Haarlem's Dagblad REDEVOERING VAN HITLER. Herhaalde aanval op New Castle. i Het natuurreservaat in Midden-Kennemerland 59e JSSRGÏNC No. 17883 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot# Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054. Redau. 10600, Drukkerij 10132, 12713. Admlnisiratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Z5TERDÏG 4 OCTOBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1S, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73^ losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17%. Groentjes rle rubriek. „Sedert 48 uur wederom een operatie van reus- achtigen omvang aan den gang". Blijkens mede- deeling van den Führer thans 2| millioen Russen gevangen. BERLIJN, 3 October. (D.N.B.) Bij de heden ge houden betooging ter gelegenheid van de opening van het Oorlogswinterhulpwerk 1941 '42 heeft de Führer het woord gevoerd. Hij zeide, dat het niet het doel was van deze redevoering om van repliek te dienen aan een van die staatslieden, die zich kortgeleden hebben afgevraagd, waarom hij zoolang heeft gezwegen. La ter zal eenmaal afgewogen en vastgesteld worden, wat in deze maanden meer belang heeft gehad: de redevoeringen van den heer Churchill of de handelin gen van hem, den Führer. De Führer wees er vervolgens op, dat hem het deel nemen aan deze betooging zoo bijzonder moeilijk ge worden wag, omdat juist thans aan hét Oostelijke front ter voleindiging van ingezette operaties de weg gebaand wordt voor een nieuwe geweldige gebeurte nis: „Sedert 48 uur is wederom een operatie van reusachtigen omvang aan den gang. Zij zal medehel pen den tegenstander in het Oosten te verpletteren". Terwijl de Führer namens de millioenen, die op dit oogenblik strijden, het vaderland opriep om bij alle andere opofferingen ook dit jaar de aanvullende op offering op zich te nemen van het Winterhulpwerk, wees hij er op, dat de sedert 22 Juni woedende strijd een beteekenis heeft, die waarlijk voor de geheele wereld beslissend is. Eerst later zal men den omvang en de diepte van deze gebeurtenis in volle duidelijk heid inzien. Men zal bij zijn conclusies eens tot het resultaat komen, dat daarmede een nieuw tijdperk is begonnen. De Führer wijdde hierna een beschouwing aan de voorgeschiedenis van den oorlog en wees er op, dat het hem gelukt was, een aantal bond.genooten te ver werven met aan het hoofd Italië, met wiens staats man mij aldus Hitier een persoonlijke nauwe en innige vriendschap verbindt. Met Engeland kon het tot zulk een verbond niet komen, niet omdat het Engelsche volk daarvoor de verantwoordelijkheid draagt maar omdat enkele menschen daar iedere poging tot overeenstemming hebben gesaboteerd. Zoo kwam dan, precies als in 1914, de dag waarop de harde beslissing moest worden genomen. Ik ben ook daarvoor nu weliswaar niet teruggeschrokken. "Want van een ding was ik mij bewust: wanneer door mijn maatregelen en mijn tegemoetkomendheid deze Engelsche vriendschap niet kon worden verworven; dan kon zij nooit verworven "Worden» dan bleef niets anders over dan de strijd. Maar dan ben ik het lot ook dankbaar, dat deze strijd door mij kan worden geleid (langdurige bijval). Ik ben er derhalve ook van overtuigd, dat met al deze mannen werkelijk geen overeenstemming te verkrijgen isi In de maanden, waarin ik er naar streefde een over eenstemming tot stand te brengen, heeft Churchill steeds maar een ding geroepen: „Ik wil een oorlog hefeben". Hij heeft, hem nu. En al zijn mede-opruiers, die zeiden, dat het een charmante oorlog zou zijn, zullen thans wellicht intusschen over dezen „char- manten oorlog" reeds anders denken. En wanneer zij nog niet mochten weten, dat deze oorlog voor Enge land geen charmante zaak wordt, zullen zij het met tertijd nog merken, zoo waar als ik hier sta. Aan de historische feiten zullen zij niets verande-, ren en het historische feit is, dat thans sedert twee jaren Duitschland den eenen tegenstander na den anderen ter aarde heeft geworpen. (Stormachtige bij val). Ik heb terstond na de eerste botsing weer mijn hand toegestoken. Zij is terstond afgewezen en sinds dien hebben wij immers beleefd, dat ieder vredes aanbod van mij terstond werd uitgebuit door den oor logsopruier Churchill en zijn aanhang, om te verkla ren, dat het een bewijs van onze zwakheid was. Ik heb het derhalve opgegeven nogmaals te trachten dien weg te begaan. Ik ben tot de overtuiging ge komen, dat hier slechts een volkomen duidelijke be slissing en wel een beslissing van wereldhistorische beteekenis voor de eerste honderd jaar, bevochten kan worden: Er steeds naar strevende den omvang van den oorlog te beperken, heb ik in 1939 besloten mijn minister naar Moskou te zenden. Het was1 de bitterste overwinning op mijn gevoel. Ik heb getracht hier tot een overeenstemming te komen. Gij weet zelf het best hoe eerlijk ik deze verplichtingen nageko men ben. Helaas heeft de andere partij zich er van den aanvang af niet aan gehouden. Het gevolg van deze overeenkomsten was een verraad, dat allereerst het geheele Noordoosten 'van Europa liquideerde." Wat het toen voor ons beteekende om stilzwijgend te moe ten toezien toen het kleine Finsche volk geworgd werd, weet, gij allen zelf. Wat het tenslotte beteekende, dat de Baltische Staten eveneens 'werden overweldigd, kan alleen hij bevatten, die de Duitsche geschiedenis kent en weet, dat er dan i geen vierkante kilometer gronds is, dat niet door een stuk Duitschen pioniers arbeid geopend is voor de menschelijke cultuur en beschaving Desondanks heb ik over dit alles gezwe gen. Eerst toen ik van week tot week meer gevoelde, dat Rusland thans het oogenblik gekomen zag om tegen ons op te treden, tQen ik geleidelijk de be wijzen kreeg, dat aan onze grens vliegveld na vlieg veld ontstond, dat de eene divisie na de andere uit het heele reusachtige Sovjetrijk hierheen geconcen treerd werd, toen was ik dan ook verplicht van mijn kant bezorgdheid te gevoelen. Want er bestaat in de geschiedenis geen verontschuldiging voor een vergis sing. Ik voel mij nu eenmaal, staande aan het hoofd van het Duitsche rijk, verantwoordelijk voor het Duitsche vplk, voor zijn bestaan, voor zijn heden en voor zoover mogelijk voor zijn toekomst. Ik was der halve gedwongen langzaam ook mijnerzijds afweer- maatregelen in te leiden. Zij waren van zuiver de fensieven aard. maar toch bleek reeds in Augustus en September 1940 een ding: een botsing in het Wes ten met Engeland, die vooral het geheele Duitsche luchtwapen zou hebben gebonden, was niet meer mo gelijk, want in mijn rug stond een staat, die zich reeds gereed maakte, om op een dergelijk oogenblik tegen ons op te treden. Hoever echter deze voorbe reidingen getroffen waren, hebben wij eerst thans in vollen omvang leeren kennen. Ik wilde toen nog een maal het geheele probleem ophelderen en heb der halve toen Molotof uitgenoodigd naar Berlijn te komen. Hitier herinnerde er aan, hoe Molotof .bij die gele genheid zijn befaamde vier voorwaarden stelde, die afgewezen moesten worden. In Mei was de toestand reeds zoo, dat aan een Russischen overval geen twij fel meer kon bestaan en de dagen aanbraken, waar in de Duitsche divisies aan de Russische grens moesten worden samengebracht, zonder dat Hitler in staat was, deze soldaten opheldering te geven waartoe deze concentraties dienden. Op 22 Juni des ochtends begon de grootste strijd der wereldgeschiedenis. Sindsdien zijn iets meer dan 3% maand verstreken, en ik mag, aldus Hitier, hier allereerst een ding constatearen: alles is sedert dien systematisch verloopen. (Stonnachtige bijval). De lei ding heeft zich in al dien tijd geen seconde de wet der actie laten ontnemen (wederom stormachtige bij val). Integendeel is tot op den dag van heden iedere actie precies zoo systematisch verloopen als eens in het Oosten tegen dé Polen, toen tegen Noorwegen en éindelijk tegen het Westen en op den Balkan. Slechts een ding moet ik hier eonstateeren: Wij hebben ons niet vergist in de juistheid der plannen, wij hebben ons ook niet vergist in de unieke histo rische dapperheid der Duitsche soldaten, wij hebben ons ook niet vergist in de kwaliteit van onze wape nen Wij hebben ons niet vergist in het vlotte func- tioneeren van onze geheele organisatie van het front over de reusachtige daarachter liggende ruimten en ook hebben wij ons niet vergist in het Duitsche va derland. Wel hebben wij ons in iets vergist: Wij had den er geen idee van, hoe reusachtig de voorberei dingen van dezen tegenstander tegen Duitschland en Europa waren en hoe ontzaglijk groot het gevaar was, hoe wij ditmaal op een haar na ontkomen zijn, niet alleen aan de vernietiging van Duitschland, maar van Europa. Ik spreek dat eerst heden uit, omdat ik héden zeggen mag, dat deze tegenstander reeds ge broken is en nooit weer zal, opstaan (Daverende bij val). Hier heeft zich tegen Europa een macht ge concentreerd. waarvan helaas de meesten geen idee hadden en waarvan velen vandaag oog geen idee hebben. Dit zou een tweede stormloop van een Dzjengis Khan geworden zijn. Dat dit gevaar werd afgewend hebben wij in de eerste plaats te danken aan de dapperheid, de volhar ding, de offervaardigheid van onze Duitsche soldaten en ook aan de opofferingen van allen, die met ons zijn opgerukt. Want voor den eersten keer is ditmaal iets als een Europeesch ontwaken door dit continent heen gegaan Van de IJszee tot aan de Zwarte Zee strijden nu onze Duitsche soldaten en met hen de Finnen, Italia nen, de Hongaren, de Roemenen, Slowaken, Kroaten en Spanjaarden. Zij allen rukken thans op naar den slag. Belgen, Nederlanders, Denen, Noren, ja zelfs Franschen hebben zich geschaard in dit groote front. (Stormachtige bijval). Volgens de Engelsche lezing hebben wij in het Oosten sedert drie maanden de eene nederlaag na de andere geleden, maar wij staan ten Oosten van Smolensk, wij staan voor Leningrad en wij staan aan de Zwarte Zee. Wij staan voor de Krim en het zijn niet de Russen, die aan den Rijn staan. (Hilariteit). Wanneer derhalve totdusverre de Russen voortdu rend overwinningen hebben behaald, hebben zij hun overwinningen in ieder geva: niet- uitgehuit. maar zijn zij na iedere overwinning honderd of tweehonderd kilometer teruggetrokken, waarschijnlijk om ons de diepte van het gebied binnen te lokken (Hilariteit). Overigens zijn omtrent de grootheid van dezen ^strijd eenige cijfers welsprekend Hét aantal gevange nen is thans gestegen tot rond 21/? millioen Russen. Het aantal buitgemaakte of vernietigde, maar bij ons aanwezige stukken geschut bedraagt reeds thans 22000. Het aantal vernielde of buitgemaakte, dus in onze handen zijnde tanks bedraagt reeds thans ruim 18000, het aantal vernietigde, verwoeste en neergeschoten vliegtuigen ruim T4500. En daarachter ligt nu een gebied, dat tweemaal zoo groot is als het Duitsche rijk was, toen ik in 1933 de leiding kreeg, of viermaal zoo groot als Engeland. Voortgaande zeide de Führer: Wat het bolsjewisme van menschen kan maken hebben wij thans gezien: Een tegenstander, die strijdt tegelijkertijd uit dier lijke bloeddorst aan den eenen kant en lafheid en angst voor zijn commissarissen aan den anderen kant. Het paradijs der arbeiders en der boeren, dat ik steeds geschilderd l\eb, dat zullen na' het einde van dezen oorlog, millioenen soldaten bevestigen is juist zoo als ik het heb geschetst Zij hebben gemarcheerd op de straten van dit „paradijs". Een enkele wapenfa briek ten koste van den levensstandaard dezer men schen. Een wapenfabriek tegen Europa, en tegen de zen wreeden, bestialen tegenstander met deze ge weldige bewapening hebben onze soldaten deze over winningen bevochten. Ik heb geen woorden om hun' recht te doen weder varen Wat zij aan moed en dapperheid voortdurend volbrengen en aan onmetelijke inspanning, kan men zich niet voorstellen. Zij-zijn allen gelijk. Boven alles echter staat met zijn prestatie nog de Duitsche in fanterist de Duitsche musketier. Wij hebben daar divisies, die sedert het voorjaar ruim 2500 tot 3000 kilometer te voet hebben afgelegd. Wanneer men van' bliksemoorlog spreekt, verdienen deze soldaten het, dal, mert hun prestaties bliksemsnel noemt. Er be staan nog slechts een paar historische bliksemsnelle terugtochten, 'die hun actie in snelheid hebben over troffen, Het betrof hier echter niet zoö groote af standen, omdat men zich van den aanvang af steeds iets dichter bij de kust hield. En wat achter dit front gepresteerd wordt', is even geweldig. Ruim 25000 kilometer Russische spoorlijnen zijn weti in bedrijf. RÜim 150.00 kilometer Russische spoorlijnen zijn weer op Duitsche spoorbreedte ge bracht en achter dit front wordt reeds het nieuwe be stuur opgebouwd, dat er zorg voor dragen zal, dat heel deze reusachtige gebieden, wanneer de oorlog langer duurt, voor,het Duitsche vaderland en de met ons verbondenen nuttig zal zijn En hun nut zal ont zaglijk zijn en niemand moet er aan twijfelen, dat wij het weten te organiseeren. De Führer verbond hieraan een dankbetuiging, aan het vaderland. In dit verband merkte hij op: Ik weet, dat er thans geen tegenstander meer is, dien wij niet met de voorradige hoeveelheden mpnïtie op de knieën zouden kunnen brengen en wanneer gij menigmaal in de krant iets leest over de reusachtige planden van andere staten, wat zij alles voornemens zijn te doen en te beginnen en wanneer gij hoort van milliarden sommen, dan, mijn volksgenooten, herinnert u dan, wat ik thans zeg: Ten eerste, wij stellen in dienst van* dezen strijd ook een hee! continent. Ten tweede, wij spreken niet van kapitaal, maar van arbeidskracht en deze arbeidskracht stellen wij voor honderd procent in dezen dienst en ten derde, wanneer wij er niet over ^preken, dan beteekent dat niet, dat wij niets doen. Wanneer deze oorlog eens geëindigd zal zijn, dan heeft de Duitsche soldaat hem gewonnen, die in zijn massa werkelijk de massa van ons volk vertegen woordigt en hij is gewonnen door het Duitsche vader land met de millioenen arbeidende menschen Wan neer deze oorlog geëindigd zal zijn zal ik daaruit te- rugkeeren als een nog veel fanatieker nationaal-so- cialist dan ik vroeger was. Ik kom uit dezen oorlog eens terug, weer met mijn oiJtie partijprogram, welks verwezenlijking mij nog belangrijker is en schijnt te zijn, dat wellicht op den eersten dag. Aan de rede van Hitier ging een bijeenkomst voor af. waarin Dr. Göbbels een overzicht gaf van het Winterhulpwerk in Duitschland gedurende de afge- Ioopen zeven jaren en verschillende cijfers noemde, vooral over het thans geëindigde Winterhulpjaar, waarbij hij gelegenheid vond, een krachtige opwek king te doen hooren, om ook gedurende het seizoen 19411942 dezen arbeid te steunen. Het prijzen varf winkelwaren! Prijsaanduidingsbesluit wordt streng gehandhaafd. De Inspectie voor de Prijsbeheersching schrijft: In de afgeloópen dagen hèeft de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam wederom een zestiental winkeliers en handelaren tot stevige boeten veroordeeld, omdat zij het Prijsaanduidïngs- besluit 1941 niet waren nagekomen. Ongetwijfeld zullen in de toekomst de straffen nog strenger zijn, immers het Prijsaanduïdingsbesluit is een der steunpilaren van de Prijsbeheersching. Indien alle levensmiddelen, textielgoederen en lederwaren, welke voor den verkoop gereed liggen of uitgestald zijn, van een prijs zijn voorzien, zooals het besluit voorschrijft, kan het pübliek zelf de prijzen ge makkelijker controleeren en is het niet mogelijk, dat willekeurige prijzen berekend worden. Het koo pend publiek heeft dit voorschrift dan ook hoog gewaardeerd. Tot voor kort werden bij de beoordeeling van overtredingen van het Prijsaanduidingsbesluit 1941 verschillende verzachtende omstandigheden in aan merking genomen en waren de opgelegde straffen mild. Nu echter ieder geacht kan worden met het voorschrift bekend te zijn en de werkzaamheden in zijn bedrijf daarop kan hebben ingesteld, zullen in den vervolge overtredingen van dit eenvou dige voorschrift aan onwil worden toegeschreven en zal bij de straf rekening worden gehouden met het element van openlijke trotseering van de voor schriften der overheid. P. de Munnik Met pensioen De heer P. de Munnik. voorman-machinezetter, heeft vandaag voor het laatst aan het gereedmaken van Haarlem's Dagblad medegewerkt; na een dienst van 29% jaar gaat hij met pensioen. Het afscheid van zoo'n verdienstelijke kracht is na tuurlijk niet ongemerkt voorbijgegaan. In de directie kamer sprak de directeur, de heer P. W. Peereboom, in tegenwoordigheid van den hoofdredacteur en de afdeelingschefs, den heer De Munnik toe en bood hem met waardeerende woorden, herinnerend aan zijn trouwe toewijding en kunde, een fraaien armstoel aan. In de drukkerij werd het woord gevoerd door den heer W. Sterk, die namens het personeel een parapluie- wandelstok en een fruitschaal als aandenken overhan digde. Mevrouw De Munnik kreeg een bloemstuk. Haarlemsche handelaren beboet. Te dure groenten verkocht. In Haarlem en omgeving komt het herhaaldelijk voor dat groentenhandelaren prijzen vragen voor hun waren, welke hooger zijn dan de maximumprijzen. Het publiek, dat voor zijn eerste levensbehoeften hier door meer móet betalen dan noodzakelijk is in de maximumprijzen is een redelijk^ winstmarge gecalcu leerd is hiervan in de eerste plaats de dupe- De oorzaak van deze prijsopdrijving is vaak te vin den in de prijzen, welke de grossiers berekenen. Van de zijde der overheid wordt dan ook even streng, zoo niet strenger nog tegen deze handelaren dan tegen de detaillisten opgetreden. Dezer dagen zijn wederom een vijftal groothan delaren in groenten en fruit te Haarlem door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam veroordeeld. De boeten varieerden tusschen de f 75 en f 100. De Persoonsbewijzen te Haarlem. Nog 4000 a 4500 achterblijvers. Eind Notembér is alles klaar. Het einde van de uitreiking der Persoonsbewij zen te Haarlem komt in het zicht. Thans worden de Haarlemmers wier namén mét 'n V beginnen opgeroe pen. Eind October Hebben alle ingezetenen boven de 15 jaar een beurt gehad. Maar er zijn nog 6000 personen niet opgekomen. Verondersteld wordt dat daar 15 00 a 2000 zieken •alieden onder zijn. Zij zullen in November thuis een bezoek krijgfen van de ambtenaren van de afdeeling Burgerlijken Stand en Bevolking. 4000 k 4500 personen hebben dus zonder geldig lagelaten hun persoonsbewijs in orde te laten maken. Zij krijgen alsnog in November ge legenheid dit verzuim te herstellen. d November kan dus elke Haarlemmer in het bezit zijn van zijn Perfeoonsbewijs. VEREENÏGING „HAERDEM". Excursie naar „Waterland". Het bestuur van de vereenïging Haerlem heeft leden en huisgenooten uitgenoodigd tot een wan deling op het buiten „Waterland" op Zaterdag 11 October. Dit historische landgoed met prachtige bosschen en waterpartij ligt aan den weg Santpoort- Velsen. Het buis werd tegen het einde der 18de eeuw gebouwd en bevat een bibliotheek, fraaie wandschilderingen, Fransch stuewferk en collecties familieportretten, munten en oud porcelein. „Wa terland" is een van de weinig overgebleven buitens, •aan eens Kennemerland zoo rijk was. Tot 1931 werd het bewoond door de familie Boreel, thans is het als Museum ingericht. Het bestuur heeft er voor gezorgd dat deelnemers aan den tocht plaatsen in een autobus kunnen re serveeren. DRAMA TIJDENS DE EVACUATIEDAGEN. BREDA, 2 October (A.N.P.). De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 20- jarigen jongeman K. uit Breda, die tijdens de eva cuatie in Mei 1940 in een driftbui zijn vriend te Brussel met een autocrick had doodgeslagen. De rechtbank veroordeelde hem wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende, tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. De eisch luidde twee jaar en zes maanden. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Strijd in het Kanaalgebied en Noord Afrika. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 3 October (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „In het Oosten worden de operaties met succes voortgezet. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht, van 2 op 3 October militaire installaties in Moskou, alsmede een belangrijk bewapenings- bedrijf ten Zuidoosten van Charkof, waarvan de goede uitwerking werd waargenomen. Een vrij sterke formatie gevechtsvliegers viel in den afge- ioopen nacht opnieuw het Britsche scheepsbouw- centrum Newcastle met vernietigende uitwerking aan. Andere luchtaanvallen waren gericht op voor den oorlog belangrijke Inrichtingen aan do Brit sche Oost- en Zuidoostkust, alsmede op ver scheidene vliegvelden. In het Kanaalgebied schoten Jagers gisteren ne gen, eenheden van de marine drie Britsche vlieg tuigen neer. In Noord-Afrlka bombardeorden Duitsche duik bommenwerpers op 1 October de havenwerken van Mersa Matrooh en Tobroek. Eenheden van de Duitsche marine schoten aan de Lybisch© kust drie Britsche vliegtuigen neer. De vijand heeft overdag noch des nachts mili taire acties boven het Duitsche gebied ondernomen. Sovjet-vanüaHome in Kiev. Aivorens tic stad prijs te geven, lieten de vluchtende bolsjewisten in der haast nog kerken en gebpuwen in brand vliegen, Atlantic-Holland De actie om het plan te .verwezenlijken wordt voortgezet. Het. was zoo zei ir. W. G. v. d. Kloot van de afdeeling „Natuurbescherming" van het Depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming natuurlijk voor ons een'teleurstelling te vernemen dat Financiën uit. financieele over wegingen bezwaar heeft tegen het opgemaakte plan voor het Natuurreservaat in Midaen-Kennemer- land. Evenzoo begrijp ik dat het bericht vooral in Haarlem en omliggende gemeenten, die natuurlijk groot belang hebben bij de stichting, met leed wezen is ontvangen. Maar de nu gevallen beslissing wil, dat is ter geruststelling mede te deelen, in geen geval zeggen, dat van het voornemen geheel moet worden afgezien. Alleen is nu komen vast te staan dat het plan zooals het nu ter tafel ligt op dit oogenblik, in verband met den toestand van 's lands financiën, niet uitgevoerd kan worden. Wij zijn overtuigd dat met de stichting van een na tuurreservaat in Midden-Kennemerland een groot belang gediend wordt en daarom zullen wij alles doen om te bereiken wat mogelijk is. Het is bekend dat het bewuste plan omvatte den aankoop van het geheele duincomplex tusschen de Zandvoortschelaan en het Noordkanaal te Velsen. Daaronder waren dus begrepen de duinterreinen van de Erven Van der Vliet, de Erven Boreel van Hogelanden, de familie Cremer en de Erven van Hoorn. Alleen uitgezonderd was een strook duin waarin de Bloemendaalsche Zeeweg ligt Hoe een nieuw plan moet worden opgezet valt nu natuurlijk nog niet te zeggen zoo vervolgde ir. Van der Kloof. Het zou misschien mogelijk zijn voorloopig te beginnen met een gedeelte, bijvoor beeld met de terreinen van de Erven Van der Vliet maar men moet bedenken dat die ongeveer de helft van het geheele complex uitmaken. Maar in elk geval zou zoo'n beslissing de totale kosten van het Slan al belangrijk verminderden. Een andere moge- jkheid zou nog zijn voorloopig wel de duinen nan te koopen, maar er dan niet zooveel in te laten werken. Het eerste plan'voor het Natuurreservaat is ge maakt op initiatief vari den vorigen Commissaris der Provincie mr. dr. A. baron Röell. De opzet was toen dat de Provincie een belangrijk bedrag, ik meen een half millioen gulden, zou geven, en dat verder de gemeenten die bij de stichting van het Natuurreservaat belang hebben (o.a. Haarlem, Am sterdam en Bloemendaal) ook zouden bijdragen. Dus zoo iets als indertijd gedaan is bij de stichting van het Natuurreservaat in het Gooi. Dit plan van Baron Röell is niet tot uitvoering gekomen. Het initiatief is toen in handen gekomen van Defensie en Sociale Zaken. Defensie had oefenterreinen noodig en Sociale Zaken streefde er naar objecten te.krijgen om werkloozen aan den arbeid te zetten. Vandaar dat in het tegenwoordige plan groote 'werken zijn opgenomen, o.a. het graven van eenige flinke meeren. De omstandigheid doet zich nu even wel voor dat er niet meer zoo'n behoefte is aan objecten voor werkverschaffing. Als men een groot deel der werkverschaffings- werken, vporloopig achterwege zou laten, zou dat de kosten sterk verminderen. Bovendien is in het tegenwoordige plan opgeno men de aanleg van een grooten verkeersweg die ten Westen van Haarlem loopt en die een nieuwe verbinding zou brengen, met de tunnel bij Velsen. De totale kosten van het Natuurreservaat zijn begroot op 5% millioen gulden.Onder dat bedrag is evenwel niet begrepen de aankoop van „Els- woift", hoewel wij er zoo merkte ir. Van der Kloot op van overtuigd zijn dat het ook ge- wenscht is dat dit mooie buiten onder het Natuur reservaat zal komen. Het zou evenwel geen geheel kunnen vormen met het duincomplex, want tus schen* beide ligt nog een vrij groot terrein. Als wij zoo besloot ir. Van der Kloot al deze details overzien, dan is het aan te nemen dat een nieuw plan op een andere basis zal moeten worden opgezet, maar er is toch veel in het nu terzijde gestelde plan waarop kan worden voortgebouwd. Wij laten ons niet ontmoedigen en zullen aan stonds beginnen met het uitwerken vgn nieuwe plannen. Verlenging termijnen liquidatie- besluit 1941. 's-GRAVENHAGE, 3 October. Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt, zullen de ter mijnen, genoemd in het liquidatiebesluit 1941 (ver ordening no. 172, 1941) worden verlengd,voor zoover die termijnen beginnen te loopen van den dag van afkondiging van het liquidatiebesluit 1941 af. Deze termijnen zullen worden verleend met evenveel dagen als er zullen blijken te zijn ver loopen tusschen de afkondiging van het besluit (30 Augustus 1941) en de afkondiging van de eerlang te verwachten eerste uitvoeringsbeschikking. Zooals mén zich zal herinneren betreft genoerfid liquidatiebesluit vrijstelling of vermindering van de belasting bij ontbinding van naamlooze ven nootschappen. Kranig optreden van jeugdigen scholier. Op den Catharijnesingel nabij de Bartholomeus- brug te Utrecht duwden eenige jonge kinderen een kinderwagen voor zich uit, waarin zich een baby van anderhalf jaar bevond. Op een gegeven moment raakten de kinderen met elkaar aan het stoeien, waardoor zij-ioo goed als geen acht meer sloegen op den kinderwagen. Gekomen bij een naar het water hellend gedeelte van den Singel, werd de wagen zelfs aan zijn lot overgelaten, zoodat deze met de baby in den singel reed. Verschrikt over deze gebeurtenis zetten de kinderen het huilend op een loopen, kind en wagen in den steek latend. De 13-jarige scholier J. H. Bronius. wonende in de Ach terstraat te Utrecht, die toevallig passeerde en zag dat de baby met wagen en al onder het waterop pervlak was verdwenen bedacht zich geen moment en sprong te water. Het gelukte den jongen ook werkelijk het kindje uit den zich onder het water bevindenden wagen te halen en vrijwel ongedeerd aan eenige omstanders aan den kant te overhan digen. Nederlandsche Arbeidsdienst. Aanvang van den diensttijd op 3 November a.s Na afloop bemiddeling voor arbeid in Nederland. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederland- schen Arbeidsdienst zal op onaervermelde data en plaatsen gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwil lige dienstneming. Ieder, die aan de volgende voorwaarden voldoet, kan zich naar de diehtstbijgelegen keuringsplaata begeven en zich aan melden by den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaar den voldoen: a. Niet jonger zijn dan 17 ep niet ouder zyn dan 23 jaar; b. ongehuwd zijn;» c. gezond zyn. MELDT U TER KEURING AAN. Dinsdag 7 October te Leeuwarden, St. Anthonius- straat 4; te Alkmaar, Doelenstraat 15. te Rotterdam. Oranjeboomstraat 109. Woensdag 8 October te Groningen, Vioolenstraat 40. te Amsterdam, Iepenweg 13. te Rotterdam. Oranjeboomstraat 109. Donderdag 9 October te Assen, Javastraat 7. te Amsterdam, Iepenweg 13. te Breda, Leuvenaarstraat 97. Vrijdag 10 October te Zwolle, Blijmarkt 25. te den Haag, Huygenspark 23. te Breda, Leuvenaarstraat 97. Dinsdag 14 October' te Almelo, Oude Kloosterweg I. te den Haag, Huygenspark 23. te Eindhoven, Kruisstraat 53. Woensdag 15 October te Apeldoorn, gen. v. d. Hey- delaan 64. te Utrecht, Radiumstraat 12. te Eindhoven. Kruisstraat 53. Donderdag 16 October te Nijmegen, Ridderstraat 4. te Gouda, Nieuwe Haven 312. Arnhem. Menthenstraat 12. Aanmelden tusschen 9.00 en 15.00 uur. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen eischen voldoet, werdt op 3 November 1941 opgeroepen om gedurende 5 1/2 rriaand in den Nederlandschen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5 1/2 maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid, in aanmerking komen voor een van de drie volgende groepen: a. opleiding tot kader; b. vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tijd; c. na eervol ontslag voorkeur bij arbeidsbemidde ling in Nederland. Dierendag. Geen uiterlijk vertoon, maar laat de dieren toch van den 4den October profiteeren. De anti-Vivisectie stichting schrijft: Onder welke omstandigheden ook, het is van be lang, dat wij eraan vast houden den 4den October van elk jaar den sterfdag te herdenken van den dierenvriend bij uitnemendheid, van Franciscus van Assisië. Ditmaal zullen de bekende kraampjes ont breken, die anders op Dierendag op straat stonden. Maar toch moeten wij alle menschen zeggen: Be zint u op het lot van de dieren.' Zorgt nu naarstig voor voedsel voor de huisdieren voor den winter en denkt aan de vogels. Leert uw kinderen onkruid zaden verzamelen en neemt zelf de moeite kaas korstjes en broodkruimels te drogen-. Kijkt nu uw hok goed na, waarin de arme waakhond het koude jaargetijde tegemoet gaat. Timmert er een schotje in, waarachter hij wegschuilen kan voor storm en regen. Heeft de trekhond zyn ligplank. zijn drink bak! Zijn de hinderlijke fouten hersteld aan zijn tuig? Hebben de proefdieren, die weken en maan den achtereen in de laboratoria moeten verblijven hun verzorging op den juisten tyd gehad, ook als de dokter of de professor het niet zag? Zijn de proefdieren verdoofd, daar waar dat mogelijk was? Hebt u aan uw schat van therapeutische kennis ook die toegevoegd van de vivisectie-vrije-geneeskunst? Dit zijn de vragen, die Dierendag aan u stelt: Bent u er in uw geweten .gerust op, dat u uw plicht dagelijks doet tegenover de dieren of kunt u bil nader inzien een verbetering aanbrengen? Ook voor het trekpaard en voor het .slachtvee, Dij den visch- vangst, de jacht of bij het dooden vair de dieren voor het bont, bij hei dresseeren van honden en bij nog zoo veel ïheer? Weest rechtvaardig tegen over dierenl GEMEENTEWATER LEI Dl \G VAN HAARLEM. Aan het verslag omtrent de gemeente-wateclel- ding van Haarlem over 1940 Is het volgende ont leend: De totale neerslag (pompstation) over 1940 be droeg 860.1 m.m. tegen 947,6 m.m. In 1939 of 87.5 m.m. minder. De grootste maandneerslag werd waargenomen in November met 145.5 m.m. over 27 regendagen en de kleinste in Februari met 32.9 m.m. over 16 regen dagen. De uitkomsten van het bacteriologisch onder zoek zoowel van het water op het pompstation als uit het buizennet in Haarlem toonden aan, dat het water, behoudens een enkele uitzondering na de ver bouwing der nafilters van goede hoedanigheid was. Het scheikundig onderzoek gaf steeds goede re sultaten. De totale wateropvoer in 1940 berekend uit het aantal omwentelingen der torenpomp-stoom- machines naar 78.1 per omwenteling bedroeg 246.S29 M3 tégen 2.286.141 M3 in 1939. d.t. een vermindering van 39.312 M3 of 1,72 pet. Dc maximum-oppomping per etmaal bedroeg Q.594 M3, doch dit werd veroorzaakt door een luchtaanval, waardoor een hoofdleiding werd ge troffen en diverse branden ontstonden met als ge volg een groot waterver lies en een hoog bluschwater- verbrulk. Normaal bedroeg de maximumoppomping per etmaal 7.995 JH3 (vorig jaar 9.399 M8). De lengte van het buizennet bedroeg eind 1940 280.147.38 M. tegen 276.153.51 M. in eind 1939. In 1940 werden gelegd 336 leidingen tegen 754 in Ü939. Het aantal verbintenissen voor waterverbruik bedroeg op 31 December 1940 38.052 tegen 37.515 verbintenissen op 31 December 1939. BLOEMBO T.LEN CUI/TÜ UR. De afdeeling Haarlem der Algemeene Vereenïging voor Bloembollencultuur houdt Dinsdagmiddag 14 October te half vier een vergadering in rest. Brink man op het Houtplein. De Bloembollencursus te Haarlem begint Maandagavond 6 October in d MelsJes-H.B.S. aan de Tempeliersstraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1