Haarlem's Dagblad De verjaardag van het driemogendhedenpact 89e JXSRG5NG No. 17877 migave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1911 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland. Wijzigingen, k AMSTERDAM, 27 September. De Commissaris ijer Provincie Noord-Holland heeft met ingang van I October 1941 aan de heeren mr. A. Bruch, A W. Michels, L van der Wal en mr. dr.. P. J. Witteman, op hun verzoek eervol ontslag verleend uit hun func tie als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. onder dankbetuiging voor de diensten, in deze functie aan de provincie bewezen. Met ingang van gelijken datum- hesft de Commissa ris der Provincie benoemd tot bestuursraad de hee ren mr. W N. Felhoen Kraal, dr. A. C. Groeneveldt, W. H. M. Nienhuis Ruys en mr. W. J. Schönhard Deze bestuursambtenaren zullen, tezamen met den heer J Saai. die in functie blijft, den Commissaris der Provincie in net uitoefenen van het provinciaal bestuur bijstaan. Mr W. N Felhoen Kraal ls op 13 Maart 1897 ge boren Na gedurende de mobilisatie 19141918 zijn plicht als reserve-officier bij de veld-artillerie te heb ben vervuld, heeft hij in Leiden in de rechtsweten schappen gestudeerd. Hij is verbonden geweest aan de redactie van „De Telegraaf" en was vervolgens werKzaam bij onderscheidene firma's, o.a. bij Philips te Eindhoven en de firma Van Gelder te Wormerveer. Thans is hij advocaat en procureur, benevens plaats vervangend kantonrechter tc- Wormerveer Mr. Fel hoen Kraal is niet bij eenige politieke partij of be weging aangesloten. Dr. A. C. Groeneveldt, die op 29 Januari 1884 is geboren, heeft in Leiden in de rechtswetenschappen gestudeerd Hij is vervolgens bij verschillende stoom bootmaatschappijen In Genua, Londen, Lissabon en Batavia werkzaam geweest Daarna was hij eenige jaren als ambtenaar verbonden aan het departement van Landbouw, Handel en Nijverheid, hjer te lande en in Nederlandsch-Indië. Hij heeft vervolgens ge studeerd aan de universiteiten van Cordoba, Osaka. Kapurthala en Londen Na zijn promotie aan de laatstgenoemde academie was dr. Groeneveldt bij on derscheidene groote maatschappijen werkzaam. In 1939 heeft hij zich op verzoek van den minister van Binnenlandsche Zaken beschikbaar gesteld voor de organisatie van het v'uchtelingenwezen hier 'te lande. Dr. Groeneveldt, die niet bij eenige politieke partij of beweging is aangesloten, is correspondee- rend lid van eenige wetenschappelijke genootschap pen in Portugal, Spanje en Frankrijk. W. H. M. Nienhuis Ruys is op 14 Juli 1898 geboren en heeft zijn jeugd in Duitschland en Rusland door gebracht. Na den wereldoorlog was hij gedurende eenige jaren vice-consul van Nederland te Dantzlg. Nadien is hij werkzaam geweest bij de Koninklijke Shel-Bataafsche Importmaatschappij. Thans is hij directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haar lem. De heer Nienhuys Ruys is lid der N.S.B. Mr. W. J. Schönhard, die op 17 October 1896 is ge boren, heeft als reserve-officier de mobilisatie van 1914—1918 en 19391940, alsmede den oorlog medege maakt. Hij heeft aan de Vrije Universiteit te Amster dam in de rechtswetenschappen gestudeerd Sinds 1921 is hij werkzaam aan het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland, sedert 1927 als secretaris der directie, in welke functie hij tevens optreedt als hoofd der afdeeling Algemeene Zaken, secretarie en personeel. Mr. Schönhard is lid der N.S.B. (A.N.P.) Slag- en stootwapenen. Verplichte inlevering. Het plaatselijk Hoofd van Politie in den zin der Wapenverordening der gemeente Haarlem maakt bekend, dat thans ook onder meer het onder zich hebben van slag- en stootwapenen, welke bestemd zijn om op arglistige wijze te worden gebruikt (bij voorbeeld: degenstokken, ploertendooders en boks beugels), op grond van het bepaalde in artikel 11 (1) verboden is, terwijl thans ook voor het onder zich hebben van alle soorten alarmpistolen een vergunning vereischt is. Degene, die in strijd met de Bepalingen der Wapenverordening bovengenoemde wapenen onder zich heeft, wordt ingevolge artikel 2 (1) der Ver ordening van den Rijkscommfesaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde, No. 138/1941, gestraft met den dood, met levenslange tuchthuisstraf of tijde lijke van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren, in gevallen van lichteren aard met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Degene, die echter vóór 1 October 1941 alarm- Eistolen of bovenbedoelde slag- en stootwapenen ij de politie inlevert, zal ingevolge artikel 23 van het Eerste Uitvoeringsbesluit van den secretaris generaal van het departement van Justitie, ter zake het onbevoegd onder zich hebben van ge noemde wapenen, niet worden vervolgd. Worden na 1 October 1941 nog alarmpistolen of slag- en stootwapenen, welke bestemd zijn om op arglistige wijze te worde.i gebruikt, in het bezit van personen aangetroffen, die daartoe niet be voegd zijn. dan zullen de bepalingen, waarbij zulks strafbaar is gesteld, in- volle gestrengheid worden toegepast. Ook in, andere gemeenten is een bekendmaking van dezelfde strekking openbaar gemaakt. H. O. V. Toon Verhey hervat zijn werk als dirigent. Het bestuur der H.O.V. deelt ons mede, dat Toon Verhey, die eenige maanden met verlof ls geweest, op November a.s. zijn werkzaamheden zal hervat ten. De concerten gedurende het a.s. winterseizoen zullen dus. zooals zulks ook In den vorigen winter het geval was, afwisselend onder leiding van hem en Ma rines Adam staan. Distributie van gesmolten rundvet. 's-GRAVENHAGE, 26 September. Men ver zoekt het A.N.P. de aandacht er op te vestigen, dat voor zoover in sommige dagbladen werd vermeld dat vóór 1 Ocotber a.s. op bon 39 geen boter mag. worden afgeleverd, dit onjuist ls. Met nadruk wordt er op gewezen, dat vóór 14 October a.s. geen boter Op bon 39 mag worden afgeleverd. De identificatieplicht. verschenen Verordeningenblad ls opgenomen een be sluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, I Inhoudende wijzigingen van het besluit no. 132'40 be- j treffende den identificatieplicht. Deze wijziging houdt ten eerste ln, dat ieder Ne derlander of Nederlandsch onderdaan in het bezette Nederlandsche gebied, tot den datum 'waarop door den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken wordt bepaald dat zij In het bezit moeten zijn van een persoonsbewijs, verplicht zijn steeds een van overheidswege uitgereikt identiteitsbewijs, voorzien van een foto, bij zich te dragen, door middel waarvan hij zich te allen tijde behoorlijk kan identificeeren. Volgens het besluit betreffende den identificatieplicht bestond deze verplichting reeds tot aan het tijdstip van invoering in het bezette Nederlandsche gebied van eenvormige identiteitskaarten Een tweede wijziging houdt in, dat het identiteits bewijs met foto niet langer dan 16 maanden geleden mag zijn uitgereikt. Aanvankelijk was deze termijn gesteld op een jaar. Het besluit treedt heden in werking. (A.N.P.) ZATERDAG VERDUISTEREN van 19.28 tot 7.54 Maan 27 Sept. onder 25.56 (E.K.) 28 Sept. op 1S.S4 ZONDAG VERDUISTEREN van 19.26 tot 7.56 Maan 29 Sept. onder 047, 28 Sept. op 15.54 „Binding der volken met gelijke idealen en belangen" BERLIJN; 27 September. (A.N.P.) Heden is het een jaar geleden dat het driemogendhedenpact tus- schen Duitschland, Italië en Japan gesloten werd. De herinnering aan deze gebeurtenis werpt de vraag op hoe de uitwerking van het pact geweest is. Het drie mogendhedenpact was gebaseerd op driev groote ge dachten. Het wilde de volkén verbinden welker idealen en belangen gelijk zijn. Het zocht voor de practische politiek van deze staten een gemeenschap pelijk diplomatiek instrument te verschaffen. Ten slotte was het gedacht als kristallisatiepunt van een nieuwe ordening in het algemeen. Al deze verwach tingen zijn uitgekomen op een wijze die Berlijn, Rome en Tokio aan het einde van het eerste jaar met voldoening vervult. Ideologisch heeft het driejpogendhedenpact de door het nationaal socialisme vernieuwde idee van het Duitsche rijk, de in het fascisme herboren idee van het Imperium Romanum en de oude Japansche kei zerlijke idee tot een ontmoeting geleid, tegenover welker geestelijke stootkracht de rest van de wereld niets gelijkwaardigs kan zetten. Elk van deze wereld beschouwingen ademt een wil tot vernieuwing, een geestelijke dynamische kracht waaraan geen denkend mensch zich kan onttrekken Hun samenwerking evenwel voor den geestelijken wederopbouw van de wereld geeft aan de practische politiek der drie mo gendheden een rechtmatigen ethischen grondslag. Het driemogendhedenpact vormt zoowel een begrenzing als een verbinding. Het bevestigt de aanspraak op lei ding van de as in het Groot-Europeesche gebied en de aanspraak op leiding van Japan in het Oost- Aziatische gebied. Het verschaft voor de eerste maal het begrip eener ordenende macht en het verzekert voor de motiveering en de handhaving van deze aan spraak de wederkeerige ondersteuning van de drie mogendheden. Noch zijn politieke noch zijn militaire factoren dragen een aggressief karakter. De eerste twaalf maanden van zijn bestaan hebben dit op in drukwekkende wijze aangetoond. De politieke bepa lingen van het verdrag waren van tevoren zoo op gesteld dat zij op andere volken niet afschrikwek kend maar aantrekkelijk moesten werken. Het drie mogendhedenpact wilde geen geheim politiek docu ment zijn, welks uiteindelijke doeleinden in het duister lagen. Het zag af van breedvoerige argumentatie en deed in plaats daarvan een beroep op de eerlijkheid en het gezonde verstand. Het indrukwekkende aantal landen, dat zich de laatste twaalf maanden bij het driemogendhedenpact heeft aangesloten, bewijst dat deze bedoeling be grepen is. De diplomatieke geschiedenis kent geen ge beurtenis. waarin etn staatsverdrag een dergelijke aantrekkingskracht heeft uitgeoefend als het driemo gendhedenpact. Slowakije, Hongarije, Roemenië, Bul garije, Kroatië zagen elk voor zich in dat hier voor de perste maal in de Europeesche geschiedenis een practische mogelijkheid geboden werd hun politiek in één verband tezamen te brengen, dat tevens de spreektribune is van de toonaangevende groote mo gendheden van Europa. In het driemogendhedenpact werd de nieuwe Europeesche ordening niet gedicteerd, maar opgesteld. Het veroorloofde de volledige ont wikkeling der nationale mogelijkheden, de volkomen vervulling van den wensch naar politieke zelfbe-. schikking en naar gelijktijdige economische samen werking van allen met allen. De in het driemogendhedenpact verbonden Euro peesche staten bezegelen thans hun wensch naar po litieke samenwerking door dewapenbroederschap op de slagvelden van het Oosten. Zij strijden daar schou-, der aan schouder om hun gemeenschappelijk op bouwend werk eens en voor altijd te beschermen tegen de krachten der verwoesting. In den Europeeschen sector is daarmede van de onderteekenende mogend heden van het drielandenpact een onwrikbare lotsge- meenschap ontstaan. Wat voor. de Oostelijke peri pheric van Europa geldt, waar Duitschland de strij denden aanvoert, geldt voor den zuidelijken rand van het continent, waar Italië de voornaamste last van den strijd draagt. Het driemogendhedenpact maakt de Middellandsche Zee weer tot een Europeesche zee en de leefruimte van de Middellandsche Zee weer tot een Europeesche leefruimte, waarin de eerste plaats toekomt aan het land, zonder hetwelk de Middelland sche Zee een zee zonder historie zou zijn. Aan de oevers van de Middellandsche Zee staan thans Duitsche en Italiaansche soldaten om aan dezen eisch kracht bij te zetten en daarmede een ge bied te herwinnen dat aan Europa op nauwelijks min der kunstmatige wijze ontvreemd was dan het Euro peesche Rusland. Evenals in Europa zijn ook in Oost-Azië de denk beelden van het driemogendhedenpact meer en meer tot de richtsnoer eener practische politiek geworden, welke door Japan krachtig geleid, door de instem ming van Duitschland en Italië gesteund wordt. De erkenning van Nanking door de as was daarbij een even belangrijke gebeurtenis als de succesvolle Ja pansche bemiddeling in het conflict tusschen Thailand en Indo-China en later de militaire samenwerking tusschen Frankrijk en Japan in Indo-China, welke met volledige instemming van Vichy tot stand kwam. Met het verleenen van bepaalde militaire rechten al daar is de in het driemogendhedenpact neergelegde aanspraak van «Japan op leiding in Oost-Azië voor de eerste maal ook erkend door een mogendheid die zelf niet tot de onderteekenaars van deze overeen komst behoort. Militair'gezien streeft het driemogendhedenpact het doel na elke nieuwe uitbreiding van den oorlog te bemoeilijken. Evenals het politieke doel der overeen komsten een.uitnoodiging tot alle landen om mede werking behelsde, die geneigdheid vertoonen voor de vorming van een nieuwe ordening, wilde het militaire deel een waarschuwing richten tot allen het werk niet te verstoren. Deze waarschuwing is niet onopge merkt gebleven. De militaire defensieve clausules van het driemogendhedenpact vormen heden een niet te ontkomen factor in de overwegingen van hen die verlangen naar een uitbreiding van den oorlog over de geheele wereld. De uitdager weet thans welke de reactie zou zijn van de landen die in het driemogend hedenpact vereenigd zijn. Het driemogendhedenpact tenslotte heeft zich daar door weten te handhaven dat het midden in den oor log den eersten steen legde voor den opbouw van een veiligen en blijvenden vrede. Het is geworden tot het getimmerte en de omlijsting van de politieke toe komst van een geheele reeks volken in twee wereld- deelen. Steeds krachtiger heeft men de in het driemo gendhedenpact neergelegde gedachte gezien als de Magna Charta eener nieuwe betere wereld. Hier werkte een natuurwet, welke een discipline van staatslieden wist om te zetten in practische con structies die-ten voordeele zijn van alle betrokkenen. Het driemogendhedenpact weet zich te handhaven omdat het aan elk volk de voortzetting van zijn eigen politiek veroorlooft en daarbij toch het groote ver band van het Teven der staten onderling in het oog houdt, zonder welke onze kleiner geworden wereld op den duur niet bestaan kan Nog meer landen bij. het driemogendhedenpact? BERLIJN, 26 September. In gewoonlijk poed- Ingelichte kringen acht men het niet onmogelijk, dat het aantal bij het driomogendhodenpact aange sloten staten weldra zal worden uitgebreid. (A.N.P.) De prijs van „Belegen N. Z." kaas. 's-GRAVENHAGE, 26 September. Bij besluit van den directeur-generaal van de Voedselvoorziening is bepaald, dat kaas, afkomstig uit de voor rekening van de Nederlandsche Zulvelcentrale opgeslagen hoeveel heden, dit is dus belegen kaas, mag worden verhan deld. Deze kaas is voorzien van het merk „Belegen N.Z." en de maximumprijs is voor den détaillist den consument vastgesteld op 25 cent per kilogram hooger dan de nog geldende maximumprijzen voor kaas, niet voorzien van het merk „Belegen N.Z." De vastgestelde prijzen en andere bijzonderheden zijn opgenomen in een in dat blad opgenomen officieele publicatie, Het kantoor van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, zal met ingang van 1'October geopend z(Jn van des morgens halfnegcn tot des namiddags halfzes. Des Zaterdags van halfncgen tot twee uur. Dezelfde tijden gelden voor ons bijkan toor Soendaplein 37. In verband hiermede kunnen Groentjes voor plaatsing op denzelfden dag (met gewoon voorbehoud van plaatsruimte) worden opgegeven tot des morgens half- tien, des Zaterdags tot negen uur. Groeiende steden en dorpen. Gegevens over Noord-Holland. Verschenen is de bevolkingsstatistiek van Noord- Holland over 1940. Daaruit blijkt dat het inwoners aantal in deze provincie in den loop van dat jaar steeg van 1.691.674 tot 1.701.206. Een vermeerdering dus van 9532. Er wonen in Noord-Holland 864.849 vrouwen en 6.357 mannen. Het vrouwenoverschot is dus niet minder dan 28.492. In de groote steden wonen: Amsterdam: 803.073 Haarlem: 142.686 Alkmaar: 33.837 Deni Helder: 27.951 Hilversum: 76.269 Zaandam: 38.679 In deze 6 steden wonen dus tezamen 1.122.195 mensehen of 66% van het totaal. Het zou evenwel verkeerd zijn te meenen dat de overblijvende 34% op het platte land verblijft. Er zijn ook nogvverschillende andere gemeenten die het „steedsche" Veel nabij komen. Wij denken daarbij aan verschillende forensen-gemeenten, zooals Bus- sum (30.371), Heemstede (20.657) en Bloemendaal (17.077). Verder aan Velsen, omdat het grootste deel van de Velsenaren in IJmuiden woont. De totale bevolking van Velsen was op 1 Januari 1941 48.967. Zooals wij reeds schreven steeg de totale bevol king van Noord-Holland dit jaar met 9.532. Voor rekening van Amsterdam kwam daarvan 2.479. Haarlem eischte van den vooruitgang bijna even veel op namelijk 2.217. Heemstede steeg van 20.400 tot 20.657. vooruit gang 257. Bennebroek steeg met 129 tot 3Ö43. Bloe mendaal ging met 64 achteruit, namelijk van 17.141 tot 17.077. Sterker was de achteruitgang voor Haar lemmermeer, dat zakte van 33.176 tot 32.171. Een vermindering dus van 1005. Beverwijk ging ook goed vooruit, namelijk van 21.272 tot 22.109, dus met 837. De vooruitgang van Velsen was 237. Wat Amsterdam betreft blijkt dat er 2556 in woners meer vertrokken dan er zich vestigden. Haarlem had daarentegen een vestigingsoverschot van 1095. Tot de gemeenten met minder dan 1000 inwoners behooren: A'obekerk met 825 inwoners. Ankeveen 745, Beets 430. Hensbroek 978, Jisp 715, Katwoude 251, Kwadijk 404, Oosthuizen 903. Oudendijk 417, Schellinkhout 503, Twisk 719, Vlieland 536, Warder 474, Wijdenes 829, Wijde Wormer 762 en Zuid- en Noord Schermer 915. De kleinste is düs Katwoude met 251 inwoners. Maar deze gemeente is in 1940 met 13 zielen ver meerderd, wat een stijging is van meer dan 5 pet., terwijl Amsterdam slechts steeg met 1/4 ptt. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. BERLIJN, 27 September (DNB) In den nacht van 26 op 27 September zijn Britsche bommenwer pers naar het Noordwest-Duitsche kustgebied en naar Zuidwést-Duitschland gevlogen. Volgens tot dusver ontvangen berichten nebben de op enkele plaatsen uitgeworpen brisant- en brandbommen geen schade aangericht. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Luchtaanvallen in het gebied om Charkof, Tula en Moskou. Spoorlijnen en bewapeningsbedrijven vernield. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 September. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Zooals reeds ln een extra bericht is medege deeld, duurt de vernietiging van de ten Oosten van Kiew nog ingesloten resten van den vijand onver biddelijk voort. Het aantal gevangenen is tot 492.000 gestegen. Dit aantal neemt nog voortdurend toe. De luchtmacht heeft in het gebied rondom Char kof. Tula en Moskou spoorlijnen en bewapenings bedrijven vernield. In het zeegebied om Engeland wierpen ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een groot koopvaardijschip in brand. De vijand heeft overdag noch 's nachts militaire acties boven het Duitsche gebied ondernomen". Autobus gekanteld. Een zwaar en acht licht gewonden. GRONINGEN 27 September. Hedenmorgen om 6.15 uur ls een autobus van den Marnedienst, bestuurd door den chauffeur P. T. uit Onderdendam, welke met veertig ar beiders op weg was naar de Slikken in Noord Groningen even buiten de stad bij Noorderhoogeburg van den weg afgekanteld en ln een droge sloot terechtgekomen. Van de inzittende arbeiders moest de 29-jarige gehuwde E. M. wonende te Groningen, per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. De man had vele snijwonden en een rugkneuzing bekomen. Twee andere arbeiders werden per auto naar hun woning ver voerd. terwijl nog zes andere lichtgewonden na verbonden te zijn, op eigen gelegenheid konden terugkeeren. De overige Inzittenden bleven ongedeerd. (A. N. P.). Verscherping van de Japansche blokkade tegen China. NANKING 27 September (D. N. B.) Het Japansche hoofdkwartier van het leger en de marine maakt bekend dat de Chineesche en Japansche politieke en militaire over heid van Nanking het ln stellen van een contrölecommissie overweegt ter verscherping van de blokkade van het onbezette China. Tevens zou daardoor het handelsverkeer in het door de Japanners bezette China vergemakkelijkt en de zoutsmokkel tegengegaan worden. Voorts wordt ge streefd naar ean gelijkstelling van de Chineesche en de Japansche zakenlieden. Puzzlerubriek Wij willen ook in dit najaar en dezen win ter onzen lezers en lezeressen het puzzle-ge- noegen niet onthouden. In ons nummer van heden vangen wij met een woordverwisse- lingspuzzle en een Visitékaartjespuzzleaan en in ieder Zaterdagnummer hopen wij deze rubriek weer te kunnen opnemen. In beschei den formaat, in overeenstemming met den beperkten omvang. Maar dit behoeft aan het puzzlegènoêgen geen afbreuk tè doen. De oplossingen zullen telkens in ons num mer van Dinsdagavond worden geplaatst. Amsterdam de stad der typische bruggen Over de Brouwersgracht bij de Hee rengracht doet bovenstaande typische overgang nog steeds dienst. (Pax-Hoüland De Haan m) V Victorie Duitschland wint üoot Europa op alle fronten. Ten Oosten van Kiew thans 574.000 gevangenen. Extra bericht van het Duitsche opperbevel HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 September (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „De vernietiging van de laatste ten Oosten van Kiew nog ingesloten strijdkrachten van den te genstander is terstond te verwachten. Het aan tal gevangenen ls intusschen gestegen tot 574.000 en neemt nog steeds toe. Het buitgemaakte oor logsmateriaal is onoverzienbaar." Bij de vernietiging van de Sovjet-divisies aan den Noordelijken oever van het Ladogameer viel den Finschen troepen een onafzienbare hoeveelheid oorlogs materiaal in handen.x (Suomen-Holland). Groole slag ten Oosten van Kiew nadert het einde. Vernietiging van laatste legerresten verwacht. Ter aanvulling op het weermachtsbericht van Vrijdag verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende: In een onwaarschijnlijk korten tijd nadert de reuzen- slag in het gebied ten Oosten van Kiew zijn einde. Volgens het weermachtbericht van Vrijdag kan binnen kort reeds de vernietiging van de laatste resten van den vijand daar verwacht worden. Het aantal krijgsgevan genen weerlegt de beweringen van den tegenstander volgens welke Boedjenny er in geslaagd zou zijn zijn legers in hoofdzaak aan omsingeling te onttrekken. De gevolgen der Sovjetverliezen zullen zich ook in de toekomst nog doen gevoelen. De Sovjets tasten thans door tegenaanvallen het Duitsche front af om na te gaan op welke plaatsen nieuwe Duit sche offensieve opmarschen verwacht moeten worden. Al is het seizoen ook reeds ver gevorderd, men heeft toch overal reeds Ingezien dat ook in de wintermaan den geen vermindering kan worden verwacht van den druk der Duitsche troepen op de Sovjetlegers. LUCHTMACHT BESTOOKT DOELEN TE LENINGRAD EN KROONSTAD. Van bevoegde zijde verneemt het D.N.B. dat Duit sche artillerie Donderdag schepen in de haven van Le ningrad en batterijen in de haven van Kroonstad heb ben bestookt. Het scheepsgeschut en de batterijen der bolsjewisten werden tot zwijgen gebracht. In den Noordelijken sector hebben de Sovjets Don derdag verscheidene pogingen gedaan om met steun van pantserwagens den Duitschen opmarsch te stuiten. Al deze pogingen werden verijdeld Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen heb ben voorts op 25 September de Sovjetstellingen in het Zuidelijkste deel van bet Oostelijke front met succes aangevallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers bestookten Sovjetinfanterle en ar tilleriestellingen. Een zware regen van bommen sloeg talrijke bunkers en mitrailleurnesten der bolsjewisten stuk. Doot vuur der boordwapens en welgerichte bommen op door bolsjewisten bezette plaatsen raak ten de voor dekking gebruikte huizen in brand. Ver scheiden succesvolle treffers werden geplaatst op een belangrijk spoorwegtraiect dat vernield werd. Ook ln den Noordelijken sector van het Oostelijke front werden Sovjetstellingen en troepenconcentra ties met succes met bommen van allerlei kaliber be stookt. Talrijke stellingen der Sovjet-artillerie en luchtafweer werden met voltreffers buiten gevecht gesteld. Bomtreffers op veldversterkingen der infan terie bracht den bolsjewisten zware verliezen toe. Groote verwoestingen werden aangericht in bolsje wistische wagenparken. Welgerichte hommen verbra ken een spoorwegtraject en staken talrijke door de Sovjettroepen bezette plaatsen in brand. Op het Ladogameer hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen een Sovjet convooi aangevallen. Zc.s schepen van het convooi werden met bomtreffers tot zinken gebracht. Nog drie Sovjetschepen werden bij een lan dingspoging der bolsjewisten met bommen getroffen. Over de luchtactie aan het Finsche front wordt br'.---- 1 opmaakt dat wegens het ongunstige weer de - -4 laaide twee dagen slechts zwak is geweest. Woensdag haalde de afweer op den grond een bommenwerper neer en den dag daarop twee ge vechtsvliegtuigen. Voorts zijn twee vijandelijke ma- u dwongen waren te landen in Finsche ha .den gevallen. In luchtgevechten hebben Duitsche jagers Donder dag 31 Sovjetmachines neergeschoten- Tien Sovjet- Vliegtuieen werden door afweergeschut neergescho ten en 25 op den grond vernield. Volgens tot dusverre ontvangen berichten hebben de Sovjets op 25 Septem ber in totaal 66 vliegtuigen verloren. Australisch gezant te Tokio op weg naar Singapore. Terugkeer naar zijn post wordt verwacht. Domei meldt uit Yokohama: Sir John Latham, de Australische gezant, is met de „Anhui". aan boord waarvan zich nog 361 pas sagiers bevinden, vertrokken. Het schip zet koers naar Hongkong en Singapore. In een onderhoud heeft Latham verklaard dat htf vertrekt op instructie van zijn regeering voor een kort verlof in zijn vaderland. Hij verwacht naar Japan te zullen terugkeeren. Onder de overige passagiers bevinden zich 29 Indiërse 120 Engel- schen, 3 Japansche vrouwen, die met Engelschen gehuwd zijn. met haar kinderen. De Australische legatie heeft geweigerd eeniger- lei inlichting te verstrekken. Zij deelde alleen mede dat „Latham" waarschijnlijk zal terugkeeren. Van den kant van de Britsche ambassade is gezegd dat Latham beslist voornemens is zijn post te Tokio te hervatten. Intusschen acht men het veel- beteekenend dat Latham Singapore zal aandoen, waar Duff Cooper zich op het oogenblik bevindt, evenals Sir. Joseph Crosby de Britsche gezant in Thailand. PERSONALIA. Onze stadgenoote mejuffrouw Augusta Kion slaagde te Alkmaar voor het tweede gedeelte van het door de Nederl. Chemische Vereeniglng Ingestelde analys- ten-examen voor diploma A

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1