Haarlem's Dagblad Stalino door de Duitschers bezet. Het eiland Dagö ingenomen. 59e JAARGANG No. 17898 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37, Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 22 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17Groentjes zie rubriek. De gemeentebegrotingen voor 1942 Moeilijkheden bij het ramen der posten Nu October ten einde spoedt en November al in aantocht is, wordt in alje gemeenten druk gejverkt aan de samenstelling der begrooting voor 1942. De voorbereidingen, die trouwens al in den zomer be ginnen, zijn afgeloopen, zoodat nu de tijd komt waar op de wethouders van financiën met hun ontwerp- begrooting in het college van B. en W. komen. In de meeste gemeenten wordt met belangstelling uitgezien naar het moment waarop de bègrooting openbaar gemaakt zal worden. Uit de cijferreeksen zal immers bHjken hoe de gemeentefinanciën zich in den oorlogstijd hebben gehouden. De begrooting voor 1941 werd weliswaar ook reeds onder oorlogsomstan digheden ontworpen, maar toen was er nog zooveel onzekerheid over den gang van zaken dat verschil lende ramingen niet veel ondergrond hadden. Nu is dat anders, want inmiddels hebben de toestanden zich op financieel gebied eenigszins gestabiliseerd, zoodat nu inkomsten en uitgaven met veel meer nauwkeurig heid zijn te begrooten. Toch waren er voor de wethouders van financiën verschillende moeilijkheden te overwinnen. In het bij zónder voor de gemeenten die in het verleden extra uitkeeringen uit het rijkswerkloosheidssubsidiefonds hebben gekregen. Trouwens die moeilijkheden be stonden ook al bij het opmaken der begrooting voor 1941. Toen mochten, volgens een aanschrijving uit Den Haag, de gemeenten alleen de gewone uitkee ringen uit het werkloosheidsfonds op de begrooting brengen, de extra uitkeeringen moesten als een te kort op de begrooting geraamd worden. Dit was aan leiding dat de gemeentebcgrooting van Haarlem voor 1941 een tekortXeanwees van f 2.125.000. Bij de be trokken gemeentebesturen werd wel de verwachting gewekt dat het rijk een groot deel van die tekorten voor zijn rekening zou nemen. Voor 1942 moeten de gemeenten ongeveer een ge lijken weg bewandelen. Ook nu moeten de gewone bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds geraamd worden volgens de voorheen geldende maatstaven. Alleen moeten zij nu anders worden aangeduid. Intusschen is nog niet bekend welke uitkeeringen de gemeenten uit Den Haag zullen krijgen. Dit is trouwens te verklaren, want in Den Haag weet men ook nog niet hoeveel geld er in 's rijksschatkist zal vloeien. De Gemeentefondsbelasting is immers afge schaft en vervangen door de Loonbelasting, terwijl de Inkomstenbelasting gewijzigd is. Het zal nog wel eenigen tijd duren voor men in Den Haag weet hoe veel de nieuwe belastingen zullen opbrengen. Eerst als dat bekend is kan worden 'vastgesteld hoeveel aan de gemeenten zal kunnen worden uitgekeerd. De_ moeilijkheid voor de gemeenten is intusschen dat voor* de geraamde bijdragen uit den Haag%eld geleend moet worden. Dit kan alleen geschieden door het op nemen van kasgeld, want vaste leeningen mogen alleen gesloten worden voor kapitaalsuitgaven. Hierbij is na tuurlijk een belangrijke post voor rentebetaling in het spel, want voor kasgeld moet toch in .het algemeen 2Vz% betaald worden. Met belangstelling wopdt uitgezien op hoeveel het tekort op de Haarlemsche begrooting voor 1942 zal worden geraamd. .Zal het hooger of lager zijn dan het voor 1941 uitgetrokken bedrag? Vorige jaren was voor de begrooting van veel be lang hoe de opbrengst der belastingen geraamd kon worden. Haarlem hief toen bijvoorbeeld behalve de 195 opcenten op de Personeele Belasting ook 75 op centen op de Gemeentefondsbelasting, zoodat de wet houder van financiën met belangstelling naar den hoofdinspecteur van de belastingen toog om te infor- meeren hoe dp verwachtingen voor de belastingop brengst waren. Nu is dit alleen' nog van beteekenis oor de opbrengst der Personeele belasting, maar die is in den laatsten tijd vrijwel stabiel, daar er immers weinig nieuwe, huizen gcfcouwd worden. Voor het ko mende jaar wordt dan ook nog algemeen dezelfde op brengst geraamd als voor 1941. Het Florapark te Haarlem Werd 60 j^ar geleden aangelegd In 1881 dus thans juist 60 jaar geleden werd het Florapark te Haarlem in opdracht van het gemeentebestuur aangelegd door de firma J. D. Zocher en Co. Nog steeds is het Florapark een van de mooiste Haarlemsche parken, dank zij de zorg die de dienst voor den Hout en de Plantsoenen daaraan besteedt. Ook beantwoorden de meeste villa's die er in dien tijd gebouwd werden nóg steeds aan de oorspronkelijke bestemming. Eenige jaren geleden werd de groote villa van mej. de Petit afgebroken, waarna op den vrijgeko men, grond een school gebouwd werd. Een laffe daad Men schrijft ons: Dezer dagen werden in het nachtelijk duister leden van den Haarlemschen Ongevallendienst opgeroepen om hulp te verleenen aan een-slachtoffer, dat in een haven aan den Spaarndammerweg te Haarlem was geraakt. Het slachtoffer heeft helaas bij dat ongeval den dood gevonden. Ook mejuffrouw Hermien Haase, lid van de Haarlemsche Reddingsbrigade, heeft den tocht door het stikduister naar den Spaarndamsche- weg gemaakt om zoo mogelijk hulp te bieden. Deze moedige en hulpvaardige dame moest ervaren dat een dief, tijdens de hulpverleening, zich van haar fiets had meestergemaakt. Mogelijk leest de dief dit berichtje; hij moge tot de overtuiging komen dat zijn daad verachtelijk is. Mejuffrouw Haase is zeer gedupeerd door het gemis van haar rijwiel, want de afstand van haar woning, Zoetestraat 2, naar haar kantoor is vrij groot. Bovendien kan ze nu niet vlug voldoen aan een oproep tot hulpverlee ning. En de Haarlemsche distributiedienst kan haar geen nieuwe banden, ook niet voor dit bijzondere géval toewijzen. N.V. Nassaubank te Haarlem J, Streefkerk te Halfweg tot directeur benoemd In de buitengewone vergadering van aandeelhou ders der N. V. Nassaubank te Haarlem van 21 dezer werd ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. A. van 't Wout met algemeene stemmen tot directeur benoemd de heer J. Streefkerk te Halfweg, directeur der N.V. Half- wegsche Bank. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Streefkerk de Directie van beide Banken zal voeren; wel zal elk dier Banken volkomen zelfstandig blijven, doch waar samenwerking mogelijk is, zal die door we- derzijdsche commissarissen bevorderd worden. In verband met de grootere verantwoordelijk heid, die de nieuwe regeling voor den procuratiehou der met zich brengt, is gelijktijdig door Commissaris sen der N.V. Nassaubank aan den procuratiehouder, den heer M. Eek Jr., de persoonlijke titel van adjunct-directeur verleend. Uitvoering algemeen vorderingsbesluit 1940 's-GRAVENHAGE, 21 October. In dè Neder- landsche Staatscourant van heden is afgekondigd een beschikking tot regeling van de samenstelling en de werkwijze van de commissiën ex-artikel 10, lid 3 en lid 4, van het algemeen vorderingsbesluit 1940. Dit artikel bepaalt, dat, wanneer goederen in eigen dom of in gebruik gevorderd zijn krachtens ge noemd besluit, de daarvoor te vergoeden schade loosstelling wordt-vastgesteld zooveel mogelijk in overleg met den belanghebbende. Mocht dit overleg niet tot overeenstemming lei den, dan kan de belanghebbende zich bij ongeze geld verzoekschrift wenden tot den Secretaris-ge neraal, door of namens wien de vordering is ge- daan. Gaat deze niet met. het gevraagde bedrag ac- coord, dan zendt hij het verzoekschrift door aan een commissie van beroep, die na den belangheb bende te hebben gehoord of althans opgeroepen, in het hoogste ressort de schadeloosstelling bepaalt. Van de uitspraak van deze commissiën staat geen beroep meer open. De bovenvermelde beschikking regelt de samen- Stelling en de werkwijze der commissiën, alsmede de wijze van benoeming van de leden. De benoe mingsbeschikkingen zullen binnenkort warden be kend gemaakt. (A.N.P.) De moord in de rijwielstalling Geknoei met fietsen ontdekt AMSTERDAM, 21 October. Het onderzoek in zake den moord in de rijwielstalling in de Corn. Anthoniszstraat, dat de politie en recherche met kracht voortzetten, heeft vele aanwijzingen opgele verd, welke echter totdusverre nog niet tot de ontknoo ping van het raadsel hebben geleid. Ook van de vijf vermiste rijwielen is nog geen enkel spoor ontdekt. Een belangrijke schakel in het onderzoek wordt ge vormd door de twee klanten, die zooals reeds me degedeeld isblijkeps de uitlatingen van het slacht offer. nog na middernacht in de stalling werden ver wacht. Een hunner heeft zich bij de politie gemeld, doch de tweede heeft nog niets van zich laten hooren. De commissaris van het bureau Leidscheplein her haalt daarom zijn verzoek tot dezen zich zoo spoedig mogelijk aan zijn bureau te melden. Heeft het onderzoek in de moordzaak dus nog wei nig positiefs opgeleverd, er zijn daarbij andere din gen aan den dag gekomen, welke een ongunstig licht werpen op de gedragingen van den eigenaar der stalling den zoon van den vermoorde, Het bliikt, dat deze zoon, behalve de rijwielstalling aan de Corn. Anthoniszstraat, er ook een hield in de J. W. Brou wersstraat. Er schijnen in beide stallingen rare ma nipulaties te zijn geschied. Zoo miste op een gegeven moment een klant van de eerstgenoemde stalling daar zijn rijwiel, weshalve hij'den eigenaar voor schade vergoeding aansprak. Deze zeide, dat hij de zaak in orde zou maken, nam een fiets uit de andere stalling weg en liet deze moffelen en verder opknappen, waar na hij den gedupeerden klant dat rijwiel aanbood voor f 130, daarbij een verhaal opdisschend, als zou de fiets geheel nieuw zijn. ..Betaal me nu maar f 60, dan leg ik de rest er zelf wel bij en is de zaak in orde". Voorts werd in de stalling Corn. Anthoniszstraat nog een rijwiel, thuis behoorende in de andere stal ling, aangetroffen. Dit alles is voor de politie aanleiding geweest deze zaak grondig uit te zoeken. Alle fietsen uit de twee stallingen zijn daarom in beslag genohien en de' eige naar is gearresteerd. Thans wordt van al deze rij wielen gecontroleerd, wie de eigenaar of eigena resse is. Of er eenig verband tusschen de ontdekte knoeierijen en den moord bestaat, is op het oogenblik nog niet te zeggen. (A.N.P.) Het registreeren van volkstuinen 's-GRAVENHAGE, 21 October. In de Nederland- sche Staatscourant van heden is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Land bouw en Vissscherij afgekondigd, betreffende het re- gistreeren van volkstuinen. Om een overzicht over het aantal en de opper vlakte dezer tuinen te verkrijgen met het oog op het verstrekken van zaaizaad en pootgoed zijn krachtens dit besluit, het registratiebesluit 1941 volkstuinen, na tuurlijke personen, groepen van personen, rechts personen (waaronder publiekrechtelijke lichamen) en vennootschappen onder firma o5 commanditaire ven nootschappén, die in 1941 grond rechtstreeks ter be schikking van derden hebben gesteld met de bestem ming om door die derden als volkstuin te worden ge bruikt, vérplicht hiervan een opgave te verstrekken. In genoemd besluit wordt onder volkstuin verstaan ieder perceel grond, waarvan de opbrengst in hoofd zaak bestemd is voor eigen en/of gezinsverbruik en dat met den grond, waarop het woonhuis van den gebruiker van dat perceel is gelegen, niet een aan- eengeslotetf geheel uitmaakt of daaraan onmiddellijk grenst. Dergelijke perceelen worden veelal aan de gebrui kers uitgegeven door een vereeniging, die den hier toe benoodigden grond van een gemeente pacht. Aan gezien het in een dergelijk geval de vereeniging is, die den grond rechtstreeks ter beschikking van de volkstuinders stelt, rust de verplichting tot opgave dus op deze vereeniging en niet op de gemeente, welke den grond aan de volkstuinvereeniging verpachtte. Hiernaast doen zich echter eveneens gevallen voor, waarin gemeenten, fabriéksdirecties of groote instel lingen grond voorvolkstuinen rechtstreeks aan der- Welke bonnen zijn thans geldig? 19- 40-4 Brood 40 Brood 40 Vleesch 4 0 VI.'war en 40 Melk 4 0A Reserve 40B Reserve 4 rants. Vt rants. V» rants. 1 rants. 1 3/4 L. 1 3/4 K.G. 1/2 K.G. Brood of gebak ivieesoh of vleeschwa Melk Aai-dappelen. Aardappelen. van 5 October t.m. 1 November: 121 Algemeen 1 K.G. Suiker 122 250 gr. Koffiesurrogaat 123 54)0 gr. Jam 1 24-1 27 Bloem 1 rants. Bloem, brood of gebak D en E Rijst 2 50 gr. Rijst 128 Havermout 2 50 gr. Havermout 129 Algemeen 250 gr. Gort 100 gr. Vermicelli of ntaizena 131 t.m. 134 Kaas 100 van 14 Ociober t.m. 1 No Kaas cmbei 39-40 Boter 39 Vet 40 Vet Voorts: 250 gr. Boter 250 gr. Boter met reductie of 2 00 gram vet 250 gr. Boter met reductie. Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 120 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. den-gebruikers ter beschikking stellen. Uit den aard der zaak zijn in die gevallen die gemeenten, fabrieks- directies of instellingen tot het doen der opgave ver plicht. Ook komt het voor, dat het uitgeven van perceelen grond, welke aan de hierboven gegeven omschrijving van volkstuin voldoen, door particulieren, zooals b.v. landbouwers, geschiedt; met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat zij eveneens onder de be palingen van het registratiebesluit 1941 volkstuinen vallen. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat in ge noemd besluit met betrekking tot de verplichte op gave is bepaald, dat deze voor 10 November 1941 schriftelijk moet geschieden bij de landbouwcrisisorga- nisatie, binnen welker werkgebied het desbetreffende perceel grond is gelegen. Belanghebbenden worden voor nadere bijzonderhe den verwezen naar de in de bladen opgenomen offi- cieele publicatie Mevr. Ellen Carroll vierde haar 114 den verjaardag Haar oudste kind is 92 NORTH RIVER (Newfoundland), 21 October. Gisteren heeft Mrs. Ellen Carroll, van wie men aan neemt dat zij de oudste vrouw van geheel Amerika is, haar 114den verjaardag gevierd, In een korte ra diorede heeft zy verhaald over de groote gebeurte nissen in haar leven, Mrs. Carroll heeft ook heden ten dage nog een uitstekend geheugen en zij loopt zonder stok. Zij heeft 15 kindeven gehad, waar van het oudste nog in leven zijnde 92 jaar en. het jongste 68 jaar is. Zij heeft 102 in leven zijnde kleinkinderen, 148 achterkleinkinderen en 10 ach ter-achter-kleinkinderen. (United Press) De Amerikaansche neutraliteitswet Huil verlangt met klem bewapening der koopvaardijschepen NEW-YORK, 21 October. Associated Press meldt dat dè minister van buitenlandsché zaken Hull in een geheime zitting van de Senaatscommissie vpo# de buitenlandsché politiek met klem de Wapè- nïng van de Amerikaansche koopvaardijschepen heeft geëischt. Hij zeide voorts dat naar zijn mee ning de clausule in de neutraliteitswet, welke Ame rikaansche koopvaarders het bevaren der oorlogs zone verbiedt, ingetrokken of gewijzigd moet wor den. (D.N.B.) i - DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Belangrijk bewapeningscentrum in Duitsche handen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 October. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duitsche en Italiaansche formaties hébben giste ren bezit genomen van het gebied om Stalino, een der belangrijke bewapeningscentra in het Donezt- bekken. Stalino zelf werd door bergjagers inge nomen, De rijksoorlogsvlag wappert van een be langrijke industrieele onderneming dezer stad. Bij de zuivering van het slagveld ten Oosten van Brjansk heeft de opperbevelhebber van het 50e bolsjewistische leger, generaal Petroff, lid van de Opperste Sovjet, met verscheidene officieren van zijn staf den dood gevonden. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden belangrijke installaties in Moskou en Leningrad. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart brachten%duikbooten op den Atlanti? schen Oceaan zeven vijandelijke koopvaardijsche pen van tezamen 38200 br.t. tol zinken. De groote Britsche waLvischvaarder Svendfoyen werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Gevechtsvlieg tuigen vernietigden ten Noordoosten van Huil een koopvaardijschip van 10.000 br.t. Een ander groot schip werd door bomtreffers beschadigd. In den afgeloopen nacht viel de luchtmacht de belangrijke ravitailleeringshaven Liverpool alsmede havens en belangrijke militaire inrichtingen aan de Engelsche Oost- en Zuidoostkust aan. Britsche bommenwerpers lieten in den nacht van 20 op 21 October brisant- en brandbommen vallen op verscheidene plaatsen in Noordwest en West- Duitschland. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Er werd eenige mate- rieele schade aangericht. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten". De werkzaamheden voor de ontwatering van het stroomgebied der Wold AA in het Zuiden van Drente ondervinden ernstigen overlast van den storm en den regen der laatste dagen. Het materiaal wordt in allerijl geborgen. Van Buiten Na de inneming van Odessa. Een telegrafisch overgebrachte foto van den intocht der Roemeensche troepen in deze belangrijke Sovjet-havenstad. PK, Gasper-Hofffhann-Stapf V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Extra bericht van het Duitsche opperbevel Alle Baltische eilanden thans door de Duitschers bezet. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 October. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Het eiland Dagö is ingenomen. Daarmede zijn alle eilanden voor de Baltische kust in Duitsche han den en is het geheele Baltische gebied van den vijand gezuiverd. In voorbeeldige samenwer king met formaties van de marine en het lucht- wapen was het aan een divisie infanterie van het Duitsche legej reeds op 12 October gelukt op de Zuidelijke punt van het eiland verrassend te lan den. In hardnekkige gevechten, die tien dagen geduurd hebben, werd het eiland sindsdien van den vijand gezuiverd. Daarbij vielen 3000 ge vangenen in Duitsche handen. Zes kustbatterijen werden vernield. Resten van de vijandelijke be zetting werden bij de poging om over zee te ont komen door eenheden van de marine en het luchtwapen onschadelijk gemaakt." De strijd in het Noordelijk deel van het Oostelijk front. Uit het hoofdkwartier van den Führer. 21 Octo ber. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Door de heden gemelde bezetting van het eiland Dagö is het Oostzeegebied thans geheel en al van den vijand bevrijd en daarmede ls het tijdstip ge komen ook te berichten over de operaties die se dert begin Augustus in den Noordelijken sector van het Oostelijk front hebben plaats gevonden. Na de doorbraak door de Stalinlinie had de le gergroep van generaal-veldmaarschalk Ritter von Leeb in samenwerkingmet de luchtmacht van generaloberst Keiler tot opdracht gekregen de zich tusschen het Urnen- en Peipusmeer bevindende strijdkrachten van den tegenstander te verslaan, de vesting Leningrad in het Zuiden af te sluiten, alsmede Estland en de Oostzee-eilanden van den vijand te zuiveren Ondanks de voortdurend sterke bedreiging hunner Oostelijke flank boog het gros van het leger van Generaloberst Busch tezamen met het pantserleger van Generaloberst Höppner allereerst naar het Noorden af Tijdens buitenge woon hevige gevechten werd de uitgebreide stel ling van den tegenstander, in ontoegankelijk bosch- en moerasterrein aangelegd, tusschen Ilmen- en Peipusmeer doorbroken, waarbij ongeveer vijfdui zend kazematten In gevechten van man tegen man moesten worden bedwongen ,en uitgebreide mij nenvelden met meer dan 80U00 mijnen worden op geruimd In nieuwe hevige gevechten moesten ver volgens ten Noorden van Loega zeer sterke vijan delijke strijdkrachten worden.wernietigd. alvorens de aanval op het. vestinggebietf van Leningrad kon beginnen. Alle pogingen van aen tegenstander, om de Insluiting van deze stad door ontlastende aan vallen aan beide zijden van het Ilmenmeer te ver hinderen, mislukten. In den tegenaanval ten Zui-, den van het Ilmenmeer werd het voornaamste ge vaar door vernietiging van talrijke vijandelijk^ divisies afgewend. Gelijktijdig rukte het leger van Generaloberst von Küchler ten Westen van het Peipusmeer over een breed front op tot aan de kust van de Finsche Golf. Na de inneming van x Reval en Pernau werd de landing op de Oostzee- eilanden voorbereid, terwijl sterke onderdeelen van het leger ten Noorden van het Peipusmeer naar het Oosten optrokken om aan de gevechten tot omsingeling van Leningrad deel te nemen. Aan de verovering van de Oostzee-eilanden heb ben strijdkrachten ter zeè onder opperbevel van admiraal-generaal Carls in aanzienlijke mate mee gewerkt. Behalve het transport van de landings troepen hebben zij door aanvallen op de Finsche Golf bedreiging door de Sovjetmarine in de flank uitgeschakeld, de vijandelijke mijnenversperringen in de wateren rondom de onderhavige eilanden opgeruimd en door beschieting van de vijandelijke stelling van zee uit deelgenomen aan de gevechten te land In een zware worsteling, onvermoeibaar gesteund door de Iuchtformaties van de generaals-vlieger Freiherr von Richthofen en Foerster, hebben de formaties van leger en Waffen S.S., die vereenigd waren in de legergroep, van generaal-veldmaar schalk Ritter von Leeb, sinds het weermachtbe- richt vaij 6 Augustus meer dan 300.000 gevangenen gemaakt, 1581 tanks en 4063 stukken geschut buit gemaakt of vernield. Het belangrijkste doel van hun operaties is bereikt met de omsingeling van Leningrad. De wanhopige pogingen van de Sovjet strijdkrachten, te Leningrad ingesloten, om uit te breken, werden over het algemeen met zware ver liezen voor den tegenstander afgeslagen, /onzien lijke onderdeelen van deze legergroep en van de luchtvloot van General-oberst Keiler zijn reeds geruimen tijd geleden vrij gekomen om deel te nemen aan operaties op andere punten van het Oostelijk front". Larensche molen in gevaar Laatst- overgebleven molen in het Gooi LAREN. (N.-H.) 21 October. (A.N.P.) De oude Larensche korenmolen, tevens de laatst over gebleven molen in het Gooi, verkeert in gevaar; we gens voor de omgeving gevaar opleverende bouw valligheid wil men hem van zijn wieken berooven. Om de mdlen weer voor langen tijd verzekerd te weten tegen verval, is het noodig, dat er repara ties aan verricht worden. Deze herstellingen zullen dan onder toezicht van de vereeniging „De Holland- sche Molen" worden uitgevoerd. Om hiertoe te geraken, heeft zich een comité ge vormd om gelden bijeen te brengen, waardoor het mogelijk zal zijn den molen voor het Gooi en Laren te behouden. Het is een heel oude molen; in ieder geval komt hij al voor op prenten uit het begin van de achttiende eeuw. Dennenappels als brandstof APELDOORN 22 October. De bruikbaarheid van den nenappels als brandstof wordt dit jaar meer dan ooit ingezien. Op de Veluwe zijn verschillende personen een handel in dit product begonnen. Bij velen van hen over treft herhaaldelijk de vraag het aanbod, zoodat zij ge noodzaakt zijn hun reeds groote voorraden eerst weer be hoorlijk aan te vullen alvorens aan alle bestellingen, welke hen zoowel van de Veluwe als daarbuiten bereiken, volledig te kunnen voldoen. De bosschen nabij de woon- centra in deze streek zijn in het afgeloopen jaar reeds terdege naar dennenappels afgezocht, welke zoowel voor den handel als voor eigen gebruik bestemd waren. Vele duizenden fnudden hiervan zijn op deze wijze uit de bosschen gehaald, waardoor deze meteen van veel over jarige producten gezuiverd zijn. 'In de bosschen verderaf liggen de dennenappels niet minder overvloedig voor het rapen. Het verbod van toegang werkt daar vaak remmend Het is nu de eigenlijke tijd van het rapen van de den nenappels. Voor den handel zoekt men alleen in de bos schen zonder onderbouw, dus b.v. niet waar boschbessen staan, omdat dit te veel tijd vordert. In gewone omstan digheden kan één persoon per dag drie hectoliter dennen appels bijeen krijgen. Het rapen ervan is op de Veluwe nog niet zoo ingeburgerd als b.v. het plukken van de boschbessen en het zoeken van paddenstoelen. Bij de han delaren komen dan ook maar geringe aanvoeren binnen, terwijl een gezin van vier personen er op het oogenblik toch ongeveer f 10,— per dag mee verdienen kan. De handelaren zijn daarom tot nu toe nog genoodzaakt, men- schen voor het rapen aan te stellen en dit werk ook zelf ter hand te nemen, willen zij er eenigen handel van be teekenis in drijven. In drogen toestand voldoen de dennenappels zeer goed voor het aanmaken van de kachel. Als brandstof ver mengd door de kolen of bovenop de kolen liggend is Het gewenscht. dat zij niet te ver openstaan. Als dat wel het geval is. worden ze eerst eenigen tjjd in het water gelegd, dan sluiten de dennenappels zich en is hun brandver- mogen beter. (A. N. P.}. Hervatling der Japansch- Amerikaansche betrekkingen Verwachting van Japansch blad Uit Tokio verneemt het D.N.B.: De „Tokio Asahi Sjimboen" publiceert een speciaal bericht uit Washington, volgens hetwelk aldaar verkregen in lichtingen melden dat de onderhandelingen tus schen Japan en de Ver. Staten binnenkort hei-vat zullen worden. Het blad voegt hieraan toe dat de Amerikaansche .regeering thans grootere belangstelling schijnt te •hebben voor het Japansche vraagstuk. Anderhalf millioen vierkante kilometer Sovjetgebied in Duitsch bezit Gebied met een bevolking van 65 milllioen zielen BERLIJN. 21 October. Het D.N.B. meldt: In den loop van vier maanden hebben de Duitsche sol daten in het Oosten een gebied veroverd van ander half millioen vierkante kilometer met een bevolking van 65 millioen zielen, een derde van de totale be volking der Sovjet Unie. Bommen op den Piraeus Slachtoffers onder de burgerbevolking Uit Athene verheomt het D.N.B.: De Britsche luchtaanval op den Piraeus heeftden zestienden October, naar officieel wordt medegedeeld. 48 slacht- offers onder de burgerbevolking gemaakt, waaronder 19 dooden. Men constateert dat onder de bevolking van den Piraeus nog nooit zooveel slachtoffers zijn gevallen als bij dezen luchtaanval. De Grieksche pers wijst erop dat de Piraeus geen enkele militaire beteekenis heeft, doch alleen dient yoor de ravltallleering der burgerbevolking Zij uit haar verontwaardiging erover dat de Engelschen door het bombardeeren van deze haven de ravitatl- leering der zwaar lijdende Grieksche bevolking be moeilijken en zegt dat het Grieksche volk door deze daden zijn ware vrienden leert kennen. VERDUISTEREN Van 18.51 tot 8.17 Maan 22 Oct. op 10.27, 22 Oct. onder 20.0S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1