Aardig Speelgoed van Weert - Anegang 46 AGENDA Porcelein. Laai uw huizen beheeren door JCenk JA Ji&be Hooge ouderdom. *afl v.Empelen Jittancien- Eigenaardigheden TOBIAS Jimst en £etteceu^ HAARL. DAGBLAD, Woensdag 15 Oct. 1941 „Voeding in dezen tijd" te Amsterdam geopend Belangrijke expositie voor de huismoeders In dezen tijd van distributie en surrogaat-midde len. nu ons land geen broodgraan en geen voeder- granen kan importeeren, ziet het Nederlandsche volk zich gedwongen zich te voeden met wat eigen bodem oplevert. Om de huismoeders behulp zaam te zijn bij het samenstellen van maal tijden, welke aan de eischen van voedzaam heid voldoen, publiceert het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad voortdurend verschillende wenken. Daarnaast is reeds in verschillende plaat sen van ons land een expositie gehouden „Voeding in dezen tijd", waar men kon zien wat met de be schikbare bonnen en de beschikbare pj-'oducten kan worden bereikt. Thans is deze tentoonstelling in Bei- levue te Amsterdam en zij is Zaterdagmiddag dooi den directeur-generaal voor de voedselvoorziening geopend. Als bijzónderheid kan aanstonds worden gemeld, dat zij uitgebreider is dan die welke tevo ren in andere plaatsen van ons land is gehouden, want nu is er gen speciale afdeeling getiteld „Eet de visch die er is", betreffende de voeding op visch1 gebied aan verbonden, waar men laat zien welk een groote voedselbron de zoetwatervisch is en op hoevele wijzen men visch kan bereiden. Het is een rijke variatie van fijne en voèdzame schotels. Hoewel de Nederlandsche visschers over de heele wereld bekend zijn is ons volk toch nooit een visch- etend volk geweest. Zeer veei van wat in IJmuiden werd aangevoerd ging van de vischhallen uit in de spoorwegwagons om naar onze buurlanden en ook nog verder! te worden verzonden. Toch is visch voor onze voeding van beteekenis: het is een voedsel rijk aan eiwitten. Het is te hopen dat ons volk in dezen tijd tot de gewoonte kan worden ge-* 'bracht geregeld visch te eten, dan zal dit ook voor de toekomst, wanneer de zeevisch weer beschikbaar zal zijn, goede gevolgen hebben, zoo zeide ir. Lou- wes in zijn openingsrede en al onze zeevisschers en onze vischhandelaren zullen stellig hetzelfde hopen. De voornaamste plaatsen ter expositie zijn even wel ingeruimd aan de dagelijksche voedingsmidde len: brood, aardappelen en groenten. Op alle mo gelijke wijzen wordt den huismoeders voorlichting gegeven. Men staat b.v. verbaasd, dat er nog zulk een aantal smeersels en belgsels voor het brood is. Bij de aardappelen is duidelijk gemaakt hoe men deze moet. bereiden, om zoo weinig, mogelijk van de voedingswaarde verloren te doen gaan. In het bij zonder wordt het koken van aardappelen in schil aanbevolen. Voorts wordt in het licht gesteld hoe gewenscht het is de groente zooveel mogelijk rauw te eten en vooral niet af te koken, zoowel om verlies aan -voe dingswaarde als om volumevermindering te voor komen. Een andere afdeeling geeft te zien, hoe verschil lende voedings- en genotmiddelen door andere kun nen worden vervangen, zooals b.v. koffie en thee door andere smakelijke dranken. Dit zijn slechts eenige afdeelingen van de uitvoe rige, smaakvol en aantrekkelijk ingerichte tentoon stelling. Er worden voorts nog demonstraties gege ven en leeraressen in koken en voedingsleer ver schaffen alle gewenschte inlichtingen, EXAMENS ACADEMISCHE OPDEED ING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het cand.-ex. Duitsche taal en letter kunde: mej. F. S. de Vrieze. Bevorderd tot arts: mej. E. Schröder, Bussum: mej. M. .P I. van Beverwijk, Amsterdam en de heeren W. M. E. C. Schot. Zandvoort; A. L. H. Engels, Helden en R. Vermeer. Harderwijk. Geslaagd voor het artsenexamen le gedeelte: de heeren G. A. Carol, Amsterdam; K. L. Kout. Batavia; J. Th. H. Grond. Amsterdam en M. Menschaer, Kota Mobagoe. Bevorderd tot doctor in ,wis- en natuurkunde op proef- schGift getiteld: ..Bijdrage tot de synthese van adermine en verwante verbindingen". H, M. van Wagtendonk. Geslaagd voor doet. ex wiskunde: A. F. Vester, voor cand.-ex. wis- en natuurkunde (G): M. w. Bosch, Idem (l) mej. M. Meyst. idem (E): E. J. Dubel, idem (A): W. A. Terwijn. Aan de Groningsche Universiteit is geslaagd voor het cand.ex, .Godgeleerdheid, A. Brill te Haar lem. VRAAGGESPREK MET MR. M. M. ROST VAN TONNINGEN OVER HET ECONOMISCHE FRONT. HILVERSUM IS October. Hedenavond zal over Hil versum T van 19.20—19.30 tiur een vraaggesprek uitgezon den worden met Mr. M. M. Rost van Tonningen over het economische front (A. N. P.). FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dinsdag 14 October 1941 geen faillissementen, uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillisse ment van M. A. J. M. Bouchette, Neonllohthandelaar, han delende onder de firmabenaming Bureau „Vasro" te Haarlem, Zijlweg -75. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Door het verbindend worden der slot uitdeellngslijst is geëindigd het failissement van: J. C. A. van Ri)n> bedrijfsleider, wonende te Haarlem, Raamslngel 50 rood. Curator Mr. D. de Jong te Haarlem. VEREENIGING „DANTE ALIGHIERI". Voor de afdeeling Haarlem van „Dante Alighieriê" zul len vier lezingen op nader aan te kondigen Zaterdag middagen plaats vinden in de Italiaansche taal en vier lezingen in de Nederlandsche taal, teneinde degenen, die Het Xtaliaansch niet machtig zijn. in de gelegenheid te stellen iets over de kunst en letterkunde van Italië te Vernemen. Ook zullen er wederom cursussen gegeven worden. Lezingen in de Italiaansche taal zullen worden gehou den door: Prof Augustuo Garsia (Boccaccio). Prof. Romano Guarnieri (Poesia e musica nelia Flrenze dei Medici) en Signora Alma Klein Obbink—Schiavon (La novella di Pirandello). Met een vierden spreker wordt r\og~ onder handeld. Lezingen in de Nederlandsche taal zullen worden gehou den door Dr. Jos. Vandervelden (Tbrquatö Tasso), me vrouw Ellen Russe: (I-Iedendaagsche Italiaansche schrij vers in het Nedeiiandsch vertaald en mej. N. Posthumus Meyjes (De ontwikkeling van de ruimte in de Italiaansche schilderkunst, van de middeleeuwen tot aan 'de barok. Mej. L. L. Bierens de Haan'zalJDij genoegzame deelname twee cursussen geven m de Italiaansche taal. Mevrouw M. Julius—Tarelli stelt zich voor, een cursus van achttien lessen te leiden in het gezamenlijk lezen van tooneelstukken van Goldoni, Pirandello, Pellico, Giocosa en anderen. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie aan de Smedestraat t.e Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Vetten. Nieuwe Kruisstraat 14, armband; Bureau van Politie, Smedestraat 9. breiwerk; Eelig, J. v. Galenstraat 28, badhanddoek; Biesbrouck, Em- makade 1 rood, jasje; v. d. Meer, Kleine Houtweg 95, mes en schaar; Konings. De Ruyterplein 14, portemonnaia met inhoud; Esnerjs, Oosterstraat 50, ringetje; Alderden, Stokkenland 15. Aalsmeer, rozenkrans; Bureau var. Politie, Smedestraat 9, taschje; Langemeyer, Floraplein 10, vulpen voor de Baby (Adv. Ingez. Med.) WOENSDAG dl!nÓCTOBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Harald Kreutz- berg. 7.30 uur. Rembrandt Theater: „De eeuwige Jood", 2V30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Luchteskader Lützow", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De Zweedsche nachtegaal". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Baron van Trautenegg" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uur. DONDERDAG 16 OCTOBER. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: J. Kits, 7 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des 'avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, Tel. 11180. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. (Een kostbare collectie porceleir, komt, naar ik lees, dezer dagen te Amsterdam onder den hamer) In mijn eigen prille jaren, (Deze tijd is heen en hoe!) Toen de kind ren! deugdzaam waren, Dat wil zeggen, af en toe; Placht mi,jn moeder te vermanen: Denk toch om het porcelein. Als iets brak was zij in tranen. Ook al leek 't verlies mij klein. Daardoor ben 'k van kleinen jongen In de leerschool grootgebracht Van een diep besef doordrongen, Porcelein, behandel 't zacht. Nu nog beeft mijn hand een beetje Als 'k een porceleinen kop Naar mijn mond moet heffen weet je Ik denk altijd weer: pas op! Wat voor mij voor groot en klein past Is het woord uit ouden tijd: Moeder van de porceleinkast Is nog steeds voorzichtigheid. In een le.unstoel in mijn kamer Lees ik nu, en 'k sta verstomd: Porcelein onder den hamer In een veiling die er komt. Als mijn moeder dat kon lezen Riep ze vol ontzetting: neen, Zooiets moest verboden wezen, Ach waar gaat de wereld heen. P. GASUS Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14, HAARLEM, TEL. 13781 (Adv. IngezMed.) 5.000 gekregen of verduisterd? Magazijnbediende voor het Hof Voor het Amsterdamsche Gerechtshof is Dinsdag de zaak behandeld tegen een magazijnbediende, die voor de Haarlemsche rechtbank terecht heeft gestaan wegens verduistering van f 5.000, doch wegens ge brek aan bewijs was vrijgesproken. Voor het Hof ver telde de verdachte, dat de te Haarlem wonende di recteur van een in de hoofdstad gevestigde vennoot schap, bij welke hij in dienst was, op den avond van de capitulatie met zijn vrouw en zobntje om het le ven .waren gekomen. Aanvankelijk had de overledene het plan gehad naar Engeland uit te wijken en in verband daarmee had hij schikkingen getroffen. Zoo had' hij een aantal sieraden en andere waardevolle artikelen voor ver- deellng onder zijn personeel bestemd en verschillen den van ?ijn ondergeschikten ook in ander opzicht bedacht. Aan verdachte had hij een enveloppe «gege ven met de mededeeling, dat hij hem eerst over twee weken mpcht. openen en dat de inhoud bestemd was om hem te helpen, als hij in moeilijke financieele omstandigheden mocht, geraken. In deze enveloppe had f 5000 gezeten. De president, jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein sprak er zijn verwondering over uit, dat iemand, die voornemens is het land te verlaten, wat»een kostbare onderneming Is, vooraf een dergelijk groot bedrag aan een ondergeschikte voor eigen gebruik afstaat. Ondertusschen bleek uit verschillende getuigenver klaringen ook. dat er plannen hadden bestaan om naar Engeland en van daar, indien mogelijk, naar Amerika te vluchten. De schoonvader van den over ledene had gepoogd dezen daarvan af te brengen. Voor het Hof verklaarde hij, dat zijn schoonzoon dui delijk genoeg had laten bliiken niet over de noodige middelen te beschikken om in den vreemde een nieuw leven te beginnen De verdachte had den rtforgen, volgende op den nacht, waarin het droeve ongeval plaats had, aan het personeel mededeeling gedaan van de laatste be schikkingen van zijn patroon- o.a. noemde hij op, waarmee men hem had bedacht: twee sigarettenko kers, twee horloges, een dasspeld, manchet.knoopen, een chèque van f 67, een enveloppe met f 90 aan zil vergeld en die met f 5000 inhoud, wgarover hij zich thans te verantwoorden had. Voor het dienstmeisje, met wie verdachte verloofd was, was een horloge van mevrouw ter herinnering Achtergelaten, terwijl de typiste een fototoestel toegewezen kreeg, dat ze al tijd zoo mooi had gevonden. Volgens den schoonvader van den overledene had zijn schoonzoon hem inderdaad gesproken over voor werpen van waarde, welke hij bij wijze van souvenir onder, zijn personeel dacht te verdeelen. Over bedra gen aan geld is niet gerept. Hoewel den verdachte verzocht zou zijn de enve loppe met f 5000 eerst eenige weken later te openen, had hij dit veel eerder gedaan en op het postkantoor te Haarlem enkele groote biljetten gewisseld, waarna hij de enveloppe had vernietigd. Aan den schoon- ader van den overledene had hii voorts meegedeeld na. de gebeurtenissen in het gezin van zijn patroon, dat hij nu geen cent meer had om vai) te leven, ter wijl hij toch- in het bezit was van het groote bedrag, hetgeen den nresident aanleiding gaf. hem zijn incon- seouente houding in dezen te verwijten Hierna werd de zaak geschorst tot 16 December DE HEER F. C. KUIPERS 80 JAAR. Vrijdag 24 October zal de heer F C. Kuipers, 2e Has selaarstraat B, te Haarlem, zijn 80sten verjaardag vieren. De heer Kuipèrs, die zich thans reeds lang uit de zaken heeft teruggetrokken, is de oudste apotheker van Haar lem. Reeds op 22 December 1883 werd hij apotheker. De heer Kuipers is jaren lang werkzaam geweest bij de vroegere apotheek van D. Veen en Co. in de Groote Hout straat, Zeker zal het hem dien dag niet aan belangstelling ontbrekerfi. TERAARDEBESTELLING C. VAN HEES De begrafenis van den heer C. van Hees, den oud-direc- nir van den Stadsschouwburg te Haarlem ls bepaald op Vrijdagmiddag 2 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de 'Kleverlaan te Haarlem. VIJF-EX-TWINTIG JAAR HUISKNECHT Heden is de hoer M. Mooren 25 jaar als huis knecht-chauffeur in dienst van de familie J, Wiehe- rinkVan (Praag aan de Dreef 40 te Haarlem. Hij ontving vanmorgen van de familie geschenken en bloemen en van een deputatie der Ned, Vereenlging van Huisvrouwen een medaille met oorkonde. Af en toe lezen we in de krant iets van een mede burger of -burgeres, die de tien kruisjes heeft ge haald. Zooiets blijft een zeldzaamheid en verge lijkenderwijs zou men 'zeggen, dat het aantal ge vallen van het bereiken van den honderdjarigen leeftijd eer vermindert dan vermeerdert. Immers in oude geschriften komt men om den haverklap berichten tegen omtrent personen, die hun eeuw feest niet alleen bereikt maar zelfs ver overschreden Hebben.- De levensvoorwaarden zijn sindsdien sterk ver beterd en de gemiddelde levensduur is, althans in West-Europa braaf toegenomen. Bedroeg deze in 1875 hier te lande voor een man 40 jaar, in onze dagen is dat al tot bij de zestig gestegen. Opper vlakkig zou men dus ook verwachten, dat de ge vallen van hoogeh leeftijd toenemen en vermoede lijk is dat ook wel het geval. Want met al dat fraais over honderdtwinüg en honderddertigjarigen, waarover we zooveel „historische" getuigenissen hebben is het goed beschouwd en welbekeken een looze fopperij. De wetenschap heeft al lang uitge maakt, dat een mensch nimmer ouder wordt dan ten hoogste honderdtien a hondei*dtwaalf jaar. En dat zijn dan nog uiterst zeldzame gevallen. De In diaan van honderdzestig -en- de Turk van honderd zeventig jaar, die zoo af en toe in onze geïllus treerde bladen plegen te verschijnen gelooven mis schien van zichzelf, dat zij dezen eerwaardigen leeftijd hebben bereikt, maar ze vergissen zich. Laten we voor hun waarheidsliefde op dezen ge vorderden leeftijd hopen: te goeder trouw. Intusschen, honderd jaar kan er nog mee door, als we den mensch vergelijken met andere levende schepsels, 't Is waar, dat het getal zijner jaren sterk overtroffen kan worden in sommige geval len, over het algemeen overleeft de mensch al wat om hem heen het leven heeft gekregen. Laat me u daarvan.wat vertellen. Uw poes is op haar tiende jaar al t<jt hoogen ouderdom gekomen en een hond van twaalf evenzeer. Er zijn uitzon deringen, waarbij een hond het tot 34 en een kat het zelfs tot 38 jaar bracht, maar dat zijn hooge zeldzaamheden. Een haas van acht en een konijn van 7 jaar hebben ook al niet te klagen. Daaren tegen kan een paard zeer wel de veertig jaar halen en de vijftig ook nog wel, zoogoed als een ezel. Een rund is zijn levenswegje spoediger afgewan deld: tot meer dan 20 a 25 jaar brengt de koe het niet. De meedoogenlooze wereld maakt er over het algemeen spoediger een eind aan, maar dat is na tuurlijk niet met haar instemming. Zoo zou een schaap het wel tot 15 jaar kunnen bi-engen. Dat het meestal anders uitloopt is een tweede, De oude leeuw, waarvan Lafoïitaine zoo treffend verhaalt kan niet puder dan een 25 jaar geweest zijn, want dat is de maximum-leeftijd van den koning der dieren, die dus wel een beetje meer eerbied mocht hebben voor den vorst van het oer woud, den olifant. ,Zulk een dikhuid beleeft ge makkelijk zenijn eeuwfeest en kan het zelfs tot 200 jaar brengen Hij evenaart in dat opzicht het grootste zoogdier ter wereld, den walvisch, die er niet tegen op ziet, eenige eeuwen in de poolzeeën rond te dartelen. Verschillende vogels kunnen het al eveneens tot een behoorlijk aantal jaren brengen. Daar hebi ;ge den papegaai. Lorre kan het zelfs in gevangenschap wel een honderdvijftig jaar uithouden, waaruit volgt, dat het rijmpje, dat ge den vogel gisteren geleerd hebt, door uw betachterkleinzoon uit den zelfden gehoornden mond kan worden vernomen, als de vogel in de familie blijft. In denzelfden ge- dachtengang doorgaande is het best mogelijk, dat de ooievaar, die uw grootvader aandroeg, ook u heeft gebracht, want een ooievaar van zeventig jaar is nog geen rara avis en wordt zelfs door den gans overtroffen, die aan het einde van zijn bestaan op 89 jaar zou kunnen bogen. Dan zijn de duiven met haar maximum levensduur van 40 a 50 jaar minder bevoorrecht en een kip van 15 a 20 jaar is al even „oud en der dagen zat" als een kana rie van achttien. Dat een schildpad, al is hij ge vangen man, twee- a driehonderd jaar in dit tra- nendaal vermag te wandelen, hebt ge wellicht, al eens gehoord, maar dat hij in dén snoek zijn evenknie heeft kan u niet meer verbazen als ik u vertel, dat deze sinjeur 250 jaar kan worden. Kent ge dé kar- nerviiver in Versailles? 't Is mogelijk, dat zich daarin nog wel ooggetuigen van de Fransdie revo lutie bevinden, want een karper is tot het bereiken van den h ond er d v ij f tig j ar'igen leeftijd in staat en de meerval, die laatst onder Aalsmeer werd ge vangen- heeft waarschijnlijk de droogmaking van het Haarlemmermeer meegevierd, want honderd jaar kan deze visChsoort wel halen. D. HEBT 1.1 NU VAN EMPELEN AL GEBELD? Doet U het dan vandaag nog. Voor reorganisatie van de tuinbeplanting en bollen planten is het nu tijd. TUINBOITV""1 DP r "INNENWEG 18 HEEMSTEDE - TELEF. (Adv. Ingez. Med.) VIJF JAAR WEGENS DOODSLAG. ARNHEM, 14 October. De Arnhemsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 46-jarigen betonwerker H. M. van R. uit Amsterdam, die op 22 Juli van dit jaar naar Arnhem reisde om zijn vroegere huishoudster, mej. G. B.. die bij iemand in de Agnietenstraat aldaar in betrekking was ge gaan. over te h^len bij hem terug te keeren Toen mej. B weigerde, heeft R haar met een broodmes verschillende steken toegebracht, aan de gevolgen waarvan zij vrijwel terstond overleed. De rechtbank veroordeelde van R thans, overeen komstig den eisch wegens doodslag, tot vijf jaar ge vangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. (A.N.P.) FAILLIS S EMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). UITGESPROKEN: 10 Oct.. Jacob Rijlaarsdam, kaashandelaar, Rietveld Recht. Comm Mr. L. van Lookeren Campagne Cur. Mr O. D. van Waardhuizen, Rotterdam. 13 Oct. Barend Johannes Tïjsze, timmerman, wonende te Amsterdam, Hemonylaan 17. Recht. Comm. Mr. G. E Langemeijer. Cur. Mr. ,T. R. VoOte Jr.. Heerengracht 172. Amsterdam. 13 Oct. Isaüc Elsas, zonder beroep, voorbeen loonslager, wonende te Amsterdam,'Vrolijkstraat 277-11. Recht. Comm Mr. J. Meihuizep. Cur. Mr. J. de Pont, Keizersgracht 401, Amsterdam, OPGEHEVEN WEGENS- GEBREK AAN ACTIEF: 2 Oct. W. Schoep, koopman, Eerbeek gem. Brummen. GEDEPONEERDE UTTDEELINGSLIJSTEN 0 Oct. de N.V. Koeltechniek „Apeldoorn", gevestigd te Apeldoorn. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeellngslijst.. Uitk. nihil voor conc. cred. 9 Oct. H. Eikholt, kolenhandelaar, Groesbeek (Horst). Idem. Ultk. nihil aan conc. cred. 10 Oct. H. A. van Ewijk. exploitant van een auto transportbedrijf, Wijchen. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 'sGRAVENHAGE 14 October (A. N. P). Aan het prospectus van de 3i/„ pet. Nederlandsche Staatsleening 1941, uitgegeven krachtens de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 178/1940 van het Koninkrijk der Nederlanden, groot nominaal f 500.000.000,— is het volgende ontleend: De leening is verdeeld in schuldbewijzen aan toonder, groot 1000.—, 500,— en 100,—, coupons betaalbaar 15 Mei en 15 November. De leening heeft een looptijd van ten hoogste 20 Jaren. Te beginnen met het jaar 1942 wordt telkenjare op 15 November een aantal schuldbewijzen, bij loting aangewezen, a pari afgelost. Jaarlijks wordt voor deze aflossing besteed een bedrag van ten minste 5 pet. van het bedrag der leening. Versterkte en algeheele af lossing kan ten allen tijde plaats hebben. De koers van uit gifte is 971/, pet. De schuldbewijzen met de daarbij behoorende coupons zullen zijn vrijgesteld van alle Nederlandsche zakelijke belastingen, welke van schuldbewijzen ten laste van Ne derland en van de daarbij behoorende coupons mochten worden geheven. (Deze bepaling sluit niet in eene vrij stelling van de persoonlijke belastingen naar inkomen en vermogen.) Ieder deelnemer is bevoegd voorkeur te vragen voor het geheel of een deel zijner Inschrijving. Bij de toewij zing zal in de eerste-, plaats een bedrag, waarvoor prefe rentie is verzocht, van ten hoogste 10.000 aan eiken deelnemer worden toegewezen en daarna, indien mogelijk, ook het meerdere.' De storting van het verschuldigde wegens toegewezen schuldbewijzen moet geschieden ten kantore waar is in geschreven, op 15 November, 1941, vóór 12^30 u. n.m. Omtrent de mogelijkheid "van beleening. bij de Neder landsche Bank, ingeval de inschrijver met betrekking tot de storting liquiditeitsmoeilijkheden mocht ondervinden, ttfordt verwezen naar het afzonderlijk bericht, daarom trent gepubliceerd. Dit bericht ls bij de inschrijvings kantoren verkrijgbaar. Na den dag van storting worden geen stortingen meer aangenomen dan na' verkregen machtiging van den Secre taris-Generaal van het departement van financiën, die zich voorbehoudt aan zijne machtiging die voorwaarden te verbinden, welke ter voorkoming van schade voo: 's Rijks schatkist zullen worden gevorderd. Tegen storting van het verschuldigde bedrag zullen rece- pissen worden uitgereikt. Deze receplssen zullen zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 Mei 1942, bij de kan toren van inschrijving en "hunne bijkantoren in Nederland kosteloos tegen de definitieve schuldbewijzen worden ver wisseld. De gelegenheid tot verwisseling wordt in de Staats courant aangekondigd. Aan elke recepis bevindt zich een stortingsbewijs tot het bedrag van dat recepis. Ingeval tot eene gedwongen lee- nïng wordt overgegeaan, kunnen deze stortingen svorden afgescheiden en dienen ter voldoening aan de verplichting tot'storting op die leening. .Deze stortingsbewijzen zijn waardeloos Indien de ge dwongen leening niet wordt uitgeschreven. Indien op de vrijwillige leening niet voor vijfhonderd millioen gulden wordt ingeschreven en toegewezen, wordt eene 21/, gedwongen 40-jarige annuïteitsleening pari uitgegevën, welke hetzij door aflossing pari, hetzij door inkoop beneden pari kan worden gedelgd. Degenen, die volgens onderstaande regeling a tot en met c deelnemen In de vrijwillige leening. vrijwaren zich daarmede voor een aanslag in de gedwongen leening. Het bedrag der aan slagen in een eventueel uit te geven gedwongen leening zal het dubbele beloopen van'de volgens a tot en met c in te schrijven sommen. De stortingsbew,ijzen, bij de rece- pissen der vrijwllige leening uit te geven, zuljen alsdan tot het dubbele van het daarin vookomende bedrag als stor ting worden aangenomen. a. De binnen het rijk wonende natuurlijke personen, die voor het „belastingjaar" 1 Mei—31 December 1941 zijn of worden aangeslagen in de vermogensbelasting, vrij waren zich voor een aanslag in de gedwongen leening door deelneming in de vrijwillige leening volgens de onderstaande tabel. Het bepaalde bij artikel 449 B. W. blijft evenwel van kracht. Indien echtgenooten afzonder lijk zijn of worden aangeslagen, wordt het bedrag hunner deelneming bepaald naar hun gezamenlijk vermogen. Is de belastingplichtige op of na 1 MeL urn overleden dan rust de verplichting tot deelneming op de erfgenamen vai den overledene. Zuivere vermogens. (Zonder den aftrek, welke plaat: vindt voor de toepassing van het tarief). 20.000 of meer, doch minder dan 70.000 70.000 150.000 150.000 300.000 300.000 500.000 500.000 De bedragen, waarvoor moet worden deelgenomen, zijn voor bovenstaande vijf groepen resp. 400, vermeerderd met 100 voor elke 5000, waarmede het zuiver vermogen 20-000 te boven gaat. 1400, vermeerderd met 100 voor elke 4000, waar mede het zuiver vermogen 70.000 te boven gaat. 3,400, vermeerderd met f 100 voor elke 3000. w mede het zuiver vermogen laO.OOO te boven gaat. 8400, vermeerderd met 100 voor elke 2000, waar mede het zuiver vermogen f 300.000 te boven gaat 18.400, vermeerderd met 100 voor elke 1500, waar mede het zuiver vermogen 500.000 te boven gaat b. De lichamen, bedoeld in artikel 1 en niet" vrijgesteld bij of krachtens artikel 2 van het besluit op de winstbe lasting 1940, met uitzondering van die, bedoeld onder c dezer regeling, vrijwaren zich voor een aanslag in de ge dwongen leening door deelneming in de vrijwillige leening voor 'n bedrag dat gelijk staat met 3 ten honderd van hu** zuiver vermogen, volgens artikel 5 van genoemd besluit, het einde van het boekjaar, waarin 31 December 1939 valt, met dien verstande dat lichamen, welker zuiver vermogen minder dan 50.000,— bedraagt, van een aan slag in de gedwongen leening zullen zijn vrijgesteld. Aan spraak op volstorting van aandeelen wordt hierbij niet tot het zuiver vermogen gerekend, zoolang geen volstor ting is uitgeschreven. Naamlooze vennootschappen, welke vóór 1 Januari 1942 ontbonden zijn, zullen niet in de ge- dvlongen leening worden aangeslagen. Voor z.g. „leege' N.V.'s is het zuiver vermogen gelijk aan het gestorte kapi taal, verminderd met eventueel in N.V. aanwezige liezen. De hier te lande gevestigde ondernemingen, welke het levensverzekeringsbedrijf in den zin van artikel 2 dei- wet op het levensverzekeringsbedrijf 1922 (staatsblad no. 716) uitoefenen, alsmede de particuliere pensioenfondsen, vrijwaren zich voor een aanslag in de gedwongen leening door deelnemeng in de vrijwillige leening voor een bedrag, dat gelijk staat met drie ten honderd van de gezamen lijke waarde hunner bezittingen, volgens de laatstelijk vastgestelde balans. Nieuwe mvoermetlioden in Ned.-Indië Het A. N. P. meldt uit Batavia: Zooals bekend heeft de Ned. Indische regeering maatregelen genomen om de moei lijkheden te ondervangen, welke voortvloeien uit de ge wijzigde economische verhouding met Japan. Hierdoor kwam de invoer van goedkoope goederen uit Japan geheel tot stilstand. Ten einde nieuwe invoerkanalen te vinden, werd de Algemeene Import Organisatie opgericht. Dr. Stokhuyzen. voorzitter van de vereenlgitfg van impor teurs en groothandelaars, heeft aan de Indische pers het •olgende verklaard omtrent deze nieuwe organisatie: De oprichting van de Import Organisatie stond reeds leider vast. De totstandkoming is door de verhouding met Japan slechts verhaast. Het doel is. dat het nieuwe lichaam als alleeninkooper zal optreden voor verschillende artikelen en wel voornamelijk textielgoederen. De op- ichtingi dient daarom, op snelle wijze te geschieden, daar de Ver. Staten niet langer wenschen te handelen met im porteurs in Ned. Indië afzonderlijk en wel naar aanlei ding van daaromtrent opgedane ervaringen. Men wenschte in Amerika slechts te doen te hebben met éën organisatie, die dan als- centraal inkoopster zou optreden. VOorloopig zullen slechts textielwaren. glasartikelen en chemicaliën worden ingekocht. Uitbreiding van dit aantal wordt echter onder oogen gezien. Na den inkoop zal de algemeene import- organisatie de verdeeling der Inkoopen onder de Importeurs regelen. ORGELCONCERT. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haar lem, op Donderdag 16 October 1941, des namiddags van U4 uur, door den heer George Robert. in Haarlem en omgeving PF. ni'ISJCS TEGEN PK VI.F.LSCHHAL. 1. Salmo XIX, 2. a. Larghetto, b. Fuga, 3. Sonate f kl. t., 4. Intermezzi, 5. Passacaglia en Fuga, B. Marcello. G. B. Bassinl. C. F. Pollaroli. Padre Maftini. H. Andriessen d. Sigtenhorst Meyer. Vreemde waterleiding-storing.. Toen eenige Jaren geladen de Vleeschhal to Haarlem gerestaureerd werd zijn ook de huisjes, die ertegen aan staan in een nieuw kleed gestoken ea nu vormen ze nog steeds een aardige flankeering. De geschiedenis van de huisjes is echter niet die van de Vleeschhal. De laatste werd hier gebouwd van 16001603 door den bekenden bouwmeester Lieven de Key ter ivervanging van een kleinere, die op den hoek van de Warmoesstraat cn de Spek- straat stond. 'In de hal kwamen de slagers dan hun vleesch brengen om dit aan het publick te verkoo- pcn. Winkels hadden ze dus toen nog niet. Nu schijnt de nieuwe hal al heel gauw weer te klein geworden (foto de Haas) te zijn en daarom werden die huisjes er tegen aan gebouwd. Hier werd dan het gevogelte verkocht. Kr bestaat tenminste een oude pront. waarop de huisjes staan, die vol met vogels hangen. In 1897 waren de" huisjes vervallen en do ge meenteraad wilde ze aankoopen om ze daarna af te breken. Maar dit stuitte op bouwkundige moeilijk heden, en er waren ook* mensehen, die het jammer, vonden, als ze zouden verdwijnen, want de over blijvende muur van de Vleeschhal zou dan kaal staan; dus bleven ze staan. Toen zijn ze in 1900 ge restaureerd, zoodat ze nu voor de tweede maal opgeknapt zijn. TERMIJN VAN INDIENING MOBIELE l'ACIIT- CONTKACTEN. 's-GRAVENHAGE. 14 October. In de Ned. Staatscourant van Dinsdag is opgenomen een twee de besluit van de Secretarissen-generaal van de de partementen van Landbouw en vfuscherlj en van Justitie houdende nadere regelingen betreffende de wijze van verpachting. Daarin wordt de termijn, waarbinnen mobiele pachtcontractcn bij het pachtbureau moeten zijn ingediend, van 2 op. S maanden gebracht. Het besluit heeft terugwerkende kracht tot 23 Juli 1941, en Is Dinsdag in werking getreden ZIJN BROER DOODGESLAGEN. UTRECHT, 14 October. Voor de Utrechtsche rechtbank stond veertien dagen geleden terecht de 54-jarige mecanicien H. H. uit Veenendaal, die op 26 Juli van dit jaar zijn broer, met wien hij in onmin leefde, met een bijl de hersens had ingeslagen. Ver dachte had zich boos gemaakt over het feit. dat zijn jongere broer Gijs zijn zoontje nfiar zijn meening op ongemotiveerde wijze had geslagen. De Officier van Justitie eischte een gevangenis straf voor den tijd van vier Jaar. De rechtbank ge lastte een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. OPVOERING VJCN „MUISJE" TE HAARLEM. Zondagavond 19' October wordt door het Gemeentelijk Theaterbedrijf Amsterdam ,«Het Nedcrlandseh Tooneel" in den Stadsschouwburg te Haarlem opgevoerd Muisje", hel charmante blijspel in drie bedrijven van Edmond Pail- leron, onder regie van A. Defresne. Medewerkenden zijn de dames Tilly Périn—Bouwmeester, Llze van der Poll- Hamakers, Josephine van Gasteren, Aline Markus, Elise Hoomans en Henri Eerens. MUZIEK. Haarlemsclie Orkest-Vereeniging. Met Haydn's Symphonie „La Reine" begon het volksconcert van Dinsdagavond Het was geen nieuw stuk yoor de trouwe bezoekers der H.O V -concerten, maar de frisschegeest der" muziek en de bijzonder fijne uitvoering, die Marinus Adam en het orkest er van gaven, boeiden opnieuw. Deze Symphonie heeft haar minder sterke kanten: het thematisch mate riaal van het eerste hoofddeel is beperkt, de, Ro- manze draait in een kringetje van herhalingen, de Finale heeft een ietwat huisbakken hoofdthema. Maar met welke prachtige instrumentale effecten heeft Haydn die bedekt; hoe geniaal is de overgang naar de reprise in het Vivace, hoe zingt elk instru ment in het Allegretto! En dan de Finale: welk een contrapuntische kunst in de doorwerking; hoe wordt daar het' beginmotief tcjt een bron van bruisend leven en ontembare energie, *ie de behagelijke sfeer van het Menuetto geheel doen vergeten! En toch werd de vertolking nimmer ruw. Fijnheid kenmerkte ook de uitvoering van Mozart's Vioolconcert in D gr. t. De nog maar kort In functie zijnde tweede concertmeester der H.O.V. Johan Blok presenteerde zich er mee als solo-violist en won ter stond het pleit. Zijn spel was delicaat, gevoelig, ge acheveerd, mooi van toon en door voornamen geest bezield; inderdaad een Mozartvertolklng, die er in alle opzichten zijn mocht. En in de cadens van het eerste hoofddeel toonde Blok een respectabele dub- belgreeptechniek. Later, na de pauze, speelde hij Chausson's „Poème", misschien wat al te droomerig en ingetogen, maar even fijn en voornaam als tevoren het Vioolconcert. Chausson was min of meer een adept der door Césrfr Franck aangegeven richting, die zelve weer een en ander aan Wagner ontleend had. Zijn Poème is vaag; tot een bepaalde oplossing komt het pas met het slotaccoord in Es gr. t. na een kwartier lang dolen door verheffingen én inzinkingen. Een programma ligt er niet aan ten grondslag; de nerveuze geest van den physiek zwakken toondichter spiegelt er zich in af. „La Procession nocturen" van Henri Rabaud, dat aan het Poème voorafging is wel muzikaal-technisch Uit dezelfde richting voortgekomen. Maar hier is een duidelijk programma' en de componist heeft dat zeer suggestief in tonen weergegeven. Verschillende orkestinstrumenten hebben er mooie solopartijen in; de bespelers onderscheidden zich eervol door de ver tolking; de concertmeester mocht de eer van den le- vendigen bijval incasseeren. doch die gold zeker de blazers niet minder. Berlioz' Ouverture „Le Carnaval romain" rukte ons uit de meditatieve sfeer van het Poème. Ze werd een brillant besluit van dit concert. Berlioz' melodiek is zelden erg irtnerlijk; het liefdesmotief in die Ouver ture behoort nog wel tot zijn beste uitingen op dat gebied, al bedekt hij het ook hier met rammelende rythmen en contrapuntische imitaties. De verve van het stuk overweegt. En die sloeg als steeds weer In. Talrijk publiek, ondanks duisternis cn weer. Een goed begin der volksconcerten. i K. DE JQNG.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5