Buziau in Haarlem. AGENDA LANGS DE STRAAT. Avondgang. In den Klokkenwinkel. TOBIAS Puzzlerabriek Eigenaardigheden •IAARL. DAGBLAD, Zaterdag 18 Oct. 1941 Vrije dag voor amusements musici. De Maandag aangewezen •s-GRAVENHAGE, 17 October (A.N.P.) De Voor- "htingsdienst van het departement van Sociale zaken hrijft: Krachtens een in de Ned. Staatscourant van Vrijdag gekondigd besluit van den secretaris-generaal van >t departement van Sociale Zaken zullen de musici, e dans- en amusementsmuziek voortbrengen, van November a.s. af in het genot Worden gesteld van ■n wekelijkschen rustdag, als hoedanig de Maandag aangewezen. De regeling is aldus, dat het aan de usici verboden zal zijn dan muziek van dezen aard maken, terwijl ook tegen exploitanten van inrich- ngen en leiders van samenkomsten zal kunnen wor- n opgetreden indien zij overtredingen zouden toe ten, die bestraft kunnen worden met hechtenis van n hoogste 1 maand of een geldboete van ten hoog- e f 300. Van het verbod zijn uitgezonderd: uitvoeringen voor dio-uitzendingen, mechanische reproducties van uziek en het maken van muziek op den openbaren eg. Voorts vallen nog buiten het verbod muziek- tvoeringen in inrichtingen van onderwijs, die niet s dans-instituten en dansgelegenheden kunnen wor- »n beschouwd, alsmede muziek-uitvoeringen in be aten gezelschappen van niet meer dan 20 personen. ieneens onder het voorbehoud, dat deze gezelschap- >n geen dans-instituten of dansgelegenheden mogen Op den tweeden Paaschdag, den tweeden Pinkster- g, Nieuwjaar en op een der Kerstdagen is het ver- ld niet van kracht, telkens wènneer deze dagen op n Maandag vallen. Tot goed begrip van een en ander moge dienen, dat kestconcerten, uitvoeringen door solisten enz., die iver het karakter van kunstuiting dragen en dus et in café's, restaurants e.d worden gegeven, uiter- rd buiten de werkingssfeer van deze verbodsbepa- igen liggen. In dit besluit van den secretaris-generaal is ten- otte voorzien in de mogelijkheid tot het verleenen in ontheffing van het verbod. Met de behandeling in aanvragen hiertoe zijn belast de districtshoofden >r arbeidsinspectie. Slechts, wanneer het gezelschap- ;n betreft, die in meer dan één district optreden, ient vergunning bij den directeur-generaal van den rbeid te worden gevraagd. Ten aanzien van dansinstituten, gevestigd in een Igen gebouw, waarin geen verlof A of B geldt, zal s overgangsmaatregel tot het einde van de loopende irsussen in het algemeen op aanvrage ontheffing orden verleend. JUBILEUM MEJ. H. A. M. HOES. Donderdag 23 October hoopt mejuffrouw H. A. M. oes, Wouwermanstraat 50, den dag te herdenken, dat j I2V2 jaar geleden bij de familie C. M. de Ridder, errit van Heesstraat 6, in dienst trad. Het is eigenlijk Buziau in „Sprookjesland", maar it sprookjesland is dan tot en met Zondag in het incertgebouw in Haarlem te vinden en daar kun- >n we blij om zijn. Want Buziau is nog steeds luziau en dat zegt eigenlijk alles. Want zonder de- m komiek is deze revue, die eigenlijk geen revue leer is en daarom ook zeer terecht „schouwspel" iet, toch eigenlijk als een tomaat zonder zout. Wel irdig om te zien, maar wat flauw. Wij zijn door film op het gebied van groote show-vertooningen ió verwend, dat men werkelijk met iets heel bij- mders moet komen om nog te boeien. En zóó bij- l&nder is het schouwspel van mevr. Bouwmeester- randbergen, hoe geslaagd overigens ook, toch niet. '[aar dan komt Buziau. Reeds direct bij den epiloog an de vertooning ,,'t Vrouwtje van Stavoren" is Ij op zijn best. Zonder eenig uiterlijk effect vertelt gij over sprookjes en over menschen en hij doet dat Meesterlijk. Ook in de scène als „eenzame vrouw" n eigenlijk in al de tafereelen waarin hij voor- bmt bereikt hij, dank zij zijn talenten, een pogte, die alleen hij bereiken kan. Het is kostelijk het is iets dat men in ons land maar één keer in et jaar ziet en daarom niet wil missen. |De overige bezetting staat zeker ook op een hoog 'jeil en vooral de zang van Rita Georg komt in de yrookjesachtige omlijsting van het Bouwmeester- ïhouwspel volkomen tot haar recht, ij De balletten waren weer prachtig en toch niet te ompeus, maar toch.laten we het nog één keer ■eggenzonder Buus wordt het wat eentonig. alische danseres La Ninon en vele anderen werkten jlen tezamen mede aan het welslagen van dezen jvond. Het was een echte „Buus"-avond en dus. ïn volledig succes! B. Korsten Centrale Verwarming AUTOM. OLIE- KOLENSTOOKINR. N.V. Mij. „HOLSTER" overveen Adr. Stooplaan 35, Telefoon Haarlem 15597 SANITAIRE INSTALLATIES (Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 18 OCTOBER. Gemeentelijk Concertgeb.: Bouwmeester-revue Sprookjesland", 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Proces met gesloten deu- :n", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Heisses Blut", 2.30, 6.30 en 8.45 ir. Palace: „Gescheiden op stap". 2, 6.30 en 8.45 ur. Rembrandt Theater: „Prima Donna", 2.30, 6.30 1 8.45 uur. Moviac Theater: Doorloopende voorstellingen 2—23 uur. Frans Halsmuseum: Gi-oepstentoonstelling „Kunst ons Doel", 104 uur. ZONDAG 19 OCTOBER. Rembrandt Theater: „Bali, het eiland der emonen", v.m. 11.30 uur. Palace: „Het kind van de rekening", v.m. 11.30 ir. Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstelling, 2 ir. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Muisje" door et Nederlandsch Tooneel, 7.30 uur. Gemeentelijk Concertgeb.: Bouwmeester-revue Sprookjesland", 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Proces met gesloten deu- en", 1.30, 3.45 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Heisses Blut", 1.30, 3.45, 630 en .45 uur. Palace: „Gescheiden op stap", 1.30, 3.45, 6.30 en .45 uur. Rembrandt Theater: „Prima Donna", 1.30, 3.45, 30 en 8.45 uur. Moviac Theater: Doorloopende voorstellingen 1.3023 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: voorstellingen an „Jopie Slim en Dikkie Bigmans", 2 en 4 uur. Gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85: propa- anda-middag Ned. Stichting voor buitenkerkelijke eligie, 3 uur. MAANDAG 20 OCTOBER. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en les avonds. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst jij ons Doel", 104 uur. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des ivonds acht tot des morgens acht uur (ook op londag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat .1. Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. AVObfTlFRETH |H HET DONKER. MEMEER ÓELDEMTHUYS DIE" EEN "BIERTJE 1M 2'JIN STAM CAFE HEEFT CEDUO'NKEN "DEMfVT ER HARD OYÊR EÊ-M BLAJüW LAMBJE TE KOOPEft. door P. v. d. HEM. Teraardebestelling Carel van Hees Onder zeer groote belangstelling is Vrijdagmiddag op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Carel van Hees, oud-acteur en oud-directeur van den Stadsschouwburg te Haarlem. Op de begraafplaats waren o.m. aanwezig de heeren F. Primo, hoofd van de Afdee- ling Theater en Dans van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten en W. J. Wiers van dat Departe ment. mr. Th. A. Wesstra, secretaris der gemeente Haar lem, de heer J. A. A. Ochtman, directeur van het Gemeen telijk Gasbedrijf, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud lid der Eerste Kamer, de heer G. D. Gratama. directeur van het Frans Hals Museum, de heer J. B. Schuil namens het Ned. Tooneelverbond, de heeren Pb. A. Deinum en Herman Deinum respectievelijk directeur van het Ge meentelijk Concertgebouw en van den Stadsschouwburg, de heer C. J. v. d. Broek, commandant van de Haarlem- sche Brandweer, de auteur Henk Bakker, de acteur Hein Harms, vertegenwoordigers van dilettantentooneelvereeni- glngen en de heer H. Smits, oud-directeur van den Jans schouwburg. In het mausoleum werd allereerst gesproken door Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. „Wij staan thans, .aldus spr., bij het stofelijk overschot van een braaf man die nu al 8 jaar geleden officieel afscheid van de gemeente nam toen hij zijn functie neerlegde. Levendig staat mij nog voor den geest de tijd dat van Hees een levende en actief aandeel nam aan het gemeentelijk leven van Haar lem. De overledene heeft zich steeds een voortreffelijk hoofdambtenaar getoond. Hij heeft zijn werk zoo voor treffelijk verstaan omdat hij in zijn hart zoo'n goed mensch was." De acteur Hein Harms herinnerde eraan, dat nu weer een van de oude garde is heengegaan. Een woord van waardeering en een woord van dank wilde spr. als vriend en als collega thans nog uitspreken. Als kunstenaar onder scheidde van Hees zich door de groote liefde waarmee hij zich vaak aan kleine rollen wijdde waardoor juist zoo'n prachtig artistiek geheel kon worden verkregen. Als mensch en als kunstenaar zal hij bij ons in dankbare herinnering blijven. Als goed vriend sprak ook de heer J. B. Schuil een woord ten afscheid. Wel heel onverwachts, aldus spr. is van Hees van ons heengegaan. Hij was niet iemand, die zich met behulp van zijn ellebogen ten koste van anderen carrière wist te maken. Zijn kunst heeft hij tot het laatst van zijn leven lief gehad: zijn werk heeft hij altijd zeer consciëntieus gedaan. Als schouwburgdirecteur heeft hij de sympathie van zeer velen verworven. Een zeer bemin nelijk, trouw, rechtschapen en door en door fatsoenlijk mensch is van ons heengegaan, doch zijn herinnering zullen wij bewaren. Aan de groeve heeft Ds. W. R M. Noordhoff nog een kort woord gesproken waarna een zoon van den over ledene, de heer Adri van Hees, voor de belangstelling aan>zijn vader, die alleen maar vrienden en geen vijanden had, betoond, dank zegde. TER AARDE BESTELD. Vrijdagmiddag twee uur werd op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. R. Goudfrooy, slachtoffer van den En- gelschen bomaanval, die eenige dagen geleden te Haar lem heeft plaats gehad. Onder de aanwezigen waren o.m de heer S. L. A. Plekker, burgemeester van Haarlem: Jhr. J. J. F. Sandberg, vertegenwoordigend het College van Secretarissen-Generaal te 's Gravenhage; Dr. A. Groeneveldt, bestuursraad der provincie Noord-Holland, waarnemende commissaris der provincie; de heer T. C. R. Smit, vakleider der afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Vereeniging voor Luchtbescherming. Een schat van bloemen, waaronder een palmtak van het gemeentebestuur van Haarlem en een krans van den blok- bewoners, dekte de baar. Op uitdrukkelijk verlangen van de familie werd aan de groeve niet gesproken. UITGESLOTEN SLAGERS. 's GRAVENHAGE 17 October. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening In Oorlogstijd deelt mede, dat we derom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frau duleuze slatfitlngen, voor geruimen tijd van het verkrij gen van eep toewijzing van vee en vleesch door de Ne- derlandsche Veehouderij centrale zijn uitgesloten. Het zijn de slagers: fa. Rijlaax-sdam—Maas, Waverstraat 69, Amsterdam; G. van Diepen, Dorpsstraat 275, Wormer; J. A. Scholtes, Bezuidenhoutscheweg 167 a, 's Gravenhage; B. J. Mol. Nunspeetlaan 234, 's Gravenhage; J. C. van Nu- nen, A 141, Eersel; A. C. M. Cornelisse, Kloosterstraat 58, Oosterhout; C. P. Broeders, Laanstraat 2, Oosterhout; G. W. Berends, D 181, Plischert (gem. Epe); P. Korver, St. Annastraat 21, Alkmaar; N. C. Nielen, Dorpsstraat 500, Assendelft; Gebr. Van Onselen, Kerkstraat 18, Bussum; C. Zwaan, Keern 161, Hoorn; H. C. Wirken, D 68 a, Bavel; Wed. G. Looman Jr., Hoogstraat 26, Montfoort; Jan Prin- zen, Nootweg D 86, Loosdrecht en J. Sluis, No. 369, Lopik. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt. (A. N. P.) DE DAME DIE NIET KAN TRAMMEN. De drie dames betreden met den stereotypen glim lach, waarmede tal van menschen een tram of een bus, vooral een bus, binnen komen (wat zou toch de oorzaak van dien eigenaardigen, verontschuldi genden glimlach zijn? zou hij verband houden met den Hollandschen aard?) een Amsterdamsche tram en gaan naast elkaar zitten. Het zijn een moeder, een dochter en laten we aannemen: een logée. Moeder en dochter, naast elkaar gezeten, raken dadelijk in druk gesprek gewikkeld over prijzen, punten en wat dies meer zij. De logée blijkt wat stiller aangelegd en luistert toe of kijkt naar buiten. Daar komt de conducteur. Hij kijkt de oudste dame vragend aan en zegt: „asjeblief". De dame opent haar tasch, zoekt geruimen tijd. Daarop laat zij een kaartje zien en vraagt: „Is dit hier geldig?" „Neen", antwoordt de conducteur. „Dit is een over stapje van lijn 13. En dit is lijn 13. U kunt niet van lijn 13 op lijn 13 overstappen!'" „Och nee, natuurlijk niet!" geeft de dame dadelijk toe. „Ik zit te suffen! Dit kaartje moet ik dadelijk op een andere lijn gebruiken, ^eeft u maar drie over stapjes!" De dochter buigt zich nu naar haar moeder over, zoekt mee in de tasch en geeft haar wat geld. In- tusschen zegt ze op gedempten toon: „Doet u toch niet zoo raar! Rie en ik hébben immers al overstap jes!" Hetgeen haar een zenuwachtig-afwerenden duw van den elleboog harer moeder bezorgt. De dochter wordt nu echt boos en zegt hard op: „Weest u toch niet zoo eigenwijs! Onze overstapjes heb ik hier. U moet voor u zelf alleen een gewone nemen!" De moeder krijgt een kleur en zegt nu, schutterig- verlegen: „O ja, da's waar ook! Een gewone, conduc teur!" De conducteur, die maar even den afloop van het debat heeft afgewacht, voert nu de gewijzigde be stelling uit, ontvangt 11 centen en controleert dan de overstapjes, die de dochter hem overhandigt. Als hij verder gaat, blijven moeder en dochter van elkaar afgekeerd zitten. „Da's toch zóó gek!" fluistert de dochter de logé in. „Moeder kan heelemaal niet trammen. Ze is in de tram altijd in de war en haalt gewone kaartjes en overstapjes door elkaar!" De logé zegt: „Och?" en glimlacht beleefd en ver gevensgezind. Na een tijd van zwijgen tracht de dochter het ijs te breken: „U met uw drie overstapjes! Dat u nou niet begreep, dat u alleen maar een kaartje noodig had!" „Nou ja", antwoordt de moeder. „Nou begrijp ik het wel. Maar dat gegoochel ook met die kaartjes. Voortaan doe jij het maar!" „Maar het is toch zoo makkelijk!" houdt de dochter vol. En zij geeft een proeve van tramopvoeding: „U hebt nu nog dat overstapje van lijn 13. Daar stapt u zoo meteen mee over op de andere tram. En wij hadden ook nog elk een overstapje. Dat hebben we nu hier gebruikt. Dan had u toch niets anders noo dig dan een gewone voor deze tram! 't Is doodeen voudig!" Maar de moeder vindt de kaartjes-puzzle blijkbaar zoo eenvoudig niet. Zij kijkt nog altijd 'n beetje boos en is nog niet op haar verhaal. J. C. E. BIJKSSTRMTWEG 12 laEfOON 16658 HAARLEM-NOORD (Adv. IngezMed.) Buitenkomend even wennen Voor je iets kunt onderkennen, Starend turen naar omhoog Met een haast onmachtig oog, Dan de eerste vage passen, Soms al dadelijk door plassen, Met de eerste diepe zucht Smorend in de zwarte lucht: Telkens stilstaand om te zoeken Naar de flauw vermoede hoeken Die je in het donker niet Of slechts in gedachten ziet In een zigzag route dwalen Bijna botsend tegen palen, Pijnlijk stooten met een voet, Als je een trottoir ontmoet, Dankbaar voor een fietsend paartje Langs je rijdend op een haartje. Maar dat als het verder rijdt, Even licht voor je verspreidt.... Al wat donker, kil en nat is, Windrig onbehaaglijk, dat is Avond, herfst en donkre maan, Als je laat op straat moet gaan. Noteering Oude Boekensnuf, Gierstraat 69 Nrd. Holl. oudheden, v. Arkel, 8 dinf 27.50 Onze Gouden Eeuw, dr. Muller, 3 dlnf 15. Leven v. o. Voorouders, de Roever, 6 dln. f 18. Phaenomenologie d. Geistes, Hegel,f 9. Egyptian Mummies, Smith a. Dawsonf 18. Zaansche Volkstaal, dr. Boekenoogen.f 12. Die Kunst d. XIX. Jhrhs., dr. Lübke f 6.25 (Adv. Ingez. Med.) Eens ging ik een nieuw horloge koopen, omdat het oude een duik had genomen in een der tallooze bin nenwateren, die ons vaderland rijk is, en vond in den klokkenwinkel twee klanten voor mij. Dit noopte tot aandachtige beschouwing der omgeving en daarbij moest wel sterk opvallen, dat van al die klokken en wekkers aan wanden en op richels en toonbank er geen twee hetzelfde tijdstip aanwezen. Sommige stonden stil maar een groot aantal liep en nam al loopende een loopje met Chronos, met Vader Tijd. De tallooze horloges wezen ook alle verschil lende tijden aan, maar die hadden tenminste een excuus: zij stonden stil. Toen ik gedurende eenige minuten de verzame ling bezichtigd had kon ik mij niet meer herinneren hoe laat het was. Ik werd er lichtelijk duizelig van. Een klokkenwinkel heeft mij altijd tot bescheiden heid gestemd, want nergens wordt de broze mensch er zoozeer aan herinnerd dat zijn leven kort is en de onverbiddelijke voortschrijdende Tijd hem mee neemt naar het onvermijdelijk einde. Waarop de overweging volgt, welk een nietig stofje in het heelal hij toch eigenlijk is. Maar nu kwam een twee de aansporing tot nederigheid mij bevangen. Het schoot mij namelijk te binnen hoeveel er wel hapert aan des menschen beheersching van de techniek, (waarop vooral de Westerling zoo hoogmoedig pleegt te zijn) als zooveel eeuwen na de uitvinding van het uurwerk zelfs de deskundige handelaar in uurwer ken er nog niet in slaagt, ze ook maar bij eenige be nadering gelijk te laten loopen in zijn winkel. Na tuurlijk zou hij dit graag willen bereiken. Ieder die iets te verkoopen heeft presenteert zijn artikel in den gunstigst mogelijken vorm. Is het een voedings middel, dan zorgt hij dat het smakelijk uiterlijk in het volle licht komt en de weldadige geur zijn win kel vervult. Is het een automobiel, dan let hij erop dat de sierlijkheid en de snelle stroomlijn op hun voordeeligst aan den dag treden. Is het een meubel stuk, dan plaatst hij het op dusdanige wijze in een gansche kamer-inrichting dat het daarmee harmo- niëert en dat een vaas bloemen en zelfs vurig-rood papier in een haard de schoonheid, gezelligheid en verkwikkende warmte van het Oost West Thuis Best helpen suggereeren. Dus moeten een klok en een horloge in de eerste plaats hun getrouwe gebonden heid aan Vader Tijd toonen en, als zij in een winkel in massa verschijnen, hun eendracht te dien op zichte bewijzen. Het schijnt niet uitvoerbaar te zijn. In den klokkenwinkel waar ik mij bevond kon dat zelfs een blinde niet ontgaan, want tijdens mijn vijf minuten wachten liep een wekker triomfantelijk af op half acht hij werd door den winkelier met een boos gebaar, alsof hij zijn blaffenden hond bestrafte, stopgezet tinkelde een Zwitsersch gevalletje liefe lijk vier uur en sloeg een Friesche stoeltjesklok sta tig mijn etenstijd, zoodat ik onwillekeurig schrok en op mijn leegen pols keek. Men kijkt vaak op zijn leegen pols als men pas zijn horloge verloren heeft. Toen ik aan de beurt was werden mij verschei dene armbandhorloges voorgelegd. Ik koos er een uit en vroeg den prijs. Toen die mij gezegd was vroeg ik twijfelend: „Loopt het gelijk?" De winkelier scheen verontwaardigd over mijn twijfel. Hij sprak over het beste Zwitsersche merk, deszelfs wereldreputatie en garanties. Ik keek om mij heen en maakte hem mijn bezwaren kenbaar. Hij haalde de schouders op en zei dat het niet anders kon. Ofschoon hij hoffelijk bleef en den klant blijk baar als koning erkende er was en is ook nog geen distributie van klokken en horloges kon ik wel merken dat hij mijn bezwaar heel dwaas vond. Ik lichtte ^et toe, maar dat baatte weinig. Ik stelde hem voor alles stil te laten staan op hetzelfde uur, maar hij antwoordde dat de klanten daar niets om zouden geven, dat er bovendien veel getik in zijn winkel moest zijn en dat het voor de klokken beter was, te loopen: volgens welke tijdrekening dan ook. Ik kocht zijn horloge en bezit het nu al eenigen tijd. Het is inderdaad goed en het loopt bijna gelijk. Let wel: bijna gelijk. Meer mag men ook niet ver gen, al is de uitvinding van het uurwerk al eeuwen oud. Maar werpt dit alles toch niet een eenigszins eigenaardig licht op de technische wonderen die de Menschheid verwezenlijkt heeft? En om nu te be sluiten met een paar huiselijke vragen: Hebben de klokken en horloges bij u thuis allemaal wel eens een dag precies gelijk geloopen? Hebt u wel eens iemand ontmoet die dat thuis bereikt had? Ik niet. En toch zijn het maar zoo weinig uurwerken. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het cand.ex. rechten de heeren: dr. E. W. Beth P. Kuyper en W. J. Bos. Bevorderd tot doctor in geneeskunde, op proefschrift getiteld: „Over manifeste maagdarmbloedin gen": J. B. Stolte, geb. te s Gravenhage. Geslaagd voor doet. ex. rechten: S. J. S. Tresling; voor cand.ex. Engel- sche taal en letteren: mej. M. Hendriksen en voor cand.ex. theologie: C. F. Brüsewitz en D. E. W. Siccama. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het cand.ex. rechten de heer A. B. van Hengel te Aerdenhout. APOTHEKERS ADSISTENTENEXAMEN. Geslaagd mej. M. Muller te Drlehuis-Velsen. MACHINISTEN-EXAMEN. Ananas.... VISITEKAARTJES-PUZZLE In de namen en adressen van deze heeren zijd hun beroepen verborgen. Welke zijn deze beroepen? R. R. KAPEL GOES. R. M. STIJN UDEN. N. BUWA ROLDE. CIJFERRAADSEL. In bovenstaande figuur de getallen van 6 tot en met 17 zoodanig in te vullen, dat de som der getallen op elke rechte lijn en de twee gebogen lijnen (A-B-C-D en K-L-M-D) steeds 42 bedraagt. De E staat „los" ten opzichte van de andere ge tallen. LEESBIBLIOTHEEK van goede Boeken Ruim 10.000 deelen V. Wickevoort- Crommelinstraat 53 zw. Hoek Ambachtstraat, Haarlem-Noord (Adv. Ingez. Med.) in Haarlem en omgeving: Boerderij van Aelbertsberg. (foto de Haas.) Wanneer we langs hotel „Zomerzorg" de Zomer- zorgerlaan te Boemendaal afloopen, komen we, waar de laan naar links buigt, aan een boerderij die algemeen wordt aangeduid als de boerderij van Aelbertsberg.. Wij staan hier op historischen grond, de plek waarop vroeger Aelbertsberg gevonden word. Eenige jaren geleden werd nabij deze boerderij een schuurtje gevonden waarin kelders waren die aangemerkt werden als restanten van het oude kasteel. Aelbertsberg is gesticht door gravin Petronella van Saksen, de vrouw van graaf Floris II in het begin van de 12de eeuw. In tegenstelling met Brede- rode, dat, naar velen veronderstellen, voor de ver dediging van Haarlem gebouwd ls, zal dit kasteel wel als een „lusthof" bedoeld zijn. Petronella was een vrome vrouw en zij heeft daarom Aelbertsberg genoemd naar een toentertijd bekende christenpre diker, St. Adelbert, die zich veel in Kennemerland ophield. Toch werd het kasteel langzamerhand voor oor logsdoeleinden gebruikt. Floris had nl. drie zonen; Dirk, Floris de Zwarte en Simon. Dirk werd zijn opvolger, maar Floris de Zwarte wilde ook zijn deel hebben nl. West-Friesland. Hij kreeg het niet, maar de West-Friezen wilden zich toch niet aan Dirk onderwerpen. Ze riepen Floris te hulp. Eerst werd Alkmaar veroverd en steeds afzakkende kwa men ze aan Aelbertsberg, dat zo verwoestten. Het werd echter weer herbouwd en latere graven verble ven er vaak. Het slot had ook wel een mooie lig ging aan de voet van de duinen en vlak bij do bosschen, waar naar hartelust' gejaagd kon worden. Een tijd lang gaat alles goed.In 1204 breekt er echter een strijd uit om de heerschappij tusschen Graaf Willem I en Graaf van Loon. In dezen strijd wordt het kasteel door den laatste andermaal ver woest. Graaf Willem wint den strijd en laat het kasteel weer herbouwen. Het is waarschijnlijk, dat nu eerst begonnen wordt met den bouw van een steenen kasteel. De laatste graaf, die er zoo nu en dan gewoond heeft, was Jan I, die in 1299 kinderloos stierf. Het landgoed blijft nu nog gedurende eeuwen in handen van afstammelingen van Floris IV. Maar de een breekt wat af, de ander laat wat bijbouwen en een derde gaat veranderen en zoodoende blijft er van het oorspronkelijke kasteel niet veel meer over. In 1706 wordt het beschreven als een samenstel van oud en nieuw. In 1730 is er alleen nog maar een boerenwpning over. Dit is misschien dezelfde, die er nog is. In 1746 tenslotte worden de laatste ruïnes afgebroken. Ook is toen het kapelletje ver dwenen, dat Petronella had laten bouwen voor godsdienstig gebruik. Liefdadigheid is een oud-vaderlandsche deugd, ons volk heeft deze deugd steeds be tracht. Moge het er ook thans van door drongen blijven, dat geven zaliger is dan ont vangen". Mr. dr. R. II. baron de Vos van Steenwijk Gironummer van de WHN: 5553.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5