D JCoct 7lieuuis !BUt(tenCand JC&ct Tlieums Incident voor de woning van den Mexicaanschen president. Zes dooden, dertig gewonden. Uit Mexico-Stad wordt aan het D.N.B., dat zich voor de particuliere woning van president Avilo Camacho een incident heeft voorgedaan dat aan een aantal personen het leven heeft gekost. Een vrij groote groep leden van de vakvereeni- ging der arbeiders in de wapenindustrie had zich naar de woning begeven om een audiëntie te vragen. De president het weten dat hij het druk had. Hy stelde den arbeiders voor op een anderen dag terug te komen. Toen er troepen versohenen, kwam het tot botsingen, waarbij de soldaten op de menigte schoten en met de,bajonet optraden. Het ministerie van binnenlandscne zaken heeft een communiqué gepubliceerd, waarin het namens den president het incident betreurt en mededeelt dat een grondig onderzoek wordt ingesteld. Volgens de laatste berichten zijn bij het incident zes menschen gedood en 30 gewond, onder wie een vrouw en twee soldaten. Acht tot tien personen ziin gearresteerd. Nog in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de president een langdurige be spreking met den minister van binneniandsche zaken gehad. Het arbeidersblad „Popular" protes teert tegen het optreden der militairen en spreekt de verwachting uit dat de verantwoordelijken streng gestraft zullen worden. Ook de vakorganisa tie der arbeiders in overheidsdienst heeft tégen het'militaire optreden geprotesteerd. In officieele kringen is men buitengewoon gereserveerd. De Europeesche suikeroogst. MAAGDENBURG, 23 Sept. Op grond van mededeelingen uit de afzonderlijke Europeesche landen geeft de firma F. O. Licht haar laatste overzicht v.an de ontwikkeling van den stand der suikerbieten in Europa aan het eind van Augustus. Volgens dit overzicht heeft het vochtige en koude weer in verschillende Europeesche landen er toe bijgedragen, dat de ontwikkeling van de bladeren en van de bieten bevorderd werd, terwijl de vorming van het suikergehalte achterbleef. Het is echter te hopen, dat door eenige weken gunstig weer deze achterstand kan worden ingehaald. Brengt de herfet in Europa zonnige en warme dagen en koele nachten, dan kan op een snelle stijging van het suikergehalte gerekend worden. Van bijzonder groot belang zal dan ook de maand September zijn. Voor wat betreft de afzonderlijke landen zijn de volgende gegeven bekend: In Hongarije worden de vooruitzichten voor den suikerbietenoogst goed tot middelmatig genoemd. Bulgarije en Roemenië verwachten van een sterk uitgebreide teeltoppervlakte een goeden oogst. De suikerbietenoogst van Servië wordt op ongeveer 300.000 ton geschat, terwijl Turkije een opbrengst van 600.000 ton verwacht. De gezondheidstoestand van de bieten in Frankrijk is bijzonder goed. De bietenoogst wordt in. dit land op 7 millioen ton geraamd bij een areaal van 205.090 HA. In Nederland en België worden de vooruitzichten middelmatig tot goed genoemd, terwijl in Finland en Zweden de stand der bieten zeer verbeterd is. De vooruizichten in deze landen worden middel matig genoemd. In Italië ligt het gewicht van de wortels beneden dat van het gemiddelde over het vorige jaar, waarbij men niet moet vergeten, dat bet vorige jaar buitengewoon goed -was. Het sui kergehalte is daarentegen beter. Zwitserland rekent op een middelmatigen oogst. (Europapress) Fransch West-Afrika stevig in Fransche handen? Verklaring van gouverneur- generaal Boisson. VICHY, 24 Sept. „Met uitzondering van het Tsaad-gebied bevindt zich geheel Fransch-West-Afrika stevig in Fransche handen", zoo verklaarde de gou verneur-generaal van Fransch West-Afrika, generaal Boisson, j.l. Maandag op een receptie voor de buiten- landsche pers te Vichy. „Geen enkele verkeersweg is door de afvalligen vernield en de zeven regeerings- districtcn in Fransch West-Afrika, welke onder zijn gezag zijn geplaatst, staan onvoorwaardelijk achter het moederland en de politiek van Pétain." Op een vraag wat men moet denken van de Engel- sche beweringen over de aanwezigheid van Duitsche soldaten in Dakar, antwoordde de generaal met het zelfde gezegde dat zijn soldaten tijdens de verdedi ging van Dakar hebben gebruikt, toen zij in de En- gelsche radio hoorden dat Dakar door Duitsche offi cieren toerd verdedigd, n.l. „die leugenachtige schur ken." (A.N.P.) CANADEESCH PASSAGIERSSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. NEW-YORK, 24 September. (D.N.B.) Het Cana- öeesche passagiersschip „Beaverdale" van 9.957 torf, is naar Associated Press meldt, op 300 mijlen uit de kust door een duikboot getorpedeerd: De bemanning van het schip werd gered. Bovendien wordt in New-Yorkscbe scheepvaart- kringen bekend gemaakt dat het Noorsche vrachtschip „Segundo" van 4414 ton, met Amerikaansch materiaal voor Engeland aan boord, in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht SOVJETSOLDATEN OP TURKSCHEN BODEM. ANKARA, 24. Sept. Het D.N.B. deelt mede: Van 'de Turksch-Kaukasische grens wordt gemeld dat in den laatsten tijd een groot aantal officieren en sol daten van het Sovjetleger de Turksche grens hebben overschreden, waar zij ontwapend en in kampen zijn geïnterneerd. DE SOVJET UNIE EN DE ATLANTISCHE VERKLARING. BERLIJN. 24 September (DNB) Naar de En gelsche berichtendienst meldt, heeft de Sovjet ambas sadeur Maïsky in een verklaring voor de integeaTIi- eerde commissie te Londen medegedeeld, dat de Sovjet Unie de beginselen van de Atlantische ver klaring aanvaardt en zich verplicht mede te werken bij de verwezenlijking daarvan. HELPERS IN DEN NOOD. De paarden als extra trekkracht voor de gemotori seerde Duitsche legerafdeelingen bij den opmarsch door het onbegaanbare Sovjetgebied. (Foto Atlantic-Holland) JUBILEUM-PORTRETTEN „RICHE FOTO ART" 169 f.ROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 i-rtau. mgez. Med.) -- Uit Vichy meldt het D. N. B.: De Fransche koopvaar der „Monselt", die van Sfax naar Marseille was vertrok ken. Is op 20 September door Britsche vliegtuigen in de Golf van Gabes ter hoogte van de Kerkennen-eilanden tot zinken gebracht. De „Monselt" was een ongewapend koopvaardijschip. Het was duidelijk voorzien van de Fransche kleuren en was met fosfaat geladen. Naar uit La Rochelle gemeld wordt, heeft een Engelsch Vliegtuig de voor de reede liggende visschersboot La Slack met bommen en machinegeweervuur aangevallen. Dé scheepseigenaar en twee matrozen werden gedood. Een matroos werd gewond. (D. N. B.) Associated Press meldt uit Rangoon dat aldaar een tchlp met presoneel van het Britsche luchtwapen ter verdere versterking van Birma is aangekomen. In de nabijheid van Fuente Arcada in de Spaansche provincie Orense zijn dertien gersonen. die in een diepe schacht nasporingen deden naar wolfram, onder een aardstorting bedolven geraakt en gedood. Na langdurig zoeken door de guardla civil en boeren uit den omtrek werden de lijken gevonden (Stefanl). De Engelsche Berichtendienst heeft een officieel com muniqué gepubliceerd, volgens hetwelk op grond van de sluiting van het handelsverflrag van Zwitserland met Dultschland Groot Brittannié de faciliteiten voor het transport van grondstoffen en industrieproducten, bestemd voor Zwitserland, herroept. Deze goederen zijn in het ver volg onderworpen aan de blokkadebepaltngen. (D. -*.* B.) Uit scheepvaartkringen te New York wordt blijkens een D. N. B. bericht gemeld, dat het 5100 ton metende Britsche vrachtschip „Newbury" in het Noorden van den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Volgens berichten van den Engelschen Nieuwsdienst U generaal Wavell voor een bezoek te Londen aangeko men. teneinde besprekingen te voeren met Churchill er andere hooge Britsche functionarissen over de proble- men die voortvloeien uit „den toestand der Sovjet Unie M vaa bet Midden Oosten". (D. N. B.) De ondergang van de „Pinkstar". Van welingelichte zijde verneemt het A.N.P. uit Berlijn: De verklaringen van Roosevelt over het van Ame- rikaansche zijde beweerde tot zinken brengen van het vrachtschip „Pink Star" worden in politieke Duitsche kringen beschouwd als een bekentenis dat deze vracht boot met geschut bewapend was, en dat zij in een door Canadeesche oorlogsschepen begeleid convooi voer en dat zij bovendien de Panameesche vlag had ge kozen. Volgens oud gebruik loopen schepen die onder dergelijke omstandigheden de gevarenzóne binnen varen, vqoral wanneer zij behooren tot den tros van een militaire formatie, gevaar vernietigd te worden. Door zijn médedeeling heeft Roosevelt dus - hierop legt men in politieke kringen alhier in het bijzonder den nadruk bevestigd dat ingeval de „Pink Star" door optreden van Duitsche zijde tot zinken is ge bracht, hierbij volkomen correct is gehandeld. Wan neer de president der V.S. verklaart dat het van geenerlei belang meer is en geen beleekenis meer heeft of een schip onder deze dan wel onder een an dere vlag vaart of dat het bewapend is of niet, kan men van Duitsche zijde slechts vaststellen dat der gelijke uitlatingen geen uitvloeisel zijn van het vol kenrecht, maar van een justitie van het Wilde Westen. Roosevelt kenmerkt in feite daarmede den bouwvalli- gen grondslag van zijn juridische argumentatie. WILLEM MENGELBERG EN PAUL VAN KEMPEN DIRIGpEREN TE POTSDAM. POTSDAM. 25 September (A.N.P.) De orkesten, koren, dirigenten en solisten en niet in de laatste plaats de vereenigingen van kamermuziek, die ook dezen winter te Potsdam concerten zullen geven, bie den een levendige afbeelding van het Duitsche mu ziekleven. Behalve het Berlijnsche Philharmonische Orkest, dat hier door Hans Chemin-Petït geleid wordt, treedt het Dresdensche Philharmonische Orkest als gast op en wel eenmaal onder Willem Mengelberg en eenmaal onder Paul van Kempen. Als solisten op de symphonie-concerten zullen optreden Georg Ku- lenkampff en Wilhelm Kempff. Het verhandelen van gasolie, smeer olie e.d. buiten de distributie. "s GRAVENHAGE 25 September. Het A. N. P. meldt.: Zooals uit de reeds herhaaldelijk geconstateerde en streng gestrafte overtredingen is gebleken, wordt door de daartoe van Overheidswege aangewezen ambtenaren op de naleving van de In het algemeen belang getroffen distributiemaat regelen strenge contróle uitgeoefend. Niet alleen in de groote steden, doch ook in de meer afgelegen plaatsen van ons land worden door scherp toe zicht de overtredingen achterhaald. Dit blijkt thans ook weer uit een geval op een onzer eilanden. Van bedoeld eiland werden klachten ontvangen over Iemand, die gas olie en petroleum afleverde zonder daarvoor de noodige distributiebescheiden in ontvangst te nemen. Al spoedig had de contröleur van den Centralen Crlsis-Contröledienst de zekerheid dat minstens 5000 L. gasolie op deze manier afgeleverd, terwijl de waarschijnlijkheid bestond, dat een kwantum van ca. 2000 L. eveneens zonder bescheiden was afgeleverd. Uiteraard waren er belangrijke knoeie rijen ln de boeken aangebracht, vooral ln de maanden Juli en October 1940. Bij contröleering van de maandsta- met de boeken bleek dan ook, dat vrijwel geen enkele maandstaat de juistheid van den gasolieverkoop aangaf. De bediende van den fraudeur verklaarde, dat hij in op dracht van zijn patroon de boeken had vervalscht. Ook hadden clandestiene afleveringen van petroleum plaats gevonden. De delinquent toonde zich bij het onderzoek zeer onhebbelijk, weigerde aanvankelijk den contróle- ambtenaar toegang tot zijn kantoor te verleenen, terwijl hij ook overigens «niet de minste medewerking wilde ver leenen. In opdracht van den officier van justitie zijn alle boeken van den betrokken handelaar in beslag genomen. Een ander schandelijk geval van frauduleuze hande lingen kwam in een onzer groote steden aan het licht, aanleiding van een rapport van een prijzencontrö- leur. Hier moest de ambtenaar van den Centralen Crisis Controledienst vaststellen, dat een kwantum van niet minder dan 40.000 K.G. smeerolie zonder vergunning was afgeleverd aan een groot aantal verbruikers, terwijl bo vendien nog ongeveer 20.000 K.G. oUe meer op vergun ningen was afgeleverd, dan waartoe deze recht gaven. Dit laatste was mogelijk, omdat de hoeveelheden van de ver gunningen, waarvan de rechthebbenden geen of slechts gedeeltelijk gebruik maakten, toch aan het Rijksbureau voor Aardolieproducten als volledig afgeleverd werden opgegeven. Voorts bleek, dat er geknoeid was met de op gaven van voorraden, ontvangsten en afleveringen, terwijl ln een geheime bergplaats een groote hoeveelheid smeer olie was verstopt. Nog bleek, dat vier firma's smeerolie zonder vergunning aan het bedrijf hadden geleverd. Bij deze vier firma's zal rtu eveneens een onderzoek worden ingesteld. Tenslotte bleek een aflevering van 300 K.G. smeerolie in werkelijkheid niet te zijn geschied hoewel hiervoor wel een factuur aanwezig was. Deze fictieve factuur was gezonden met het doel de smeerolie op frau duleuze wijze tegen hoogen prijs te verkoopen. Ook pe troleum en benzine bleken zonder vergunning te zijn ver kocht, terwijl tevens nog aan het licht kwam. dat drie leveranciers gasolie zonder vergunning hadden geleverd." Het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Het jaarverslag over 1940. Verschenen is het verslag over 1940 van de Provinciale Ziekenhuizen van Noord-Holland uitgebracht door Commissie van Bestuur aan Gedeputeerde Staten. Aan het verslag over het Provinciaal Ziekenhuis" nabij Santpoort is het volgende ontleend: De variatie van de arbeidstheraple werd ten gevolge van den geringeren aanvoer van grondstoffen sterk beperkt, doch het gelukte toch vrijwel iederen patiënt, die daar voor in aanmerking kwam, bezigheid te verschaffen. De verpleegkosten daalden opnieuw en bedroegen voor 1940 f 805.14 per patient per jaar; het laat zich aanzien, dat daarmede voorloopig het laagste punt bereikt is. In de vijf voorafgaande jaren bedriegen de verpleegkosten respectievelijk f901.— in.1935, f878.25 in 1936, f856.36 in 1937, f 846,64. ln 1938 en f 815.95 in 1939. De Provinciale bijdrage, begroot op f 250.000.—, bleek bij het samenstellen van de exploitatierekening te kunnen worden bepaald op f 224.007.36, tegenover f 239.841.18 over 1939. In de samenstelling van het personeel kwam in" het ver slagjaar geen wijziging yan beteekenis. In het verslagjaar werden opgenomen: 93 mannen en 224 vrouwen, verpleegd: 520 mannen en 1292 vrouwen, overleden: 28 mannen en 68 vrouwen, ontslagen: 57 mannen en 175 vrouwen en over geplaatst naar een andere inrichting: 6 mannen en 6 vrouwen. 1 In totaal waren op het einde des Jaars 1472 verpleegden aanwezig. Voor rekening der gemeente Haarlem werden verpleegd 162 patiënten, voor Haarlemmermeer 14, voor Heemstede 11, Heemskerk ,1, Bloemendaal 14. Beverwijk 16, Bennebroek 1 en Zandvoort 11. Nederlandsche Banketbakkers ver een i ging vergadert. UTRECHT, 24 September. In den Stadsschouw burg te Utrecht is de jaarlijksche algemeene verga dering gehouden van de Nederlandsche Banketbak- kersvereeniging. De voorzitter, de heer H. J. Wijers, opende de ver gadering. Ofschoon ons bedrijf, zoo zeide spr. o.m., met vele moeilijkheden heeft te kampen, hebben wij in onze zaken over het Algemeen een verhooging van omzet mogen constateeren. Nieuwe perspectieven worden geopend door de verschillende vervangingsmiddelen. Het eene met meer succes dan het andere, doch van enkele is de bruikbaarheid reeds afdoende bewezen. Wij, banketbakkers, beschikken krachtens onze vakkennis in hét algemeen over een flinke dosis fan tasie en vindingrijkheid. Deze eigenschappen komen ons thans goed' te stade. In vrijwel alle afdeelingen worden door de bestu ren pogingen in het werk gesteld om onze leden van voorlichting te dienen en treffende staaltjes van col legialiteit bij de uitwisseling van recepten doen zich hierbij voor. Wanneer het ons mag blijven gelukken tegen maat schappelijk verantwoorde prijzen artikelen te bren gen, vervullen wij een taak in de voedselvoorziening. Na de rapporten en verslagen van de verschillende subcommissies was de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur aan de orde. Bij acclamatie werden herkozen de heeren W. J. Wijers uit Amsterdam en G. H. S. Elfrink uit Zwolle. In de vacature H. H. Weij! (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer Chr. Sche pers uit Dordrecht. Hierna werd bij accalamatie herkozen tot voorzitter de heer H. J. Wijers (Amsterdam). Na de pauze werden nog verschillende verkiezin gen gehouden. Tot lid van de commisste van het offi cieel orgaan werd herkozen de heer J. M. Lentink, in het bestuur van het vereenigingsbureau werden her kozen de heeren K. H. Jager en W. Eernstman, tot leden van het bestuur van de vakschool werden ge kozen de heeren G. J. de Nie Jr. en A. C. de Wilde. In de commissie voof de historische verzameling werd herkozen mevr. A. F. Berkhoff-Deelmari, terwijl tot lid in de commissie voor het steunfonds werd ge kozen de heer W. F. Sandijck. Het voorstel van het hoofdbestuur om voor 1942 en de volgende jaren de progressieve contributieheffing te bestendigen, werd door de algemeene vergadering aangenomen. Na behandeling der begrootingen voor het jaar 1942 volgde rondvraag en sluiting. Sluisbouw op Urk gestagneerd. URK, 24 September. De sluisbouw op Urk is ge stagneerd. Een damwand begon plotseling te werken met het gevolg, dat deze den grond dien hij keeren moest niet meer houden kon en do'or den geweldigen druk bezweek. Gelukkig kwam het stalen gevaarte slechts langzaam in beweging. De arbeiders die in de sluitput aan het werk waren konden zich in veilig heid stellen. Het gebeurde moet worden geweten aan grondver schuiving onder het gemaal. In zeer korten tijd ston den de gebouwen in het water. Het gemaal en de bij gebouwen zijn echter niet beschadigd. Verschillende stukken zetsteenwerk van kaden en dammen zijn in gestort Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. WESTZAAN. 24 Sept. De wielrijdster mej. S. V te Nauerna werd terwijl zij zich naar Zaandam be gaf onwel. Met een passeeiende auto aanvaardde zij, op een ztil gezeten, den terugtocht. Eén touw van dit zeil geraakte in het wiel van de auto verward, waar door iie 50-jarige juffrouw tusschen de auto en de daarachterrijdende generator viel, welke laatste over haar heen reed. In deerniswekkenden toestand werd het slachtoffer naar haa*- woning vervoerd, waar ze na eenige uren overleed Zij laat een man.1 en twee k'nderen achter GAS- EN ELECTRICITEITSRANTSOENEERING. Radiohoorspel „Het water kookt". 's-GRAVENHAGE, 25 September. De gas- en olectriciteitsrantsoeneering grijpt cïfkwijls diep in het familieleven in. Zt: geeft veel ongemak, maar ook heeft de rantsoeneering soms humoristische situaties tengevolge. In een viertal radiohoorspelen, welke worden uitgezonden op vier achtereenvolgende Vrij dagen des middags telkens van 15.30 tot 15.45 uur, over Hilversum 2. zullen onder regie van Louis Gimberg, enkele van dergelijke situaties worden geschetst. Morgenmiddag zal onder den titel „Het water kookt" het eerste hoorspel worden uitgezonden. (A.N.P.) Sportlfidrrscursus der Hitier Jugend. Het A. N. P.. meldt: In de in de nabijheid van Arnhem gelegen Jeugdherberg „Alteveer" is dezer dagen een tiendaag- sche cursus gehouden, waarvoor een aantal jongelie den der Hitler-jugend uit Nederland zich had opge geven, ten einde een z.g. Sportwartelehrgang te vol gen. De deelnemers kwamen uit vrijwel alle gewesten van Nederland. Zij zullen thans tot taak hebben hun kameraden ln de respectievelijke stand plaatsen de tijdens den cursus opgedane ervaring mede te deelen. Het was dus geenszins de bedoeling an dezen sportcursus topprestaties te laten leveren doch eerder de meer begaafden op dit gebied op een dusdanige wijze te scholen, dat zij leiding kunnen ge- ■en bij de Sportbeoefening door de overige Duitsche jeugd hier te lande. Een verslaggever van het A.N.P. is een heelea dag de gast geweest van Hauptgefolgschaftsfiihrer Hos- ters van de Rijksjeugdleiding Befehlsstelle Nie- derlande) die dezen sportcursus organiseert. Na de reveille om zeven uur wordt een kwartiertje aan och tendgymnastiek gewijd, waarna de jongens zich gaan wasschen en hun bedden opmaken. Na de vlag- geparade op het voorterrein van de jeugdherberg wordt ontbeten en vervolgens een half uurtje ge- exerceerd, een oefening, die speciaal beoogt gevoel oor tucht en orde bij te bgengen. Öp deze exercities olgt in den regel een lezing, waarvoor iederen dag een ander thema wordt uitgekozen. Hierna worden op een dicht bij gelegen sportterrein verschillende tak ken van sport beoefend. Een verplichte van anderhalf uur na het middageten is voorgeschrevei De middag wordt dan verder doorgebracht met gym nastiek- en turnoefeningen of met zwemmen, waarna een vlaggeparade en het avondeten den dag beslui ten. De avonden zelf worden gevuld met de ver tooning van films lezingen, kameraadschapsavonden gemeenschappelijke zang, enz. In het filmjournaal, dat van Vrijdag af in de bios copen zal worden vertoond zullen opnamen draaien uit dit Arnhemsche Sportkamp. PAARD EN WAGEN GEGREPEN BIJ ONBEWAAKTEN SPOORWEGOVERGANG. LEIDEN, 24 September. Hedenmorgen om streeks half negen zijn bij den onbewaakten spoor wegovergang Broekweg te Oegstgeest op de spoor lijn LeidenHaarlem een paard en wagen, beladen met melkbussen, gegrepen door een electrïschen personentrein, die uit dé richting Leiden kwam. De bestuurder, de 21-jarige L. van Leersum sprong van zijn voertuig en werd licht gewond, terwijl het paard werd verpletterd en de wagen gedeeltelijk vernield. Eigenaar is de melkhandelaar Menken uit Oegstgeest. De trein stond na de botsing direct stil en had ohgeveer 20 minuten vertraging. NOODLOTTIG ONGELUK VAN LANDBOUWER. PRINCENHAGE 25 September, ulsternis reed de 42-jaVig^ land omstreeks half elf op den Rijsbergensche weg met zijn rijwiel in een diepe sloot. Hij kwam met zijn hoofd tgen den kant van de sloot en bleef liggen. Hij miste de macht om zich uit de sloot te werken en kon ook geen geluid voortbrengen. In volle bewustzijn was hij gedoemd in de sloot te blijven liggen en werd _den volgenden morgen omstreeks half zes door een boerenknecht gevonden. Met behulp van anderen werd F. naar zijn woning vervoerd. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen, waarna overhanging naar het Ignatius- gesticht plaats had, waar de ongelukkige is overleden. De man laat een vrouw met 6 kinderen achter. Een industrieraad in Ned.-Indië. SJANGHAI, 24 September (Europapress) Door de oprichting van een officieelen industrieraad ging de Nederlandsch-Indische regeering over tot een algeheele contróle op de geheele Nederlandsch- Indische industrie. Naar uit Batavia wordt gemeld, staat deze onder leiding van den leider van het departement van Economische Zaken. De nieuwe industrieraad is gerechtigd een beslissing te nemen ten aanzien van alle kwesties betreffende nieuwe inrichtingen, terwijl hij verder tot taak heeft iedere nieuw O] gerichte onderneming te contróleeren. In Ned.-Ind._ zelf ziet men den industrieraad vooral als een centraal orgaan voor de industrialisatie van dit land, dat de binneniandsche industrie en de inheemsche bevolking zal beschermen tegen de scherpe con currentie van buitenlandsche industrieele onder nemingen. De 70-jarige heer P. Gitmans, wonende te Tegelen, is op het station D. P. te Rotterdam ineen gezakt eh plotseling overleden. De 58-jarige schipper A. Lenten, thuis hoo- rende te Hoogeveen, is, terwijl hij aan boord van zijn schip „Nooit Volmaakt" zijn handen stond te wasschen, uitgegleden en in de Maas te Rotterdam gevallen. De man is verdronken. Op den rijksstraatweg tusschen Breukèlen en Maarssen reed een fnotorrijder tegen een der langs den weg staande boomen. Zoowel de motorrijder als duopassagier, beiden afkomstig uit Utrecht, liepen ernstige kwetsuren op. Ambtenaren van den Centralen Crisis-con- tróledienfet deden in de Vêchtstreek een inval in een woning, met het vermoeden, dat er frauduleus werd geslacht. Het vermoeden bleek juist te zijn, want men trof drie geslachte varkens aan. De frau duleuze slachter werd' gearresteerd. Enkele maanden lang werd in de Loosdrecht- sche plassen de gevreesde wolhandkrab niet meer gesignaleerd. Thans trof echter een visscher drie volwassen exemplaren aan. Woensdagmiddag om ongeveer drie uur geraakte op den grindweg te Winschoten de vierjarige H. B. D. onder een wagen met bieten. Het jongetje overleed kort daarop. Op den R os end a a Lschen weg te Arnhem, reed een 11-jarige jongen op de achterzijde van een tramwagen mee. Op een gegeven oogenblik sprong hij van de rijdende tram en kwam voor een andere tram terecht, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De jongen werd gegrepen en kon eefst nadat de wagen was opgevijzeld, worden bevrijd. De levensgeesten bleken evenwel reeds te zijn ge weken. Verzorg Uw kunstgebit! Pas op Uw gezondheidEen dageljjksch Prokudent-bad voor kunstgebitten en platen is noodzakelijk voor de hygiëne. Door de zuiverende en bacteriëndoo- dende werking, reinigt en steriliseert Prokudent het zoo kostbare kunst gebit op de meest practische, afdoende en voordeeligc wyze. En een regel matig met Prokudent onderhouden kunstgebit, geeft dezelfde charme als welverzorgde natuurlijke tanden. (Adv. Ingez. Med.) In het Rijksmuseum te Amsterdam wowït de tentoonstelling „Kunst der Front" gehoutton. Deze expositie bevat werken van Duitsche soldaten, die hun vrijen tijd aan beeldende kunst wijden. (Foto Pax-Holland—De Haan c) Opening van het Duitsche Winter- hulpwerk. £an een AN.P. verslag is ontleend: Op plechti| wijze is Woensdagavond in het Concertgebouw te An sterdam het Winterhulp-werk vjoor het Duitsche vol in Nederland geopend. De groote zaal en de balco: waren tot de laatste plaats bezet. Op het podium w een gouden adelaar tegen een witten achtergrond aai gebracht, terwijl het spreekgestoelte geflankeerd wei door twee adelaars. Onder de vele eeregasten waren vertegenwoordige van de landmacht, het luchtwapen en de marine, al mede van de Duitsche politie en van de partij. I leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in d< Niederlanden werd vertegenwoordigd door Obe dienstleiter Seidel, de Beauftragte van den rijkscor missaris voor de stad Amsterdam, senator Böhmcker, woonde de bijeenkomst bij. Nadat de vlagen waren binnengedragen, sprak Amtsleiter der National-Sozialistische Volkswohfahi Möller, een begroetingswoord, waarin hij met fers den groei schetste van het Duitsche Winterhui] werk, dat in het tweede oorlogsjaar 2.300.00D guldi opbracht, tegen 243.000 gulden in het jaar daarvoor. Het voorbeeld van waren gemeenschapsgeest, het Duitsdhe Winterhdlpwerk gegeven, heeft ook h Nederlandsche Winterhulpwerk gestimuleerd. Zijn den vorigen winter 15.000 collectanten de straat q gegaan, thans, zoo zeide de heer Möller, zullen het 50.000 worden, die zich vpor de Nederlandsche gemeei schap inzetten. Hierna sprak Reichtsamtsleiter Walther Hebei brock over het socialisme van de daad. Tot slot gaf Oberdienstleiter Seidel in een entho siaste toespraak het parool uit voor de komende Wii teractie, dat groote instemming vond bij de aanw zigen. Met het zingen van volksliederen werd de ze geslaagde bijeenkomst gesloten. BOERDERIJ AFGEBRAND: LEEUWARDEN, 24 September. Woensdag is kapitale boerderij van R. D. Dijkstra te Oudega (g meedte Hemelumer Oldephaert en Noordwolde) gebrand. Toen de brand werd ontdekt, sloegen de vlammi reeds uit het dak. Van den inboedel konden slech eenig beddegoed en wat kleeding iri veiligheid wo den gebracht, zoo snel grepen de vlammen om zi heen. Een kalf, dat 's nachts in de boerderij gesta weïd, is in de vlammen omgekomen. Door het optreden van de brandweer zijn de bij boerderij staande schuurtjes nog behouden. Het bo renhuis, het hooi en de gereedschappen ^zijn verz kerd. De goederen van het dienstpersoneel* waren nl verzekerd. De brand is veroorzaakt door hooibroei. (A.N.P.) Jtadio VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. Nieuws Berichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voort reid door de Chritselijke Radio Stichting). 3.25 Gewij muziek (gr.pl.) 8.45 Opnamen. 9.15 Voor dè huisvrouw. 9 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht.' 11.00 Gerard Leb en zijn orkest, en gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Jon Kroon, 12.40 Almanak. 12.45 B. N O. Nieuws- en econon sche berichten. 1.00 Melodlsten en soliste en orgelspel. Arnhemsche orkestvereeniging en gramofoonmuziek. 4 Orgelconcert (gr.pl.). 4.30 Otto Hendriks en zijn orkest. B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. Voor de rijpere jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Caui rie: De mensch voor 5000 Jaar geleden, leert ons hoe' t gezonder kunnen leven. 6.35 Amabile-sextet. 7.00 Actui halfuurtje. 7.30 Planovoordracht. 8.00 Boyd Vachman zijn orkest. 8.45 Voor den boer. 9.00 Vlaanderen zingt, r zlkaal programma. 9.30 Orgelconcert. 9.45 B. N. O. Nieuw berichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzendir Economic news from Holland. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenw ding 10.15 Gramofoonmuziek.. 10.30 Pianovoordracht. 11 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gi mofoonmuziek. 12.00 Ensemble Bandi Balogh en zang n pianobegeleiding. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economise berichten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Salonorkest en M sette orkest met soliste. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.00 Vc de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd,. Bijbellezing. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- beursberichten. 5.30 Ramblers. 6.00 Het Christelijke hl gezin, causerie (voorbereid door de Christelijke Ra< Stichting). 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Sportwetehswa digheden. 6.45 Orgelconcert. 7.00 Actueel halfuurtje. Orgelconcert. 7.45 Reportage. 8.00 Rotterdamsch Philh monisch orkest en solist. 9.00—9.15 Causerie: Wat ik in Si jet-Rusland en speciaal in ae Oekraine gezien heb. 9.45 N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. 10.05lt Gramofoonmuziek. PROGRAMMA DUITSCHE RIJKSRADIO. Vrijdag 26 September 1! In het solistenconcert van 11.00—11.30 uur zingt Friei Beckmann, begeleid door Michael Raucheisen, drie 1 deren van Johannes Brahms. Christine Purrmann spe een Laendler van Schubert. Arabeske van Schumann Praeludlum, fuga en variaties van Cesar Franck. Generalmusikdirektor Oswald Kabasta dirigeert i 16.0017.00 uur een concert met het groote orkest van d rijkszender Frankfort. In dit programma komen vol Divertimento d dur, van Wolfgang Amadeus Mozart en Symphonie nr. 5 van Franz Schubert. Van 17.1018.00 uur „Noten en Anekdoten". Dan volgt een bont programma van 20.1520.50 uur o.I Karl Eisele speelt een klein orkest met medewerking solisten. Tot 21.10 uur volgen frontberichten. Melnhard von Zalllnger dirigeert van 21.16—22.00 vroolljke melodieën uit opera's van Wolf Ferrari d' Albert. In het nevenprogramma van den Deutschlandsenc speelt van 18.00—19.00 uur een orkest werken van Benda, W. A. Mozart en E. N. von Reznicek. De dirigent xjjn E. N. von Reznicek en Heinz Karl Weigel.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6