Vehkatk iepenhout wn Stiens HET AMERIKAANSCHE HUIS Eigenaardigheden De Bevolkingsgroei in Noordholland AGENDA Witwerk. Honden. Eindelijk... Werk! Lederen, Sport- en Regenkleeding HAARLEM'S DAGBLAD, Vrijdag 3 Oct. 1941 \Nog veel sneller bevolkings aanwas in Groot-Haarlem In tien jaar met 21.9procent vermeerderd Uit statistische gegevens betreffende den bevolkings groei in deze provincie blijkt, dat Noordholland in de laatste tien jaar een eind verder gestegen is naar de twee millioen. In het tijdvak 19311941 steeg de bevolking der provincie van ruim anderhalf millioen zielen om precies te zijn: 1.509587 tot 1.701.206. Dat is dus een vermeerdering met 191.619 of wel ruim twaalf procent en wie denkt aan Nederland's totale bevolking van bijna negen millioen in elf provincies moet wel getroffen zijn door het feit dat in dit eene gewest daarvan 18.9 pet, is opeengehoopt, Natuurlijk wordt dit in hooge mate verklaard door de aanwezigheid van de hoofdstad, het grootste be volkingscentrum des lands, die bijna de helft van de inwoners der provincie, nl. 803.073, herbergt. Het treft evenwel dat Amsterdam in die laatste tien jaar een veel minder snellen bevolkingsaanwas heeft on dervonden dan de provincie als geheel en dan een ander gedeelte daarvan: Haarlem en het omgevende district, Zuid-Kennemerland, dat tnen wel als „Groot- Haarlem" kan betitelen omdat het een reeds sterke en nog steeds toenemende aaneengesloten bebouwing vertoont. De bevolking van Amsterdam steeg in die tien jaar van 757.386 tot 803.073, dus met zes procent tegenover de ruim twaalf van de provincie. De bevolking van Haarlem alleep steeg van 118.700 tot 142.686, dus met ruim twintig procent. En rekent men nu met Groot- Haarlem, dan krijgt men zelfs nog hooger uitkomst. In den ruimsten zin genomen wij laten dan de geheele Haarlemmermeer en de gemeenten Haarlem- merliede en Spaarnwoude en Zandvoort nog buiten beschouwing, omdat er te dien aanzien nog maar weinig aaneensluiting van bebouwing bestaat mag men daarbij rekenen de gemeenten Haarlem, Heem stede. Bloemendaal, Bennebroek en Velsen. Dan blijkt dat Heemstede gestegen is van 14.417 tot 20-657, een vermeerdering dus met 43 pet., Bloemendaal van 14.086 tot 17.077. een vermeerdering met 21 pet., Ben nebroek van 2157 tot 3043, een vermeerdering met 41 pet. en Velsen van 41.259 tot 48.967, een vermeer dering met 18.7 pet. Voor geheel Groot-Haarlem beteekent dit een be volkingsaanwas van 190.619 zielen in 1931 tot 232.430 in dit jaar, dus een totale toeneming van de bevol king met 21.9 pet.! Dit „bouquetje statistiek" wordt hier niet tentoon gesteld om er ons als Zuid-Kcnnemerlanders op te beroemen dat wij zooveel talrijker zijn geworden, maar wel ter nadere toelichting van het door ons in het vorige nummer uitgesproken leedwezen over het feit, dat het plan voor het Natuurreservaat in de duinen voorloopig van de baan is wegens de kosten. En tegelijkertijd ter toelichting van onze hoop, dét het alsnog gedeeltelijk ter hand zal worden geno men. Want cijfers als deze bevestigen ten volle de noodzaak der spoedige schepping van nieuwe „longen" voor dit district! Wij stellen ons dan ook voor, aan deze voor de geheele bevolking zoo uiterst belang rijke zaak aandacht te blijven besteden. Een groot en zeer reëel volksbelang wordt er mee gediend en het is onmiskenbaar duidelijk dat men in de toekomst toch deze richting in zal moeten gaan. De provinciale bevolkingsstatistiek geeft nog aan leiding tot de opmerking, dat de stadsbevolking in Noordholland wel zeer ver in de meerderheid is en dat in die meerderheid niet alleen Groot-Haarlem een zeer belangrijke proeentueele toeneming in de laatste tien jaar vertoont. Hilversum, naar grootte de derde stad der provincie, is in het tijdvak 19311941 van 57.059 inwoners tot 76.269 gestegen, hetgeen een toeneming met 33% of één derde beteekent. Alkmaar is gestegen van 28.-305 inwoners tot 33.837, toeneming dus 191/2%, Zaandam v.an 33.184 tot 38.679, toeneming 16.6%. Maar in deze gevallen betreft het veel kleinere bevolkingscentra dan het Haarlemsche, ook waar aan eensluiting van de bebouwing met die van andere gemeenten bestaat. En aan vrije ruimte in de omge ving, aan „longen"' hapert het bij deze kleinere ste^ den geenszins. De reorganisatie van de Dreef. Hoe die in de toekomst zal worden. Zooals wij gisteren hebben medegedeeld heeft Binnenlandsche Zaken het Haarlemsch Raadsbe sluit van 28 Februari 1940 tot reorganisatie van de Dreef gehandhaafd en te zijner tijd zal deze weg dus onderhanden worden genomen. Wanneer dat zijn zal valt natuurlijk een dag nadat de beslissing is afgekomen bezwaarlijk te zeggen. In meer normale tijden zou daar niet veel tijd mee gemoeid behoeven te zijn, maar zoo eenvoudig is dat op het oogenblik niet. Overigens moet het plan van reorganisatie nog eenige ambtelijke in stanties passeeren voordat het aan de uitvoering toe is. Intusschen mag wel worden aangenomen, dat zoowel Openbare Werken als de N.Z.H.T.M, alles in het werk zullen stellen, een en ander te bespoe digen. Zooals men weet komt de reorganisatie in hoofdzaak hier op neer, dat de tramlijn meer naar het Oosten wordt verplaatst, hetgeen het verkeer zoowel aan het begin als aan het einde van de Dreef ten goede zal komen. Voorts wordt de rijweg verbreed tot 10 M„ waarmede een versmalling sa menhangt van het rijwielpad aan den westkant van den weg, welk rijwielpad op het oogenblik heel wat breeder is dan noodig is gebleken. Het weg- profiel wordt dus wel grondig gewijzigd. Voor bestrating van den rijweg is klinkermate riaal gekozen. Wij hebben heden bij de N.Z.H.TM, geïnformeerd, of de voorgenomen verlegging van de tramlijn be zwaren oplevert. Ons werd geantwoord, dat naar het zich laat aanzien de materiaalkwestie geen groote moeilijkheden zal veroorzaken, wat al een heele geruststelling is. Wanneer het laatste gedeelte der voorbereidingen dus een beetje vlot verloopt zal binnen afzienbaren tijd met de reorganisatie kunnen worden begonnen, zoodat wij het volgend voorjaar den toegangsweg tot den Haarlemmerhout in zijn nieuw aspect zullen kunnen bewonderen. HET BESTE GIERSTRAAT 27, TELEF. 16764 (Adv. lngez. Med.) VRIJDAG 3 OCTOBER. Concertgebouw: Lezing Dr. Colin Ross over Der Eurasiatische Steppenkontinent, 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Artistenliefde", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Bel Ami", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Drie maal bruiloft", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Mannen uit één stuk", 2, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 4 OCTOBER. Gemeentelijk Concertgebouw: „De Kettinghan delaar", volksschets, 8 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apolheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek. Bosch en Vaartstraal 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354 Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. handhaaft zijn kwaliteitsbeginsel onder alle omstandigheden! BESCHUIT KOEK BISCUIT: BONBONS SUIKERWERK (Adv. lngez Med.i De jongens van Jan of van Witte de With Gaan periodiek weer met „verve" en pit Langs straten en grachten en pleinen; En overal waar maar trottoirbanden zijn En hoeken, daar trekken ze danig de lijn Nee, voelt u- me nou goed de lijnen. Ze zwaaien hun kwasten niet zonder talent Hoewel je in hen geen Frans Halsen herkent En in hun producten geen „Witjes", Ze bieden geen kunst want dit is slechts hun doel: Geef wandelaars 's avonds een veilig gevoel En fietsers wat zekerder ritjes. Ze gaan overdag aan hun nuttigen slag En maken dan iets dat niet mooi heeten mag Maar Js avonds in 't maanlooze duister, Als elk ander beeld aan den aanblik ontsnapt, Dan krijgt hun product voor wie rondrijdt of stapt. Een "schoonheid die vol is van luister. Wanneer ze pas klaar zijn, de laag is maar schaarsch, Lap dan niet hun werk per abuis aan uw laars Wanneer daar uw stap toe mocht neigen; U past voor uw passen omzichtigheid hier, Het lukt u toch niet- om op deze manier, Waar ook, een wit voetje te krijgen. Kijk ook overdag waar gij gaat en gij staat Wanneer ze bij randen en hoeken der straat Weer bezig geweest zijn met verven; Spaar allen de lijn der geleidelijkheid Die toch ook uw duistere voetstappen leidt En die gij niet gaarne zoudt darven. *P. GASUS. Onzuiver bloed veroorzaakt Rheumatische pijnen, zooals deze ook verwekt worden in vochtige hui zen en bij menschen die een natuurlijk te kort krijgen aan lichaamsbeweging. - Kruschen's aan sporende werking op de bloedzuiverende organen stimuleert dat tekort. Kruschen Sallts spoort die organen aan en naarmate het bloed/dan weer sneller g-aat stroomen worden onzuiverheden, die zich anders gaan vastzetten en ophoop en, tot haarden van pijn, afgevoerd langs natuurlijken weg. De werking van Kruschen is zoo volmaakt natuurlijk en zoo heilzaam voor het heele gestel. - Eigenlijk moest iedereen Kruschen nemen, bij de eerste aanwijzing! Daarmee voorkomt ge noode- loos lijden, daarbij blijft ge U jeugdig voelen, vrij van pijnen en ongemak, ongezonde diikte, onvol doende spijsvertering, alles oorzaak en gevolg van onzuiver bloed. Wacht niet tot morgen, begin lie ver vandaag nog met Kruschen Salts het oude beproefde recept sinds 1889 bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. (Adv. lngez. Med.) EEN TECKEL-KENNEL OP DE VELUWE. Ergens midden op de Veluwe, in de buurt van Voorthuizen, houdt mevrouw PouW-Neumann haar fokkerij van teckels. Daar ben ik dezer dagen eens gaan kijken en er als erkend belangstellende ont vangen omdat ik de Baas van Tom ben, wiens levenservaringen, mij toegeblaft, al zoo- menigmaal in dit blad zijn afgedrukt (en ten deele in boekvorm vereeuwigd). Eigenlijk was ik nogal nieuwsgierig hoe het wel met zulk een groote verzameling van Tom's rasgenooten zou gaan in deze tijden. Hijzelf maakt het uitstekend. Wel is hij wat vermagerd maar aan zijn gezondheid hapert niets. Zijn acti viteit is onverminderd, als vanouds gericht op velerlei avonturen en gevechten alsmede op prima waakzaamheid in het nachtelijk uur, als het bazelijk huis hem ter beveiliging is toevertrouwd.én hij weet zich aan te passen. Dat wil niet alleen zeggen dat hij nu veel eet,,dat hij vroeger kieskeurig versmaadde, maar ook dat hij nogal wat bezoeken brengt aan menschen, die hém vriendelijk gezind zijn vanwege zijn faam als „de hond uit de krant". Bij dewelke bezoeken blijkbaar nogal eens ver- verschingen worden aangeboden. Ofschoon hij niet blafzaam op dit punt is en ik niet weet wie al zijn menschelijke kennissen zijn, krijg ik zoo af en toe een notie van dit bedrijf. Overigens heeft hij het thuik zoo goed als maar kan, maar ja.... er schiet nu eenmaal veel minder vleesch op over en voor één hond krijgt men geen toewijzing. Dat is natuurlijk wel het geval met het teckel genootschap daar midden op de Veluwe. Met visch- meel en zemelen door het voer weet het een be- tvekkelijken welstand te handhaven. Het is tierig mi opgewekt genoeg: Tom's vele collega's in den kennel zien er allemaal glanzend én wel onderhou den uit en hun neuzen toonen den vochtigheids graad en de. frischheid, waaraan reeds de School meester zooveel waarde hechtte. Maar zij zijn wel erg slank en ze moeten tegenwoordig in de afge rasterde perken buiten hun hokken blijven en mogen niet meer de groote wei in, zooals vroeger gebeurde, want daarbij ontwikkelt hun natuurlijke bewegelijkheid zich tot zulke snelheden en kaprio len, dat zij er te sterk van zouden afvallen. Als Tom's baas zijnde werd ik ook door hen hartelijk ontvangen: met oorverdoovend welkomst- geblaf en tallooze kwispelende staarten. Er waren oude, middelbare, en jonge bij: vele tientallen, in totaal minstens vijftig. En met veel variëteit in kleur: zwart-met-bruine. zooals Tom, donkerbruine, gele en turf kleurige varianten. Ook een paar Ka- ninchen-teckels: een kweekproduct, snoezige kleine schoothondjes; miniatuur-uitgaven waarvoor Torrv evenwel zijn forschen teckel-neus minachtend op haalt. Hij houdt niet van edities in duodecimo en gelooft aileen in den volwaardigen rasgenoot. Acht van die volwaardigen, echt blauwibloedige dashonden van het zuiverste ras zaten op een rij achter.de afrastering toen het in de verte begon te onweren. En bij het rollen van den eersten donder slag wendden al die intelligente koppen zich in een ruk in de richting van het geluid, wipten de zestien flapooren wat op, luisterde het heele gezelschap gespannen. Ik zag Tom's reactie in het meervoud. Waarmee overigens niet gezegd wil zijn dat teckels in alles overeenkomen. Integendeel: er zijn blijk baar evenveel karakter-varianten bij als ónder de menschen Mevrouw Pouw, die de moeder is van zes kinde ren van wie er twee ook al de hondenfokkerij be oefenen, heeft in dezen tijd niet alleen teckels in haar kennel. Er zijn ook nog honden uit een andere fokkerij te gast en daartoe behooren Schnauzers, Iersche setters, cocker-spaniels, een enorme, goe dige Belgische Matin en een niet zooveel kleinere Riesen-Schnauzer. Een deel van dit gezelschap ver gezelde de bezoekers getrouwelijk 'op hun wan deling en verhoogde het lawaai aanmerkelijk. Het was heel gezellig en voor een honden-liefhebber bi zonder plezierig. Natuurlijk heb ik Tom van de zeventig honden bij Voorthuizën verteld. Hij luisterde met aandacht en instemmend geknor, vooral toen ik hem meedeelde dat de vraag naar teckels onverminderd is en de markt dus zeer levendig, dat het ras zijn populari teit ook in deze tijden ongeschokt handhaaft en dat hijzelf tot dit alles door de openbaring van zijn levenservaringen ongetwijfeld heeft bijgedragen. Er zijn veel meer teckels in Nederland dan in Tom's jonge dagen. Ook als vader heeft hij dezen aanwas van de krompootige viervoetige bevolking sterk be vorderd. Hetgeen hem, geloof ik, met trots en vol doening bezielt. Dr. J. D. Bierens de Haan wordt 14 October 75 jaar. Dinsdag 14 October a.s. hoopt dr. J. D. Bierens de Haan te Aerdenhout zijn 75sten verjaardag te vie ren. Dr. Bierens de Haan, die te Amsterdam geboren werd, doorliep het Gymnasium te Haarlem. Daar na, op 18-jarigen leeftijd, begon hij zijn theologi sche studie aan de Universiteit, eerst te Amsterdam en daarna te Utrecht. Hij promoveerde op een dis sertatie over de beteekenis van Shaftesbury in de Engelsehe ethiek. Aanvankelijk oefende hij het ambt van predikant uit. In Juli 1891 deed hij zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Ootrriarsum. Zijn latere stand plaatsen waren Hoogland bij Amersfoort en Roo sendaal (G.). In 1906 trad dr. Bierens de Haan uit de kerk, waarna hij zich op het terrein van de wijsbegeerte begaf. Hij was o.a. hoofdredacteur van het Tijd schrift voor Wijsbegeerte, redacteur van het Alg. Ned. Tijdschrift voor Wijsbegeerte en redacteur van „Onze Eeuw". Verder was hij bestuurslid en docent aan de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort; voorzitter van de Vereeniging „Spi- nozahuis"; bestuurslid der Societas Spinozana; voorzitter der Nederlandsche P.E.N.-club; bestuurs lid der Volksuniversiteiten te Amsterdam en te Haarlem; docent aan de School voor Maatschappe lijk Werk te Amsterdam en aan verschillende volks universiteiten en curator van het Kennemer Ly ceum. Dr. Bierens de Haan heel't vele wijsgeerige en letterkundige werken en artikelen geschreven, o.a. Idee-studies, Levensleer naar de beginselen van Spinoza, Wijsgeerige Studies, Dante's Mystische reis, Verborgen Harmonie, Vergezichten, De weg tot het inzicht, een inleiding in de Wijsbegeerte. Goethe's Faust, Wereldorde en Geestesleven, Hoofd figuren der geschiedenis van het wïjsgeerig denken. Menschengeest, Rede, zedelijkheid, schoonheidszin, religie; De zin van het komische, Schopenhauer, Het tragische:' schuld, noodlot, bevrijding, Plato's levensleer, In gewesten van kunst en .schoonheid, Amor Caritas en het altruïsme, enz. Dr. Bierens de Haan is eere-doctor in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte: ook werden hem diverse onderscheidingen verleend, o.a. die van ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en van Officier in de Kroonorde van België. Thans is hij nog werkzaam als schrijver, redac teur en houder van voordrachten aan verschillende inrichtingen. We herinneren er aan, dat dr. Bierens de Haan vijftien jaar geleden ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag gehuldigd werd door een comité, waar van prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga voorzitter was. Deze voerde toen namens dit comité het woord en bood hem als huldeblijk namens 250 deelnemers een prachtige album aan „uit erkente lijkheid voor geestelijke verrijking". Zijn 70sten verjaardag werd te Amsterdam ge vierd met een receptie en feestmaaltijd, een artis tiek uitgevoerd vriendenalbum en de aanbieding van een Feestbundel, bestaande uit een aantal ver handelingen en een bibliografie zijner schriftelijke werkzaamheid. Zijn 75sten verjaardag hoopt dr. Bieren de Haan in den kring zijner familie te vieren. DE ZIGEUNERBARON. De Haarlemsche Operettevereeniging „Johan Strauss" geeft Zondagavond 5 'October in den Stads schouwburg een opvoering van „De Zigeunerbaron'' met medewerking yan de Haarlemsche Orkest Ver eeniging. De Voortrekkers. Eindelijk. Werk1" het blijspel van Paul Vul- pius, dat De Voortrekkers gisterenavond voor een volle zaal met veel succes in den Stadsschouwburg hebben gespeeld, is hier niet nieuw. Wij zagen Ret eenige jaren geleden in een voortretflijke voorstel ling van Het Rotterdamsch-IIofstad Tooneel onder den titel „Jeugd zoekt werk" en verleden jaar heb ben Piet Rienks en Jan Mulder het als „Hoera Werk!" reeds in dc zomermaanden in het Leidsche Plein-Theater gespeeld. Dit geestige stuk met satirieken inslag verdient zeker een weder-opvoering Jan Haag heeft gemeend het geheel in het Hollandsch te moeten transponeeren en het van een actueelen tendenz voorzien. Hij heeft daarom aan Gustav Wiesinger, den jongen man, die als werklooze bij een gL-oote bankinstelling binnen dringt en zich daar onmisbaar maakt, door een fic tieve „zaak" te creëeren met zoo'n aplomb, dat ieder er in vliegt en er aan gaat gelooven, den echt Hol- landschen naam van Jan van der Heyden gegeven. Hollandsch of Duitsch. het blijft een persiflage, waarin op vermakelijke wijze de spot wordt ge dreven met bankpotentaten en bureaucratische sleur, En al moeten wij dit gegeven zeker niet op het goud schaaltje der waarschijnlijkheid leggen wat ook niet de bedoeling van den schrijver is geweest een grond van waarheid is er toch wel degelijk in deze satire, die uitmunt door vaart en geestigen dialoog. Vaart zat er ook in de door Piet Rienks geleide opvoering. De spelers gaven zich met ambitie en overtuiging aan dit blijspel, zoodat ook zij hun deel hadden aan den bijval bij Het publiek. Het meest Piet Rienks zelf die in de rol van Jan van der Hey den niet alleen de zaak Westerbaan-Uiternoot maar ook heel de voorstelling met een vlot tempo in gang ■zet en tot een gelukkig einde brengt. Rienks speelt de rol levendig en met humor, zonder opdringerig heid en weet zelfs in zijn toespraak maat te houden, zonder toch in geestdrift te kort te komen. Op hem rusten het stuk en de opvoering. Zeer goed vooral door contrastwerking was ook Karei Baars' als Hugo Bemmelen, de minutieuse, uitgedroogde kart- toorman, voor wien de wereld op haar kop gaat staan bij de manipulaties van zijn wel zeer voort varenden vriend. Het komiöfche accent kreeg deze rol door den grooten ernst, waarmee de heer Baars dezen dienaar van St. Burëaucratius speelde. Jan Mulder had zijn oude rol van den president der Handelsbank weer opgenomen en zorgde er in zijn uitbeelding voor, dat wij aan de leeghoofdigheid van dit heerschap niet in twijfel verkeerde. Hetzelf de deed de heer Ko van Sprinkhuyzen als de pendant van dezen bankman. Elly van Stekelenburg is eigenlijk niet de aange wezen actrice voor Carla, de dochter van den pre sident, waarmee ik allerminst wil zeggen, dat zij de rol niet levendig speelde Mien van der Lugf Melsert maakte iets aardigs van de vroolijke, verliefde steno typiste. De heer Job Jansen bewees in de typeering van den zieligen sollicitant, dat ook kleine rolletjes van beteekenis kunnen zijn. Het publiek leefde hartelijk mee, wat ook bleek uit de open doekjes bij de speech van den voortvaren den Jan van der Heyden. Een succes dus voor De Voortrekkers! J. B. SCHUIL. Haarlemsche Politierechter EEN SCHIPBREUKELING. Bevind en gebogen stond de Purmerender voor den Politierechter. Hij was 59 jaar, maar zag er veel ouder tuit. Het leven had hem gebroken. Zijn zaak was eenigen tijd geleden al voor geweest, maar was aangehouden om een reclasseeringsrapport af te wachten. Dit rapport was nu ingekomen De ver duisteringszaak, waarvoor deze Purmerender veehan delaar, die het vroeger heel goed moet gehad heb ben, moest voorkomen, was van ernstigen aard. zei de Politierechter. „U hebt dien ouden man leelijk bij den neus gehad." En nu had de Officier maanden gevangenisstraf geëischt. „Twee maanden gevangenisstraf", zoo mompelde de verdachte den Politierechter na. „Twee ma den gevangenisstraf". En het beven werd erger. „Ik heb dien man nooit slecht willen-behandelen, ik heb hem wel erg benadeeld, maar met de bedoeling, hem het geld later terug te geven, want hij is altijd een heel beste man voor mij geweest. Maar dat teruggeven is met den oorlog toen mlsgeloopen. Ik heb nog nooit een kip kwaad gedaan, ben nooit met de Justitie in aanraking geweest, "Wel deed ik anderen een heeleboel goed. In Zaandam heb ik zelfs een BARTELJORISSTRAAT 20 TELEFOON 13439 (Adv. lngez. Med.) Een interessante tentoonstelling wordt momenteel gehouden in het voormalige gebouw van den Burgerlijken Stand te Amsterdam, waar werkstukken, welke door leden van den luchtbeschermingsdienst in hun vrijen tijd zijn vervaardigd, wor den geëxposeerd. (foto Stapf-Mol) Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. 21 Onverwachte hulp (Teekenlngen van F. Wagner). 21. Een heel eind verder kwam Barrabas eindelijk tot stilstand. Zijn poten trilden onder zijn lijf, hij kon eenvoudig niet meer Ineens voelde hij zich zó ongelukkig, en zó ver schrikkelijk eenzaam zon der Hein: niemand kon hem helpeq. En toen en hij kon er heus niets aan •doenl gleed een dikke traan over zijn wang. Hij leunde moe en beverig te gen een rotsblok en dacht bij zichzelf: „Ik zie Hein nooit meer terug; ik zal wel al- rabas toen hij dat heel vreemde wezen vlak bij zich zag tijd in het water moeten blijven; 't is met ons grote staan. Maar vóór hij weer^op de vlucht kon slaan, stelde avontuur afgelopen". Nog nooit was Barrabas zo neer- bet zeepaardje hem gauw gerust. Het maakte Barrabas slachtig en moedeloos geweest, als op dit ogenblik. En zo helemaal warm van binnen, daar was iemand, die hem werd hij in beslag genomen door z'n verdriet, dat hij niet helpen wilde, een vriend ln de nood. En hij vertelde al merkte, hoe een erg grappig dier voorzichtig naderde. Een z'n wedervaren aan het paardje, dat aandachtig luisterde, zeepaardje had het gesnik en gezucht van Barrabas ge- zonder hem ook maar éénmaal ln de rede te vallen. Pas hoord en kwam eens kijken wie daar zo'n verdriet had t°en Barrabas helemaal uitverteld was zei hij: „Wéét Je wat we gaan doen? Klim op mijn rug, dan gaan we eerst Toen hij daar die kleine Rode Mier zo moedeloos tegen naar de oppervlakte van het meer, want je kameraad zal de rots zag leunen, begreep hij, dat hij hier misschien wel heel erg ongerust zijn. HIJ moet zelfs wel denken, dat beetje kon troosten en helpen. Natuurlijk schrok Bar- je allang verdronken bent!" in Haarlem en omgeving Een oude poort. (foto De Haas) Eenigen tijd geleden heeft u ln deze eigenaardigheden kunnen lezen over de poort van het Coomanshofje ln de witte Heerenslraat. Als we nu een paar stappen verder gaan, staan we alweer voor een poort. Ditmaal geeft hij toegang tot het Frans Loenenhofje. Het eigenaardige van deze poort Is nu de aanduiding „anno 1625". Wel, dat is toch niet zoo raar, denkt u mis schien; dat hofje is natuurlijk in 1625 gebouwd. Maar dat is nu juist niet hel geval. Het is gesticht in 1606 door Cor nells Schoon, den toenmaligen rector van de Lstijnsche School, als uitvoerder van het testament van Frangols Claesz. Loenen. In 1622 is de tuin uitgebreid. Vier woningen, die niet tot het hofje behoorden, zijn daartoe gesloopt. Het kan zijn. dal de poort ook toen of eenige jaren later gebouwd werd f en in 1625 voltooid was, maar zeker weet men hel niet. In 1609 zijn er nog 5 woningen bijgevoegd cn eind 18de eeuw is het heele hofje aanzienlijk verbeterd. speeltuin met gebouwen opgericht. Dat kunt u infor- meeren. Acht jaar geleden ben ik borg voor Iemand ge weest en daar heb lk mijn heele vermogen mee ver loren. En dat geld aan dien man, dat zal ik wel door bemiddeling van een ander kunnen terugbetalen. Heb medelijden met mij!" En de ontroering werd den verdachte bijna de baas. De Politierechter maakte hem duidelijk, dat het instituut voorwaardelijke straf niet meer bestaat. Ik moet u dus veroordeelen, conform den elsch, want de zaak Is ernstig. Maar Ik raail u: dien binnen 8 da gen een gratieverzoek in bij den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie in Den Haag. Dat zal tengevolge hebben, dat men mij om advies komt vragen en zoo hebt u dan nog kans, dat het vonnis niet ten uitvoer wordt gelegd. Veel tijd liebt u niet meer, dus gaat u nu zoo spoedig mogelijk met een advocaat overleg over deze zaak plegen. Hij zal u verder helpen!" De schipbreukeling op de levenszee schuifelde da zaal uit. DRAGER VAN Z.G. PADVINDERSMES VRIJGESPROKEN. Onlangs heeft de kantonrechter te Haarlem een jongeman vrijgesproken, die bekeurd was wegens het dragen van een z.g. padvindersmes. Het O.M. ging in beroep, omdat de ambtenaar van meening was, dat een dergelijk mes tot de verboden wape nen gerekend moest worden. De officier van Justitie was-het met den ambtenaar van het O.M. eens en eischte 14 dagen geleden f 3 boete tegen den jongeman. De Haarlemsche rechtbank heeft Don derdag echter het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter bevestigd. FIJNHOUTHANDEL J. VAN ROODE ZONEN. ONZE SPECIALITEIT ROLLANDSTRAAT 55—57, Tel. 15G67, HAARLEM (Adv. lngez. Med.) Zandvoort in den winter. Vroeger en nu. Als in vroeger jaren het seizoen in Zandvoort was afgeloopcn en de stoelen en tenten van het strand wa ren opgeborgen, dan werden voor de ramen van de hotels, pensions en vele particuliere woningen liefst donkergrijze luiken aangebracht, en Zand voort was gereed om den winterslaap in te gaan. In dien tijd was er in Zandvoort gedurende den langen winter heeP weinig te beleven. Een zanguitvoering van de eenige zangvereeniglng ter plaatse, een lezing van een predikant of den „bovenmeester" waren ge beurtenissen, waarop men weken soms maanden teerde. De menschen in dien tijd stelden hun eischen nu eenmaal minder hoog dan thans. Men ging eens een avondje op visite bij vrienden of bekenden, en in het algemeen zocht men zijn vermaak en gezellig heid binnenshuis. Toqjt zich hier evenwel meer „vreemden" vestigden, die niet zoo gemakkelijk in tieme vrienden en kennissen vonden en die in de steden meer gewend waren hun vermaak buitens huis te zoeken, veranderde de toestand langzamer hand. Allerlei vereenigingen werden opgericht en thans is do toestand zoo, dat Iemand, die op be scheiden wijze aan het vereenlgingsleven deelneemt, geen avond meer thuis behoeft tc zijn. I-IiJ heeft de keuze uit vijf verschillende tooneelvcreenigingcn, die elk eenige uitvoeringen per jaar geven. WH hij niet als werkend lid medewerken aan de bevordering van de schoone tooneelspeelkunst, dan kan hij zigsh nog altijd verdienstelijk maken als bestuurslid. Indien- hij iets van zingen kan dan wordt hij door minstens vijf zangvereenlglngen gaarne als llrl ont vangen. Wil hij zijn muzikale talenten op instru mentaal gebied ontwikkelen, dan is er niets wat hem belet, lid te worden Van de muziekkapel Zandvoort of van de mondaccordeonvereenlglng Excelsior, Op sportgebied heeft hij de keuze tusschen voetbal-, hockey-, gymnastiek- en wandel vereenigingen. Wie zijn spieren de noodige rust gunt, doch zijn hersens wil laten arbeiden, sluite zich aan bij de Zandvoort- sche Schaakclub. In de Openbare Leeszaal kan men ontspanning en ontwikkeling vinden en wie zich aan maatschappe lijk werk wil wijden, vindt vereenigingen van aller lei richting waar hij of zij zich verdienstelijk kan maken. Voor de liefhebbers van wintersport Is er een prachtig gelegen ijsbaan waar geregeld wedstrijden worden georganiseerd en als eT voldoende sneeuw ligt worden er in dc duinen zelfs ski-wedstrijden gehouden. Al is ook thans weer het strand eenzaam en leeg, en al zitten ook nu weer do grauwe luiken voor de ramen van hotels en pensions, van het ingaan van den winterslaap kunnen we niet meer spreken. Ook ln den winter Is Zandvoort terdege wakker.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5