VAriHOUTÉiïSKUriSTCRÊMe Vaat de Vaat en aam de IVas. lO&é-j emsmaikj^j/iucMr! DrP hilipp F ranz von Siebold, Italiaansch weermachtsbericht Verdedigingswerken van Tobroek gebombardeerd. Britsche duikboot in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. ROME, 16 October (Stefani). In zijn weer machtsbericht no, 501 maakt het Italiaansche op perbevel het volgende bekend: ..Noord-Afrika: aan het front van Tobroek echormutséllngen met den vijand welke gunstig .voor onze troepen verloopen. Gemechaniseerde vijandelijke strijdkrachten werden bestookt door het vuur van onze artillerie. Verdedigingswerken en barakken van de vesting Tobroek werden door onze luchtmacht gebombardeerd. Oost-Afrika: een onverwachtsche aanval op onze stellingen van 'de vesting Valng (Gondar) werd af geslagen en de vijand leed aanzienlijke verliezen, Afdeelingen van de vesting Culquabert verspreidden vijandelijke troepen en brachten hun zware ver liezen toe, toen zij probeerden onze wa-terreservoirs to naderen om deze te beschadigen. In de Middellandsche Zee werd een Britsche duikboot tot zinken gebracht dóór onze eenheden die jacht maken op onderzeeërs. De strijd om Leningrad. Bolsjewistische gevange nen uit den verdedigingsgordel rondom de stad worden binnengebracht. (Orbis-Holland) Operaties der Duitsche luchtmacht aan het Oostelijk front Zware branden in de haven van Moermansk Het D.N.B. meldt: Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben op 15 October en in den nacht van 15 op 16 October 33 bolsjewistische vliegtuigen in luchtgevechten vernietigd en 14 machines op den be- ganen grond vernield. Elf bolsjewistische toestellen werden door de Duitsche luchtdoelartillerie neerge schoten, zoodat de'Sovjets tezamen 58 machines ver loren. Tijdens de operaties tot zuivering van de Baltische eilanden hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op 15 October bolsjewistische batterijen en veldstellingen gebombardeerd en ernstig beschadigd. Voorts waren de Duitsche luchtaanvallen gericht op de havenwer ken van Moermansk- die door talrijke bommen ge troffen werden, zoodat zware branden ontstonden. Op de Moermansk-spoorlijn werden een rijdende trein en verscheidene stationsgebouwen door vol treffers van bommen volkomen verwoest. Nog steeds stroomen tienduizenden bolsjewistische gevangenen de Duitsche gevangenkampen bij Wjasma en Brjansk binn'gn Verscheidene bolsjewistische re gimenten infanterie zijn zoo zwaar verslagen dat nog slechts 20 of 30 manschappen zijn overgebleven. Een bonte mengeling van volken, Wit-Roethenen, Kozak ken. Kalmukken, Kaukasiërs en Siberiërs trekken langs de met puinhoopen bezaaide straten. Dit zijn de resten van het leger van Timösjenko. Wat REEMERS brengt, dat komt van pas. Wij kunnen U nu nog WAS- en AFWAS- MIDDELEN leveren ZONDER BON KRUISSTRAAT 35. (Adv. Ingez. Med.) Commanflowijzigingen in de Sovjet Unie Volgens berichten van het front uit Moskou heeft maarschalk Timosjenko, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, verschillende comman danten door andere vervangen. In enkele gevallen kwam het daarbij tot hevige conflicten. De afgezette commandanten maakten vooral aanmerking op de .slechte opleiding en uitrusting van de nieuwe ver vangingstroepen en klaagden er over dat Timosjenko hun na den terugtocht naar de stellingen voor Mos kou slechts Jonge ongeoefende manschappen zonder oorlogservaring had gezonden. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. p&ipcd2je Want Van Houtens Kunstcrème. geserveerd op pudding, vla of koHie(surrogaat) is nfet/ alleen een smakelijk geziekt, maar het maakt het gerecht of de drapk. waarop het wordt gebruikt, ook werkelijk smakelijker. - Het is r^et weinig moeite te bereiden. Hieronder olgt het recept, dat naulykeurig gevolgd dient te worden: De inhoud van 1 pakje op lossen in 5 eetlepels water. Vooral de klontjes fijnwrijven. Het papje tenminste 10 mi nuten rustig laten weken. Daarna opkloppen als slag room. Als de kunstcrème bijna stijf is, één eetlepel suiker (of meer naar smaaktoevoegen en nog even doorkloppen. (Adv. Ingez. Med.) Generaal Tojo kabinetsformateur TOKIO, 17 October. (D.N.B.) Generaal Tojo. de minister van oorlog in het afgetreden kabinet Konoje, is belast met de vorming van het nieuwe Japansche kabinet. Hij heeft de opdracht aanvaard STOCKHOLM. 16 October. Het Zweedsche telegraaf-agentschap heèft medegedeeld dat de Zweedsche gezant en de militaire attaché gister avond uit Moskou zijn vertrokken. Een gezan.t- schapsraad en het verdere personeel zijn achter gebleven. (D.N.B.) Van het Finsche front HELSINKI, 16 October. Officieel wordt be kend gemaakt dat Finsche troepen het plaatsje Po- rajarvi in Oost-Karelië, dat door de Sovjettroepen taai werd verdedigd, hebben ingenomen. Porajïrvi is een belangrijk kruispunt van wegen. Van hier uit leidt epn verbindingsweg naar het Westen tot de plaats Karhumaki aan het Onegameer. (D.N.B.) MAATREGELEN ÏN PRAAG. PRAAG, 16 October. (D.N.B.) Alle bewoners van twee stadswijken van Praag moeten op bevel der autoriteiten hun radio-ontvangtoestellen inleveren, waar werd vastgesteld, dat in de betreffende stads wijken een hevige anti-Duitsche activiteit heerschte en dat er een fluistercampagne werd gevoerd, welke klaarblijkelijk haar oorzaak vindt in het luisteren naar buitenlandsche radiozenders. Mr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zakten, tijdens zijn rede op de openingsöijeenkomst der tweede Winterhulp-actie voor geheel Nederland, welke Woensdagavond in Pulchri Studio te Den Haag is gehouden. Polygoon-Meyer Voor de groote straatcollecte van Winterhulp-Nederland, de eerste van dit winter seizoen, zijn de voorbereidingen in haar vollen omvang getroffen. Drukte op de expeditie van het W. H. N.-kantoor aan het Rokin te Amsterdam. (Pax-Holland-De Haan-m), Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van F. Wagner). 33. VoOfbereidseier 33. Tot s avonds laat over legden Barrabas en Hein met de garnaal wat hun te doen stond. Wapens hadden ze niet genoeg. Barrabas wilde zich een boog aan schaffen met een stel ster ke pijlen. Met dat wapen was hij volkomen .ver trouwd; hij was niet voor niets de eerste prijswin naar geworden in de wed strijd die gehouden was ter ere van de verjaardag van den koning der Rode Mieren! Verder zou Hein nog eens proberen of er geen list te bedenken viel. om het monster van z'n stuk te brengen, want zonder slimheid zouden ze 't zeker niet kunnen winnen, dat begreep Hein wel. En zo was de vol gende dag Barrabas druk bezig met het maken van een sterkerboog en een stel scherpe pijlen. Elke pijl. die a! was, werd gekeurd en afgeschoten, om te zien of hij wel volkomen voldeed. De snoeklag naast hem om iedere pijl terug te brengen naar Barrabas.. Want de snoek had zich gewonnen gegeven; Barrabas en Hein waren steeds vriendelijk en voorkomend voor hen? geweest, ondanks z'n stugge houding. En zo had hij z'n snoekentróts opzij gezet eri Hein had toen natuurlijk de strik van z'n bek weggenomen. Trouwens geen schubbetje oj zijn snoekenlichaam dacht er nog over. om de beide vrien- den in de steek te laten! En zo stonden ze de pijlen tt proberen,* toen er ineens een grote kwal kwam aandrijven Barrabas moest even wachten, tot 't ding voorbij maar in plaats, dat-le voorbij dreef, kwam-ie recht op Bar. rabas af en plotseling zag die. dat het Hein was, die zich in de kwal verstopt had. Na lang zoelcen-was Hein name lijk op het idee gekomen, een kwal als verniomrning te gebruiken en nu zag hij aan het gezicht van Barrabas wel, dat de vermomming goed was. 75 jaar geleden gestorven, DEN 18den October 1866, dus deze week juist 75 jaar geleden, overleed te München de Duit sche arts en onderzoeker dr, Philipp Franz Baltha- sar von Siebold, die zich groote verdienste heelt verworven wegens zijn belangrijken arbeid op botanisch en volkenkundig gebied. Bovendien, is Von Siebold's naam verbonden aan het feit dat het mede door zijn toedoen gelukte het Japansche rijk, dat tot ver in de eerste helft der 19de eeuw een streng gesloten gemeenschap was, voor den Wes terling en zijn wetenschappelijke studie te openen. Met Nederland heeft Von Siebold in nauwe relatie gestaan. Hij woonde een groot deel van zijn leven in Nederland en Nederlandsch Oost-Indië en bracht het tot generaal-majoor bij den generalen staf van het Indische leger. In 1842 werd hij hier te lande in den adelstand verheven met het predi- caat van jonkheer. In 1837 verwierf de. Nederjand- sche staat de beroemde verzamelingen van zijn Japansch museum te Leiden, dat een even groote vermaardheid genoot als zijn kweelcerij en proef tuin in dezelfde stad, waarin hij voor Europa vol komen onbekende boomen en planten tot wasdom wist te brengen. Von Siebold, die 17 Februari 1796 te Würzburg geboren werd en in 1829 tot doctor in de medicij nen promoveerede, werd al vroeg buiten de gren zen van zijn land gedreven door het verlangen de wereld te zien. Eenigen tijd vertoefde hij als lijf arts van Koning Willem I aan het Nederlandsche Hof, doch toen hem de functie van chirurgijn majoor bij het Nederlandsch Oost-Indische leger werd aangeboden liet hij deze gelegenheid niet voorbij gaan en vertrok hij nahr Java. Ook daar verbleef Von Siebold maar korten tijd, want op voorstel van gouverneur-generaal Van der Capel- len vergezelde hij in 1823 den Nederlandschen kolonel De Sturler naar diens commandopost op hc'. Japansche eiland Decima.,Hier begon Von Siebold met het uitoefenen van zijn medische praktijk, maar tegelijkertijd wierp hij zich met enthousiasme op de studie van de onbekende botanische wereld ter plaatse. Van zijn patiënten, die geleidelijk zijn vrienden werden, leerde hij de taal en tevens ge raakte hij op de hoogte niet vele bijzonderheden van het land. Reeds in 1824 «wist de jorige geleerde het klaar te spelen een theestruik naar Java te doen over brengen en niet lang daarna was men daar in staat volgens zijn aanwijzingen uit zaad jonge theeplan- ten te winnen. Met recht mag Von Siebold dus be schouwd worden ajs de vader van de theeplantin gen op Java. Toen Von Siebold in 1826 met het bestuur der Nederlandsche factorij te Tokio vertoefde ter hul diging van den rijksbestuurder, greep hij deze ge legenheid dankbaar aan om zijn kennis en verzame lingen van het eilandenrijk uit te breiden. Daarin slaagde hij, maar vruchteloos bleven aanvankelijk zijn pogingen om door te dringen in de geheimen dèr Japansche geografie'. De autoriteiten bleken niet van zin hem daarover iets te onthullen. Toch gelukte het Von Siebold, die inmiddels een kring van Japansche medici, aardrijkskundigen en bota nici om zich verzameld had en groote vermaardheid als arts had verworven, kaarten van het land in handen te krijgen. Het gebeurde lekte echter uit, er volgde zelfs een proces tegen Von Siebold die, hangende het onderzoek, op Decima geïnterneerd werd. Daar zette hij met behulp van Japansche vrienden zijn botanischen arbeid voort. Zoo kweekte hij in een tuintje tal van planten op een rotspartij, welke hij later naar zijn buiten „Nippon" bij Leiden overbracht. Ook gingen Von Siebold's geogra fische gegevens niet verloren, want vóór de in beslagneming van het kaartenmateriaal had hij nog kans gezien daarvan copieën te vervaardiger^. Het proces tegen den geleerde had intusschen zijn beloop en de uitspraak luidde tenslotte: ver banning uit het Japansche gebied. Von Siebold ver trok riaar Nederland, vestigde zich te Leiden en stichtte daar met zijn uit Japan meegebrachte en reeds vroeger gezonden ethnografische verzame lingen een museum. Tevens verschafte hij zich den r.oodigen grond voor het aanleggen van een kwee- keriï en een proeftuin. Von Siebold kweekte hierin floraliën die Europa voordien nog. nimmer aan schouwd had. Chrysantemum, pioen, tal van Ja pansche leliesoorten, maar ook grootere gewassen en boomen werden door zijn toedoen in het Westen geïntroduceerd. Tegelijkertijd bleef Von Siébold in contact met zijn vrienden op Decima die zijn collecties voortdurend van aanvullingen voorzagen. Het overbrengen van deze verzamelingen van Von Siebold is zoowel voor de wetenschap als voor den handel van de grootste beteekenis geblekfen en het is dan ook begrijpelijk dat dit feit in 1932, na honderd jaar. on waardige wijze te Leiden herdacht is. Hiertoe had de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in dat jaar het initiatief genomen. GELIJK in den aanheb reeds werd gezegd is het mede aan Von' Siebold te danken dat Ja pan. voor de Westersche wetenschap opengesteld werd. Dit kon geschieden toen in Japan de oude denkbeelden over boord waren gezet en een nieuwe Eartij was gevormd, waarvan de leiders tot de evriende kringen van Von Siebold behoorden. In zijn later leven in 1859 maakte Von Siebold' een tweede reis naar Japan, waar hem een hartelijke ontvangst door zijn vrienden wachtte Hij hervatte daar zijn medische praktijk. Onder de verbeterde omstandigheden was het hem mogelijk een nieuwe belangrijke verzameling op ethnogra- fisch gebied aan te leggen. Tot zijn teleurstelling werd deze collectie, toen hij in 1861 naar Batavia teruggekeerd was, niet door Nederland aangekocht. Zij werd later het eigendom van de Beiersche regee- rihg. die de belangwekkende collectie te München een plaats toekende. Hier wijde Von Siebold de laatste jaren van zijn arbeidzaam en vruchtbaar leven aan de ordening van zijn nieuwe weten schappelijke schatten. H. V. Voor do Nederlandsche ambulance j-GRAVENHAGE. 17 October 1041. (A.NJL) De Nederlandsche ambulance werd dezer dagen ver rast met een gift van ongeveer duizend gulden. „Er komt binnenkort nog veel meer bij", zoo zei men. „dit is nog 'maar het begin." De gelden, waar het hier om ging. werden bijeen gebracht door de arbeiders, werkzaam op een der vliegvelden in ons land. Vrijwillig hebben deze man nen besloten Iedere week een uur over te wer ken, het loon dat daarmede verdiend wordt, staat men af aan de Nederlandsche ambulance. De verschillende firma's, aannemers-bedrijven, enz., die hier werken uitvoeren, hebben hun mede werking volledig ter beschikking gesteld en zoo kon hier een schitterend resultaat worden bereikt. Déze arbeiders hebben begrepen, dat ook hun steun aan het menschlievende werk der Nederland sche ambulance noodzakelijk was. Zij hebben hun veektaak verlengd om zoodoende een geldelljken steun aan de^ambulance^ te kunnen geven. Dat zijn mannen uit één stukl En gij lezer, hebt ge nog steeds niet kunnen be sluiten Stel tocli niet telkens uit! Neem een voorbeeld aan deze arbeiders! Stort vandaag nog uw bijdrage op girorekening 8760—0 NEDERLANDSCHE A MBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. (Adv. Ingez. Med.) Collecte Nederlandsche Roode Kruis op 25 October „In tijd van nood helpt het Roode Kruis helpt gij thans het Roode Kruis" Opleiding van helpers en helpsters De secretaris-generaal van het departement v„„ Justitie heeft aan het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis toestemming verleend tot het houden van een openbare straat- en huisinzameling van geld op Zaterdag 25 October in alle gemeenten in Nederland, zulks ter bevordering van het bestaans- doel van hel Nederlandsche Roode Kruis. Welk is dit „bestaansdocl" van Hei; Nederlandsche Roode Kruis? In het algemeen, volgens art. 3 der Statuten dit: „Geboren te midden van oorlógsleed, gedreven door naastenliefde, stelt het Roode Kruis 'zich ten doel,.zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog de menschheid te dienen door hulp te verlee- nen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoe venden en door mede te werken aan alle maatregelen, waardoor menschelijk leed kan worden voorkomen en verzacht". Voor een groote categorie Nederlanders, burgers zoowel als militairen, vervult het Nederlandsche Roode Kruis de rol van helper in den nood. In oor logstijd verleende het Nederlandsche Roode Kruis hulp aan zieken en gewonden. Ook- thans nog staan de helpers en helpsters geneed en bereid om bij calamiteiten hulp te verschaffen.' Daartoe worden nog steeds honderden vrouwen en meisjes opgeleid, om als helpsters van het Roode Kruis, onder leiding van artsen en gediplomeerde verpleegsters hulpdiensten te bewijzen bij de verpleging. Daartoe worden nog voort durend honderden helpers, leden der transportcolon nes, opgeleid en geoefend in het verleenen van eerste hulp en het transporteeren van zieken en gewonden. Het spreekt vanzelf dat met deze opleiding, zoowel als met de talrijke andere takken van dienst men denke aan de verpleging van herstellende gewonden in „Kareol", de Roode Kruis-correspondentie met het buitenland, den pakketlendienst voor krijgsgevange nen en geïnterneerden, den bloedtransfusiedienst, de Hulpposten langs de wegen, enz. groote bedragen in geld gemoeid.zijn. Vandaar het beroep op het Ne derlandsche volk om de collecte voor het Nederland sche Roode Kruis te steunen. „In tijd van nood helpt het Roode Kruis u. Helpt gij thans het Roode Kruis". HERDENKING KERKHERVORMING. Het bestuur van de afdeellng Haarlem en Om streken van- de Evangelische Maatschappij heeft besloten ter gelegenheid van de herdenking der Kerkhervorming Zaterdag 25 October een bijeen komst te houden in de Remonstrantsche kerk, waarin als spreker zal optreden dr. L. D. Terlaak Poot. Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage en voorheen hier ter stede. Mej; het oog op de ver duistering vangt de bijeenkomst om half vijf aan. ALS DE EERSTE JEUGD VOORBIJ IS Dan krijgt ge pijntjes hier en klachten daar. Dat is dan in heel veel gevallen een kwestie van on zuiver bloed. Heel onschuldig in aanvang, kan dat leiden tot ernstiger dingen. Een goede remedie tegen onzuiver bloed en de pijnlijke gevolgen daarvan, is de dagelijksche dosis Kruschen Salts. Een wonder, die heilzame werking van de beroem de zes minerale zouten waaruit Kruschen wordt samengesteld. NDoor de aansporende werking van Kruschen gaat het bloed weer krachtiger stroo men, onzuiverheden die anders Rhenmatische nijnen veroorzaken, die zich vastzetten in spieren en gewrichten, die oorzaak zijn van ongezonde dikte, worden afgevoerd langs natuurlijken weg. In Uw eigen belang, moet ge Kruschen nemen. En begin er liever vandaag mee dan morgen! Kruschen Salts het oude beproefde recept sinds 1889 bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree - Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) Bezet gebied - nieuw offensief - ten' aanval. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Gircï: S7600 's-Gravenhage Radio io JstoQxamma ZATERDAG 18 OCTOBER 194L HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. B 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Garmofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 John Kristel en zijn orkest, soliste en gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Melodisten en solist. 3.00 Gramqfoonmuziek. 3.20 Romancers. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4/20 Zang met piano. 5 05 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nietrws-, economische en beursberichten. 5.80 Gramofoon muziek. 5.35 Duitsche taalcursus. 6.00 Gramofofcnmuziek. 6.15 Het kwartier van dep arbeid. 6.30 Utrechtsch Madri gaalkoor en gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Bonte avond. 9.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uit zending: Dutch News Reel. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Lichte muziek (opn.). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gra mofoonmuziek. 1.10 Ensemble Bandi Balogh. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Stedelijk orkest van Maastricht. 2.45 Causerie: en de muziek". 3.00 Stedelijk orkest van Maastricht Amusementsorkest, solist en Klaver Drie. 4.45 Voor de binnenschippers. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Cyclus: „In een nieuw licht bezien". (Voorbereid door dé N. S. B 6.15 Klaas van Beeck cn zijn orkest. 6.45 Voor den boer. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Pfanosoli. 7.45 Reportage. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.25 Nederlandsch Kamerorkest (opn.). 8 45 Causerie: „Amsterdam als openluchtmuseum". 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10—10.15 Avondwijdinjt.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2