MJJP Maal van Uw geld! LACHAPPELLE Puzzlerubriek Naaldenpijn. V PUDDING De kolendistributie. TOBIAS HAARL. DAGBLAD, Dinsdag 50 Sept. 1941 P. F. de Haan 80 jaar. Een der oudste leeraren in ruste bij.het M.O. hier ter stede zal bij leven en welzijn op 9 October a.s. den leeftijd der zeer sterken bereiken. Wij bericht ten het gisteren reeds: de heer P. F. de Haan hoopt dien dag de acht kruisjes te halen en zoo deze dag hem ongetwijfeld veel stof tot herdenking zal bie den, een breede 'kring van personen zal dien dag gaarne een goede gedachte wijden aan den man, die hen in de gelukkigste jaren huns „levens zoo dikwijls heeft geplaagd met de meervoudsvormen, den e-i Wechsel en de trennbar und untrennbar zusammengesetzte Verben. Op 9 October 1861 te Beesterzwaag geboren als zoon- van notaris J. F. de Haan aldaar ontving de heer De Haan na de lagere school zijn opleiding aan het gymnasium te Leeuwarden. Na zijn eind examen behaalde hij de acte voor onderwijzer, had een jaar practijk te Leeuwarden en werd daarna leeraar in de Duitsche taal achtereenvolgens aan het Instituut Lauer te Arnhem, het Instituut Loman te Zwolle, de H.B.S. te Delft (1893—1895), de H. B.S. A met 3 jarigen cursus. In 1899 volgde zijn benoeming aan de H.B.S.welker directeur toen dr. Brongersma was, die later door ir. Van Mourik Broekman werd vervangen. Eenige jaren doceei'de hij tevens aan de toen nieuw opgerichte Handels school. In 1916 werden de capaciteiten en de werk kracht van den heer De Haan nog verder erkend door zijn benoeming tot plaatsvervangend directeur aan de H.B.S. met 5-j. c. Op 13 Juni 1928 heeft de heer De Haan afscheid genomen, daar hij den pensioengerechtigden leeftijd reeds twee jaar overschreden had, doch menigmaal heeft hij in later jaren nog voor lijdelijke ver> vanging gedoceerd. De heer De Haan is tevens reeds lang secretaris van de Schuurman Schimmel van Outeren-Stieh- ting en maakt bovendien deel uit van het bestuur der N.V. Verzekeringsmaatschappij De Vrijwillige Liefdebeurs te Haarlem. De thans welhaast tachtig-jarige is. altijd een markante figuur in het Haarlemsche leeraarcorps geweest, die door geen zijner leerlingen vergeten zal worden. Gemakkelijk was hij niet, maar resul taat bereikte hij. Hoe onverbiddelijk was hij, wan neer de eindelooze rijtjes woorden, uit Ten Brugge en Coenen niet voldoende gememoriseerd warén, als „Leitfaden" niet behoorlijk bestudeerd was of „Gennelshausen" niet naar dén eisch geprepareerd! Hoe kon hij toornen als het lijstje van den een of anderen zondaar door wat veel aanteekeningen ont sierd werd. Maar met dat al hamerde hij alle moei lijk-heden van de moeilijke Duitsche grammatica er in, wel wetende, dat „de jongelui" er straks het profijt van zouden ondervinden, als de literatuur m de hoogste klassen op de proppen kwam. Dan bleek vooral zijn liefde voor zijn vak als hij de schoonheid der Duitsche dichters verklaarde, hun werk reci teerde en bij .menigeen die belangstelling wekte voor de Duitsche literatuur, die zij verdient. Nu deze leeraar van den ouden stempel, die bij het klimmen der jaren zijn vitaliteit allerminst heeft verloren doch nog vol belangstelling het gebeuren in nabije en verre omgeving gadeslaat, straks zijn 80en verjaardag zal vieren zullen zijn oud-leerlingen, verpreid over den geheelen aardbol en dikwijls geplaatst in eervolle betrekkingen zeker een gedachte vol waardeering aan hun oud-leeraar wijden. Haarlemsche Politierechter r MISHANDELING VAN EEN KAT. 'Als verdachte verscheen een heer uit Amsterdam, ïn den zomer had hij een huis gehuurd in Zandvoort om daar te genieten van de zon. de zee en de frissche bui tenlucht. Helaas was de geest, die zoovele van onze Stoere zeelui bezielt niet in den Amsterdammer gevaren. Er speelde zich het volgende af. De verdachte kwam met zijn hc#d, een fox-terrier, naar bulten. De hond werd echter achterna gezeten door een kat een vreemde situa tie overigens, waarop de eigenaar van den hond zoo woe dend werd. dat hij de kat een schop gaf zoodat het beest eenige meters de lucht in vloog en op de straat plofte. Daarna pakte de heer de kat nogmaals op en grooide haar over een heg. Inmiddels was een buurman ten tooheele yerschenen, die terecht zeer verontwaardigd over deze dierenmishandeling was en dat niet onder stoelen of ban ken stak. Hij had daarbij zooiets gezegd van „Dat moet je mij eens doen". Ik was zoo kwaad, edelachtbare, vertelde hij aan den politierechter, dat ik den verdachte beslist een pak slaag had gegeven als mijn vrouw me niet tegen gehouden had. Dit was echter wel gebeurd. De verdachte had ook nog een getuige meegebracht, die verklaarde dat hij niet geschopt zou hebben. De verkla ringen van dezen getuige waren echter zoo tegenstrijdig dat de Officier haar toevoegde: Ik zou maar gaan zitten want u bent <^p het randje van meineed! De eigenares van de kat hd'd nog een verklaring van een dierenarts waaruit bleek dat de kat den volgenden dag was overleden. De Officier vond het een zeer ernstige zaak. Een vol wassen mensch moet zich kunnen beheerschen en zeker niet zijn woede koelen op een onschuldig dier. Eisch f30 Of 30 dagen. De Politierechter vonniste conform en legde den verdachte bovendien nog de verplichting op de reke ning va» den dierenarts te betalen. DE ZUURKOOL-CAMPAGNE DOET HAAR INTREDE. De witte kool wordt nu in Noord-Hollands Noorderkwartier bij duizenden gesneden en verzameld, om straks gesneden en verwerkt te worden tot de bekende winterkost. (Foto Pax-Holland—De Haan c) (Men heeft uitgerekend hoeveel naalden een pijnboom heeft en bevonden dat dit aantal varieert tusschen 30.000 en 325.000 Hoeveel naalden heeft een pijnboom? En nu zegt u uiteraard: Dok al was een pijnboom mijn boom 'k Vind het niet de moeite waard. Ta, zoo kan een leek beslissen En ga dus gerust uw gang, Maar toch zult ge u vergissen. Want die zaak heeft wel belang, !s uw eigen hoofd met haren Ietwat meer of minder vol, Dat zal niets toedoen of sparen Aan de zorgen aan uw bol. foor een pijnboom is de waarde Hiervan echter wel geducht, Tastgeworteld in de aarde. Groeiende van licht en lucht Cn omdat het wat beteekent Heeft men, en dat is je wat, t Aantal naalden uitgerekend. Dat een pijnboom wel bevat. 3ij dit naaldsteekproeven nemen Kreeg men 't niet gauw voor elkaar, Vant men stuitte op problemen Als de onze, met ons haar. t Liep van dertigduizend naalden Tot wel tienmaal dat totaal, Dat weer andre boomen haalden, Van haast kaal tot. kolosaal /oor een pijnboom is 't belangrijk Dat men hem de ruimte geeft, Dpdat hij, hoe ook omvangrijk, Weelderig en luchtig leeft. Sn de pijnboom is voor menschen Van niet zoo gering belang, Vaarom zij hem 't beste wenschen In zijn licht- en ruimtedrang. 5ij die al voorbarig smaalden Op zoo mager resultaat, Zien: door 't oogpunt van die naalden Loopt ook weer een vaste draad. Gerookte paling. po lekker vet, dat hel langs je kin druipt, zoo moeten zerijn: de palingen. Vet is een fel begeerd artikel in dte dagen en als ge eens naar een zitting van den Econo- rpchen Rechter zoudt gaan dan zoudt ge weten hoe fel. j/ar de paling heeft gelukkig niets met duistere zaken te nken of het moest zijn. dat ze gerookt wordt alvorens op de tafel haar entree maakt. Ja, dat rooken is een \eemde geschiedenis. Het gebeurt onder den rook van pariem en toch weten wij er eigenlijk niets van. Of laat J ter uwer rechtvaardiging zeggen: ik wist er niks van. lisschien bent u met de finesses van palingrooken beter p de hoogte dania dan en nu komt het: dan de •paarndammers zelf. Want daar in het oude visschers- iorpie met zijn typische oud-Hollandsche sfeer, daai RUZIE MET EEN BEZEM. Twee dames uit een straat ergens in Haarlem kon den het niet al .te best met elkaar vinden. Dal komt wel meer voor en het is ook zoo verschrikkelijk niet als men elkaar dan mSar zooveel mogelijk ontloopt, doch het vreemde van dergelijke ruzies is altijd dat de eene partij de andere partij opzoekt om nou eens lekker uit te „ruziën". Goed, een der dames had vi site en nu was de dame, die even verder af in de Straat woonde bang, dat ze over haar roddelden. Nu (vordt het palingrooken nog druk beoefend. Thans is het zouden u en ik in zoo'n geval rustig thuis blijven en pei7-oen In vollen gang. Hoofdzakelijk wordt de paling uit in*™»!. n »n n laatste soort speelt geen rol van beteekenis. Ook uit Dene- e marken wordt -nog paling aangevoerd maar daar houdt het dan ook mee op want weliswaar bestaat er nog Fransche paling doch een vergelijking met haar Holland- sche en Deensche zusters kan ze in het geheel niet door staan. Nadat de paling bij de rookerijen is gebracht wordt ze eerst „ontglïbberd" of in gewone taal: het slijm wordt er afgehaald. Dit geschiedt, door de paling in het zout te zetten. Hierna wordt ze schoongemaakt; gepekeld aan pennen geregen en dan drie kwartier gerookt. Als dat rooken goed wil gebeuren dan moet men er oud eikenhout voor gebruiken. Een kenner proeft direct of de paling op goed hout gerookt is. Dat rooken is trouwens lang geen gemakkelijk werk, waarbij veel vakkennis te pas komt. De rookerijen gaan dan ook meestal van vader op zoon over en zoo zijn er heele generaties van palingrookers. Gelukkig ook maar want het zou zonde zijn als de koste lijke en helaas ook nogal kostbare paling niet volgens de regelen der kunst werd behandeld. Maar laten we blij zijn. dat de paling nog in zoo'n grooten getale in de Hol- landsche wateren en dan meer speciaal in het IJselmeer te vinden is. Gerookte paling is een "voedzaam, smakelijk en echt Hollandsch gerecht. Wil u wel gelooven, dat ik onder het schrijven al trek gekregen heb. Ik geloof trou wens, dat ze vanavond een welkome gast aan den dlsch zal zijn. Gerookte paling: lekker! echter van een geheel andere opinie. 34 nam een groote bezem en ging daarmee haar straatgenoote te lijf. Er was natuurlijk een complete vechtpartij ont staan en nu stond de dame van den bezem zullen w< dan maar zeggen, terecht. Een geldboete van f 4.50 wai het financieele resultaat van deze actie. De gesla gene was daarover zeker nog niet tevreden want ee' paar minuten na de zitting' ging ze al weer naar de Officier om opnieuw een aanklacht iri te dienen war een der andere dames had een brief van haar vei scheurd. Binnenkort zullen we ook dit drama du weer krijgen. Is het nu eigenlijk niet veel belangd- ker om te zorgen dat de aardappelen niet aanbrai- den anders komt er weer ruzie. Maar dan met en man. ARTS H. BROUWER-ROBERT. Naar "wij vernemen zal mevrouw H. Brouwer-D- bert, die Woensdag haar 25-jarig jubileum als ats herdenkt, dien dag afwezig zijn. DE BESTE VOEDZAAM. ZUIVER EN OVERHEERLIJK VAN SMAAK I (Adv. Ingez. Md.) AGENDA Heden: DINSDAG 30 SEPTEMBER. Rembrandt Theater: „VaarwelVrijgezel". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Voor Duitschland sta*....". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Verdachte ontkent", 2, 6.30 en 815 uur. Frans Hals Theater: „Ontwakende liefde', 2.30, 6.30 en 8.45 uur. WOENSDAG 1 OCTOBER. Bioscooptheaters: Voorstellingen des micöags en des avonds. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: Spr. J. Swensma, 7.30 uur. Bloemendaal: Ned. Herv. Kerk: Each con cert, 7.30 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uw (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. - H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6. Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkad* 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320, OPLOSSINGEN VAN ZATERDAG J.L. WOORDYVTSSELINGS-PÜZZLE: Mast. Mest. Pést. Peet. Peer. VISITEKAARTJES-PUZZLE. Wachtmeester. Veehouder. Kruidenier. Hofmeester. Horlogemaker. Stoelenmatter. Overdracht van landbouwgronden. In de Ned. Staatscourant van Maandag is opgeno men een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij wordt bepaald, dat Voor overdracht van landbouw gronden door een Iiquideerende vennootschap aan haar aandeelhouders, geen toestemming meer noodig KINDERVOEDING TE HAARLEM. Door „Kindervoeding" werden in de week van 20 September tot en met 27 September 1941 2465 porties warm eten verstrekt n.l. in lokaal Lekstraat 653; Ceramstraat ,578; Zoetestraat 582; Kamper straat 201; Bern. Zweersstraat 343; voorm. Spaarn- dam 198. Bewaar Uw geld lang en plezierig: in parketvorm! Dan woont U op een veilige basis en U hebt er dagelijks het aangename gezicht van. Parket nu gekocht is voordeelig gekocht! En U krijgt, nog distributie-vrij, de oude degelijke Lachappelle-kwaliteit De oude prachtige houtsoortenNiets zoo mooi en zoo sterk als een Lachappelle-vloer. Vraag de brochure! GEM. CONCERTGEBOUW' TE HAARLEM. Op Zaterdag 4 en Zondag 5 October geeft de di rectie Toscani twee voorstellingen van het tooneel- werk „De Kettinghandelaren", een Nederiandsche Volkss diets in 5 bedrijven met zang en dans. Er werken 20 artisten mede, bovendien is aan het ge zelschap verbonden de bekende dansgroep Hollan- aïa. De voorstelling belooft een avond van vroo- lijkheid en ontroering, een lach en een traan. Het orkest staat onder leiding van Toscani. PARKET „PPELLE |(M /- „««lustree» Naam tvoo«PIao£s (Adv. Ingez. Med.) Strenge controle. i's-GRAVENHAGE, 27 September. Het A. N. P. meldt: ,.In de groeiende reeks van goederen, welke in den achter ons liggenden tijd tot „distributiegoea zijn verklaard, nemen de vaste brandstoffen wel een zeer bijzondere plaats in. Immers, in den winter heeft vrijwel de geheele bevolking kolen of Jur' voor verwarming noodig. Daarnevens zijn ueze grondstoffen voor zeer velen vooral ten plattelande onontbeerlijk voor kookdoeleinden. Voorts is het ge heele bedrijfsleven, de land- en tuinbouw en het vervoer te water en over land in toenemende mate van vaste brandstoffen afhankelijk geworden nu benzine en olie steeds schaarscher worden. Indien men tenslotte dan nog bedenkt, dat ook gas en elec- triciteit uit kolen worden opgewekt, spreekt de groo te beteekenis van het kolen vraagstuk voor een ieder wel zeer duidelijk. Nu de kolenvoorzïenlng aan dc overheid steeds meer zorgen baart, moge er nog eens op gewezen worden, dat een goede distributie van vaste brand stoffen een levensbelang is voor ons geheele land. De overheid echter kan wel een complex van maat regelen opstellen, waardoor een rechtvaardige ver deeling van de beschikbare hoeveelheid gewaarborgd is! het distributie-apparaat kan zoo vlot mp^lijk functioneeren. dit alles is niet voldoende. Het blijft noodzakelijk door voortdurende controle en door het opleggen van strenge straffen te waken voor de na leving der voorschriften. Dit is nu meer dan ooit noodig, omdat de beschik bare hoeveelheid brandstoffen nauwelijks toereikend is om in de meest dringende behoeften te voorzien. Een onrechtmatige bevoorrading gaat onherroepelijk ten koste van hen die niet in staat zijn de abnor maal hooge prijzen voor clandestien verkrijgbare waren te betalen. De onlangs bij het economisch sanctiebesluit 1941 verscherpte strafbepalingen en het wijdvertakte controle-apparaat dat door het Rijkskolenbureau is ingesteld dragen thans reeds in' belangrijke mate bij tot het wegnemen der misstanden, zoodat de ge gronde hoop gekoesterd mag worden, dat overtre dingen in het vervolg slechts sporadisch zullen voor komen. Een sprekend voorbeeld van de gevaren, welke oneerlijke handelingen op dit gebied kunnen ople veren en van de wijze, waarop het publiek door dc activiteit der controleurs beschermd wordt, levert het volgende geval: Zooals bekend, is voor het vervaardigen van bri ketten van uitval en afval van vaste brandstoffen een schriftelijke vergunning vereischt van het Rijks kolenbureau. Deze bepaling is ingesteld, daar in het begin van de distributieperiode, toen deze fabricage nog vrij was, bleek, dat allerlei soorten briketten met zeer geringe stookwaarde onder voor het pu bliek misleidende leuzen in den handel werden ge bracht. Daarom werd al spoedig een regeling getroffen, waarbij uitsluitend aan fabrikanten van briketten van voldoende stookwaarde vergunningen werden verleend. Toen nu onlangs iemand bij een brandstoffen com missie klaagde, dat een bepaalde soort briketten, welke hij op bon had gekocht, niet was te stoken, werd van deze briket een analyse gemaakt, welke uitwees, dat deze maar een heel gering percentage anthracietgruis bevatte en verder hoofdzakelijk uit allerlei voor verwarmingsdoeleinden onbruikbare grondstoffen was samengesteld. De fabrikant van dit product kon nog worden op gespoord en toen bleek aat indertijd wel een vergun ning aangevraagd, maar niet verleend was, juist om dat de briketten niet aan de gestelde vereischten voldeden. In dit geval kon proces verbaal worden opgemaakt. Betrof deze overtreding slechts een oneerlijken handelaar, die zijn koopers benadeelde door het le veren van minderwaardige brandstof op geldige bon nen, ook onder het publiek blijken er telkens nog velen te zijn die, veelal tot eigen schade, probeeren om meer kolen te krijgen dan waarop zij recht heb ben. Zoo maakte zich iemand, die in het Oosten van ons land een groot huis bewoont, ernstig bezorgd dat hij dezen winter onvoldoende kolen zou krijgen. Toevallig kwam de schoorsteenveger, die voor dit geval wel raad wist en beloofde voor wat extra ko len te zullen zorgen. Kort daarna kwam er inderdaad een vrachtwagen met anderhalve ton anthraciet, welke de schoor steenveger bonvrij van een handelaar had weten los te krijgen. Ook dit geval werd echter door de con troleurs achterhaald en de kooper beleefde weinig plezier van zijn koop, want een controle van zijn brandstoffenkaart en een nader onderzoek bij den betrokken handelaar verschaften voldoende bewijs materiaal om al zijn kolen in beslag te nemen. Bo vendien werd tegen alle drie proces verbaal opge maakt. Herhaaldelijk komt het voor, dat gezondigd wordt tegen verschillende distributievoorschriften tegelij kertijd. Dat de overtreders dan dubbel zwaar ge straft worden spreekt vanzelf. Een bijzonder gecom pliceerd geval was b.v. het volgende: Om in vaste brandstoffen te mogen handelen moet men eveneens in het bezit zijn van een schrif telijke vergunning van het rijkskolenbureau. In het algemeen wordt zulk een vergunning uitsluitend aan personen verleend, die reed? in de periode van 1 April 1938 t.m. 3l Maart 1939 den brandstoffen- handel uitoefenden. Een controleur van een brandstoffencommissie in het Westen van ons land bemerkte nu. dat een loodgieter een aanzienlijke hoeveelheid kolen aan particulieren afleverde. Dit wekte zijn argwaan op en een nader onderzoek wees uit. dat deze brand stof verkregen was op toewijzingen, welke de man voor zijn bedrijf, hetwelk inmiddels was stopgezet, ontving. Deze kolen werden nu tegen abnormaal hooge prijzen bonvrij aan particulieren verkocht. Verdere nasporingen leverden voldoende bewijsma teriaal op om een viertal overtredingen te consta- teeren. De loodgieter verkocht en leverde in strijd met art. 10 van de vaste brandstoffendistributiebe- schikking 1940 III. bonvrij en zonder te beschikken over de vereischte vergunning, brandstof af tegen een prijs, welke veel hooger was dan volgens de gel dende voorschriften was toegestaan. Bovendien was hij op grond van artikel 6 van de brandstoffenbeschikking 1939 no. 1 in overtreding wegens het verstrekken van onjuiste inlichtingen op de maandelijks in te dienen formulieren. De lood gieter immers gebruikte de hem toegewezen kolen niet voor zijn bedrijf, zooals hij op zijn maandfor- mulier vermeldde, maar ging daarmede handel drij ven. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt en verschillende van zijn klanten, die strafbaar waren wegens het koopen zonder bon werden opgespoord en ontgingen hun straf niet. Zoo zijn er dagelijks in alle deelen van ons land vele controleurs werkzaam om er zorg voor te dra gen. dat door een nauwgezette controle niet alleen de consument zijn rechtmatig aandeel krijgt van de beschikbare hoeveelheden vaste brandstoffen, maar ook de handel de noodzakelijke bepalingen nakomt, w-elke beoogen de beschikbare vaste brandstoffen zoo redelijk mogelijk te verdeelen. Natuurlijk worden ook overtredingen ontdekt, welke uit onwetendheid worden begaan of van zoo geringen aard zijn. dat kan worden volstaan met een waarschuwing. In het algemeen echter mag lang zamerhand worden aangenomen dat de distributie voorschriften thans voldoende bekend zijn om een strenger optreden te rechtvaardigen". Nieuwsgierig.. 1 J{ls men op reis gaat, 1 beschermen (Adv. Ingez. Med.) Toen de Hout nog een bosch was. Jaren geleden is er een strijd ge%'oerd of dc Haar lemmerhout als bosch of als park behandeld moest worden Als oplossing is in de praktijk een midden weg gekozen. Een bosch in de grootsche beteekenis van het woord is de Hout niet, maar er zouden ook en terecht! bezwaren rijzen tegen de vervorming tot een park. Wie in de kronieken bladert vindt daarin het be wijs dat in vroeger eeuwen de Hout inderdaad een bosch geweest is. In het algemeen wordt zelfs de ver onderstelling geuit, dat in het begin onzer jaartelling Holland (Houdand7) voor een groot deel beboscht is geweest De Haarlemmerhout zou toen één geheel gevormd hebben met den Alkmaarder Hout en het Haagsche Bosch. Voor die veronderstelling zijn, zoo wordt verzekerd, aanwijzingen te vinden in de geogra fische gesteldheid van den grond. Een feit is intusschen dat in 1406 de Haarlemmer Hout zich uitstrekte tot voorbij Vogelenzang. Dat was de zuidelijke grens van het hosch. maar ook aan den Oostkant was het zóó uitgestrekt dat het Spaarne blijkens de aanteekeningen in de kronieken midden door het woud liep. Ook is er nog een oud document waarin Willem IIT, Graaf van Holland, bijgenaamd de Goede, aan Heer Gysbert van IJsselstein beloofde hem elk jaar een hert te schenken dat in den Haarlemmer Hout gevangen of geschoten was. In dien tijd was het bosch dus nog goed met klein wild bevolkt. Nu worden er ook herten gevonden maar uitsluitend in den Herten kamp. Het is aan te nemen dat in den loop der eeuwen veel hout in den Hout gekapt is om gebruikt te wor den voor woningbouw en andere doeleinden. Hel bosch moet evenwel het meest geleden hebben van groote branden. Eens is de Hout vrijwel geheel doop het vuur verwoest, zoodat het noodig was een nieutf bosch aan te planten. Een school als handelszaak. Kwestie om een naam door den Hoogcn Raad behandeld. 's-GRAVENHAGE, 29 September. Eenigen tijd geleden is voor den kantonrechter te Haarlem een procedure gevoerd tusschen twee Pitmanscholen te •Haarlem. De eene Pitmanschool gevestigd aan de Berkenrodestraat aldaar diende een verzoekschrift in bij den kantonrechter waarin betoogd werd dat door zekeren van der V. uit 's-Gravenhage een school ge sticht was in Haarlem en wel in de Wilhclminastraat. Deze school noemde hij ook Pitmanschool. De verzoek ster drong er nu bij den kantonrechter op aan, dat van der V. zcu worden verboden dezen naam verder te voeren. De kantonrechter heeft dit verzoek toegewezen doch in hooger beroep vernietigde de rechtbank te Haarlem deze beschikking en verklaarde de verzoek ster alsnog niet ontvankelijk. Dit college overwoog, dat de Pitmanschool geen onderneming is als bedoeld in de Handelsnaamwet omdat de school niet geëxploi teerd wordt alleen met het doel om winst te maken. Tegen de beslissing der rechtbank is dc verzoekster in cassatie gekomen. De Hooge Raad heeft thans een beslissing gegeven en overwogen, dat ingevolge artikel 1 van dc handelsnaamwet in verband met art. 2 van de handelsregisterwet onder zaak Is te verstaan elke onderneming, waarin eenig bedrijf, door wien ook wordt uitgeoefend. Ten onrechte vroeg de recht bank zich af of de verzoekende Pitmanschool geëx ploiteerd wordt alleen met het doel om winst te ma ken, daar indien het doel om winst te maken voorzit, het bestaan van andere oogmerken daarmee niet weg neemt, dat een onderneming aanwezig is. Al zal in het algemeen hij die den kost verdient met het geven van lossen louter een beroep uitoefe nen, aldus de Hooge Raad, is het toch zeer wol moge lijk dat het verstrekken van onderwijs door iemand op zoodanige wijze georganiseerd wordt, dat er sprake is van een onderneming, waarin een bedrijf wordt uitgeoefend. De bestreden beschikking is op dezen grond ver nietigd met terugwijzing der zaak naar voornoemde LANGS DE STRAAT. Toen de Volendammer op zijn bakfiets den hoek om kwam. ging er aan weerszijden van de straat een deur open en twee jeugdige huismoeders dar telden den rijweg op om als commissie van vangst voor den visschersman te fungeeren. Het vehikel was nauwelijks tot stilstand gekomen of er ontspon zich een gesprek, waaraan de wijd- broek slechts door het noemen van cijfers deelnam. Hij had overigens weinig gelegenheid om zijn prij zen nader toe te lichten, want de beide dames gunden elkaar, zooals het goeden overburen be taamt, nauwelijks het wóórd en de een scheen ge neigd de dmerplannen van de ander ten koste van alles in de war te willen sturen. De wijdbroek liet dezen woordenstroom kalm over zich heen gaan, wachtend op het oogenblik, dat hij tot zaken zou kunnen komen. Het zou, gezien de blikken, die de twee adspirant- koopsters elkaar toewierpen, te boud zijn om hier het gezegde van twee zielen, één gedachte aan te halen, maar het is niettemin een feit, dat tege lijkertijd uit twee monden dé vraag klonk: „Heeft u nog snoekbaars?" Het gezicht van den Volendammer, tot nu toe vriendelijk en zelfbewust, betrok plotseling, als voorvoelde hij een naderend onheil. Wellicht ware het het beste geweest, als hij ontkennend had ge antwoord, maar hij was een waarheidsgetrouw man en dies zei hij met eenige onrust in zijn stem: „Ik heb er nog één, maar het is een heele mooie". Men zou verwacht hebben, dat toen, zooals te doen gebruikelijk is, informaties naar den prijs zouden volgen, maar nauwelijks was de laatste der snoekbaarzen uit het ijs te voorschijn gehaald, of van weerszijden der bakfiets klonk het als in koor: „Die neem ik". Een onheilspellende stilte volgde en ongetwij feld had de visschersman veel moeilijkheden ^kun nen voorkomen, als hij het begeerde voorwerp zon der meer in twee stukken had gehakt, doch hii beschikte niet over Salomo's wijsheid. „Hebt u me niet verstaan", zei de blonde dame ietwat vinnig. „Ik neem dien visch". „Pardon, mevrouw Sprokkelmeyer, u bent abuis; ik heb het eerst naar snoekbaars gevraagd. Het spijt me voor u. maar „O ja?? Dacht u dat. mevrouw Kraayevink? Nou, dan moet ik u teleurstellen. U begrijpt toch zeker wel, dat ik hier niet sta om vliegen te vangen. Het is wel toevallig, dat u uitgerekend vandaag snoek baars wilt eten, terwijl u anders altijd van die kleine scholletjes koopt". „U schijnt beter met mijn huishouden dan met uw eigen op de hoogte te zijn, mevrouw!" De Volendammer, wiens tijd kostbaar was en die alleen maar visch wilde verkoopen, verwijderde zich om eenige huizen verder een andere klant t© faan bedienen en terwijl de dames hun mlnzamen out voortzetten, gebeurde plotseling het onheil. Een groote grijze kater wiptfe sierlijk op de kar, pakte den malschen snoekbaars pijlsnel in zijn bek en vlood in forschen galop naar veiliger oor den. Slechts één moment was het stil; toen zei de snel terugkomende visschersman een krachtig woord dat door een jubelkreet van mevrouw Sprokkel meyer werd gevolgd. En met honingzoete stem sprak ze tot den wijdbroek: „Geeft u mij maar twee pond spiering, dat is wel zoo voordeelig en niet zoo duur. Als die andere dame in deze tijden een gulden voor het diner van haar kat wil betalen, dan moet ZÜ dat maar weten. Ik voor mij vind dat geld weggooien". Langzaam richtten de oogen van den Volendam mer zich op de nu met stomheid geslagen mevrouw Kraayevink. „Is dat poesje van u?" zoo vroeg zij het keurig gepermanente hoofd fic de visschersman: ,Dan krijg ik van u een gulden". ieg hij. En toen l Set zakken, zei

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5