JCoct Tlieuws Hit de Omstreken tBucqediikeSiand £aatsteBerichten O^adia %toQxanuua Kiev gevallen. Herinnering.Het gebouw van de Tsje-Ka, waar van uit in de jaren 19171922 een waar schrikbewind over stad en land werd uitgeoefend, waarbij duizenden slachtoffers werden vermoord. (Continental-Holland) Uitgebreide operaties der Duitschers aan een enorm front. Pogingen tot doorbraak bij Smolensk werden den Sovjets noodlottig. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. in aanvul ling op het Duitsche weerm^chtbericht: Uit. het. weermachtbericht van Woensdag blijkt duidelijk dat aan het Oostelijke front op een enorm gebied uitgebreide operaties gaande zijn. Terwijl de oogen der wereld en vooral die van de leiding der Sovjetlcgers gericht waren op het Zuidelijke deel van het Oostelijk frorit. is de Duitsche weermacht in het centrum van het Oostelijk front doorgebroken. Reeds tijdens den erooten vernietigingsslag ten Oos ten van Kief deden de Sovjets ernstige pogingen Smolensk te heroveren, hetgeen hun niet is gelukt. Bovendien wilden zij ten Noorden van Smolensk op rukken en door deze doorbraak het Duitsche front in het Noorden aan het wankelen brengen en Lenin grad ontlasten. Deze operatie is den Sovjets verder felijk geworden. Niet alleen zijn zij in de omgeving van Wjasma omsingeld, doch het weermachtsbericht laat vermoeden dat ook nog op andere plaatsen van het centrale deel van het front de Duitsche door braak plaats vindt. Over den Duitschen opmarsch ten Oosten van Smo lensk schrijft een oorlogscorrespondent dat deze ge weldige slag. die den 2en October begon, zich af speelt bij prachtig weer. Men kan het Duitsche leger nauwelijks aanzien dat het a! vechtende duizend kilometer en meer langs Sovjet-wegen achter zich heeft liggen en dat het de geweldigste militaire macht ter wereld in een reeks van omsingelingsslagen reeds aan den rand van den afgrond heeft gedreven en een gebied in bezit heeft genomen, viermaal zoo groot als Engeland. De Berlijnsche avondbladen geven het extra be richt van het opperbevel der weermacht omtrent den vernietigingslag in den centralen sector van het Oostelijk front met groote opschriften over de ge- heele breedte der pagina's. De Deutsche Allgcmeine Zeitung" schrijft, daar omtrent' ,.Het bolsjewisme had de beschikking over het grootste leger ter wereld met reusachtige uit rusting Dit leger is thans in hbt hart getroffen. De Duitsche weermacht heeft eerst de aanvalskracht van het bolsjewisme verslagen en staat thans op het punt ook de verdedigingskracht van den gebroken tegenstander kapot te slaan. De ..Berliner Bórsen Zeitung" wijst op het feit dat maarschalk Timosienko, die het bevel voerde in het centrum van het Oostelijke front, uitgelezen en goed uitgeruste divisies ter beschikking stonden en ver klaart' „In zeer groote dankbaarheid zijn thans de gedachten van het. Duitsche volksgericht op de strij dende, zegevierende troepen en op den Führer, in wiens hand dc Duitsche weermacht het instrument der overwinning op het bolsjewistische wereldgevaar ls geworden". OORLOGSDOELEN TE LENINGRAD UIT DE LUCHT BESTOOKT. Het D.N.B. meldt voorts: Bij de luchtaanvallen in flen nacht van Dinsdag op Woensdag op Leningrad zijn opnieuw vele duizenden kilo's brisant- en brand bommen uitgeworpen bij goed zicht op de aarde. Tal rijke branden ontstonden in de gebieden, waarop ge mikt was Er is groote schade veroorzaakt aan instal laties, die voor den oorlog belangrijk zijm Van Duitsche militaire zijde wordt verder medege deeld dat sterke groepen gevechtsvliegtuigen Woens dag de operaties van het Duitsche leger aan ae Noordkust van de zee van Azof met succes onder steund hebben. Buitengewoon hevige aanvallen wer den gedaan op bolsjewistische transportschepen en koopvaarders. Bij Mariopol werden twee schepen van 1800 en 1500 ton tot zinken gebracht. In de haven van Berdjansk werden twee kleine schepen tot zinken gebracht, een schip van 2000 ton werd zwaar be schadigd. In het gebied, waar de bolsjewisten op Rostof terugtrekken, werden hun «colonnes met succes door gcvechtsvliegers aangevallen. Meer dan 100 ge- Finsclic luchtmacht bestookt stations der Moermanskliiii Het D.N.B. meldt: HELSINKI. 8 October. De regcermgspersdienst maakt bekend: „Dinsdagochtend heeft een vijandelijke bommenwerper van groote hoogte enkele bommen laten vallen op Viborg, waarbij een woning werd be schadigd. Onze luchtstrijdkrachten hebben verscheidene ma len stations der spoorlijn van Moermansk. treinen en een vliegveld met bommen bestookt. Ten Noordoos ten van Kontupohja werden in een luchtgevecht tegen negen vijandelijke toestellen vijf en fn een ander gevecht tegen drie machines een gevechtsvliegtuig door onze eigen toestellen neergeschoten. De afweer op den grond heeft voorts twee vijandelijke bommen werpers en een gevechtsvliegtuig omlaaggehaald. De vijand verloor in totaal negen vliegtuigen, afgezien van d- icstellen die bij het bombardement van het vlieg' werden beschadigd. Eigen verliezen deden rich voor." De bekende Engelsche econoom John Maynard Keynes is, naar de Britsch'e Berichtendienst meldt, als opvolger van wijlen Sir Josiah Stamp benoemd tot gouverneur der Bank van Engeland. (D.N.B.) Uit Boekarest meldt het D.N.B.: Uit een publi catie in het staatsblad blijkt dat tot dusverre 1735 légionnairs, die wegens deelneming aan de Januari- onlusten tot gevangenisstraf waren veroordeeld, krachtens amnestie zijn vrijgelaten. Volgens den Britschen Berichtendienst zijn ge- neraal-majoor Pope, brigadegeneraal Russell en kolo nel Unwin bij een vliegtuigongeluk ln het „Midden- Oosten" om het leven gekomen. (D.N.B.) De Britsche Admiraliteit deelt mede, dat de Britsche hulpkruiser „Corfield" tot zinken ls ge bracht. Er zijn geen personen om het leven geko men (D.N.B.) Uit Oslo meldt het D.N.B.: De Noorsche tank boot John F. Pcdersen (6128 ton), die in Engelschen dienst voer. is verloren gegaan, waarbij 31 leden der bemanning zijn omgekomen, aldus verneemt het Noorsche telegraafbureau van de betrokken reederij. Het Londensche blad „Evening News" meldt, dat Attlee. die aan de arbeidsconferentie in de Vereenig- de Staten zal deelnemen, waarschijnlijk een bood schap van de Britsche regeering zal medenemen. Hij zal ook een bezoek aan president Roosevelt brengen. (D.N.B.) Ter herinnering aan de Roode Terreur. Ingang van een der donkere kelders te Tsaritsyev, waarin de Bolsjewiki hun gevangenen opsloten (1921), de meeste gevangenen, die deze kelders verlieten, ;ingen den dood in (Continental-Holland) motoriseerde 'en bespannen voertuigen werden door bommen vernield. Een groot aantal voertuigen wetd ernstig beschadigd. Ook in den loop van den 7en October heeft de Duitsche luchtmacht talrijke aanvallen gedaan op Sovjetstellingen, -voertuigen en -verkeerswegen. De hevige aanvallen leidden ook dezen dag tot buitenge woon groote verliezen aan materiaal voor de Sovjets. Op bolsjewistische weerstandsnesten, veld- en artil leriestellingen, alsmede groepen pantserwagens en vrachtauto's werden met sterke strijdkrachten in on onderbroken opeenvolging bommen geworpen. In scheervluchten werden talrijke bunkers vernield en 59 stukken geschut buiten gevecht gesteld. Bl"ief van Roosevelt aan Stalin Het D.N.B. meldt: Uit de beste bron verneemt men de bewoordingen van een boodschap van Roosevelt aan Stalin, die overhandigd is door Harriman, den leider der Amerikaansche delegatie op de conferentie te Moskou. Zij luiden: „Mijn beste vriend Stalin. Deze brief zal u door mïj'n vriend Harriman worden overhandigd, aan wien ik opdracht heb gegeven lei der van onze delegatie te Moskou te zijn. De heer Harriman is een goed kenner van uw problemen en zal dat weet ik alles doen wat hij kan om de onderhandelingen te Moskou tot een succesvol einde te brengen. Harry Hopkins heeft in uitvoerige uit eenzettingen verslag uitgebracht over zijn succesvolle, bevredigende bezoeken aan het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken. Ik kan niet zeggen hoe diep wij allen onder den indruk zijn van de prestaties der dappere Sovjetlegers. Wij zullen gepaste middelen vinden om te zorgen "voor het materieel en de uit rusting die noodig zijn om Hitier te bestrijden, op alle fronten, waaronder het Sovjet-front. Gaarne maak ik gebruik van deze gelegenheid om uiting te geven aan mijn groote vertrouwen dat uw legers tenslotte zegevieren zullen over Hitier en geef u de verzekering van de grootste vastberadenheid om den noodzakelijken stoffslijken bijstand te verleenen. Uw u toegenegen Franklin D. Roosevelt". Deze brief van Roosevelt aan zijn besten vriend Stalin, vooral de slotpassage, waarin hij de overwin ning aan de bolsjewistische legers toewenscht, ls een nieuw bewijs voor de gewetenloosheid en het cynis me, waarmee de president is besloten geheel Europa aan het bolsjewisme over te leveren. Nader verneemt het D.N.B. uit Washington: Het Witte Huis heeft bevestigd dat president Roo sevelt aan Stalin een brief heeft gezonden, waarin hij zegt iiat middelen zullen worden gevonden om het materiaal te leveren dat noodig is om Hitier aan alle fronten met inbegrip van het Sovjet-front te be strijden. Roosevelt's brief, die door Harriman te Moskou is overhandigd, geeft voorts uiting aan het vertrouwen dat de bolsjewistische legers „tenslotte Hitier zou den overwinnen". De buitenlandsche handel van de Ver. Staten Invoer uit Ned. Indie sterk gestegen NEW-YORK, S Oct. De totale uitvoer van de Ver. Staten in het eerste half jaar 1941 bedroeg volgens de tot nu toe bekende gegevens 2.085 mil- lioen dollar tegen 2.064 millioen in het eerste half jaar van het vorige jaai. Houdt men rekening met de niet onaanzienlijke prijsstijging dan is de uit- voerkracht van de Ver. Staten zelfs iets afgenomen. Omgekeerd bedroegen de invoercijfors in de eerste 6 maanden van dit jaar 1.594 millioen tegen L^94 millioen dollar in denzelfden tijd van het vorige jaar. Het uitvoeroverschot, dat in het eerste halfjaar 1940 nog 770 millioen dollar bedroeg ls dus gedaald tot 491 millioen dollar. Bijzonder opvallend is de nieu we landenstatistsek van den buitenlnndschen handel van de Ver. Staten in de ontwikkeling van het handelsverkeer tusschon de U.S.A. en de Ibero- Amerikaansche landen. Voor het eerst sinds langen tijd hebben de Ver. Staten meer uit de Midden- en Zuid-Amcrlkaansche landen geïmporteerd dan zij daarheen geëxporteerd hebben. Voor het eerste halfjaar 1941 wordt de uitvoer van de Ver. Staten naar.de Ibero-Amerikaansche landen op 401 mil lioen dollar berekend, terwijl de invoer uit die lan den ruim 500 millioen dollar bedroeg. Het voor beeld van Argentinië maakt deze ontwikkeling bij zonder duidelijk. Argentinië verminderde in het eerste halfjaar 1941 zijn Invoer uit de Ver. Staten tot 37 millioen dollar tegen 64 millioen in het vorige jaar, terwijl omgekeerd de Argentijnsche le veranties naar de Ver. Staten van 46ctot 82. mil lioen stegen. Ook de ontwikkeling van den handel der U.S.A. met Nod.-Indïë vertoont een soortgelijke tendens, Nèd.-Indië leverde in het eerste halfjaar 1940 voor een bedrag van 66 millioen dollar aan de Ver. Staten, in de eerste 6 maanden van dit jaar steeg echter de uitvoer van Ned.-Indië naar de Ver. Staten tot 97 millioen dollar. Anderzijds steeg ook echter de invoer van Ned.-Indië uit Noord-Amerika van 24 tot 50 millioen dollar. Het aandeel van het vasteland van Europa in den buitenlandschen handel van de Ver. Staten ls slechts zeer gering. In de eerste 6 maanden van dit jaar leverde de Ver. Staten aan het vasteland van Europa voor een bedrag van 76 millioen dollar en importeerde in hetzelfde tijdvak voor een waarde van 7S millioen dollar. (Europapress.) Amerikanen moeten benzine sparen Rede van minister Knox CHICAGO, 9 October. (D.N.B.) Dc minister van marine Knox heeft volgens Associated Press in een rede, verklaard dat het aantal ongelukken in de Amerikaansche industrieën stijgt. In 1940 zijn hier door 26,8 millioen arbeidsdagen voor de natie verlo ren gegaan. De Duitsche duikbootcn. zoo ver klaarde Knox verder, brengen meer schepen tot zinken dan door aanbouw vervangen kunnen worden Tenslotte spoorde hij het Amerikaansche volk aan in een verstandig tempo te rijden om zoodoende ben zine te slib ren. Engeland heeft olie en nog eens olie noodig en dit kan alleen met tankschepen naar Engeland worden vervoerd. Iedere liter benzine die wij kunnen uitsparen zal ertoe bijdragen de tankschepen voor de bewape- ningsdoelcinden van Engeland en Amerika vrij te maken. Heden boodschap van Roosevelt aan bel Congres Inzake wijziging der neutraliteïtswet Uit Washington verneemt het D.N.B.: Roosevelt heeft Woensdag zijn tweede bespreking gehouden met de leiders van het Congres over de wijziging der neu- traliteitswet. De leiders van het Congres verklaarden, naar Associated Press meldt dat Roosevelt heden een boodschap tot het Congres zal richten over de wijzi ging der ncutraliteitswet. Sommige leiders van het Congres lieten doorschemeren dat de boodschap van Roosevelt zich zou beperken tot de bewapening van koopvaardijschepen. De president, de minister van buitenlandsche zaken Hull en Harry Hopkins hopen, aldus de Associated Press, dat het Congres het ver bod tot het bevaren van de oorlogszone uit eigen be weging zal opheffen. BESCHADIGDE BRITSCHE KRUISERS LOOPEN GIBRALTAR BINNEN. ALGECIRAS, 8 October. (D.N.B.) Twee bescha digde Britsche kruisers, die in de Middellandsche Zee door Italiaansche torpedovliegtuigen waren aange vallen, zijn Dinsdag de haven van Gibraltar binnen- geloopen om gerepareerd te worden. Volgens de me- dedeelingen van een der leden der bemanning zijn de bemanningen der' Britsche eenheden het er over eens, dat de vlootformatie volkomen gedecimeerd zou zijn, indien zij zich niet teruggetrokken had. De aan val is de hevigste geweest, dien de Britsche oorlogs bodems in de Middellandsche Zee ooit hebben mee gemaakt. BENNEBROEK GOUDEN BRUILOFT. Op 28 October a.s. hoopt het echtpaar F. Kokkelkoren— van der Pcijl, wonende aan de Schoollaan 103 te Benne- broek den dag te herdenken waarop- het vóór een halve eeuw in den echt werd verbonden- Beiden genieten nog een .uitstekende gezondheid. Het zal hun op den 28en October zeker aan belangstelling niet ontbreken. BEVERWIJK FLORALIA-VEREENIGING. In het veilinggebouw ,,'t Centrum" heeft Woensdag middag de prijsuitreiking plaats gehad van de onlangs gehouden Floralia-tentoonstelling. Zooals gewoonlijk bestond hiervoor van de zijde der jeugd groote be langstelling, want niet minder dan drie bijeenkom sten v/aren noodig om het jonge volkje niet teleur te stellen. Na een kort openingswoord werden de jongens en de meisjes prettig bezig gehouden met het vertoo- nen van films, waarvan de komische teekenfilmpjes natuurlijk het meest in den smaak vielen. Voor de Floralia-vereeniging was het een aardig slot van de zoo geslaagde tentoonstelling. Hoofdredacteur: R. W. P. Pecreboora, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. De strijd in het Oosten. Een Finscbe infanterist, die dekking heeft gezocht' achter een brandende Sovjet-tank, gaat tot den aanval over en stormt voorwaarts (Orbis-Holland) ARTISTIEKE DAMES- EN ilEERENPORTRETTEN „RICHE FOTO ART" 369 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (Adv. Ingez Med.) HEEMSTEDE APPELENDIE VEN. Woensdagavond hoorde een voorbijganger geritsel in den boomgaard van den heer V. aan de Glipperweg. Voor- zichig waarschuwde hij den eigenaar, die op zijn beurt weer de politie opbeld?. Toen deze verscheen waren drie knapen van 14 en 16 jaar nog aanwezig. Zij trachtten zich. schuil te houden, wat echter niet gelukte. CirCa 20 pond appelen stonden gereed om meegenomen te worden. De knapen gaven voor den diesfstal te hebben gepleegd om dat zij zoo n honger hadden. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. ZORG VOOR UW RIJWIEL. Ook de rijwieldiefstallen zijn niet van de lucljt. De politie geeft nogmaals den raad. zoowel op den dag als in den avond geen rijwielen onbeheerd te laten staan. Alleen goed opgeborgen of met een prima slot heeft de eigenaar kans zijn rijwiel te behouden. KONIJNENDIEFSTALLEN. Voortdurend komen er bij de politie aangiften van dief stallen van konijnen. Vannacht verdwenen er weer vijf uit een ongesloten hok achter een villa aan de Lucas van Leydenlaan. Om bij het hok te kunnen komen heeft de dief echter een tuinhek open moeten breken. IJMUIDEN ONGEVAL BIJ HOOGOVENS Aan de gevolgen overleden De 25-jarige gehuwde losse arbeider W. J. Yff, wo nende te IJmuiden, is bij het lossen van een wagon oud ijzer, toen een ijzeren balk van de wagon gleed, getroffen, waardoor hij op een op den grond liggen de ijzeren plaat gedrukt werd. Hij bekwam hierdoor ernstige inwendige kneuzingen. Getroffene werd per ziekenauto naar het Roode Xruis-ziekenhuis te Beverwijk vervoerd en aldaar tei observatie opgenomen. Yff is tengevolge van dit on geval overleden. Vergadering Clir. Nat. Werkmansbond De afdeeling IJmuiden van den Chr. Nationalen Werkmansbond heeft in intiemen kring het eerste lustrum herdacht in een vergadering, die Dinsdag avond in het Vereenigingsgebouw in de Kalverstraat werd gehouden. De bijeenkomst werd o a. bijgewoond door een aantal „oude getrouwen". De afdeeling werd vijf jaren geleden opgericht door de heeren ds. A. A. Wildschut, F. Walthuis, F. v. d. Grijn, P. Woord en J. Bruin. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging in blakenden welstand verkeert, zoodat het eerste lustrum met opgewektheid herdacht kon worden. Een lid van het hoofdbestuur, de heer J. Prikkel uit Haarlem, bracht namens het hoofdbestuur de beste wenschen over. Wat de toekomst zal brengen, weet spreker niet, maar hij wekte allen op, de een heid te bewaren en trouw te blijven aan de vereeni ging. De voorzitter van het provinciaal comité Noord- Holland, de heer A. J. v. d Ploeg te Beverwijk, her innerde aan de oprichting der vereeniging met acht leden. De afdeeling is inmiddels flink gegroeid. Hij sprak den wensch uit, dat het werk der vereeniging in breederen kring bekend mag worden en het le dental mag toenemen. SANTPOORT BENOEMING AANGENOMEN. De heer W. Baas alhier heeft de benoeming tot hulpprediker der Gereformeerde Kerk te Heeren veen aangenomen. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Balm, Bloemendaaischeweg 60, dameshandschoen: Andriessen, Kestanjelaan 13, gouden armbandje; Welling, Delftlaan 89, Haar lem, stukje van een armband; Van Bakel, Zwaard straat 7, Haarlem, vulpenhouder; Denijs, Kinheim- \yeg 59, boodschappentasch; Gayaard, Bleek en Eergstraat 16. Haarlem, een goudkleurige armband: Vuyk, Mauricialaan 3, een poesje; Van den Berg, Zandvoorterweg 35, eenige radïo-onderdeelen; Van der Linden, Vrijburglaan 26, een bril; Verschuur. Mauricialaan 24, een poesje; Nieuwpoort, Noord laan 9, een gouden ring; Schouwstra, BI. Bestel Centrale, Kerkplein, een dameshandschoen: Wiardi Backman, Pernambucolaan 55, een étui met foto's; Lessij, Vrijburglaan 64, een armbandhorloge met band; Barnard, Kennemerbeekweg 35. Bennebroek. een- zilveren broche; Lodeweegs, Veldlaan 5, een armbandhorloge; Politiebureau Overveen (inlichtin gen alleen op werkdagen van 10-12 uur v,m.): want, handschoenen, 'étui, stukje rozekrans, 2 sport- 'broekjes. Post Aerdenhout: sleutel en ceintuur. Pantserslagen - Springende granaten - oprukkende infanterie. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage HAARLEM, 9 Oct. Ondertrouwd: 8 Oct.: D. F. Bloemzaad en M. J. van der Veldt. Gehuwd: 9 Oct.: A. C de Vries en G. Caldenhove; G. J. Vermeeren en M. Staphorst; N. J. Michel en H. Evelijn; C. G. Bos en H. G. Dijkstra; H. Hulsbergen en J. H. M. Stomphorst. Bevallen: 7 Oct.: C. J. Dragt—Bol, d., W- M. Tho- len—Ran, z„ F. Mulder—de Jong, d. 8 Oct.: E. K. A. SwitserWeimann, z., A. C. van LeurGuttink, d.,.C. H. ZeegersKos, d., 9 Oct.: W van Laarhovenvan Kuijk, z. Overleden: 7 Oct.: H. H. WesselinghTimmer, 71 j., Kamperlaan. 8 Oct.: M. A. J. IJsendijkHeijneman. 65 j., Barendsestraat. 9 Oct.: J. H. v. d. Riet, 49 j., Gasthuisvest. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: M. F. Th. W. v. Clarenbeek en C. G. M. Hageman, Nijmegen; E. J. v. d. Poel en J. M. v. Don gen. Rotterdam; M. Olthuis en A. H. J. Nord, Den I-Iaag; A. Westphal en J. Kronenburg, Voorburg; D. Munnik en B. 'S. Tigchelaar, Hilversum. Ondertrouwd: G. J. Idema en M. G. Schilder, Zwolle-Den Haag; J. H. C. Voorhoeve en J. Teusse, Den Haag; F. Vekemans en A. Steinhauser, Den Haag; C. Brom en J. Hoelen. Amsterdam-Geldrop: W Fornier en T. Peskens, Hilversufn-Groenlo; T. Huy- zink en H. Greeven, Amsterdam; N. Le Clercq en F. H. Meslier, Amsterdam; A. J. Brons en C. I. B. Klin gen, Groningen; J. D. Kiestra en G. v. d. Tuck, Gro- ningen-Warffum. Getrouwd: W. Batelaan en G. J. Vuyk, Bocfegra- ven; H. Wijngaarden en L. Beek, Amsterdam; D. F. v. d. Zee en N. v. d. Smit, Bussum; H. Heeres en J. A. Kempff, Arnhem. Bevallen: G. Ytsma-de Vries, z., Coevorden; Fruy- tler-v. d. Lande, d., Amsterdam; Lievegoed-Schat- born, z., Zeist; v. Emmerik-Winkel, z., Amsterdam; de Fielliettaz Goethart-Resius, z., Vries (Dr.); H. M. Hoitingh-v. d. Linde z., Rijswijk (Z.-H.); J H. Wil- ton-Goslinga, d., Den Haag; J. Bieze-Marrink, z., Groningen. Overleden: H. Arkema, m., 71 j., Den Haag; J. Esser, m., Marquard (Oranje-Vrijstaat): S. J Roozen- v. Velsen. Leiden: F. Niepoort, m., Rotterdam; P G. Krautz-Stork, v.. 58 j., Rotterdam; F. W. Bakema, m., 71 j., Sc^eveningen: M. M. Weyman-Grootegoed, v., 50 j., Boskoop; A. H. W. Sweys-Stroeve, v.. Amster dam: A. Tak v. Poortvliet, m., 68 j., Oudelande (Z.)? J. Elias-Levie, v., 51 j., Amsterdam; A. H. L. Keus- kamp-Weymans. v., 78 j Den Haag; N. Zandbergen, m., 21 j., Valkenburg (Z.-H.) Wanhopige strijd der Sovjetlegers Engelsch pessimisme over de situatie STOCKHOLM, 9 October (D.N.B.) Alle Londen- j sche berichten in de Zwccdsche pers omtrent den toestand aan het centrale front in het Oosten worden gekenmerkt door een sterk pessimisme. In welinge- lichte kringen te Londen noemt men, volgens eert in i. ..Dagens Nyheter" weergegeven United Press-bericht uit Londen, de Duitsche opmarschen de grootste mi- litaire onderneming van alle tijden. Voor Moskou, i zoo verklaart men in de Britsche hoofdstad, leveren .i de divisies* van maarschalk Timosjenko een wan- hoopsstrijd en in het Zuiden zijn de strijdkrachten van maarschalk Boedjonny gewikkeld in een strijd f op leven en dood. Engelsche militaire deskundigen f hebben thans klaarblijkelijk ingezien, zoo schrijft Uni- ted Press, dat de offensieven, die maarschalk Timo- i sjenko sedert vele weken aan het centrale front ji trachtte in te zetten, in werkelijkheid nooit de Duit- j sche plannen ernstig in de war dreigden te brengen. Opmerkelijk acht de correspondent het feit dal de debatten over de mogelijkheid van een Britsch ont- lastingsoffensief ten gunste van de Sovjet-Unie op andere fronten op het oogenblik bijna geheel ge- eindigd zijn. 1 Geen gas en eleetriciteit voor j verwarming 's-GRAVENHAGE, 9 October. Van bevoegde zijde vernemen wij dat de overheid wel den indruk heeft dat over het algemeen de bevolking zich serieus in- spant om de noodige beperking van 25% op het ge- bruik van gas en eleetriciteit in toepassing te bren- gen. Anderzijds, nu het seizoen een oploopend ge- bruik »veroorzaakt en sommigen blijkbaar in verlei- ding komen gas of eleetriciteit ook voor noodverwar- j ming te gebruiken, wil de overheid ernstig waarschu wen dit niet te doen. Wie gas of eleetriciteit voor ver- warming gebruikt, is in een oogenblik over zijn rant- soen heen en loopt vast. Dat dit niet licht te achten is, blijkt uit de cijfers over September ter zake. In Sep- tember zijn (over het geheele land) wegens over schrijding van het gasrantsocn 38627 boeten opgelegd, terwijl bij 629 personen de gastoevoer werd afgesne den. Eveneens in September werden wegens te veel electriciteitsgebruik 43062 boelen opgelegd en bij 955 t personen de levering van eleetriciteit stopgezet. Deze cijfers zijn ernstig. Ze zijn slechts over één enkele maand. Men houde zich voor gewaarschuwd en ver- lieze de rantsoeneeringsbepalingett geen oogenblik uit het oog, want wie te Iaat zich hierover zorgen maakt, is zelf de oorzaak dat hij niet meer te helpen is. (A.N.P.) HULP VOOR DE ROTTERDAMSCHE GETROFFENEN. ROTTERDAM, 9 October. In overleg met den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensie- schaden is door de stichting Centrale Voorziening Rotterdam (v.h. Centrale Commissie Voorziening Rotterdam) een bijzondere afdeeling in het leven geroepen, geheeten „Bemiddelingsbureau huisraad aankoop getroffenen". De bedoeling is dat de ge- j troffenen eerst zelf gaan zoeken naar hetgeen zij noodig hebben aan nog ontbrekend huisraad. Kan men niet slagen bij zijn inkoopen, dan wendt men i zich tot dit bureau om de gezochte goederen zoo mogelijk op te sporen of naar Rotterdam te bren- gen. Men kan er zelfs den voorrang voor krijgen j voor de goederen, welke speciaal voor de getroffe nen naar Rotterdam komen. Het bureau verricht dit werk kosteloos en - alle leveringen geschieden op de normale wijze, dus via den winkelier. Het werk is onder toezicht'gesteld, van den voorzitter van de Kamer van Koophandel, die door het depar- tement van handel, nijverheid en scheepvaart als contact-commissaris werd aangewezen. PAARDENSPORT Concours-hippique uitgeschreven door den bevelhebber der Duitsche legercorpsen in Nederland •s-GRAVENHAGE, 9 Oct. Het door 'den bevel hebber der Duitsche legercorpsen in het bezette Ne derlandsche gebied uitgeschreven concours-hippique van 1012 October a.s. belooft iets bijzonders te wor den op het gebied van de paardensport. De beste rijders en paarden van de Wehrmacht hebben hier voor ingeschreven en zullen bewijzen, dat zij niet al leen op de gebaande wegen en in de duinen, doch ook op de groene velden omzoomd door met herfst kleuren getooide boomen, met wapperende vlagge tjes en meesleepende muziek, alsmede duizenden paardensportliefhebbers als toeschouwers en een kri tische jurv, tot groote prestaties in staat zijn. S.S. en Duitsche Politie zullen eveneens op dit concours- hippioue met hun beste ruiters en paarden uitkomen, zoodat men verzekerd kan zijn van spannende kam pen tusschen de deelnemers onderling om een over winning in de wacht te sleepen. Tn verband met het te verwachten groote aantal in schrijvingen begint het concours reeds op Vrijdag des morgens om 10 uur met een springconcours klasse A over een afstand van 1250 meter. Hiermede zal ook de middag gemoeid zijn. Hier kan slechts een bij zonder snel paard winnen. Zaterdagmorgen is gereserveerd voor de dressuur- proef klasse A Zaterdagmiddag zullen op de renbaan verschillende interessante onderdeelen van het uitgebreide en ge varieerde program worden afgewerkt, zooals sprin gen klasse A, rijproeven met twee-, vier- en zes spannen, een demonstratienummer en een wedstrijd in het gereedmaken van een telefonische verbinding over muren, slooten en heggen ten dienste van den berichtendienst. De belangrijkste dag van het con cours is ongetwijfeld de Zondag. Deze dag wordt des morgens begonnen met een springconcours voor ploe gen De vier beste ruiters en padTden van de ver schillende legeronderdeelen en van de S.S. zullen hierbij aan den start verschijnen. Des middags prompt 4 uur, zal de rijksoorlogsvlag tijdens een plechtige parade worden geheschen. Een militaire kapel en een eere-compagnie zullen daarbij tegenwoordig zijn Na de voorstelling aan den bevelhebber der le geronderdeelen in het bezette gebied zullen de wedstrijden een aanvang kunnen eqjen en bestaan uit jaehtspringen, dressuurproeven kl. A en L. Een demonstratie ten aanzien van de rijvaardigheid met twee-, vier-, zesspannen, alsmede verschillende an- de.re interessante nummers, waaronder een speciaal nummer: ,.ein stilgerecht elngespannter und nach Achenbach'schen Grundsatzen von major Ruge, commandant van de SS-rijschool". De prijsuitreiking vindt terstond na afloop om 18.30 uur plaats. Het terrein is met de tram, trein en autobus te bereiken, station Bennebroek. (A.N.P.) VRIJDAG 10 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Gewijde mu ziek (opn.). 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 John Kristel en zijn orkest. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.10 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O Nieuws- en economische berichten, 1.00 Harmonie-orkest van het Nederlandsch Orkest sGravenhage. 1.20—1.40 Gramo foonmuziek. 2.00 Arnhemsche Orkestvereeniglng en soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Gramofoonmu ziek. 4.30 Romancers. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de rijpere jeugd. 5.45 Zang met planobegeleiding en gramofoonmuziek. G.15 Causerie: „Karelië". 6.30 Ramblers. 7.00 Actueel- halfuurtje. 7.30 Pianovoordracht. 8.00 Reportage. 8.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.15 Gramofoonmuziek, 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Engelsche uitzending: economie news from Holland HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding 10.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 1100 Voor de Kleuters. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Gevarieerd programma. 3.00 Voor de vrouw. -3.45 Amabile-sextet. 4.30 Voor dc Jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Schrammelkwartet en soliste. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Pianosoli. 6.30 Sportwetenswaardig- heden. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Toespraak door ir. Mussert. 8.00 Omroep Symphonieorkest en solist. 8.55 Boekbespreking, 9.00 Sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2