Haarlem's Dagblad /oor de komende week jon 39 nopende textielkaart geldig ot 1 Mei 1942. Nieuwe broodprijsregeling en nieuw verkeersreglement Verscheidene Sovjetdivisies gaan de vernietiging tegemoet. Dagorder van Hitier aan de soldaten van het Oostelijk front. i9e JAARGANG No. 17888 Uitgave tourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG lö OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.18> per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1^4 regels 0.70, elke regel mee» 0.17^. Groentjes zie rubriek. A a rdappe Ira ntsoen verhoogd |'s-GRAV<ENHAGE; 10 October. Voor het tijdvak an Zondag 12 October tot Zaterdag 18 October zijn e gebruikelijke rantsoenen brood oi gebak, - vleesch vleeschwaren en melk verkrijgbaar op de bonnen 9 van de daarvoor bestemde kaarten. Het aai'dappelenrantsoen heeft weder eenige ver- óoging ondergaan, aangezien naast de bonnen 39-a, I jelke elk recht geven op l j:i kilo ook is aangewezen on 39-b, waarop een half kilo aardappelen beschik- aar wordt gesteld. Waardeering van punten dezer kaart blijft ongewijzigd 's-GRAVENHAGE, 9 October. Naar men het t.N.P. van bevoegde zijde mededeelt, zal de loopende extielkaart geldig blijven tot 1 Mei 1942, waarbij de luntenwaardeering van deze kaart ongewijzigd zal .lijven. Hierbij dient in aanmerking te worden ge- lomen. dat, zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, net ingang van 1 November a.s. voor het aanschaf- en van bepaalde groote stukken bovendien een spe- iale vergunning noodig is. Bijzonderheden aangaande de per 1 November ïn- aande nieuwe textielkaart zullen tegen dien datum porden bekend gemaakt. Twee slachtoffers van de duisternis Enkele menschen te Amsterdam te water geraakt I AMSTERDAM, 9 October. De zware 'duisternis, pelke Donderdagavond heerschte, was oorzaak, dat 'eeds vroeg in den avond .te; Amsterdam enkele men- ;chen te water geraakten, van wie er twee verdron- Op het Singel nabij het Spui waren op een gegeven iioment 3 personen vrijwel gelijktijdig in het koude jat terecht gekomen. Twee hunner konden spoedig jp het droge gebracht worden. De derde bleek echter «eds te zijn overleden. ook nabij de Schollenbrugstraat kon men een man, lie daar in het water was geloopen, slechts levenloos 'PEenedrenkeling, die in het water van de Beitelkade j/as terecht gekomen, kon zich zelf daaruit redden in op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. (A.N.P.) De woningscliaarscbte Regeling van den huurprijs bij samenwoning. I Onze Haagsche correspondent schrijft: Het tekort aan woonruimte leidt tot vermeerdering jan de gevallen van samenwoning. In bijzonder in Ie door bombardementen getroffen plaatsen is dit te '"Het^bnjkt, hierbij herhaaldelijk op onoirbare Wjze Dartij wordt getrokken van de dwangpositie, k welke zich de huurders, die onderdak moeten, be- finden. Te Rotterdam worden er voor gedeelten van kroningen zeer hooge prijzen betaald, wij hebben freeds het geval vernomen van een prijs van f 12 per |peek voor een achterkamer in een arbeiderswoning. Desgevraagd heeft ons de dienst van dén Gemach- ligde voor de prijzen verklaard, dat zulk misbruik in peen geval zal worden toegelaten. Er is bij den Ge machtigde een aanvulling van het Huurprijsbesluit m bewerking, die er paal en perk aan zal stellen. Zij is (linnen een paar weken te verwachten. Intusschen ivorden degenen, die onredelijke prijzen" mochten ivillen vragen gewaarschuwd, want zij zullen de ge- polgen van hun handelingen hebben te dragen. Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon Benoemd tot Raadsheer Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 8 October 1941 is benoemd tot Raadsheer in het Gerechtshof te Am sterdam: mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, thans rechter in de arrondissementsrechtbank te Haarlem. i Mr. Van Schaeck Maton werd m Bergen op Zoom geboren op 25 Mei 1896. Hij studeerde te Leiden van 1914 tot 1918 en promoveerde daar in laatstgenoemd jaar. Na zijn diensttijd en na eenïgen jtijd bij de firma "Jurgens te Nijmegen werkzaam te zijn geweest werd hij in 1925 substituut-griffier jbij de rechtbank te Almelo. In 1928 kreeg hij zit- (tihg in hetzelfde rechterlijke college. Te Haarlem werd hij als rechter benoemd in December 1933. Bestrijding van Rachitis Kinderen van 3 maanden tot 3 jaar krijgen vitamine D-tabletten. I Dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken (Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Haarlem, deelt het volgende mede: I „Doordat de invoer van. levertraan niet gemak kelijk zal zijn, bestaat de kans, dat dezen winter ide rachitis (Engelsche- ziekte) vaker zaL> voor- jkomen dan in de laatste jaren het geval was. I Het Staatstoezicht op de Volksgezondheid heeft jdaarom besloten alle kinderen van 3 maanden tot •3 jaar gedurende de wintermaanden te voorzien kan vitamine D. Het ligt nu in de bedoeling om binnen korten tijd iöp nader aan te geven uren en plaatsen, tabletten Iter beschikking' te stellen voor bovengenoemde kin- jderen, waarvan één tablet per week dient te worden (ingenomen. Tevens zullen aan zwangeren gedu rende de laatste 3 maandep van de zwangerschap leveneens tabletten worden verstrekt. Ik moge er met den meesten nadruk op wijzen. Idat het voor de gezondheid van de kinderen van |bovengenoemden leeftijd noodzakelijk is, dat deze tabletten, die telkens voor een periode van 4 weken bullen worden verstrekt, door hen worden ingeno- •jnen, opdat zij voor rachitis worden gevrijwaard". I Tot zoover deze mededeeling. Wij hadden nog een kort onderhoud met dr. Smit die ons verklaarde dat. hij overtuigd is van de uit stekende voorbehoedende werking van de bedoelde tabletten. Hij hoopte dan ook dat alle ouders zullen zorgen dat hun kinderen die tabletten krijgen. Nu alle kinderen van 3 maanden tot 3 jaar deze tabletten krijgen zullen de doctoren voor hen geen toewijzingen voor levertraan meer kun- loen geven. Deb edoeling is de tabletten kosteloos ter beschikking te stelden. Er zijn maatregelen genomen idat er voldoende voorraad aanwezig is. Hoe de verstrekking te Haarlem zal plaats heb ben is nog niet in onderdeden geregeld. Vermoede lijk zullen de consultatiebureaux voor zuigelingen Elders in dit blad zyn uitvoerige mededeelin- gen opgenomen over een nieu^ve regeling van den broodprijs en een nieuw verkeersreglement, dat op 9 December a.s. van kracht wordt. Collectieve arbeidsovereenkomst in het kappersbedrijf Verbindend verklaring gevraagd, per 1 Jan. 1942 Wijzifing in de tarieven. AMSTERDAM, 9 Oct. De persdienst van het N.V.V. meldt: In een Dinsdag gehouden bijeenkomst van de hoofdbesturen der organisaties in het kappersbedrijf is de collectieve arbeidsovereenkomst voor deze be-t drijfstak geteekend. Aan het collége van rijksbemid-' delaars zal worden verzocht de in de overeenkomst genoemde loonen goed te keuren en de C.A.O. ver bindend te verklaren voor het geheele bedrijf, zoo mogelijk met ingang van 1 Januari 1942. De patroonsbonden hebben in de bijeenkomst de tarieven nog eens bekeken en deze tenslotte vastge legd. Den gemachtigde voor de prijzen zal worden verzocht deze tarieven goed te keuren. Tusschen de organisaties Is overeengekomen, dat de in de C.A.O. genoemde loonregeling niet zal worden ingevoerd alvorens toestemming is verkregen om de nieuwe ta rieven te mogen berekenen; In dit verband is ver zocht dd goedkeuring der tarieven niet op een lateren datum te doen ingaan dan die, welke zal gelden voor de loonen. Wat de tarieven betreft heeft men besloten het laagste tarief A. voor heeren te doen vervallen, Er blijven nu vier tariefsgroepen voor heéren over, nl. scheren 15, 20, 25 cent en 20 procent hooger dan het bestaande tarief, knippén 25, 50 en 65 cent en 20 pro cent hooger $an het bestaande tarief en kinderknip pen 25, 35 en 50 cent1 en 20 procent hooger dan het bestaande tarief. Voor de dameszaken heeft men de indertijd ontworpen klasse B., die maar weinig ver schil vertoonde met klasse C. doen vervallen. Voorts is de prijs voor de kleine bedieningen nader geregeld. De ontworpen loonregeling is gelijk gebleven. Wat de rubriceering der zaken betreft, wil men trachten in overleg met de Kamers van Koophandel commis sies te vormen, die zich zullen belasten met de tariefs- indeeling. Het is niet de bedoeling een classificatie naar gemeenten in te voeren. Met den welstand van het publiek in plaatsen en buurtqn zal echter reke ning worden gehouden. Deze indeeling is op zichzelf nog een omvangrijk werk. Ofschoon de datum van de in gebruikneming van de nieuwe gemeentelijke sportterreinen aan den Schalk- wijkerweg te Haarlem nog niet definitief vaststaat is het waarschijnlijk dat deze terreinen 1 November zullen worden geopend. VOOR WINTERHULP Vele Nederlanders hebben het geld, dat zij ont vingen voor de Ingeleverde metalen als een mee vallertje beschouwd, De beste Nederlanders hebben direct aan het leed van hun medemenschen gedacht én dit geld voor W. 'H'.N? overgemaakt of ter be schikking gesteld. Dit is een klein gebaar, doch weer een schoone daad. een teelten van echten gemeenschapszin. Een voorbeeld, dat navolging verdient. Stort heden nog uw geld van de metaalinleve ring op gironummer 5553. Welke bonnen zijn thans geldig? ,an 5 t.m. 11 October: 3S-4 Brood 38 Brood 38 yieesch 38 VI. war en 38 Melk 3SA Reserve Oct. 4 rants. Va rants. Va rants. 1 rants. 1 3/4 L. 13/4 K.G. t.m. 1 Nov.: {Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Melk Aardappelen 121 Algemeen 122 123 124-127 Bloem D en E Rijst 128 Havermout 129 Algemeen 1 K.G. 25 0 gr. 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 250 gr. 13U 100 gr. 131 t.m. 134 Kaas 100 gr. van 25 Sept. t.m. 13 Oct.: Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas 36-37 Boter 36-37 Vet Voorts: Petroleum: Bonkaart MenO Bon 14 (2 1.) tot 27Dec. Zeep Bon 120 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. Mr. P. J. Oud op verzoek eervol ontslag verleend 's-GRAVENHAGE, 10 October. Het Rijkscommis sariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied heeft op grond van art. 1 alinea 8 vari zijn verordening no. 1Q8''40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den bur gemeester der gemeente Rotterdam, mr. P. J. Oud op diens verzoek eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van de zelfde verordèning ir. F. E. Müller, tot dusver Com missaris in de provincie Utrecht, als zoodanig eervol ontslag verleend én te gelijkertijd benoemd tot bur gemeester van Rotterdam. Tenslotte heeft de Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied krachtens art. 1 alinea 7 van zijn verordening no. 108/40 den gezant ter beschikking W. B. Engelbrecht te 's-Gravenhage, tot Commissaris in de provincie Utrecht benoemd. Het onderwijs in de Lichamelijke Opvoeding Aantal gymnastieklokalen in Haarlem voldoende Nu. dank zij het werk van de consulenten in de Lichamelijke Opvoeding het onderwijs op de Lagere Scholen in de Lichamelijke Opvoeding zoo geïnten siveerd wordt is het te begrijpen, dat men in Haarlem benieuwd was of het aantal gymnastieklokalen vol doende zou blijken. Dank zij de nieuwe scholen die in de laatste jaren zijn bijgebouwd bleek dit inder daad het geval te zijn, behoudens een enkele uitzon dering. Dit betrof de school aan den Noordkant van het Leidsche Plein waar twee klasselokalen doorge trokken werden. Daardoor ontstond een gymnastiek lokaal dat zeer goed bruikbaar is doch thans alleen nog gebruikt wordt door de eerste en tweede klassen. De cursussen van den consulent in de Lichamelijke Opvoeding in het district Haarlerr^ voor de onderwij zers en onderwijzeressen der laagste vier klassen der Lagere Scholen worden met animo gevolgd. Onge twijfeld zullen deze cursussen hun goede vruchten afwerpen. Toch betreuren velen het. dat het onder wijs in de Lichamelijke Opvoeding niet uitsluitend door vakonderwijzers wordt gegeven. Natuurlijk zijn daar vooral in den beginne bezwaren aan verbonden maar daardoor zal men zich niet al te gauw mogen laten afschrikken. vrouwen zal vermoedelijk via den Distributiedienst gaan. Het aantal kinderen dat te Haarlem voor de ver strekking in aanmerking komt bedraagt ongeveer 7000. J Wij wekken de ouders op om van deze door de overheid- geboden gelegenheid om de kinderen te vrijwaren tegen rachitis zonder uitzondering ge bruik 'te maken. VERDUISTEREN van 18.55 tot 7£7 «laan 10 Oct. op 21.54, 11 Oct. onder 15.92 Bij het Italiaansche expeditiekorps aan het Oostfront. Een patrouille dringt een door de Bolsjewisten in brand gestoken dorp binnen. (Luoe-Holland) Groote hoeveelheden kool worden bij de zuurkoolfabrieken te Noord-Scharwude aangevoerd, waar de campagne voor de inmaak van het kostelijke win terproduct weer is begonnen. (Pax-Holland-de Haan m) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Zware verliezen der Sovjets bij Leningrad. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 October: Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Zooals gisteren in een extra bericht is bekend gemaakt, is een Duitsch pantserleger, dat ver sterkt was met Italiaansche, Hongaarsche en Slo- waaksche troepen uit het gebied ten Oosten van Dnjepropetrowsk doorgedrongen tot de Zee van Azof en heeft bij Melitopol het aan de frontzijde verslagen negende Sovjetleger den terugtocht af gesneden. Tevens hebben Duitsche en Roemeen- sche strijdkrachten de achtervolging van het Westen uit voortgezet. Daarbij is een snelle for matie van de Waffen S.S. er in geslaagd langs de kust van de Zee van Azof Berdjansk te bereiken en in contact te komen met de gepantserde strijd krachten uit het Noorden. Thans staan hier, van alle zijden dicht ingesloten, zes of zeven vijande lijke divisies vlak voor de vernietiging. De S.S. formatie heeft de zwakke overblijfselen van de verdagen tegenstanders, die probeerden terug te trekken op Rostof. reeds tot Mariopol nagezet. In het midden van het Oostelijke front hebben, zooals eveneens reeds in een extra bericht is be kend gemaakt, de diepe doorbraakoperaties_ tot een nieuwen, grooten omsingelenden slag geleid. Door sterke pantserstrijdkrachten in den rug aangevallén, staan thans ook in het gebied rond om Brjansk drie vijandelijke legers voor hun ver nietiging. Tezamen met de reeds bij Wjasma in gesloten formaties heeft hier maarschalk Timos- jenko de laatste volledig strijdvaardige legers van het geheele Sovjetfront opgeofferd. Het droom beeld van voortdurende successen in den aanval, welke door de leugenachtige propaganda van den vijand juist aan deze legers sinds weken vuren toegeschreven, is daarmede definitief teniet ge daan. Nieuwe pogingen van den vijand o^n het omsingelingsfront ten Westen van Leningrad met ondersteuning van pantserwagens te doorbreken, mislukten onder zware verliezen voor den vijand. Talrijke Sovjetpantserwagens werden daarbij ver nietigd. Het luchtwapen ondersteunde aan het geheele Oostelijke front met sterke strijdkrachten de ope raties van het leger. Succesvolle aanvallen waren gericht op vijandelijke troepenconcentraties, stel lingen artillerie, verbindingslinies en spoorweg complexen. De wapenfabriek ten Zuidoosten van Charkof werd opnieuw gebombardeerd. In den af- geloopen nacht vielen gevechtsvliegtuigen belang rijke militaire inrichtingen van Leningrad aan. In de laatste weken werd stelselmatig voortge gaan met het leggen van mijnen in de wateren om het Britsche eiland. In Noord-Afrika bestreden Duitsche duikbom menwerpers bij Tobroek met goede uitwerking een Britsche batterijstelling en laadinrichtingen van den vijand. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden, in den nacht van 7 op 8 October, Britsche vliegvelden bij Mersa Matroeh en Foeka. De vijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche rijk. In den strijd tegen het Britsche luchtwapen werden in den tijd van 1 tot 7 October bij slechts drie eigen verliezen 35 vijandelijke vliegtuigen vernietigd". ,,Het begin van den grooten beslis senden slag van dit jaar gekomen Het D.N.B. meldt: De Führer en opperste bevel hebber van de weermacht heeft aan de soldaten van het Oostelijk front den volgenden dagorder uitge vaardigd: „Soldaten van het Oostelijke front, vervuld van de diepste zorg voor het bestaan en de toekomst van ons volk, heb ik op 22 Juni besloten dén oproep tot u te richten den dreigenden aanval van een tegenstander nog op het laatste oogenblik te voorkomen Het was de bedoeling van de machthebbers van hét Kremlin naar wij thans weten om niet alleen Duitsch- land, maar heel Europa te vernietigen. Twee punten, kameraden, zult gij inmiddels hebben ingezien: 1. Deze tegenstander had zich voor zijn aanval mi litair in zulk een enormen omvang toegerust dat ook de grootste vrees nog overtroffen is. 2. Wee ons volk en de geheele Europeesche wereld, wanneer deze barbaarsche vijand zijn tienduizenden pantserwagens tegen ons in beweging had kunnen zetten. Heel Europa zou verloren geweest zijn, want deze vijand bestaat niet uit soldaten, maar grooten- deels slechts uit beesten. Met eigen oogen, kameraden, hebt ge thans het „paradijs der arbeiders en boeren" persoonlijk leeren kennen. In een land, dat door zijn" groote oppervlakte en vruchtbaarheid de geheele wereld zou kunnen voeden, heerscht een armoede, zooals wij Duitschers ons niet kunnen voorstellen. Dat is het resultaat van een thans spoedig 25-jarige Joodsche heerschappij, die als bolsjewisme- eigenlijk slechts der) algemeensten vorm van 't kapitalisme nabijkomt. De dragers van dit systeem zijn echter ook in beide gevallen dezelfde Jo den en uitsluitend Joden. Soldaten. Toen ik u op 22 Juni riep om het schrik kelijk dreigende gevaar van ons vaderland af te wen den, zijt gij tegen de grootste militaire mogendheid van alle tijden opgetrokken. In nauwelijks drie maan den tijds is het u, kameraden, evenwel door uw dap perheid gelukt de eene pantserbrigade na de andere van dezen tegenstander te verslaan, tallooze divisies in de pan te hakken, een onnoemelijk aantal gevan genen te maken en eindelooze gebieden te bezetten, geen ledige gebieden, doch gebieden, waarvan deze tegenstander leeft en waaruit zijn geweldige oor logsindustrie met grondstoffen van allerlei aard ver zorgd wordt. Binnen enkele weken zullen zijn drie meest op den voorgrond tredende industriegebieden volkomen in uw hand zijn Uw namen, soldaten van de Duitsche weermacht, en de namen van onze dap pere bondgenooten, de namen van uw divisies, regi menten, van uw schepen en luchteskaders zullen voor alle tijden verbonden zijn met de geweldigste over winningen der wereldgeschiedenis. Meer dan 2.400.000 gevangenen hebt ge gemaakt, meer dan 17.500 pant serwagens en meer dan 21.600 stukken geschut hebt ge vernietigd of buit gemaakt. 14.200 vliegtuigen wer den neergeschoten of op den beganen grond vernield. De wereld heeft zoo iets dergelijke nog nooit gezien. Het gebied dat de Dujtschers en de met ons verbon den troepen thans bezet houden is ruim dubbel zoo groot als het Duitsche rijk van Januari 1933 en meer dan viermaal zoo groot als het Engelsche moederland. Sinds den 22en Juni zijn de sterkste verdedigingsstel sels doorbroken, zijn geweldige stroomen gepasseerd, zijn tallooze plaatsen bestormd, zijn vestingen en ka zematten vernietigd of uitgerookt. Van het hooge Noorden, waar onze zoo bijzonder dappere Finsche bondgenooten- ten tweeden male hun heldhaftigheid aan den dag leggen, tori aan den Krim staat ge thans ver- eenigd met Slowaaksche, Hongaarsche, Italiaansche en Roemeensche divisies 1.000 K.M. diep in het vijan delijke land. Spaansche; Kroatische en Belgische for maties sluiten zich thans hierbij aan en andere for maties zullen nog volgen, want deze strijd wordt wellicht voor de eerste maal door alle landen van Europa als een gemeenschappelijke actie tot redding van het kostbaarste beschaafde continent beschouwd. Geiyeldig is echter ook het werk dat achter uw enorm front gepresteerd werd. Bijna 2.000 bruggen van ruim 12 meter lengte werden geslagen, 405 spoorbruggen werden gebbuwd, 25.500 K.M. spoorwegen zijn weer in bedrijf genomen, ja, meer dan 15.000 kilometer spoorlijnen zijn reeds op de algemeene Europeesche railsbreedte omgezet. Aan duizenden kilometers wegen wordt gewerkt. Groote gebieden zijn reeds onder het burgerlijke be stuur gebracht. Daar wordt het leven zoo snel mo gelijk weer volgens verstandige wetten op gang ge bracht. Enorme opslagplaatsen met levensmiddelen, benzine en munitie liggen gereed. Dit grootste re sultaat van een strijd werd bereikt' met offers, wier aantal, hoe smartelijk ook voor de kameraden indi vidueel en hun familieleden, bij elkaar nog geen vijf procent uitmaakt van de slachtoffers uit den wereld oorlog. Wat gij, kameraden, en wat de met ons ver bonden dappere soldaten aan prestaties, aan dapper heid, aan heldhaftigheid, aan ontberingen en inspan ningen, in deze nauwelijks 3Vfc maand achter u hebt, weet niemand beter dan degene die eens zelf als soldaat in den vorigen oorlog zijn plicht gedaan heeft. In deze 3Vi maand, soldaten, is nu echter eindelijk de voorwaarde geschapen voor den laatsten geweldi gen slag, welke nog voor het aanbreken van den win ter aan dezen vijand moet worden toegebracht. Alle voorbereidingen zijn thans gereed, voor zoover men schen die kunnen overzien. Stelselmatig is thans iedere-stap voorbereid om den vijand in de positie te brengen, waarin wij hem den meest doodelijken stoot kunnen toebrengen. Thans is het begin gekomen van den laatsten grooten beslissenden slag van dit jaar. Hij zal (jezen vijand en daarmede ook den aanstichter van den geheelen oorlóg, Engeland zelf, vernietigend treffen, want door dezen tegenstander te verslaan, ruimen wij ook den laatsten bondgenoot van En geland op het continent uit den weg- Van het Duitsche rijk echter en van heel Eurona nemen wij daarmede een gevaar weg, zooals er sinds de tijden d«r hunnen en later van de stammen der Mongolen geen ontzettender boven het continent heeft gehangen Het Duitsche volk zal daarom in de ko mende weken nog meer bij u zijn dan tot dusver het geval was. Wat gij en de met ons verbonden soldaten gepresteerd hebt verplicht thans reeds allen tot de diepste dankbaarheid. Met ingehouden adem en met zegewenschen vergezelt evenwel in de komende zware dagen het geheele Duitsche vaderland. Want gij schenkt dit vaderland met God's hulp niet alleen de overwinning, doch daarmede ook de belangrijkste voorwaarde voor den vrede". Hoofdkwartier van den Führer, 2 October 1941 Führer en opperste bevelhebber van de weermacht. ADOLF HITLER, Ruim 200 Sovjetvliegtuigen vernield in drie dagen BERLIJN, 9 October. De Duitsche luchtmacht heeft de laatste drie dagen in luchtgevechten, door luchtdoelartillerie en op den grond 216 Sovjet-vlieg tuigen vernield. (D.N.B.) De beëediging van het vrijwilligers- bataljon Het programma der plechtigheid 's-GRAVENHAGE, 10 October. Het A.N.P. meldt: Hieronder lateri wij het volledige programma volgen van aankomst beëediging en vertrek van het le ba taljon van het 2e legioensregiment vrijwilligers naar het Oostfront, welke beëediging zal plaats vinden door den leider der N.S.Br Morgenochtend arriveert de trein, welke om 7 uur uit den Bosch zal vertrekken, met de adspirant strij ders aan het s.s. station Den Haag. Een eere-vendel der W.A. met de W.A.-harmonie zal op het Stationsplein ter begroeting aanwezig zijn. Vandaar wordt baar den Dierentuin gemarcheerd. Daar zal gelegenheid zijn voor de familieleden met de vertrekkenden te spreken. De Duitsche instanties zorgen voor een warmen maaltijd, De N.S.V.O, luistert het vertrek op met bloemen voor eiken strijder, zij zorgt eveneens voor bloemen en tafels en de zaal; dc N.S.V.O.-leden zullen fruit, versnaperingen e.d. uitdeelen. Van 'den Dierentuin wordt afgemarcheerd met de W.A.-muziek voorop naar het Binnenhof, van den kant van het Plein af. Hier treedt de W.A -harmonie uit en worden de troepen op het Binnenhof door een Duitsche eere-compagnie met muziek vari de Duitsche weermacht ontvangen. Belangstellenden en genood'g- den komen op het Binnenhof van het Buitenhof .af. Daarna wordt het bataljon, nadat de bataljonscom mandant zich bij de hoogst aanwezige autoriteit ge meld heeft, geïnspecteerd. De leider der N.S.B. zal dan gedurende 15 minuten spreken en neemt daarnn om circa 4.15 uur den troe pen den eed af, die eerst in de Duitsche taal en daar na in de Nederlandsche taal op den Führer aller Ger manen, Adolf Hitler, voor den strijd tegen het bolsje wisme wordt afgelegd. Hierna speelt de muziek der Schutzpollzei het 6e couplet van het Wilhelmus, dat door het bataljon vrijwilligers wordt meegezongen. De leider der N.S.B. geeft vervolgens het bataljon over aan overste Hermann. Na een Sieg Heil op den Führer en het spelen van het Deutschlandlied en het Horst Wessellied verlaten de autoriteiten het Binnenhof om de hierna volgende parade der troepen op de Plaats af te nemen. De trein vertrekt van het Hollandsche Spoorsta tion. De route, welke de stoet naar het station zal volgen is: Binnenhof, Plein, Lange Houtstraat Lange Voorhout. Kneuterdijk, Plaats, Buitenhof, Hofweg, Spui, Groote Marktstraat. Wagenstraat, Stationsweg. Ir. MUSSERT SPREEKT VOOR DE RADIO. 's-GRAVENHAGE, 10 October. In aansluiting op het bovenstaande wordt nog de aandacht gevestigd op de belangrijke radiorede, die ir. Mu§sert hedenavond over den zender Hilversum II, golflengte 301 Meter, van 19.45 tot 20 uur zal houden over het onderwerp: „Hoe ik er toe gekomen ben onze Nederlandsche na- tionaal-socialisten naar het Oostfront te zenden om te strijden tegen de bolsjewisten". Deze rede zal morgenavond over den zender Hil versum I, golflengte 415 meter, te 21 uur worden her haald. (A.N.P.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1