Haarlems Dagblad Vernietiging van 50 Sovjet-divisies. 59e JAARGANG No. 17874 Uitgave lourens*Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaploln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PgEREBOOM Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- èn Feestdagen ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Hoofdredacteur WOENSDXG 24 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers. 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. De eerste stedenschoontocht in Haarlem. Groot aantal deelnemers. De eerste stedenschoondag die door den A.N.W.B. n samenwerking met Haarlem's Bloei Zaterdag 27 ieptember te Haarlem wordt gehouden belooft een yoot succes te worden. Ongeveer 472 touristen zullen an dezen tocht deelnemen. Zooals men weet ver rekken de deelnemers van hótel Llon d'Or aan den Iruisweg. Parkeerterreinen te Haarlem. De tegenwoordige toestand. In ons vorig nummer hebben wij medegedeeld dat iet gemeentebestuur van Zandvoort een schrijven intvangen heeft van den Secretaris-Generaal van het lepartement van Binnenlandsche Zaken waarin be waar gemaakt wordt tegen het» heffen van rechten ■oor het parkeeren van auto's op den openbaren weg. Ir bestaat zoo wordt er bij gezegd alleen geen lezwaar tegen het vragen van parkeergelden voor wagens die geplaatst worden op een speciaal voor dat loei ingericht terrein. Het gevolg van deze aanschrij ving is dat de burgemeester van Zandvoort de hef ing der parkeergelden uit de Precario-verordening leeft geschrapt. Wij hebben geïnformeerd hoe de tegenwoordige toe- tand te Haarlem Is. Daarbij bleek ons dat Haarlem's emeentebestuur reeds eenigen. tijd geleden de Pre- ario-verordening gewijzigd heeft In den geest van lovenbedoelde aanschrijving. De verordening staat iog alleen toe het heffen van parkeergeld op de ïroote Markt omdat een gedeelte daarvan vfeor het larkeeren speciaal in orde gemaakt is. Er moest een ubbeltje voor maximaal 6 uur betaald worden. Wel paren er ook eenige andere parkeergelegenheden In de tad maar daar was parkeergeld niet verplicht. Er tond een waker en als belooning voor de zorgen die Ie wachter aan de wagens gaf kon de automobilist lem een fooitje geven. Nu er door de benzine-schaarschte weinig auto's neer rijden, is de bewaking der parkeerterreinen tij- ielijk opgeheven fer worden dus ook geen parkeergel- jen meer op de Groote Markt geheven. Te Haarlem is evenwel in dezen tijd blijven be taar, de heffing van precarlo-gelden voor het in ge- ruik nemen van gemeentegrond door automobilisten. !r waren indertijd veel menschen die hun auto vrij leregeld op den openbaren weg lieten staan. Zij noesten als zij dit alleen overdag deden 6 gulden per sar in de gemeentekas storten. Als zij hun wagen ook rij geregeld 's nachts buiten lieten staan, werd dit srief opgevoerd tot 24 gulden. Onder deze bepaling ielen bijvoorbeeld zakenmenschen die buiten de ge- leente woonden en hun auto overdag meestal in de imgevtng van hun kantoor of zaak in Haarlem op den ipenbaren weg neerzetten. Aan deze verplichting wordt nog de hand gehouden, naar omdat er veel minder auto's rijden zijn er nog lechts weinig autobezitters die uit dezen hoofde geld n Haarlem's gemeentekas storten. Twaalfjarig jongetje te Haarlem door auto overreden. Aan de gevolgen bezweken. Dinsdagmiddag fietste de twaalf jarige A. H. Nessen p het Kennemerplein te Haarlem. Achter hem »ed een auto. De knaap week naar rechts uit, loch raakte met zijn voorwiel het achterwiel van voor hem rijdende fietser. Hij viel en Ie auto reed over hem heen. Het slachtoffer terd zoo ernstig gewond, dat de dood vrijwel on- fclddellijk intrad. Het waterverbruik te Haarlem. Het sproeien der tuinen heeft veel invloed daarop. Blijkens de Statistische Gegevens der gemeente laarlem zijn de Haarlemmers blijkbaar In het alge neen op het water aan het bezuinigen, alleen de naanden dat de tuinen gesproeid moeten worden ma- en een uitzondering. In het le kwartaal van 1941 werden door de Gem. Waterleiding opgepompt 534.449 M3. tegen 557.466 in letzelfde tijdvak van 1940. Een vermindering dus var 3017 M3. De cijfers over het 2e kwartaal geven een eigen- iardig beeld. 1940 1941 April 203.073 186.225 Mei 199.992 208.732 Juni 190.593 231.682 Het sproeien van de tuinen heeft natuurlijk invloed ip het waterverbruik. In April Is weinig gesproeid, In lei iets meer en in Juni veel. Dit maakt dat er nu in het 2de kwartaal 626.639 M3. irater verbruikt is tegen 593.658 in dezelfde maanden ran 1940. Het le kwartaal gaf bij 1940 vergeleken een a g e r waterverbruik van 23.017 M3. te zien, maar iet 2e kwartaal sloot met een hooger verbruik van 2.981 M3. BEGRAFENIS MfcJ. DE RIDDER. Dinsdagmiddag had op de Algemeene Begraafplaats te eemstede de begrafenis plaats van wijlen me;.!. De Ridder, oofd van de fröbelschool aan do Oranjekade te Haar- :m. Het schoolbestuur was hierbij vertegenwoor- Igd door de -heerfen L. J. Kas, voorzitter, H. Brouwer, ice-voorzltter. A. L. Aronds,- secret.-penningmees- tr en mevr. Hoeben. commissaresse. Het onderwijzend ersoneel door mei. Martens, terwijl mede aanwezig wa rn vele ouders van kinderen die deze school bezoeken n vele vriendinnen en vrienden der overledene. Nadat het stoffelijk overschot onder een schat van bloe ien was opgebaard, waaronder was een groot bloemstuk an de leerlingen en een van het schoolbestuur voerde llereerst het woord de heer L. J. Kas, die, sprekende imens het schoolbestuur het groote verlies schetste voor e school, omdat juffrouw Jo en de school tvtee niet te ihelden begrippen waren, daar zij geheel op ging in haar erk en de school als het ware haar levensdoel was, en eze door haar zorgen steeds in bloei was toegenomen. Haar heengaan, aldus spr. is een groot gemis voor de Inderen Mede namens hen wenschte spr. haar een Rust zacht" toe. Ds. H. E. Beker, schetste, na Psalm 23 gelezen te hebben, et leven der ontslapene, die na veel lijden en strijden [gaan is naar het eeuwige Vaderhuis. Nadat daarna het offelijk overschot in de groeve was neergelaten, en Ds eker de begrafenisliturgie had verricht, dankte een fa- ulielid voor de getoonde belangstelling. Bon 36 en 37 voor boter. 's-GRAVENHAGE. 24 September. De secretaris generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat, zooals reeds eerder werd aangekondigd, in den vervolge gedurende een tijdvak van 19 dagen twee bonnen voor het koopen_van boter zullen worden geldig verklaard. Gedurende het tijdvak van Donderdag 25 September t/m Maandag 13 October a.s. geven de met „36" en „37" genummerde bonnen van de boter- en vetkaart elk recht op het koopen van 250 gram boter. Op de bonnen van de vetkaart zal per 250 gram boter 22% cent reductie worden verleend. EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het cand. ex. economische wetenschappen de hèeren P. Gootjes en A. J. van Dijk. PERSONALIA. De agent van politie le klasse D. W. van Akooij slaagde bij het te Amsterdam gehouden examen voor het politiediploma. VERDUISTEREN van 19.35 tot 7.28 Maan 24 Sept. onder 21-32, 25 Sept. op 12.48 Welke bonnen zijn thans geldig? van 21 t.m. 27 September: 36- Brood 36 Brood 36 Vleesoh 36 VI.'waren 36 Melk I 37 Reserve 4 rants. Vï ra-nts. rants. 1 rants. 1 3/4 L. 3»/Ï K.G. 7 Sept. t.m. 4 Oct.: 114 Algemeen 115 116 34-35 36-37 C Rijst C Havermout 117 Algemeen 118 119 34-35 36-37 1 K.G. 250 gr. 500 gr. Bloem Vï rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. Kaas 100 gr. Brood af gebak (Vleesch of vleesohwaren Melk Aardappelen Suiker Kofflesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermioelll of maïzena van 7 Sept. t.m. 24 Sept.: 34-35 Boter 250 g 34-35 Vet 250 g Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O (2 L.) tot 5'October, Zeep Bon 113 en Bon B Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 30 Sept.. ^heerzeep Bon J (Textlelkaart) t.pi. 31 December. Niet meer geldig zijn de bonnen: 35 Brood. 35 Vleesch en Vleesohwaren, 35 Melk I en 36 Reserve (aardappelen). 2-JARIGE JONGEN REDT 8-JARIG JONGETJE IET LEVEN. Een dezer dagen raakte de -jarige Martin Godyk tijdens het spelen in de -eidschevaart te Haarlem; de passeerende Tonny ïouwenaar, oud 12 jaar, sprong zonder aarzeling tekleed te water en het gelukte hem Martin van *n wissen dood te redden. Foto: Tonny (links) 6p bezoek bij Martin, die op dokters advies eenige dagen het bed moet houden. (Foto Stevens) DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Haven van Great Yarmouth gebombardeerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 September (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Nadat de ultvalspogingen van de bolsjewisti sche strijdkrachten die in het gebied ten oosten van Kiew waren ingesloten zonder succes geble ven waren, hebben zich toenemende verschijnselen van ontbinding onder de vijandelijke strijd krachten vertoond. Op vele plaatsen hebben de officieren en commissarissen der Sovjets op laffe wijze de vlucht genomen en hun troepen in den steek gelaten, ten einde zichzelf in veiligheid te stellen. Niettemin konden zij hun lot niet ont gaan. Het aantal* krijgsgevangenen uit dezen veldslag is Inmiddels gestegen tot 3SO.OOO. Meer dan 570 pantserwagens en 2100 stukken geschut werden tot dusver buitgemaakt of vernietigd. Deze cijfers stijgen nog voortdurend. Vijftig divisies der Sovjets kunnen als volkomen vernietigd be schouwd worden. Onder de gevangenen bevindt zich de opperbevelhebber van het vijfde Sovjet- leger. Behalve de reeds genoemde legers heb ben aan den gelukkigen afloop van den slag ook de legers van Generaloberst Frelherr von Weichs en van den generaal der Infanterie, von Stülpna- gel een belangrijk aandoel gehad. In den strijd tegen bolsjewistische zeestrijd- krachten en transportschepen heeft het luchtwa- pen ook gisteren groote successen behaald. Duik bommenwerpers hebben ten Zuiden van Odessa een kruiser met bommen gestookt, die daarop In brand geraakte. Voorts werden een torpedoboot en een patrouillevaartuig ernstig getroffen en werden negen vrachtschepen met tezamen 15.000 b.r.t. vernietigd. In de wateren van Kroonstad bracht het luchtwapen een kruiser an een torpedo- Jager tot zinken. Op een andere kruiser en twee torpedojagers werden bomtreffers geplaatst. Een tankboot geraakte in brand. Andere doeltreffende aanvallen waren gericht op militaire inrichtingen te Leningrad, voorts op spoorlijnen van den vijand om Brjansk en Char- kow, alsmede in de Krim. In den strijd tegen de Britsche ravltailleerings- scheepvaart bracht het luchtwapen in den afge- loopen nacht ten Oosten van de monding van de Humber een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. tot zinken en bombardeerde de haven van Great- Yarmouth. Bij de afweer van een vijandelijken luchtaanval op een convooi schoten mljpvegers vier Britsche vliegtuigen omlaag. Noch des nachts noctr overdag heeft de vijand eenige militaire actie boven het gebied van het Duitsche rijk ondernomen." DE STRIJD IN HET OOSTEN. Ook de manschappen der gemotoriseerde Duitsche legerafdeelingen kennen geen hinderpalen. Wanneer een rupswagen alleen den last door het onbegaanbaar terrein niet kan trekken, worden er twee aan elkaar gekoppeld. (Foto Orbis-Holland) Voor koken wordt geen anthraciet verstrekt. 's-GRAVENHAGE. 23 September. De directeur van het rijkskolenbureau vestigt er de aandacht van het publiek op, dat het den brandstoffenhandelaren tot nader order verboden .is anthraciet af te leveren op de bonnen gemerkt KF (kookdoeleinden). Deze maatregel is noodzakelijk, omdat anthraciet voor sommige doeleinden onmisbaar is, terwijl voor koken zeer goed andere brandstoffen gebezigd kunnen wor den. (A.N.P.) Nog geen erkenningen bij het Ziekenf ondswezen. Het Is aan den commissaris, belast met het toe zicht op dt ziekenfondsen ter oore gekomen, dat hier en daar in den lande vanwege ziekenfondsen of bij het ziekenfondswezen betrokken personen en ook wel door daartoe behoorende particuliere in stanties wordt getracht andere fondsen te bewegen tot het ohdernemen v^n stappen van organisatori- schen aard. Tevens is men er op uit overheveling van leden te bewerkstelligen. Hierbij zou dan als argu ment worden gebezigd, dat men tot een zoodanig optreden gerechtigd zou zijn, op grond van het feit, dat men reeds erkenning of toelating in .den zin van het ziekenfondsbesluit heeft verkregen. Naar aanleiding hiervan maakt de commissaris bekend, dat nog geen erkenning of toelating van ziekenfondsen Ingevolge bedoeld besluit heeft plaats gevonden. Zelfs zijn de desbetreffende uit voeringsvoorschriften, waarbij zal worden vastgesteld ln welken vorm het verzoek tot erkenning of toela ting zal dienen te geschieden, nog niet gepubliceerd. Overigens moet worden opgemerkt, dat erkenning of toelating nog geenszins een optreden als bovenver meld zou veroorloven. Verkoop van acetyleenlampen geregeld. 's-GRAVENHAGE, 23 September. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is voor acetyleenlampen een rijks- keur als goedkeurlngsmerk ingesteld. Ondernemin gen, die zfch met de vervaardiging van acetyleenlam pen bezig houden, zijn verplicht te zorgen, dat de ver vaardigde lampen tot een door of vanwege den di recteur-generaal van den arbeid goedgekeurde soort behooren. Voor de verkrijging van het goedkeurlngsmerk moeten de lampen aan een aantal in het besluit na der omschreven veréischten voldoen. Deze zijn ge richt op de veiligheid van den gebruiker. De lamp moet ln het algemeen technisch Juist zijn gecon struèerd, voldoende stabiliteit bezitten en gemak kelijk draagbaar zijn. De uitvoering ook van de derdeelen moet solide zijn. Het ontwijken van gas tengevolge van lekkages mag niet voorkomen. Het Is verboden acetyleenlampen te verkoopen, te verhuren, af te leveren dan wel voor deze doelein den in voorraad te hebben indien de lampen niet voorzien zijn van het vastgestelde goedkeurlngsmerk en Indien niet bij iedere lamp wordt medegeleverd een duidelijke gebruiksaanwijzing, waarin tèn min ste is vermeld de ma ximumvulling van den carbid- houder, de te gebruiken stukgrootte van de carbid en de minimumvulling van den waterhouder. Over tredingen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoog ste duizend gulden. EEN HARDE WINTER. De winter vraagt van iedereen extra uitgaven. Vele landgenooten moeten daardoor gebrek lijden. Winterhulp Nederland zal zich weer over die Nederlanders ontfermen Uw bijdrage is daarvoor echter onmisbaar. Brengt daarom een bewust offer bij de begin Oc tober te houden lijstencollecte. Nu al Kerstbouten gestolen. Bij een inwoner van Heemskerk verdwenen 30 konijnen. In normale jaren worden er tegen Kerstmis nog al eens konijnen uit hokken en schuurtjes gestolen. De Kerstbouten zijn dan veel geld waard. Daarom wist elk die konijnen hield dat hij in dien tijd moest zor gen voor een goede afsluiting. Maar nu wachten de dieven niet tot Kerstmis, zij blijken er nu ook al op uit te gaan. Bij den heer L. D. een inwoner van Heemskerk werden niet minder dan 30 konijnen gestolen. Een veehouder in Heemskerk was zoo onfortuinlijk dat hem een vet schaap ontstolen is. En het ergste is dat dit al de tweede keer is dat hem dit in den laat- sten tijd overkomen is. Een postzegel-jubilé. De firma Enschedé drukt ze 75 jaar. Er staat een jubileum op philatelistisch gebied in Haarlem te wachten: op 1 October a.s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat voor de eerste maal aan de ver maarde drukkersfirma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem opdracht werd verleend tot het drukken van Nederlandsche postzegels, een opdracht, die het be gin was van een eindeloo«e reeks van bestellingen tot het vervaardigen van postzegels zoowel voor Ne derland en koloniën als voor tal van vreemde staten. Dus de postzegel bestaat hier te lande 75 jaar? vraagt hier een argelooze niet-philatelist, wien het onbekend is, welk een veelbegeerd zegeltje dat blauwtje van 1852 is. Neen, zoo is het niet. Reeds in 1852 (dat is dus het volgend jaar juist 90 jaar geleden een nieuw jubilé) waren de eerste postzegels hier te lande ver schenen, maar dat was drukwerk van de Munt in Utrecht. In 1850 was er een wet betreffende het uit geven'van postzegels verschenen, in 1851 legde de mi nister deze wet ten uitvoer en nog een jaar later druk te de Munt in Utrecht de eerste vellen. Een jaar of tien later werd de voorbereiding getroffen voor een nieuwe emissie, die in 1864 verscheen. Maar In die tien jaaiv had het postwezen een uitbreiding van be lang gekregen. Ieder jaar werd de vraag grooter "en ten slotte schoot de capaciteit van de Munt te kort. Toen werd aanraking gezocht met de firma Ensche dé en op 1 October 1866, de volgende week dus 75 jaar geleden, ontving de Haarlemsche drukkerij de eerste opdracht. En het is wel aardig te vernemen, dat postzegelkenners er een geheele studie van maken, om te weten te komen, of een zegel van deze emissie, die van 1864 tot 1866 liep. nu op de Munt dan wel bij de firma Enschedé gedrukt werd. Toen nu deze eerste schaapjes over den dam waren volgden er al spoedig meer. De firma Enschedé bleef sindsdien de leverancierster van al dit soort gegomd waardepapier, dat ied,er onzer dagelijks hanteert, ves tigde in korten tijd ook ten aanzien van dit artikel haar reputatie, met het gevolg, dat In den loop der jaren behalve alle sindsdien in Nederland uitgegeven postzegels tallooze emissies uit het buitenland onder haar persen doorliepen. Het feit. dat. op 1 October 1866 de Haarlemsche drukkerij werd ingeschakeld in het postaal verkeer heeft ons dus wel wat te zeggen. Het hielp mede aan de wereldfaam, die onze stad op drukkerijgebied heeft en zoo past straks de wensch dat het de firma En schedé gegeven moge zijn, nog vele jaren de simpele zegeltjes te drukken, bij welker gebruik iedere afstand op aarde overbrugd wordt! U.L.O.-SCHOOL, LETTER B. De Oudercommissie van de school voor U.L.O., letter B hield een ouderbijeenkomst in het school gebouw aan het Weltevredenplein onder leiding van het hoofd, den heer J. B. J. van der Haar. In de ontstane vacatures van leden der oudercom missie werden met algemeene stemmen gekozen mevr. J. Hoekstra en de heeren T. van Barneveld en H. van Beek. JUBILEUM. Op 26 September as. viert de heer H. Seeder, Gen. de la Reystraat 69 te Haarlem den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Schotensche Metaal- warenfabrlek. dir. Fa. Heybroeks Groothandel, Am sterdam. Aanvallen der Sovjets ver ten Oosten van Smolensk gestuit. Naar het D.N.B. van deskundige zijde uit Berlijn verneemt zijn onder geweldige verliezen aan men schen en oorlogstuig bolsjewistische aanvallen ver ten Oosten van Smolensk op Duitsch vuur gestrand. Talrijke Sovjeteenheden hebben tweederde en meer van hun omvang bij deze poging om storm te loopen op de Duitsche linies verloren. De bolsjewisten storm den letterlijk over de lijken der gesneuvelden heen het Duitsche vuur in. Overal zijn zij teruggeslagen. Het is volkomen on juist om te spreken van een succesvol bolsjewistisch offensief, zooals Londen doet. Het officieele Moskou- sche Nieuwsbureau, zoo verklaart men verder, weet zelfs niet eens iets van deze beweerde bolsjewistische successen. Op 21 September hebben, naar het D.N.B. verder meldt, twee escadrons Sovietcavalerie een wanhopige poging gedaan om het voortdurende opdringen der Duitsche troepen ten Oosten van Kiew tot staan te brengen. Door het geconcentreerde Duitsche vuur mis lukte de aanval volkomen. De escadrons werden vol komen vernietigd. De weinige overlevenden werden gevangen genomen. Zij vertelden -dat zij de opdracht hadden den Duitschen opmarsch naar het" Oosten met alle mogelijke middelen tegen te houden. De politieke commissarissen hadden achter hen machinegeweren in stelling gebracht en gedreigd ieder te zullen neer schieten, die aanstalten maakte om om te keeren of ch aver te geven. In net Zuidelijke deel van het Oostelijke front zijn, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt. Duit sche troepen op 22 September in succesvolle gevech ten verder opgerukt. Op verscheidene plaatsen tracht ten de bolsjewisten met felle tegenaanvallen die door tanks werden gesteund het Duitsche oprukken tegen te gaan. In den loop van deze gevechten werden door de Duitsche troepen 2000 gevangenen binnengebracht en 34 Sovjettanks vernield. OPTREDEN VAN HET DUITSCHE LUCHT WAPEN. In het gebied van Leningrad heeft het Duitsche luchtwapen, naar het D.N B. verneemt, sterke strijd krachten gevechts- en jachtvliegers in actie gebracht ter ondersteuning van het leger in den strijd op den grond. In opeenvolgende aanvallen werden artillerie- en infanteriestellingen van de Sovjets met vele bom men bestookt. In ononderbroken opvolging vielen an dere Duitsche vliegtuigen de bolsjewisten in scheer- vlucht met boordwapens a^n. Bolsjewistische troepen concentraties en transportcolonnes werden uiteenge dreven. Verscheidene wegen werden met groote bom- trechters onbegaanbaar gemaakt, spoorwegtrajecten werden verbroken. De ravitailleeringsinstallaties van vitale doelen in Leningrad werden verscheidene ma len met bommen bestookt. Ook hebben Duitsche Stuka's gisteren nieuwe ge slaagde aanvallen gedaan op bolsjewistische veld- en artilleriestellingen op de Landengte van de Krim. Op een vliegveld werden loodsen en gebouwen zwaar be schadigd en tien vliegtuigen vernield. Eveneens wordt gemeld dat Stuka's en gevechts vliegtuigen Dinsdag in de Finsche golf een Sovjet schip zóó ernstig hebben getroffen dat het onder hevige ontploffingen begon te zinken. Bij vroegere aanvallen was dit schip reeds zwaar beschadigd. Het tweede Sovjetslagschip in de Finsche Golf de „Octo- ber-revolutie", dat Dinsdag zwaar beschadigd was, werd gisteren weer door twee bommen op het achter schip getroffen. In dezelfde haven werd aan boord van een grooten torpedojager brand veroorzaakt. Bij een aanval op een station ln de nabijheid van Charkof, waar 15 transporttreinen stonden, hebben Duitsche gevechtsvliegers ongeveer 150 spoorwagons vernietigd. Dezelfde formatie vernielde later op een ander station een transporttrein, terwijl in een an deren trein, die met brandstof geladen was. brand werd veroorzaakt De tankwagens ontploften en brandden geheel uit. BERLIJN, 23 September (D.N.B.) De oo het eiland Oesel nog aanwezige resten der Sovjettroepen zijn. naar het D.N.B. verneemt, ln <3en loop van 22 -Sep tember in verscheidene golven door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen Veldversterkincen. ar tilleriestellingen en bunkers kregen treffers. De naar alle kanten afgesloten bolsjewisten leden daarbij zware, bloedige verliezen. De Italiaansclie aanval op Gibraltar. ROME 24 September (A. N. P.). Over den aanval op Gibraltar, waaraan, zooals reeds bekend JS. vele Engel- sche schepen ten slachtoffer vielen, wordt nader gemeld dat de geheele opzet en uitvoering van Itallaansche zijde ontworpen werden. Er werd gebruik gemaakt van een geheel nieuw zeestrijdmiddel. De bemanning bestond uit vrijwilligers, die een bijzonder lange en harde leerschool hebben doorgemaakt en die reeds meermalen bewijzen hebben gegeven van moed en doodsverachting. De aanval werd ultgeveord op slechts enkele meters afstand van de kaden van de binnenhaven van Gibraltar, nadat dus de buitenste verdedlgingsring gepasseerd was. Afgezien van het feit, dat aan de Engelsche marine groote schade werd toegebracht, heeft thans ook de legende van de onaan tastbaarheid van Gibraltar.,, dat door de Engelschen de sterkste oorlogshaven ter wereld wordt genoemd, een niet meer te herstellen slag gekregen. Frauduleuze slachters zeer zwaar bestraft. De strengste straffen, die tot nu toe door den Hpar- lemschen economischen rechter zijn uitgedeeld, vielen hedenmorgen ten deel aan een slager en een veekoop man uit Haarlem. Deze verdachten hadden tezamen niet mirtder dan 24 kalveren en 24 schapen geslacht. De slager, die bovendien nog met een Haarlemschen collega 2 schapen en 2 kalveren had geslacht werd tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld en de vee koopman tot een half jaar. De andere slager, die bij de slachting van de twee kalveren en de twee schapen betrokken was, kreeg 2 maanden gevangenisstraf. „Ik hoop, dat men nu eindelijk eens zal gaan inzien", zei de Officier, die dezelfde straffen had geëischt, dat er een einde moet komen aan de frauduleuze slach tingen. Men ziet nu, dat er anders zware en als het moet zeer zware straffen zullen worden uitgedeeld. Volgende week beslissing over de Amerikaansche neutraliteitswet? Het D.N.B. verneemt uit Washington: Op de persconferentie heeft men president Roose velt vragen gesteld over het tot zinken brengen van het s.s. „Pinkstar", dat onder Panameesche vlag voer. Roosevelt zeide dat de regeering de kwestie van wa pening van Amerikaansche koopvaarders bestudeert en dat files gedaan wordt om deze schepen te bescher men.' Daarvoor zou een verandering van de neutrali teitswet noodig zijn. Uiterlijk de volgende week zal beslist worden hoever men zal gaan met de intrek king dezer wet. Roosevelt gaf toe dat de „Pinkstar" een stuk ge schut voerde en dat Panama eenige zijner koopvaar ders gewapend heeft. Hij deelde voorts mede dat de „Pinkstar" onder Canadeesche escorte had gevaren en een IJslandsche haven zou aandoen. Het schip was op 275 mijl ten Noordoosten van Kaap Vaarwel tot zinken gebracht. Het bélangrijkste doei, aldus Roosevelt, is de ver dediging van het land. Men moet dit doel niet uit het oog verliezen „terwille van kleinigheden", zooals de vraag, onder welke vlag een schip vaart en of het een stuk geschut aan boord heeft. Dergelijke bijzonderhe den zijn van geen beteekenis, wanneer men staat te genover een groep, die tracht „de geheele wereld te beheersehen". Het Congres heeft duidelijk verklaard dat de Vefeenigde Staten dengenen helpen die zich tegen deze „beheersching der wereld" trachten te verzetten. De Vereenigde Staten doen al het moge lijke om te verhinderen dat de .dictatoren" steunpun ten verkrijgen, vanwaar zij de Vereenigde Staten zouden kunnen „bedreigen". Daarom zijn er Ameri kaansche troepen op IJsland en daarom houdt men de zeewegen naar dit strategisch belangrijke eiland open. Ongetwijfeld, aldus Roosevelt, mogen koopvaarders op grond van het volkenrecht worden gewapend en het eenige dat ln den weg staat is de neutraliteitswet KNOX WENSCHT INTREKKING DER NEUTRALITEITSWET. Ter gelegenheid van de te waterlating van het slag schip „Massachusetts" heeft de Amerikaansche mi nister van Marine Knox een rede gehouden, waarin hij de intrekking van den neutraliteitswet eischte, omdat die de maatregelen der Vereenigde Staten be lemmert. aldus meldt het D.N B. uit New-York. Dege nen die trachten den oorlog van Amerika verwijderd te houden, aldus zeide hij, moeten geen last van ke tenen hebben. Men mag niet treuzelen met de ophef fing der wet. Volgens de laatste berichten van het Sovjetfront zijn de kansen op een overwinning ge ring, zoo vervolgde Knox. De verliezen in de Sovjet Unie zijn grooter dan die in èenigen vroegeren oorlog. BERLIJNSCH COMMENTAAR. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: De verklaring, welke Maandag in de Washingtonsche persconferentie door Hull is afgelegd, dat naar zijn meening de neutra liteitswet wijziging behoeft, ligt, naar men in kringen van de Welhelmstrasse zegt, volkomen in de Hjn van wat men reeds lang heeft kunnen waarnemen: een afwenden van de politiek dle^n de Ver. Staten voor de verkiezingen is beloofd. Wellicht heeft óok staats secretaris Hull met deze uitlating in opdracht van president Roosevelt een aanval ondernomen om da reactie van het volk in de Ver. Staten te kunnen vaststellen. Generaal Wavell in Tiflis. NEW YORK, 24 September (D.N.B.) United Press meldt uit Londen dat de opperbevelhebber der Britsch- Indische troepen, generaal Wavell, In Tiflis (Kaukasus) is aangekomen. Hij zou daar de verdediging van den Kaukasus moeten voorbereiden. Voorts meldt United Press dat het repareeren van de Iraansche spoorlijnen op de mogelijkheid duidt dat een Britsch expeditie- leger naar de Sovjet-Unie gestuurd wordt om ..de strategische petroleumvelden der Sovjets te verdedi gen". Naar de Associated Press meldt zou Wavell onlangs een ontmoeting gehad hebben met den Brit- schen commandant van hêt Midden-Oosten, generaal Auchinleck. om te confereeren over ..verdedigings vraagstukken. verband houdende met de jongste ont wikkeling". PJiilippijnsche reservisten opgeroepen. NEW YORK. 24 September (D.N.B.) De Associated Press meldt uit Manilla dat de komende twee of drie maanden tien divisies Philippijnsche reservisten ter stérijte van 125.000 man zullen worden opgeroepen. Zoodra de mobilisatie fs voltooid, staan alle Philippijn sche strijdkrachten onder bevel van de Vereenigde Staten. Havens aan de Engelsche Zuidkust aangevallen. BERLIJN. 24 September. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben ln den nacht van 23 op 24 September verscheidene havens aan de Britsche Zuid kust en aan het Bristol-kanaal met succes aangeval len. Verscheidene branden konden worden waarge nomen. De rede van minister Knox. NEW-YORK, 24 September. (D.N.B.) Volgens United Press heeft de minister van marine Knox zich ter gelegenheid van het van stapel loopen van het slagschip „Massachusetss" van 35.000 ton, veel duide lijker geuit dan uit de lezing van de Associated Press was gebleken. Hij eischte niet alleen de opheffing van de neutraliteitswet, doch ook het optreden van het leger, waar dit maar noodzakelijk zou zijn. Het leger moet gebruikt worden wanneer en waar dit noodig is. Knox wees het standpunt van de hand dat het le ger pas in actie treedt, wanneer „de vijand voet op grondgebied van de Ver. Staten zet". De formuleering van de Associated Press had geluid dat het nood zakelijk is hulp te sturen wanneer en waar deze veri eischt zou zijn.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1