Haarlem's Dagblad Vernietiging van Sovjetstrijdkrachten ten Oosten van Kiew. 59e JAARGANG No. 17875 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12- Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Directeur: Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 373, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. Twee zusters bij brand om het leven gekomen. Drama te Nieuwe Pekela. NIEUWE PEKELA, 24 September. Personeel van de N.V. cartonnagefabriek v.h. gebrs. Sparre- boom ontdekte een begin van brand ten huize van de dames Veld, aan de Wijk te Nieuye Pekela. Men verschafte zich toegang tot de woning en kwam tot de vreeselijk'e ontdekking, dat beide dames in lichter laaie stonden. Onmiddellijk werd hulp verleend en een dokter gewaarschuwd. Toen deze arriveerde, bleek de zestigjarige ongehuwde mej. K. Veld reeds te zijn -overleden. Haar zuster, de 56-jarige ongehuwde mej. M. Veld, werd met zware brandwonden naar het R.K. Ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Haar toestand was hoogst ernstig. Zij is enkele uren later overleden. De brand kon door het personftl fan de fabriek spoedig worden gebluscht. Naar de oorzaak van dit drama wordt een onderzoek ingesteld. De oorzaak van het drama moet gezocht worden ln het spelen met vuur door'een der beide zusters, die geestesziek was. Haar kleeren vatten daardoor vlam. Op haar hulpgeroep kwam de andere zuster toesnel len, doch ook haar kleeren geraakten in brand. (A.N.P.) De wraak van het knechtje. Clandestiene hahdel kwam daardoor aan het licht. Uit wraak vertelde een wegens diefstal ontslagen knecht- Je van een winkelier uit IJmuiden aan de politie, dat zijn baas zich bezig had gehouden met het verkoopen van vleesch zonder bon en dat wel op groote schaal. Toen de politie de zaak onderzocht bleek, dat de winkelier wel eens vleesch had betrokken van een slager die ln dien tijd In IJmtllden werkte. De slager hield echter voor den Econo- mlschen Rechter vol, dat het om niet meer dan 15 pond handelde, die de winkelier voor eigen gebruik noodig had gehad. De winkelier bevestigde dit en vertelde dat hij het andere vleesch van een „onbekende" had gekocht, een zekere „Karei". Deze „Karei de onbekende" was echter niet meer te achterhalen. Wel had eok een IJmuldensche aardappelenhandelaar bemiddeling verleend bij het zoe ken van klanten. Tegen den slager eischte de officier 1 maand en tegen den winkelier en de aardappelenhandelaar leder 3 maanden gevangenisstraf. Alle verdachten werden verdedigd door Mr. A. van Leyenhorst. die na een uitvoe rig pleidooi clementie vroeg. De economische rechter ver oordeelde den slager tot f200 boete, den winkelier tot 3 maanden en den aardappelenhandelaar tot 1 maand gevan- Verduisteren. Doé het goed, maar niet langer dan noodig'is. Er is pu al in heel "wat toonaarden gezongen, dat verduisteren ieders plicht is het verduisteren van vensters en deuren natuurlijk en dat we daarom •He uitstraling van licht bij avond en nacht moeten tegengaan. Dat kan iedereen nu wel weten en mocht hij het vergeten dan zal hij spoedig bemerken, dat de politie hem niet vergeet. We laten dus allemaal bij zonsondergang de zwarte gordijntjes neer of schermen op andere wijze af. Dat is een werkje apart en werkjes apart kosten HJd en een beetje moeite en nu wil het wel voorko men, dat men tegen dien tijd en moeite opziet en om spoedig gereed te zijn met verduisteren bij avond en ont-duisteren des morgens slechts een gedeelte van het materiaal hanteert en de rest laat zitten, bijvoorbeeld de bovengedeelten der vensters of een of meer ruiten bedekt laat. Met, een enkel woord moge er, nu het daglicht ons op wintersche wijze al meer en meer in den steek zal laten, voor gewaarschuwd worden, dat wie terwille van een weinig tijdvoordecl of gemakoverdag een I deel van zijn vensters bedekt laat, zich weinig bekom mert om zijn gezondheid en die van zijn huisgenoo- ten. Want het is een oude waarheid, geen grootér vijand van ziektekiemen is er dan het daglicht. Waar lucht en zonlicht kunnen komen wordt al wat in hët duister op onze gezondheid loert gedood of onscha- j delijk gemaakt. Waar het benauwd en schemerig is, neemt de kans op kwaal of ziekte toe. Dit te bedenken is in de komende dagen de plicht van iedere huisvröuw. Zoo lang het maar mogelijk is j late zij in de voor ons liggende maanden het dag licht onbelemmerd toetreden in ieder vertrek, waar bij huis- en slaapkamers natuurlijk het eerst in aan merking komen. Zij zie niet op tegen wat frissche lucht en bedenke, dat niemand gestorven is aan hel-, der licht of zuivere lucht, maar dat menigeen aan een verblijf in een onvoldoende verlichte ruimte of on zuivere atmosfeer heel wat lichamelijk ongemak te danken had. En daarom: Verduisteren is ieders plicht, maar als het geen verduisteringstijd is late men frissche lucht en volop daglicht in onbeperkte mate toe in woning en werkplaats! TENTOONSTELLING VAN HET WERK VAN DEN A.N.W.B. Ter gelegenheid van den A.N.W.B. wandeltocht or ganiseert de A.N.W.B. een kleine tentoonstelling in een der zalen van „Brinkmann" onder den titel „De A.N.W.B. in oorlogstijd", welke tentoonstelling Za terdag half twaalf door den heer De Bordes, lid van het Hoofdbestuur van dén A.N.W.B. geopend zal wor den. Poging tot bankroof te Oisterwijk Kantoorhouder werd neergeslagen.' Woensdagmorgen in de vroegte werden de bewo- j ners van de kom van de gemeente Oisterwijk opge- schrikt door het aanhoudend loeien van een sirene: de alarminstallatie van het gebouw van het Corres pondentschap van de Rotterdamsche Bankvereeniging in de Stationsstraat," aldus meldt De Tijd. Toen de waker en de politie in den donkeren nacht bij het gebouw kwamen, bleken de voordeur en het hek van den kluiskelder met een sleutel geopend. Aan de kluis zelf was niet geraakt. Het alarm had den dief verdreven. Aan deze mislukte poging tot diefstal was echter een drama voorafgegaan. De kantoorhouder van het Correspondentschap van de Robaver, de heer Bertens, die aan den Gemullehoe- kenweg woont, werd omstreeks vijf uur ln den mor gen wakker door een gerucht op de gang. Hij wilde het licht aansteken, dat evenwel weigerde In het donker liep hij de gang op, werd daar aangevallen met een hamer en liep daarbij eenige klappen op. Bij de worsteling viel hij van de trap Zijn echtgenoote Tiep naar buiten om hulp en werd eveneens door den inbreker mishandeld. Toen de bewoners van het in de nabijheid gelegen pension Carlton te hulp snelden, was de onverlaat reeds verdwenen. De politie werd te, hulp geroepen en een dokter gewaarschuwd. Terwijl deze nog zijn zorg aan de gewonden verleende, hoor de men het gillen van de sirene van het bankgebouw. Het kwam toen uit, dat de inbreker reeds in de ka mer van den heer B. was binnengedrongen en uit de kleeren de' sleutels had gestolen, vóór het gerucht op de gang den bewoner had gewekt. De recherche uit Tilburg verleent de Olsterwijk- sche politie bijstand in het opsporingswerk, dat thans nog voortduurt. De toestand van den heer en mevrouw Bertens was in den loop van den dag bevredigend. Stille Armen. De categorie stille armen is in ons land schrik barend groot. Winterhulp Nederland zal ook hen evenals in den afgeloopen winter opspeuren en steunen Maak dit mogelijk door werkelijk te offeren bij de begin October te houden lijstencollecte. Vermindering van prestatie is prijs- verhooging. Reeds eenige malen deelde de gemachtigde voor de prijzen mede, dat iedere directe of indirecte ver mindering van de prestatie bij een transactie wordt beschouwd als een verkapte prysverhooging, die uiteraard verboden is. Dit beteekent, dat ook het laten vervallen van aan de koopers verleende fa ciliteiten, zonder dat hiermede een prijsverlaging gepaard gaat, is verboden. Wanneer dus b.v. een winkelier op 9 Mei 1940 bereid was zijn afnemers zekere crediet-faciliteiten toe te staan (afbetaling b.v.) en hij dit thans niet meer doet, is hij verplicht een prijsverlaging toe te passen. Hij moet de prijzen der op 9 Mei 1940 onder dergelijke voorwaarden verkochte artikelen brengen op den prijs, die op 9 Mei 1940 voor con tante betaling gold. (A.N.P.) De „Smeroe" roert zich. BATAVIA, 24 September (United Press) Men maakt zich hier ongerust over de in hevigheid toe nemende werking van den vulkaan Smeroe, die als de gevaarlijkste vulkaan van Java geldt. Op het oogenblik is men bezig de bevolking van het in de buurt van den vulkaan liggenie gebied zoo snel mogelijk weg te voeren. De geleerden zijn van meening, dat het gevaarlijke punt nog niet is be reikt. De Smeroe. die 130 KM van Soerabaja ligt, stoot op het oogenblik lavamassa's en asch uit. De vlammen, die soms door de aschwolken heenbreken, zijn zelfs in Semarang, dat 400 KM van den vul kaan verwijderd is, zichtbaar. Welke bonnen zijn thans geldig? ran 21 t.m. 27 September: 36- Brood 36 Brood 36 Vleesoh 36 VI.war en 36 Melk I 37 Reserve 4 rants. 1/2 rants. Vr rants. 1 rants. 1 3/4 L. 3.V; K.G. van 7 Sept. t.m. 4 Oct.: 114 Algemeen 1 K.G. 115 250 gr. 116 500 gr. «IS? Bloem V» rants. C Rijst 25 0 gr. C Havermout 250 gr. 117 Algemeen 250 gr. 118 250 gr. 119 34-35 6-37 100 gr. Kaas 100 gr. Brood af gebak (Vleesch of 1 vleeschwaren Melk Aardappelen Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Havermout •Gort Vermicelli of maizena Kaas an 2 5 Sept. t.m. 13 Oct.: 36-37 Boter 250 g 36-37 Vet 250 g Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O (2 L.) tot 5 October, Zeep Bon 113 en Bon B Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 30 Sept., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. Niet meer geldig zijn de bonnen: 3435 Boter en Vet. Als het weer het toelaat, verricht de mandenmaker bij voorkeur zijn werk in de open lucht. Een tweetal aan den arbeid. (Foto Pax-HollandDe Haan c) Bestrijding van de tuberculose onder het vee. Maatregelen in Noord-Holland. De verplichte inkrimping van den rundveestapel en de daarmede gepaard gaande levering voor de vleesch voorziening van 20 pet. van de bij de vee houders aanwezige ru®deren, biedt een bijzondere gelegenheid tot het houden van een opruiming on der de zoogenaamde reactie-dieren, dit zijn runde- welke positief reageeren op de tuberculinatie en hierdoor als dragers van tuberkelbacillen zijn aange wezen. Het streven is daarbij gericht op het verkrij gen van een rundveestapel, welke, menschelijker- wijze gesproken, vrij is van tuberculose.» De in„ Noord-Holland werkzame organisaties op het gebied van de rundveefokkerij en de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee hebben deze aangelegenheid bereids met voortvarendheid aange vat. Door het bevorderen van een vrijwillig onder ling railsysteem, ten doel hebbende het vee uit tuber- culose-vrije stallen voor den veestapel te behou den hebben zij getracht de verplichte veelevering dienstbaar te maken aan een doeltreffende saneering van den overblijvenden veestapel. Hoezeer het aan medewerking van de zijde-van de belanghebbende veehouders in het algemeen niet ont breekt, bleek niettemin het gevaar te dreigen, dat met de gevoerde actie geen afdoend resultaat zou worden verkregen. Voor de veehouders, wier veebe- slag een percentage reageerders bevat, dat uitgaat boven het percentage van 20, hetwelk voor de ver plichte veelevering geldt, blijkt het ln vele gevallen onoverkomelijke bezwaren mede te brengen hunne reactie dieren boven het percentage van 20 vrijwillig voor de slachtbank te leveren, aangezien de offers, welke van hen worden gevorderd voor de voor -het bedrijf noodzakelijke vervanging van de onverplicht geleverde dieren door tuberculoos-vrij rundvee, hunne flnancieele krachten te boven gaan. Het Provinciaal Bestuur heeft zich daarom aan stonds met het Bestuur van de Vereeniging tot be strijding van de tuberculose onder het rundvee in Noordholland ln verbinding gesteld, ten einde te overleggen, in hoeverre door financieele medewer king van de Provincie het welslagen.van de ingestel de pogingen zou kunnen worden verzekerd. Uit verkregen inlichtingen is komen vast te staan, dat met een toeslag van f 25 te verstrekken voor elk reageerend dier, hetwelk boven het verplichte aan tal wordt geleverd, de tegen de gepropageerde vee ruiling bestaande flnancieele bezwaren voor een goed deel zouden kunnen worden ondervangen. Een berekening heeft evenwel aangetoond, dat het niet uitvoerbaar zou zijn voor alle reactie-koeien die niet verplicht geleverd behoeven te worden t 25 te betalen. Alleen voor de koeien, van de leden die bij één bepaalde organisatie zijn aangesloten, zou het reeds een uitgaaf van f 253,000 eischen. En bij die organisatie is nog slechts 57 pet. van de veehou ders in Noord-Holland aangesloten. Bovendien bestaat de leans dat weer reactie-dieren uit andere provincies zouden worden aangevoerd. Het onderzoek heeft aangetoond dat het ideaal van een tuberculosevrijen veestapel voorshands niet kan worden bereikt. Het moet trouwens aan ernstigen twijfel onderhevig worden geacht of inderdaad een voldoend aantal tubereulosevrlje runderen aanwezig im de af te slachten reactie-dieren daarmede te kunnen vervangen. Onder, 'deze omstandigheden is het geraden een methode te volgen waarbij door een systematische regeling van de door de Provincie te verleenen toeslag van f 25 per onverplicht te leveren reactie- dier voor de volksgezondheid het grobtst mogelijke rendement kan worden verwacht. Dit kan geschieden indien de toeslag alleen dan wordt toegekend, waar het geldt bedrijven met een zoodanig percentage' reactiedleren dat het mogelijk Is door extra-levering tot een geheel tuberculose-vrijen stal te geraken. De Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noord-Holland, heeft zich gaarne bereid verklaard de uitvoering van deze aangelegenheid op zich te ne men. Het maximum-reactie-percenhage per stal wordt gesteld op 4 5. Vooropgesteld, dat stallen tot en met 20 pet. reactie-dieren door de verplichte leverfng vrij van tuberculose kunnen komen, behooren voor toeslag uitsluitend in aanmerking te komen de' stallen met boven 20 tot en met 45 pet. reactledieren. In de zoodanige stallen komen op een totaal aantal van 32418 runderen, 10076 reactie-dieren voor. ^aar- van 20 pet. of 6484 dieren voor de verplichte leve ring ln aanmerking komen, zoodat voor de geheele vrijmaking van deze stallen nog 3592 dieren voor extra-levering behoeren te worden bestemd. Gere kend naar een toeslag van f25 per koe. zou daarvoor een bedrag van f 89,800 worden gevorderd. Daarom heeft de Commissaris der Provincie Noord-Holland voor ait doel een bedrag van f 100.000 beschikbaar gesteld. Reorganisatie der Nederlandsche pers. Aantal kleine dagbladen verdwijnt, opheffing van vele tijdschriften. 's-GRAVENHAGE, 25 September. Op de perscon ferentie, hedenmiddag gehouden op het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft de heer Max Blokzijl medegedeeld dat per 1 October a.s. een reor ganisatie van de Nederlandsche Pers zal plaats heb ben in verband met de papierbeperking. Deze reorganisatie betreft in de eerste plaats de dagbladen, waarvan er een aantal kleine zal ver dwijnen, omdat zij niet langer papier geleverd kunnen krijgen of wel van hun papiervoorraad geen geb>uik mogen maken. Voorts verdwijnt een aantal nieuwsbladen, die een of enkele malen per week verschenen. Tenslotte worden zeer vele tijdschriften opgeheven. De heer Blokzijl deelde mede dat de commissie voor de persreorganisatie maatregelen overwogen heeft om de getroffen uitgevers, directeuren en journalisten te steunen. (A.N.P.) VERDUISTEREN van 19.33 tol 7.51 Maan 25 Sept. onder 22.12,26 Sept. op 15.58 Duitsch weermachtsbericht DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Luchtaanvallen op oorlogsschepen in de Baai van Kroonstad. Ook Moskou en Leningrad uit de lucht bestookt. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 24 September. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied ten Oosten van Kiew zijn giste ren weer andere onderdeelen van de vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De rest ls samengedreven ln twee nauw omsloten ringen. Uit de lu<jit geno men foto's toonenxaan dat hierin .chaotische toe standen heerschen. Binnen enkele dagen tijds kan de volkomen vernietiging van deze strijdkrachten verwacht worden. In de Baai van Kroonstad plaatsten gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers voltreffers op slagschepen en een torpe dojager der Sovjets. In het kustgebied van de Witte Zee heeft een formatie gevechtsvliegtuigen een groote electrische centrale vernietigd. Nachte lijke aanvallen van het luchtwapen waren gericht op militaire werken van Leningrad en Moskou. In den strijd tegen Groot-Brlttannië bombar deerden formaties gevechtsvliegtuigen ln den af geloopen nacht havenwerken aan het Kanaal van St.-George alsmede aan de Zuidkust van 't eiland. Groote branden, o.a. in Milfordhaven, duldden op het resultaat van deze aanvallen. De vijand heeft noch overdag noch des nachts eenige gevechtsactie boven het gebied van het Duitsche rijk ondernomen." Duitsche troepen strijden in de voorsteden van Leningrad. Lot van Warschau bedreigt de stad. Ter aanvulling van het Duitsche weermachtsbericht van Woensdag verneemt het D.N.B. van militaire zijde: ..Terwijl de groote slag ten Oosten van Kiew zicht baar zijn einde nadert, voltrekt zich stap voor stap de verdere omsingeling van stad en vesting van Le ningrad. Officieel hebben de Sovjets verklaard dat aan de verdediging van Leningrad niet alleen het Bal- tische leger en de vloot, maar ook de geheele bevol king deelneemt. Men kan dus verwachten dat Lenin grad en zijn bevolking het lot van Warschau zullen ondergaan. De Duitsche troepen, die na het doorbre ken van den verdedigingsgordel thans reeds in de 'oorsteden van Leningrad strijden, 'rekken den strop tm de eigenlijke stad dagelijks nauwer aah. De dage- lijbsche aanvallen op de in het gebied van Kroonstad geconcentreerde Oostzeevloot der Sovjets dragen eveneens bij tot verzwakking van de verdedigings kracht van Leningrad. Aangezien de verdedigings ruimte van Leningrad afgesneden is var, iedere zen ding munitie, materiaal en levensmiddelen en aan den anderen kant ruim 4% millioen menschen daar in een hetrekkelijk klein gebied opeengedrongen zijn, moeten zich in de stad binnenkort rampspoedige toestanden Ïntwikkelen. In ieder geval staat thans reeds vast dat leningrad met alizijn reserves voor den strijd aan het overige Sovjetfront is uitgeschakeld." Van militaire zijde te Berlijn schat men het aantal menschen, dat zich in het ingesloten Leningrad be vindt, op 4% millioen. Het is hier niet bekend hoe veel werkelijke soldaten daarbij zijn. Op de vraag of men, zooals bij Warschau, een ultimatum tot evacua tie der burgerbevolking uit. Leningrad mogelijk acht, werd van Duitsche zijde ontkennend geantwoord. Men herinnerde vooral aan het. feit dat Stalin zelf Lenin grad tot een vesting heeft verklaard, waarin ieder huis door alle inwoners van Leningrad tot het uiterste moét worden verdedigd. Stalin zelf heeft daarmede, aldus zegt men in de Wilhelmstrasse, over het lot der stad beslist. NIEUWE DEELEN VAN VESTING WERKEN VEROVERD. Naar voorts \ten militaire zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, zijn de gevechten voor Leningrad ook op 23 September met succes voortgezet. Na hevigen strijd hebben Duitsche troepen nieuwe deelen der ves tingwerken in bezit genomen. Een Duitsche divisie drong diep in door kazematten versterkste veldstel- lingen der Sovjets binnen en veroverde na feilen strijd in huizen en op de straten een groote plaats voor Leningrad. Een andere Duitsche divisie greep op den ochtend van 23 September tijdens een aanval der bolsjewisten m bereikte al vechtende een val voor pantserwa gens aan den rand van een plaats. Andere Duitsche afdeelingen veroverden in een hevig gevecht, waarbij om ieder huis gestreden moest worden, nog een plaats en stelden in gevechten op korten afstand talrijke kazematten der Sovjets buiten gevecht. Een sterke bolsjewistische veldstelling waarin de bolsjewisten hardnekkig verzet bodéh, werd door Duitsche troepen met zware verliezen voor den vijand veroverd. Eenheden van de Duitsche luchtmacht na men overal aan het front voor Lenin^rad met succes deel aan den strijd te land en steunden het optreden van de infanterie. Een bolsjewistisch oorlogsschip heeft op 22 Sep tember geprobeerd de Duitsche stellingen aan de kust van het eiland Oesel te naderen. Duitsche kustbatte- rijen namen den oorlogsbodem terstond onder vuur. Na verscheidene voltreffers geraakt het vaartuig in brand en bleef stuurloos liggen. Op 23 September probeerde een bolsjewistisch slagschip en een andere oorlogsbodem van de haven Kroonstad uit deel te ne men aan de gevechten te land om Leningrad en wel met het vuur van hun scheepsgeschut. Zware Duitsche artillerie nam de Sovjetschepen terstond onder krach tig vuur, waardoor de twee Sovjetoorlogsbodems het vuren moesten staken. Ook in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front zijn over 23 September de gevechtshandelingen met succes voortgezet. De bolsjewisten lieten op verschei dene plaatsen tanks oprukken tegen de Duitsche Op hetzelfde oogenblik, waarop de Sovjets probeerden een trein nog in veiligheid te brengen, werd de spoorbrug bij Beresowka opgeblazen en werden de wagens tegelijk met de rivierovergang vernietigd. (Foto Atlantic-Holland) V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Van convooi 11 schepen tot zinken gebracht Extra bericht van het Duitsche opperbevel Uit het hoofdkwartier van den Führer, 25 Sep tember. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Duikbooten hebben ten Westen van Afrika een aanval gedaan op een naar Engeland varend con vooi van twaalf schepen. Ondanks krachtige be scherming door torpedojagers werd het convooi vernietigd. Slechts een klein schip wist te ontko men Elf schepen met tezamen 78.000 br.t. werden tot zinken gebracht". troepen. Alle tegenaanvallen werden echter door het geconcentreerde vuur der Duitsche wapens onder bloedige verliezen voor de Sovjets afgewezen. 17 tanks bleven verwoest op het slagveld liggen. 2200 bolsje wistische soldaten vielen in Duitsche handen. ACTIE DER DUITSCHE LUCHTMACHT. BERLIJN, 24 September (D.N.B.) Duitsche vlieg tuigen hebben ook gisteren onafgebroken de achtcr- waartsche verbindingen der Sovjets in den Zuidelij ken sector aangevallen. In het gebied rondom Char- kof werden spoorwegen en wegen gebombardeerd, waarbij 38 treinen getroffen werden. Een deel daar van werd vernietigd. Bij aanvallen op stations wer den munitietreinen getroffen, zoodat zij in brand raakten. Een groot aantal geladen spoorwagons vloog in de lucht. Ook stationsgebouwen en pakhuizen wer den beschadigd. In hetzelfde gebied werden talrijke Sovjetpantserwagens, die een aanval wilden onder nemen, vernield. •Zeer sterke afdeelingen der Duitsche luchtmacht concentreerden Woensdag wederom haar aanvallen op de in het gebied van Leningrad ingesloten Sovjet troepen. Stuka's en gevechtsvliegtuigen troffen in on afgebroken aanvallen artillerie- en veldstellingen. In de voertuigparken der Sovjets werden groote vernie lingen aangericht. De verliezen der bolsjewisten moe ten zeer groot zijn. Alleen in dit gebied zijn gisteren in talrijke luchtgevechten 25 Sovjetvliegtuigen neer geschoten. Een kleine formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen is op 23 September gestart voor een aanval op een be langrijke, door water gedreven electrische centrale van de Sovjets ten Noorden van de Kandalatsja-bocht. De stuwdam en de turbinekamer werden door tal rijke bomtreffers vernield. Dé leiölngsdraden werden zwaar beschadigd. Gisteren hebben de Sovjets, die ten Oosten van Kiew omsingeld zijn, wederom wanhopige doorbraak pogingen gedaan. Sterke Sovjetafdeelingen werden daarbij vernietigd. Bij deze" gevechten sneuvelde de commandeerende generaal van het 46e Sovjetleger corps. De Duitsche operaties voor Leningrad werden Woensdag door talrijke gevechtsvliegtuigen gesteund. Leningrad en de in de nabijheid liggende plaatsen werden gebombardeerd. Een kazerne werd door een zeer zware bom getroffen. Verder, werden veld- en artilleriestellingen en kazematten aangevallen. Troe penconcentraties werden verstrooid met zware ver liezen voor de Sovjets. Bovendien hebben sterke afdeelingen Stuka's en ge vechtsvliegtuigen met succes aanvallen gedaan op artilleriestellingen, veldversterkingen en stations op de landengte Noordelijk van de Krim. Hevige bran den en ontploffingen werden waargenomen. Een groot aantal stukken geschut en zeer veel ander oorlogstuig is vernietigd. Sovjetslagschip „Marat" zinkenden toestand. in In de Finsche Golf door verscheiden» voltreffers getroffen. Het D.N.B. meldt: Van militaire zijde verluidt dut het gTOote Sovjet-slagschip, dat door den aanval van Duitsche vliegtuigen op 23 September in de Finsche Golf door verscheidene voltreffers in zinkenden toe stand gebracht is, het slagschip „Marat" (23.606 ton) Is. r De „Marat" kreeg drie voltreffers van bommen, na-' dat het schip reeds op 18 September door twee bom men zoo zwaar was getroffen, dat het naar de haven moest worden gebracht Naar verder wordt gemeld, konden de Duitsche vliegers reeds vóór den gemelden aanval op het in een haven van de Finsche Golf liggende slagschip '„Oktobrskaja Revoloetsia" waarnemen, dat het schip met den boeg onder water lag. Het voorschip van do „OktobrskBja Revoloetsia" had, zooals bekend, by den Duitschen aanval van 21 September reeds twee zware treffers gekregen. Maisky over den veldtocht in het Oosten. Précaire situatie der Sovjets toegegeven. BERLIJN, 25 September (DNB) De Britsche Nieuwsdienst meldt dat de ambassadeur der Sov jets te Londen, Maisky, in verband met den val van Kiew heeft toegegeven, dat dit de somberste uren in den Oostelijken veldtocht zijn. Voorts heeft hij toegegeven dat de winter alleen de précaire situatie der Sovjet Unie niet kan redden. HAYE BIJ WELLES. NEW-YORK, 24 September (DNB) Volgens een bericht van de New-York Herald Tribune heeft de Fransche ambassadeur. Henry Haye, gisteren een bezoek eebracht aan den vice-staatssecretaris Sum ner Welles. In aansluiting op het onderhoud ver klaarde hii, dat de Fransdie troepen Dakar nooit zouden gebruiken voor invasie-doeleinden jagen» de Vereenigde Staten.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1