Loopjongen gevr. ELECTRO MOTOREN Te koop of te huur Bier of varkensvleesch. GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN 3i.D.:Vedefiiiiq) OVERHEMDENSTRIJKSTER NET MEISJE midd.st. won. Te koop Nette meisjes gevraagd Nette meisjes gevraagd GEVRAAGD JONGEN Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting Oud Goud Te koop (Van onzen correspondent.) Berlijn, eind September 1D41 jr De menschejijke dorst in de gematigde zóne wordt gemiddeld op twee liter per dag beraamd; hij is ech ter individueel en ook regionaal sterk verschillend, jzoodat men eigenlijk geen algemeene gevolgtrek kingen kan maken. Vast staat, dat de behoefte aan drank snel toeneemt, zoodra de mensch aan een [hoogeren warmtegraad is blootgesteld. Hij drinkt dan het. vijf- zesvoudige van zijn normale behoefte. Het ligt voor de hand, dat bijvoorbeeld de arbeider voor den hoogoven of de glasglazer meer vocht in zich lopneemt dan een bureau-ambtenaar. Onafhanke lijk van de arbeidsvoorwaarden worden de men- lechen in de gematigde zóne echter algemeen meer door den dorst geplaagd, wanneer het kwikzilver een hoogte van 2 5 graden of eventueel nog bereikt. Daar de menschen echter niet slechts voor het stillen van hun dorst, maar minstens evenzeer (vanwege de gezelligheid drinken, is het volkomen i begrijpelijk, dat zij niet slechts dorststillenden - drank, maar minstens evenzeer bier, wijn en alcohol (verbruiken. Sedert eeuwen wordt het bier als dorststlllend iniddel maar minstens evenzeer als middel ter hooging van de gezelligheid gewaardeerd. Hoewel jiaast bier en wijn de laatste tientallen jaren ook al- coholvrije drank sterk aan beleekenis heeft gewon- «en, neemt het hier afgezien van het koffiesurro- gaat nog altijd de voornaamste plaats in. Het (verbruik van bier is hier stellig het vier-, vijfvou dige van de alcoholvrije dranken van verschillenden aard, zooals limonade, mineraalwater, vruchten sap e.d., en al neemt in de warme zomerdagen het verbruik van deze alcoholvrije verbruiksmiddelen bok sterk toe, het bier blijft nog altijd voor de meeste menschen de groote attractie! In de zoogenaamde hondsdagen kon- het voor komen, dat de waard van een druk bezocht bierlokaal bp een gegeven moment geen druppeltje gerstcsap aneer beschikbaar had voor zijn stamgasten. Be schikte hij over geen reserven. dan kon hij er toch jvrijwel op rekenen, dat zijn vaste brouwerij hem in 'zoo'n geval binnen een uur of twee te hulp zou komen. In tijd van oorlog is dat heel wat moeilijker. (De waard moet met het hem dagelijks toegekende kwantum bier zorgvuldig omgaan, het verdeelen over de verschillende uren van den dag en den avond. De gast kan niet zooveel glazen bier verlan gen als zijn dorst met zich meebrengt en als er over dag wat meer verbruikt ia dan gewoonlijk, dan kan het gebeuren, dat er reeds''s avonds om een uur of 'acht op een kartonnetje staat te lezen: hedenavond [geen bier meer voorhanden! of: bierkwantum {verbruikt! "Voor den geregelden bierverbruiker is dat natuurlijk een gevoelige teleurstelling,- maar in oorlogstijd moet men aan alles wennen. J Herhaaldelijk "hoorden we van bevoegde zijde ibeweren, dat er in tijd van oorlog--meer wordt ge dronken dan onder normale omstandigheden. Men (brengt zulks in verband met het uitvallen van kof- Ifie, tliee en cacao. Het wijnverbruik wordt bepaald maar de opbrengst van den oogst en de productie 'van limonade, vruchtensap e.d. kan ook niet aan |de gestelde eischen tegemoet komen, daar meer dan anders rekening gehouden dient te worden met het verbruik van conserven en marmelade. Naar wc te bevoegder plaatse konden vaststellen, wordt er in de brouwerijen hoewel vele mannen in mili tairen dienst zijn opgeroepen harder gewerkt .ooit tevoren. In vele brouwerijen heeft men den werktijd zelfs verlengd en familieleden van het (vroegere personeel doen als plaatsvervangers dienst. Vergeten mag niet worden, dat de brouwerijen een 'dubbelen plicht vervullen: zij leveren voorzoover {de omstandigheden dat toelaten aan hun vaste [klanten geregeld een bepaald kwamtum gérstesap, Imaar vóór op gaan de frontarbeiders. De zooge naamde „Kriegszuschlag" schijnt aan den cnor- jmen bieromzet in oorlogstijd hoegenaamd niets ver-y anderd te hebben! Hoofdzaak: de dorst van millioe- jnen menschen kan op behoorlijke wijze worden ge ntile!! Onlangs hoorde ik de vraag stellen: bier of var- [kensvleesch? Als leek was mij de zaak niet erg duidelijk en dus vroeg ik, wat deze begrippen met elkander uitstaande hebben? Ja, kreeg ik ten ant woord, bij de bïerverzoj'ging speelt niet slechts de tmensclielijke dorst, maar minstens evenzeer de al- jgemeene behoefte aan varkensvleesch een belang rijke rol. Want voor beide producten is gerst als •grondstof van ingrijpend belang,f Ongeveer 1 mil- fafoen ton gerst wordt jaarlijks voor bier verwerkt, [dat is ongeveer een derde van ónzen opbrengst aan gerst! Nu kan men echter met 1 millioen ton gerst niet slechts 50 millioen H.L. hier produceeren, maar evenzeer 2 millioen varkens mesten! Wat dal wil zeggen, kan men aan het vleeschverbruik in een Btad als Berlijn nagaan. Dat .bedraagt ongeveer (115000 ton jaarlijks. Men zou dus uit 1 millioen ton gerst de Rijkshoofdstad 18 tot 19 maanden volop (met vleesch kunnen voorzien! Natuurlijk denkt der- jhalve geen sterveling eraan het bierverbruik Te be- jperken, maar ook als leek dient men in te zien, dat Ide grens van het bierverbruik daar wordt getrokken, waar de vleeschproductie ongunstig beïnvloed zou -kunnen worden'.Deze samenhang tusschen bierdorst en varkensvleesch moet ook den gepassioneerden bier- iverbruiker tenslotte duidelijk zijn! I-Iet ligt voor de hand, dat vooral in de laatste jwarme weken de zoogenaamde „Berliner Weises" een groote rol in de burgerlijke samenleving heeft, gespeeld. Men 'drinkt „met" of „zonder", dat wil zeggen met of zonder een scheutje limonade. Zoo iets kostelijks krijg, je alleen maar aan de Spree, hoort men den Berlijner vaak met rëchtmatigen trots vaststellen. Eigenlijk is dat niet juist, want de roem van dezen alcoholloozen drank komt den brouw meester Cord Broihan toe en die was afkomstig uit het dorpje Stöpken bij Hannover. Broihan was geruimen tijd brouwersknecht in Hamburg geweest en toen hij naar I-Iannover terugkeerde ondernam hij op den Iaatsten Mei van het jaar 1526' in het [huis van Hans von Sod'en een poging „of men niet ter plaatse bier kon brouwen". Het resultaat vai 's mans werk was echter een heel bijzonder soor bier, dat men „Broihan" noemde. Eigenlijk had men dus met een zekere misgeboorte te doen! Dit. nieuwe bier werd uit tarwe en gerst gebrouwd on hot vond algemeen aftrek als „HalbersttLdter Brühan". Het brouwgeheim was inmiddels van Hannover naar Halberstadt doorgedrongen. Het Hannoversche Broihan werd gebrouwen volgens de methode het Hamburgsche Weissbier, de „Koningin van alle soorten wit bier", zooals dr. Knaustius in 1 575 zich uitdrukte. Aanvaardt men deze Hannoversche kroniek als authentieke bron. dan is de vermaarde Berliner Weisse dus 41-5 jaar oud I-I. P. Aardappelen als aanvulling van den broodmaaltijd Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft Het broodrantsoen is weer wat kleiner geworden. Ir. menig huisgezin, vooral waar opgroeiende kinderen zijn. Is het nu dikwijls lastig om met de beschikbare hoeveel heid uit te komen. Nu is gelukkig het aardappelrantsoen verhoogd, zoodat er een deel van de aardappelen als aan vulling bij den broodmaaltijd gegeven kan worden. De meeste hulsvrouwen kennen de goede gewoonte om rest jes aardappelen en groenten tot een warm hapje te ver werken. Men dient echter niet altijd door opwarmen de resten smakelijk te maken. Hoe minder de aardappelen en groenten opgewarmd worden, hoe beter. Daarom is een sla van koude aardappelen en groenten of een versche stamppot, liefst met rauwe groenten, gezonder dan het z.g.n. prakje. Ter afwisseling kan men de aardappel' verdunnen met wat water of taptemelk, zoodat men ei stevige soep krijgt, waaraan wat groenterestjes of liever nog versche groenten (peterselie, selderij, bieslook andere tuinkruiden) worden toegevoegd. Aanbeveling verdient ook de onderstaande manier aardappelen als broodbelegging of -aanvulling te ge bruiken le. dikke plakken aardappel op het brood leggen en be strijken met wat mosterd; 2e. de aardappelen fijn maken en vermengen met een fijngesneden preitje en wat azijn en ln een dikke laag op het brood geven; 3e. de aardappelen fijn maken en vermengen met wat geraspte kaas (de schoongemaakte kaaskorst is hiervoor te gebruiken) en desgewenscht wat zout en peper; 4e. de aardappelen fijn maken en vermengen met wal tomatenpuree en zout. Hieronder vojgen nog eenlge recepten, waarin aardap pelen verwerkt zijn: SOEP VAN RESTEN AARDAPPELEN EN GROENTEN. Aardappelen en groenten fijn maken, met wat gekookte taptemelk of water verdunnen en wat zout en boter, vet of geraspte kaasresten toevoegen. De soep snel door en door warm laten worden en wat fijn gesneden selderie of peterselie toevoegen. De soep kan bij een ongesmeerde boterham gegeven worden. STAMPPOT VAN RAUWE GROENTEN. 3/4 kg. aard appelen, 300 g. winterwortels (300 g. zuurkool of 500 g. andijvie, 500 g. spinazie) wat boter of vet. De aardappelen schoon boenen, pitten en met een bodempje water en zout gaar koken. Kooktijd pl.m. 20 minuten. Ondertusschen de wortelen schoon boenen en raspen, of de zuurkool, spinazie of andijvie snijden. De aardappelen fijr. maken, zoodra ze *£aar zijn en de fijn gemaakte groenten erdoor roeren, evenals de boter of het vet. Het gerecht nog e door en door heet laten worden en dadelijk opdoen. AARDAPPELSLA. De gekookte aardappelen in zout, mosterd, fijn gesneden ui) selderij of peterselie; b. azijn (of karnemelk), zout. fijn gesneden ui, plakjes to maat, peterselie; c. azijn (of karnemelk), zout, fijn ge sneden ui, fijn geschaafde roode kool; d. azijn (of karne melk), zout, fijn gesneden andijvie, postelein, spinazie; azijn (of karnemelk), zout. een rest spercieboonen. Met karnemelk en wat citroensap in plaats van azijn is de sla smakelijker en uit voedingsoogpunt beter. Wie citroen en karnemelk tot zijn beschikking heeft gebruike die voor de sla. Ned. Yolksdienst stuurt landarts naar Drente Het A.N.P. meldt: Een van de meest verwaarloosde gebieden op medisch terrein is wel de schóoltandverzorging. Men mag. aannemen, dat 97% van de schoolgaande kinderen slechte of minder goede tanden hebben. De verschillende kwalen en ziekten, welke daarvan het gevolg zijn, willen wij hier onbesproken laten. Het is duidelijk dat schooltandverzorging van over wegend belang is voor het verkrijgen van een beteren toestand op dit gebied. Op het oogenblik is het met de schooltandverzorging zoo, dat deze slechts in enkele plaatsen wordt uitgeoefend. Nemen wij b.v. de provincie Drente met rond 247.000 inwoners waar heelemaal geen behandeling van het schoolkind plaats heeft. De Nederlandsche Volksdienst heeft zich nu mede ten doel gesteld, hierin een radicale verandering te brengen. Aange zien het voornamelijk deze provincie is, waar met smart op tandheelkundige hulp. wordt gpwacht, zal- de N.V.D. zich in de éerstè plaats daarheen begeven. De behandeling voor de kinderen zal geheel gratis zijn, omdat hier een algemeen belang, gediend wordt., Dezer dagen is de eerste tandarts naar Drente vertrokken. •Deze tandarts zal een ander gedurende eenigen tijd opleiden, waarna deze weer in een andere pro vincie te werk gesteld kan worden. Op deze ma nier zal worden bereikt, dat, in het begin van het volgend jaar in elke provincie een tandarts zich aan de verzorging van het gebit van het schoolkind kan wijden. lil de groote centra zullen de tandartsen slechts des morgens in de scholen werken; des middags kunnen zij dan hun eigen praktijk waarnemen. Al dus zal de bijna steeds gemaakte fout vermeden worden, dat de tandartsen in de groote steden blij ven, terwijl er voor liét platteland geen tijd meer overblijft. Ten behoeve van een snelle werkwijze zal elke tandarts worden vergezeld van een assistente, die hem helpt, zoowel bij de uitoefening van zijn prak tijk, als bij de administratie. De aandacht gaat in de eerste plaats uit naar het blijvend gebit, dat op pl.m. 6-jarigeii leeftijd be gint door te komen. Natuurlijk is gén tandarts per provincie bij lange na niet voldoende om binnen redelijken tijd alle kinderen te behandelen. De bedoeling is dan ook in elke provincie meer tandartsen te plaatsen. Met deze schooltandverzorging, welke ongetwij feld als een heilzame arbeid kan worden beschouwd, zal Dinsdag 14 October in de openbare lagere school no. 2 te Emmen worden begonnen. IN DE WEEK VAN 5 T/M 11 OCT. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HÉT KOOPEN VAN: 6 OCT. T/M 11 OCT. 1941 38-4 BROOD 38 BROOD 38 VLEESCH 38 VL.WAREN.. 38 MELK I 38-A AARDAf 4 Rants. i/2 Rantsoen 1/2 Rantsoen 1 Rantsoen lYx Liter m K.G Brood of gebak Vleesch of vl.waren Melk Aardappelen 6 OCT. T/M 1 NOV. 1941 121 ALGEMEEN. 122 ALGEMEEN. 123 ALGEMEEN. 124 t/m 127 ALGEMEEN. D en E RIJST 128 ALGEMEEN. 129 ALGEMEEN. 130 ALGEMEEN. 131 t/m 134 ALGEMEEN. 1 K.G 250 Gram 500 Gram 1 Rantsoen 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 100 Gram Suiker Koffie-surrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maizene Kaas f5 SEPT. T/M 13 OCT. 1941 36-37 BOTER I 250 Gram I Boter 36-37 VETI 250 Gram Boter met reductie Beschikbaar per persoon: In tjjdvak van een week 9 18 22 18 Rants. 1Y2 3 3 3 Rants. 7 31/2 Liter- ws 31/2 5va. 3V2 K.G. In tjjdvak van vier weken 1111 K.G. 250 250 250 250 Gram. 500 500 500 500 Gram. 250 250 250 250 Gram. 250 250 250 250 Gram. 100 100 100 100 Gram. 400 400 400 400 Gram. In tijdvak van 19 dagen 250 500 500 500 Gram. 250 500 500 500 Gram. EEN RANTSOEN IS: BROOD: 100 gram brood GEBAK: 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf 140 gram speculaas, koek, óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstgebak. óf 500 gram gevuld groot korstgebak. óf 600 gram taart, gebakjes BLOEM: 70 gram tar webloem. -meel, rog gebloem, -meel, zelf rijzend bakmeel. RIJST: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. HAVERMOUT: 250 gr havermout, -vlokken, -bloem, 1 -gort. aard- appelmeelvlokken, gruttemeel, (gèmengd meel). GORT: 250 gram gort, 'gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten) gruttemeel, (gemengd meel), rijstgries.'aard- appeltapioca. VERMICELLI: 100 gr. vermicelli, macaroni, spaghetti. MAÏZENA 100 gram maizena, sago, aard appelmeel, óf 100 gr. zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of pud- dingsauspoeder. VLEESCH: 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen. Nog eenige andere bonnen PETROLEUM. BON 13 (Bonkaart M en O) t.m. 5 October: 2 L. SCHEERZEEP ENZ. BON J (Textielkaart) T.m. 31 Dec.: 50 gr. ZEEP (Bonkaart Algem.) BON 120 en BON „C Zeep" der Zeepkaarten P en Q. T.m. 31 Oct.: 150 gr. toiletzeep, 90 gr. huishoudzeep, 200 gr. z. Reep (oude samenstel ling), 100 gr. z. zeep (nieuwe samenstelling), 300 gr- z. zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, 450 gr. waschpoeder. HONDENBROOD. BON 13. T.m. 31 Oct.: Groep 1 en 2: 10 Kg; Gr. 3: 8 Kg; Gr. 4: 5 Kg; Gr. 5: 4 Kg; Gr. 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 13. T.m. 31 Oct.: IV2 kg. BRANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels t.m. 31 Dec.: Bonnen 01, 02, 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonnen 05, 06, 07: 1 eenheid turf.' Bonkaart ''Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec. Bonnen 01. 02, 03, 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 05, 06, 07, 08: 1 eenheid turf. Bankaart Centrale Ver warming L t.m. 31 Dec. Bonnen 0111 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonkaart „Brandstoffen één eenheid" tot 1 Mei 1942.: 1 .eenheid vaste brandstof. Bon 06 KF van de kaar ten M en N. Geldig t.m. 30 Nov.: 1 eenheid vaste brandstoffen. Bon Generator-anthra- ciet 10e periode 1 H.L. anthraeïetnootjes of 50 kg turfcokes. Geldig t.m. 31 Oct. Bon Generalorturf 10de periode: 50 stuks bag- gerturf. Geldig t.m. 31 Oct, Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekenlngen var* F. Wagner) 26 De dfSSSUUfprOSf De Hoed door EVA. ..M'n hoed is weg....! VerkochtNiet dat dit feit u erg zal interesseeren, maar misschien wel de wijze waarop! Onder ons gezegdDie hoed, stond me lang niet gek: hij zakte alleen altijd erg in mijn oogen en als ik geen neus en ooren had waarop hij kon rusten zou ik er twee gaatjes in hebben moeten boren om wat van de omgeving te zien! Enfin, u begrijpt weleen tikje te groot. En dat nog wel voor een bolhoed!! Maar nu ben ik hem kwijt voor een zacht prijsje. Zijn beschermenden rand mis ik nog wel wat, maar per slot van rekening went alles. Hoe het gekomen is?Dat zal ik u even ver tellen: Vanmiddag namelijk was ik even op de hyper moderne tentoonstelling van „De Verlichten", héél vooruitstrevend begrijpt u, zoo draad- en blokachtig. Vooral met dit warme weer word je er zoo heerlijk „koel" ontvangen. Veel publiek, meest kenners, onder scheiden door verschillende haarlengten en drachten, je zag ze van kaal tot en met vér op den rug! Man- wel te verstaan, tenminste bij nader beschouwing! Overal stonden en liepen ze, druk gesticuleerend, door één oog kijkend, het ander stijf dicht geknepen, ter wijl ik met m'n twee oogen wijd open nog moeite had om te zien wat nu eigenlijk voetstuk of beeld', wand of schilderij was! En als ik dan voor zoo'n verwarde kluwen stond i dacht een sportieve interpretatie van een rugby- match te zien, tikte de catalogus mij in den meest figuurlijken zin op de vingers en bleek het „Droom 1941" te zijn. Gelukkig, dat die man maar eenmaal per jaar zoo iets droomt! Ik ontmoette er nog verscheidene kennissen, o.a. Koos Lad, een héél bekend surrealist, wiens grootste kracht ligt in het samenstellen van de meest fantastische droomen uit horloge-onderdee- len en luciferhoutjes. Een heel talentvolle jongen, zeer bescheiden gekleed in wit-zwart geblokte jas en een hardgroene broek. Zoo wandelde ik dus als eerbiedige toeschouwer met mijn hoed in de hand door al die grillig gevormde droomen en chaossen en in prikkeldraad gedachte zielsverrukkingen. Mijn. hoed echter werd met elke stap zwaarder, nam hem dan eens in de linker- dan weer in rechterhand, maar tenlangenleste meende ik toch beter te doen door een kapstok op te zoeken om ver lost te worden van het bolgedrocht. Het staat trouwens ook beter je handen vrij te hebben om met gekruiste armen en een rimpel boven je neus onbeperkten tijd naar een schilderij in drie hoeksmeting te kijken. ..Ha! Daar was tenminste een kapstoker wét voor een!! Werkelijk heel practisch. verchroomd en handig. Met een surrealistische zwaai en een kartonnige tik belandde het hoofddeksel erop en verder ging mijn tocht. Juist, toen ik om de hoekige plastiek van een vrou wentors te volgen mijn hals als. een kurketrekker had opgedraaid, kwam een warme hand op mijn schouder terecht. Met snelle wentelingen draaide ik mijn hoofd .v tot normale proporties terug en blikte in het vreugde verhitte gezicht van Daan Kronkel, ook een vhn' mijn kubistische kennissen. .Kerel, fluisterde hij heesch, ik - heb je hoed ver kocht!" ..Een oogenblik dacht ik dat hij nu ook al „ver licht" ging spreken, maar hij bleek verre van ver ward te zijn, heel zakelijk zelfs. „Mevrouw Ton, je weet wel de vrouw van meneer Ton, de millionnair. heeft mijn bloemstuk gekocht met jóuw hoed erop!1!'".... Hij siste het buiten zichzelf van vreugde in mijn oor. Ik zag je net je hoed ophangen aan een -azalea, waar ik vier maanden aan gewerkt heb en nu be weert ze nog nooit zoo'n fascineerend en plastisch ge modelleerd mansportret te hebben gezien!! Vooral de hoed is zoo buitensewoon'Veslaagd. "Nou. ie snapt, ik heli het direct aan haar verkocht en.geef je vijf tien tjes voor een nieuwe!.... Haha. kerel, is me dat een Je komt toch ook zeker vanavond in de „Jene verbes" om wat op te kikkeren7" En met een driftig wippende sik en vroolijk glim mende. ooeies verdween hij achter een stolp gevuld met poppenarmen (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). 26. Trots kwam Barra bas met zijn vangst aan stappen; Hein en 't zee paardje zagen hem naderbij komen, de stengel over zijn schouder en aan t einde daarvan, met zijn lange bek in de lus gevangen, de grote vlugge snoek! Nu moesten ze maar dadelijk beginnen met hem te dres- seeren, want dat zou nog wel wat tijd ln beslag ne men, hij zag er tenminste niet erg gemakkelijk uit. Barrabas hield de snoek stevig aan een der vinnen vast, terwijl Hein op de rug van de vis kroop. Hij pakte de strik stevig in zijn poten, na er de stengel van los gemaakt te hebben. En zo zat de kleine krekel als een volleerd ruiter op de rug van de snoek. HIJ voelde zich geweldig, vooral ook omdat de snoek zo gedwee was, als een vis maar kan zijn. 't Zeepaardje keek zijn ogen uit. had hij 't nu bij 't verkeerde eind gehad? Was Hein nu zo'n goed ruiter of was de snoek werkelijk zó zachtzinnig, dat hij zich maar rustig als rijdier liet gebruiken? Maar Juist, toen Hein zich half omdraaide, om Barrabas en 't paardje triomfan telijk toe te knikken, stond de snoek Ineens floep, recht op zijn kop, toen weer op zUn staart en dook en duikelde zo dat Hein dacht, dat hij hutspot werd. "t Paardje maak te dat hij weg kwam en Barrabas vloog van de sokken. En 't duurde niet lang, of Hein lag naast hem ln 't zand te rollen! Beduusd keken ze elkaar aan. Barrabas streek eens over z'n kop en Hein hield z'n poten op z'n maag. Van de snoek was al geen spoor meer te zien. Die waren ze kwijt en al hun moeite was voor niets geweest. UITSPRAKEN VAN HET VREDEGERECHTSHOF. 's-GRAVENHAGE, 9 October. Het Vredesae- rechtshof heeft o.m. uitspraak gedaan-op het door den officier van Justitie ingestelde beroep van een vonnis van den politierechter te Rotterdam, waarbij J. C. K. te Maasland wegens beleediging was veroordeeld tot. geldboete van f 20. Verd. had een voorbijgaand persoon voor „landverrader" uitgescholden. Het Vre- degerech+shof veroordeelde verdachte tot een week gevangenisstraf en overwoog met betrekking tot de aanmerkelijke strafverhooging het volgende: Het bezigen van het woord „landverrader" door den eenen Nederlandschen volksgenoot tegen den anderen, waaraan vroeger niet gedacht werd, heeft in de huidige tijdsomstandigheden een uitgesproken be doeling, welke voor de politieke rust van het Neder landsche volk in hooge mate schadelijk is, omdat daarmede een scheiding tüsschen Nederlanders wordt beoogd en in de hand gewerkt, die in wezen niet. be staat, Heeft het woord „landverrader" als beleedi- gende- uitdrukking in het algemeen reeds een grieven- der beteekenis dan veelal aan beleedigingen wordt toegekend en het veelvuldig gebruik van het woord behoort het besef daarvan zeker niet te verzwakken gebezigd in de huidige omstandigheden tegenover een ander heeft het een bijzonder kletsenden zin gekregen, omdat de bedoeling van uitsluiting van de Nederlandsche volksgemeenschap er in opgesloten ligt. Het Hof acht het bezigen van het woord „land verrader" tegenover een Nederlander, gelijk ver dachte heeft gedaan, alleen op grond van vage ge ruchten en verschil van politieke overtuiging, dan ook een zeer ernstig vergrijp, waarmede de bij het lis waarvan beroep, opgelegde straf in geen re delijke verhouding staat. Eveneens tot gevangenisstraf van een week ver oordeelde het Vredegerechtshof mei. P. A. van D. te Oegstgeest, die door den politierechter te 's-Graven-, hage tot een geldboete van f 10 was veroordeeld. Verd. had een in de uniform der W.A. gekleed lid der N.S.B. de woorden „datlandverraderspakje staat u niet slecht" toegevoegd. Bevestigd werden de vonnissen ten aanzien van: den trambestuurder P. J. T. te 's-Gravenhage door den Haagschen politierechter veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf wegens wederspannigheid (verzet tegen de politie toen hij aan 't vechten was met een W.A.-man: den stoker A. N. te Doydrecht, door den politierechter aldaar veroordeeld tot 1 week gevange nisstraf wegens beleediging van een groep der be volking. Ten aanzien van den 42-jarigen I. D. van L. te Rotterdam, die tot f 20 boete was veroordeeld wegens eenvoudige beleediging werd de straf verhoogd tot f 35 boete subs. 15 dagen hechtenis. (A.N.P.) WAPENS DER PROVINCIES ALS COLLECTE SPELDJES VAN WINTERHULP NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 9 Oct. Op 17 en 18 October s. zal de tweede Winterhulp-collecte van dit jaar gehouden worden, welke, ditmaal een inzameling met speldjesverkoop zal worden. Bij den aanvang van haar tweede periode van activiteit komt Winterhulp met de wapens van de -provincies en van de stad Amsterdam. Wij zullen ons niet verdiepen' in heraldische be schouwingen over deze producten van Nederlandsche industrie. Slechts willen we als onze verwachting uit spreken dat op 17 en 18 October geen Nederlander zich zonder een wapen zal vertoonen. (A.N.P.) P. F. DE HAAN 80 JAAR. Vandaag viert de heer P. F. de Haan, oud-leeraar in de Duitsche taal en letterkunde bij het M.O. te Haarlem zijn tachtigsten verjaardag. De belang stelling was buitengewoon groot. De post bracht een over talrijke verzameling schriftelijke geluk- wenschen en een bloeriienschat vertolkte de gevoe lens van vrienden, kennissen en oud-leerlingen, die zelfs uit het buitenland 'hun. gelukWènschen hadden gezonden. Tot de vele bezoekers, die reeds in de morgen uren hun opwachting kwamen maken behoorden een deputatie van de Begrafenisbos: De Vrijwillige Liefdebeurs, waarvan de heer De" Haan bestuurs lid is en een afvaardiging van de Schuurman Schimmel van Outerónstichting,. waarvan hij nog steeds het secretariaat .waarneemt,. De H.B.S. B met 5 j.:c. had haar oud-waarnemend directeur een bloemstuk gezonden. Ned. Kankerinstituut Jaarvergadering In de te Amsterdam gehouden jaarlijksche alge meene ledenvergadering van de Vereeniging „Het Nederlandsche Kankerinstituut" heeft de voorzitter, prof. dr. H. T. Deelman, gesproken over: „Kanker ontdekkingen en de moed der afwijzing". Spreker zei o.a Beweert een kwakzalver, met krulden of een geliehn middel te kunnen genezen, dan geloof lk niet, dat wij ons daarover ernstig behoeven te ver ontrusten; het publiek is langzamerhand door erva ring wijs gewrden. Maar als arts X. of IJ. met hun ontdekking aankomen, staan de zaken wel heel an ders. De huisdokter zal als regel niet zonder meer deze artsen kunnen verloochenen, misschien ook niet willen. En de patiënt blijft zweven tusschen hoop en vrees. Hij weet niet, welken weg hij uit moet en kiest tenslotte den monschelljken weg: de hoop. Deze wordt hem waarlijk in overvloed geboden. Zoo krijgt men dus aanvankelijk niet een conflict tusschen don patiënt en zijn hoop op genezing dit volgt helaas later maar wel een conflict tusschen den kankeronderzoeker, die het volle ap paratuur en met inzet van zijn geheele wezen zich aan de kankerstudie wijdt en den arts X. of IJ-, die zeggen een middel tegen kanker gevonden te heb ben. Hoe dient dit conflict te worden opgelost? La ten zij, die meenen een ontdekking gedaan te heb ben, hun gegevens bloot leggen. Er is moed toe noodig, zijn standpunt in derge lijke kwesties te bepalen. Het volgende moet ons standpunt zijn: wij kunnen zonder tegenspraak uit gaan van de veronderstelling, dat het hoogst on- aarschijnlijk is, dat arts X. of IJ. als phenomenen naar voren komen met een doeltreffend kankermid- Men mag echter verwachten, dat zij hun ge gevens openleggen. Doen zij^dit niet of doen zij het onvolledig, dan zou ik de consequenties van 'een besliste afwijzing onzerzijds volkomen willen aan aarden. Zijn leven wijden aan studie van den kanker wil zeggen: zicli opofferen. Een dei-gelijke opoffering eischt van tijd tot tijd, dat men zich en de mensch- heid een hart onder den riem steekt en zegt: wij schieten op, wij maken vorderingen. Dit is begrij pelijk, omdat het menschelijk is. Doch ook hierin moet men kracht toonen en op geen enkel gebied rooskleuriger voorstellingen geven, dan men inder daad kan verantwoorden. Wannéér wij de publieke opinie willen voorlichten, dient dit vóór alles met waarheid en objectiviteit te geschieden", aldus ein digde Prof. Deelman. Het jaarverslag werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De aftredende leden van het alge meen bestuur werden herkozen: tot nieuwe leden werden benoemd mejuffrouw E. W. Olie en Prof. Dr O. Remijnse. (A.N.P.) FAILLISSEMENTEN. SURSéANCE VAN BETALING: Door de arr. rechtbank te Rotterdam is d.d 20 Sept. 1941, definitief surséance van betaling verleend voor den tijd van U/-> Jaar, ingegaan 5 September 1941. aan Gerrit de Waard, eigenaar van het Bureau voor Tandheelkundige Middenstands Verzekering, wonende te Rotterdam, Oosterzeestraat 34. UITGESPROKEN: 6 Oct. N.V. J. F. Rlemvis, Pluimvee eii" Vogelvoederfa- briek te Den Haag. Nieuwe Molstraat 10. Récht. Comm. Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Cur. Mr. F. Donker Curtius, Den Haag. 6 Oct. B. J. Husken, buffetchef, te 's Gravenhage. Ban- kastraat 34. Recht. Comm. Mr. J. van Andcl. Cur. Mr. C. L. K. van Gorkum, Den Haag. 6 Oct. J. Schoondergang. handelende onder den naam Nieuwe Haagsche Agentuur en Commissiehandel ie •s Gravenhage, Begoniastraat 164—170. Recht. Comm. Mr. A. W. J. van Vrljberghe de Coningh. Cur. Mr. H. J. Jans- sen van Raay, Den Haag. 6 Oct. Jos Buve, schilder, te 's Gravenhage, Jasmijn straat 35- Recht. Comm. Mr. F. Donker Curtlus. Cur. Mr. A. C. E. -M. de Groot, 6 Oct. De Commanditaire Vennootschap Eerste FJectri- sche Koffiebranderij, Malerij en Theehandel voorheen Hoenders en Verloop te Sehevenlngen, Westduinweg 270, en haar vennoot W. L Mostertman, te Sehevenlngen, Tar botstraat 1. Recht. Comm. J. H. van Laer. Cur. Mr. J. F. A. van der Heijden, Den Haag. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 29 Sept. C. H. van der Toorn, Den Haag. 3 Oct. Petrus Andreas Borrani en Hcndrlkus Borranl, beiden te Schiedam. GEDEPONEERDE U1TDEELINGSLIJSTEN Salomon Delden. Amsterdam. Geëindigd door het ver bindend worden der eenlge uitdeelingslijst. 29 Sept. E. Koolstra. Oostwold, gem. Leek. Idem. Ultk. 2.579 Dammen JUBILEUM-WEDSTRIJD BIJ ST. BAVO TE HEEMSTEDE Dit jaar bestaat de R.K. Dam- en Schaakclub ,,St. Bavo" te Heemstede 25 jaar. Het bestuur zal ter gelegenheid daarvan belangrijke wedstrijden organiseeren. Er zullen nederlagenwedstrijden uitgeschreven worden, waaraan door Iedere dam- en schaakclub kan worden deelgenomen. Voor deze wedstrijden zullen bekers en andere prijzen beschikbaar gesteld worden. Vervolgens zal een wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap van Heemstede plaats hebben, waaraan ook iedere dammer en schaker deel kan nemen, En wordt gespeeld in drie klassen, n.m. hoofdklasse, eerste- en tweede klas. Ook voor deze wedstrijden worden prijzen beschikbaar gesteld. Het secretariaat is gevestigd bij J. J. Warmerdam. Borneostraat 10 te Heemstede. De Heer en Mevrouw VAN DER HAM—SUYLING geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter HANNEKE Overveen. Bloemendaalscheweg 341. Getrouwd; Gé VERMEEREN MAARTJE STAPHORST Haarlem, 9 Oct. '41. Hiermede betuigen wij aan fa milie, vrienden, kennissen, buren en belangstellenden onzen welge- mèenden dank voor de vele blij ken van deelneming bij het nood lottig ongeval onzen Zoon Appie overkomen. A. H. NESSEN. N. NESSEN— SCHAGEN Kennemerstraat 60 R. BEKWAME STRIJKSTERS GEVRAAGD Zich aan te melden WASSCHERIJ PEEPERKORN, Bleekersvaartweg 39, Heemstede NAAISTERS GEVRAAGD (OVERHEMDEN SPECIALIST) voor direct. Hoog loon. SHIRTEX, Korte Leidsohe Dwarsstraat 171, Amsterdam JUFFROUW VOOR DE PAKTAFEL GEVR. Accuraat en vlijtig, leeftijd 18-20 jaar. Aanbiedingen schrift, of pers. HEDEN en VRIJDAG van'9 tot 6 uur. SCHOENMAG. VAN WOENSEL, Gr. Houtstr. 41, Haarl. Gevraagd per 1 Nov. net Keuken-Werkmeisje v. d. of d. en n. v. g. g. v. Zich te vervoegen tusschen 7 en 8 Zomer- luststr, 4. Gevraagd: voor 2 dagen per week. Fijnstrij- leerij WAALEWTJN, Gen. Cronjé- straat 90. van 8,30-1 uur. Boven 18 j. v.g.j Tetterodestraat 19 zwart. Ervaren Overhemdennaaisters gevraagd. „Kousenhulp", Room potstraat 13 huis, Amsterdam-Z. Gevraagd: NET MEISJE pl.m. 15 j. v. 8-2, v. huish. werk, Zond. vrij. Zijlweg 57. v. g. g. v. bij REINIER BOS, Kle verparkweg 12. TE HUUR nog enkele Bev. 6 kam., Bruinzeelk. douche cel, etc. Huurpr. vanaf f 40 p. m. Inl. „DE GIDS" Lorentzkade 360, Tel. 10024. Te koop gevraagd: Brieven met voll. gegevens aan: Fa. J. H. KOOP-LENSTRA, Sar- phatistraat 20, A'dam-C. Telef. 51064. Haard in goeden staat met schoor steenplaat en vloerplaat. Te bevr. Floraplein'7. WASSCHERIJ „BOSCH EN VAART" Brouwersvaart 24 Gevraagd voor de Chemische Wasscherij BEKWAME EN AANKOMENDE STRIJKSTERS CHEMISCHE WASSCHERIJ „HOEK EN VAART" Bloemend, straatweg 17, Santp.-station NETTE MANGELSTER EN PLAKSTER gevraagd. WASSCHERIJ DUYN, Amsterdamschevaart 20 VOOR DE AFD. CARTONNAGE VERNHOUT EN VAN SLUYTERS, Bakenesergracht 3 Welk technisch bedrijf hier te lande heeft emplooi voor ENERGIEKEN ALG. ONTW. JONGEMAN 28 jaar, wetensch. onderlegd, meerdere jaren pract. werkz. Bij voorkeur instrumentmakerij. Prima ref. Evt. direct beschikbaar. Brieven onder no. 6347 bureau van dit blad LEVENSMIDDELENHUIS le KLASSE HARRY VAN BEEK, Klever parkweg 11, vraagt NETTEN JONGEN voor bezorgen van boodschappen en verrichten van winkelwerk zaamheden. voor hulp in Natwasch Chemische Wasscherij en bekend met persen. Zich aan te melden PEEPERKORN, Chemische Wasscherij Bleekersvaartweg 39, Heemstede Wegens omstandigheden TE KOOP GROENTENZAAK met groote wijk en geheele inventaris, w.o. 2 hang- schalen, electr. cassa en dubbele koolsnijmachine. In nieuwe buurt, goede broodwinning. Brieven onder no. 6346 bureau van dit blad gevraagd klein vriendelijk huis te Heemstede of Overveen in de nabijheid van tram of station. Br. no. 6348 bur. van dit blad. Wegens omstandigheden een te koop aangeboden, middelmatig bedrijf, voor uitbreiding vatbaar. Brieven no. 6349 bur. v. d. blad. Wij geven nog steeds het meest voor uw gouden stukkende ring, kettingen, horloges enz. KOOY, Jansweg bij station Haarlem DE RUITER, Rijksstraatweg 376 Telef. 24830 H.-N. Queen Anne eikenh. ronde Thee- kast m. gesl. glas in pr. staat f 30 Adres te vernemen bur. v. d. blad.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3