J r y AGENDA Verduistering. Half om" van „Franken" A Eigenaardigheden LANGS DE STRAAT. SNEL repareert HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 26 Sept. 1941 Kaashandelaren met ]f 328.000 beboet. Het A.N.P. meldt: De consument heeft, voordat bij de regeling van 30 Juni j.l. een gedetailleerde prijs vaststelling voor dey verschillende handelsschakels werd gegeven, herhaaldelijk gelegenheid gehad zich over exorbitante kaasprljzen In den detailhandel te verwonderen. In den kaashandel waren Inderdaad groote mis standen binnengeslopen. Zij waren voornamelijk een gevolg van do groote vraag, welke naar dit artikel bestond! Hierbij ontstond vooral bij vele grossiers het beruchte „fooienstelsel": zij verkochten do kaas tegen de prijzen, welke volgons het zulvelbesluit 3 340 (zuivelproducten) berekend mogen worden, stolden echtèr tegelijkertijd een „fooi" vast, welke de koopers hun moesten geven en die in directe ver houding stond tot de verhandelde hoeveelheid kaas Bij de inspecties voor de prijsbeheerschlng kwa men hierover allerlei klachten binnen, zoowel van detaillisten als van consumenten. Tot een krachtig optreden met name in het kaascentrum Bodegraven werd toen besloten en 8 accountants van de inspectie 's-Gravenhage hebben ruim 2 maanden noodig ge had om klaarheid in deze zaken te brengen. Hierbij hleelc, dat de boekhouding van eenlge handelaren niet in overeenstemming was met de werkelijk heid, daar de fooien niet waren opgenomen,. Door recherchewerk kwam men er achter, dat deze\gelden in de privé-kassen werden verantwoord, waardoor dus ook voor deze handelaren de overtredingen kwa men vast te staan. Tevens bleek, dat de overtredingen weliswaar li hoofdzaak in Bodegraven geschiedden, echter leid den er ook draden naar andere plaatsen. In die rich tingen wordt het onderzoek nog voortgezet. Wegens het berekenen van hoogere prijzen dan de volgens het prijzenbesluft 1940 (zuivelproducten) toelaatbare werdén door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Graveihage 32 kaashandela ren beboet. Het totaalbedrag dezer boeten bedraagt ruim f 32S.Q00. De boeten, welke zijn opgelegd, wer den in elk geval afzonderlijk vastgesteld en hou den uiteraard verband met de door' de ontoelaatbare praktijken verkregen extra-winsten zooals deze door do accountants zijn berekend. Tevens werd natuur lijk in het oog gehouden, dat er grove overtredin gen der prijsvoorschriften hadden plaats gehad. De firma P. N. zag zich veroordeeld tot f 75.000 boete, de firma v. d. B. tot f 40.000, M. K. f 20.000, de 29 andere overtreders kregen lcloinere boeten. KAPPERS MOETEN VOORTAAN HAARAFVAL BEWAREN. 's-GRAVENHAGE, 25 September. De-directeur van het rijksbureau voor oude materialen en af valstoffen, daartoe gemachtigd door den secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart, deelt in de Nederlandsche Staatscourant van Donderdagavond mede, dat de door hem op 15 November 1940 verleende dispen satie van het verbod, bedoeld in het eerste lid var artikel 5 van de oude materialen- en afvalstoffen- beschikking no. 2/40 met ingang van heden wordt ingetrokken voor zoover betreft menschelijk haar, voor alle ondernemingen in den zin van bovenge noemde besehikking, met uitzondering van die ondernemingen, welke in het bezit zijn van een of meer vergunningen van genoemd bureau als tus- sehenhandelaar. Op kleinhandelaren is deze intrek king niet van toepassing, aangezien deze reeds in het bezit zijn van een door het rijksbureau ver leende vergunning. Als gevolg van deze intrekking is het koopen, voorhanden of in voorraad houden, bewerken, ver werken, doen verwerken, te koop aanbieden, ver- kospen of afleveren van menschelijk haar verboden aan alle ondernemingen, met uitzondering van kleinhandelaren en tusschenhandelaren, die in het bezit zijn van een vergunning, alsmede de houders van een bijzondere door het rijksbureau verleende vergunning voor den handel in of de bewerking van ongezuiverd menschelijk haar. Ingevolge de opneming van menschelijk haar onder de oude materialen en afvalstoffen zijn thans de kappers verplicht, den in hun bedrijf ontstanen haarafval te bewaren en aan den erkenden vakhan- del af te leveren. Van deze verplichting wordt dispensatie verleend, zoolang niet voor het geregeld afhajgn daarvan wordt zorg gedragen. (ANP) HARALD KREUTZBERG. De groote danser Harald Kreutzberg, die 12 October in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag, 13 October in den Stadsschouwburg te Utrecht, 14 October in den Stads schouwburg te Amsterdam en 15 October in den Stads schouwburg te Haarlem zal optreden, heeft dezer dagen voor het eerst een aantal nieuwe dansen ter uitvoering -gebracht en hiermede groot succes behaald. Kreutzbers zal deze dansen ook volgende maand In Nederland ult- overen, o.a. Landsknecht, muziek van Frledrich Wllckens; „Fantastischer Walzer" (naar E. Th. A. Hoffmann) mu ziek van Chopin; „Heimkehr" muziek van Wilckens: „Mit einem Buch". muziek van Schubert; „Notturno". muziek van Granados; „Der Hochzeiter" (Huwelijksaan zoek), muziek van Wilckens. VERKOOPINGEN. De uitslag van de verkoopingen, die Donderdag in het Notarishuls aan de Bflderdijkstraat te Haarlem werd ge houden is als.volgt: Het heerenhuis met garage, voor- en achtertuin en erf te Heemstede aan het Valkenburgerplein no. 21 voor f 12.800 aan A. A. M. Bruning q.q.; een htiis met erf en tuin te Haaiiem aan de Zijlvest no. 33 voor f 9625 aan S. de Jong q q.: eet? huis met erf en tuin te Haarlem aan de Zijlvest no.. 31 voor f7700 aan Th. J. Jansen: eën heerenhuis met voor- en achtertuin en erf te Bloemendaal. in het Kin- heimpaj-ic, aan de Iepenlaan 34 voor f 10.800 aan N. J. Schmidt q.qk een huis met'Voor- en achtertuin en erf te Bloemendaal aan de Oranje-Nassaulaan no. 19 voor f7100 aan N. Kruyt q.q.; een huis en erf te Haarlem aan de Tuqelastraat no. 4 voor f 3600 aan D. G. van Wijngaarden; een hujs en erf te Haarlem aan de Tugelastraat no. 6 voor f 3570 aan Th. Byman; een huis en erf te Haarlem aan de Tugelastraat no. 8 voor f 3750 aan J. Koetsier; een huis en erf te Haarlem aan de Tugelastraat no. 10 voor f 3575 aan Th. Bijman: een winkel- en woonhuis met erf te Haarlem aan de Kleverlaan no. 56 voor f 9100 aan A. de Graaf q.q.; huizen met erven te Heemstede aan de Timor- stiaat nos. 59 en 61 voor f8608 aan J. D. Voetelink; huizen met erven te Heemstede aan de Timorstraat nos. 63 en 65 voor f 8930 aan A. Voetelink; garage, heerenhuls met erf no. 67 en een perceel grond hierachter gelegen voor f7075 aan J. F. Schleper; twee perceelen weiden niet geveild, terwijl vier perceelen werden opgehouden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Autoped, Klugt, Aagje Dekenstraat 15; Roei bootje, Meuden, Woonschepenhaven paal 56; Bank papier, Broolchuïs, N. Kerkplein 20; Hond, Asyl, Rid derstraat 11; Hond, Asyl, Riddorstraat 11; Kat, Asyl Ridderstraat 11: Distributiebescheiden, Bureau van Politie, Smedestraat 9; Lantaarn, Venema, - Klein Heiligland 34 rood; Muts, Zomers, Ostadestraat -10; Oorbel. Kruijer, Kennemerstraat 19 rood; Porte- monnaie, Luttik, Heda-strnat 28; Pantoffels, Kruijff, Gen. Cronjéstraat 108; Schriften, Rij broek. v. Marumstraat 63; Schoentje, v. Eden. Saen- redamstraat S0 zwart; Tasch en taschje, Poifliet, Eendjespobrtstraat 2 B; Vulpen, de Rooy, Een- drachtstraat 12; Vaas, Huberts, Rustenburgerlaan 115. MESJES ZIJN GOEDKOOPER, OMDAT ZIJ BETER ZIJN! (Adv. Ingez. Med.) Scheie hoofdpijn j hQn AKKERTJE isoi). ingez. uied.) Spring niet licht om met de plichten, Dat g'op tijd verduistren moet, Laat dan nergens licht meer lichten Door uw ramen doe het goed. Licht zult gij het licht betreuren, Dat nog laat naar buiten straalt Als gij, wat dan kan gebeuren Voor 't verzuim den tol betaalt. Dus op tijd gordijnen sluiten. Dat is heusch niet zoo'n gedoe, Wallt van binnen licht naar buiten Is nu eenmaal streng taboe. Maar houd overdag uw ruiten Niet ten halve geblindeerd, Sluit het daglicht dan niet buiten, Dat is eveneens verkeerd. Laat de zon als hij wil stralen, Volop stralen door uw huis, En laat uw gezin niet dwalen Door een schemerige kluis. Laat het licht dat komt van buiten Ongehinderd binnen toe, En beschouw dit buitensluiten Even absoluut taboe. P. GASUS. 99 In ieder gezin dagelijks tei besparing op 't broodrantsoen. 17 ct. per 800 gr. (Vooral dun snijden)"] (Adv. Ingez. Med.) Een Kanon. Op vrijwel elke verkooping varf onroerende goede ren komen ongewone artikelen. Dat is trouwens te verklaren, wpnt er worden niet zelden artikelen en voorwerpen ingestuurd die voor den tegenwoordigen eigenaar geen waarde meer hebben. Als iemand een nieuwe kachel, een klok, een ameublement of iets an ders koopt, wil hij, via de veiling, probeeren of een ander nog wat over heeft voor het door hem afge dankte. Ook bij sterfgeval of verhuizing worden vaak voor werpen naar het verkooplokaal verwezen. Als. regel komen, er op een verkooping dus geen dingen van de laatste mode. Dit is dan ook de reden waarom sommige menschen die prat gaan op ouder- wetsche degelijkheid liever op een veiling dan in een winkel koopen. Ook hebben vele vereerders van an tiek en curiosa de gewoonte kijkdagen-van verkoo pingen af te loopen om te zien of cr iets van hun ga ding ls. Maar zelden zal het toch gebeuren wat dezer dagen te Haarlem aanschouwd werd. In veiling kwam.... een kanon! Een 5 c.M. Het was een oudje. De des kundigen waren het er over eens dat het een model- scheepskanon was uif de dagen van de Ruyter en Tromp, maar over de vraag of het ooit gebruikt is geworden, liepen de meeningen sterk uiteen. Er wa ren er die zich verbeeldden de kruitdamp rtog in den loop te kunnen ruiken, maar anderen hielden kris en kras vol dat het kanon alleen gemaakt is voor ver siering van een of andere wapenzaal of hal in een kasteel. Maar oud was het en als curiosum ook van betee- kenis. De'deurwaarder kondigde op den verkoopdag aan, nadat hij eerst in een eentonig lied tafels en stoelen van eigenaar had laten veranderen, „nu een kanon!" Ondertusschen sleepten de bedienden het instrument voor de tafel, waar elk der aanwezigen er goed het gezicht op had. Meteen zuchtte hij er bij: „Maar dat zal niet zoo gemakkelijk gaan". Maar het viel hem mee. Toen hij vroeg: „Wie be gint met 25 gulden?" klonk er een koor van stemmen. Snel ging het bod naar boven. De 50 werd vlot gepas seerd, evenzoo de 70. Maar toen ging het langzamer. Schoorvoetend werd het 80 en op 82 gulden werd toe geslagen. Voor 82 gulden werd iemand eigenaar van een kanon! VRIJDAG 26 SEPTEMBER. Rembrandt Theater: „VaarwelVrijgezel' 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Voor Duitschland start 2.30, 6 30 en 8.45 uur. 1 Palace: „Verdachte ontkent", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans, Hals Theater: „Ontwakende liefde", 2.30, G.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst. 124 uur. ZATERDAG 27 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Ik hou van vier vrouwen", 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst. 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15 Tel, 10539. Firma C. 12495 Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. Tel 12495 Schoterbosch Apotheek. Rijksstraatweg 19. Tel 12711. Te Heemstede ls geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. De Nationale Jeugdstorm bestaat zeven jaar. Het ANP meldt, dat de Nationale Jeugdstorm 7 jaar- bestaat en 15.000 leden telt en schrijft dan o.m.: „De hoofdstormer, leider van den Nationalen Jeugdstorm, heeft, nu de jeugdstorm zeven jaar bestaat, besloten de 1200 oude, trouwe leden te eeren, door hun een bijzonder draagteeken te ver strekken, voorzien van hun stamboeknummer, een eeredraagteeken dus. Alleen zij, die vóór 10 Mei 1940 lid waren van den jeugdstorm zullen dit eereteeken ontvangen 'en later zal het alleen nog maar in zeer beperkt aantal door den hoofdstormer uitgereikt worden aan hen, die zich zeer verdien stelijk hebben gemaakt voor den jeugdstorm en daarmede voor geheel ons volk. Zaterdag zal deze uitreiking geschieden in alle streken van ons land, in verschillende plaatsen in de oude kwartieren, waar de jeugdstorm zijn moei lijke taak heeft aangevangen". Dien middag zal de hoofdstormer van 16.30 uur tot 17 uur door de radio een rede houden. RAAD VAN TOEZICHT RIJKSVERZEKERINGSBANK. De secretaris-generaal van het departement van sociale zakenTieeft aan A. Stapelkamp en A. C. de Bruyn beiden te Utrecht, eervol ontslag verleend als lid en aan W. de Jong en Jos. Veldman, beiden te Utrecht, en B. A. Alofs, te Amsterdam, als plaatsvervangend lid van den Raad van Toezicht, op de Rijksverzekeringsbank en als lid van dezen raad aangewezen G. Klein en B. Ponstein, beiden te Amsterdam en als plaats-vervangend lid: J. J Koster te Amsterdam, H. J. v. d. Laan, te Rotter dam en mr. A. J. Lelieveld, te Warmond. 2C.$).=VecteiCi(ig) Stalen Fantasie De deur van de met staal gemeubelde directeurs kamer werd opengeslingerd en een heer met een lichtgrijze jas en een witte zijden shawl kwam door dé ontstane opening binnengestormd. „Ja!" riep hij, met zijn" wandelstok Krachtig den vloer beroerend. De directeur van de N.V. Stalen Meubelenfabriek „Ferra" trok zijn wenkbrauwen op en bleef in afwachting. Maar er kwam niets meer uit den mysterieuzen heer. „O", zei hij daarom. „Wat o?" vroeg de indringer. De directeur van de N.V. Ferra hield van zake lijkheid. Omdat hij in dat opzicht niet tevreden werd gesteld, trok hij nogmaals zijn wenkbrauwen op. „Zegt u nou eens wat", drong de grijsgekleede bezoeker. „Ik heb niet veel houvast", «zei de stalen meube len-industrieel. „Laat ik u dan herhalen, meneer: Ja, ja, ja! Helpt u dat iets?" De leider van de N.V. Ferra teekende peinzend een stalen meubel op zijn vloeiblad. „Nee", zei hij tenslotte, een schroefje in de rugleuning plaatsend. „Weet u, waar het u aan ontbreekt, meneer? Aan tact", verklaarde de vlotte bezoeker. „Juist", zei de Ferra-konïng. „Ik geloof niet dat u begrijpt wat ik bedoel, meneer!" „Ik geloof het ook niet!" zei de staalverwerker ijzig. „Hebt u een geweten,,meneer?" De invloedrijke achter het bureau overwoog dit. „Jawel", zei hij tenslotte. „Ziet u graag dat mensehen gekweld worden? „Nee", zei de gewetens\ olie zonder aarzeling. „Meneer, laat ik u dan dit verzoeken". De toon- van den bezoeker werd zachter en hij zakte neer op het nieuwste Ferra-modeL „Verandert u uw recla me". Zijn gastheer keek ontstemd en zei overtuigd: „Neen". Het zachte licht verdween uit de oogen van den man tegenover hem en de Ferra-stoel werd ont last van haar kort gedragen gewicht. „Uw antwoord is „neen", meneer? Goed! Best' Maar laat ik u dan één ding verzekeren. Dat u een geweten hebt is een fictie! Dat is onzin! Dat is gevaarlijke ijdelheid, meneer. Laat ik u verzekeren dat ik lederen dag langs uw fabriek rijd en dat niemand verheugder was dan ik over die recla me-vondst drie maanden geleden van „Hebt uw huisgezin alreeds verrast, hetzij met een „Ferra"- stoel, -tafel of -kast?" Mijn antwoord hierop is „Ja", meneer. Ik heb ze zelfs verrast met een stoel zoowèl als een tafel en kast. Nu weet u dat ik het gedaan hebt. Geen reden dus meer voor de vraag. Laat u het ding nu weghalen want het ergerl mij dagelijks! Dag meneer!" Hij verdween in een flits van grijs. De directeur der N.V. Ferra bleek waarlijk een goedig man. Hij streek een paai- maal met zijn rech terhand over zijn scheiding en dacht daarbij vriendelijk. Toen schreef hij twee regels op eer- stukje papier. „Al hebt u niet direct een huis inrichting noodig. een Ferra-meubel is nooit over bodig", mompelde hij tevreden. En opgewekt belde hij om zijn secretaresse. J. J. P. PRIJSREGELING VOOR CICHOREI- EN WITLOFWORTELEN. 's-GRAVENHAGE, 25 September. De gemach tigde voor de prijzen maakt bekend, dat binnenkort prijzen zullen worden vastgesteld, waartegen de telers groene cichorei-wortelen en versche getrok ken witlofwortelen aan daartoe door de N.A.C. er- kénde drogerijen mogen verkoopen. Eveneens zal een prijs worden vastgesteld voor versdie witlof wortelen. welke voor veevoeder worden verkocht. De prijs van groene cichoreiwortelen zal eenige verhooging ondergaan in vergelijking met die van het vorige jaar. terwijl de prijs van wïtlofwortelen bij verkoop aan drogerijen hieraan ongeveer gelijk zal zijn. De prijs van de tot veevoeder bestemde witlofwortelen zal lager liggen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat onge motiveerde prijsopdrijving slechts tot groote te leurstelling zal kunnen leiden. In dit verband wordt onder de aandacht ge bracht. dat het drogen van deze producten slechts zal zijn toegestaan aan drogerijen, die daartoe een vergunning van de Nederlandsche Akkerbouw- Centrale hebben ontvangen. (ANDÜ I Eerste persconferentie op 'iet Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Donderdagmiddag werd onder leiding van den heer M. Blokzijl, hoofd van de afdeeling perswezen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, de eerste dagelijksche persconferentie on der Nederlandsche leiding door den secretaris-gene raal van genoemd departement prof. dr. T. Goede- waagen met ^en rede geopend. Van Duitsehe zijde waren aanwezig de heeren W. Janke, leider der presse-abteilung van liet rijks-commissariaat, H. Dreves, W. von Fetter, Hauptmann Bruns en O. Grafenhorst. In zijn openingsrede memoreerde prof. Goede- waagen de hoogachting, die de Duitsehe pers in haar berichtgeving steeds voor Nederland en zijn cultuur betoond heeft. Na een woord van welkom tot de Nederlandsche pers sprak hij de hoop uit, dat zij in het huis van het departement de bron moge vmden, waaruit zij in de toekomst het nieuws zal kunnen putten in het belang van het Nederlandsche volk. In het bijzonder bracht spreker dank aan den Presse-dezernent, den heer W. Janke voor de wijze, waarop hij als leider der persconferentie, steeds op de bres stond voor de belangen der Nederland sche pers. Met nadruk wees hij er op, dat de thans aangevangen persconferenties op het departement, die plaats vinden in volledige overeenstemming met de Duitsehe autoriteiten, zullen worden ge houden in den geest van het streven naar volledige gerechtigdheid van ons volk. Na een kort woord van den heer M. Blokzijl in aansluiting aan deze rede, sprak de heer W. Janke, leider der presse-abteilung van het rijkscommis sariaat, die vooreerst de heeren prof. dr. T. Goede- waagen en M. Blokzijl voor de door hen gesproken woorden dank zegde, vervolgens in herinnering bracht welk een uitnemende wijze van samen werking zich reeds allengs tusschen de Nederland sche en Duitsehe instanties ontwikkeld had en ten slotte met verwijzing naar de rede, welke de Rijks commissaris Rijksminister Seyss Inquart 27 Juni j.l, te Amsterdam hield, er den nadruk op legde, dat ook dit stadium in de ontwikkeling bewijst, hoe het doel der Duitsehe autoriteiten is, de zelfstan digheid van Nederland te bevorderen, geenszins annexatie in het voornemen ligt en hoe, alnaarmate hèt Nederlandsche volk zich vrij weet te maken van verkeerde oude bindingen, van Engelsche invloeden en van Joodsche heerschzucht, deze vrijheid bereikt wordt en Nederland een eervolle plaats in het ge lid der Germaansche volkeren verwerft. Op de diverse toespraken volgde hartelijk ap plaus. Tenslotte werd technisch nog medegedeeld, dat de conferenties in het departement van Volksvoor lichting en Kunsten voortaan zullen worden aan geduid als Nederlandsche, die in het gebouw Kneu terdijk 20, als Duitsehe persconferenties. (ANP) EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het doet. ex. Indisch recht de heer A. G Haje, te Heemstede: voor het candidaatsexamen rechten de heeren F. F. Posthumus Meyjes en R. Westra, beiden te Haarlem. in Haarlem en omgeving Het poortje aan de Kinderhuisvest. Deze oude poort aan de Kinderhuisvest, die thans alleen staat, heeft al heel wat soorten van menschen gekend. Het is waarschijnlijk nog een restant van het oude Maria-Magdaienaklqoster, dat tusschen de Nieu we Gracht cn de Magdalenastraat gestaan heeft. In 1581 gingen de Haarlemsche kloosters aan de stad over. In 1601 werd het toen ingericht tot pest- De persdienst van den Nederlandschen Omroep be richt, dat de Duitsehe radio-omroep de herdenking van den sterfdag var» Mozart Zondag 28 September te 18.10 uur voortgezet met de uitvoering van een aantal werken van den meester onder den verzameltitel „Leidenschaft in Mannheim". In den nacht is éen inbraak gepleegd in de op slagplaats van den boter- én kaashandel Daniëls en Co. Prinsegracht 977 te Amsterdam. Een hoeveelheid van 680 K.G. boter werd door de dieven buitgemaakt. Ook twee bakfietsen van de firma waren verdwenen zijn dus waarschijnlijk gebruikt om de gestolen boter te vervoeren. Dank zij de oplettendheid en medewerking van een expeditieknecht is de politie te Amsterdam er in geslaagd, drie jongemannen te arresteeren, die zich aan straatdiefstal hadden schuldig gemaakt. Hoewel zij aanvankelijk ontkenden, reeds eerder soortgelijke diefstallen te hebben gepleegd, hebben zij onder den druk van het allengs verzamelde bewijs materiaal een diefstal aan de Nassaukade toegegeven. De daar gemaakte buit, ter waarde van f 3000, was inmiddels voor f 1500 aap twee opkoopers verkocht, waar zij thans in beslag is genomen Oók de beide helers zijn gearresteerd. Thans wordt nog nagegaan, of de drie dieven wel licht nog meer op hun kerfstok hebben. Wegens bedreiging met zware mishandeling an den vroegeren burgemeester van Schiedam, Ir. F. L. J. van Haaren, heeft de Rotterdarasche rechtbank den 46-jarigcn gedetineerden J. A. I-I. te Schiedam veroordeeld tot een gevangenisstraf vijf maanden met aftrek van d© voorlooplge hechtenis. De Amsterdambsche politie heeft in een pak huis aan de Prinsegracht aldaar negen jongens va 10 tot 16 jaar aangehouden. Zij hadden ln het pak huis ingebroken en daar"worst ges'tolen. Dilemma, Het was met niet geringe verbazing, dat ik tijdens de avondschemering in de verlatenheid tusschen de imposante huizenblokken van de Groote Houtstraat een keurig gekleed heer bemerkte, die op een raam kozijn stond. Was dit een geveltourist? Of koesterde de man snoode plannen tot zelfvernietiging? Het antwoord op deze vragen kon geen oogenblik uitstel lijden en ik haastte mij om dezen medemensch door zachten aandrang weer op het rechte pad te brengen. Naderbij gekomen, bleek de vrees onge grond te zijn, want de man bleef rustig staan, met beide handen het voorwiel van een fiets krampach tig omhoog houdend. „Mijnheer", zoo luidden zijn eerste woorden, „weet u misschien hier ook het adres van een degelijke turnvereeniging?" „Een turnvereeniging, meneer? Wel zeker, maar wat heeft dat, als ik u vragen mag, te maken met uw on gewone en ongemakkelijke houding op dit kozijn? Hebt u soms den huissleutel vergeten en wilt u met fiets en al door het raam klauteren? Dan zult u het toch eerst moeten open maken. Maar waarom belt u niet?" „Meneer, het past u niet te spotten met de moei lijkheden van een medemensch. Neen, ik woon hier niet en ik doe dus ook geen poging tot inklimming. Daarvoor zou ik trouwens ook niet de noodige acro batische capaciteiten bezitten. Had ik die wel, 'dan bevond ik me thans niet in dezen toestand". „Maar waarom probeert u die fiets dan op zijn kop te zetten?" „U begrijpt het niet, meneer. Mijn doel is alleen om het stuur aan het touw van dat zonnescherm vast te maken". „Maar waarom?" „Luister! Eerst heb ik geprobeerd, met de linker hand sturend, met de rechterhand mijn zakdoek bij het achterspatbord te houden Dat lukte niet. Toen heb ik mijn fiets een duw gegeven en ben er hard achter aan geloopen. Maar ook dat mislukte, want ze viel om. Daarna heb ik het rijwiel ohdersteboven gezet, ben languit op do straat gaan liggen en heb getracht met mijn voet de trappers in beweging te krijgen. Maar ik ben helaas g^en slangenmensch; het is allang ge leden, dat ik aan gymnastiek deed En daarom vroeg ik u naar het adres van een goede turnvereeniging. Niet, dat ik er op het oogenblik iets aan zou hebben, maar voor de toekomst „Meneer, ik moet u zeggen: ik kan er geen touw aan vast knoopen". „Ik. ook niet; kon ik dat wel, hier boven aan het stuur van mijn fiets, dan was ik gered, want d^n kon ik het voorwiel lfTten draaien, zonder dat ik er bij behoefde te blijven staan om het in de hoogte te houden". „Wat wilt u dan toch?" „Wat ik wil? Dat is me ook een vraag! Ik wil kij ken, of mijn achterlichtje brandt, want ik heb een hekel aan een bekeuring". HET POORTJE AAN DE KINDERHUISVEST. I (Foto De Haas). huis en in 1657 is het Arme Kinderhuis er gekomen. Later kwam hier ook het Weeshuis bij. Dit duurde tot 1808. Toen werd het naar de tegenwoordige militaire kazerne aan den Koudenhorn verplaatst, terwijl hier 't garnizoenshospitaal gevestigd werd. Daarna kwam hier de gemeentelijke geneeskundige en keuringsdienst. Eenigën tijd geleden verhuisde deze naar .het nieuwe gebouw naar het Kenaupark en later naar de Nieuwe Gracht. Toen werd het gebouw afgebfoken. De drukkerij „De Spaarnestad" liet cr een nieuw gebouw zetten ter uitbreiding van zijn druk kerij. Het is een goed idee geweest, om dat oude poortje te êparen. Het is gebouwd in baksteen en er boven prijkt een mooi wapen van Haarlem. SiietlS Hm fBcii GIERSTRAAT 27, TELEF. 16764 (Adv. Ingez. Med.) DISTRIBUTIEDIENST HEEMSTEDE (BENNEBROEK) Bekend wordt gemaakt, dat aanvraagformulieren MD 121 ten behoeve van kamerbewoners in huizen met haarden of kachels ZATERDAG 27 dezer tusschen 9" en 12 uur door kamer verhuurders en pensionhouders aan het kantoor van den Dienst, Van Merlenlaan 2, kunnen worden afgehaald. MAANDAG en DINSDAG d.a.v. tusschen 9.30 en 12.30 uur bestaat gelegenheid tot indiening dezer formulieren, waarbij de Stamkaarten der bewoners behooren te worden meegebracht. Na 30 SEPTEMBER bestaat geen gelegenheid meer tot het bekomen van brandstoffenbonnen voor October en November ten behoeve van deze categorie personen. Voor kamers, verhuurd of afgestaan aan familieleden dan wel kostgangers, mogen geen bonnen worden afgegeven. (Adu. Ingez. Med.) Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekenlngen van F. Wagner). 15 Akaba de Betoverde ViS 15. En zo stond Hein al heel gauw voor Bizam. want deze had er op ge staan met hem kennis te* maken, om hem persoon lijk de hand te drukken En natuurlijk maakte Hein van de gelegenheid gebruik om zijn verzoek te doen. En Bizam was nog zo on der de indruk van de mooie muziek, dat hij zijn ge wone grimmigheid kwijt was en Hein verzocht, alles eens haarfijn te vertellen. En de krekel vertelde van de sluipwespen en hoe Ibraham, dan ook heel erg nieuwsgierig naar hetgeen Bizam ver- de wijze kikvors, hem hier naar toe gestuurd had. Direct nomen had. Deze draalde zich met een ernstig gezicht stapte Bizam naar zijn toverpot toe en natuurlijk stond naar Hein om en sprak toen: „De kleine vis, die op mijn Hein er bijna met z'n neus bovenop, om maar goed te toverbel verscheen, heelt mij gezegd te gaan naar het be zien, wat er ging gebeuren. De tovenaar tikte met de stok Toverde meer achter de zwarte bergen. Daar verblijft op de rand van de ketel en mompelde enkele onverstaan- Akaba, de betoverde vis en alleen die kan Jullie verder bare woorden. En Ineens schoot er een witte rookwolk helpen. Dus mijn vriend, er zit niets anders op. dan te gaan op uit de pot en toen deze zich langzaam oploste zag naar het betoverde meer en Akaba te zoeken!" Hein had Hein, hoe er een kleine vis met grote bolle ogen uit de aandachtig geluisterd cn bedankte hem hartelijk voor zijn toverpot tevoorschijn sprong. Dadelijk begon Bizam in aanwijzing. De zwarte bergen wist hij wel te vinden en een vreemde taai met 't visje te praten, tot hij blijkbaar dan zouden ze wel verder zien. Bizam en hij namen als genoeg wist. Een enkele zwaai met zijn stok was voldoen- goede vrienden afscheid van elkaar en zo verliet Hein '1 de om het visje te doen verdwijnen. Hein had met grote geheimzinnige toverpaleis van den groten Bizam om aller- ngen dit schouwspel gadegeslagen, nog nooit in heel zijn eerst Barrabas te gaan zoeken en hem alles te vertellen krekelbes taan had hij zoiets wonderlijks gezien! En hij was ovfer hetgeen hij te weten was gekomen. Oud-minister Posthuma over den productieslag. 's GRAVENHAGE 26 September. Ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de land bouwproductie. werd bij besluit van den Rijkscommissaris van 19 Maart j.l. onder voorzitterschap van oud-minister dr. F. E. Posthuma de commissie ingesteld, welke sinds dien als „commissle-Posthuma" algemeene bekendheid geniet, vooral wegens haar activiteit voor den productie slag. Nu deze commissie een half jaar heeft gewerkt, zal het wellicht velen interesseeren het oordeel van dr. posthuma over de voorlooplge resultaten van dien productieslag te vernemen en omtrent de verdere maatregelen te worden Ingelicht. Een redacteur van het A. N. P. heeft den oud-minister bereid bevonden daarover een en ander te vertellen in een vraaggesprek. De eerste vraag, welke ln dit verband tot dr. Posthuma werd gericht, was. of het effect, dat de productieslag tot- nutoe heeft opgeleverd, bevredigend ls te achten Dr, Epsthuma antwoordde: ontevreden over het totnuto® behaarde resultaat ben Ik zeker niet. Wil Nederland zich zelf kunnen voeden, dan dient er in de allereerste plaats voor gezorgd te worden, dat broodgraan en aardappelen ln voldoende mate ter beschikking komen. Het resultaat van deze actie laat zich het best door eenlge cijfer» Ulustreeren. In' 1940 waren met broodgraan beteeld 78.000 hectaren wintertarwe, 56.000 ha. zomertarwe. 219.000 ha. winterrogge en 9000 ha. zomerrogge, dus ln totaal 362.000 ha, waarvan 134.000 ha tarwe en 228 000 ha. rogge. Over 1941 zijn deze cijfers als volgt: 82.000 ha. winter tarwe. ïS.000 ha. zomertarwe. 229.000 ha. winterrogge en 12.000 ha. zomerrogge, hetgeen een totaal uitmaakt van 378.000 ha., waarvan 137.000 ha. tarwe en 241.000 ha. rogge. Met consumptieaardappelen waren beteeld In 1940 92.000 ha., met fabrieksaardappelen 37.000 ha., tezamen 129.000 ha., en In 1941 resp. 117.000 en 43.000 ha., samen 160.000 ha., dus een vermeerdering met 31.000 ha., waarvan 25.000 ha. consumptieaardappelen en 6000 ha fabrieksaardappelen. In het kader van den productieslag 1941 is verder vooral ook het scheuren van grasland reeds sterk gepropageerd. Hieraan ls kracht bijgezet door de toekenning van een z.g. scheurpremi® ten bedrage van f100 per ha. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat gedurende het voorjaar ln rond 22.000 hectaren grasland de ploeg is gezet. Wat de koolzaadcampagne betreft, hiervan ls een ver meerdering met ongeveer 10.000 hectaren koolzaad dat van het grootste belang is voor de vetvoorzlenlng se dert verleden jaar het resultaat. In de laatste Jaren was niet meer dan 3000 ha. met koolzaad beteeld. Natuurlijk, aldus dr. Posthuma, ls het Jammer, dat het weer niet altijd heeft medegewerkt. Zoo ls de graanoogst tengevolge van het aanhoudende natte weer in Augustus niet best te noemen. Maar alles en alles bij elkaar is er zeker reden tot tevredenheid. U zegt, dat er ln de toekomst nog zeer veel te doen valt. Mag ik hieraan de vraag verbinden welke uw voornemens zijn voor het volgende werkjaar? Deze vraag meen ik het beste te kunnen beantwoorden door u een overzicht te geven van het programma 1941/42, zooals Ik dit dezer dagen heb opgesteld. Dit programma omvat tien punten, te weten: 1 Geen plekje cultuurgrond mag onbenut blijven, ter wijl de cultuurtoestand van den bodem zoo gunstig mo gelijk moet zijn. „Geen plekje onbenut" geldt niet alleen voor den boerengrond. doch ook voor parken, plantsoe nen. bouwterreinen en mede voor particuliere tuinen. 2. De grootst mogelijke oppervlakte bouwland. Dus: ^cheurer. van alle grasland, dat daarvoor nog ln aanmer king komt. In dat verband denk ik natuurlijk ln de eerst® plaats aan de zandgronden en verder ook aan de voor scheuren geschikte klei- en zwavelgronden. 3. Gebruik van deugdelijk, zooveel njogelijk dus van door den Ned. Alg. Keuringsdienst (N. A. K goedgekeurd zaalzaad cn pootgoed, dat, wat het eerste betreft, deug delijk gereinigd en ontsmet dient te worden. 4 Op peil houden van den verbouw van broodgraan en aardappelen, zoomede uitbreiding van den koolzaadver- bouw. Niet alleen de beteelde oppervlakte, doch ook het gebruikte ras speelt ln dezen een rol, Onder alle omstan digheden verdienen de veel-opbrengende rassen de voor keur. 5. Plantenzlekten-bestrijding. Hieraan en ook aan de bestrijding van onkruid dient alle aandacht geschonken te worden. 6. Moderne weldebouw. Dus: omweiden, Flnsch kuilen en ensileeren, sllobouw. hool-ruiteren. grasdrogen. 7 Verbouw van sloppelgewassen. Ook indien de kunst- mestpositle minder gunstig is, levert een land met een na-gewas meer op dan een. waarop geen stoppelgewas ls verbouwd. De grootst mogelijke uitbreiding van den ver bouw van stoppelgewassen Is dus onder alle omstandig heden geboden. 8. Deugdelijke mest- en gierbewaring. Dit ls mede een van de voornaamste punten van den productieslag. 9. Verbetering van de productie-eigenschappen en van den gezondheidstoestand van onze veestapel. Dus: de grootst mogelijke uitbreiding van stamboek- en fok- vereenlglngswezen en van de melkcontröle, van dr t. b. c.-, de bacillus-bang-, de runderhorzel- en dc sarcoptcs- schurftbest rijding. 10. Rationallseenng van den paardenarbcld, door: a. goede behandeling, juiste voeding en verpleging. b. een betere verdeeling van het paardenwerk over het Jaar. c. vermlnderinug van het paardenwerk door betere ver kaveling der perceelen en eventueel ook door aanbeste ding van een deel van het werk ln de spitstijden. d. grootere arbeidsprestatie per paard, door o.m. het combineeren van werktuigen, het gebruik van luchtban denwagens. het vormen van meerspannen. Dat ls Inderdaad een programma, dat er zijn mag. Welk dezer punten acht u nu' he: belangrijkste, dr. Posthuma? Het scheuren van grasland ls op dit oogenblik zeker het belangrijkste punt van den productieslag. D: Posthuma zette hierna uiteen, dat slechts 100.000 ha. grasland behoeft te worden gescheurd. Voor den langcren duur van den productieslag noemde dr. Posthuma vooral de punten 6 en 8 van belang. (ANP)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5