r Jioct lUeuuxs Wij maken een vroolijke wandlap voor de kinderkamer. $C.T).:Vecte£CinQ) Radio 3a Italiaansch weermachtsbericht Ceslaagde actie der Italianen in Oost Afrika. ,Twee Italiaansche torpedojagers gezonken. ROME, 21 October. (Stefani). In zijn weer-, machtbericht no. 506 maakt het Italiaansche opper bevel het volgende bekend: „Noord-Afnka: Aan het front van Tobroek zijn aanvalspogingen van den vijand verijdeld door'het snelle optreden van onze troepen. Duitsche jagers hebben een Britsch vliegtuig neergeschoten. De vijand heeft luchtaanvallen ondernomen op Benghazi en Tripolis.' Er werd lichte schade aangericht. Een andere aanval werd ondernomen op de haven van Catania. Aci-Reale, (Sicilië). Er wei-den eenige hui zen getroffen. Er werd een burger gedood en vijf burgers wei-den gewond. In het centrale bekken van de de Middellandsche Zee zijn twee van onze torpedojagers gezonken. Waarschijnlijk zijn zij op mijnen geloopen. Bijna de geheele bemanning dei- beide vaartuigen is gered. O.ost-Afrika: aan de verschillende fronten in den sector van Gondar verkenningsactiviteit van onze de tachementen. die steun verleenden aan de onder scheidene aanvalsondernemingen. Overal werd de vijand met verliezen teruggedreven. Wapens en mu nitie werden buitgemaakt. Tijdens aanvallen op Gon dar en Oualag zijn twee vijandelijke vliegtuigen door ons luchtdoelgeschut neergehaald. De Duitsche opmarsch aau het Oostelijk front Op het kaartje is met dikke zwarte lijn aan gegeven het Duitsche front dat zich uitstrekt van het Ladogameer tot aan de geheele Zee van Azof. Het kaartje is volledig tot de val van de haven stad Taganrog, gemeld in het Weermachtsbericht van 20 October. De enclaves die eenige dagen ge gleden nog bestonden bij Odessa, Wjasma en Brjansk zijn opgeruimd en liggen thans achter het Duitsche front. Operaties der Duitsche luchtmacht aan het Oostelijk frout Vliegvelden, transportcolonnes, spoorlijnen en andere doelen getroffen Het D.N.B. meldt: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front heeft de Duitsche luchtmacht, ter ondersteuning van de operaties van het Duitsche le ger, op 20 October nieuwe groote successen behaald en den bolsjewieken zware verliezen toegebracht. Verscheidene Sovjetvliegvelden werden overdag doel treffend met bommen bestookt. Op een dezer vlieg velden werden vijftien Sovjetvliegtuigen en zes ver sperringsballons op den beganen grond vernield. Bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers werden twee Sovjetbatterijen ver nietigd en talrijke andere batterijen door bomtreffers buiten gebruik gesteld. Twee stellingen luchtdoelge schut der bolsjewieken werden vernield. Talrijke lo comotieven werden eveneens vernield. In het Donetzgebied werden de achterwaartsche be wegingen van den vijapd met succes verstoord. De Duitsche gevechtsvliegtuigen troffen met hun bom men Sovjet transportcolonnes, spoorlijnen en wegen. Bij de gevechten in het gebied om Charkof werden drie spoortreinen door voltreffers vernietigd. De Sovjets verloren bovendien drie pantserwagens en drie kanonnen, alsmede 250 vrachtauto's, die door bomtreffers vernield werden. Zeven andere pantser wagens en 190 vrachtauto's werden zwaar beschadigd. Voorts vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen op 20 October verscheidene kleine koopvaardijschepen der Sovjets in de wateren der Baltische eilanden met bommen en boordwapens aan. De Sovjet koopvaardij schepen werden hevig beschadigd. DE VEROVERING VAN DAGö. Over de bezetting van het eiland Dagö meldt het D.N.B. nog: De Sovjetgevangenen, gemaakt bij de verovering van Dagö, hebben gemeld dat een deel van hun com missarissen met die van andere Sovjetformaties op Dagö reeds na de eerste landing van Duitsche troepen op het eiland hadden gezorgd voor behoorlijke gele genheid tot ontvluchting. Kleinere eenheden der Sovjet-marine werden in een baai verborgen en daar gereed gehouden. Levensmiddelen, dranken en muni tie moesten in voldoende hoeveelheid door Sovjet- matrozeri aan boord van deze scheepjes worden ge bracht. Terwijl de Sovjet-manschappen, aangedreven door enkele commissarissen geen andere mogelijkheid had- <3en dan te sneuvelen of zich gevangen te laten ne men, onttrokken de meeste commissarissén zich door de vlucht aan hun lot Naar de Daily Telegraph meldt is dezer dagen opnieuw een aantal belangrijke geheime documen ten in een ten Noorden van Londen gelegen stad ver loren gegaan. Deze documenten zijn van den direc teur van een vliegtuigfabriek, die ze in een acte- tasch bij zich had, in een café ontstolen. (D.N.B.) New-Yorksche Scheepvaartkringeh deelen blijkens een D.N.B.-bericht uit New.-York mede, dat het Britsche motortankschip „Auris (8030 ton) in het Noordelijke deel van aen Atlantischen Oceaan tbt zinken is gebracht. Het tankschip had Ameri- kaansche petroleum voor Engeland aan boord. Meer dan honderd leden van de Amerikaan- sche reDublikeinsche partij met aan het hoofd Wen dell Wulkie hebben aan de republikeinsche leden van het Congres een boodschap gezonden, waarin de opheffing van de neutraliteitswet wordt geëischt. (D.N.B.) Uit Genève verneemt het D.N.B.: In een mijn in de omgeving van Doncaster heeft zich, naar de Londensche ..Times" meldt, j.l. Zondag een kolen gruis ontploffing voorgedaan. Bij de poging om de ingesloten mijnwerkers te redden, zijn vijf mannen van een reddingsploeg door neervallend gesteente gedood. Daarop heeft men de poging om de inge sloten mijnwerkers te bevrijden, opgegeven. Het totale aantal arbeiders, dat bij dit ongeluk om het '.even is gekomen, wordt niet medegedeeld. De Turksche regeering heeft bekend ge maakt dat kortelings een bolsjewistisch hulpoorlog schip een haven aan de Bosporus is binnengeloopen. Het schip wordt geïnterneerd. (A.N.P.) Slówaaksche Staatslieden in het hoofdkwartier van den Fiihrer Politieke en militaire besprekingen Het D N.B. verneemt uit het hoofdkwartier van den Führer. 21 October: Op uitnoodiging van den Führer hebben de president van den Slpwaakschen staat, dr. Tiso en de Slówaaksche minister-president dr. Tuka, in wier gezelschap zich o.a. de Slówaak sche minister van Binnenlandsche Zaken Sano Mach en de Slówaaksche minister van Landsverdediging generaal Catlos bevonden, alsmede de Slówaaksche gezant in Berlijn Cernak en de Duitsche gezant in Prgssburg Ludin een bezoek gebracht aan het hoofd kwartier van den Führer. De politieke en militaire besprekingen bij den Führer verliepen in den geest der hartelijke vriendschap tusschen beide volken en der wapenbroederschap, die door den strijd van Duitsche en Slówaaksche troepen tegen den gemeen- schappelijken bolsjewistischen vijand opnieuw wordt bekrachtigd. Aan de besprekingen namen deel de Duitsche mi nister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop en de chef van het opperbevel der weermacht generaal- veldmaarschalk Keitel. Tijdens hun bezoek gaven de Slówaaksche staatslie den gehoor aan een uitnoodiging van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken. De Slówaaksche minister van Landsverdediging generaal Catlos en de opperbevelhebber van het Slówaaksche leger gene raal Tsoenderlits voerden met hun militaire begelei ders besprekingen met den chef van het opperbevel der weermacht generaal-veldmaarschalk Keitel en diens staf. In aansluiting daarop vond een bezoek plaats bij den opperbevelhebber van het leger gene raal-veldmaarschalk Von Brauchitsch in diens hoofd kwartier. Tenslotte waren de Slówaaksche staatslieden gasten van rijksmaarschalk Hermann Goering in diens hoofd kwartier. De Führer en opperbevelhebber der weermacht heeft generaal Catlos het grootkruis der orde van den Duitschen adelaar met de zwaarden verleend en den generaal deze onderscheiding tijdens.diens bezoek aan het hoofdkwartier van den Führer overhandigd. Britsche vliegtuigverlièzen Naar het D.N.B. meldt bedroeden de Britsche ver liezen aan het Kanaal in den loop van 21 October negen Spitfires. Bovendien werd nog een Bristol- Blenlieim neergehaald. Al deze toestellen werden door Duitsche jagers neergeschoten. Aan Duitsche zijde ging een vliegtuig verloren. Aan deze gevechten heeft luitenant-kolonel Galland wederom succesvol deelgenomen. Reuter meldt, dat bij de vluchten der Britsche luchtmacht naar Noord- en Noord-west Duitschland in den nacht van Maandag op Dinsdag negen Brit sche bommenwerpers niet teruggekeerd zijn op hun steunpunten. ENGETjSCHE MEDEDEELIXG. BERLIJN, 22 October (D.N.B.) In een offi cieel bericht van liet Engelsehe ministerie van lucht- nart wordt medegedeeld dat de Britsche luchtmacht Dinsdag in het Kanaalgebicd drie gevechtsvliegtui gen en negen jagers heeft verloren. Engelsehe vliegtuigen hoven Duitschland Verliezen aan dooden en gewonden BERLIJN 22 October (D. N. B.) In den afgeloopen nacht hebben, naar het D. N. B. van bevoegde zijde ver neemt. Britsche bommenwerpers boven Noordwest- Dultschland gevlogen, waar zij op verschillende plaatsen brand- en brisantbommen neerwierpen. Schade aan mili taire doelen of de economische oorlogvoering werd niet aangericht. Er zijn verliezen aan doodgn en gewonden te betreuren. Volgens de totdusver ontvangen berichten zijn twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. GEEN NEDERLANDSCH-INDISCHE PETROLEUM NAAR JAPAN. TOKIO, 21 October. De olieleveranties van Amerika en Nederlandsch-ïndië blijven volkomen stopgezet, heeft de woordvoerder der regeering in antwoord op een vraag verklaard. Hij wees er te vens op, dat de petroleumovereenkomst tusschen Ja pan en Mexico voor zoover hem bekend nog geldig was. (D.N.B.) De Ver. Staten en Ned.-Indië De „New York Times" over Amerikaanschen militairen steun Uit New-York verneemt het D.N.B.: Een bericht van de „New-York Times" uit Singa pore wijst op de noodzakelijkheid voor de Ver. Sta ten om deel te nemen aan de verdediging van Brit sche en Nederlandsche bezittigen in het Verre Oos ten. Deze bezittingen zijn volgens het blad welis waar beslist gekant tegen concessies aarr Japan, maar realistisch genoeg om in te zien dat hun vast beraden houding slechts'te handhaven is, indien de Ver. Staten militairen steun toezeggen. Amerikaan- sche deelneming aan de verdediging zou het Ma-s leische gebied en Singapore tegen iederen aanval beveiligen. Ook Britsche militairen hebben onlangs de noodzakelijkheid van Amerikaansche medewer king geuit. Het^blad deelt mede dat met nadruk gezegd dient te worden dat Nederlandsch-ïndië zijn maatrege len tegen Japan zonder Amerikaanschen steun op den duur niet kan voortzetten met het oog op het gevaar dat Japan door deze maatregelen tot den strijd gedwongen kan worden. KOFFIE TEGEN KERSTMIS IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 22 October. De V.P.B.-correspondent meldt: Groot was de opgetogenheid toen dezer dagen bekend werd gemaakt dat er van 15 December af aan de bevolking der rijkshoofstad een bepaald kwantum koffie zal worden verstrekt, zoodat ieder in staat zal zijn om het in Duitschland bijzonder populaire Kerstfeest met „Kaffee und Kuchen" te vieren. Naar thans van officieele zijde wordt mede gedeeld, zal er dit Jaar in tegenstelling tot het vorige jaar toen men uit drie soorten koffie een keuze kon doen slechts een enkele soort verkrijg baar worden gesteld. In het officieele bericht staat woordelijk „In den kleinhandel mag de verkoopprijs van deze koffie niet meer bedragen dan 2.SO tot 3.20 M. per pond"-. Hiermede is echter niet gezegd dat het op „Bohnenkaffee" verzotte Duitsche publiek een pond of «zelfs maar een half pondje koffie zal kunnen inslaan. Het toegewezen kwantum bedraagt n.l. per persoon 60 gram, dus een goed half onsje. Hoofdredacteur: R. VV. P. Peereboom. Heemstede. De „Blauwe Divisie» aan het Oostfront. Een rij- plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, wielafdeelmg van de Spaansche vrijwilligers Heemstede. tijdens den opmarsch, JOrbis-Holland) Begrafenis Mgr. M. P. J. Möilmann Onder groote belangstelling van vele geestelijke autoriteiten is hedenmorgen het stoffelijk overschot van Mgr. M. P. J. Möilmann oud-vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, op het R.-K. Kerkhof St Bar bara te Haarlem teraardebesteld. Vanmorgen tien uur werd in de Kathedrale keVk aan de Leidschevaart door Mgr. J. P Huibers. Bis schop van Haarlem, een pontificale Mis van Requiem opgedragen, waaraan het zingen van de Lauden vooraf was gegaan. Bij deze plechtigheden was Mgr. A. J. M. Taskin, Proost van het Kathedrale Kapittel, presbyter as sistent; pastoor G. Niekcrk van dc parochie O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis te Overveen, assisteerde als diaken en Pater dr. Casianus Hentzen als subdiaken. lil de lijkrede, welke na de plechtige H. Mis werd uitgesproken, schetste de vicaris-generaal Mgr. N. L. A. Ammerlaan de vele verdiensten van den ontsla pen emeritus-vicaris voor het bisdom. Spreker koos tot lekst van zijn rede de woorden van Petrus: „De liefde bedekt een menigte van zonden". „Gedurende 43 jaar", zei Mgr. Ammerlaan, „had Mgr. Möilmann aandeel in het bisschoppelijk bestuur, waarvan 15 jaar als secretaris en een kwart eeuw als vicaris. Hij was een goedhartig mensch, die zeer veel voor anderen, uit welk millieu ook, heeft gedaan, Hij verrichtte zijn arbeid in een tijd. dat het geloofsleven buitengewoon opbloeide". Hierna verrichtte Mgr. Huibers de absoute. Deze plechtigheden werden door zeer vele geloovi- gen bijgewoond, o.a. ook door oud-wethouder W. J. B. van Liemt en den heer H. v. d. Weyer, inspecteur van -het Lager Onderwij's. Daarna werd het stoffelijk/ overschot naar het kerk hof St. Barbara vervoerd. Hier waren o.m. aanwezig het bijna voltallige Ka thedrale Kapittel, de zeereerw. heeren H. W. Agter- hof en F. J. Bank, secretarissen van den bisschop; verschillende eere-kanunikken, vele pastoors en de kens uit het bisdom, professoren en leeraren .van de seminaria Warmond en Hageveld en afgevaardigden van katholieke yerecnigingcn in Haarlem. Nadat Kanunnik L. A. A. M. Westerwoudt uit Noordwijkerhout in de kapel op de begraafplaats de absoute had verricht, volgden vele belangstellenden den droeven stoet grafwaarts. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). UITGESPROKEN: „16, °P'- Th' J' E" de Boer' Warnsveld. Recht. Comm. Mr. H. L. Wilkens, Zutplien. Cur. Mr. J. L, Sölner, Zutphen. 20 Oct. G. Veenstra. tuinarbeidër, te Naaldwijk, St Jortspad 14. Recht, Comm. Mr. L. Vliegenthart. Cur. Mr. T. B. A. Marcus te Honselersdijk. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 16 Oct. J. Schoondergang, handelende onder den naam HaalgWe Haagsche AS®ntuur en Commissiehandel te Den 16 Oct. A. Baas, te Den Haag. 16 Oct. B. J. Husken. te Den Haag. 16 Oct. S. Koster, te Lelden. 16 Oct. A. de Laak. Babberlch gem. Zevenaar. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTBN: F. Moeyes, Oud-karspel. Geëindigd door het verbindend •orden der eenige uitdeelingslijst. 3 Oct. Mij. tot Exploitatie der Je Goedkoope Boekwin kels Bedrijven, Hilversum. Idem, Uitk. nihil aan conc. cred. li Oct. M. Grunebaum, Amsterdam. Idem. Uitk. 0.454 11 Oct. D. Sealtiel," Amsterdam. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 12 Oct. H. G. Beumer, koopman, Hilversum. Idem. Uitk nihil-aan conc. cred. 13 Oct. M. J. Boekhoudt, Spijk. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 13 Oct. B. Meyering, Wildervank. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. GEREF. KERK VAN VELSEN-BEVERWIJK. Candidaat C. Moens van 's-Gravenhage heeft zich als hulpprediker aan de Geref. kerk van Velsen-Noord verbonden. Hij hield een predicatie, waarvoor als tekst gekozen was Hand. 5:29-32. Na afloop der predicatie sprak de pastor-loci, ds. F. E. Hoekstra, den hulppre diker toe Op verzoek van ds. Hoekstra zong de ge meente cand. Moens staande toe Ps. 67:1a en 3b. Ver volgens heette ds. M. Holtrop cand. Moens in Bever wijk welkom in het midden der gemeente. IJMUIDEN Tarbot f 6,705,60; Kleine schol le s. f 150; Kleine schol 2e s. f 122—f92; Pufschol le s. f80—175; Pufschol 2e s. f57—f42; Groote bot f120—f S3: Kleine bot f75—f60; Kleine schar f55—f49; Pufschar f38—f27; Wijting f68— f45; Kabeljauw f 20—f 18 per stuk; Versche haring f 192 per 50 K.G. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: H. E. Mezger en H. E. Molkenboer, Am sterdam; P. J. Luirink en J. H. Haust, Nieuwer-Am- stel; E. Arnold en J. E. Kok, Leiden-Utrecht. Ohdertrouivd: R. de Haan en W. Sterk, Amsterdam- den Haag. T. G. Hoekstra en G. Stuivenberg, Gronin gen; L. C. M. v. Mechelen en P. G. W. Mol, Oud-Gastel; J. P. Zoutendijk en I. Fuchs, Voorburg-Utrecht. Getrouwd: F. L. M. Evers en A. W. C. Sillevis, Hil-, versum; R. v. d. Zeeuw en M. Melnichak, Brooklyn N.J. (U S.A.); H. Rutgers en L. Munniks de Jongh, Soe- rabaya. Bevallen: R. T. Hekman—Smeenk. d., Schoonebeek; W. J. WoudenbergLittovy, Breukelen; B. M. v. Bu renPaul, z., Schiedam; A. FellingerSijstermans, d. Groningen; A. C. HavingaBakker, d.. Delfzijl; J. KoopmanHeethuis, z., Uithuizermeeden; Kooienv. Hecking Colenbrander, d., Castricum; Branger—Lijen, d., Utrecht; A.' Meederv. d. Ven, z„ Maracaibo (Ve nezuela); Brancfsma—v. Rooy, d. Bandoeng; Goossens— Raeder, z., Wassenaar; Brandts—Folkersma, d., Soe- rabava. Overleden: A. C. Bakker, v., 62 j.. Axel; R. v. Bent- hem. v.. 48 j.. Blankenham; J. Salomons, v.. 74 j., Gas- selternijveen; J. T. Kerkhoven, m.. 58 j.. Rotterdam; M. Dijkgraaf, m., 69 j., Rotterdam; F. N. Barfoed, m. 50 j.. Amsterdam: E. de Wolff— Meyerson, v., 68 j., De venter; M. de Nes, m., 77 j., Amsterdam: J- H. Drem- mers, m.. 63 j., Zuidhorn: J. Schuiling, m., 74 j., Zuid laren; A. Noorman—Tromp, v.. 66 j.; L. Okkerse— Eikelenboom, v., 27 j., Arnhem; M A J C. Jansen— Kremers, v., 70 j„ Amsterdam; M. M. B. La Chapelle, v., 84 j.. den Haag; P. H. Balfoort, m., 61 j„ Utrecht; P P. Nieboer, m., 75-j.. Leiden; C. T. Breebaart, m., 79 j., Leiden; E. J. M. Angendt—v. Beugen, v., 63 j., den Bosch; M. W. Evers—Pruys, v., 28 j., Alkmaar; G. A. J. Veen, m., 43 j Belleville N.J. (U-S.A.) GERAFFINEERDE TASCHJESDIEF GEARRESTEERD. 's-GRAVENHAGE, 22 October. Den laatsten tijd kwamen bij de politie herhaaldelijk aangiften binnen van diefstal van damestaschjes. meestal in het Ach terom gepleegd vanuit rijwieltasschen. Naar aanlei ding hiervan gingen rechercheurs geregeld in deze omgeving surveilleeeren. Gisterenavond arresteerde een tweetal hunner als verdacht van deze diefstallen, den 17-jarigen schilder S. Naar het politiebureau overgebracht, bleek deze ech ter niets bezwarends bij zich te hebben. Bij een huis zoeking In zijn woning werden echter tal van voorwer pen uit damestaschjes aangetroffen, waaronder een zeventiental vulpenhouders, waarvan enkele zeer kost bare. een negental sigarettenkokers, cigarettenaanste- kers en verscheidene portefeuilles, waarvan een nog een bedrag van 37 gulden inhield. Een twintigtal dief stallen kon worden opgehelderd De taschjesdief bleek zeer geraffineerd te werk te gaan. Hij bestal zijn slachtoffers, wanneer deze zich 's avonds in dit donkere nauwe straatje te voet naar een rijwielstalling begaven. Van zijn greep in de rij- wieltasch bemerkten zij meestal niets. Verder heeft de Haagsche politie nog vijf personen kunnen arresteeren. die verdacht worden van rijwiel diefstal. Een hunner werd door een dokter op heeter- daad betrapt) toen tijdens zijn visite aan een patiënt, de dief zich met zijn rijwiel uit de voeten trachtte te maken. (A.N.P.) Vernielde steden. Duizenden kilogrammen ontplofbare stoffen had den de Sovjet-troepen in de huizen en gebouwen van de steden, welke zij door den onweerstaanbaren op marsch van de zegevierende Duitsche troepen hebben moeten prijsgeven, ingemetseld. Door middel van draadiooze installaties werden deze ladingen tot ont ploffing gebracht, lang nadat de steden ontruimd waren. Geweldige ontploffingen en branden waren er het gevolg van en er is thans geen stad meer of groote woonwijken zijn door deze vernielingen en de daar door ontstane branden zwaar geteisterd. Wat er met de burgerbevolking gebeuren moest, daar bekommer den de Sovjets zich niet om Maar wie er zich wel om bekommeren, dat zijn de ambulances, die in grooten getale achter de Duit sche troepen oprukken. Zij brengen hulp aan ieder die daar behoefte aan heeft, aan vriend en vijand. Nederland zendt ook een ambulance. Deze hulp-expeditie verdient aller steun. Ook op uw steun wordt gerekend. Stort daarom uw bijdragen op girorekening i 7 - - 0— 0 I Voor de kinderen Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. I(Teekeningen van F. Wagner). 37. Akaba de PifigUillj 37. Aan een puntige tak van een grote koraalboorn hing Akaba, de betoverde vis. Een dikke ring was o'm haar hals geklonken en inemand kon die ring ver breken, want ook deze was betoverd. En zo hing Akaba daar al jaren lang en kon nog maar alleen een beetje hullen en zuch ten. Och wanneer zou ze toch eindelijk eens gered worden! Nog nooit had iemand het ondier, dat haar bewaakte, kunnen verslaan. Maar nu, op deze grote dag, hoorde de kleine Akaba plotseling hoe het monster een hevig gebrul uitstootte. Er moest iets gebeurd zijn, maar ■at! Het betoverde visje verdraaide bijna haar oogjes om iets te kunnen zien en toen, ineens gebeurde dat, waar ze jarenlang om had gebeden en geschreid! De ring brak in tweeen en in plaats van gen klein, zielig visje stond daar een statige, mooi-glanzende pinguïn! Een kroontje met paarlen had ze op haar kop ten teken van haar Ko ninklijke waardigheid, want ze was ln werkelijkheid de dochter van een machtig koning der pinguïns uit het hoge Noorden. Geen wonder dan ook dat Barrabas heel erg verbaasd stond te kijken, toen hij in plaats van Akaba, d; betoverde vis, een mooie pinguïn ontmoette. Maar hij be greep al heel gauw, hoe de vork in de steel zat, toen Akaba hem de vleugel reikte en hem vriendelijk bedanktt voor haar redding. Maar daar wilde de dappere mier nieli van weten. Als Iemand bedankt zou moeten worden, dar was dat de zaagvls, want die had toch maar het monster de doodelijke stoot toegebracht. En zo kreeg de zaagvis een zoen_op zijn kop als dank voor zijn dappere daad. En 't behoelijfzeker niet verteld tc worden, hoe de geweldige strijd en de zoen hem' zijn gehele leven ln herinnering bleven. Gooi nooit stukjes stof, hoe klein ook, weg. Neen, dat moet u h^usch niet doen. De zuinige huis vrouw, die er op gesteld is, het walletje bij het schuur tje te houden, die met plezier een gulden aan een arm gezin geeft, maar die bezwaren maakt, als het er om gaat, een dubbeltje onnoodig weg te werpen, heeft vast en zeker een hekel aan de prullenmand. Onnoozele stukjes stof, die oogenschijnlijk geen nut meer hebben, bewaart zij zorgvuldig, want zij weet, dat ook deze op een bepaald oogenblik gebruikt kun nen worden Er zijn altijd wel kleinigheden, die men van minieme lapjes maken kan: inktlapjes voor Zus, die pas op school is, zakdoekjes, waar Moeder zelf een randje omhaakt, dasjes, servetzakjes, portemon- naïes, boekomslagen, ja, wat niet al. Zelfs de aller kleinste afknipseltjes kunnen nog dienst doen, als men maar even zijn fantasie laat werken. U ziet hier b.v. een grappigen wandlap voor de kamer van uw kleuters afgebeeld, een versiering, die stellig in den smaak van de kleine robbedoezen zal vallen. Het is een voorstelling, die opgebouwd is uit ver schillende gekleurde lapjes, welke op een stevigen ondergrond, vilt, laken of grof linnen, aangebracht zijn. Deze geappliqueerde stukjes stof worden met kleine, fijne steekjes op het materiaal genaaid, waardoor een alleraardigst, bont geheel ontstaat, dat dan nog weer met O.-I. Inkt van enkele kleine détails (zooals een oog, een paar lijntjes in de haren, de stralen van de zon, de strepen in de wolken, enz.) kan voorzien wor den. Een dergelijke lap, die vooral niet te klein mag zi)n geeft aan een lichte kamer met gelakte meubeltjes en kleurige, cretonne gordijnen een allergenoegelijkst, artistiek aspect. DE ERFENIS. ZOO meneer, zei Dick, bent u daar weer eens. En wat zal het zijn? Het gebruikélijke maar, zei ik, als je tenminste hebt? Natuurlijk, voor u hebben we wat bewaard; en met een sierlijke zwaai pakte hij een kruik van een helgroene plank achter de bar en schonk een klein glaasje voor drie kwart vol. Een pokertje, Dick? Altijd meneer! Weldra rolden de steenen over het gele rubber matje met de groene randjes en het duurde niet lang of ik had drie lucifers voor me liggen. Dick is fabelachtig gelukkig met pokeren. Zelden zult ge hem zien verliezen en dan nog alleen als-ie 't erg druk heeft want dan göoit-ie wat nonchalant. Juist wilde we aan de „Scheveninger" beginnen, dat is een revanche waarbij de verliezer als-ie opnieuw verliest niet behoeft te betalen, toen de deur van het „hartje" met veel lawaai werden open gesmeten én een man luidkeels joelend naar binnen kwam gevolgd door een klein tenger vrouwtje in het zwart. Het was een reus van een kerel met een rood aangeloopen gezicht en handen als kolen schoppen. De lawaaierige manier waarop hij zijn entree maakte, liet geen twijfel over aan het feit, dat hij in „kennelijken staat" verkeerde. Met een paar onvaste stappen was hij bij een fauteuil en liet zich ongegeneerd neerploffen. Het stille vrouwtje in het zwart ging voorzichtig op een stoel zitten, vlak in zijn nabijheid en keek met schuine oogen naar den reus die met zijn vlakke hand een paar maal op een tafeltje sloeg en schreeuwde: Waar is de ober, ik moet drank. Op een wenk van den barkeeper kwam een kellner naderbij en vroeg „wat meneer wenschte". Wat ik wensch, lachte de reus met een schorre dronkenmanslach, ik wensch drank, en gauw ook! Maar wat voor drank dan? vroeg de kellner geduldig. Ach, brengt u maar een glas bier. We keken allemaal plotseling naar de tengere vrouw, die voor het eerst sinds ze binnen kwam haar mond open deed. Nee, ik wil geen bier", zeurde de groote man. plotseling op een dreinerigen toon zooals alleen dronken menschen kunnen spreken. De mond van het kleine menschje werd een felle, rechte streep. Je neemt bier of anders krijg je niets, zei ze bits en het leek alsof de reus onder haar woorden inéén kromp. Maar even later kreeg hij weer moed toen de violist van het kleine strijkje dat eigens achter in de zaal opgesteld was, naar hem toe kwam. Jij krijgt een rondje, schreeuwde-ie reeds van ;rre tegen den violist, die voor elke klant hetzelfd beleefde glimlachje heeft. Met een breed arm- NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage, verre tegen den violist, die voor elke klant hetzelfde beleefde glimlachje neeft. Met een breed arm- fezwaai wendde de reus zich tot ons, die op de arkrukjes zaten: Jullie krijgen allemaal een rondje. Allemaal, allemaal. Zijn stem sloeg over en "hij herhaalde het „allemaal", net zoo lang tot zijn begeleidster weer ingreep. Ja nu weten de heeren het wel, zei ze, en keek ons met zoo'n smeekende blik aan dat we gauw onze oogen neersloegen. Gaat u alsjeblieft niet met hem klinken, zei Dick, want dan krijg ik 'm niet meer weg. Hij is ny,nog in een goede bui, maar als-ie werkelijk flink de hoogte krijgt. Wat is het voor een vreemd stel, vroeg ik. Ach, het is een heel eenvoudige jongen, een timmerman, die plotseling een erfenis heeft ge kregen en dat is hem haar zijn hoofd geslagen. Nu loopt-ie eiken avond alle café's af. En die vrouw? Dat is 'zijn echtgenoote. Ze heeft gezegd dat ze net zoo lang bij hem zal blijven tot-ie door zijn geld heen is en dan hoopt Ze weer een nomaal mensch van hem te maken. De ex-timmerman had inmiddels zijn glaasje bier gekregen en wij het onze. Hii had het glas echter nog niet halverwege op toen zijn hoofd op zijn borst zonk en een dronkemansslaap zich over hem ont fermde. Dit was het oogenblik waarop zijn vrouw ';ewacht had. Met een energie, die men van zoo'n zwak uitziende vrouw niet zou hebben verwacht rukte'en trok ze aan de groote ruwe handen van haar echtgenoot net zoo lang tot deze de oogen op sloeg. Wat wil je? mompelde-ie slaperig. Je moet naar huis. Betaal en sta op! Dat ging echter niet zoo gemakkelijk. Tenslotte knipte de vrouw een. klein zwart taschje open, nam daaruit een bankbiljet en gaf dit aan den ober, Daarna hebben we gezamenlijk de reusachtige ge stalte van den timmerman de trap af gezeuld en door de draaideur gewerkt. Vooral het laatste gaf nogal eenige moeite. .In de koele avondlucht ont nuchterde de reus eenigszins. Waar gaan we naar toe? vroeg-ie verwezen. Naar huis, zei zijn vrouw en ze sloeg elk aanbod van ons om haar te helpen vriendelijk maar beslist af. Met een reso luut gebaar pakte ze den nog half verdoofden man onder zijn rechterarm en verdween met hem in de donkerte van den avond. Totdat ze geheel door het donker waren opgeslokt keken we de twee schimmen na, de een groot en geweldig en onvast ter been, de ander klein en teer, maar vastberaden stappend. De rechte stemming is dien avond niet meer gekomen. B. K. UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken is de heer. R. Kuipers, op zijn verzoek, met ingang van 12 November 1941 al! burgemeester yan Hennaarderadeel eervol ontslagen. •s GRAVENHAGE 21 October (A. N. P.). In verband met het felt, dat in oorlogstijd zoo zuinig mogelijk moet worden gewerkt met het aanwezige materiaal, is bepaald, dat zonder toestemming van het departement van Volks voorlichting en Kunsten geen fotowedstrijden meer kun nen worden georganiseerd. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot het bureau Fotopers van bovengenoemd de partement, Prinsessegracht 21, Den Haag. Pantserslagen - Springende granaten - oprukkende infanterie, Steunt de Nederlandsche ambulance v.h. Oostfront, Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage IAioqxamtta DONDERDAG 23 October 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor dt huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool en piano. 11.00 Voor den boer. 11.20 Zang met pianobegeleiding. Al! Intermezzo: Planovoordracht (opn.). 12.00 Amabile-sextet 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 De Ramblers. 1.30 Musette-orkest en soliste, 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Kerkorgelconcert (opn.). 3.00 Ensemble Bandl Balogh. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Cyclus „De eeredienst der kerk". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Ensemble Jonny Krbon. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Omroeporkest en soliste. 6.30 Spoil en lichamelijke opvoeding. G.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Omroepsymphonie-orkest. 8.15 Filmgraatje. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroepsympho nie-orkest en solist. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsehe uitzending! National Features of the Netherlands HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 En semble Jack der Kinderen en solist. 11.40 Orgelconcert 12.00 John Kristel en zijn orkest en soliste. 12.45 B. N. O. iNeuws- en economische berichten. 1.00 Salonorkest. 1.45 Voordracht. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoon muziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Trio „Pro Musica". 6.15 Sociale zorg. 6.30 Zan? met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 „Brandende kwes- Hes", causerie 8.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 8,25 Radio-tooneel. 8.45 De Romancers. 9.25 Gramofoonmuziek. 0.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. ToellchtinJ op het Weermachtsbericht. 10.10—10.15 Avondwijding.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2