Haarlem's Dagblad Nieuwe bon is no. 40 Doodstraf voor saboteurs Strijd om de buitenste verdedigingslinie van Moskou. Roemeensche troepen rukken Odessa binnen. 59e JAARGANG No. 17894 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapieln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 1072^, 14825. Soendapieln 12233. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 17 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per pqsf 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.—, elke regei meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. 's-GRAVENHAGE, 17 October. Voor het tijd vak van Zondag 19 tot Zaterdag 25 October zijn voor' de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschvvaren en melk de bonnen 40 van de daarvoor bestemde kaarten aangewezen, terwijl naast het rantsoen aardappelen op bon 40-a voor de houders van vetkaarten weder op bon 40-b een kilo aardappelen beschikbaar zal zijn. Raad voor de Scheepvaart: Een zeeman moet kunnen zwemmen De Raad voor Scheepvaart heeft Donderdag uitspraak gedaan inzake het verloren gaan van den jnotorlogger „Margaretha Cornelia" K.W. 135, onder de Nederlandsche kust op 23 Juli j.l., welke door oorlogsgeweld is 'te gronde gegaan en Waarbij de matroos Aandewiel om het leven is gekomen. Drie punten vragen volgens den Raad hier bijzonder de aandacht, n.l. de reddingsmiddelen, de hulp van in nabijheid zijnde schepen en de vraag of de op varenden de zwemkunst machtig zijn. Wat de zwemvesten betreft, waren er voldoende van dergelijke vesten voor een bemanning van zes personen. Voor elke opvarende moet een zwemvest m 't logies aanwezig zijn, terwijl de overige zich op een gemakkelijk bereikbare plaats aan dek moeten bevinden. Aangewezen schijnt een kist op of ter hoogte van de brug. Wat de groote reddingsmiddelen aangaat, kan in het algemeen worden gezegd, dat een boot en een vlot noodig zijn, daar het geheel van de omstandig heden van het bijzondere geval afhangt, of men aan een vlot de- voorkeur-moet geven. Idelaal is de toestand wanneer bij dreigend ge vaar zoowel boot als vlot kunnen worden losge maakt en zoodanig zijn geplaatst, dat zij, indien er voor te wateriating geen tijd is, bij zinkend schip uit zichzelf komen te drijven. De Raad uitte een woord van lof aan de be manningen van de Orion" KW 22 en de „Jacoba" SCH 332, die de voldoening mochten smaken alle. te water geraakte opvarenden van de 'KW 135 de matroos Aandewiel is hoogstwaarschijnlijk met het schip in de diepte verdwenen te redden. De schipper Arie Taal van de „Jacoba" heeft zelfs, ten einde zoo spoedig mogelijk ter plaatse te zijn, zijn netten gekapt, hetgeen zeer op prijs móet worden gesteld. De matroos J. Korlvink van de „Jacoba" heeft zich bijzonder onderscheiden door te water te springen en den stuurman Hoek te red den. Trouwens ook de schipper Jan Hoek van het verongelukte vaartuig heeft zich zeer flink ge dragen. Tenslotte wees de raad bij herhaling op de nood zakelijkheid, dat niemand de zee bevaart zonder te kunnen zwemmen. Dubbel noodig is dit in de huidige omstandigheden. Moge hierin spoedig ver andering komen. (ANP) Een huwelijk in de zigeunerwereld Volgens de Nederlandsche wet was het schaking De zitting van het Arnhemsche Gerechtshof van Donderdag had bijzondere belangstelling van de zijde der zigeuners, die in grooten getale de publieke tribune bevolkten. Er moest n.l. een mede-zigeuner in hooger be roep terecht staan wegens schaking van een meisje. 1 Deze deliquent de 32-jarige artist J. D., zonder vaste woon- of verblijfplaats was door den Am- hemschen politierechter bij verstek tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een minder jarig meisje tegen den wil van haar ouders had ontvoerd. De verdachte voerde thans tot zijn verontschuldi ging aan dat hij volgens zigeuner-gebruik met dit meisje was gehuwd. Over die zigeuner-gebruiken vertelde een ge tuige a décharge, de artist J. de G., een en ander. Wanneer in de zigeunerwereld een man en een vrouw met elkander willen trouwen, verdwijnen zij voor eenige dagen en leven dan als echtelieden, waarna bij hun terugkeer een groot familiefeest het huwelijk bekrachtigt. Pres.: „Maar als de ouders er nu tegen zijn?" Getuige: „Wanneer het paar eenige dagen weg is geweest, verzetten de ouders zich niet". Pres.: „Maar als men volgens de Nederlandsche wet wil hu-wen, dan is daarvoor de toestemming der ouders noodig". De verdachte verklaarde nog, dat hef meisje hem gevraagd had haar te komen halen. De advocaat-generaal achtte het gewenscht dat er nog eenige getuigen gehoord zouden worden. Mocht het Hof meenen, dat het bewijs wel geleverd Is, dan oordeelde hij een straf van een maand hoog genoeg. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Militaire oorlogsslachtoffers Worden bij openbare lichamen te werk gesteld 's-GRAVENHAGE, 16 October. Eenigen tijd geleden heeft'het college van secretarissen-generaal aan een commissie opdracht gegeven, op korten termijn te rapporteeren over de vraag, op welke wijze aan de militaire oorlogsslachtoffers zooveel mogelijk herstel van hun maatschappelijke positie kon w-orden verzekerd. Deze commissieheeft met den meesten spoed haar arbeid verricht en het college van secretarissen-generaal heeft zich dezer dagen met de gedane voorstellen vereenigd. Het ligt nu in het voornemen, nadat daarvoor de >ver- eischte instemming zal zijn verkregen, binnenkort een besluit uit te vaardigen, waarbij de secretaris generaal van het departement Vcfn binnenlandsche zaken wordt gemachtigd aan de openbare lichamen de verplichting op te leggen tot overeenkomstig daaromtrent te treffen regelen militaire oorlogs slachtoffers tegen een door hem vast te stellen be zoldiging in dienst te nemen. Onder militaire oor logsslachtoffers worden daarbij verstaan zij, die na 11 April 1939 invalide zijn geworden en wier invaliditeit door de uitoefening van hun militairen dienst is veroorzaakt of verergerd, terwijl zij naar het oordeel van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken door hun invaliditeit geacht moeten worden achter te staan op de openbare arbeidsmarkt. Het is de bedoeling, dat de openbare lichamen aan de oorlogsslacht offers hun passenden arbeid verschaffen, doch ove rigens boven de bestaande personeelssterkte in dienst nemen. De uitvoering van het besluit zal niet mogen leiden tot het ontslag van werknemers die reeds bij de openbare lichamen in dienst zijn. De door den secretaris-generaal te nemen be slissingen worden voorbereid door een commissie van advies, waarin de verschillende hierbij betrok ken departementen zijn vertegenwoordigd. In af wachting van het formeel tot stand komen van het desbetreffende besluit worden door de commissie voorbereidende maatregelen getroffen. Het ligt in de bedoeling reeds thans aan de daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komende openbare lichamen een voorloopige verplichting op te leg gen, teneinde daarvoor in aanmerking komende oorlogsslachtoffers zoo spoedig mogelijk aan hun passenden arbeid te helpen. Men mag zich daarbij overtuigd houden, dat de openbare lichamen het een nationalen plicht zullen achten de volle mede werking in deze te verleenen, om op waardige wijze de tegenover de oorlogsslachtoffers bestaande eere schuld te voldoen. Dit kan niet moeilijk vallen, nu het aantal van hen gelukkig betrekkelijk slechts gering is. (ANP) s HANDEL IN TEXTIELPUNTEN ONTDEKT. Het A. N. P. meldt: Een uitgebreide frauduleuze handel In textielpunten is de politie te Dordrecht op het spoor gekomen. Het onderzoek leidde tot arrestatie van den distributieamfetenaar S., die bekende, vele nieuwe textiel- kaarten, die hij onder zijn berusting had, te hebben ont vreemd en aan derden te hebben verkocht en voorts vel len met opgeplakte textielpunten, die hij van winkeliers in ontvangst had genomen, weer aan andere winkeliers tegen betaling te hebben overgedragen. Twee winkeliers werden na deze bekentenis eveneens gearresteerd, benevens een aantal tusschenpersonen, die fle nieuwe textielkaarten van S hadden gekocht. De meesten hebben bekend, zich aan dezen ongeoorloofd.en handel te hebben schuldig gemaakt, De moord in de fietsenstalling. Welke klaqten kwamen na middernacht AMSTERDAM, 16 October. Het A.'N.P. meldt: Uit het voortgezette onderzoek inzake den moord in de rijwielstalling in de Corn. Anthonieszstraat is gebleken, dat in den bewusten nacht (Dinsdag op Woensdag J.l.) om half een nog een klant zijn fiets heeft afgegeven. De oude (later vermoorde) man, heeft daarbij tegen dien klant gezegd, dat hij nog niet naar bed kon, omdat hij nog een cliënt ver wachtte. De commissaris van politie van het bureau Leid- scheplein verzoekt daarom dengenen die in genoem den nacht na 12 uur' in de fietsenstalling zijn ge weest zich zoo spoedig mogelijk aan zijn bureau te melden. Waren die geprijsd moeten zijn Groot 'aantal overtredingen De Inspectie voor de Prijsbeheersching in het res sort Amsterdam schrijft: In de afgeloopen week heeft de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam niet minder dan vijftig handelaren en winkeliers veroordeeld wegens overtreding van het Prijsaanduldingsbesluit 1941. Sedert eenigen tijd wordt dp dit soort overtredin gen scherper gelet dan tevoren, terwijl bovendien de opgelegdeen nog op te leggen boeten hooger waren en hooger zullen zijn dan tot voor kort, om dat de Inspecteur zich op het standpunt plaatst, dat het niet aanbrengen van prijskaartjes of prijs lijsten, zooals dit in sommige branches ïs verplicht, als opzettelijke overtredingen^ van de overheidsvoor schriften moet worden beschouwd. Een ieder is ruimschoots in de gelegenheid ge weest van dit besluit kennis te nemen en de noo- dige maatregelen te treffen om het op te kunnen volgen. Verzachtende omstandigheden zijn er derhalve niet meer. Belanghebbenden knoopen zich dit goed in het 'Jt 1- r «fj: m I De ruim 70 jaar oude molen „De Leeuw" te Bathmen, een der mooiste steenen korenmolens in Nederland, is gerestaureerd en weder in dienst gesteld. (Pax-Holland-de Haan-c) Het'orgel in de Concertzaal te Haarlem Over een maand geheel hersteld Eenigen tijd geleden hebben we medegedeeld, dat het orgel in het Gemeentelijk Concertgebouw in revisie is. Het instrument wordt grondig nagekeken en waar noodig, hersteld. Intusschen nadert het werk thans zijn voltooiïng. Eigenlijk had men gedacht, vlugger op te schieten, maar met een ingewikkelde structuur als een orgel valt dat moeilijk vooruit te bepalen. Het kan ge beuren, zoo zeide ons de heer G. Robert, dat men met één pijp een paar uur bezig is en aan den an deren kant heeft men soms met een heel register niet veel langer tijd noodig. Daar komt bij, dat de electri- ficatie van het orgel geheel anders wordt, hetgeen natuurlijk eveneens tijd vordert. Over een maand echter zal het orgel in gebruik kunnen worden genomen. Op 20 November wordt het eerste concert gegeven van de reeds aange kondigde reeks en op dien datum zal het orgel offi cieel weer in dienst worden gesteld. Doch te voren zal men het orgel reeds kunnen hooren. Op 9 November voert Haarlem's Ge mengd Koor het oratorium „Messias" uit en bij déze gelegenheid zal het orgel bespeeld worden, al 3 de arbeid dan nog niet ten volle achter den rug. Oud-burgemeester van Staphorst overleden STAPHORST, 16 October. In het Diaconessen- huis te Meppel, waarin hij sedert enkele dagen ter verpleging was opgenomen, is heden op 81-jarigen leeftijd overleden de heer H. A. J. van Wijngaarden, oud-burgemeester van Staphorst. De heer Van Wijngaarden die 1 Augustus 1860 te Beverwijk ge boren werd, ving zijn ambtelijke loopbaan aan te Zeist. Vervolgens was hij eenigen jaren secretaris der gemeente Bunnik en Werkhoven, om in 1903 tot burgemeester van Staphorst te worden benoemd, welke functie hij tot 12. April 1938 is blijven ver vullen. Bij zijn aftreden stichtte de bevolking hem een monument, uit erkentelijkheid voor zijn ijver en in het belang van het dorp en zijn tradities. Uit de latere periode van het bestuur van den heer Van Wijngaarden zal men zich herinneren, dat hij een fotografeerverbod afkondigde voor den Zondag, toen gebleken was, dat toeristen het den kerk gangers lastig maakten met hun belangstelling voor de mooie Staphorster kleederdracht. Het provinciaal belang diende de heer van Wijn gaarden door zijn bestuurslidmaatschap van „Over- ijselsch Regt en Geschiedenis", de Overljselsche Waterleidingmaatschappij en' het Oversticht, en eenigen tijd lid der Provinciale Staten. VERDUISTEREN Van 18.42 tot 8.10 Maan 17 Oct. ondei 17.24,18 Oct. of> 5.03 's-GRAVENHAGE, 17 October. Het Rijkscommis sariaat deelt mede: Het Duitsche rijk strijdt voor de toekomst van Europa tegen de vijandelijke machten. Deze strijd eischt het onverbiddelijk neerslaan van alle pogin gen tot tegenwerking. De in het buitenland hun mis- dadigen arbeid verrichtende oorlogsophitsers, tot welke momenteel ook vroegere leidende Nederland sche persoonlijkheden behooren, hebben hun laatste hoop op den aanval der bolsjewieken tegen het Duit sche rijk gevestigd. Op misdadige wijze trachten zij de bewoners der onder de bescherming der Duitsche weermacht staan de gebieden tot sabotagehandelingen op te hitsen, om daardoor de kracht van het rijk in den huidigen strijd, die beslissend is over de toekomst der Euro- peesche cultuur en beschaving, te verzwakken. In het algemeen heeft de Nederlandsche bevol king haar bezonnenheid bewaard. Eenige onverant woordelijke, opgehitste en misleide elementen heb ben zich evenwel in den laa.tsten tijd ertoe laten verleiden om strafbare feiten te plegen, welke tot oogmerk hadden of aanleiding konden geven de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven, in het bijzonder de ongestoorde economische ontwikke-ling, de arbeidsyrede, de grondstoffen- en verzorgingspositio. der bevolking in gevaar te bren gen. Met betrekking tot den strijd, dien het Duit sche rijk voor een nieuw Europa tot de eindover winning voert, heeft de Rijkscommissaris maatrege len getroffen om alle dergelijke pogingen tot sa botage onverbiddelijk neer te slaan. Daardoor wordt de beteekenïs van de heden in werking getre den verordening no. 19-5-1941 betreffende het afweren van sabotagehandelingen gekenmerkt. TTij die een volgens de -, geldende rechtsvoorschriften strafbaar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft of wel aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven, wordt op grond van artikel 1 van deze verordening als saboteur met den dood ge straft. In de toekomst kan derhalve in alle gevallen de doodstraf worden uitgesproken, wanneer de daad naar haar uitwerking de openbare orde of de veilig heid van het openbare leven dermate in gevaar, brengt, dat de dader als algemeen gevaarlijke sabo teur beschouwd moet worden onverschillig of hierbij sprake is van bijv. Duitsch-vijandige hande lingen, van het vervaardigen of verspreiden van Duitsch-vijandige geschriften of andere Duitsch- vijandige voorwerpen, van strafbare benadeeling van de ongestoorde economische ontwikkeling, van de ver nietiging of beschadiging van belangrijke bedrijfs- installatïes of van inrichtingen of zaken, die bestemd zijn voor industrieele-, landbouw-, of verkeersdoelein- den. Hetzelfde geldt voor het in strijd met de voor schriften achterhouden van voorraden of de niet-af* levering van voorwerpen die tot algemeen gebruik die nen en waarvan de aflevering verplicht is en even zoo kan de oneconomische vernietiging of onbruik- baarmaking van dergelijke voorraden of voorwerpen, de overtreding van prijsvoorscbriften overmatige be voorrading (hamsteren), verboden slachtingen, zwarte handel, of ongeoorloofde handel in distributiebonnen en -kaarten, alsmede vervalsching daarvan, hei uit spreken der doodstraf ten gevolge hebben. Er zij uit drukkelijk op gewezen, dat deze opsorrfming niet vol ledig is, daar artikel 1 der verordening alle strafbare feiten omvat. De nieuwe verordening schept de ge legenheid om tegen ernstige delicten van alle soorten, voor zoover het sabotagedaden zijn, met de strengste straf op te treden, welke het strafrecht kent. Volgens de bepalingen der verordening kan de doodstraf niet alleen worden toegepast op den sabo teur zelf, maar eveneens op uitlokkers, mededaders en waarop in het bijzonder de aandacht geves tigd zij medeplichtigen. In de eerste plaats echter staat dengene. die ineenigerlei vorm tot sabotage uitlokt of aanspoort de doodstraf te wachten. Het maakt, ook geert verschil of eeh voltooid strafbaar feit of slechts een strafbare poging bestaat. Hierbij worden in het bijzonder ouders en opvoeders ge waarschuwd, dat krachtens de Duitsche, in het be zette Nederlandsche gebied toepasselijke voorschrif ten, ook tegen jeugdige personen boven de 16 jaar de doodstraf kan worden toegepast. Tot kennisneming* van sabotagehandelingen is de bij het Duitsche hooggerechtshof ingestelde bijzon dere «echtbank bij uitsluiting bevoegd, behoudens de bevoegdheden der krijgsraden of SS-rechtbanken volgens de algemeene voorschriften. De bijzondere rechtbank zal onmiddellijk in werking treden en volgens een zeer verkorte procedure werken. Tegen zijn vonnissen staan geen rechtsmiddelen open. De nieuwe verordening dient ter handhaving van rust en orde, van de ongestoorde binnenlandsche economische ontwikkeling, van de beveiliging dei- voedselpositie en van een rechtvaardige verdeeling der belangrijkste goederen. Zij dient daarom in de eerste plaats de belangen der vredelievende en. ar beidzame bevolking, die er recht op heeft onvoor waardelijk en onder alle omstandigheden tegen sa boteurs beschermd te worden. Foto's, prentbriefkaarten enz. Geen verzending naar België en bezet gebied s van Frankrijk ^s-GRAVENHAGE, 17 October (A.N.P.) Naar Bel gië en het bezette gebied van Frankrijk zijn niet meer ter verzending toegelaten afbeeldingen van welken aard ook (met uitzondering van personenfoto's in pas formaat), voor zoover deze afbeeldingen niet jn boe ken, tijdschriften, couranten en prospectussen zijn afgedrukt. Schaakproblemen, kruiswoordraadsels of andere raadselopgaven worden eveneens als afbeeldingen beschouwd. Prentbriefkaarten (ook geïllustreerde Kerst- en Nieuwjaarskaarten, gelukwenschkaarten, enz.) vallen eveneens onder dit verbod. DOODELIJK ONGEVAL. VLAARDINGEN, 16 October. Vanmorgen werd de 42-jarige kraanmachinist J. de Kok uit Vlaardin- gen, door het springen van den stoomafsluiter van een drijvende stoomkraan. liggende in de Vulcaan- haven alhier, zoodanig door de ontsnappende heete stoom getroffen, dat hij spoedig na het ongeval aan de gevolgen is overleden. De man Svas gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Daitsch weermachtsbericht Bomaanvallen op mondingsgebied van de Humber en aan de Engelsche Zuidoostkust. fHOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 October (D.N.B.). Het opperbevel der weer macht deelt mede: „In het Oosten wordt reeds op verscheidene plaatsen om de ongeveer 100 K.M. voor Moskou liggende buitenste verdedigingslinie der Sovjet hoofdstad gestreden. De belangrijke steden Kaluga en Kalinin, 160 K.M. ten Zuidwesten resp. ten Noordwesten van Moskou bevinden zich al dagen in onze handen. Zooals reeds in een extrabericht bekend is ge maakt nadert de dubbele slag van Brjansk en WJasma zijn einde. In den loop van Woens dag zijn'ook de strijdkrachten, die tan Noorden «an Brjansk zijn ingesloten, onder zeer zware, Bloedige verliezen van den tegenstander verplet terd. De zuivering van het boschgebied ten Zui den van Brjansk van de aldaar omsingelde over blijfselen der verslagen vijandelijke legers heeft iiog voortgang. De groote massa der Duitsche strijdkrachten, die hebben deelgenomen aan dezen geweldigen doorbraak- en omslngellngsslag, Is reeds vrijge komen voor de voortzetting van de operaties. Tot nog toe zijn 560.000 gevangenen bijeen gebracht en 888tanks en 4133 stukken geschut zijn buitgemaakt of vernietigd. In den strijd tegen Groot-Brlttaiinië hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 15 op 16 October voor den oorlog belangrijke installaties in het mondingsgebied van de Humber en aan de Engelsche Zuidoostkust gebombardeerd. Bij vluchten van Britsche toestellen naar de Duitsche Bocht en naar de bezette gebieden aan het Kanaal werden zonder eigen verliezen giste ren 20 vijandelijk^ vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afge loopen nacht in West-Duitschland een aantal brisant-» en brandbommen neergeworpen, die al leen schade aan huizen veroorzaakten. Drie Brit sche vliegtuigen werden neergeschoten. Het Britsche luchtwapen verloor in den tijd van S tot 14 October 85 vliegtuigen. In dienzelf den tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brit- tannië 10 eigen vliegtuigen verloren." Laatste haarden van verzet worden in straatgevechten uit den weg geruimd. Het D.N.B. meldt: Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft het volgende extra bericht uitgegeven: HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 October. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Volgens inededeeling van het Roemeensche hoofdkwartier zijn de troepen van het vierde Roemeensche leger Donderdag aangetreden voor den aanval op Odessa en door de laatste linies van verzet gebroken. Zij 'zijn 's middags Odessa binnengerukt. De bevolking ontving de Roemeensch-IJuitsche troepen met geestdrift." Het Roemeensche opperbevel heeft Donderdag een gelijkluidend legerberieht gepubliceerd, waaraan nog is toegevoegd dat de laatste haar den van verzet thans in straatgevechten worden opgeruimd. De plaatsvervangende minister-president Michael Antonescu heeft gisteravond in eèn radiotoespraak tot het Roemeensche volk de inneming van Odessa medegedeeld en o.a. nog het volgende verklaard: „Het resultaat vormt een roemrijk blad dat met het bloed van de Roemeensche soldaten werd geschre ven. Wij gedenken, zoo zeide Michael Antonescu, vol vertrouwen en dankbaarheid al diegenen die in den heiligen oorlog tegen het bolsjewisme ons de n-eugde en de trots der bevrijding gaven en den •oem van de Roemeensche natie voor de geschie denis hebben geboekstaafd". Antonescu besloot zijn toespraak met zegewenschen voor het Roemeensche leger, voor koning Michael, maarschalk Antonescu, op de bondgenooten en op het groote leger van Adolf Hitler. DUITSCHE PERS OVER DEN VAL DER STAD. i BERLIJN, 17 October. (D.N.B,) De inneming van Odessa wordt In de geheele pers beschouwd als een gebeurtenis van zeer groote beteekenis. De val van Odessa bekroont den dapperen strijd van h Roemeensche leger onder de verstandige lei ding, van maarschalk Antonescu", schrijft de „Völ- kische Beobachter". „De Sovjets hadden zich vast voorgenomen deze plaats te houden en pochten steeds weer dat Odessa „nooit" zou worden ingenomen. Zij verkondigden onlangs zelfs dat hun troepen den ring om de stad hadden verbroken en, dat zij contact had den gekregen met Boedjenny, een leugen, waarvan men natuurlijk na de vernietiging van de beide bols jewistische, legers aan de Zee van Azof niets meer hoorde Odessa behoorde tot de steden, waaruit de bolsjewistisch-plutocratische agitatie een toonbeeld van onoverwinnelijkheid maakten. Des te harder zal deze slag te Moskou en Londen zijn aangekomen". „Berliner Börsenzeitung" schrijft: „De militaire' prestatie van de Roemenen verdient lederen lof, want de inneming van steden welke door de bolsje wisten zeer taai verdedigd worden is in ieder geval een moeilijke militaire* taak. Nog niet lang geleden hebben de garnizoenen van Odessa en Tobroek hoog dravende telegrammen uitgewisseld waarin gezegd werd dat de door hen verdedigde vestingen nooit in handen van den vijand zouden vallen. Voorloopïg Is het met Odessa anders afgeloopen". „Deutsche Allgemeine Zeitung" verklaart: „Welke beteekenis stad en haven van Odessa voor de geheele strategische positie hebben, blijkt zoowel uit een blik op de kaart als uit de bolsjewistische aanduidingen, waarin zelfs nog de laatste dagen de nadruk w,erd gelegd dat Odessa tot lederen prijs gehouden moest worden Nog op denzelfden dag, waarop de Roeme nen voor een bestorming van Odessa stonden aange treden, werd de bevolking van Moskou gewezen op het voorbeeld van Odessa. De bevolking van Odessa heeft echter ook van haar kant een antwoord ge geven: Zij heeft de Roemeenseh-Duitsche troepen bij den intocht met geestdrift begroet". Be haven van Bardia wordt door soldaten van het Duitsche Afrika-corps en door Italiaansche troepen van de tot zinken gebrachte Britsche troepentransport schepen vrijgemaakt. .(OrbLs-Holland). Strenge straffen tegen oplichters geëischt Beloofde koffie èn thee of hout kwam niet. ■feèn oplichtersaffaire van grootsche allure heeft Donder dagmiddag de Haarlemsche Rechtbank gerulmen tijd bezig gehouden. De voornaamste rollen in dit drama werden ge speeld door een glasblazer, zijn vriend: een los werkman en een markiezenfabrlkant, a!)e drie uit Haarlem. De markiezenfabrlkant bevond zich Woensdag 18 Juni in een café in de Spaarnestad. Daar hij nog wat geld schuldig was aan den waard raakte hij met dezen Jn gesprek en toen vetheide hij dat hij nog wel wat hout gebruiken kon hetgeen gezien de tijdsomstandigheden niet' vreemd schijnt. In den hoek van het café zaten de glasblazer en zijn vriend en zooals het meer in een café gaat., ze mengden zich in het gesprek en vertelden tot groote vreugde van den markiezenfabrlkant dat ze wel aan hout wisten te komen, alleen, en hier komt het bekende ad dertje uit het gras: daarvoor was geld noodig. Men begaf zich ter bespreking nog even ln een zijgangetje van het café en daar werd overeengekomen dat de glasblazer en zijn vriend ieder f 50 zouden krijgen en de markiezen- fabrikant zijn hout. Zoo geschiedde. Tenminste met de f 50. Naderhand had de glasblazer echter alleen nog een f 100 van den markiezenfabrlkant gehad omdat-le 50 gulden eigenlijk wel wat weinig vond voor él het beloofde hout. De markiezenfabrlkant zou het hout den volgenden mor gen krijgen, doch wat-le kreeg was een telefoontje van den caféhouder dat zijn twee handelsrelaties in het café zaten maar nog 'ns f 100 moesten hebben omdat ze an ders het hout niet konden krijgen. En ziet- ook dit derde briefje van f 100 kwam ter tafel, alleen vroeg de markie zenfabrlkant of de beide heeren een contract wilden teekenen dat ze 300 gulden hadden ontvangen. Daartegen bestond geen bezwaar. -Maar tegen het leveren van hout schijnbaar wel. want het Is er nog niet. Maar dat kon ook niet. vertelde de glasblazer ter terechtzitting aan den president, want Ik heb met den markiezenfabrlkant nooit over hout doch overkoffie en thee onderhandeld. En omdat de boekhouder niet' mocht weten dat zijn baas clandestien koffie en thee kocht hebben we ln het contraat maar over hout gesproken De caféhouder had niet gehoord waarover werd ge sproken hout of koffie doch'een aanstaande zwager van den los-werkman (de vriend van den glasblazer) had eveneens aan den glasblazer f 100 gegeven omdat deze hem beloofd had koffie en thee te zullen leveren. Ook hij wachtte echter nog steeds, zbowel op de koffie als op de thee. Zijn aanstaande zwager had hem wel verteld, dat de glasblazer in Driehuis door de politie was aangehou den wegens het vervoeren van koffie en thee doch de politie ter plaatse wist bij informatie nergens van. De officier hechtte het meeste geloof aan de verklarin gen van den markiezenfabrlkant en vorderde tegen beide verdachten 2i/2 jaar gevartgenisstraf. De verdedigers mr. F. van Blerkom en mr. F. v. d. Goot achtten de oplichting in hout niet bewezen en vroegen vrijspraak subsidiair clementie. Uitspraak SO October. PRIJSVRAGEN DER UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM De senaat der universiteit van Amsterdam maakt bekend, dat de inzendingstermijn voor antwoorden op de medische prijsvraag over den mogelijken invloed door de kleine hersenen uitgeoefend op 'één of meer vegetatieve functies, uitgeschreven op 15 September 1940, wegens de moeilijkheid om proefdieren te ver krijgen, is verlengd tot 15 December 1941. Ijzerwaren en werktuigonderdeelen te duur verkocht Importeur met 30.000 beboet 's-GRAVENHAGE, 16 October. Een Friescha Coöperatie constateerde bij ontvangst van een zen ding onderdeelen van landbouwwerktuigen, dat aanzienlijk hoogere prijzen waren berekend dan voorheen. Zij verzocht de inspectie voor de prijsbe heersching te willen nagaan of deze prijzen bere kend mochten worden. Bij het ingestelde onder zoek bleek, dat de leverancier gebonden was aan een prijslijst van den importeur. Deze had niet alleen zijn voor den oorlog geïmporteerde werktuigonder deelen te duur verkocht, maar tevens groote hoe veelheden draad te duur verhandeld. Tijdenp het verhoor door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem beriep de importeur er zich op, dat hij ten deele gebonden was geweest aan de door zijn buitenlandsche leveranciers voor geschreven prijzen. De inspecteur stelde hier te genover. dat de Nederlandsche prijsvoorschriften altijd voorrang hebben. De importeur, die een groot bedrag onrechtmatig verdiend had, werd tot een boete van f 30.000 ver oordeeld. Tevens moet aan de F'riesche Landbouw coöperatie het teveel berekende worden terugbe taald,. (A.N.P.),

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1