtuigen be draagt Goederen te Hillegom in beslag genomen. Eenige arrestaties. Naar wij vernemen is te Hillegom beslag gelegd op een grooten voorraad levensmiddelen en andere goederen. Naar schatting bedraagt de waarde van een en ander bijna een halve ton. In beslag werden genomen ongeveer 1000 k.g. thee, eenige duizenden kisten sigaren, vleesch, spek, kleedingstukken enz. In verband met deze zaak zijn eenige personen aangehouden. Montessori-onderwijs te Haarlem. Een zilveren feest. 5 October 1916 werd te Haarlem de eerste Haarlem sche Montessorischool opgericht De school was des tijds alleen bestemd voor leerlingen van 3—6 jaar. Er werd dus alleen voorbereidend onderwijs gegeven. Zij was gevestigd in de Emmastraat No. 9. Naar wij vernemen zal de herdenking van een kwart eeuw Montcssori-onderwijs te Haarlem worden ge vierd met eenige feestelijkheden voor de kinderen der Haarlemsche Montessorischolen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1