£aatste ^Betichten Slachtoffers onder de burgerbevolking Tobroek en Malta gebombardeerd IBucg.edifke Siand Jiott tlieiMS DE LUCHTAANVAL OP ROTTERDAM Hulp aan slachtoffers ROTTERDAM, 8 October (ANP) Dc gevol machtigde voor de stad Rotterdam heeft terstond maatregelen genomen, om dc Duitschers en Ne» derlanders. die door het bombardement in Rotter dam getroffen zijn te hulp te komen. Naar wii ver nemen hebben ook de districtsleider van de N. S. D. A. P. en de N. S. V. alsmede de Nederlandsche Volksdienst maatregelen genomen, om de slacht offers te helpen. Er is voor gezorgd dat in alle ge vallen door persoonlijke bezoeken de noodtoestand der slachtoffers op grootscheepsche wijze zal worden verlicht, In ieder geval hebben de N.S.V. en de Nederlandsche Volksdienst de noodige middelen ter beschikking gesteld voor deze hulpmaatregelen en tevens maatregelen getroffen teneinde zonder veel formulieren en verzoeken van allerlei aard ter stond practische hulp te kunnen bieden. Ketelontploffing in melkfabriek Een doode en zes gewonden UTRECHT, 8 October. (A.N.P.) Hedenmorgen is in de melkfabriek van de U.M.I. aan den Vleuten- scheweg te Utrecht een vreesefijk ongeluk gebeurd. Eenige minuten over half zeven deed een geweldige knal de bewoners van den Vleutenscheweg en wijde omgeving hevig opschrikken. Het bleek, dat een ke telontploffing de oorzaak hiervan was geweest en dat een der arbeiders was gedood en eenige andere leden van het personeel gewond waren. Toen medische hulp tot het gedeelte van de fa briek, waar het ongeluk was gebeurd, kon doordrin gen. bleek, dat de machinist, de 49-jarige W. F. Koenen, het leven- had verloren. Zes andere leden van het personeel moesten zwaar en licht gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Uit een onderzoek bleek dat de machinist een zuurstofcylinder had gekoppeld op de ijsmachine, in de meening verkeerende, een amoniakcylinder aan de machine te bevestigen. De zuurstof kwam in con tact met de olie van de ijsmachine, tengevolge waar van eerst een groote steekvlam naar buiten sloeg, en kort daarop de ketel zelf met een donderenden slag uit elkaar sprong. Een gedeelte van den ketel sloeg een gat in het dak, de rest richtte zoo'n ravage in de fabriek aan, dat daar vrijwel geen ruit meer heel bleef. Van de gewonden is de botermaker De Bruin er het ergst aan toe; zijn toestand verwekt zorg De schade loopt in de duizenden guldens. Een hoe veelheid melk van ruim 4.000 Liter was voor de con sumptie ongeschikt geworden en moest worden af gevoerd in een put. BELANGRIJK BEDRAG VOOR WINTERHULP. HEERLEN, 8 October. (ANP) Op den dag der historische redevoering van den Führer bij de opening van de Kriegswinterhilfe waren in het Theater Royal te Heerlen een groot aantal Neder landsche gasten en Duitsche volksgenooten ver- eenigd uit vele deelen van de provincie Limburg om f^n W.H.C.-concert aan te hooren. Ve*l bijval oogstten de artistieke nummers van het programma en de gulheid van de plaatselijke afdeelingen uit Limburg, waarvan Sittard haar aandeel in den loop van den avond tot f 1000 deed stijgen. In totaal kon uit deze bijeenkomst het mooie bedrag van f 9000 aan het werk van de Winterhilfe worden overgedragen. DE AMERIKAANSCHE BEWAPENING. De minister van Marine der Ver. Staten Knox heeft in een brief aan den woordvoerder van het Huis van Afgevaardigden de onmiddellijke goed keuring van een crediet van 300 millioen dollar verlangd voor den bouw van rond 400 nieuwe pa trouillevaartuigen, mijnVegers en andere kleine oorlogsschepen. Tevens heeft de voorzitter van de marinecom missie van het Huis van afgevaardigden, de demo craat Vinson, goedkeuring verzocht van een cre diet van 295 millioen dollar voor de uitbreiding van niet nader genoemde vlootbases. DE JAPANSCHE VOEDSELVOORZIENING. TOKIO, 8 October (Domei) Japan is duchtig voorbereid op een voldoende vlotte distributie van levensmiddelen in geval van luchtaanvallen zoo heeft de directeur-generaal van het admini stratiebureau in het ministerie van land- en bosch- bouw, Sjigemasa, medegedeeld. Hij verklaarde, dat de voorbereidingen door de regeering reeds zijn voltooid ten behoeve van een vlotte verdeeling van levensmiddelen in Tokio, Osaka en andere prominente steden in geval van luchtaanvallen. Deze levensmiddelen omvatten rijst, biscuits, visch in blik. vleesch, groenten en andere voedingsmiddelen, welke in geweldige hoeveelheden zijn opgeslagen. Ruim 200 millioen kisten met blik ken krab, zalm, forel, tonijn, sardines, vruchten, groenten zijn opgeslagen in de omgeving van To kio en gereed voor onmiddellijke uitreiking in ge val van noodzaak. Sjigemasa verklaarde, dat op instructies van de regeering deze levensmiddelen verdeeld zullen worden door 2.500 jongemannen, die reeds gerecruteerd zijn en toegevoegd zijn aan de plaatselijke politiebureaux. DIEFSTAL VAN 79 BINNEN- EN 55 BUITENBANDEN. 's-GRAVENHAGE, 8 October (ANP) In den afgeloopen nacht te half vijf ontdekten twee sur- veilleerende agenten achter in een diep portiek in de Van der Duynstraat te 's-Gravenhag'e twee man nen, die op groote pakken zaten. Daarin bevonden zich 79 binnen- en 55 rijwielbuitenbanden. Verder hadden de mannen een koffer, een breekijzer en een schroevendraaier bij zich. Zij werden gearres teerd. Het bleek, dat zij hadden ingebroken in het depót van een rubberfabriek aan de Van Hoogen- dorpstraat. FAILLISSEMENT WIEGERINCK, MUSCHTER EN CO. AMSTERDAM, 8 October (ANP) In het Paleis van Justitie te Amsterdam is hedenmorgen de verificatie-vergadering gehouden in het faillisse ment van de Commanditaire bankvereeniging Wie- gerinck, Musscher en Co. te Amsterdam. De lijst van voorloopig erkende schuldvorderingen vermeldt 92 crediteuren met een gezamenlijke vor dering van f 2.109.848. Aan de concurrente crediteuren zal naar ver klaard werd. niet meer dan hoogstens 1VS% a 2% kunnen worden uitgekeerd. Zoo spoedig mogelijk zal de eerste uitkeering geschieden. HAGENAAR VOOR 4400 OPGELICHT 's-GRAVENHAGE, 8 October (ANP) Eenige maanden geleden kwam een Hagenaar in contact met zekeren Van L. uit Amsterdam. Deze was rad van tong en een prettig verteller; piet zijn verhalen wist hij het vertrouwen te winnen. Hij vertelde den Hagenaar, dat in Parijs een groote firma was ge liquideerd en dat tengevolge daarvan 'een groote hoeveelheid goederen, waaronder kantoormeubelen, zou worden verkocht. Van L. beweerde zelf al wat te hebben aangekocht en ried den Hagenaar aan. hetzelfde te doen. Van L. kon best aü tusschen- persoon fungeeren. De Hagenaar had er wel ooren naar en op 30 Augustus stelde hij Van L. f 1500 ter hand voor de eerste transactie. Deze vertrok naar Parijs volgens zijn zeggen ten minste en kwam na een weekje weer boven water. Zijn verhalen waren om van te watertanden; er waren nog heel wat voordeeüge partijtjes te koop. Het resultaat hiervan was, dat hem nog f 2900 ter hand werden gesteld voor den aankoop van 27 schrijf machines. een archiefkast, een dictaphoon, schrijf- bureaux, een partij flesschen wijn en andere dran ken, een prachtig radiotoestel, een bankstel en een boekhoudmachine. Toen Van L. weer terugkwam, hoorde de Hage naar, dat de aankoop schitterend gelukt was. Ove rigens zou de kooper de goederen natuurlijk gaarne direct willen zien; hij informeerde ,dus naar het tijdstip van aankomst. Van L. had ednigen tijd noo- dig; nadat de vele verkeersmoeilijkheden waren overwonnen, zou het zaakje eindelijk arriveeren. Er kwam echter niets en ook Van L. liet zich niet meer zien. Nadat de Hagenaar nog een week had fewacht deed hij Maandag j.l. ten slotte aangifte ij de Haagsche politie. Denzelfden dag nog ar resteerde de Amsterdamsche recherche op haar verzoek den 35-jarigen tapijtverkooper W. van L. op het moment, dat deze zijn woning te Amsterdam wilde betreden. De man werd naar Den Haag op transport gesteld en daar bleek, dat het geheele verhaal van de liquidatie in Parijs totaal verzonnen was. De man heeft gedeeltelijk bekend. De politie zoekt thans uit, waar de f 4400 gebleven zijn. 's-GRAVENHAGE, 8 October. De geweldige strijd, die momenteel in het Oosten gestreden wordt, eischt vele slachtoffers onder de burgerbevolking. Stalin's soldaten nemen het niet zoo nauw met het oorlogsrecht: zij dwingen de burgerbevolking tot gewapend verzet, branden steden en dorpen plat en zoo geestclt deze oorlog feller dan elders de bevolking van het land. waar hij uitgevochten wordt. Deze beklagenswaardige burgers moeten ook ge holpen worden. Steunt daarom de Nederlandsche Ambulance, die straks naar het strijdtooneel uitrijdt om hulp te bieden aan vriend en vijand. Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, I op girorekening i 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. Het Italiaansche weermachtbericht ROME, 8 October. (Stefani). In zijn weermachts- bericht no. 493 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Noord-Afrika: Tijdens plaatselijke acties aan het front van Tobroek hebben onze afdeclingen infan terie aanvalspogingen van den vijand verijdeld. De artillerie heeft de verdedigingswerken van de ves ting Tobroek doeltreffend bestookt. Men heeft vast gesteld. dat tijdens de luchtgevechten boven Solloem. waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbe- richt van 6 October. Duitsche jagers vijf in plaats van twee vijandelijke toestellen hebben neergescho ten. Engelsche vliegtuigen hebben weer bommen laten vallen op Tripolis, waarbij vijf slachtoffers vielen en onbelangrijke materieele schade werd aangericht. Italiaansche vliegtuigen hebben vannacht vliegvel den op Malta gebombardeerd. Er werden zware ont ploffingen waargenomen. Oost-Afrika Geen enkele gebeurtenis van bijzon der belang. De Duitsche pers over den strijd in het Oosten BERLIJN. 8 October. (D.N.B.) De nieuwe om singelingsacties in het Oosten, die, volgens het jong ste weermachtsbericht een cnormen omvang moeten hebben, staan in het middelpunt der belangstelling. Het schouwspel, dat tijdens de eerste drie maan den van den oorlog in het Oosten reeds meermalen beleefd werd, wordt in den grootsten omvang her* haald. De Duitsche leiding trekt wederom een ring om de bolsjewistische legers en dwingt den tegen stander te strijden met het doel hem te vernietigen, zoo schrijft de Völkische Beobachter in dit verband. De Berliner Börsenzeitung schrijft, dat thans in Noorden het Donetzbekken, in het Zuiden de haven steden Mariopol en Berdjansk onmiddellijk bedreigd worden. Vervolgens schrijft het blad, dat het voor de hand ligt, welke beteekenis het Donetzbekken voor de Sovjets heeft. Nadat de Sovjets met Kriwoi Rog hun belangrijkste ertsvoorraden hadden verloren, staan zij thans voor den wanhopigen toestand ook hun grootste steenkoolbekken en de laatste belang rijke wapensmidse niet meer te kunnen beschermen. De opmerking van Engeland, dat den bolsjewisten toch nog altijd het Oeralgebied ter beschikking staat, is bij de enorme beteekenis van het Donetzbekken een groot zelfbedrog. De Deutsche Allgemeine Zeitung ziet in het feit, dat het negende bolsjewistische leger gevangen ge nomen is, een overwinning, welke niet minder betee- kent dan de ineenstorting van den Sovjet Zuidelijken vleugel. Na een opsomming te hebben gegeven van de beteekenis van het Donetz-bekken, waarbij in de eerste plaats gewezen wordt op den kolenrijkdom van dit gebied en op het feit. dat het de voornaamste producent van electrische energie 'voor de Sovjet- Unie is. schrijft het blad ..Een leger verloren, be langrijke bewapeningsbedrijven verloren, dit betee- kent een nederlaag voor Stalin aan de Zee van Azof". ZANDVOORT VOETBALTRAINING. Het bestuur van Zandvoortmeeuwen heeft den bekenden bondstraïner E. Kauffman bereid ge vonden de Zandvoortsche voetballers te komen trainen. DE ZOMERPOSTZEGELS. Het Comité voor de Zomerpostzegels schrijft. De verkoop der zomerzegels, die dit jaar duurde van 1 Juni—1 October, heeft een prachtig resultaat gehad. v Zooals gewoonlijk was er een stand op het post kantoor, ditmaal van 25 Juli—18 Augustus, waar dank zij den ijver der helpende dames f 219.75% werd opgehaald (verleden jaar f 167.27). De boekhandelaren Aleven, Bakels, Lorenz, v. Pe- tegem. sigarenmagazijn Corona (Zeestraat) en de firma Steetskamp (Zandv1 n) droegen tezamen f 114,50 af (verleden jaar f 7l.2i). De totale opbrengst was dus dit jaar f 334.25, tegen f 244.10 in 1940. VELSEN Fusie tusschen de Ziekenfondsen In de Dinsdagavond in het gebouw van den R.-K. Volksbond gehouden buitengewone ledenvergadering van Velse'n's Ziekenfonds werd het bestuurs voorstel, over te gaan tot een fusie met V e 1 s er- oord's Ziekenfonds, met algemeene stemmen goedgekeurd. De naam van de nieuwe fonds zal zijn: „Alge meen Zieke ti fonds Velsen en Omstre- k e n". Het aantal leden van het nieuwe fonds zal 16.000 bedragen. Het voorstel, het bestuur machtiging te verleenen, de heeren V/. F. Visser, H. Leering, B. Ruig, N C. Rozemeijer en E. Luikman. in het nieuwe bestuur en de heeren G. J. van Wijngaarden, en N. A. Roze meijer in de financieele commissie fitting te doen nemen, werd eveneens goedgekeurd. Het bestuur kreeg machtiging, 26 leden aan te wij zen voor den ledenraad van het nieuwe fonds. Voorzitter van het nieuwe fonds zal zijn de heer W. F. Visser. Bij de rondvraag heeft het bestuur de scheidende bestuursleden, de heeren M. Koster en D. Zwart en den commissaris den heer Eckhart, die in het nieuwe bestuur geen zitting zullen hebben, bedankt voor de vele werkzaamheden, welke zij gedurende een reeks van jaren belangeloos voor Velsen's Ziekenfondi hebben verricht. BIJ VELSEROORD'S ZIEKEN FONDS. Velseroord's Ziekenfonds vergaderde eveneens ter bespreking van het fusie-voorstel. Deze vergadering werd gehouden in het Patronaatsgebouw. Ook Vel seroord's Ziekenfonds heeft het voorstel met alge meene stemmen aangenomen. In het bestuur van het nieuwe fonds werden ge kozen de heeren G. van Telgen, A. van Bodegraven en Jac. Gutteling; tot lid van de financieele com missie werd gekozen de heer J. Bqkelman te Sant poort BURGERLIJKE STAND. Geboren: B. H. Smeenk, d., Middenduinerweg 10, Santpoort. W. H. J. Laurent, z., Anemonenstraat 15, Santpoort. J. G. Oudendijk, d., Tuindersstraat 89, IJmuiden. J. Spaanderman 2 d., Corn. Dreb- belstraat 10, IJmuiden. A. Osendarp, z., Bik- en Arnoldkade 46, IJmuiden. W. J. B. Blomvliet, z., Platanenstraat 32, IJmuiden. J. Snip, z., Rooswij- kerlaan 82. Velsen-N. C. v. Heijst. z., Schoonoort- straat 1, Velsen-N. D. Broek, d., Kennemerlaan 121 IJmuiden. B. Plug, d., de Rijpstraat 60, IJmuiden. Overleden: F. C. v. Ouwel, 3 j., d. van A. J. H. v. Ouwel, Harddraverslaan 25. Santpoort. J. C. Co- nen, ongehuwd. Rijksweg 250. Santpoort. A. Tuin der. 80 j., wed. van D. Bakker, Planciusdwarsstraat 2. IJmuiden. A. B Noordman, 36 j,, ongehuwd, Wijkerstraatweg 111, Velsen-N. D. Krijger, 68 j., wed. vap G. Engelhart, C. J. v. Sluijsstraat 9. IJmui den. M. J, Weekenstroo. 71 j., Schipbroekenweg 7, Santpoort. M. Lultlng, 87 J., wed. van H. v. d. Boa, Tulpenstraat 27, Santpoort. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Een gedeelte van het exterieur der verwoeste St. Elisabethkerk te Botterdam. 'nt officieels opname Italiaansch weermachtsbericht Engelsche bommen op Catania en Licata. - Een Britsch vliegtuig brandend neergestort bij Condar ROME. 7 October (Stefani) Het Italiaansche weermachtsbericht van heden luidt: Engelsche vliegtuigen 'nebben brand- en brisant bommen geworpen m de streek van Catania en Licata, zonder schade aan te richten. In Noord- Afrika hebben eenheden van ons luchtwapen met succes een vliegveld bestookt in de streek van Mersa Matroe, benevens doelen op den grond in het gebied van Tobroek. Aan de fronten van Mar- manca-woestijn vuur- en verkenningsactie van onze troepen. Het vijandelijke' luchtwapen heeft nachtelijke aanvallen gedaan op Tripolis en heeft bommen geworpen, die voor het grootste deel in zee vielen. In Oost-Afrika hebben onze eenheden in den sector van Gondar met aanzienlijke strijdkrachten verkenningen uitgevoerd en aanvalspogingen van den tegenstander afgeslagen. Tijdens een aanval stortte een Britsch vliegtuig dat door de afweer op den grond was getroffen, brandend neer in de na bijheid van onze stellingen. Uitwisseling van Engelsche en Duitsche oorlogsgewonden Moeilijkheden bij uitwerking van plan ontstaan Het A.N.P. meldt uit Berlijn: ..De langs diploma- tieken weg gevoerde onderhandelingen tot het uit wisselen van zware oorlogsgewonden tusschen Enge land en Duitschland hadden in toenemende mate tastbaren vorm aangenomen, toen door de van En gelsche zijde komendcr voorbarige mededeelingen en een daaraan vastgeknoopte perscompagne plotseling moeilijkheden ontstonden. De stand van zaken was deze, dat een vijftigtal Duitsche ernstige gewonden tegen 1500 Engelsche gewonden voor de uitwisseling in aanmerking kwamen en Duitschland in aansluiting op een overeenkomst uit het jaar 1940 omtrent de uitwisseling van geïnterneerde vrouwen en kinderen het voorstel deed, een zoodanige uitwisseling te or- ganiseeren. dat een duidelijke en beide partijen be vredigende regeling verwacht kon worden. Voor be paalde technische kwesties stond de mogelijkheid der radioverbinding open, welke echter door de Engel- schen in publicistischen geest werd uitgebuit. In antwoord op een officieele verklaring van Duitsche zijde, dat desbetreffende Engelsche mededeelingen op de feiten vooruitloopen en dat over de voortzet ting van de uitwisseling nog langs diplomatieken weg onderhandeld wordt, heeft de Engelsche radio in se.nsationeelen vorm verkondigd, dat in die omstan digheden de daarvoor aangewezen lazaretschepen niet zouden vertrekken. Tevens heeft de Engelsche pers geprobeerd het initiatief voor de bewuste radio boodschappen Duitschland in de schoenen te schui ven en beweerd, dat Duitschland de daad van men- schelijkheid heeft doen mislukken. In de Wilhelmstrasse heeft men deze houding schandalig genoemd, te meer daar de uitwisseling van ernstige oorlogsgewonden, welke zooveel mogelijk diende te geschieden met uitschakeling van de open bare bekendheid, tot voorwerp eener smerige ophit sende campagne gemaakt wordt. Van Duitsche zijde meent men recht te hebben de vraag te stellen, hoe het b v. gesteld is met de menschelijke behandeling van Duitsche vrouwen en kinderen in Iran, of dat men het wellicht in overeenstemming met het vol kenrecht acht de Duitsche mannen in Iran aan de* bolsjewieken uit te leveren of naar Indië te sturen. Men verklaart ook, dat, zooals bij vele menschlieven- de handelingen, ook in deze kwest'e der uitwisseling van gewonden, Duitschland het initiatief genomen heeft. Wij moeten het van de hand wijzen, zoo con stateert men in de Wilhelmstrasse. de uitwisseling van ernstige gewonden en de menschlievende hande ling der uitwisseling van geïnterneerde vrouwen en kinderen tot voorwerp van propaganda-acties te ma ken. De onderhandelingen daarover blijven zich langs diplomatieken weg bewegen." ROSTOV AANGEVALLEN. BERLIJN. 7 October (DNB) Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van 6 op 7 October voor de eerste maal de belangrijke overladings haven Rostov aan de monding van de Don aan de Zwarte Zee aangevallen, zoo wordt van militaire zijde aan het DNB gemeld. De aanval was hoofd zakelijk gericht op de bewapeningsbedrijven aldaar. Rostov is niet alleen voor het geheele Donetsbekken van groot belang, maar heeft ook zelf omvangrijke industrieinstallaties voor machinebouw, voor het vervaardigen van wagons, auto's en tractoren. Met dezen eersten Duitschen aanval ligt nu ook deze voor de voortzetting van den strijd der Sovjets be langrijke stad binnen het bereik van Duitsche aan vallen. Naar het DNB van deskundige zijde verneemt, beteekent deze aanval op Rostov een nieuwe slag voor de wapenindustrie der Sovjets. Rostov, dat meer dan 500.000 inwoners telt, is een der belang rijkste steden in het Zuiden der Sovjet Unie. Het is vooral -bekend door de fabriek Rosselmasch. die in vredestijd landbouwmachines vervaardigde en thans wapenfabriek is geworden. Er werken onge veer 25.000 arbeiders. Rostov bezit nog een tweede fabriek voor landbouwmachines en verder giete rijen, spoorwegwerkplaatsen, een emailfabriek en chemische fabrieken. Van Rostov uit leidt de eenige belangrijke spoorweg naar den Kaukasus. DUITSCHERS UIT IRAN IN WEENEN AANGEKOMEN. WEENEN, 7 October (DNB) Heden zijn hier twee extra treinen aangekomen met Duitschers uit Iran, n.l. 315 vrouwen en ruim 120 kinderen. Na hun aankomst werden de vluchtelingen in het raad huis van Weenen ontvangen. Zij krijgen logies in de beste Weensche hotels totdat zij hun reis naar hun plaats van bestemming voortzetten. Roosevelt wenscht verandering der neutral iteitswet Naar officieel uit Washington wordt medegedeeld heeft president Roosevelt den leiders vën het Con gres medegedeeld, dat hij voorstander van wijziging der Neutraliteltswet is, opdat de Amerikaansche schepen kunnen worden gewapend en zich kunnen begeven naar havens van oorlogvoerende mogend heden en naar de thans verboden oorlogszones. (D.N.B.) De dienstplicht in de Ver. Staten NEW YORK, 7 Oct. (D.N.B.) De minister van Oorlog Stimson heeft, naar Associated Press meldt, bij het congres een wetsontwerp ingediend dat be paalt. dat alle in de V.S. geboren Japanners, Duit schers en Italianen met dubbel staatsburgerschap onderworpen zijn aan den dienstplicht in de V.S. Tegelijkertijd zullen alle burgers der V.S. die ook het staatsburgerschap van een ander land bezitten uitgenoodigd worden óf formeel afstand te doen van het staatsburgerschap der V.S. óf voor bet Bondsge- rechtshof den eed als Amerikaansch staatsburger af te leggen. Bij weigering van dit laatste zal de betrok kene worden gearresteerd en over de grens geleid. HET BEWAPENEN VAN AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJSCHEPEN. Verklaringen van Roosevelt. WASHINGTON, 8 October (DNB) President Roosevelt heeft op de gisteren gehouden perscon ferentie geantwoord op vragen over het besluit van de Panameesche regeering. waarbij het bewapenen van koopvaardijschepen wordt verboden. Aller eerst verwees Roosevelt den vrager naar het mi nisterie van buitenlandsche zaken, verklaarde ver volgens echter, dat wanneer de regeering van Pa nama dit wenscht, zij natuurlijk het recht heeft de verwijdering van kanonnen op schepen onder Panameesche vlag te gelasten. Overigens wordt door het besluit van Panama de noodzaak nog urgenter de neutraliteitswet der Vereenigde Staten te veranderen. VOLTREKKING VAN VONNIS OVER ELI AS UITGESTELD. PRAAG, 7 October (D.N.B.) De beslissing over de voltrekking van het doodvonnis over den vroegeren minister-president Elias is uitgesteld, daar zijn ver klaringen ln eenige andere processen vereischt worden. Volgens een bericht uit Calcutta is in de pro- incie Bihar een cholera-epidemie uitgebroken, die tot dusver 8573 personen heeft aangetast, waarvan 5177 zijn overleden. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Simla hebben op 15 September de territoriale troepen in Britsch-Indië opgehouden te bestaan. Het ligt in het voornemen op te nemen in het geregelde leger. (D.N.B) - De Thailandsche regeering kondigt aan, dat er jlanncn bestaan tot hervorming in de grondverdee- ing. Het doel hiervan is de productie van het land zoo hoog mojffelijk op te voeren. De nieuwe maat regelen zullen worden uitgevoerd naar Duitsch voor beeld. (D.N.B.) Naar uit Calcutta via Bangkok wordt gemeld, zijn in Dacca onlusten uitgebroken. Een aantal personen werd gedood of gewond. Bij onlusten in Amraoti wer den drie personen gedood en 69 gewond. In beide ste den werd onmiddellijk een verbod tot het dragen van wapens afgekondigd. Samenscholingen' van meer dan vijf personen zijn verboden. (D.NB Te Teheran zijn op Britsch verlangen drie po- litie-officieren gearresteerd en een groot aantal van hun functie ontheven. (D.N.B.) Op zijn tocht door een deel van Italië is de Duce Dinsdag aanwezig geweest bij de plechtige inwijding van het mausoleum van Guiglielmo Marconi te Bo logna. (Stefani). Naar Duitsch voorbeeld zal ook in België een vfouweüjke vrijwillige arbeidsdienst georganiseerd worden. (A.N.P.) De Rijksvrouwenleidster, mevr. ScholzKlink, heeft Dinsdag in tegenwoordigheid van den Rijks- organisatieleider. dr. Ley, het eerste internationale vrouwencongres te Berlijn onder het motto der Euro- peesche samenwerking geopend. (D.N.B.) De secretaresse van de anti-bolsjewistische liga te Parijs, die sedert 23 September spoorloos was ver dwenen, is geworgd en in de Seine geworpen, naar men thans heeft geconstateerd. Het lijk is Zaterdag j.l. bij Bourgival opgevischt en Dinsdag geïdentifi ceerd. Ieder spoor van de moordenaars ontbreekt. Kardinaal Lorenzo Lauri is hedenochtend op 77- jarigen leeftijd in een ziekenhuis te Rome overleden. Kardinaal Lauri is gedurende verscheidene jaren apostolisch nuntius in Polen geweest alsmede ver tegenwoordiger van den Paus op het internationale eucharistische congres te Dublin in 1932. (Stefani). De Duitsche minister van posterijen, Ohnesorge. is Dinsdag voor een officieel bezoek te Rome aange komen als gast van het Italiaansche ministerie van verkeer. (D.N.B.) HAARLEM 8 October. Bevallen: 4 October: A. J. Caspers-de Mooij, z. 5 Oct B. Damstcek-Wallach. d. H. J. Dam-van der Xuijl, z. 6 Oct.: H. ter Smitten-Hasselman. z H A. M. Swarte-Kuenen. d. 7 Oct.: 'P. M. Canjels-Gietman, z. C. W. Wegman-Buijl, z H van Veenendaal- Rottschafer, H 8 Oct.: C. A. Tangermann-de Vos, z. W. Pree ..en-Zwart, z. J. J. M. van Tongeren- Beemsterboer, z. Ondertrouwd 7 October: P. van Geest en A. M. I. Gericke. Idem 8 October: H. Schutte en E H. v. d. Ochtend. A. C. de Vries en G. Caldenhove. R. Verwoert en M. H. Lebek. J. K. Bakker en M. H. Burggraeve. F. Dreijer en M. Smallegange. F. A. G. Krijnen en S. Voor- velt. P. B. Peters en G. J. Sparreboom. C. Hensen en C. S. Roest. G Westhof en E. S. J. Christ. F. de Graaf en M. van Aken. T. G. Boerée en C. Kuilboer. J. E. Lljnzaat en F. Kruijff. Gehuwd 8 October: J. A. van Huis en J. Smit. H. Visser en M. de Groot. B. Morseld en P. Verslagers. - B. P. J. van Berk en R. Weers. J. C. E. Laurijssen en J. S. Linke. J. P. v. d. Nieuwcnhof en C. E. Logmans. C. A. v. d. Giesen en E. Gaspar. P Buis en L. O. Jorens. G. Lourenssen en G. P. Flipsen. J. Bottelier en A. P. van Zijp. O. de Haan en M. H. van Es. H. van Loenen en P. J. Collewijn. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: B. Hayl en J. A. Hendriks, Amsterdam. Ondertrouwd: E. L. Trompetter en Th. Chr. Klomp, Amsterdam; J. Rozestraten en S. Koekenbier, Am- sterdam-Hilversum; E. Sedee en E. Kramers, Amster dam-Den Haag. Getrouwd: C. v. d. Kamp en B. Wilmink, St. Oeden- rode, E. Schmitz en M. Gaarlandt, Amsterdam; H. A. Minkema en L. Luynenburg, Woerden; F. W. H. M. Rademaker en M. J. H. C. Sadee, Rotterdam: J. v. d. Donck, en C. van Bokkel, den Bosch; G Glaude- mans en J. Barette, Nijmegen-Den Bosch. Bevallen: Vermeulen-Thonus, z.. Scheveningen; O. K. Ockinga-Ter Kuile, d., Enschedé; Cramer-v. Dam. d., Wapenveld; Th. P. Lutters-Stringa, d„ Utrecht; J, Jansma v. d. Ploeg-Aalbersberg, z., Ann Arbor (Mich.).: Th. Werners-Swinkels, z., St. Oedenrode. Overleden: J. Oldlgs, m., 72 j., Amsterdam; M. J. Kraan-Branse, v., 84 j., Hilversum; S. Schellinger, m., 69 j., Den Helder; S. Tattersail, m., 69 j., Enschedé; J. C. v. Suchtelén van de Haare-Enschedé, v., Zeist; W.. F. Vavier. m., 58 j., Rotterdam; S. Brak Pd., v., 73 j., Bergen (N.-H.) Het vernielde interieur van de St. Elisabethkerk te Rotterdam. Officieele opname In den nacht van Vrijdag op Zaterdag wierpen Britsche vliegers bommen op Rotterdam waarbij vele slachtoffers vielen en groote verwoestingen werden aangericht. Het typische Noorsche kerkje dat zwaar getroffen werd. Officieele opname

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2