MOLEST Werk in vrijen tijd. ft AGENDA VOLLE MAAN De kachel. INCASSO BANK n.v. EFFECTEN Puzzlerubriek LANGE AVONDEN. TOBIAS Verzekert Uw bezit! LANGS DE STRAAT. HAARL. DAGBLAD, Zaterdag 4 Oct. 1941 Luchtbeschermingsdienst in Amsterdam expireert. Aan het Singel te Amsterdam in het oude gebouw van den Burgerlijken Stand is een merkwaardige expositie ingericht, die als motto heeft: Luiheid is des duivels oorkussen, gebruik daarom uw vrijen tijd nuttig. Over dien vrijen tijd zijn we nu al weer enkele Jaren terug in ons blad heel wat doende geweest en onder den titel: „Wat doet u in uw vrijen tijd?" is toen menige reportage verschenen. Ge kunt u dus voorstellen, dat we met meer dan de gewone be roepsbelangstelling naar die tentoonstelling in de hoofdstad zijn gaan kijken. Ja, maar wat was er dan precies te zien en door wien werd die expositie ge organiseerd zult ge onmiddellijk vragen en het ant woord zal u misschien verbazen: het was een tentoon stelling, die den leden van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst -in Amsterdam gelegenheid gaf te toonen wat zij in bun vrijen tijd al zoo presteer den. Dat was heel wat. Voorwerpen van den meest uiteenloopenden aard waren door de nijvere lucht- besqhermingsmannen vervaardigd qn prijkten nu op lange tafels of hingen aan den wand. De vier diensten: de opruimingsdienst, de brand weer en staf. de kunstbeschermingsdienst en de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst wa ren vertegenwoordigd met een aparte afdeeling, welke elk voor zich een bezoek waard was. Dat men ook van hoogerband het, op prijs stelt, dat de vrije tijd niet' in ledigheid wordt doorgebracht bleek wel uit de fraaie prijzen die door vele autori teiten. waaronder ook de burgemeester, ter beschik king waren gesteld. En omdat voorbeelden toch altijd nog meer spreken dan een algemeen overwicht willen wij enkele der best geslaagde liefhebberijen met name noemen. De hoofdprijs werd toegekend aan een zeer artistiek houten beeldje, dat werd vervaardigd door een tim merman. Zooals men weet zijn bij den luchtbescher mingsdienst z^r vele beroepen vertegenwoordigd. Zoo was er een zeer fijn uitgezaagd presenteerblaadje waarbij op het kaartje stond: dit is gemaakt door een bakker. Waarschijnlijk zal deze bakker ook later wanneer hij weer in zijn eigen beroep werkzaam kan zijn van deze liefhebberij veel plezier hebben. En zoo ziet men het al weer dat het oude devies: „vrije tijd zij nuttige tijd" nog steeds opgeld doet Natuurlijk zou het geen goede Hollandsche tentoon stelling zijn als er geen modellen waren van oud- Hollandsche zeilschepen. Het blijft nu eenmaal een feit. dat wij Hollanders voor die oude schepen die de roem van ons vaderland uit vervlogen eeuwen zijn, nog steeds een zwak plekje in ons hart hebben. Er waren prachtexemplaren met kunstig nagebootst tuig en men kan zich zoo voorstellen dat een de Ruy- ter'en een Tromp op zulke schepen eenmaal de schrik der kapers zijn geweest. Merkwaardig hoe de zee op dergelijke tentoonstel lingen zich doet gelden. Schilderijen van de zee, oude en natuurlijk ook mo<lerne schepen ze vorm den een wezenlijk bestanddeel van deze expositie, dat de bezoeker noode zou hebben gemist. Ook de huis vlijt was kan men het op een dergelijke expositie anders verwachten? zeer goed vertegenwóordigd. Er was zelfs een compleet ameublement, denkt u eens in hoeveel werk dat aan een man kost en het was van een kwaliteit zooals men die in alle tegenwoordige ameublementen zou wenschen. Amateur-schilders en etsers waren in grooten ge tale vertegenwoordigd en menigmaal was hun werk van zeer goed gehalte. Zoo was er een ets van Buziau, waarin zijn typeerende lach bijzonder was getroffen. Maar boven Buss hing een affiche met een rijmpje, dat weer even deed herinneren aan het werkep van allen dag en van allen nacht dat deze luchtbescher mingsmannen moeten verrichten. Het luidde zoo: Brandbommen bedreigen u, een emmer water, een emmer met zand en een opgeruimde zolder helpen in geval van brand. Dat was weer even de realiteit in de wereld van den schijn, in de wereld van de lief hebberijen, die tenslotte toch altijd onze liefste wereld blijft omdat ze ons de gelegenheid geeft tot datgene wat we het prettigst vinden om te doen. Het is niet doen lijk alles op te sommen wat ge op deze kleine doch aantrekkelijke tentoonstelling kunt vinden doch een uitzondering moet nog worden gemaakt voor een fraaie maquette van een alcohol- en spiritusfabriek. En tenslotte nog dit: geeft Amsterdam met deze ten toonstelling een voorbeeld, dat navolging verdient? In Haarlem misschien? AANBESTEDING. Vrijdagmorgen' had te Haarlem de aanbesteding laats voor het maken van een gebouw voor de ijkselectriciteitswerken op een bestaande fundee ring nabij de Middertsluis te IJmuiden. Laagste in schrijver was de firma Harm Fokkens te Naarden voor f 44.400. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdagavond 7 October een vergadering in hotel ,,Lion d'Or". O.a. zullen mededeelingen over het winterprogramma gedaan worden. Op 6 November volgt vertooning van de kleurenfilm Holland Bol land - BJJXSSTRAATWE6 12 laEFOON 16658 HAARLEM-NO (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 4 OCTOBER. Gemeentelijk Concertgebouw: „De Kettinghan delaar", volksschets, 8 uur. Frans Hals Theater: „Artistenliefde", 2.30, 6.30 ®n 8.45 uur. Luxor Theater: „Bel Ami", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Drie maal .bruiloft", 2.39, 6.30 en 8.45 uur. t Palace: „Mannen uit één stuk", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uur. ZONDAG 5 OCTOBER. Gemeentelijk Concertgebouw: „De' Kettinghan delaar", volksschets, 8 uur, Rembrandt Theater: Uit de Zuid-Amerikaansche dierenwereld, v.m. 11.30 uur. Palace: „De favoriet van de keizerin", v.m. 11.39 uur. Frans Hals Theater: „Artistenliefde", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Bel Ami", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Drie maal bruiloft", 1.30, 8.45. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Mannen uit één stuk", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst Zij ons Doel", 104 uur. MAANDAG 6 OCTOBER. Bioscooptheaters: Voorstellingen ties middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling Kunst Zij ons Doel", 104 uur. Nachldienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes, Kruiswfeg 30, Tel. 10Mai-nix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstedeïs geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. £8197. door P. v. d. HEM. Ik heb het nog nooit zoo druk gehad met al die afspraken Het Euraziatisch Steppencontinent. Een lezing van Dr. Colin Ross. In de groote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem heeft de bekende wereldrei ziger Dr. Colin Ross Vrijdagavond een lezing met' lichtbeelden gehouden over „Het Europeesch-Azla- tisch steppencontinent van Dsjingis Khan tot Stalin". Deze avond, die georganiseerd was door de werk gemeenschap Haarlem van de Nederlandsch-Duit- sche Kultuurgemeensehap, werd geopend door den voorzitter dier werkgemeenschap Mr. F. W. A. de Koelt van Leeuwen, die in het bijzonder welkom heette den ortskommandant van Haarlem, de verte genwoordigers van de Duitsche Weermacht, den commissaris der provincie "Noord-Holland Mr. A. J. Backer en den burgemeester van Haarlem de heer S. L. A. Plekker. „Het is eigenlijk ontstellend", aldus de voorzitter, „dat men in ons land zoo weinig beseft wat er in bet Oosten gebeurt. Als thans de Führer kan zeggen dat het gevaar van Dsjingis Ivhan niet meer bestaat, dan zijn dit woorden van historische beteekenis. Vandaar dat het onderwerp waarover dr. Colin Ross thans zal spreken zoo actueel is. Dr. Colin Ross gewaagde van het „Euraziatische" continent, want hij heeft op zijn reizen door Euro- peesch en Aziatisch Rusland slechts geleidelijken overgang van volkeren en zeden gezien, waarbij de Europeesch-Aziatische continentale grensscheiding nergens viel waar te nemen. Steeds zijn Mongoolsche en andere volksstammen uit het Oosten naar het Wes ten getrokkeil en ere invoeden daarvan zijn vooral in het Russisch gebied te bespeuren. De Mongoolsche veroveraar Dsjingis Khan, die omstreeks 1200 een deel van China, Turkestan en andere landen in be zit nam, verschilde niet veel van den Spvjet-dictator Stalin wiens streven er op gericht was geheel Europa, liever nog de geheele wereld onder zijn invloed te brengen. Doch hoe is de toestand dezer millioenenbevolking in de tegenwoordige Sovjet-Unie? Nergens bestaan grootere tegenstellingen dan in de Sovjet-Unie, ner gens is de armoede en ellende zoo intens, zoo absoluut. Hij verhaalde verder van uitgemergelde vrouwen en kinderen, van een systeem van voeding waarbij kinderen aan drie groote tafels, volgens drie naar ile betaling' scherp onderscheiden klassen op geheel uiteenloopende wijze werden gespijzigd. De wo ningtoestanden zijn er naar onze begrippen ellen dig. Woningen met drie of meer kamers zijn alleen voor enkele rijke ingezetenen verkrijgbaar, één-lca- merwoningen, veelal voor twee gezinnen tezamen, zijn voor de massa het eenige bereikbare. Brood is er nauwelijks te verkrijgen. Van de voorgewende zelf standigheid der boeren is niets terechtgekomen. De soldaten in den oorlg verkeeren in den kunstmatig ge- wekten waan, dat zij gefolterd en vermoord zullen worden door de West-Europeesche legers, indien zij zich daaraan zouden overgeven. Toch is dit volkerencomplex, naief als het is, van meening, dat de geheele wereld bolsjewistisch moet worden. Het rijk van Stalin telde met Bessarabië en de Baltische landen reeds ongeveer tweehonderd mil- lioen inwoners. Men kan zich dus licht indenken hoe groot het gevaar was, dat Europa bedreigde. Het is derhalve een harde strijd, die Duitschland thans moet voeren doch het is een strijd voor Europa. De optimistische opvatting, die sommigen hadden en die een spoedige ineenstorting van Rusland voor zeker hield, is niet uitgekomen; zij kon ook niet uitkomen, want Stalin is, misschien juist door da* speciale levensgevoel <jer steppen het Dsjinrr Khan-g.evoel zou men wellicht mogen zeggen 7S populair onder de Russen, wat zij ook van h' systeem mogen te lijden hebben. Daarenboven heef deze Aziatische autocraat een voorbeeldige spionnage ingericht en de politie is zoowa.t de eenige politiek van dit nieuwe tsarendom. Tenslotte moet men ook nog rekening houden'met het feit. dat er nog slechts zeer weinig Russen leven, die weten dat het anders kan in de wereld dan het thans in Rusland toegaat; de 't Is October, uw gedachten Gaan weet naar de kachel toe En de zorgen die u wachten In het wintersche gedoe Met het dagelijksche stoken Opdat *ij, de kachel dan, 'Dag aan dag haar pijp kan rooken En u lekker warmen kan. Hebt u haar al van de vliering Naar beneden toe gehaald, Waar ze niet voor de versiering Maar voor nut haar tol betaalt^ Ze heeft recht dat, naar ervaren, U weer op haar af zult gaan, Heeft ze voor u vele jaren Niet in vuur en vlam gestaan? Zij gaat, om het zoo te zeggen - Niet voor u door 't vuur, da's waar, Omgekeerd is vast te leggen:. Voor u gaat het vuur aoor ha3r. Heel,èen reeks van warme maanden Was ze uit, een heele tijd, Met den winter weer aanstaande Is ze graag tot werk bereid. In haar donkren hoek verscholen Wacht ze op uw aankomst, want Ze wacht al op heete kolen, Op den winterbrand gebrand. Strakjes zult u haar weer vullen, Voorzoover u dat kunt doen, Laat haar niet te gretig smullen, Want ook zij is op rantsoen. Als het u niet koud kan laten Laat dan haar nog even koud Houd uw kachel in de gaten Opdat u uw brandstof houdt. P. GASUS. oudere generatie is uitgemoord en de jongere staat onder den invloed van een propaganda die met alle mogelijke middelen werkt. Spreker was er echter van overtuigd dat na dezen strijd voor Europa een goede toekomst aan zou breken. Met fraaie licht beelden heeft dr. Colin Ross zijn met aandacht ge volgde rede verduidelijkt. CARILLONBESPELJNG. Het Beiaardprogramma voor 6 October luidt: 1. Andante Grazioso, W. A. Mozart. 2. Gavotte, Boudijn. 3. a. Liedje v. d. Beiaardier, Hullebroek b. Liedje v. d. Zee, Valerius. c. De Kabels los, Viotta. 4. Le tambourin, Rameau. 10 October zal worden gespeeld: 1. Fuga, v. d. Gheyn, 2. Ochsen menuet en trio, Jos. Haydn. 3. a. In den hemel In eenen dans (Oud Ned.). b. Iper, o Iper, hoe toont ge u verheugt (1383). 4. Rondo (Het Paterke) J. Bonset. KRUISWEG 59 HAARLEM AAN- EN VERKOOP, r VOORSCHOT IN REK.-COURANT J. VAN SCHOONHOVEN ACCOUNTANT en BELASTINGADVISEUR RECHTHUISSTRAAT 17. TELEF. 22792 HAARIEM (Adv. Ingez. Med.) Ook deze week weer twee puzzles: C1JFERRAADSEL EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het cand. ex. rechten de heer W. M. J. Russell en voor het doet. ex. geneeskunde de heeren F. J. van Dam, S. Venekamp en S. Kops. Geslaagd (cum laude) voor het doet. ex. Engelsche taal en letterkunde mej. E. J. Cleyndert; voor cand. ex. Engelsche taal en letterkunde C. M. Breed en voor cand. ex. economische wetenschappen W. Flach. LICH. OEF. AKTE J. Geslaagd mej. J. Pool, Santpoort APOTHEKERASSISTENTEXAMENS. Geslaagd mej. J. W. C. Grevengoed te Haarlem. KERKCONCERTEN. 's-GRAVENHAGE, 3 October. In October zal door de sopraanzangeres Ankie van Wickevoort Crommelin, den bas-bariton Lucien Louman en den organist Albert de Klerk een aantal kerkconcerten in verschillende plaatsen van ons land worden ge geven. Het programma omvat wei'ken van Joh. S. Bach, C. Huygens, J. F. Haendel, W. A. Mozart, Peter Cornelius en Cesar Franck. HAARLEMSCH GEMENGD KOOR. Wegens reparatie van het orgel In de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem, kan het concert van het Haarlemsch Gemengd Koor, dat oorspronkelijk was vastgesteld op 12 October, niet plaats hebben. Dat wordt nu Zondagmiddag 9 November. Voor „Der Messias" van Handel treden als solisten op mej. Corry Bijster, sopraan; meVr. Ans Stroink, alt; Louis van Tulder, tenor; A. C. van Beveren, bas. Al- bert de Klerk zal het orgel bespelen. BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. Vrijdagavond kwamen de leden der B.R.B. in ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van Dr. W. D. van Oldenborgh, in Hotel „Roozendaal" te Over- veen. Na een woord van welkom tot de aanwezigen werden de notulen gelezen en de ingekomen stuk ken behandeld. Er traden 12 nieuwe leden toe, ter wijl een drietal genoodzaakt was te bedanken. Een Kascommissie werd gekozen, bestaande uit de hee ren G. Kuypenga en W. Scheffer met mejuffr. C. J. van der Chijs. Hierop' volgde bespreking van de Wintercampagne. Dr. van Oldenborgh zal den me- dischen cursus leiden op Woensdagavond van half acht tot half negen, in het Politiebureau te Over- veen, aanvangende 15 October. De zwem- en red dingsoefeningen zullen plaats vinden in Stoop's bad op Dinsdagavond met de zelfde uren, aangevangen wordt 14 October. "De heer W. Buddingh, voorzitter van de T.C., bracht dank aan de leden voor de prettige samenwerking aan het strand. Waar de voorzitter voor ambtsbezigheden werd weggeroepen, ging de leiding over op den heer Meijerink. Deze \£enschte de heeren W. Scheffer en A. v. d. Anker geluk met het gunstig afleggen van het practisch deel voor diploma A. Spreker deelde mee, dat Dr. van Oldenborgh een belangrijke schenking, in geld, had gedaan ter verbetering van de optische instru menten aan het strand. Dit goede voorbeeld werd door-enkele leden gevolgd. Ook zij wenschten een bijdrage te doen voor het goede doel. De heer Buddingh deelde mee dat cursus zal wor den gegeven tot het behalen van Bondsdiploma's. Ook zal de T.C. een programma opmèken voor het houden van onderlinge wedstrijden, om de vaardig heid der leden op te voeren. (Adv. Lngez. Med./ Nu het eenmaal October is, voelen wij den winter steeds meer naderbij komen, en daarmee staan ook weer de lange avonden voor de deur. .Veel menschen op leeftijd wagen zich in de ver duistering 's avonds niet meer op straat, tenzij het lichte maan is. en ook onder de jongeren zijn ei-, die de gezelligheid in huis vér verkiezen boven de som bere straat en het gedwongen loopen of fietsen bij slecht weer omdat de trams al vroeg in de remise moeten zijn. Al deze menschen zoeken bezigheid, want zelfs al gaan zij vroeg naar bed om licht te sparen, de avond is toch altijd eenige uren lang, die men niet eiken dag weer opnieuw lanterfantend kan door brengen. Juist dat laatste moeten wij goed beden ken: een avond „omhangen" na een drukke dagtaak kan voor een Seertje heel aardig zijn, het kan zelfs zoo nu en dan weieens de noodige ontspanning ge ven, maar op den duur is het geestdoodend en ver velend, men komt er toe om stèecjs luier te gaan zitten, men gaapt en rekt zich meermalen uit, want ook dat Wordt een aanwensel, kijkt tersluiks op de klok of het nóg geen bedtijd is en kan dan tenslotte, als men eenmaal onder, de wol ligt, niet in slaap komen. Daarom is het niet alleen aanbevelenswaardig, maar zelfs noodzakelijk om een doel te hebben voor de lange avonden, zoodat de urep gevuld zijn en daardoor een geheel eigen sfeer krijgen. Daarvoor in een rubriek als deze iets aan te bevelen zou on begonnen werk zijn, want zooveel menschen, zoo veel neigingen, en ieder kan de meest uiteenloopen de bezigheden al in een oogwenk bij bosjes uit zijn mouw schudden: een schriftelijken cursus volgen, romans of reislectuur of wetenschappelijke boeken lezen, detectiveromans versenden, een postzegelver zameling aanleggen, handwerken, knutselen, tim meren, kaartspelen, spelletjes doen, patience spelen, musiceeren, bi'eien of haken, biljarten, zich in zijn vak verder bekwamen, gedichten lezen, schilderen, teekenen, noemt u maar op, er zijn eindeloos veel mogelijkheden. De kunst is echter om iets te vinden dat ons goed ligt, dat ons niet dadelijk weer verveelt, waardoor het geestdoodende „omhangen" opnieuw gaat begin nen. Het gevaar hiervan is bovendien, dat wij ons gaan verbeelden na eenige mislukkingen, dat er niets bestaat dat ons blijvend kan boeien, waardoor de ontevredenheid in ons leven binnensluipt. Wie geen uitgesproken neiging of liefhebberij heeft, zal na grondig overleg tenslotte met iets moe ten beginnen, om dit dan ook zeker en vast.,tot een goed einde te brengen: zelfs al blijkt het vervelender of moeilijker of uitgebreider dan men had gedacht, dan geeft het toch wel zooveel voldoening om het af te maken, dat alle bezwaren spoedig vergeten zijn. In de meeste huizen zal straks één enkele kamer verlicht en verwarmd worden, en daarom zullen wij ons er op moeten instellen, dat'een enkel lichtpunt voor het geheele gezin beschikbaar is. Daardoor zal wellicht de groote tafel, waaromheen alle gezins leden zichlscharen, weer in eere komen, en gelukkig is dan de familie, die nog een ouderwetsche ronde tafel bezit, waarbij ieder een goed bruikbaar deel van het tafelblad voor zich heeft. Zoo kan de huiselijkheid bevorderd worden, als ieder zich bezighoudt met datgene wat hem het naast aan het hart ligt, daarbij rekening houdend met wat de anderen doen, zoodat men elkaar niet hindert, integendeel belangstelling gaat krijgen voor eikaars bezigheden.- E. E. J.—P. Electrisch koken. In bovenstaande figuur moeten de getallen 3 tot en met 14worden ingevuld. De som der getallen in den cirkel en de som der getallen op elke rechte lijn moet steeds 34 bedragen. WOORDRAADSEL x x i i XXl I I III Van onderstaande 24 lettergrepen moeten 11 woor den gemaakt worden. Bij goede Invulling ontstaat op de tweede en vierde rij letters een bekend gezegde. Welk is dit? knus ken tie ren vol nen der knel var len va an ren di bal e ver len ken —.de §maak tik ad zen. Er worden van onze puzzlerubriek geen oplossin gen ten kantore ingewacht. Ook worden er geen prijzen voor goede oplossingen toegekend. U bent aan Uzelf verplicht een oorloge- schadeverzekering te sluiten bij de Ond. Ned. Molest Vesz. Mij. gevestigd te Sn eek. Kantoor Amsterdam, Keizersgracht 399 VOORSCHOTHEFFING slechts f 0.60 per f ÏOOO.- per halfjaar Reeds ingeschreven meer dan 15.000 objecten Het afgeloopen halfjaar konden alle schaden uit de voorschotheffingen worden betaald. Ook kleine schaden worden vergoed. ONDERLINGE NEDERLANDSCHE VERZEKERING MIJ. Sneek, Oude Koemarkt 35 A'dam, Keizersgracht 399 Actieve vertegenwoordigers gevraagd. (Adv. Ingez. Med.) DE CHOQUANTE. Blootshoofds, zoodat de wind vrij spel heeft door zijn reeds aardig grijzende lange haren, zit de in een soort gekleede jas gehulde koopman op het Amstelveld op en keukenstoel achter zijn tijdelijken winkel. Andera kooplieden zitten niet maar staan, of zijn voortdurend in bewogiqg en prijzen hun waren op schreeuweri- gen toon aan. Niet alzoo deze koopman die ook al door zijn zalvenden toon, meer van een zendeling heeft dan van een volgeling van Mercurlus. Hij zit daar in fiere houding, meestal met over de borst gekruiste armen. Komt het misschien door dezo betrekkelijke roerloosheid dat het publiek, op de markt aan drukte en lawaai gewoon, hem voorbij loopt en de oude juffrouw met een hoed met bloe metjes op, die aandachtig en telkens met het hoofd knikkend naar hem staat te luisteren, zoowat de eenige is uit de menscherimenigte, welke zich over het Amstelveld beweegt, die hij tot zich heeft we ten te trekken? Houdt men' dan niet van ddirust, die van dezen man uitgaat en van zijn sonoor stem geluid. dat werkelijk een prettigen, vertrouwen- wekkenden klank heeft? Ik moet nog vertellen waar de koopman in handelt. Wel hij heeft maar een heel klein „tentje" noodig, want veel ruimte neemt zijn artikel niet in beslag. Op zijn -tafel staat een weegschaaltje, met een le peltje er *bij, daarnaast een jampotje, met een grof, groen, korrelig zout gevuld; verder liggen op de tafel een groote hoeveelheid van datzelfde zout, een stapel biljetten, waarboven in groote letters de naam van het handelsartikel gedrukt staat: .jDennenaaldon- zout" en een groote, vlerkante glazen bak vol groen vocht, ongetwijfeld een oplossing vap het zout. Dat is alles. En waar wordt dat groene goed nu voor gebruikt? Luistert u maar naar de sonore stem, die In rustigen cadans de deugden er van opnoemt. „U komt moe thuis van de wandeling en doet wat van dit zout in een kom of bad met warm water, trekt uw schoenen en kousen of sokken uit en laat uw bloote voeten ln de oplossing rusten." De koopman steekt zijn hand in den bak met groen vocht. De hand heeft ontzettend lange vingers, die hij langzaam ln het groene water beweegt, hetgeen een bijna spook- achtigen indruk maakt. „Na een minuut of vijf al" zoo orakelt de statige verder, „ondervindt u een verfrisschende en opwek kende werking. De denneoliën dringen in de huid en na tien minuten bent u weer zoo frisch als een hoen tje! Of u hebt eelt onder uw voeten. Denk er om: niet snijden. Nooit snijden! Want dan maakt u wonden, u krijgt infectie het gaat zweren en het duurt heel lang eer het weer beter is. Neen, er is gelukkig wat beters: dit zout. Gedurende een kwartier ongeveer laat u het zout, opgelost ln warm water, op uw voeten inwerken, wrijft dan flink met de hand over het eelt en het gaat er zoo af. Voor rheumatiek ls niets zoo heilzaam als dit den- nenaaldenzout. Mijn vrouw is rheumatisch de stem van den koopman daalt tot een vertrouwelijk gefluister, dat alleen bestemd schijnt voor de oude juffrouw en zij gebruikt het in het bad voor het geheele lichaam!" Bij deze laatste mededeellng krijgt de juffrouw m schok. Zoo Iets had zij niet van dezen keurigen koopman gedacht. Zij krijgt een vuurroode kleur, stopt snel haar portemonnaie-, waaruit zij juist een zoutaankoop had willen bekostigen, weg en verdwijnt, zonder den zout-prediker meer met een blik te ver waardigen. J. C. E.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5