Ween mei „Casiella" reinig ik grondig! Castella AGENDA Ik hou van vier vrouwen Kwaal der vreugde. Die dreiging van brandend maagzuur... Eigenaardigheden HAARL DAGBLAD, Maandag 29 Sept. 1941 Huldiging Ds. J. W. Siertsema. lil het smaakvol versierde kerkgebouw van de Ger. Kerk aan den Kloppersingel te Haarlem heeft Zaterdagmiddag de huldiging plaats gehad van dr. J. W. Siertsema, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. Te half vier nam de predikant, vergezeld van zijn echtgenoote en kinderen plaats op het podium voor den kansel. De gemeènte, die het kerkgebouw vrij- wel tot de laatste plaats vulde, begroette den voor- ganger met „Dat 's Heeren zegen op U daal". Ds. A. M. Boeyinga riep vervolgens ds. Siertsema de vertegenwoordigers der classis en die der Ger. Kerk van Zeist het welkom toe en ging. nadat de gemeente had gezongen Ps. 116 verzen 10-11 en ge- lezen was een gedeelte van Psalm 62 in het gebed voor. Ds. Boeyinga sprak vervolgens ds. Siertsema tóe. Hij herinnerde er aan, hoe ds. Siertsema in de afge- loopen 25 jaar 4"e kerken heeft niogen dienen en roemde den jubilaris allereerst als een vriendelijk, beminnelijk mensch, die het bewustzijn verleven- digt dat God voor den dienst in Zijn Woord een mensch uitkiest, die niet in ongenaakbare hoogheid behoeft te zetelen, maar wien niets menschelijks vreemd is. 4 Zulk een predikant heeft ds. Siertsema zich ge toond en dit bracht die algemeene waardeering, die zich weerspiegelt in dit overvulde kerkgebouw. Spr. wees er op hoe ds. Siertsema het voorrecht heeft, deze voornaamste kerk der vier Gerefor meerde kerken als zijn eigen kerk te mogen be schouwen en hij heeft zich deze plaats in zijn arbeid waardig gemaakt, door zijn bedachtzaamheid en zijn wijsheid. Als dienaar des Woords was het woord aldus spr. altijd'actueel, nooit afgetrokken in ijdele beschouwingen maar voor de wereld, over de wereld en, moest het zijn, tegen de wereld. Gij hebt de wereldspraak van Gods woord verstaan. Spr. herdacht voorts ds. SiertsemSPs werk als voorzitter van de Zendingscommissie en zijn arbeid voor de jeugdbeweging. De heer A. Zomer, sprekende namens de vie ringscommissie roemde ds. Siertsema's persoon en werk. Menigeen herdenkt hem als dengeen, die op de hoogtijdagen van zijn leven wijding aan be langrijke 'oogenblikken heeft gegeven, zoogoed als hij zieken heeft getroost en in droeve dagen op beuring en zegen heeft gebracht. Er kan hier dan ook instede van huldiging veel eer sprake zijn van dankbare erkenning van ds. Siertsema's gaven. Als een stoffelijke blijk van deze gevoelens bood spr. ds. en mevr. Siertsema twee fraaie fauteuils aan, vergezeld van een ge denkboek met de handteekeningen der gemeente leden, waaraan nog een enveloppe met inhoud werd toegevoegd. Tenslotte bood spr. een; geschil derd portret van de jongste dochter van den ju bilaris aan. Namens de collega's sprak ds. C. Veenhof, voor malig predikant te Haarlem, thans te Utrecht. Hij herinnerde aan de samenwerking in het verleden, die meer dan eens tot uiting heeft gebïacht, welk een goed instrument in Gods hand ds. Siertsema heeft mogen-zijn. De collega's zien het als een ge schenk van God, dat zij met hem hebben mogen samenwerken. Nadat het Ger. Gemengd Koor onder leiding van den heer A. de Braai had gezongen Psalm 150 en „Heilig, heilig" van Wagenaar sprak ds. A. Don- dorp namens de naburige kerken en de classis Haarlem. Hij dankte ds. Siertsema voor de hulp en adviezen, die deze kerken in de classis van hem mochten ondervinden en memoreerde het gezag dat de jubilaris in breeden kring geniet, door zijn arbeid van dienende liefde. Ds. Gillebaard, predikant bij -de Ger. Kerk te Zeist, een der vroegere standplaatsen van den jubilaris bracht den groet en gelukwensch over van de vele vrienden, die hij .daar nog steeds heeft en overhandigde hem het werk van dr. Japikse over het huis van Oranje. De heer E. van Leeuwen dankte spr. namens de catechisanten en bood namens hen geschenken en aan mevr. Siertsema bloemen aan. De heer D. Lam stelde vervolgens in het licht, van hoeveel belang de arbeid van ds. Siertsema als voorzitter van de Jeugdcentrale is geweest en overhandigde hem prof. dr. G. v. d. Leeuw's „De godsdiensten der wereld". Hierna kwam de predikant zelf aan het woord. Hij begon met er op te wijzen, dat hier het ge- I denken voorop behoort te staan, meer dan een hul diging. Herdenken doen we hier hen, die door overlijden of op andere wijze van ons zijn heenge gaan. Op deze wijze mogen wij velen en velerlei gedenken, zoo dit tot een diepere overdenking kan leiden. Dan kan het ook feest zyn en dan kunnen wij blijde zijn en dankbaar voor de vele Godsgaven, die deze vijf en twintig jaren hebben gebracht. De predikant gaf hierop een kort overzicht van zijn loopbaan als voorganger te Hardenberg met zijn eenvoud, te Zeist, waar zijn roeping hem meer dan te voren bewust werd en te Haarlem, waar in weerwil van critiek wederzijds veel wederzijd- sche waardeering aan den dag is getreden. Spr. verklaarde, dat het zijn hartewensch is, predikant te mogeri blijven. Spr. dankte voor al het gesprokene dezen middag en voor het voorrecht, de afgeloopen jaren werk zaam te hebben mogen zijn om van de schoonheid en de waarheid van Gods woord te hebben mogen getuigen. Spr. dankte de sprekers en wijdde meer m het bijzonder uit over jeugd en jeugdbeweging, om te eindigen met de hoop uit te spreken dat het einde van deze feestvreugde moge zijn de erken ning van de grootheid God. De gemeente zong hierna: Halleluja, eeuwig dank en eere. Nadat ds. L. Hoorweg in dankgebed was voorge gaan was de plechtigheid geëindigd. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Zondagmorgen was het de laatste oefenochtend van 'de Brigade in de zweminrichting aan de Houf.vaart. De heer Joh. M. Schmidt, voorzitter, benutte de ge legenheid om een bruidspaar, leden der Brigade, veel geluk te wenschen. Spreker bracht dank aan het ge meentebestuur voor het beschikbaar stellen van het bad en dankte ook het personeel voor de betoonde toewijding. Dank werd ook gebracht aan de leden die daadwerkelijk hulp hebben verleend bij wateronge vallen, ook aan hén die in den afgeloopen zomer Bondsdiploma's behaalden. Zeer waarschijnlijk zullen de feden meermalen voor hulpverleening worden op geroepen, nu bij duisternis, de kans op te water gera ken groot is in onze waterrijke gemeente. De oefenin gen worden voortgezet in het Sportfondsenbad. LEERAREN LICH. OPVOEDING. De afd. Haarlem kwam Zaterdagavond in vergade ring bijeen in café-restaurant „Brinkmann" op de Groote Markt. Qe voorzitter, de heer D. Beets, hield een terugblik over de werkzaamheden der afdeeling gedurende de zomereampagne. Als een aangename verrassing kwam de oud-secretaris, de heer W. Lin- denborn, thans als Consulent der Lich. Opvoeding in Dokkum gestationneerd, ter vergadering en werd heel hartelijk welkom geheeten. De vergadering benoemde tot le secretaresse mejuffrouw M. A. van Weel, Rem- brandtlaan 21 te Heemstede. Hierna volgde een uitvoerig verslag van de Studie •n Werkgroep. (^Klutst en £eitecenj Het Nederlandsch Tooneel. Het eerste bedrijf van „Ik hou van vier Vrouwen", het blijspel van dén Hongaarschep schrijver Johann von Bókay, waarmee het eigenlijke,, tooneelseizoen Zaterdagavond in den Stadsschouwburg is geopend, had een afgeronde eenacter kunnen zijn. Het gege ven het vrouwtje van een ingenieur vier gedaan ten die van echtgenoote, typiste, kamermeisje en maltresse te doen aannemen om haar man aan een goede betrekking te helpen is niet onaardig gevonden, en de eerste acte hoewel hier en daar wat langdradig konden wij dan ook wel accep teeren. Maar daarmee had de schrijver blijkbaar ook al zijn kruit verschoten. Hij had zijn stof uitgeput en vermocht de volgende bedrijven er niet mee te vul len. Het werd al zwakker en zwakker, tot het in III even leeg was als in de ontredderde, ongezellige kamer van de Dobays. Dat Johann von Bokay de nieuwe ster zou zijn aan den tooneelschrijvershemel te Boedapest, zooals het programma ons tracht te doen gelooven, willen wij na de kennismaking met dit product voor dezen hemel dan ook maar niet hopen. Nu hebben de art i sten van Het Nederlandsch Tooneel ook niet veel gedaan om ons te enthousias- meeren. Het was over het geheel een vrij matte en onzekere vertooning. waarin de souffleur op onbe scheiden wijze medesprak. Het leek mij toe, dat de spelers zelf niet al te veel vertrouwen in dit blijspel hadden, zelfs mevrouw Annie van der Lugt Melsert- van Ees niet, die de vier vrouwen voor haar reke ning had te nemen. Zoo lang zij zich zelf met va riaties kon zijn zooals in de typiste, het kamer meisje en het vrouwtje ging het goed, al miste ook haar spel het levendige en pittige, dat wij an ders in haar zoo waardeeren. Maar de languissante maïtresse deed mij meer denken aan een lijdende juffrouw met een heupziekte dan aan een cocotte. Jan-van Ees bracht als Babor Dobay al heel wei nig leven op het tooneel en speelde, alsof het een generale repetitie was. Cor Hermus chargeerde zwaar als Georg Vallay, den meubelfabrikant, die op een der vier vrouwtjes natuurlijk de maïtresse verliefd wordt, en maakte er een erg burgerlijke, provinciale carricatuur van. Ellen de Thouars en Guus Hermus, die beiden pas van de tooneelschool zijn gekomen, debuteerden hier in kleine rolletjes. Ellen de Thouars kreeg als de kokette stenotypiste meer kansen dan Guus Hermus en zij wist ze ook wel te benutten. Zij speelde zonder artistieke op dringerigheid. Het publiek was voor deze eerste voorstelling zeer goed opgekomen, maar het stuk bracht minder dan de titel had doen verwachten. J. B. SCHUIL MAANDAG 29 SEPTEMBER. Rembrandt Theater: „VaarwelVrijgezel", 3.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Voor Duitschland start 3.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Verdachte ontkent", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Ontwakende liefde", 2.30, C.3Q en 8.45 uur. DINSDAG 30 SEPTEMBER. Zuiderkapel: J. Sevensma, 8 uur. ■Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Bloem endaal: Ned. Herv. Kerk: Bachcon- cert, 7.30 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. ENSEMBLE BOUBER. Zeemans-Vrouwen. In het Gemeentelijk Concertgebouw ging gister avond „Zeemansvrouwen" en dit stuk een der beste, door Herman Bouber geschreven deed het ook nu weer bij het goed opgekomen publiek uitste kend. Ik kwam nog juist op tijd om de derde verre weg sterkste acte te zien en het gedeelte na de pauze, waarin Leen haar Willem Broerse weer terug krijgt. Het ensemble Bouber beschikt niet meer over de sterke spelers van vroeger. Zoo misten wij Annie Verhulst en Johan Elsensohn wel zeer in de rollen van Leen en Willem Broerse. Annie Schuitema het programma vermeldde abusievelijk Nelly Ernst kon tegen de rol van Leen eigenlijk niet op. Het was moei lijk in haar een vrouw uit het volk te zien en ook dramatisch wist zij geen relief aan haar rol te geven. Ook Tonny Foletta stond Wel ver achter Elsensohn, die vroeger Willem Broerse speelde,, maar hij was toch overtuigender in zijn rol dan Annie Schuitema. Maar er zijn gelukkig nog enkelen van de oude garde in het ensemble. In dè eerstè plaats" Herman Bouber en Aaf Bouber, die in zulk werk moeilijk te overtreffen zijn. Ook Lena Kemper voelt zich in zulk een volksstuk volkomen thuis. Maar Saar zagen wij bij D.I.U. beter dan in dit beroepsgezelschap. Het publiek heeft ook gisteren het stuk dankbaar ontvangen. Vooral na de derde acte was het applaus heel sterk en moest het doek eenige malen omhoog. J. B. SCHUIL. LUDAMUS. Kinderen van ons Volk. Voor een stampvolle zaal heeft de R.-K. Tooneel- vereeniging „Ludamus" gisteravond in den Stads schouwburg haar seizoen geopend met een voorstel ling van „Kinderen van ons Volk", het tooneelspel, dat Cor Hermos en Kees Spierings bewerkt hebben naar de twee romans „Kinderen van ons Volk" en „De schoone Voleinding" van Antoon Coolen. Daar mijn aanwezigheid ook nog ergens anders geëischt werd, kon ik de voorstelling van Ludamus slechts tot de pauze bijwnnen, maar deze eerste drie aetes geven verreweg het sterkste tooneel, zoodat ik van de op voering toch een zuiveren indruk heb gekregen. Ludamus beschikt over uitstekende speelkrachten, wat ook in de voorstelling van Kinderen van ons Volk duidelijk uitkwam En daarbij wordt er in deze ver- eeniging onder de regie van den heer Kraakman heel ernstig gewerkt. Het was over het geheel dan ook een vertooning, waarmee Ludamus veel eer heeft ingelegd. Het boerenmilieu en de Brabantsche sfeer waren goed getroffen, er werd in het juiste tempo gespeeld cn de spelers durfden zich in de dramatische tafereelen zooals aan hel slot van III te laten gaan, zoodat er krachtig spel werd gegeven. De décors en de klee ding waren artistiek verzorgd, zoodat ook hieraan weinig of niets mankeerde. Ans Swart heeft mij door haar typeering en spel als Marie Verberne werkelijk getroffen. Dat was heel zuiver en gevoelig. Hoe goed deed haar wat donkere stem het in deze rol. vooral wanneer zij haar strijd in nerlijk verwerkte. Voortreffelijk bijvoorbeeld was zij in het tooneeltje met den pastoor in I, wanneer zij nog in tweestrijd verkeert, en in de groote zeer moeilijke scène in III gaf zij dramatisch zuiver spel. Ook de heeren Gè Hurkmans en Ad Spruit, die de twee jonge boeren knap uitbeeldden, speelden deze scène overtuigend en met temperament. De pastoor krijgt zijn groote scènes eigenlijk pas na- de pauze, maar ik mocht van den heer Guus Boersma toch reeds genoeg zien om zijn typeering en spel te kunnen waardeeren. Hij gaf dezen pastoor in al zijn mildheid en begrijpende mensehelijkheid. Ber nard Schoonebeek was een felle boer Verberne en Dora van der Linden hoewel wat te veel een stadstype wist aan het zorgelijke in deze vrouw we! relief te geven. Wim Schoonebeek maakte iets heel aardigs van de dankbare rol van Doruske Timmer. De grappigheid van dezen timmerman ga? hij zonder na drukkelijkheid. Een zeer goed gespeelde rol. Jo Geels had het als Klauske gemakkelijker. Ook hij voldeed in zijn rol. Zoo kwam dit boerenstuk. tot de pauze vol komen tot zijn recht en het publiek reageerde dan ook prompt met een zeer krachtig applaus na de sterk gespeelde scène in het derde bedrijf. Het ensemble Nibberingverzorgde als steeds het muz'ikale gedeelte in de entre-actes met entrain. J. B. SCHUIL. DE OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN DEN N. O.-POLDER. Naar aanleiding van onlangs gepubliceerde be richten omtrent oudheidkundige vondsten in den N. O.-polder, in het bij zonder bij Kunre, kan thans nog het volgende worden medegedeeld. - Door den dienst van de Zuiderzeewerken en door den cultuurtechnischen dienst der Zuiderzeewerken is, gehoord de rijkscommissie voor bodemonderzoek, met autorisatie van het departement van O., W. en C„ aan het biologisch archaeologisch instituut dei- Rijksuniversiteit te Groningen, het oudheidkundig bodemonderzoek in den N.O.-polder opgedragen. Daarbij is de heer P. J. R. Modderman, assistent van het biol. archaeol. instituut, wonende te Amersfoort, in het bijzonder belast met de dagelijksche leiding' van dat onderzoek, bijgestaan door een eveneens speciaal daartoe van rijkswege aangewezen teeke naar en voorgraver. Het is de bedoeling dat bij de drooglegging voor den dag komende oudheidkundige vondsten in een toekomstig Zuiderzeemuseum, waarvoor inmiddels reeds erkenning als locaal museum is aangevraagd en verkregen, onder te brengen. 1 Alleen Castella tandpasta bevat het Perldon, dat met duizenden schuim» belletjes de kleinste hoeken van het gebit reinigt. ichuimende TANDPASTA 35 CT. PER TUBE Weer zoo'n goed o^sbelm^n-product! (Adv. Ingez. Mcd.) Als ik miin enkel heb verzwikt Dan willen vriend en magen Mij als een zielepoot, onthikt Beschouwen ien beklagen: Als ik met koorts ter sponde lig Toont men veel medeleven En dan beijveren zij zich Mij kracht en troost te geven. Zelfs als ik wat verkouden ben En ik 't niet erg kan vinden, Dan zeggen menschen die ik ken En kinderen en vrinden: Wat heb jij het te pakken, man En 'vind ik 't niet gewichtig, Ja ja, ik weet er alles van. Wees jij maar wat voorzichtig. Maar als ik scheef en hulploos zit En 'k heb 't met spit te kwade, En 'k voel me of ik aan het spit Heel langzaam word gebraden. Wanneer ik steunend op wil staan Om stromplend voort te schrijden, Terwijl er scheuten door. me gaan, Kortom als 'k echt moet lijden, Dan ginnegapt het huisgezin. Dan grijnzen al mijn vrinden, Dan schijnt men plots iets grappig in Mijn ongeluk te vinden.... Waarom is spit, en spit alleen Een kwaal die leidt tot grappen Niet hier of daar, maar algemeen, Ik kan dat maar niet snappen. Ik wensch mijn medemensch slechts goed, Derhalve ook geen kwalen, Maar wie om spit zoo lachen moet, Die moog' despit zelf halen. Eén keer, één enkel lteertje maar, Dat zal hem mores leeren En dan korh ik met veel misbaar -Mij om hem amuseeren. Dan loopt, als ik me niet vergis Heel snel de tijd ten ende, Dat spit de kwaal der vreugde is Voor hen die haar nooit kenden. Dat vooruitzicht alleen al beneemt U de lust tot et-en en afgezien van de ongezelligheid en het ongemak, dit en dat niet te kunnen verdragen, zonder die angst voor brandend maagzuur, het lichaam „vraagt" om voedende bestanddeelen en menschen. die. in deze tijden soms nog meer dan anders, sukkelen met overtollig maagzuur, vin den baat bij het gebruik van Digestif Rennie. Deze unieke pastilles maken het overtollig en pijnverwekkend maagzuur onschadelijk. En om dat Rennie ook toevoegingen bevat, die heilzaam beschermend werken op de teere maagwand, werken verschillende factoren op volkomen na tuurlijke wijze samen, om een eind& te maken aan Uw klachten. Vraagt Uw Apoth. of Drog. een pakje Rennie, 1.27 en 0.41.-,N.V. Rowntree, Am sterdam. (Adv. Ingez. Med.) G. V. BATO. A. H. KUYPERS 35 JAAR LID. Een dezer dagen werd bij Bato het feit herdacht, dat de heer A. H. Kuypers in 1906 lid werd. De heer Kuypers heeft als turner in het verleden veel lauwe ren voor zijn vereeniging mede helpen veroveren voor al onder leiding van den vorigen directeur den heer H. B. Dreyer. Vele malen trad de heer Kuypers als lid van het bestuur op o.a. als commissaris vari materiaal. In 1920 werd hij als lid van verdienste benoemd en sindsdien toont hij nog zijn volle belangstelling voor zijn vereeniging. ORGELCONCERT VERVALLEN. In verband met de verduïsteringsvoorschriften het orgelconcert op Dinsdagavond ln de Groote Kerk" te Haarlem te vervallen. A. N. W. B. afd. Noord-Holland. Zaterdagmiddag werd in de Btlderdijkzaal en café restaurant Brinkmann Giootc Markt, te Haarlem de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de afd. Noord-Holland van den Toeristenbond A.N.W.B. De vergadering stond onder leiding van den beer H. De Bordes, lid van het Dagelijksch Bestuur van den A.N.W.B., die in zijn openingswoord hulde bracht aan directeuren cn aan het corps ambtenaren, die niette genstaande vele moeilijkheden bergen werk verzet hebben Het aantal reisinlichtingen is gestegen tot 63724. Het ledental neemt nu weer gestadig toe. het bedroeg op 1 September jl. 101.153. Een verhoogde verkoop van het aantal binnenlandsche artikelen viel te constateeren, vooral werden veel gidsen verkocht. De tochten met onbekende bestemming waren een groot succes, het aantal deelnemers was buitenge woon groot. Ten dienste'van het zakenleven der wiel rijders werd het rijwielhuurbewijs ingesteld, dat aan vankelijk voldaan heeft. Sinds 1 Augustus jl. beschikt de Bond over een mooi kampeerterrein van ruim 50 H.A. rondom het bekoorlijke „Pluismeertje" bij Kasteel Drakestein te Lage Vuursche. Er is veel gekampeerd. Het aantal uitgereikte kampeerkaarten overschrijdt de 20.000. Het aantal Kampeerleden van den Bond steeg tot 5241 op 1 September jl. Op het gebied van het wa tertoerisme deden zich in verband met de tijdsom standigheden belemmeringen voor, vooral in Noord- Holland. Er werd een bijkantoor geopend te Rotterdam, dat aanvankelijk met groot succes werkt. De financiën baren nog steeds zorg. De kinderbij slagrekening kost f 2000 per jaar, de verevenings heffing f 10.000. In November a.s. zal de helft der ziekenfondspremie van het personeel uit de Bondskas moeten worden betaald. Alle krachten worden ingespannen om de belangen van het toerisme zoo goed mogelijk te dienen. Het jaarverslag van den afdeelingsconsuk-jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, te Diemen, werd bij diens ontstentenis voorgelezen door den heer C. L. F. Sarlet, plaatsvervangend afdeelingsconcul. Er werd o.a. melding in gemaakt van het succes der propa- ganda-avonden. die gemiddeld 7 nieuwe leden per avond opleverden. Het verslag werd goedgekeurd. Op de aanbeveling voor afdeelingsconsul en diens plaatsvervanger (beiden te benoemen door het da gelijksch bestuur) werden wederom geplaatst de hee ren jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein en C. L. F. Sarlet. Hierna werd overgegaan tot de huldiging van hen, die 50 jaar lid zijn geweest, de heeren: E. Baak, C. de Jong, H. L. Boas, J. N. L. Lang en A. J. R. Hinse te Amsterdam; C. Rueb, te Bergen: J. Pool Rzn. te Hoogwoud en C. L. F. Sarlet, te Haarlem. Deze hee ren ontvingen een Bondsonderscheiding, nl. een pres- sepupier, met de emblemen van den Bond in goud. De heeren De Jong en Sarlet waren Aanwezig en werden door den voorzitter hartelijk toegesproken. Ten op zichte van den heer Sarlet herinnerde spr. er aan, dat deze gewichtige functies in den Bond heeft ver vuld, nl. die van' stemgerechtigd lid (gedurende 35 jaar), consul en 10 jaar afdeelingsconsul.. De chauffeur H. Zwart, C. Hagels, C. W. F Schro der en W. J. van Houten, van wie de eerste 25 jaar en de drie anderen 12V2 jaar bij Bondsleden in dienst zijn, ontvingen een draagmedaille en een getuig schrift. De voorzitter spelde hun de onderscheiding op de borst en sprak hun hartelijk toe. De voorzitter deelde mede. dat wanneer het volgend jaar de jaarvergadering weer op de ge «one wijze zal kunnen plaats vinden, dit ongetwij feld te Haarlem zal zijn. De voorzitter deed vervolgens nog eenige mede- deelingen over het kampeeren. De bemoeienissen van den Bond in dezen zijn van groot belang gebleken om de jeugdigen aan den Bond te binden. Op 1 Januari 1940 kwam dc Kampeerkaartencen- trale aan den Bond. De Ned. Kampeerclub werd met den Bond gefusionneerd: de leden er van moeten lid van den A.N.W.B. zijn. Er zijn reeds 5241 kampeer leden. Enorm groot was het aantal verstrekte kam peerkaarten De Bond heeft ruim 300 kampeerboerde rijen tot hbar beschikking. Voorts zijn er 28 kampeer- consuls in het geheele land en 90 landgoederen zijn opengesteld voor kampeerders van den Bond. Tot slot deed de Directeur, de heer M. A. M. Weste- rouen van Meeleren, eenige mededeelingen over de tochten met onbekende bestemming van den Bond. Deze tochten (wandel- en rijwieltochten) hadden zeer veel deelnemers en brachten ook vele nieuwe leden aan. Een nieuw plan is de Stedenschoontocht, zooals er nu Zaterdag een te Haarlem \vord gehouden met medewerking van „Haarlem's Bloèi" en de Vereeni ging „Haerlem". Het is nog niet bekend, hoe de le den op dit nieuwe denkbeeld zullen reageeren; ge hoopt wordt: goed! Hierna sloot de voorzitter de vergadering. De stedesclioonda" in Haarlem. Werd een succes. De stedenschoondag van de A. N. W. B. in Haar lem is, zooals de morgenuren reeds deden verwach ten, uitstekend geslaagd. Zaterdagmiddag kwamen de deelnemers, die genoten hadden van een prach tige wandeling door de Spanrnestad, weer in hotel Lion d'Or terug om daar een fraaie zilveren draag- penning in ontvangst te nemen. Onder de ongeveer 600 deelnemers, die Haarlem's stedeschoon thans hebben leeren kennen en natuurlijk ook waardee ren, waren toeristen uit alle deelen van ons land. Om enkele plaatsen te noemen: uit Apeldoorn, Die penveen. Eindhoven en zelfs uit Leeuwarden was men naar de provinciale hoofdstad van Noordhol land getogen. Dat geen dezer deelnemers spijt van den toch zal hebben gehad staat wel vast. Ter bevordering van het individueel tourisme heeft de A. N. W. B. in samenwerking met Haarlem's Bloei den afgeloopen Zaterdag weer goed werk verricht. De Nationale Jeugdstorm. Aan een A.N.P.-verslag is o.m. ontleend: Ter gelegenheid van de herdenking van het zeven jarig bestaan van den Nat. Jeugdstorm en de uitrei king van een eeredraagteeken aan de 1200 leden van den Jeugdstorm die reeds voor Mei 1940 tot deze organisatie behoorden, kwam Zaterdag de Jeugd storm overal in den lande streekgewijze bijeen en via de radio werden de bevelen tot het uitreiken der eereteekenen gegeven, terwijl de bijeenkomsten overal een uniform verloop hadden. Te Arnhem, waar de oudste groep van den Jeugd storm is gevestigd, droeg de herdenking een bijzon der karakter, doordat dé hoofdstormer C. van Geel kerken persoonlijk de eeredraagteekenen uitreikt» Dit geschiedde in Musis Sacrum. De heer Van Geelkerken wees er in zijn rede op, dat de Nat. Jeugdstorm gfeboren is uit den- geest van het geloof in de kracht en de toekomsf van ons volle. Thans zal aan de voorvechters van den jeugdstorm het eeredraagteeken worden uitgereikt. Zij krijgen dat eereteeken niet om er als jonge hanen mee te pronken, maar om als voorbeeld te zijn voor hen die later in den Jeugdstorm zijn getreden. Voor deze laatsten geldt.thans nog even als vroeger de leus: „In Godsvertrouwen alles voor het vaderland". Na de rede van den heer «Jan Geelkerken bood opperkompaan Gansenkolk dén hoofdstormer, die het stamboeknummer 1 van den Jeugdstorm draagt, het eeredraagteeken aan. dat bestaat uit een rond blauw speldje, dat op het blauwe veld een storm- Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van t. wagner). 17 Zwevend tussen hemel en aarde 17. Dagen achtereen had den de beide vrinden al geklauterd, tot ze bij de voet van een hoge rotspunt aankwamen.. Ze besloten hier eerst eens flink uit te rusten, want 't valt niets mee om zo te klimmen, als je 't niet gewend bent. Van het touw van Barrabas had al ieder een eind om het middel gebonden, net als echte bregbekllmmers. En nu waren ze al midden in het gebied der Zwarte Bergen, maar hadden nog geen spoor van het Betoverde Meer gevonden. Toch had Hèln zo'n idee. dat, als ze een maal boven op die hoge rots zouden staan, ze wel meer le weten zouden komen. Maar het zou een hele en gevaar lijke klimpartij worden'. Ze lieten dan ook alles wat ze niet beslist nodig hadden, beneden liggen en gingen op stap. Het duurde wel een paar uur, voor ze boven aankwa men; eenmaal was Hein uitgegleden, maar Barrabas had zich zo stevig vastgehouden, dat er geen ongeluk was ge beurd. En nu zaten ze op de topl Barrabas wilde dadelijk gaan kijken, wat daar wel aan de andere kant in de diepte te zien zou zijn en of Hein ook aanraadde eerst wat te gaan rusten, de Rode Mier was te nieuwsgierig Hein zette zich schrap en Barrabas kroop voorzichtig naar de rand en keek er overheen. Heel diep onder hem lag een meer en juist wou hij vol geestdrift Hein toeroepen, dat ze het doel van hun tocht bereikt hadden, toen zijn helm van de kop gleed en bleef hangen aan een kale tak even beneden hem. Er zat niets anders op, dan over de rand te gaan hangen en zo te proberen de helm terug te krijgen. Hein hield het touw stevig vast en Barrabas boog zich voor over. Maar hoe het kwam. wist geen van beiden; plotse ling gleed hij uit en duikelde ln de afgrond. Gelukkig wist Hein het touw nog juist vast te klemmen en zo hing Barrabas daar ln de lucht te spartelen. De krekel stond als een wanhopige te trekken, maar niets hielp! Hulpeloos bleef Barrabas hangen tussen hemel en aarde, of liever gezegd: boven het Betoverde Meer. Radeloos keek hij om zich heen, toen hij Ineens ln de verte een vogel zag ko men aanvliegen. Langzaam zweefde die naderbij. En srt was de Rode Mier ook nog zo dapper, zijn hart sloeg hem toch even ln de keel. toen hij tot de ontdekking kwam, dat het een adelaar was! Een grote adelaar, met machtige klauwen, die langzaam naderbij zweefde op zijn brede krachtige vleugels. Hij hoorde, hoe Hein verschrikt wat schreeuwde, maar hij zelf werd ineens heel kalm; hij zou zijn leven duur verkopen. Vlug trok hij zijn korte degen en wachtte üe eerste aanval af. in Haarlem en omgeving De Naald b\j het Manpad De gedenknaald op den hoek ManpadslaanHeeren- weg te Heemstede herinnert aan twee feiten uit de geschiedenis, allereerst aan den slag die in 1303 daar geleverd werd tusschen de Hollanders en de Vlamin gen. De Hollanders werden aangevoerd door Witte van Haemstede die zijn troepen ter overwinning leidde. In 1573 werd op deze plaats alweer een veldslag geleverd. Deze verliep voor de Hollanders echter niet zoo gunstig. Zooals men weet, werd toen Haarlem door de Spanjaarden belegerd. Prins Willem van Oranje zond een leger onder leidiijg van Heer Gerrit van Batenburg. Dit moest probeeren de stad te ont- (Foto De Haas), zetten. Maar bij het Manpad gekomen zijnde, kwam het tot een treffen met de Spanjaarden en de laat sten behaalden de overwinning. Bij deze slag werd onder andere Johan van Oldenbarneveld gewond. Ter herinnering nu aan beide veldslagen heeft Mr. D. J. van Lennep in 1817 een gedenkteeken laten plaatsen. Deze naald heeft 4 zijden. Op de eerste staat het wapen van Holland; op de tegenover liggende het geslachtswapen van Witte van Haemstede en op de zijde, die naar den weg gekeerd is. staat te Lezen: Ter cere van Witte van Haemstede Grave Floris zoon van Holland en van De brave burgers van Haarlem die met hem De vreemde mannen langs dit pad verdreven. D. XXV. April MCCCIII. En ter eere van Die tot ontzet van Haarlem Bij dit mannepad hun leven waagden D. VIII. July MDLXXIII. meeuw toont, terwijl aan de achterzijde het stam- boeknummer staat vermeld. Hierna bood schout Mart. Jansen namens het hoo- gere kader van den Jeugdstorm den hoofdstormer een fraaie eere-dolk aan. Hopman Knaap las vervolgens een boodschap van den. leider der N.S.B. voor. TE HAARLEM. Zaterdagmiddag is 00W te Haarlem, in het Con certgebouw, een bijeenkomst van döVi Nationalen Jeugdstorm gehouden. Banheer R. C. de Jong zei in zijn openingsrede dat men aan het begin staat van een andere wereld, die leeft voor nieuwe idealen. In de toekomst zullen die het eigendom worden van de Nederlandsche jeugd, die dan de meeuwenvaan zal volgen, zoo verwachtte deze spreker. Schepen W. Kruijshoop wees er op dat de Jeugd storm in de afgeloopen jaren onder moeilijke om standigheden gewerkt heeft. Nu is de Jeugdstorm evenwel in volle ontwikkeling. Vervolgens werd een programma van zang. voor dracht. samenspraak en volksdans uitgevoerd. Ook werd geluisterd naar een radio-voordracht van den Hoofdstormer den heer C. van Geelkerken. Voordat Schepen Kruijshoop overging tot de uit reiking van de eeredraagmedailles werd een der oudste stormers, Ja<ip van den Bosch, die aan het Oostfront gevallen is, hei-dacht. Het stormersvendel „Zandvoort" zal voortaan „vendel Jaap van den Bosch" heeten. De stad der brouwerijen. Eeivige dager, geleden hebben we iets vermeld over de voormalige brouwerij 't Scheepje een der laat ste brouwerijen in deze stad, binnen welks poorten in den obden tijd zooveel bier gebrouwen is. Haarlem i» destijds een echte brotu-weregtad ge weest. Dat was nu wel geen uitzonderingspositie, want van andere steden als Dordrecht. Utrecht en Zwolle kon hetzelfde gezegd worden, maar het getal der Haarlemsche brouwerijen was in het* begin der zeventiende eeuw toch zoo groot, dat het niet anders kan. of er moet een buitengewone afzet van den oud-vaderlandsohen volksdrank geweest zijn. Er zullen dagelijks dan ook heel wat „blerhaal- dors", schepen, die het bier naar alle windstreken vervoerden, aan de Spaarnekade gemeerd hebben en eerst toen tJhee; koffie en andere dranken het bier gingen vervangen minderde hun aantal als gevolg van de opheffing van talrijke bierbrouwerijen. En dat ging vlug. Had men hier in het midden der ze ventiende eeuw nog een vijftig groote brouwerijen, in het begin van 1S00 was er nog maar een zulk een bedrijf van behoorlijken omvang in werking. Bin nen anderhalve eeuw was een rijke bron van in komsten vrijwel geheel opgedroogd. Het aspect der stad moet intusschen door dit groot aantal brouwerijen wel zeer hebben afgeweken van tegenwoordig. Zonder eenlg bezwaar had men het Spaarne de Haarlemsche Brouwersgracht kunnen noemen, want een goede veertig brouwerijen ston den langs de boorden van het Spaarne en maar en kele vond men elders, als de Olipot en de Boog op de Oude Gracht en de Fortuyn cn de W op de Raemgraclit. Dan had men er nog een vijftal op de Baikenessergracht. De overige lagen langs het Spaarne. Dat Spaarne vervulde zijn dienst zoowel bij de bierbereiding als bij het transport. Het Spaamrwa- ter werd gebruikt Hij het vervaardigen van het gerstenat en over het Spaarne werd het product ver voerd r.aar alle streken waar dorstige lieden woon den. Het Spaarnewater za! dan ook we! heel wat zuiverder zijn geweest dan heden ten dage. Toch was het niet altijd te gebruiken namelijk wanneer door de Spaarndammer sluizen het brakke IJwater uit de Rampe- of Ruyckeblervaart, de tegenwoor dige Brouwersvaart, die het heldere duinwater be vatte uit de Brouwerskolk. Maar ook die Ranvnevaart gaf in den loop der tij den de noodige vieren en vijven, want de bleeke- rijen, die daar in den loop der jaren gevestigd wer den loosden haar afvalwater op deze vaart en ver ontreinigden dat dus dermate, dat de Haarlemsche brouwers meer dan eens op hun achterste beenen stonden en het gemeentebestuur zich geplaatst zag tusschen de belangen van twee belangrijke takken van Haarlemsche nijverheid. Men weet. dat de Haarlemsche bleekerijen de bleekerijen tot op dezen dag gebleven zijn. Zij hebben dus in dezen belangen strijd de overwinning behaald en de naam Brouwers vaart is dan ook nogal eigenaardig. Van welk een omvang overigens de bierproductie ln den goeden tijd was blijkt uit een opgaaf, volgons welke 23 brouwerijen ln 1691 niet minder dan 205.981 tonnen bier hebben gebrouwen. Hoeveel voordeel dit alles bracht voor Haarlem behoeft geen betoog. De brouwerijen loverden ar beid niet slechts aan het brouwerspersonccl. doah voorzagen bovendien In het bestaaan van kuipers, hoepelmakers, koperslagers, turfkoopers. dragers! sleepers cn sjouwerlieden. De stedelijke kas voer wel bij het „Brouwers of Croongeld" en hoezeer de over heid het behoud van de Haarlemsche bierbrouwerij op prijs stelde blijkt wel hieruit, dat tal van steden, die regelmatig het Haarlemsche bier afnamen, als blijk van erkentelijkheid van Haarlem een ge brandschilderd kerkraam ontvingen,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5