Castella - Kerkconcert. Aardig Speelgoed van Weert - Anegang 46 AGENDA „onbereikbare plaatsen" Sonatenmiddag. Muisje. Knie reflex. Fransche Modellen HAARL. DAGBLAD, Maandag 20 Oct. 1241 JCunst en £ettecenj MUZIEK. Het Praeludium en de Fuga in g. kl, t., waarmee de organist Albert de Klerk Zaterdagnamiddag het; concert in de Bakenesserkerk begon, wordt gere kend tot de in een vroege periode van Bach's schep penden arbeid ontstane orgelwerken. Het zuiver virtuoze, in navolging van Frescobaldi en Buxtehu- de is er nog sterk in vertegenwoordigd: wat de lange reeks als een moduleerende sequens dalende ge broken accoorden betreft zonder eenige diepere be- teekenis. Maar in het begin yan het Praeludium en in de Fuga zit merg en pit. We hoorden onlangs De Klerk dit werk op het groote orgel in de oude St.- Bavo vertolken. Het veel kleinere instrument in de Bakenesserkerk bezit uiteraard minder hulpbronnen; de correctheid van het spel was echter dezelfde en nu zelfs nog beter waarneembaar. Mozart's Fantasie in f. kl. t. heeft een heel an dore afkomst. Het is een van de drie werken, die Mo zart „für eine Orgelwalze", dus voor den cylinder van een zelfspelend z.g. orchestrion schreef. Maar Mozart's genie verloochende zich ook ten aanzien van een zoo mechanische bestemming als deze niet. Het werd een majestueuze inleiding, een mees terlijk gebóuwde fuga, een moduleerend interlu dium, een liefelijke canzona, eindigend met een ge- ijkten cadens, een hernieuwde intrede van het fuga thema, nu'als dubbelfuga en een trije peroratie. Als no. 59.4 van Köchefs catalogus behoort het tot de werken uit Mozart's laatste levensjaren; de koene modulaties wijzen mede daarop. ^e organist speelde beide composities zeer gaaf, eenvoudig en mooi. Even mooi waren zijn bege leidingen, bescheiden en fijn geregistreerd. Het moet hem ook een aangename taak geweest zijn. De twee stukken van Const. Öuygens den vermaarden dichter en diplomaat uit Vondel's tijd zijn ern stige, diepgevoelde muziek; de breede melodiek van Handel's „Care Selve" bekoort ons nog immer; een Duet van Bach, een Lied van Mozart zijn pure schoonheid: Cornelius „Erlösè uns" is somber doch. treffend en het d,uet „Seigneur, vous paraissez" van César Franck ontsluit een azuren hemel, waar din zich slechts engelenstemmen doen hooren. Dit is suggestie. De reëele stemmen waren men- schelijlce Menschelijk werk is nu eenmaal onvol maakt. Maar Hélène Ludolph en Luc. Louman be- heerschen de techniek in hooge mate en belden hebben muzikaal sentiment en intelligentie genoeg om waardige interprestaties te geven. In het laat ste duet werd de zang, vooral die van den baryton, zelfs extatisch. Waarlijk, de aard der werken en de hoedanigheid der vertolkingen hadden een veel tal rijker auditorium verdiend, dan aanwezig was. K. DE JONG. Concert in de Ned. Herv. Kerk te Overveen Een keurig programma van antieke meesters der vocale kunst, maar ook van de hyper-modernen; een frisch zingend vrouwenkoor; twee zangsolisten; een organiste, die de aandacht gevangen houdt: men zou dus zeggen, dat er alle reden is om een geheel gevuld kerkgebouw te verwachten. Om de toegangsprijzen behoefde niemand weg te blijven. Welnu, men concerteerde weer voor bijna leege banken! De organiste Charlotte Hulshoff begon het programma met een stemmig orgelstuk van Louis Marchand; het hinderde weinig dat zij daarmee chro nologisch de oude Italiaansche Passiemuziek vooruit liep, een muziek die men nooit te hooren krijgt, maar die het aanhooren waard is, om de openhartige wijze, waarop de onbekende componist op de manier der oude Gregorianen zijn kinderlijke emoties uit. Opk in deze Passiemuziek was er het samengaan van het sentiment der woorden, half Italiaansch, half Pro- venpaalsch, met den stijl der monodie. Natuurlijk is hier nog het karakter der oude kerktoonsoorten on gerept bewaard: het eerste deel myxolydisch, het derde Dorisch. Van dit laatste gaf op treffende wijze de altsoliste mej. Annie Michielsen het karakter weer. Zij hoedde zich met haar fraaie, donkere altstem te recht voor effecten, die de pure sfeer van tekst en van muziek zouden schaden. En ook de koren (die hier nog eenstemmig zijn) namen deze „op den adem gezongen" muziek met groote reserve. De blijde jubel van het inleidend „Christo nato" vond in het blanke zingen der sopraanzangeres Eline Hemrica een gelukkige representante. Alie Michielsen leidde het geheel met vaste hand en kan met haar schare zangeressen met voldoening op haar werk terugzien. De koren van Josquin des Prés en Orlando di Lasso, Clemens von Popa, zoo goed als die der modernen: Charles Koechlïn en André Caplet ademden een frisschen geest, zoo goed als het „Jubilate" van Alie Michielsen, die in 'dit werkje welbewust de platgetreden paden uit den weg gaat. In de vocalises bij Koechlin werkte het minder fraai, overal de a te laten voorafgaan door en dui* delijk hoorbare n, die den glottisslag moest voor komen. Oprechte bewondering vroeg ook de organiste voor haar hoogst kunstvaardige voordracht van Hendrik Andriessen's ..Sonata da Chiesa"; bewondering, die reeds gerechtvaardigd wordt door de wijze, waarop de gloed dezer muziek is weergegeven met de uiter aard beperkte middelen waarover dit soort kerkorgel beschikt. Inmiddels heeft Charlotte Hulshoff ons dezen mid dag het orgel van zijn allerbesten kant doen kennen. G. J. KALT. voor de Baby (Adv. Ingez. Med.) Heden: MAANDAG 20 OCTOBER. Frans Hals Theater: „Proces met gesloten deu ren", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theatpr: „Heisses Blut", 2.30, 6.30 en 8.45 üur. Palace: „Gescheiden op stap". 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Prima Donna", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac Theater: Doorloópende voorstellingen 1223 uur. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst zii ons Doel", 10'4 uur. DINSDAG 21 OCTOBER. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. Alléén „Castella" tandpasta reinigt de kleine holten van het gebit (de „onbereikbare plaatsen") door middel van duizenden actieve schnimbelletjes ichuintende TANDPASTA 'USE De eenige tandpasta met PERLDON Weer zoo'n goed oJpBEUM^N-product! (Adv. Ingez. Med.) De violiste Renate Zwaardemaker en de pianist Johan Otten concerteerden Zondagnamiddag in de goed bezette kleine zaal van het Gem. Concertgebouw „Concerteerden": ook in vele duo-sonates zit een on miskenbare concerteerende factor, ondanks alle nood zakelijke harmonische samenwerking. De finale van Mozart's Sonate K. V. 526 stelt minstens even hooge eischen aan de virtuositeit als diens Concerto's. En in Bach's Sonates voor klavier en viool strijden de drie obligate stemmen schi'er voortdurend om den voor rang.. Een dezer Sonates die in A gr. t. speelden zij als begin van den middag. Een wonderbaarlijke contra? puntische kunst, eanoniseh en fugatisch toont Bach in dit werk doch nimmer dringt die zich zóó op, dat zij den gang van het geheel of de werking der melodie stoort. Met Otten's Bachspel maakten we op een- der Frans Hals-Museum-concerten kennis; het was ook in de Sonate met viool consciëntieus en correct, al hoewel hier en daar wat te zwaar van toon tegen over de viool. Men bedenke dat deze werken voor clavecin en viool geschreven zijn. De violiste speelde zuiver en warm zonder we'ekelijkheid. Dit deed zij ook in het Andante van Mozart's Sonate, een unicum in zijn soort, met het plechtig in octaven schrijdende thema, dat telkens terugkeert. Doch de snelle hoofd- deelen zijn, op een paar episodes na, louter bewege lijkheid en levenslust. Ook in dit werk was het kla vier soms wat te luid; wat meer soepelheid in toon en voordracht had de goede' indrukken nog kunnen versterken. Iri de vertolking der Sonate van Debussy zat die soepelheid wèl. Het grillig-fantastische karakter dezer muziek kwam prachtig tot zijn recht; het samenspel was uitstekend, tot in de kleinste nuance toe Een enkele maal, in het Intermède,. schijnt het fantasti sche voor het drastische, ironisch^, plaats te maken. En dit laatste schijnt in de Suife van Strawinsky hoofdzaak. „Naar thema's, fragmenten en stukken van „Pergolesi" heet het in den titel. Doch met moderne verfstreken bedekt, wat de harmonieën betreft en erg opgesierd met. flageolet-, sourdine-, sul sol- en andere effecten. Amusant, doch na Debussy erg grof, vooral de Tarantella. De Introüuzione is een vlotte marsch; de variaties der Gavotte zijn niet eens meer neo klassiek te noemen, het Minuetto is plomp, de Finale, die even aan het „Ronde des Lutïns" van Bazzini doet denken, even fratzerig als dit vioolstuk. Toch wel amusant en zeker effectvol. Maar na Bach, Mo- ,zart en Debussy zou wel een waardiger afsluiting ge past hebben. K. DE JONG. Hef Nederlandsch Tooneel. In de rol van Muisje in het gelijknamige blijspel van Pailleron heeft indertijd Else Mauhs bij Het Rotterdamsch Tooneelgézelschap gedebuteerd. Gis teren dee<^ onze stadgenoote. Elize Hoömans, die in Juni eindexamen voor de tooneelschool heeft ge daan, het te Haarlem in dezelfde rol en het doet mij genoegen te kunnen schrijven, dat ook dit debuut zeer gelukkig was. Elize Hoomans speelde „Muisje" jong, natuurlijk, overtuigend en lief; zij was ingénue, zooals de rol het eischte en zij heeft de stampvolle zaal het was.een abonnementsvoorstelling zoo wel door haar jeugd als haar ongekunsteld spel on middellijk veroverd. Een mooi, veelbelovend succes voor deze jonge actrice, waarmee wij haar hartelijk gelukwenschen. Pailleron is het meest'bekend geworden door zijn ,,De Wereld, waarin men zich verveelt". „Muisje" dateert van iets lateren datum het werd voor het eerst gespeeld in 1887 maar het maakt een oude ren indruk. Deze geschiedenis van het jonge meisje, dat door haar onbevangenheid de liefde van den 18 jaren ouderen markies Max de Simiers wint, on danks alle moeite, die twee kokette vrouwen doen om hem te veroveren, is eigenlijk voor dezen tijd wel 'n beetje vieux jeu. Het doet in zijn tegenstelling van natuur en onnatuur wel wat erg opzettelijk aan en wij kunnen in de figuur van Max de Simiers moeilijk zooals het programma schrijft het type van den grand amoureux zien. De schrijvers uit dien tijd der „emplooien" voorzagen hun perso nen wat al te duidelijk van een bepaald etiket; de twee kokette vrouwen, de nobele Clotilde en vooral de ingénue zijn er de bewijzen van. De regisseur -Defresne heel t ook wel gevoeld dat dit blijspel niet meer geheel van dezen tijd is en liet h'et daarom spelen in de costuurns van 1887. Dit gaf aan de opvoering een zekere bekoring. Ook heeft hij de tegenstelling van onnatuur en natuur sterk in de vertooning geaccentueerd; van de pnnatuur naar mijn meening zelfs wat al te sterk. Hermine de Sa- gance.ven Pépa Rimbaut waren, zooals zij werden gespeéTa door Tilly Périn-Bouwmeester en Jose phine van Gasteren wel wat erg gechargeerd en na derden daarom Hermine de Sagancey vooral de caricatuur. Elise Hoomans kreeg het om deze reden niet zoo erg moeilijk om de overwinning op deze twee dwaze schepselen te behalen. Aline Markus speelde gevoelig de nobele Clotilde, vooral in het eerste bedrijf, toen er dramatisch niet zoo veel van haar werd verlangd als in de laatste acte. Lize van de Poll-Hamakers' had als mevrouw de Moisand niet in uitersten te vervallen en voldeed dan ook in deze rol. De veel omstreden Markies is de eenige mannen rol in dit blijspel. Henry Eerens speelde hem met distinctie en inet een soms wat onnoodige reserve. Er was een hartelijk applaus, dat duidelijk uitging naar de jeugdige debutante, die bloemen ontving. J. B. SCHUIL EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Technische Hoogeschool voor het cand. ex. werktuigk. ingenieur de heer C J. F. Bek kers, te Heemstede; geslaagd voor het cand. ex. scheepsbouwkundig ingenieur de heer G. Veldhuijzen, te Haarlem Steunt de Nederlandsche Ambulance De Nederlandsche ambulance behoeft ook uw steun, want zij wil zijn een expeditie, die gedragen wordt door het geheele Nederlandsche volk. Zij wil zijn een hulpactie voor gewonde strijders en getroffen burgers in het Oosten. Zij heeft een menschllevende taak te verrichten, waarmede zij de eer van ons land zal hooghouden. Nederlander, uw taak. uw plicht is het, deze actie te steunen, want nog nooit is Nederland afzijdig gebleven als het er om ging, in nood verkeerende mcnschen te steunen. Stort daarom uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. fEen New-Yorksch reclameman heeft honderd, mooie meisjes geëngageerd, die in bussen en trams gezeten, op haar knieën reclameteksten van ver schillende firma's vertoonen) Knieën met reclameteksten. Stel u dat eens even voor, Dat is wel het «allergekste Dat ik sedért tijden hoor. Allergekst, en bovendien kan Het paradoxaler niet, Dat men er geen been in zien kan En er toch slechts been in ziet. Mooie meisjes, korte rokken In de bus en in de tram. En dan .(trouwens veilig) gokken Op belangstelling van „hem" i Koop een das van deez' of gene En uw hoed bij die of die, Dan bent u weer op de beenen Door reclame op de knie. Kon ik dit niet presenteeren Als iets echt Amerikaansch, Dan zoudt u vast protesteeren: Dit is mij wat al te Spaansch. „De reclame op de knieën" Vind ik niet zoo'n fraai symbool, Maar met zulke fantasieën Maakt Amerika geen school. Hier werd zooiets vast verboden, Daar duurt het misschien maar kort, Als de onweerstaanbre mode Weder „lange rokken" wor.dt. Mooie meisjesknieën vinden Heusch bij mij ook sympathie v Maar dat is iets anders, vrinden Dan zoo'n nieuw soort Circus Knie. HAARLEM Ontvangen Cxpasility (Adv. Ingez. Med.) £aatsie Betichten Indische stemmen over het nieuwe Japansche kabinet BATAVIA 20 October (A. N. P.) De Nederlandsch- Indische dagbladen geven commentaar op de samenstel ling van de nieuwe Japansche regeering. Zoo schrijft o.a. de „Java-bode", dat de nieuwe premier Tojo, een van de meest uitgesproken voorstanders is van een actieve Ja pansche politiek. Het blad betoogt verder dat de moei lijkheden, waarin Sovjet Husland thans verkeert, in Japan beschouwd worden als Japan's beste kans om zijn aarts vijand in Azië.te verslaan en dan een zeer ernstig begin te maken met de uitvoering der expansieplanncn. De vor ming van een militair kabinet, aldus besluit de Java-bode, de eerste stap op den weg der uitvoering. Het Nieuws van den Dag neemt de eventueele houding .an Amerika in beschouwing, wanneer Japan Sovjet- Rusland zou aanvallen. Het blad meent dat er geen enkele zekerheid omtrent die houding bestaat. Het is in de eerste plaats zaak, zoo eindigt het „Nieuws van den Dag", onze eigen positie zoo sterk mogelijk te maken. Voorts schrijft het „Nieuws van den Dag" o.a. nog het volgende: Het lijdt geen twijfel of de kansen voor den aanval op Siberië zijn inderdaad schoon. Het is zeker, zoo gaat het blad verder, dat de Russen een deel van hun strijdmach ten en vooral een deel van hun luchtmacht van het Oosten naar het Westen hebben overgebracht. Japan staat er dus gunstiger voor dan een tijd geleden, toen het ernstige reden had een sterke Russische strijdmacht aan de grenzen van- Mandsjoekwo te vreezen. Elk oogenblik kan de beslissing vallen, zoo besluit het „Nieuws van den Dag". Het gevaar nadert zoowel voor Rusland als vqor de Vereenigde democratieën. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging hield Zondagmor gen een z.g. vogeltrek-excursie Het was dus vroeg opstaan voor de vogelliefhebbers, die met Jan P. Strijbos te S uur de duinen van de Amst. Waterlei ding introkken om zoo mogelijk leis van den trek waar te nemen. De storm van den afgelóopen nacht zal wel spelbreker geweest, zijn, want van den trek viel niet veel te bespeuren; enkele groepen kraaien en kauwtjes, wat vinken en lijsters kwamen over. In een luw plekje achter „Schuil en rust" za- ggn we nog koperwieken en meesjes. Een reiger en een paar eenden werden nog waargenomen, maar groot was de oogst toch niet. De wandeling door het mooie terrein onder een prachtig bewolkte lucht, waar de zon door kwam stralen, loonde echter reeds voldoende de moeite. •Het blad begint te verkleuren tot de mooie herfst tinten, eglantier en kardinaalsmuts prijken met hun vruchten. De laatste bloeide trouwens nog, even als vele andere planten, w.o. zelfs nog een enkel duinroosje. NATIONALE JEUGDSTORM. Zaterdagmiddag was de streek Haarlem en Om streken van den Natlonalen Jeugdstorm op de Doe^ len te Haarlem bijeengekomen voor de installatie van een aantal jongmaats tot stormers en stormsters. Nadat de troep zich op de binnenplaats in carré had opgesteld onder leiding van den streekleider Op- perhopman R. C. de Jong werd het woord ge voerd door den Gewestelijk leider Banheer J. Hoff man, die de jongelui wees op hetgqen van een storm- ster en een stormer verwacht wordt in de N. J. S., waarna de installatie plaats had. Twee jongmaats, een jongen en een meisje traden daartoe voor de meeuvvenvlag en legden de belofte af. Na deze plechtigheid, die door een aantal belang stellenden werd bijgewoond, sprak de heer A. H. van der Hqffst, districtsleider van het district 14 der N.S.B. en bood den Nat. Jeugdstorm te Haarlem namens de ouderen een zestal Geuzen- trommel? aan. Hierna werd een korte marsch door Haarlem gemaakt, tijdens welke od de Groote Markt v het kader gedefileerd werd. „DE MACHT VAN HET KLEINE". Zondag is in de Nieuwe Kerk te Haarlem ter gelegenheid van het 25-jarif bestaan van de ver eeniging „De macht van het kleine" een bijzondere dienst gehouden, geleid door dr. E. Emmen, die een predikatie hield naar aanleiding van Matth. vers 40 tot einde. Spr. betoogde dat de Christelijke barmhartigheid een bijzonder karakter draagt. Zij is er in opdracht van Christus, den Heer der Kerk. Christus heeft de kerk gesteld in dienst van de barmhartigheid. Verder zeida spr. het als een axioma te beschou wen, dat de Christelijke beloovigen, als zijnde Heel natuurlijk, door hun geloof bereid zijn de Christelijke barmhartigheid met de 'daad te steunen. Door hen Is in de laatste 100 jaar veel Christelijke arbeid in Nederland verricht. Diacoon H. M. Haveman deed mededeelingen om trent het werk der Christelijke vereeniging tot ver pleging van lijders aan vallende ziekten, waaruit bleek, dat het werk dezer vereeniging en de verple ging in haar inrichtingen rijk gezegend wordt. O.m. deelde hij mede, dat de kansen tqt genezing van de patiënten gestegen zijn tot 40 pet. Tenslotte uitte hij* den wensch dat het aantal contribuanten en collectanten mag worden vermeer derd. Veel arbeid staat te wachten. In het besef, dat verpleging voor lijders aan vallende ziekten den vollen steun der menschen waard is, wordt in vast vertrouwen de toekomst te gemoet gezien, besloot spr. Diacoon Jac. Lagas (bas) en Piet Halsema (orgel) verleenden muzikale medewerking. MOSSELCONSERVENFABRIEK GEOPEND. Zaterdagmiddag werd te Krabbendijlce onder groote belangstelling de mosselconservenfabriek van de N.V. Mollusken geopend. Het bedrijf za' dezen winter aan 150 tot 300 personen werk verschaffen. Vereeniging ,,Oost en West" De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ver eeniging „Oost én West" hield 'Zaterdagmiddag een bijeenkomst in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Waarschijnlijk door het slechte weer was de opkomst van belangstel lenden gering. De voorzitter, de heer P. C. Woudsma drukte daarover op deze eerste bijeenkomst in het nieuwe werkjaar zijn teleurstelling uit. Intusschen verheugde het hem, dat hij zooveel bekende gezich ten uit de onderwijskringen zag, waarin hij het be wijs zag, dat de onderwijzers gelukkig veel belang-> stelling voor hun beroep in Indië koesteren. Spreker herinnerde aan het groote succes van de excursie, die de afdeeling een paar weken geleden naar het Koloniaal Instituut te Amsterdam gemaakt heeft, en verleende daarna het woord aan den heer C. H. W. van der Ven, oud-schoolhoofd in Nederlandsch- Indië, die een lezing hield over het onderwerp: „Lief en leed van het schoolkind in Indië". De heer Van der Ven noemde het verheugend, dat men ook in Haarlem het geestelijk en cultureel werk, dat in Indië verricht wordt, waardeert. Hij gaf eerst eenige bijzonderheden van de verschillende cultu ren aldaar en zei, dat een Engelschman eens gezegd heeft, dat Java de best bestuurde provincie ter wereld is, „en dit zegt de Engelschman niet gauw", zei spreker. Komende op zijn onderwerp, merkte de heer Van der Ven op/ dat op de Hollandsch- Indische school aan de kinderen der Bataks, Javanen, Soendaneezen, Madoereezen enz. behalve de in- landsche, ook de Nederlandsche taal wordt onder wezen. In de eerste drie jaar komt alleen de Ma le ische taal aan de beurt, waarbij ook enkele lessen ri de Nederlandsche ti~l worden gegeven. In de vierde klas krijgen de kinderen minder les-uren in het Maleisch tot aan het zevende leerjaar toe; dan bedraagt het nog slechts één uur per week. In diezelfde periode stijgt echter het aanttal les-uren in het Nederlandsch. Als de kinderen de zevende klas hebben verlaten, hebben ze alle vakken in'het Nederlandsch gehad; dan staat voor hen de weg naar de Mulo open. Het aantal jongens is'grooter, dan dat van de meis jes; ze komen in den regel- op zevenjarigen leef tijd op school en kunnen dan natuurlijk alleen hun inlandsche taal spreken. Het vaststellen van den leeftijd der kinderen geeft aan het onderwij zend personeel wel eens moeilijkheden, omdat de bewijsstukken dikwijls zoek zijn; vele Tcinderen willen ook graag voor ouder worden aangezien, dan ze in werkelijkheid zijn. Heel vaak wordt dan ook de hulp van dokters ingeroepen, die wel mid delen weten om den leeftijd te taxeeren. In Indië bestaat geen leerplichtwet; toch. gaan de kinderen graag naar school. In de scholen heerscht altijd een voorbeeldige rust; de kinderen der Batakkers, die een masker dragen, voelen veel voor humor; dat kan men het best constateeren als ze onder eikaar zijn. Frappant is het, te zien hoe" groot de eerbied dér inlandsche kinderen voor de ouderen is; ook kunnen zij mooi zingen, vooral de jongens van on geveer vijftien jaar, want die hebben een mooie, diepe stem. De leermiddelen zijn altijd voldoende, zelfs in crisisjaren en ook wordt er heel goed op de hygiëne gelet. Het gebeurt echter nogal eens dat kinderen, die hun vacantie in de kampongs hebben doorgebracht, versclfijnselen van schurft vertoonen, als ze weer terug komen. Natuurlijk worden ze dan goed onderhanden genomen; het zal hun dan niet voor de tweede maal 'overkomen, want ze schamen zich er voor. Goede leermiddelen zijn o.a. ook gramofoops bij de spreekles, vertoonen van tooneelstukjes en poppenkast en tenslotte het laten maken van opstelletjes. De inlandsche kinderen hebben veel begrip van wis-, natuur- en aardrijkskunde en van.... schaken. Toen dr. Euwe een tournée door Indië maakte, speelde hij tegen een Batakker remise en verloor zelfs een partij. Nadat de heer Van der Ven een en ander over het doel van het- Indische Jeugdcentrum had medegedeeld, vertoonde hij eenige mooie lichtbeel den. die het gesproken woord uitstekend verdui delijkten. De voorzitter dankte hem voor den leerzamen middag. TER AARDE BESTELD. Zaterdagmiddag heeft op de Alg. Begraafplaats aan den Vergierdeweg te Haarlem de teraardebestel ling plaats gehad van Mevr. G. Thiehatten-van 't Oever, die bij den Engelschen bomaanval verleden week om het leven is gekomen. Op de begraafplaats waren aanwezig Jhr. J. J. F. Sandberg als afgevaardigde van het College van Se cretarissen-generaal te 's Gravenhage, Dr. A. Groe- neveldt, bestuursraad der provincie Noord-Holland, de heer S. L. A. Plekker, burgemeester van Haarlem en do heer T. C. R. Smit, vakleider der afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Aan het graf werd niet gesproken. Namens de gemeente Haarlem werd een palmtak gelegd. PERSONALIA. De heer J. Beetsma te Haarlem is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Uloschool te Zuidhorn (Gron.). Een hoekje van de weverskamer in het Gooische OP HET "DRXETAL Museum té Hilversum, dat zoojuist in het voor- Na ar wij vernemen ls Dr. E.' Emmen, Ned. Hen talige raadhuis op de Kerkbrink heropend is en Predikant te Haarlem op het drietal geplaatst ter ve,e merkwaardigheden van deze landstreek vervulling van de vacature Ds. Bakker te Amsterdam bevat. (Pax-Holland-De Haan-m) Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. (Adv. Ingez. Med.) De Valera acht Ierland in gevaar STOCKHOLM. 20 October. (D.N.B.) Volgens een Reuterbericht uit Dublin heeft De Valera gisteren in een rede te Wexford gezegd dat het Iersche,volk niet beseft welk gevatu- het bedreigt. Alle verstandige menschen moeten het gevaar van verwikkeling in een oorlog zeer waarschijnlijk achten. De Valera verklaarde voorts dat Eire zich slechts piet horten- en stooten op den oorlog voor bereidt, in plaats van zulks te doen met koorlsachtl- gen ijver en in allen ernst. Het leger is nog niet ge heel ongesteld. Er mag volgens hem geen -behaag lijke rust bestaan, als er kans is op eon strijd, waarin de Ieren met den moed der wanhoop moeten vechten voor al wat hun dierbaar is en dat onder omstandigheden, waaronder misschien duizenden ontberingen moeten lijden in een mate als nooit te voren. HEEMSTEDE JAARVERGADERING „DE EENDRACHT". Zaterdagmiddag hield de Pluimvee-vereentglng „De Eendracht" haar 35e Jaarvergadering onder leiding van den heer W. Kocli. Hij hoopte dat deze tak van sport weer spoedig als vanouds beoefend zal kunnen worden. Hierna bracht de secretaris, de heer H Mulder, zijn jaarverslag uit, waaruit bleek dat er veel arbeid was ver richt, vooral op het gebied van de zorg voor de dieren der leden: Met algemeene stemmen werden de heeren W. Koch, W. G. de Groot, P. N. Wildschut en G. Neeskens als bestuursleden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur vooral dit jaar gaarne een tentoonstelling had willen organiseeren, maar dat dit niet mogelijk is wegens de tijdsomstandigheden. Besloten werd dat op de tentoonstelling te Lisse voor inzendingen van leden der „Eendracht" extra eereprijzen zullen worden beschikbaar gesteld. Uit het jaarverslag van den penningmeester den heer G. Neeskens. bleek dat het ledental iets was terug geloopen en nu 85 bedroeg. De inkomsten en uitgaven sloten met een klein voordee- lig saldo. BEGRAFENIS J. J. UITEND AAI.. Hedenmorgen had op de R.K. begraafplaats van de Parochie van St. Bavo te Heemstede de begrafenis plaats van wijlen den heer J. J. Ultendaal, directeur van het ververschingshuis te Groenendaal. Om 9 uur celebreerde Pastoor C. v. Mierlo een plechtige requiemmis, daarbij geassisteerd door de kapelaans W. L. v. Adrichem en G. J. M. ten Have. In de kerk waren o.m. aanwezig de heer C. Verdon- schot, mede-directeur van het Ververschingshuis Groenen daal, de heer Jos. M. J. Braam, directeur van de Coöp. Boerenleenbank en.van die bankinstelling o.m. de heer Jac Roozen Jac.z., voorz. van den Raad van toezicht, de heer D. Pronk, hoofdkassier en de heer J. Schelling, directeur van Openbare Werken en plantsoenen, notaris van Oppen en de heer A. Vester, ontvanger der be lastingen. De absoute werd verricht door Pastoor C. v. Mierlo. DE WINTERHULPCOLLECTE. De Zaterdag te Heemstede gehouden huis- en straat- collecte ten bate van Winterhulp Nederland heeft f 238 opgebracht. BLOEMEN DAAL VERGADERING WITTE KRUIS. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Bloemendaal van het Witte Kruis een ledenvergadering in hótel Vreeburg. De w.n.d. voorzitter, dr. H. D. G. A. Immink, memo reerde dat Dr. H. Lemstra van Beusekom het voorzitter schap der afd. om gezondheidsredenen heeft moeten neer leggen blijkens een ingekomen brief. Spreker hoopte, dat Dr. van Beusekom, die om dezelfde reden ook zijn prak tijk heeft neergelegd een spoedig en volledig herstel moge vinden. Nadat de beschrijvingsbrief voor de op 4 November in Amsterdam te houden algemeene vergadering behandeld was, werden tot afgevaardigden benoemd de heeren A. IJzerman cn mr. L. S. Römelingh. De begrooting voor 1942, sluitende in ontvangsten cn uit gaven met een bedrag van f 5986, met een geraamd na- deelig saldo van f476, werd goedgekeurd. In plaats van Dr. Van Beusekom werd tot bestuurslid benoemd de heer J. J. Schoevaert te Overveen. Do beide aftredende bestuursleden de heeren A. J F. Koelen cn mr. L. S. Römelingh werden herkozen, evenals de aftre dende leden van de Commissie voor Wijkverpleging mevr. Van Dijk—Van Viersen Trip, mevr. Dyserinck—Engelberts en mej. Rijnierse. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 20 October. Ondertrouwd 20 October: N. Molenaar en A. S. Monné. Bevallen: 17 October: A. C. Zwaanswijk-Huijboom, d., J. C. Vermeulen-Beumer, z. 18 Oct.: M. J. Vermeer- Eggers, d. E. Speelman-Beurskens, z. A. A. M. L. Zwarts-Treffner, d. A. C. A. Reeuwijk-de Bruijn, z. 19 Oct.: I. Schouten-Borawski, z. G. Mol-van Wermeskerken, d, F. W. van Houten-van den Broek, d. J. Koehorst-Boeree, d. A. J. Homburg-van der Maat, z. 20 Oct.: L. C. van Andel-Schijf, z. A. C. van den Broek-van Beek, z. Overleden: 17 October: J. C. van Maanen-van Giezen, 69 j., Leidschevaart. A. C. Roest-Vendrik. 49 j., Bakkum- straat. M. Visse, 54 j., van Nesstraat. II. J. C. Leijendekkers, 60 j., Schoterweg. 18 October: C. Andrea, 77 j„ Brouwerskade A J. Wijers-Blokhuig 80 j., Westerhoutpark. M. P. J. Möllmann, 72 j,, Zijlweg, M. E. Bunschoten-Broekhuis. 53 j., Lo- rentzplein. H. W. Luijslerburg, 55 j., Gijsbrecht van Aemstelstraat. P. van der Beek, 29 j., Kamperlaan. 19 Oct.: H. J. de Boer, 65 j., Molijnstraat. FAM. BERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: B. Rinsma en D. Hoen. Amsterdam; D. v. Einst en W. Nijenhuis. Epse-Olst; J. Beltman en A. Mooy, Zutphen; J. M. Westerbeek en C. H. Witte, Groningen-Delft; H. de Boer en H. Veld, Gronin gen. Ondertrouwd: J. Vroom cn J. M. van Kempen, Wassenaar-Voorburg; J. B. Kruisman en M. H. Bos, Groningen; A. Wildeboer en B. Koning. Spijk-Leer- mens; A. Rademakers en A. Engelkes, Leiden. Getrouwd: Th. H. Etty en Th. Verpaalcn, Breda; J. J. Bergansius en E. C. Vermeulen, Den Haag; J. C. van Gorkom en A. M. Phaff, Den Haag; B. .Lotgering en J. Sikkema, Arnhem; S. Roos en R. Simon, Arnhem. Bevallen: J. W. SchneiderHagen, d„ Delden; v. d. ZeeKruseman, z„ Amsterdam; E. Kermer Jepsen, d„ Padang (N.O.I.); RoëmelingElings, z., Beesterzwaag: A. KokmeyerRoozenberg, Amster dam; A. Berendsv. a. Molen, z„ Groningen; E. T. LoppersumNeptun, Haren; H. Koornstra-Beuving, Borger; Drenth—Tulp, d„ Bedjankar (Deli); Hei- dendahlv. Bommel, z., De Bilt. Overleden: J. F. Groot Wolthaar, m., 53 j.. Utrecht; L. v. Wijk, m„ 43 Ij., Nietlw-Vennep; E. Keyl, m., 64 j„ Scheveningen; A. M.' Neelissen, v.. 77 j,, Haarlem; C. Oomes, m„ 73 i„ Hengelo (O.); M. J. BazelmansBucas, v., 79 j„ Zeelst; D. M. Josephus JittaWertheim, v., 713., Den Haag; A. A. Borghoff Jr.. m„ 73 j„ Amsterdam; H. v. Dat Driebergen; H. W. Zeiler, m„ 57 j„ Baarn; J. Grij seels, m.,-83 j„ Wijk aan Duin; F. E. M. Stacker, m„ 79 j., Dresden: T. Dijkstrav. Wieren. v„ 77 j., Dokkum; T. v. EfferinkWybrands, v., 52 j„ Am sterdam; M. I. F. PrinsWaller, v., 67 j., Ginneken: Y. v. Zyll de Jong—Rambaldo, v., Den Haag; B. M. BerendsFranzen, v., 73 j., Voorst; G M. Nanninga, m., 66 j„ Groningen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5