Haarlem s Dagblad Distributie van vaste brandstoffen Nieuwe vernietigende slag begonnen. Negende Sovjetleger by de Zee van Azof ingesloten. Nieuwe omsingelingsslag Staking van Petroleum- leveranties aan Japan. 59e JXÏRGANG No. 17887 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PREREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 9 ÖCTÖBEfi Ï9ÏT 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17%. Groentjes zie rubriek. De schooltijden in den winter Over het algemeen geen halve dagen onderwijs Thans is verschenen de regeling der schooltijden zooals die zal gelden aan de gemeentelijke scholen voor gewoon, buitengewoon en voorbereidend lager onderwijs, te Haarlem I Sucecssievelijk, te beginnen met 20 October, zal het aanvangsuur verlaat worden tot de periode 8 Decem ber19 Januari, waarna het toenemende licht weer veroorlooven zal, vroeger te beginnen. Over het algemeen zullen de leerlingen den ge- heelen dag onderwijs ontvangen. Een uitzondering hierop maken slechts enkele klassen in Haarlem- Noord. Hier volgen de data van aanvang bij de schooltij den der scholen, van welke de leerlingen den ge- 1 heelen dag onderwijs ontvangen: 20 October 1941 17 November 1941 8 December 1941 19 Januari 1942 16 Februari 1942 2 Maart 1942 9,15—12.15 en 14.15—16.15 9.45—12.45 en 14.45—16.45 10.00—13.00 en 14.45—16.45 9.45—12.45 en 14.45—16.45 9.15—12.15 en 14.15—16.15 8.45—11.45 en 14.00—16.00 Voor de lessen in het vak lichamelijke oefening worden de aanvangsuren op overeenkomstige wijze verschoven. De schooltijden van klassen of scholen van welke de leerlingen halve dagen onderwijs ontvangen (dat zijn er dus slechts enkele) worden als volgt: 20 October 1941 17 November 1941 8 December 1941 19 Januari 1942 16 Februari 1942 2 Maart 1942 9,15—12.45 Of 13.15—16.45 9.45—13.45 of 13.45—17.15 10.00—13.30 of 13.45—17.15 9.45—13.15 Of 13.45—17.15 9.15—12.45 of 13.15—16.45 8.45—12.15 of 13.00—16.30 De salarisregeling bii de H.O.V. Plannen bij den Rijksbemiddelaar Zooals wij eenige dagen geleden hebben vermeld 1 is van rijkswege een salarisregeling getroffen ten aanzien van de acht groote orkesten in Nederland met uitzondering van het Concertgebouworkest, waarvoor een afzonderlijke regeling zal komen neerkomende op "een salarisverbetering van de or kestleden. Wij hebben geïnformeerd, welke verbeteringen dit I nieuwe besluit zal omvatten voor de H.O.V. Ons werd I medegedeeld, dat de plannen nog bij den Rijksbemid delaar zijn, zoodat het nog wel eenige dagen zal duren, aleer hieromtrent iets naders kan worden medegedeeld. De geschiedenis van de fiets Bijna 60 jaar geleden werd de eerste Haarlemsche club opgericht Wij hebben er al eerder de aandacht op gevestigd, dat omstreeks 1880 de fiets haar veroveringstocht begon. Ook te Haarlem. Uit de Haarlemsche Kroniek blijkt dat in 1882 de eerste club van fietsers is opgericht. Dat was de Haarlemsche Velocipèdeclub. De Haarlemsche „Ket- tinggangers" dqteeren van 1892. Omstreeks. 1880 had het rijwiel in Nederland zijn intrede gedaan. Voordien kende men alleen de loopfiets. De leden van de eerste Haarlemsche club reden dus op het eerste model rijwiel, met het groote voor- enkleine achterwiel. De wielen waren van hout met een ijzeren band. Eerst eenige jaren later kwamen de verbeteringen, bestaande uit de massieve rubberbanden, minder hoog voor wiel, enz. Toen de „Kettinggangers" op den weg "kwamen, in 1892, was de luchtband er al, want de uitvinding Van Dunlop dateert van 1888. Het is dus het volgend jaar 60 jaar geleden dat de Haarlemsche fietsers zich gingen organiseeren. Aanvankelijk was het een klein clubje enthousias ten dat er op uit trok om gezamenlijk tochtjes te maken. Later, toen het aantal fietsers belangrijk was toegenomen, ontstond behoefte aan een lande- -lijke organisatie die de belangen van de toeristen bevorderde. Toen ontstond de A.N.W.B. die te" Haarlem zijn bakermat had. Als „Haarlem's Bloei" een gelegenheid .wil' aan- grijpen Haarlem in den. konienden zomer een aan trekkelijkheid te bezorgen, kan zij het initiatief- nemen tot het organiseeren van een "tentoonstelling 1 betreffende de geschiedenis en de ontwikkeling van het rijwiel. Aan het organiseeren van groote ten- toonstellingen zijn, wij erkennen dit, ook groote risico's verbonden, maar dit bezwaar geldt veel minder als men zich beperkt tot een expositie van bescheiden omvang. Het zal vermoedelijk niet moeilijk vallen verschillende oude modellen van - fietsen ter beschikking te krijgen, want bij vorige gelegenheden is gebleken dat er daarvan in ons land zeer vele bewaard gebleven zijn. Er waren er 1 o.a. op de Spoorwegtentoonstelling te Amsterdam, maar daar vielen zij door de enorme hoeveelheid vervoermiddelen, die er te zien was, nauwelijks op. Deze Haarlemsche tentoonstelling zou zich 1 kunnen beperken tot de fiets. Wfj hebben reeds medegedeeld dat de A.N.W.B. 1 het voornemen heeft in 1942 te Haarlem zijn alge- meene vergadering te houden, als althans de om- standigheden dit toelaten. Vertrek van vrijwilligers naar liet Oostfront 's-GRAVENHAGE, 8 October. Van officieele zijde wordt gemeld: Zooals reeds medegedeeld ls, wordt het le bataljon van het 2e legioensregiment I Zaterdag te 's-Gravenhage beëedigd, De beëediging en het vertrek van deze groep Ne derlanders, die zich naast den dapperen Duitschen soldaat voor den strijd tegen de Bolsjewieken zal Inzetten, zal wol-den tot een zeer beteekenisvolle plechtigheid, waaraan de hoogste Duitsche en vele Nederlandsche autoriteiten zullen deelnemen. Wij behoeven niet te wijzen op te vérstrekkende I beteekenis van deze daad voor Nederland en voor het Nederlandsche volk, dat door dit voorgaan van dit legioen vastberaden strijders, dat bereid is het hoogste goed voor de verdediging en het behoud onzer beschaving en cultuur te offeren, de weg ge- j wezen wordt naar de plaats, die land en volk ln het I toekomstige Europa, dat onder leiding zal staan 1 van den Führer aller Germanen, Adolf Hitler, zullen j innemen. Zij, die straks den eed van trouw aan den Führer voor den strijd tegjën de Bolsjewieken zullen afleg gen, vertegenwoordigen dat steeds groeiend deel van het Nederlandsche volk. dat zich metterdaad afwendt van plutocratie. Jodendom en bolsjewisme: dit deel j heeft de oogen geopend voor de waarachtige be- langen van Nederland en in de komende Germaan- I sche volkengemeenschap. Zij, die straks gaan ver trekken en zich in hechte wapenbroederschap zullen scharen aan de zijde der tienduizenden Nederlan- I ders, die op versohillend terrein aan de grootste worsteling, die de wereld ooit kende, tezamen met Duitschers, Italianen Roemenen, Hongaren, Finnen, Denen en Noren zullen deelnemen, leggen met den inzet van hun leven de basis voor Neêrlands toekomst doch ook en vooral voor het behoud onzer eeuwenoude Christelijke beschaving, want het gaat immers ook om de verdediging der Christelijke le vensleer. Laten zij, die oogen en hart nog immer hoopvol op het Westen gericht houden en na harde lessen nog steeds niets geleerd blijken te hebben, beden ken, dat er slechts twee mogelijkheden zijn: op gang of ondergang opgang met Adolf Hitler of ondergang met Stalin en zijn trawanten. De ondergang van het avondland zou het onher roepelijk gevolg zijn van een overwinning der Bolsjewistische horden, waartegen de Führer nog juist te rechter tijd heeft ingegrepen. Verduisteren van 19.01 tot 7.55 Maan 9 Oct op 21.15,10 Oct, onder 12.40 Enkele nieuwe bepalingen inzake boterdistributie Voor 14- tot 20-jarig;en een extra half rantsoen 's-GRAVENHAGE, 8 October. De Secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met be trekking tot 'de distributie van boter. In den vervolge zal aan houders van vetkaarten, die op medische gronden voor extra-rantsoenen bo ter in aanmerking komen, boter tegen de gebrui kelijke reductie van 22% cent per 25 0 gram worden verstrekt. Aan deze personen zullen losse rantsoen bonnen gemerkt met „één rantsoen margarine of vet" worden verstrekt, welke recht geven op 250 gram boter met reductie. Uitreiking geschiedt uit sluitend tegen overlegging van een door den vèrtrou- wensarts geteekend formulier MD 29, waarbij te vens de stamkaart dient te worden overgelegd, ter controle van het feit, of destijds een vetkaart werd uitgereikt. Aan personen welke geb'oren zijn n& 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928, wordt een extra rantsoen boter van 125 gram beschikbaar gesteld. Degenen, die hiervoor in aanmerking komen, die nen zich in de week van 13 tot en met 18 October a.s. op een door de plaatselijke distributiediensten nader vast te stellen dag bij deze diensten te ver voegen. Zij zullen dan een bon voor „een half rant soen" boter ontvangen, welke 'onbeperkt geldig is en recht geeft op 125 gram boter, zonder re ductie. Daar de kleinste verpakking van boter 250 gram bedraagt, dienen steeds twee bonnen bij den win kelier ingeleverd te worden, zoodat degenen, die over een oneven aantal boinnen beschikken, met anderen een combinatie zullen moeten vormen, ten einde een even aantal te verkrijgen. In een officieele publicatie zijn de voor de detail listen van belang zijnde bijzonderheden betref fende de Inlevering der bonnen vermeld. Oplichter ging er met 5800 vandoor Twee kooplieden uit Castricum het slachtoffer Twee kooplieden uit Castricum waren in contact fekomen met een man, die een groote partij fiets- anden te koop wist. Het was geen eerlijke man, maar hij bezat veel fantasie. Zooveel zelfs, dat de kooplieden zich ernstig lieten bedriegen. Zij kwa men bijeen in 'n koffiehuis en luisterden met ken nelijk genoegen naar de opwindende verhalen van den fantast, die fietsbanden kon koopen van een wethouder in Deventer. Dat was geen gewone wethouder, maar een, die een bx-oer had, die pastoor was en bovendien twee zusters, die in een klooster waren. Wat dit alles met fietsbanden te maken had, begrepen de koop lieden waarschijnlijk ook niet, maar in elk geval was het toch een reden om den man met vertrou wen tegemoet te treden. De banden zouden er komen als de man geld kon laten zien. Het ging alleen maar om het zien. Als de leverancier h^t geld gezien had, kregen de kooplieden het weer terug. Het was slechts een kwestie van vertrouwen. De vertrouwen kwam. De eene koopman gaf f 3800 en de andere f 2000. Het geld ging in een portfeuille en de „bemiddelaar" verdween met f 5800. Hij zou dii'ect een onderhoud hebben in een café. Het onderhoud duurde lang. Zoo lang, dat het eind Juli begon en thans nog geen einde ge vonden scheen te hebben. Want de man, die wegens oplichting voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam moest terecht staan, was Woensdag ter zitting niet ver schenen. Maar het ging ook zonder hem. De officier van Justitie achtte de oplichting zonneklaar bewezen en eischte twee jaren gevangenisstraf. De ï'echtbank zal op Woensdag 22 October uit sprak doen. Van 9 October tot 31 Januari nieuwe eenheden toegewezen •s-GRAVENHAGE, 9 October. DeSecretaris-ge neraal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt inzake de distributie van vaste brandstoffen het volgende bekend. Tengevolge van den goeden afvoer van kolen van de mijnen loopt de bevoorrading van den handel met vaste brandstoffen regelmatiger. Teneinde ook den handel in staat te stellen voor een zoo vlot mogelijke aflevering aan het publiek zorg te dragen is het ge- wenscht, dat .de handelaren eenige maanden te voren een indeeling kunnen maken van de nog af te leve ren hoeveelheden. Op grond hiervan is besloten, om met ingang van Donderdag 9 October 1941 nog eenige bonnen voor vaste brandstoffen geldig te verklaren, en wel van de bonkaarten J en K voor verbruikers in de cate gorie „Haarden en kachëls" de bonnen ,05 H.K „06 H.K." en „07 H.K." en van de bonkaart L voor verbruikers in de categorie „centrale verwarming" de bonnen „12 C.V.", „13 C.V.", „14 CtV.", „15 C.V.", „16 C.V.", „17 C.V.", „18 C.V.", „19 C.V." en „20 C.V." De bovengenoemde bonnen geven gedurende het tijdvak van Donderdag. 9 October 1941 tot en met 31 Januari 1942 elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Bovendien zijn met ingang van Donderdag 9 Octo ber 1941, geldig verklaard de bonnen gemerkt „Brand stoffen een eenheid vijfde periode" en „Brandstoffen een eenheid zésde periode" van de zoogenaamde pe- riodebonstellen, welke aan verbruikers, die op een extra rantsoen van 10 bf meer eenheden recht heb ben, en aan verbruikers in de groepen B, C en D met, een verbruik van 10 eenheden of meer zijn uitgereikt, Deze periodebonnen geven gedurende het tijdvak van 9 October 1941 tot en met 30 April 1942 elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Aan de z.g. grootverbruikers, die van de distributie diensten een toewijzing per periode ontvangen, zullen eveneens toewijzingen voor de 5de en 6de periode worden verstrekt. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat met de hoeveelheid brandstoffen, die op de tot nu toe geldige en de thans geldig verklaarde bonnen is of wordt betrokken tot 1 Februari 1942 zal moeten worden gestookt. De verbruikers kunnen derhalve op grond hiervan zelf bepalen, wanneer zij met stoken zullen kunnen beginnen. DE RADIOREDE VAN IR. MUSSERT. 's-GRAVENHAGE., 9 October. Gelijk reeds kort is bericht, zal dè leider der N.S.B., ir. Mussert Vrijdagavond 10 October een zeer belangi-ijke 'ra diorede houden. Het onderwerp van deze rede zal zijn: „Hoe ik er toe gekomen ben, onze Nederland sche nationaal-socialisten naar het Oostfront te zenden, om te strijden tegen de bolsjewisten". Deze rede zal worden uitgesproken over den zen der Hilversum 2, op golflengte 301 meter, van 19.45 uur tot 20.00 uur. Deze radiorede, die zich o.m. bezig zal houden met het vertrek van een bataljon Nederlandsche nationaal-socialisten naqr het Oostfront, zal van groote beteekenis blijken- te zijn. Wij vestigen er daarom de bijzondei-e aandacht op. (ANP) KORT NIEUWS. Woensdagmiddag is een sjouwerman, die op het dék van een loods van de firma Van Gend én Lóoè aan de Cruquiuskade te Amsterdam werkzaamheden verrichtte, van het dak gevallen. De 43-jarlge werk man kreeg een schedelbasisfractuur en was op slag dood. Een Sovjet-vrachtschip, dat op een Duitsche mijn was geloopen, wordt door een mijnenveger opgeruimd om de vaargeul bij de kust vrij te maken. De explosie. (Atlantic-Holland) Nu het transport per auto moeilijkheden ondervindt, is de schuit het aangewezen middel om de bieten van het land naar de plaats van bestemming te vervoeren^ Een vaartuig wordt aan de suikerfabriek te Halfweg gelost. iPax-HoHand-De Haan m<$ DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Transporttreinen der bolsjewisten zwaar getroffen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 October. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Terwijl in de Oekraïne de aanvals- en achtervol gingsoperaties in vollen gang zijn, heeft de op 2 October begonnen doorbraak in het midden van hjet Oostelijk front tot een nieuwen vernietigen den slag geleid, welke groote gevolgen zal hebben. Alleen in het gebied van Wjasma zijn zooals in een extra bericht is bekend gemaakt verschei dene bolsjewistische legers ingesloten. Zij gaan onverbiddelijk hun ondergang tegemoet. Ten Westen-van Leningrad mislukte in den nacht van 6 op 7 October een nieuwe landingspoging van den vijand, alvorens hij de kust bereikt had. In dappere luchtaanvallen werden achter het geheele bolsjewistische front transporttreinen en spoorlij nen zwaar getroffen. Talrijke treinen werden ver nield of beschadigd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag viel het luchtwapen belangrijke militaire inrichtingen in Moskou en Leningrad aan. Bij luchtaanvallen op de reede van Suez werd in denzelfden nacht een vrij groot koopvaardij schip door bomtreffers beschadigd. Vluchten van den vijand naar het rijksgebied hadden niet plaats. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. S.S.-formatie bereikt Berdjansk. Achtervolging der Sovjets tot Mariopol. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER., 8 October (DNB) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „Door een vermetele operatie van het gebied ten Oosten van Dnjepropetrofsk uit is een Duitsch pantserleger, versterkt door Italiaan- sche, Hongaarsche en Slowaaksche formaties, doorgedrongen tot de Zee van Azof en heeft het bij Melitopol aan de frontzijde verslagen negende Sovjet-leger den terugtocht afgesneden. Tevens hebben de Duitsche en Roemeensche strijdkrachten de achtervolging van het Westen uit voortgezet. Daarbij is een snelle formatie der Waffen-SS er in geslaagd langs de kust der Zee van Azof Berdjansk te bereiken en in con tact te komen met de gepantserde strijdkrachten uit het Noorden. Thans staan hier, van alle zijden dicht inge sloten, zes of zeven vijandelijke divisies vlak voor de vernietiging. De SS-formatie heeft de zwakke ovei-blijfselen van den verslagen tegen stander. die probeeren terug te trekken op Rostof, reeds tot Mariopol nage2et". Het opperbevel der Duitsche weermacht maak te hedenmiddag bekend: „De diepe doorbraakoperaties in het midden van het Oostelijke front hebben tot een nieuwen, grooten omsingelingsslag geleid. Door sterke pant serstrijdkrachten in den rug aangevallen, staan thans ook in het gebied rondom Brjansk drie vijandelijke legers voor hun vernietiging. Te zamen met. de ireeds bij Wjasma ingesloten formaties heeft hier maarschalk Timosjènko de laatste vol ledig strijdvaardige legers van het geheele Sovjet front opgeofferd". Sloep met drie mannen gekapseisd Eén hunner verdronken Woensdagavond tegen half 8 voeren drie man nen in een sloep in het Amsterdamsche havenge bied, nabij de Surinamekade, toéh èen motorboot voorbij kwam. Op hun verzoek, door deze boot op sleeptouw te worden genomen, ontvingen zij een toestemmend antwooi'd, doch toen zij hun bootje wilden vastmaken, sloeg dit om en twee der in zittenden raakten te water. De derde wist nog op het laatste oogenblik op de motorboot over te sprin gen. Direct werd alles in hét werk gesteldjom de beide drenkelingen op te visschen en met één ervan gelukte dit ook spoedig. De dei-de man, waarschijn lijk een Belgische schipper, heeft men echter, hoe wel de politie is blijven dreggen tot het volkomen duister geworden was, niet meer kunnen vinden. Politie-inval in speelhol Ook hamster-voorraad in beslag genomen De politie te Amsterdam heeft Woensdag een in val gedaan in een woning aan den Nieuwedijk, om dat daar gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Tien personen, die zich met hazardspel bezighielden, werden aangehouden; een partijtje speelkaai'ten, fiches en f 132 zijn in beslag genomen. Ook werd in deze woning een gi-oote hamster- voon-aad, bestaande o.m. uit een flinke partij thee, peper, zeep en tarwebloem, aangetroffen, die even eens in beslag is genomen. De bewoner werd in be- waring gesteld. (ANP) De Duitsch-Turksche betrekkingen Gemeenschappelijke verklaring van beide regeeringen BERLIJN, 8 October. Het A.N.P meldt: In een ge meenschappelijke Duitsch—Turksche verklaring wordt gezegd: De laatste dagen hebben pers- en radioberichten uit verschillende vreemde bronnen herhaalde malen en in de meest uiteenloopende variaties getracht den indruk te wekken dat het Duitsche rijk door eischen en pressies en door opmarschen van troepen in Bul garije op het punt zou staan Turkije aan te vallen. De Turksche en Duitsche regeering, die geen oogen blik aan deze tendentieuze geruchten ook maar de geringste beteekenis hebben gehecht, zijn desondanks overeengekomen te verklaren dat dergelijke, van iederen grond ontbloote publicaties op geenerlei wijze in staat zijn de betrekkingen van vriendschap vol vertrouwen te verstoren die de beide landen heb ben bevestigd door hun overeenkomst van 18 Juni. Tot zoover deze verklaring. Hoezeer de in deze verklaring genoemde berichten bezijden de waarheid zijn, blijkt ten overvloede uit het feit dat de Duitsche rijksregeering langs diplomatieken weg een uitnoodi- ging heeft doen toekomen aan de Turksche regeering om eenige generaals te zenden naar het Oostelijke front, waar zij in de gelegenheid zullen worden ge steld zich een beeld te vormen van de vorderingen der Duitsche operaties en van de kracht van het Duitsche leger De Turksche regeering heeft deze uitnoodiging aanvaard en aan twee Turksche gene raals opdracht gegeven met hun, staven naar het Oos telijke front te vertrekken, waar zij dezer dagen zul len aankomen. Deze uitnoodiging is te belangwek kender, daar het de eerste maal is, dat een neutrale, resp. niet-oorlogvoerende staat een uitnoodiging van dezen aard ontvangt en tevens daar Turkije niet al leen een vriendschapspact heeft loopen met Duitsch land, maar ook met de Sovjet-Unie op.vriendschap- pelijken voet staat en met haar eveneens een pact heeft. STERKE AARDBEVING GEREGISTREERD. ROME, 8 October. De bekende seismoloog Ben- dandi deelt aan United Press mede dat de seismo graaf van zijn observatorium in Faenza een drie en een half uur durende aardbeving geregistreerd heeft, waarvan het centrum ongeveer 10.000 K.M. van Italië lag. Bendandi zeide hierover nog verder: „Mijn instrumenten hebben gedurende vele jaren niet meer een zoo sterke aardbeving geregistreerd." De beving begon om 5.32 en duurde tot 9 uur. De sterk ste schokken vonden om 7.12 plaats. MIJNWERKER VERONGELUKT. BRUNSSUM. 8 October (A.N.P.) In de onder- grondsche werken van de Staatsmijn „Hendrik" is de eerste seingever J. H. Graus uit Echt, die bezig was met het op de liftkooi plaatsen van gela den kolenwagens, getroffen door 7 wagens, die van de rem geschoten waren. De man werd inwendig zóó ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis is overleden. BERLIJN. 9 October (D.N.B.) Reuter meldt uit Washington dat de Vereenigde Sta ten. Groot-Brittannlë en de Nederlandsche emigra-ntenregeering te Lenden besloten heb ben alle leveranties van petroleum aan Japan te staken, GEEN VERRASSING IN JAPAN. TOKIO, 9 Octber. (Domei) Gezaghebbende kringen verklaarde heden dat zij niet in het minst yerrast zijn over het bericht uit- Washington in zake het staken van verschepingen van petroleum naar Japan. In Japan werden positieve stappen van deze drie regeeringen te doen aanzien ver wacht. Japan is volkomen voorbereid om het hoofd te bieden aan eiken toestand welke voortspruit uit het verbod op de verscheping van petroleunj. De oorlogsstructuur van het. Jap.ansche bedrijfsleven, zoo voegt men in gezaghebbende Japansche krin gen hieraan toe, heeft niet in het minst geleden onder het blokkeeren van de Japansche saldi en zal evenmin lijden onder dit embargo op de versche ping van petroleum. Deze maatregelen kunnen er slechts toe lelden dat Japan versterkt wordt in zijn voornemen om het Oost-Aziatisch gebied van wel vaart te vestigen. Regeeringsbureaux en buitenlandsche ambassades verlaten Moskou Stalingrad thans zetel der Sovjetregeering? SJANGHAI, 9 October. (D.N.B.) Om trent de reactie»van de Duitsche overwinningen op den toestand in Moskou melden in Sovjet- kringen alhier ontvangen berichten dat de evacuatie van alle partij- en regeerlngsbureaux, van de hoogste militaire autoriteiten en de hui- tenlandsche ambassades en legaties uit Móskou in vollen gang is. De burgerbevolking heeft echter bevel gekregen in de hoofdstad te blijven en zich voor te bereiden op het bieden van den" uitersten tegenstand. Sovjet kringen alhier gelooven dat het vertrek van den Amerikaanschen ambassadeur Steinhardt. de inlei ding vormt tot de evacuatie van het corps diploma tique en dat hij niet za.l terugkeeren, maar de leiding der ambassade in handen zal laten van den zaak gelastigde. Omtrent de nieuwe verblijfplaats van de regeering melden kortelings uit de .Sovjet-Unie aangekomen Sovjetvertégenwoordigers dat op aadrang van de Engelsche en Amërikaansche diplomaten Stalin definitief een beslissing heeft genomen ten gunste van Stalingrad (Tsarltsin) als nieuwe zetel van regeering. partij en defensie. Executies op den Balkan 32 communisten ter dood veroordeeld BELGRADO, 8 October. Wegens lidmaatschap van communistische benden zijn in Tsjoepoerija der tig en in Jagodina twee communisten gefusilleerd. (D.N.B.) De oorlog aan het Oostfront. BERLIJN, 8 October. (D.N.B.) Een Duitsch leger corps in den centralen sector van het Oostelijk front heeft in den tijd van 2 tot 7 October in totaal 180 bolsjewistische pantserwagens vernietigd. Een Duitsche pantserdivisie heeft in de gevechten van 7 October in den Zuidelijken sector van het Oos telijk front bolsjewistische strijdkrachten ter sterkte van een divisie vernietigd en in totaal 3500 krijgs gevangenen gemaakt. De bolsjewistische strijdkrachten, die te Leningrad zijn ingesloten, hebben op 7 October weer zonder succes uitvalspogingen ondernomen. In den sector van een Duitsch legercorps probeerden de bolsjewisten met gebruikmaking van alle strijdmiddelen een door braak te forceeren; na voorafgegane krachtige voor bereiding door de artillerie vielen zij de Duitsche stellingen met steun van pantserwagens en vliegtui gen aan. Bovendien nam een bolsjewistische kanon neerboot van zee uit deel aan de gevechten te land. De bolsjewisten werden door de Duitsche troepen met zware verliezen afgeslagen. De kanonneerboot werd door Duitsch artillerievuur genoodzaakt, terug te keeren en het vuren te stakeru

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1