Haarlem's Dagblad De nieuwe bonnen Bombardementen van Leningrad en Moskou. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede 's-GRAVENHAGE, 3 October. Voor de periode van Zondag 5 tot en met Zaterdag 11 October zijn op de bonnen 38 brood, vleesch, vleeschwaren en melk 1 de gebruikelijke rantsoenen verkrijgbaar, terwijl op de bonnen 38a van de nieuwe aardappe- lenkaarten per bon 1 3/4 kilo aardappelen beschik baar is gesteld. Verdei- zijn van de bonkaart algemeen voor de periode van Zondag 5 October tot en met Zater dag 1 November de volgende bonnen aangewezen: 121 voor 1 kilogram suiker; 122 voor 250 gram koffiesurrogaat; 123 voor 500 gram jam; 124, 125, 126 en 127, elk voor 1 rantsoen bloem, brood of gebak; 128 voor 250 gram havermout; 129 voor 250 gram gort; 130 voor 100 gram vermicelli of maizena; 131, 132, 133 en 134, elk voor 100 gram kaas, terwijl in dit tijdvak op de bonnen D en E rijst (voor kinderen tot en met 3 jaar) 250 gram rijst kan worden gekocht. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt in aansluiting op bovenstaand bonaanwijzingsbericht voor de week van 5 t/m 11 October 1941 het volgende bekend: AARDAPPELEN. Voor aardappelen is aangewezen bon 38a van de nieuw uitgereikte aardappelkaarten, welke recht geeft op het koopen van 1 3/4 KG. Aangezien vol wassenen twee kaarten 'ontvingen, blijft het weke lijks beschikbare rantsoen voor deze personen 3% KG. Kinderen van een leeftijd tot en met 3 jaar, kregen een kaart, zoodat/deze thans wekelijks 1 3/4 KG krijgen, in plaats van voorheen 3y2 KG per twee wéken. Het rantsoen van personen van 14 tot en met 20 jaar is nu van 3% KG op 5 1/4 KG per week gebracht. BLOEM, BROOD, GEBAK. Voor het koopen van tarwebloem zijn de bonnen 124 tot en met 127 van de „bonkaart algemeen" aangewezen, welke elk op 79 gram (een rantsoen) bloem of 100 gram broqd, dan wel op een.rantsoen gebak recht geven. Deze wijziging brengt geen ver andering der rantsoenen te weeg, daar voorheen van elk nummer twee bonnen bestonden, welke dus op de helft van de op de nieuwe bonnen verkrijgbare hoeveelheid recht geven. Daar de kleine bonnen van de broodkaart thans recht geven op een half rant soen bloem, gebak of brood, heeft men toch nog de beschikking over een voldoende aantal bonnen voor het koopen van een half rantsoen tarwebloem, brood of gebak. ItIJST. Voorts zijn van de papkaart voor kinderen de bonnen „D rijst" en „E rijst" aangewezen, welke elk recht geven óp het koopen van 250 gram rijst, rijste- meel, rijstebloem of kindermeel (dus geen rijste- gries). In verband hiermede is er geen havermout- bon van deze papkaart geldig verklaard. De haver- moutbonnen van de papkaart dienen bewaard te worden. KAAS.. Voor het koopen van kaas zijn eveneens bonnen van de „bonkaart algemeen" aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bloem- bonnen en kaasbonnen, welke nog niet zijn aange wezen, zorgvuldig dienen te worden bewaard. Ten slotte is het aantal artikelen, verkrijgbaar op de bonnen, aangewezen voor het koopen van gort, voorloopig uitgebreid met rijstegries en aardappel- tapioca, van welke artikelen eveneens 250 gram per bon verkrijgbaar is gesteld. AANVULLING SLACHTVERBOD RUNDVEE. Ingevolge een in de Nederlandsche Staatscourant van Donderdag door den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij afge kondigde wijziging van het „Slachtverbod 1940 rundvee" is niet alleen het slachten, maar ook het „doen slachten van rundvee" zonder vergunning ver boden. Het besluit treedt heden in werking. Rede van den Rijkscommissaris te Amsterdam Voor de N. S. Frauenschaft AMSTERDAM, 3 October. De Rijkscommissaris begon zijn rede in het Concertgebouw te Amstsrdam met de Rijksvrouwenleidster, Frau Gertrud Scholtz Klink te danken naar Nederland te zijn gekomen. Spreker verklaarde te begrijpen, welke verantwoor ding thans op haar schouders rust en iedereen is zich bewust, welke beteekenis de taak van de Duitsche vrouw in dezen gprlog heeft. Het zijn de Duitsche mannen en vrouwen, die in dezen beslissenden strijd om dit continent en geheel de wereld een vorm te geven, de leiding hebben. Daarom dankte de Rijks commissaris spreekster ook voor haar woorden en wenschen en sprak hij de hoop uit, dat zij spoedig wederom hierheen zal komen» De Rijkscommissaris gaf vervolgens uitdrukking aan zijn voldoening, dat Nederlandsche en Duitsche vrouwen bijeen waren gekomen in een vergadering, als een bewijs, dat in dit land menschen zijn, die zich volkomen bewust zijn. waarom het gaat. Dit is zeker de plaats en het tijdstip om er aan te herinneren, welke taak de Duitsche vrouw in deze generatie heeft en welke opgave zij helpt voltooien, niet gezien van een grootsch en heroïsch standpunt, doch gezien van menschelijke innerlijkheid, welke een ieder met zich draagt, in het bijzonder, wanneer hij zich eens geheel alleen voelt. Deze Duitsche vrouwen, welke thans wederom aan de zijde van de Duitsche mannen hun lot dragen, zijn toch dezelfde, die reeds eens hun vaders of broers en toekomstige echtgenooten uit hebben zien trekken in een worsteling van vier jaren en die den tijd hebben doorleefd waarin de veldsla gen in het Westen en het posten werden gestreden. •Vrouwen, die het ineenstorten van het. rijk hebben meegemaakt en toch niet hebben gewanhoopt, doch toen, tezamen met de mannen, die eveneens uit deze moeilijkheden omhoog zijn gekomen, begonnen zijn het leven van het Rijk nieuw op te bouwen. Eigenlijk kan men niet zeggen opnieuw, doch in tegendeel moet men spreken over een opbouwen in meer posi tieven zin. Door de moeilijke tijden na den oorlog is de Duitsche vrouw gegaan als de levensgezellin van den Duitschen man. Zij heeft de jaren, waarin de Führer riep, en de verrijzenis van het Rijk mede gemaakt en is niet juichend, doch met ernstige vastberadenheid in den oorlog getreden, welke thans haar broeders, echtgenooten en zonen strijden tot het beslissende einde. De Duitsche vrouw van deze generatie is de levensgezellin van mannen, die steeds en onder alle omstandigheden strijders zijn geweest en in den strijd hebben gestaan. Niet. iedere generatie treft dit lot, doch men kan zeggen, dat de Duitsche vrouw van deze generatie de vuurproef heeft doorstaan. Zij staat recht met een houding, welke den man het gelukkige gevoel geeft een lot- genoote en kameraad te hebben, welke men noodïg heeft om het lot vorm te geven Dit wil niet zeggen, dat men kan beweren, dat de Duitsche vrouw hard is, zeker niet. wanneer men onder hardheid verstaat, de uiting van het gevoel en de uiterlijke levensvorm. Harde dingen geschieden en zijn noodzakelijk, dat is geen karaktereigenschap. Doch dat is slechts het vol trekken van het lot. Hoe moeilijker de weg is, des te minder mag men laten afhangen van het toeval en des te meer is het noodzakelijk recht op het doel af te gaan. Wanneer ik hier spreek van hardheid, aldus ging de Rijkscommissaris verder, welke wij ook hier dikwijls moeten toepassen, dan moet men hieronder niet ver staan de uiterlijke handelingen. Wij moeten hard zijn tegen ons zelf, aangezien wij de verantwoording dragen, opdat wij de groote taak kunnen vervullen, welke ons is opgedragen. Gij vrouwen evenwel kent deze hardheid niet en bij u is het de uiterlijke houding en de waardigheid, waarmede gij steeds weer uw lot draagt. De tijd van 1914—1918 waarin wij in de loopgraven stonden, storm hebben geloopen en overwonnen -hebben, is niet een tijd, waaraan wij niet meer willen denken Integen deel, ik geloof, dat de meesten van mijn kameraden uit dien tijd eerst teen weer het hoogtepunt voor zich zagen, toen de Führer ons opriep en wij opnieuw aan traden ten strijde en konden zegevieren over onze vijanden. Dat is het heroïsche front. Het inwendige front der vrouw is niet gemakkelijker, het front van het altaar, waar alle kommer wordt opgedragen en het is zaak, dat de vrouw deze dingen mensche- Een afdeeling: Duitsche pantserwagens, welke een zoo belangrijke plaats bii den strijd in het Oosten innemen, trekt voorwaarts, terwijl de afgestegen cavalerie in de bosschen dekking zoekt. (Atlantic-Hoi'land) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Een treffen in het Kanaal. In September 683.400 ton Britsche scheepsruimte vernietigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Oc tober. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Aan het Oostelijk front verloopen de operaties volgens de plannen. Italiaansclie troepen hebben de door .hen in den tijd van 28 tot 30 September ten Oosten van den Dnjepr uitgevoerde omsinge ling en vernietiging van Sovjetstrijdkrachten meer dan 8000 gevangenen gemaakt en den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht. Aan het ICarelische front hebben Finsche troe pen gisteren in een dapperen aanval van het Zui den en het Westen uit het aan den Westelijken oever van het Onega-meer gelegen Petroskoi (Petrosadowsk), de hoofdstad van Oost-Karellë, genomen. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden ook in den afgeloopen nacht militaire installaties in Mos kou en Leningrad. In den stfijd tegen Groot-Brittanntë hebben ge vechtsvliegtuigen in een haven van de Faroër- eilanden gisteren een koopvaardijschip van 2000 b.r.t. tot zinken gebracht. Twee groote koopvaar-, dijschepen werden in den afgeloopen nacht voor de Britsche Oostkust door bomtreffers zwaar be schadigd. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren ge richt op voor den oorlog belangrijke installaties aan do Engelsche Oost- en Zuidkust alsmede op verscheidene vliegvelden. Patrouillevaartuigen vielen ln net Kanaal Brit sche motortorpedobooten aan, die des nachts een Duitsch convool naderden. Door artillerievuur werd een Britsche motortorpedoboot tot zinken gebracht en een andere zwaar beschadigd. Britsche bommenwerpers wierpen in den afge loopen nacht lukraak enkele brand- en brisant bommen op verschillende plaatsen in Zuidwest- Duitschland. Er ontstond slechts onbelangrijke schade. In een succesvollen strijd tegen de Britsche ra- vitailleeringsscheepvaart hebben de marine en de luchtmacht in de maand September 6S3.400 b.r.t. vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken ge bracht. Hiervan werd alleen door dulkbooten 452.000 b.r.t. vernietigd. 59e JAARGANG No. 17882 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Het vijftigjarig bestaan van „Onderling Belang". Drukbezochte receptie en geslaagde feestavond. Het 'gouden jubileum van „Onderling Belang" de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters werd Donderdagmiddag voortgezet met een drukbe zochte receptie in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Het bestuur was voltallig tegenwoordig. Vele organisaties kwamen hun gelukwenschen aan bieden evenals talrijke bekenden en vrienden, die „Onderling Belang" zich in de halve eeuw van haar bestaan heeft verworven. Van de bezoekers noemen wij den burgemeester van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker, de wethouder van Onderwijs, de heer M. van Driel, Mr. D. de Hollander, bondsdirecteur en den bondsvoorzitter den heer L. Muhlstaf uit Leiden, Mr. J. Verheus, adjunct-secreta ris van d,e Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, de heeren J. J. Brinkmann en H. Schafer namens „Horecaf". De voorzitter van „Onderling Belang" de heer P. J. Blesgraaf, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en dankte voor de hulde, die de vereeniging aan alle kanten ten deel is gevallen. In het bijzonder dankte hij de heeren Schafer, die namens Horecaf had ge sproken en J. van Zomeren, de voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den Bond in Amsterdam. Ook de heer T. Brakenburg, die den voorzitter een gouden hamer had aangeboden, werd door spreker hartelijk bedankt. Hierna sprak de burgemeester van Haarlem een kort woord waarin hij er op wees dat de naam, die de vereeniging draagt „Onder Belang", hem zeer aan het hart ligt. Het onderling belang van de geheele gemeente Haarlem ligt voor een belangrijk deel in de handen van uwe vereeniging. Immers indien Haarlem wil bloeien dan zal men het bezoek aan de stad moeten stimuleeren. Hoe de indruk van de bezoekers van Haarlem zal zijn hangt voor een groot deel van de leden van uwen bond af. Als burgemeester van Haarlem ken ik maar één belang en dat is het belang van Haarlem. Als Neder lander ken ik maar één belang en dat is het belang van Nederland. Laten wij elkaar dan ook recht als Nederlander in de oogen kijken. Het is mij dan ook een genoegen, zoo eindigde de burgemeester, uw ver eeniging toe te wenschen, dat zij in lengte van dagen moge groeien en bloeien tot belang van Haarlem en van Nederland. Namens de leden sprak de heer D. Brakenburg nog enkele woorden waarin hij er de aandacht op vestig- 'de dat er in de halve eeuw van het bestaan van „On derling Belang" zeer veel in de wereld is veranderd. Vooral de laatste twaalf jaar zijn voor de meeste trienschen zeer bewogen geweest. Juist door de economische crisis werd men zich v.an de groote kracht van de organisatie bewust. Daardoor is ook 'de vereeniging „Onderling Belang" den laatsten tijd zoo sterk uitgebreid. Namens de leden bood spreker een complete adresseermachine aan. Hierna richtte de heer Brakenburg nog eenige per soonlijke woorden van dank tot den voorzitter die zooveel werk voor de organisatie heeft verricht. Voorzitter Blesgraaf dankte met enkele welgekozen woorden voor het geschenk da4 met zulke sympa thieke bewoordingen werd overeikt. De bondsvoor zitter, de heer J. Mühlstaff bracht nog eens naar voren dat de afdeeling Haarlem in den Bond een belangrijke en eervolle plaats inneemt. Ook de kringvoorzitter de heer M. J. Enserink richtte nog eenige waardeerende woorden tot het bestuur^ Ook de voorzitter der afdeeling Zandvoort 'de heer G. Kiefer sprak het bestuur nog toe en bood namens zijn afdeeling een zeer fraai inktstel aan. Ook de Bondsdirecteur Mr. D. de Hollander haalde nog eenige herinneringen op aan vroegere tijden en me moreerde de uitstekende samenwerking die er steeds tusschen het bondsbestuur en het afdeelingsbestuur van Haarlem heeft bestaan en nog bestaat. De heer ■j». Lan'geveld, die van de oprichting af lid is geweest liet door monde van zijn zoon de hartelijke geluk wenschen aan het bestuur overbrengen. Na de receptie gingen de leden met hun dames naar restaurant Brinkmann waar gezamenlijk werd gedi neerd. Van half zes tot half zeven gaf de Harmonie „Crescendo" een aubade op de Groote Markt. Daarna werd het feest tot vier uur voortgezet in het Ge meentelijk Concertgebouw waar Paul Ostra met zijn gezelschap optrad in een cabaret-revue, die speciaal voor dezen avond was samengesteld en tot titel had: „Haarlem lacht weer". Van de medewerkenden noemen wij in het bijzonder Wiesje Bouwmeester, die toen zeer goed op dreef was, Guus Brox en Bob Bleyenburg, de bekende Holland- sche parodist en imitator. Ook de dansen van Les 3 Rettichini's en de zang van de 3 Rambling Cowboys, viel zeer in den smaak. Zou het overigens veel afbreuk aan het succes hebben gedaan indien de artisten on der Hollandsche namen waren opgetreden? Tenslotte nog een woord van lof voor den kapelmeester Joop de Leur, die naar dit mogelijk was de feeststemming rog verhoogde. Nog langen tijd bleven de leden en hun dames in gezellige feeststemming bijéén en eerst bij het eerste ochtendgloren werd deze feestelijke bijeenkomst waarop „Onderling Belang" met zeer veel genoegen kan terugzien, opgeheven. De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Het jubileum der Haarlemsche afdeeling. Zooals wij reeds uitvoerig gemeld hebben besfaat de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen 22 October 25 jaar. Dit jubileum zal Woensdag- en Donderdagmiddag met voorstellingen van Wim Sonneveld's Kleinkunsttheater in den Stads schouwburg te Haarlem worden gevierd. Het officieel orgaan van de vereeniging van October is geheel aan het jubileum gewijd. Het allereerste artikeltje is ge wijd aan de nagedachtenis van de eerste presidente mevr. C. S. de Veer-Blok Wybrandi, die van de op richting in October 1916 af tot Januari 1920 als voor zitster optrad. Een der andere oprichtsters mevr. Th. Thiel-Wehrbein, die dezer dagen overleed, had nog een bijdrage afgestaan die tot titel heeft „Herinne ringen". Van de vele artikelen noemen wij verder nog die van mevr. R, de Voogt-Vogel, presidente van •Januari 1920 tot Februari 1922, mevr. M. J. Brauns- Schagen, presidente van Februari '22 tot Februari '27, mevr. Ch. J. Cohen-Tervaert-Koch, presidente van Febr. 1927—Febr. 1931 en van Febr. 1932—Fe bruari 1937 en tevens eere-lid der afdeeling, van mevr. A. J. Beunders-Vroesom de Haan, waarnemend presidente van Juli 1930—Juli 1931, van mevr. J. L. Visser-Brutel de la Rivière, presidente van Februari 1937 af en de eere-voorzitster mevr. J. W. baronesse De Vos van Steenwijk. Ook de voorzitster van het hoofdbestuur der vereeniging, mevr. Ch, Neytzell de Wilde-Mac Gillavry stond een bijdrage af. Het num mer is geïllustreerd met de portretten van de dames, die artikelen-schreven. Uit de leden is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt het bestuur een aan denken te overhandigen. Spoorwegplannen. Een gevolg van den tunnel. We lezen in „Spoor- en Tramwegeji": „De geprojecteerde omlegging van de spoor baan zal een vrij groote verandering brengen in de situatie van de spoorwegen in Kennemerland. De lijnen HaarlemIJmuiden en HaarlemUitgeest zullen blijven bestaan, maar in plaats van pas te VelsenIJmuiden-Oost uiteen te gaan. zullen ze voortaan reeds uiteengaan op een punt dat gelegen zal zijn ongeveer midden tusschen de stations Sant poort en Driehuis. Het voornemen bestaat om op dit punt een nieuw station te bouwen, Duin en Kruid- oerg, dat dienst zal doen als overstapstation tus schen de richtingen IJmuiden en Uitgeest. Dit nieuwe station zal tevens, gunstig gelegen zijn ten opzichte van de zich noordwaarts van Santpoort uitbreidende bebouwing. Van dit nieuwe station af zal de lijn naar Driehuis, Velsen en IJmuiden onveranderd blijven bestaan, doch de lijn naar Uitgeest zal in oostelijke richting afbuigen, tusschen de bebouwingen van Santpoort en Driehuis door- loopen en ten Zuiden van het buiten „Beeckenstein" den bestaanden Rijksweg HaarlemVelsen krui sen, Waarschijnlijk krijgt deze lijn bij Driehuis een nieuwe halte Driehuis-Oost. De afrit naar de tunnel begint, reeds voor de kruising met den Rijks weg HaarlemVelsen, zoodat de spoorweg onder liezen weg doorgevoerd kan worden". DE PERSOONSBEWIJZEN. Zuinigheid die de wijsheid bedriegt. 's-GRAVENHAGE, 2 October (A.N.P.) Er zijn gevallen hekend van menschen, die ter gemeente secretarie verschenen om daar hun persoonsbewijs in ontvangst te nemen en die pertinent weigerden de daarvoor verschuldigde legesgelden te voldoen. Zij verklaarden zeer wel in staat te zijn hun gulden te betalen doch beweerden dat zij dien wel beter konden gebruiken. Onafwendbaar nadert echter de Nieuwjaarsdag van 1942. Op dien datum zal ook de man, die zijn gulden beter meende te kunnen gebruiken, in het bezit van een persoonsbewijs moeten zijn. Hij zal tol zijn verwondering ervaren dat de opsporingsambte naar, die hem naar zijn persoonsbewijs vraagt, voor zijn zuinigheidsoverwegingen volkomen ontoeganke lijk is en wij voorzien, dat de rechter bij het aan- hooren van zijn zuinige bezwaren, wel vrij zuinig zal kijken én hem op een allesbehalve zuinige geld boete zoo niet erger, zal tracteeren en er de verma ning aan zal toevoegen, nu maar allereerst voor een persoonsbewijs te gaan zorgen. En dan zal hij nog maals een gulden moeten neertellen. Nieuw beroep moet tijdig vermeld worden. Het A.N.P. meldt: Op de persoonsbewijzen welke thans in bijna, alle gemeenten aan de ingezetenen worden uitgereikt., wordt ook het beroep vermeld. Deze vermelding is van buitengewoon groot belang. Immers, het personsbewijs is in de eerste plaats iden titeitsbewijs, doch daarnaast wil het zoo kort maar ook zoo volledig mogelijk .inlichtingen verstrekken omtrent dengene te wjens name het is ultgescheven. De foto en de vingerafdruk, waarvan het persoonsbe wijs is voorzien, zijn ten slotte slechts identificatie middelen. In de meeste gevallen, waarin het per soonsbewijs diensten moet bewijzen, is degene, aan wien het persoonsbewijs getoond wordt, in den vorm van gelaat en vingerafdruk van den bezitter slechts matig geïnteresseerd. Meestal zijn foto en vingeraf druk slechts in zoo verre van belang als zij de identiteit van den houder helpen vaststellen. Het zal echter duidelijk zijn. dat de vraag naar iemands maatschappelijke betrekkingen i.e. naar zijn beroep, die naar zijn individualiteit bijna altijd zal vergezellen. In welke hoedanigheid wij ons per soonsbewijs ook toonen, dat persoonsbewijs moet, wil het feilloos functionneeren, tot op den dag bij gewerkt, up to date zijn. Veranderingen van beroep "bomen dagelijks voor en op groote schaal en deze veranderingen van be roep dienen zoo spoedig mogelijk geregistreerd te worden. Het persoonsbewijs dient keurig en tip top in orde te zijn. Het Is een officieel visitekaartje, een ófficieele introductie, waarvan bijna dagelijks ge bruik moet worden gemaakt. .Iemand, die zich als reiziger in stofzuigers komt aandienen, en zich met behulp van zijn persoonsbewijs als zoodanig wil legi- timeeren, slaat een zonderling figuur als zijn persoons bewijs het beroep van banketbakker vermeldt. Om deze reden is het voorschrift gegeven, dat van elke verandering van beroep binnen vijf dagen ter secretarie mededeeling moet worden gedaan. Aan dit voorschrift moet streng de hand worden gehouden Veranderingen van beroep moeten aan stonds ter secretarie worden opgegeven, opdat die terstond op het persoonsbewijs kunnen worden ver meld. lijk aanvoelt, zich er niet door laat overweldigen, doch draagt in de overtuiging, dat het gaat om de grootheid van het volk en de toekomst. Ik spreek thans heel openhartig, want het zou vol komen onoprecht zijn, wanneer ik zou beloven, dat de komende winter bijzonder aangenaam of beter zou zijn, dan wat we tot nu toe hebben gehad. Daar voor zorgt, de vijand, omdat hij ons militair niet kan overwinnen. Nog steeds tracht hij ons door economi sche vernietiging ook moreel te treffen en daardoor militair te overwinnen. Wij weten echter beter en deze poging kan thans reeds mislukt genoemd wor den. Wel kunnen we zeggen, dat in den komenden winter niemand van honger of koude om zal komen. In het algemeen kunnen we, dat kan nu reeds wor den gezegd, het levenspeil van thans handhaven en we zullen dit kunnen handhaven tot het oogenblik. waarop we weer zullen kunnen putten uit de groote reserves Alles, wat onze mijnwerkers in Limburg se dert September van dit. jaar aan steenkool hebben ge wonnen, kan ter beschikking worden gesteld van de Nederlandsche verzorging en we kunnen dus zeggen, dat wij, in dit gebied, er doorheen zullen kunnen komen, doch even duidelijk is, en dat zeg ik open hartig, dat we dezen zwaren tijd door zullen moeten maken, een tijd, waarin niet alles voor zichzelf spre kend zal zijn en waarin de vrouw hier als belang rijke strijdgenoote moet mede helpen. opdat alle krachten bijeen blijven en zich op de beste wijze ont wikkelen en zich vinden in een gemeenschappelijk front om-den strijd voor ons en de komende ge slachten tot een goed einde te voeren Dit wordt van de vrouwen verwacht en zoo zien we de vrouw als lotgenoote en zoo is zij ons door de Voorzienigheid geschonken. Dat Is haar innerlijke houding, haar standvastigheid, Waarin zij zich niet terneer laat druk ken, door de uiterlijke gebeurtenissen in de zekere gewisheid, dat thans alles zoo doordacht is, dat het nog slechts van onze organisatie kracht en flinkheid en hier meen ik met flinkheid al onze Germaansche deugden afhangt, wanneer en in welken omvang wij onze volledige vrijheid terug krijgen. De Frauenschaft werkt thans reeds jaren en de Frauenschaft is een wezenlijk bestanddeel bij het vervullen van de taak, welke de Führer ons gege ven heeft. Wat dit jaar moest geschieden is reeds in wezen vervuld. Het was eenvoudig niet anders dan als nationaal-socialistïsche vrouwen in dit ge bied te staan en te handelen als natiohaal-sociaiis- tische vrouwen, dat wil zeggen, dat we bereid moe-, ten zijn alles te doer, wat noodig is om ons ideaal te verwezenlijken. Dat was een taak en wat tot nu toe op dit gebied tot stand is gebracht, is veel voor een jaar en het is mij een voldoening u hiervoor te kunnen danken en ik wil hier tegelijk den wensch en het verzoek te kennen geven, dat hier op gelijke wijze als tot nu toe ons werk zal worden gesteund. Het is, zooals de Rïjksvrouwenleidster heeft gezegd: wij staan hier niet om te bevelen óf om te zeggen dat dit of dat het beste ïs wat kan geschieden. Het is slechts de som van ervaringen, welke wij natio- naal-socialisten ons tot levensvorm hebben gemaakt en deze ervaringen willen wij ter beschikking stel len. Het Duitsche volk stond in een wereld, waar het van alle zijden kon worden aangevallen en heeft zijn weg moeten zoeken. Hierbij heeft het vele er varingen opgedaan en deze rijke schat aan erva ringen willen wij thans aan die menschen geven, die volgens ons gevoel ons bloed zoo na staan en die wij thaiïs zoo gaarne tpt onze kameraden en medewer kers aan een gemeenschappelijk doel zouden heb ben. Wij wenschen niet anders dan dat wij hier spoedig medewerkers zullen hebben en dat deze ka meraden spoedig met ons zullen aantreden, dat zij met ons mee zullen werken voor zich zelf en hun toekomst, dat zij mee zullen vormen aan de toekomst van hun kinderen, zooals wij thans doen volgens den wil van onzen Führer. Eén ding zien we duidelijk. In dit gebied zijn wij allen vereenigd als nationaal-socialisten. dat wil zeg gen, wij zien een wereldorde, aan welker spits de lotsgemeenschap staat van Duitschland en Neder land, bepaald door het bloed der Germaansche af stamming. Dat is nationaal-socialisme en dit is op Nederlandsche wijze precies hetzelfde als op Duit sche. Er is slechts sprake van één ding, n.l. of wij beiden willen bouwen aan onze toekomst volgens de grondbeginselen van het nationaal-socialisme, dat wil zeggen, dat we ons volk, ons Nederlandsche en -Duitsche volk, ons Germaansche wezen op den voorgrond stellen en alle andere eischen hierachter stellen. Daartoe hebt gij besloten. (A.N.P.) De onderhandelingen te Moskou. BOSTON, 2 October. (D.N.B.) De New-York- sche Radio meldt, dat technische en militaire des kundigen der Ver. Staten en Engeland te Moskou zullen blijven. BERLIJN, 2 October. (D.N.B.) De avondbla den leveren commentaar op de geëindigde plutocra- tiseh-bolsjewistische besprekingen te Moskou. De Berliner Lokalanzelger schrijft: het geheel is een reuzenbluf. Met conferenties kan men echter geen ver loren slagen ongedaan maken, geen in gevangenschap geraakte legers en vernietigde wapens meer terug brengen. De Deutsche Allgemeine Zeitung zegt, dat het niet eens tot een gemeenschappelijke verklaring is ge komen. De groote slag bij Klef heeft de Moskousche besprekingen tot een onbeteekenende farce ge maakt. PAUL COLETTE TER DOOD VEROORDEELD. PARIJS, 2 October. (D.N.B.) Paul Colette, de da der van den aanslag op Laval en Déat, is door het Fransche speciale gerechtshof te Parijs ter dood ver oordeeld. Naar verluidt, heeft Colètte bij maarschalk Petain een verzoek om gratie ingediend. ENGELSCHEN VERLIEZEN NEGEN VLIEGTUIGEN. BERLIJN, 2 October. (D.N.B.) Van militaire zijde wordt medegedeeld: Bij een nieuwen tocht van Brit sche vliegtuigen naar het bezette gebied aan de Ka- naalkust zijn vanmiddag vier Spitfires door Duitsche jagers neergeschoten. Tijdens nieuwe pogingen van den tegenstander om over de kust van het Kanaal landinwaarts te vliegen heeft de Duitsche jachtafweer vandaag vijf Engel sche Spitfires neergeschoten zonder zelf verliezen te lijden. VRIJDAG 3 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1J, per 3 maarvden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarïeven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. De oorlog aan het Oostfront. AAN DE ZWARTE ZEEKUST. BERLIJN, 2 October. (D.N.B.) In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front heeft het Duitsche luchtwapen op 1 October weer met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers ingegre pen in den strijd op den grond in het kustgebied van de Zwarte Zee In onvermoeide aanvallen vernielden zij bunkers, veldversterklngen, spoorweginstallaties, pantsertrelnen, transportmiddelen en depots. Concen traties tanks en troepen der Sovjets werden uiteen gedreven en vele stukken geschut van allerlei kaliber werden buiten gevecht gesteld. STRIJD IN HET DNJEPR GEBIED. BERLIJN. 2 October. (D.N.B.) Op het slagveld in de bocht van Dnjepr en Desna werden, naar het D.N.B. van militaire zijde werd medegedeeld, vol gens de tot nu toe gehouden tellingen meer dan 15.000 Sovjet auto's door de Duitsche troepen buitgemaakt of vernield. In dit getal zijn niet begrepen de vele kapot geschoten voertuigen der bolsjewisten, die in het onoverzichtelijke bosch- en moerasgebied zijn blijven liggen. Bovendien werden tot nu toe 8000 Sovjetpaarden opgevangen en naar de verzamelplaat sen overgebracht. TUSSCHEN DNJEPR EN DONETZ. BOEDAPEST. 2 October. (D.N.B.) Naar het Hon- gaarsche nieuwsagentschap van het Oostelijke front meldt, hebben de tusschen Dnjepr en Donetz opruk kende strijdkrachten der verbonden mogendheden een belangrijk spoorwegknooppunt van de Donetzlijn be reikt. Aan het front van de Hongaarsche troepen heeft zich. naar het Hongaarsche telegraafagent- schap verneemt, afgezien van de gebruikelijke activi teit der artillerie en het afslaan van vijf kleine vijan delijke acties, niets noemenswaardigs voorgedaan. Het Hongaarsche luchtwapen heeft een verkeersknoop punt achter de bolsjewistische linies vernield. Alle Hongaarsche vliegtuigen zijn weibehouden terugge keerd. DE STRIJD OM LENINGRAD EN MOSKOU. BERLIJN. 2 October (DNB) Zware Duitsche artillerie beschoot den 30sten September en lsten October met goede resultaten belangrijke industri- eele ondernemingen in Leningrad. Een bijzonder doel vormde de Kïrof fabrieken in Leningrad. Deze behoort tot de belangrijkste bewapenings-bedrijven der Sovjet-Unie. Reeds voor den oorlog was deze fabriek van groote beteekenis en werd zjj de Rus sische Kruppfabrieken genoemd. Thans worden er stukken geschut, deelen van pantserwagens en mu nitie van allerlei soort vervaardigd. In normale tijden werkten er 23.000 man, thans is dit aantal tot veertig a vijftig duizend gestegen. Door waar nemingen kon worden vastgesteld* dat de Duitsche ranaten in de gebouwen reeds groote schade had- en veroorzaakt. BERLIJN, 2 October. (DNB) Moskou is ook in 'den nacht op 2 October door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. In voor den oorlog be langrijke doelen in het centrum der stad werden verscheidene branden waargenomen. Denzelfden nacht is ook Leningrad met goed gevolg aange vallen. Er werden welgerichte treffers geplaatst, verscheidene branden braken uit in het centrum der stad en in het zuidelijk deel van het stedelijk gebied. SOVJET TEGENAANVALLEN AFGESLAGEN. BERLIJiN, 2 October. (D.N.B.) Naar van militaire zijde wordt medegedeeld, hebben de Sovjets in het gevechtsgebied van een voor Leningrad in den strijd geworpen Duitsche divisie in den loop van den eer sten October verschillende malen de Duitsche stel lingen aangevallen. De bolsjewistische aanvallen, die door een pantsertrein ondersteund werden, werden door de Duitsche troepen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De pantsertrein werd door het welgerichte Duitsche artillerievuur gedwongen het vuren te staken en te vertrekken. Naar voorts van militaire zijde wordt vernomen, hebben de Sovjets op 1 October in den sector van de aan den Dnjepr in den strijd geworpen Hongaarsche troepen na krachtige voorbereiding door de artillerie, getracht den Dnjepr over te steken. De herhdalde- lijk ondernomen bolsjewistische pogingen om over de rivier te komen, werden door de Hongaarsche troe pen met succes en met zware verliezen voor de Sovjets afgeslagen. KROONSTAD EN ORANIENBAUM BESTOOKT. BERLIJN, 2 October. (D.N.B In het gebied van Leningrad heeft de zware Duitsche artillerie, tiaar van militaire zijde verluidt, op 1 October de beschie ting van de Sovjet oorlogshavens Kroonstad en Ora- nienbaum met succes voortgezet. In de haven van Kroonstad werd opnieuw het Sovjet slagschip „Octo- befrevolutie" door de Duitsche kanonnen onder vuur genomen. Een groot koopvaardijschip, dat in de haven van Oranienbaum lag, werd in brand geschoten. Ver der heeft de zware Duitsche artillerie in den loop van 1 October opnieuw belangrijke industrieele installaties van Leningrad beschoten. De Kirowfabrieken, een gasfabriek en een electrische centrale werden doel treffend onder vuur genomen. Zware branden en een groote rookontwikkeling toonden, dat goed geschoten De strijd in de lucht. ITALIAANSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. ROME, 2 Octobr. (Stefant). Uit Noord-Afrika wordt gemeld, dat Italiaansche vliegtuigen in den af geloopen nacht bomaanvallen hebben ondernomen op de vijandelijke vliegvelden van Sir Aboe Smeyt en Aboe Mimir, waarbij hangars getroffen en vlieg tuigen op den grond vernield werden. Andere Italiaansche vliegtuigen hebben met ken nelijk resultaat kampementen, opslagplaatsen, ba rakken en batterijstellingen der Engelschen te Mersa Matroe gebombardeerd- De Italiaansche en Duitsche bommenwerpers heb ben weer met succes de vijandelijke stellingen te Tobroek gebeukt AANVAL OP DE HAVEN VAN DOVER. BERLIJN. 2 October. (D.N.B.) In den nacht van 1 op 2 October hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen naar aan het D.N.B. wordt gemeld, de haven van Dover met succes aangevallen. Er ontstonden in da haveninstallaties een aantal ontploffingen en Hran-

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1