LANGS DE STRAAT. Aardig Speelgoed van Weert - Anegang 46 AGENDA Wintergoed. Laat uw huizen beheeren door Xetik JA. JM&e AJJPHHS Eigenaardigheden HAARL. DAGBLAD, Woensdag 22 Oct. 1941 In de duisternis Het gaat niet de verhalen over de duisternis als' mét die van de hengelaars: de een weet ze nog ster ker te vertellen dan de ander, met het gevolg dat ze spaarzaam gehoor en nog minder geloof vinden. Ik zou mij er wel voor hoeden dit onderwerp hier aan de orde te stellen, zoo ik niet de stellige overtuiging had dat de hierna volgende feiten aan de bittere werkelijkheid ontleend zijn. Ik herhaal „bittere" werkelijkheid, want hel was een pijnlijk grapje dat de duisternis zich ditmaal ten koste van êenige fatsoenlijke burgers veroorloofde Het geviel dan op een zeer donkeren avond zoo een waarover een toekomstig nageslacht met gepas- ten trots en bij herhaling door de oudere generatie zal wórden ingelicht dat een wielrijder door een dichtbeboomde laan in de omgeving dezer stad zijn weg naar huis zocht. Het dunne straaltje licht uit zijn lamp doorpriemde de duisternis zoo goed en zoo kwaad als het ging en gunde hem een blik op het fietspad, maar veel verder dan twee oi drie m£ter reikte die blik niet. Zoo kan men het hem dan ook niet euvel duiden dat hij onbekend was met de ge beurtenis die zich even tevoren een vijftig meter voor hem had afgespeeld. Op die plek zocht nu een man naar een verloren bezitting die van den ba gagedrager gewipt was en ergens in de duisternis gelaten lag te wachten op wat het lot verder over haar zou Beschikken. De naarstig aangestreken lu cifers van dén zoekenden man vermochten geen uit komst te brengen: de vlammetjes flakkerden piete rig op en waren het volgende oogenblik alweer door den straffen wind gesmoord. En inmiddels naderde de wielrijder, nog altijd onbewust van de situatie voor hem op het pad. Te laat, helaas, ontdekte de speurder zijn belager. Te laat klonk de waal-schu wende kreet „ho, ho, meneer!" Te laat ook ontdekte de wielrijder het vierkante pak op het fietspad. Te laat! Het voorwiel had zijn prooi reeds gegre pen en in het magere schijnsel van de fietslantaarn herkende de wielrijder nog juist de contouren van een kartonnen taartjesdoos. Een zacht gekners be wees dat de inhoud het volgende moment reeds een ontijdig einde had gevonden. Zich nog maar half van zijn daad bewust, vervolg de de wielrijder den moeilijken weg door de duis ternis naar huis. Daar, in de vertrouwde rust van zijn woning, drong de omvang van het gebeurde ge leidelijk tot hem door. Lieve hemel, het was toch eigenlijk geen kleinigheid. Die kostbare gebakjes, op dit uur van den dag, en dan de bonnen! Het beeld van de verbrijzelde taartjesdoos liet hem dien avond niet meer los en des nachts kwelde hem een vreesehjk visioen. De geesten der gevallen gebakjes waren opgestaan en stormden wraakgierig op hem af. Twee roomhoorns wierpen hem ter aarde en een monstrueuze moorkop in een harnas van brood- en bloembonnen zette hem den voet op de borst, gereed om met zijn lans het vonnis te voltrek ken. Op dat oogenblik liep de wekker af. Het bru tale, venijnige geluid klonk den geplaagde dezen morgen, zeldzame gebeurtenis, als muziek in de ooren. Ja, hij voelde zich ineens aanmerkelijk lich ter. De nieuwe morgen schonk hem versehen moed en deed hem alle booze visioenen vergeten. Hij ver orberde zonder bezwaar hef normale kwantum ont bijt en toog opgewekt naar het fietsenhok, waar hij zijn ouden tweewieler krachtig bij het stuur greep, als schudde hij een goed vriend de hand. Toen was het dat hij met grievende scherpte aan de ramp herinnerd werd. Want aan zijn voor band kleefde een bruinachtige, klonterige substantie, onmiskenbaar onderdeel van wat eens een mokka gebakje was geweest. H. V. VERGADERING KAPPERSPERSONEEL. De afdeeling Haarlem «van den Ned. Bond van Kapperspersoneel houdt a.s. Donderdagmiddag in het gebouw van de Haarlemsche Jongemannen Ver- eeniging aan de Lange Margarethastraat een verga dering. waar de hoofdbestuursleden L. H. Kamp man uit'Rotterdam en H. Nieuwenhuis' uit Amster dam zullen spreken over de beteekenis van de col lectieve arbeidsovereenkomst voor het kappersper soneel, EEN AFSCHEID. Ter terechtzitting van Dinsdag werd door den Rechter Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, thans benoemd tot Raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam, onder har- telijlce bewoordingen afscheid genomen van de Reeht- bank, den Officier van Justitie, de leden der balie en van 'het personeel der Griffie en van het parket. De scheidende rechter werd toegesproken door den pre sident der rechtbank, Mr G. Sluis; door den Officier van Justitie Mr. W. M. Paardekooper Overman en door Mr. Dr. W. P. Vis namens de balie. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het bureau van poli tie aan. de Smedestraat te Haarlem tusschen 11 en 13 uur. Autoped, v. Gooi, Kruisstraat 17 rd.; Armband, de Vries. Lange Heerenvest 80; Boorden, bureau van Politie, Smedestraat 9; Bril, v. d. Keur, Van Oosten de Bruijstraat 205; Bril, Tuchs, Slachthuisstraat 66 rd.; Cape, bureau van Politie, Smedestraat 9; Hoed; Kaagman, Tugelastraat 6 zwart; Horloge, J. v. Kampen, Noordlaan 48, Bloemendaal: Hoed. v. d. Mees, Binnenweg 37, Bennebroek; Handschoen, Bilderbeek, Linschotenstraat 37; Hoed. Paison, Spa renbergstraat 12; Handschoenen, van Aken, Diepen- brockstraat 25: Hoed, De Jong, Jan Haringstraat 43; Handschoenen, Hessens, Oranjestraat 26; Knoo- pen, van Driel Krol. Hedastraat 14; Oorbel, Swiers, 't Krom'29; Overall, Klein. Seringenstraat 3. „VREUGDE EN ARBEID". De Werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het N.V.V. heeft in een groot aantal plaatsen avond scholen voor volwassenen geopend. Ook te Haarlem werd een dergelijke school gesticht. Er wordt be gonnen met een cursus in de Duitsche taal voor be ginners. 25 deelnemers hebben zich daarvoor aan gemeld. HANZE REMBRANDTPRIJS 1941 VOOR BADINGS. Naar de Deutsche Zeitung i. d. N. meldt, is aan den Nederlandschen componist Henk Badings den Hanze Rembrandtprijs 1941 toegekend, op voorstel van het curatorium van de Hanze universiteit te Hamburg. voor de Baby (Adv. Ingez. Med.)' Heden WOENSDAG 22 OCTOBER. Frans Hals Theater: „Proces met gesloten deu ren", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Heisses Blut", 2.30, 6.30 en 8.45 Uur. Palace: „Gescheiden op stap" 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Prima Donna". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac Theater: Doorloopende voorstellingen 1223 uur. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst zü ons Doel", 104 uur. DONDERDAG 23 OCTOBER. Stadsschouwburg, WilsonspleinPaketboot „De Volharding" door de Tooneelgroep „Het Masker", 7.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: Rede J. Sevensma, 7 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans -Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst tij ons Doel". 104 uur. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeïjer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerpleïn 79, Tel. 17946. Te'Heemstede is geopend: -Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. De wintermantel, winterjas. De wollen sokken, wollen das, Zijn weer in 't licht gekomen, Nadat ze weder maanden lang In kast op zolder of in gang Hun rust hadden genomen. Elk ziet zijn eigen jas eens aan Én zegt: nou dat zal nog wel gaan, Hij valt me mee tenslotte; Als het, 'k hoop niet te binnenkort Nog weer wat graadjes kouder wordt, Beschut hij weer mijn botten. En kijk, die'brave ouwe das, Waar 'k in April zoo beu van was, Dat lijkt toch overdreven; I-let is een aardig ding, en als Het strakjes vriest zal hij mijn hals Weer heerlijk warmte geven. Er zittéq wel veel stoppen in Mijn sokken, ze zijn niettemin Nog altijd best te dragen, En als we nog wat verder zijn Dan warmen ze mijn voeten fijn Op echte winterdagen. Ja, winterjas en sok en das, Toen het April en lente was, Na lange maanden koude. Zag 'k jullie vol antipathie. Nu 'k je weer na je rustpo'os zie, Kan 'k weer van jullie houden. Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14. HAARLEM, TEL. 15781 (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doet. ex. klassieke letteren, de heer W. C. Bakker en voor het cand. ex. idem de heer H. van Santen. Geslaagd aan dè Vrije Universiteit voor het doet. ex. rechten J. Schaafsma, te Overveen. Geslaagd aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het cand. ex. electrotechn. ingenieur J. G. Niesten, te Haarlem (met lof) en A. W. M. Paling, te Zandvoort. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het cand.-ex. rechten mej. H. Everard'te Aerdenhout. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Don derdag 23 October 1941, des namiddags van 3—4 uur, door den heef George Robert. F r'o gramma, 1. Preludium en Fuga in g D. Buxtehude 2. Fantasie G gr. t. J. S. Bach 3. a. Aria G. F Handel b. Menuet 4. Ciacona 'S. de Lange 5. Cantabile 1 Jos. Jongen 6. Andante moderato F. Bridge De toepassing der Kinderwetten Statistiek verschaft gegevens 's-GRAVENHAGE, 21 October.. Uit de aan wijzingen die de door het Centraal Bureau voor de statistiek gepubliceerde statistiek over 1939 geeft omtrent de beweging der jeugdcriminaliteit in de laatste jaren, blijkt, dat het aantal onherroepelijk schuldig verklaarde jeugdigen van 1932 af (1642) voortdurend steeg tot en met het jaar 1937 (3061). De daling welke in 1938 intrad, duurde in 1939 niet voort-. De vermeerdering was echter zeer gering nl. van. 2789 tot 2809, dus slechts 20. Het aantal schuldig verklaarde jongens verminderde .met 40, het aantal meisjes steeg met 60. Het percentage be treffende de meisjes Bleef echter in vergelijking •met dat der jongens gering: resp. 10,5 en 89,5. Wegens het voornaamste economische delict, een- voudigen diefstal werden veel minder jeugdigen schuldig verklaard (1938:1104, 1939: 994). Daaren tegen waren de cijfers van gequalificeerden dief stal, verduistering, heling en gequalificeei'de stroo- perij hooger. het aantal schuldig verklaarden terzake van eenvoudige en gequalifïceerde mishandeling blee'f vrij wel stabiel (190). Het cijfer betreffende zedenmisdrijven bleef stijgen. In de jaren 1935 tot en met 1939 werd resp. 615, 642, 602, 591 en 552 maal strafrechtelijke ondertoe zichtstelling uitgesproken. Het aantal Burgerrechte lijk onder toezicht gestelde kinderen bedroeg in 1939 1948 tegen 1793 in het voorafgegane jaar. De statistiek bevat -verder allerlei gegevens be treffende ontzetting uit en ontheffing van de ouder lijke macht en voogdij én betreffende het rijkstucht- en opvoedingswezen. Tenslotte is in deze statistiek, welke in één publica tie is verschenen met de crimineele- en gevange- nisstatistiek, belicht de verpleging van voogdijs en regeeringskindereh in gestichten en gezinnen door instellingen van weldadigheid. Door 275 door het rijk gesubsidieerde instellingen werden 12294 voogdijkinderen verzorgd en door 30 instellingen 1042 regeeringskinderen. In totaal werd een bedrag vaii resp. f 2.586.793 en f 294.066 aan rijkssubsidie aan deze instellingen uitgekeerd. Bovendien werd nog f 544.295 in totaal als algemeene subsidie aan 158 instellingen uitgekeerd. Inbraak in juwelierszaak te Rotterdam Een buit van bijna 8500. In de juwelierszaak van het magazijn van gouden en Zilveren werken Lucardie N.V. aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam is .een inbraak gepleegd. Uit een étalage, waarvan de ruit met behulp van een met doeken omwonden hamer is vernield, zijn gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van bijna f 8500 ge stolen. Een groot aantal vulpenhouders, 'zilveren en gou den armbanden, een groot 'aantal ringen met en zon der steenen, waaronder 18.0 gouden verlovingsringen, colliers e.d. is ontvreemd. Enkele voorwerpen, die de inbrekers in het duister waarschijnlijk niet heb ben gezien, zijn hier en daar verspreid blijven lig gen. De politie stelt een nauwgezet onderzoek in. Begrafenis Mr. D. Fock Op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage is Dins dagmiddag onder veel belangstelling ter aarde be- told het stoffelijk hulsel van mr. D. Fock, minister n Staat, oud-Gouverneur-Generaal van Neder- .idsch-rndië, oud-minister van Koloniën en oud voorzitter der Tweede Kamer. Op de begraafplaats werd de stoet o m. opgewacht door de heeren W. L. baron De Vos van Steenwijk on mr. J. R. H. van Schaikv resp. oud-voorzitter der Eerste en Tweede Kamer; jhr. mr. Six, secretaris generaal van het departement van Koloniën; jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Staat, com missaris der provincie Zuid-Holland; prof. ir. C. L. van der Bilt, w.tt. burgemeester van Den Haag; mr. De Monehy, oud-burgemeester van Den Haag. In de rouwkapel vormden vroegere boden der Eer ste Kamer een eerewacht. De heer M. H. de Boer, oud-ondervoorzitter van de vroegere Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond, schet ste den ontslapene als een beginselvast staatsman van groote verdraagzaamheid, wiens kracht hem nimmer belette een open oog te hebben voor de meening van anderen. De heer Knottnerus, president-directeur van de Ned.-Indische Gasmaatschappij, noemde den heer Fock een man van groote wijsheid met een bijzonderen kijk op menschen en op het tijdsgewricht; bovendien een groot Nederlander. De heer C. J. van Kempen meende dat een stem uit Indië hier niet mocht ontbreken. Voor velen was de heer Fock een lichtend voorbeeld; hij heeft zich doen kennen als.een brilliant bestuurder. Hij dacht en handelde alleen in 's lands belang en wist richtlijnen aan te geven, welke tot in de verste hoeken van Indië werden gevolgd. Het vaderland is hem dank baar voor hetgeen hij voor Nederland heeft gedaan. Nadat een dame den steun gememoreerd had, dien mr. Fock gaf aan hel maatschappelijke werk in In dië, sprak de heer L. P, van der Heijden namens de afdeeling 's-Gravenhage van de Ned. Vereeniging voor den Volkszang. De kist werd hierna uitgedragen, terwijl op het orgel het Wilhelmus ten gehoore werd gebracht. HOOFDOOLPORTEIjR VAN ..DE NED. WERK GEMEENSCHAP" VRIJGESPROKEN. AMSTERDAM. 2k Oct. (ANP) De rechtbank te Amsterdam heeft vandaag een hoofdcolporteur van de in April ontbonden .Nederlahdsche Werkge meenschap" te Amsterdam vrijgesproken van het hem ten laste gelegde ongeoorloofde inzamelen van gelden. 1-Iem was door den kantonrechter te Amster dam een hechtenlsstraf van vier maanden opgelegd, tegen welk vonnis hij bij de rechtbank in hooger beroep was gegaan. Hij had in December van het vorige jaar te Amsterdam telefonisch of door middel van colporteurs geld gevraagd voor de Nederland- sche Werkgemeenschap, bestemd voor de Neder- landsche oorlogsinvaliden, die in tehuizen zouden worden ondergebracht. Voor deze geldinzameling ontbrak echter de goed keuring van de overheid, die afwijzend stond tegen over de Nederlandsche Werkgemeenschap en haar werkwijzen. De officier van justitie was van oordeel, dat men hier met een verboden collecte te doen heeft; hij vroeg daarom bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. J. de Vrieze, pleitte vrijspraak omdat de hoofdcolporteur een ondergesohikte was en bovendien niet collecteerde, doch de colporteurs controleerde. Collecte Nederlandsche Roodc Kruis 25 October Geluiden op draaiende schijven. Het Millcr-appa- raat, het belangrijk technisch hulpmiddel bij het opnemen van grammofoonplaten in dc studio's van den Ned. Omroep, in werking. Pax-Holland-de Haan c Een zeer belangrijke tak van dienst van het Nederlandsche .Roode Kruis is de Bloedtransfusie dienst, welke 60 medische centra omvat, waarbij 66.000 bloedgevers zijn ingeschreven. De Centrale Bloedtransfusie Commissie nam eind Augustus 1939 de taak op zich de reeds Bestaande plaatselijke bloedtransfusiediensten Uit te breiden en nieuwe diensten op te richten, ten einde in géval van oorlog overal en altijd een voldoend aantal bloedgevers ter beschikking te kunnen stellen voor gewonde militairen en burgers. Tijdens de oorlogs dagen is op ruim 500 oorlogsslachtoffers bloed transfusie toegepast. Maarook thans nog vinden dagelijks in den lande, dank zij den bloedtransfusie dienst., vele bloedtransfusies ten behoeve van zieken en gewonden plaats. Ook in tijden van vrede kun nen talrijke zieken en gewonden, bij wie „het levenslichtje dreigt uit te gaan", door bloedtrans fusie de gezondheid terug erlangen. Deze groote organisatie met al wat daaraan vast zit. instandhouding van conserveerïnrichtingen, werving' en keuring van bloedgevers, bloedonder zoek in serologische laboratoria, epz. enz. kost onherroepelijk geld, veel geld. Niet alle Nederlan ders kunnen, hun bloed afstaan om een mede- mensch te redden, maaf wel kunnen allen iets in de collecte van Zaterdag 25 October bijdragen. Eenige maaltijden voor dezen tijd Recepten van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad 's GRAVENHAGE 21 October. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Voor wie gewend, was dagelijks vleesch te gebruiken, is het niet zoo eenvoudig lederen dag van de week een sma- kelijken warmen maaltijd samen te stellen, in verband met de rantsoeneering van vleesch en van vele andere levens middelen. Men zoekt naar voedingsmiddelen die even pittig van smaak zijn als vleesch. Nu komen hier In de eerste plaats de vleeschwaren voor in aanmerking. De genen die gewoonlijk de beschikbare hoeveelheid vleesch waren bij de boterham gebruiken doch ze'ter afwisseling eens in den warmen maaltijd verwerken, missen dan de broD-dbelegging. Er zijn nog verschillende andere hartige beleggingen waaruit men een keuze kan doen. namelijk gestoomde of gerookte visch, garnalen, mosselen of het een of ander slaatje. Ook kaas kan heel goed bij .groenten en aardappelen gegeten worden. In het buitenland doet men dit veel, maar hier in het land is het nog niet zoo algemeen bekend, hetgeen eigenlijk jammer is, want de warme maaltijd wordt er heel smakelijk en voedzaam door. Thans volgen eenige recepten. Stoofschotel van prei met leverworst, 375 gr. lever- orst (3 rantsoenen), 2 kg. aardappelen, 1 kg. prei, 3/4 liter taptemelk, boter of vet, zout. In een stoofpan een bodempje water met zout aan de kook brengen; de helft van de schoongeboende en in stukken gesneden aardap pelen 'erin leggen, daarop dè schoongemaakte en in stuk ken gesneden prei. de rest van de aardappelen. De boter of het vet toevoegen, de pan goed sluiten, de inhoud irttlg aan de kook brengen en alles gaar koken. Kooktijd :.a. 1/9 uur. De in dikke plakken gesneden leverworst na 20 min. op de aardappelen en de groenten leggen en door en door warm laten worden. De taptemelk toevoegen, alle bestanddeelen losjes door elkaar roeren en nog even doorwarmen. Het overtollige vocht In een sauskom gieten. Het gerecht 'in een dekschaal of vuurvasten schotel op dienen. Stamppot van uien met kaas. 2 kg. aardappelen. 1 kg. uien, 150 gr. kaas, 4 d L. taptemelk, wat boter of vet, wat zout. De aardappelen schoonboenen, in stukken snij den en met de in stukken gesneden uien met weinig kokend water en zout opzetten, vlug aan de kook brengen .en gaar koken in een goed gesloten pan. Kobktijd uur. Alles dooreen stampen, de taptemelk toevoegen, hét ge- recht nog even doorwarmen en af maken met wat boter of vet en de fijn geraspte kaas. Stoofschotel van koolraap en mosselen. 600 gr. ge kookte mosselen (3 kg. rauwe mosselen). 2 kg. aardappelen, 11/4 kg. koolraap, wat boter of vel. zout. In een stoofpan een bodempje water met zout aan de kook brengen. De schoon geboende in stukken gesneden aardappelen, dc geschilde ln blokjes gesneden koolraap cn wat boter of vet ei' in leggen. Dc pan sluiten, de inhoud snel aan de kook .brengen en alles gaar koken. Kooktijd c.a V2 uur. De gekookte mosselen toevoegen. De bestanddeelen losjes door elkaar roeren. Het vocht in een sauskom gieten en het gerecht in een dekschaal of vuurvasten schotel opdienen. De Roode Kruis-collecte Met een enkel woord mag nog eens gewezen wor den op de collecte, die Zaterdag a.s. te Haarlem ten behoeve van het Roode Kruis zal worden gehouden. Van hoeveel belang het is, dat deze collecte slaagt zal duidelijk zijn voor iedereen die wel eens oogge tuige is geweest van den arbeid van deze vereeniging. En wie is dat niet? Iedereen heeft wel eens gadege slagen, hoe overal en op ieder oogenblik het Roode Kruis gereed staat, de helpende hand te reiken, waar groote of kleinere rampen medische en andere hulp noodig maken. Iedereen heeft wel eens gehoord van de transport- en verpleegeolonnes de hulpposten met verbandtrommels en transportmateriaal, van modern zjekenvervoer naar en in treinen, maar vooral van het inrichten van hospitalen en hulpziekenhuizen en het uitzenden van ambulances in oorlogstijd. Om dit alles verdient het Roode Kruis den steun van ieder, die waardeering heeft voor menschlievend hulpbetoon. Er is veel, ontzaglijk veel hulp noodig in onze dagen en deze hulp moet voor een niet gering deel gefinancierd worden uit vrijwilligë giften. Tot. het verstrekken van zulk een gift biedt de col lecte van a.s. Zaterdag een passende gelegenheid. En daarom is het noodig. dat. talrijke collectanten dien dag er op uit trekken met de collectebus. Het is Za terdag a.s. Herfstvacantie. Kunt ge uw tijd beter be steden dan als collectant voor dit menschlievend doel? Geeft, u daarom op aan het bekende adres: Wagen weg 40, Haarlem, of, zoo ge een nog directer methode verkiest: op No. 4000 der postrekening van de Twent- sche Bank te Haarlem kunt ge uw gift. klein of groot, storten! DRAMA OP DE EEM. AMERSFOORT. 22 October. Vorige week werd op de Eern, nabij het stoomgemaal „De Haar" een bootje gevonden waarin zich de identiteitspapieren bevonden van een man en een vrouw uit Utrecht. Het vermoeden bestond toen reeds, dat er zich een drama had afgespeeld. Dit vermoeden is juist geweest. De twee lijken zijn thans gevonden, zij werden in een houding aangetroffen, waaruit wel blijkt, dat aan misdrijf niet gedacht behoeft te worden. De stoffelijke overschotten werden door de politie naar de alge meene begraafplaats te Bunschoten vervoerd. (A.N.P.) De voorrang in het verkeer Het zwaartepunt van iedere verkeersregeling' Qc Nederlandsche Automobielclub schrijft: Verreweg het grootste gedeelte van de verkeers ongevallen geschiedt door het niet, of door verkeerd verleenen van voorrang. Het verdient derhalve aan beveling de „voorrang in het verkeer" nog eens vol ledig te beschouwen in het lioht der nieuwe verkeers regels, zooals deze bij Invoering der ..Wegenver keersregeling" op 9 December a.s. zullen worden toegepast. Het eenvoudigst ligt het geval bij den voorrangs- weg, voortaan „Hoofdverkeersweg" genoemd, het geen nog iets anders ls dan wat de nieuwe regeling ..hoofdweg" noemt. (Deze naamverwantschap zal in de toekomst gemakkelijk tot verwarring aanleiding geven). Al het verkeer op den hoofdverkeersweg (voor- rangsweg) en de daarbij behoorende parallelwegen en rijwielpaden heeft voorrang, boven het verkeer, ook de trams, dat uit de zijwegen komt. Een auto uit een zijweg moet dus voorrang verleenen aan een wielrijder op den hoofdverkeerswes Toch moet het verkeer op een hoofdverkeersweg (voorrangsweg) nog ln enkele gevallen verleenen aan verkeer uit den zyweg, nl. a. voertuigen van de Weermacht, de Waffen S.S., de politie, de brandweer, welke voor het blusschen van een brand is uitgerukt, en den grensbewakings- dienst, voorzoover de uitoefening van de hun van overheidswege opgedragen taak hei nemen van voorrang vereischt. b. voertuigen van den luchtbeschermingsdienst, den. Technischen Noodhulpdienst en den Arbeids dienst, wanneer deze bij rampen dienst doen, Aangezien de gebruiker van den hoofdvérkeersweg 'ten aanzien van de onder a. en b. genoemde voertui gen, welke op deft zijweg naderen, zelden zal of zij ten behoeve van hun taak voorrang ver- eischen, dan wel resp. bij een ramp dienst doen. verdient, bet aanbeveling deze voertuigen altijd voor rang te verleenen. tenzij men voldoende redenen heeft om aan te nemen, dat zij van hun voorrangs- recht geen gebruik zullen maken. c. begrafenissen en processies. d. verkeer uit zijwegen, indien een polltïe-ambte- naar daartoe een teeken geeft of wanneer door een verkeerslicht een desbetreffend signaal wordt ge geven. Deze teekens en signalen gaan boven de aan duiding „voorrangsweg" en ook boven alle andere aanduidingen door borden of vastgestelde verkeers regels. De uitzonderingen genoemd onder a. t.ni. d. gel den In alle kwesties Inzake voorrang, dus ook buiten de voorrangswegen (hoofdverkeerswegen). De voorrangswegen (hoofdverkeerswegen) worden aangeduid door oranjekleurige bovenkanten van hm.- en km.-palen en berm plankjes, door palen voorzien van oranjekleurige banden en door op hun punt staande vlerkanten met oranje middenvlak en witten rand. Het einde dezer wegen wordt aangeduid door .laatstgenoemde borden met een breeden zwarten balk schuin er door heen, event, nog voorafgegaan door een ove.reenkomsiig bord. waaronder dc afstand tot het eindpunt van den voorrangsweg (hoofdver keersweg) apart Ls aangegeven. Dit teeken ..eindpunt hoofdverkeersweg" moet algemeen zijn ingevoerd op 31 December 1942. Tot dien datum mogen de oude borden „einde voorrang" (driehoek op de ba sis, rooden rand. wit middenvlak, verticale zwarie balk en onderschrift „einde voorrang") nog in ge bruik blijven. Aangezien 'dit oude model bord ech ter zeer onduidelijk en onopvallend is en derhalve gevaar veroorzaakt, vertrouwt de N. A. C.. dat spoe dig tot invoering van het nieuwe teeken zal worden overgegaan. Op den zijweg, toegang gevende tot den voorrangs weg (hoofdverkeersweg), treft de weggebruiker ter waarschuwing het teeken ..Letup het verkeer op den hoofdweg, dat voorrang heeft", de z.g. „omgekeer de driehoek" (driehoek op de punt. roode rand, wil middenveld). Het beteekent, dat men aan alle ver keer op den hoofdverkeersweg zoowel het van links, als van rechts komende voorrang moet leenen. Onder, de nieuwe ..Wegenverkeersregeling" zal het bovengenoemde bord ook kunnen worden geplaatst bij bepaalde kruisingen of aansluitihgen (meestal bij zonder gevaarlijke), waarbij de op te rijden weg geen voorrangsweg (hoofdverke.ersweg) ls. Men noemt de laatste dan „hoofdweg". Door het verkeer, dat dit bord op zijn weg aantreft, moet voorrang worden verleend aan alle verkeer op den .hoofdweg". De Nederlandsche wetgeving kende tot nu toe dit systeem reeds bij kruising van apart liggende rij wielpaden met rijwegen. Doordat de „omgekeerde driehoek" voortaan dut zoowel bij voorrangswegen, als bij niet-voorrangs- wegen kan worden gebruikt, mag het rijverkeer uit het passeeren van dit bord niet meer zooals vroe ger afleiden, dat het een voorrangsweg heeft be reikt. Eenmaal op den anderen weg zijnde, moei men dus veiligheidshalve vóór het volgende kruis punt kunnen zien, of men op een voorrangsweg (hoofdverkeersweg) rijdt of niet. Dit zal wellicht het bijplaatsen van oranje aanduidingen hoofdver keersweg" noodzakelijk maken op thans bestaande voorrangs wegen. Behalve de „omgekeerde driehoek" met wit mid denvlak, zooals hiéi'boven besproken, wordt ook nog een andore „omgekeerde driehoek" nieuw ingevoerd, n.l. een met blauw middenveld, waarin met witte letters het woord „Halt" ls .vermeld. Deze kan op overeenkomstige plaatsen worden gebruikt als de driehoek met wit middenveld. Het verschil is. dat men bij de „Halt-driehoek" onvoorwaardelijk moot stoppen, terwijl men bij de gewone „omgekeerde driehoek" langzaam mag doorrijden, wanneer de om standigheden dat toelaten. Het bovengenoemde stoppen bij den „Halt-driehoek" moet zelfs geschie den, wanneer op den „hoofdweg" geen verkeer zichtbaar is. De ervaring in het. buitenland, waar men dezelfde of overeenkomstige borden toepast heeft geleerd, dat in den aanvang veelal teveel dezer „Halt-drie hoeken" worden geplaatst, waardoor de waarde van het bord voor zeer gevaarlijke punten wordt bena deeld. Men heef; dan ook meestal later het aantal borden van dien aard moeten inkrimpen, een erva ring. welke Nederland zich ten nutte kan maken. De „Wegenverkeersregeling" schrijft 5n het bijzonder ook voor. dat verkeersteekens slechts daar moeten worden geplaatst, waar zulks bepaald noodig is. In leder geval mag naar de meening van de N. A. C. de uitgebreidere toepassingsmogelijkheid der „omge keerde driehoeken" er nimmer toe leiden, dat men noodzakelijke uitzichtsverbeteringen op kruispunten achterwege laat, omdat men door de plaatsing van zoo'n bord liet verkeer kan laten stoppen. Dergelijke mnoodige belemmeringen van het verkeer blijven toch gevaren opleveren. Het gebruik van ..omgekeerde driehoeken" op we gen. die niet op voorrangswegen (hoofdverkeerswe gen) uitmonden, geeft nog de 'moeilijkheid, dat de ■jaar nocMrust voor het leven noodzaok'lijVheid en wet is. blijft AÜPING er naar streven. J dat 'n AUPING ,,'n Beter 8ed"is/ TJ/ERZORSTI (Adv. Ingez. Med.) in Haarlem en omgeving. In een kleine villa aan den Bloemendaalscheweg tegenover de Busken Huetlaan bevind; zich een steen. Hierop staat een huis en daaronder is de vol gende inscriptie te lezen: „Dit ls de afbeelding van het oude huis Sorgh- vllet. In dit huls woonde Busken Huet en bezocht hem E. J. Potgieter tussen Mei lS66#en Mel 1S6S." Toch hebben bovenvermelde gebeurtenissen nooit in dit huis plaats gehad, om de eenvoudige reden, dat deze villa pas in 1940 gebouwd ls. Voordien stond SORGH VLIET (foto De Haas) hier echter de bekende villa Sorghvliet. En het ls in deze villa, dat de bekende Hollandsche dichter en criticus Conrad Busken Huet eenige jaren ge woond heeft'en vaak door Potgieter bezocht werd. Nadat Busken Huet in 1S68 naar Indië was gegaan, werd de villa ln 1905 verbouwd In 1912 volgde weer een verbouwing en tijdens deze is bovengenoemde gevelsteen omhuld. Jammer genoeg moest in 1940 Sorghvliet verdwijnen, omdat het moderne .verkeer zijn eischen stelde. Het stond n.l. te veel naar voren. Op het opengekomen land werd toen een nieuwe villa gebouwd en de gevelsteen is daarin overge plaatst. gebruiker, aan wien voorrang moet worden verleend, zelve onbekend ls met zijn plaatselijk voorrangsrecht tenzij hij de achterzijde van de „omgekeerde drie hoek" gewaar wordt. Teoretisch krijgt men dus de mogelijkheid, dat het verkeer óp beide wegen stopt on? aan het andere verkeer voorrang te verleenen. Ook deze ongewenschte. belemmering van een vlotte verkeersafwikkeling is een roden om van de „omge keerde driehoeken" bij- niet-voorrangswegen een uiterst spaarzaam gebruik te maken. DE DUITSCHE SCHRIJFLETTERS BIJ DE PRACTIJKEXAMENS. AMSTERDAM, 22 October. In verband met het afschaffen van het gotisch schrift op de lagere school in* Duitschland heeft de Nederlandsche as sociatie voor practijkxamens besloten bij haar exa mens in Duitsche handelscorrespondentie den eiSch dat de candidaat blijk moet geven een tekst in Duit sche schrijfletters in Latijnscli schrift te kunnen overbrengen, niet meer te stellen. NIEUWE VERKORTE WERKWEEKKAARTEN. UTRECHT, 22 October. Nu in sommige bedrijven de werkweek werd bekort tot drie dagen, zullen de Nederlandsche Spoorwegen naast de reedsI bestaande vijf- en vierdaagsche ook verkorte werkweekkaarten voor drie dagen ter beschikking stellen. JUBILEUM BIJ DE POLITIE TE HAARLEM. Donderdag 23 October hoopt de heer P. Preycr, Spaarne 61 rood, den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden als politie-agent te Haarlem in dienst kwam. Het landgoed „Rooswijk'' Tien jaar in het bezit van Velsen VELSEN Woensdag. Het was dezer dafeen tien jaar geleden, dat de ge meente Velsen eigenares werd van het landgoed Rooswijk, waarmee de gemeente voor de derde maal door aankoop in het bezit kwam van groote terrei nen, waarvan later een aanzienlijk deel als bouw terrein verkocht kon worden. Velserbeek, omvattende het groote park tusschen den Driehuizer Kerkweg en de spoorlijn, ongeveer 80 H.A.» groot, was reeds eerder gekocht voor 525.000. daarna volgde „Spaarnberg" (later Burge meester Rijkenspark), oorspronkelijk groot 20 H.A., waarvoor 200.000 Jbetaala werd. „Rooswijk". 58 H.A. groot, werd gekocht voor 300.000. In zes jaar tijds belegde de gemeente ruim één millioen gulden in bosschen en landhuizen. Het spreekt vanzelf, dat Rooswijk niet gekocht werd, omdat het zulk een mooie buitenplaats was, met zulke fraaie lanen en boschpartijen. De ge- meente-financiën van die dagen lieten niet toe, dat drie ton werden uitgegeven voor een landgoed, om dat zoo maar te laten liggen, of als een soort natuur reservaat in stand te nouden. Het werd hoofdza kelijk gekocht, opdat de gemeente meer invloed zou kunnen uitoefenen op den aard der bebouwing daar ter plaatse. Op het uitbreidingsplan voor het Noordelijk deel van Velsen was Rooswijk niet ingedeeld. Dit was niet geschied, om den vorigen eigenaar bebouwing onmogelijk te maken, maar meer om te voorkomen dat er een al te groote vérsnippering zou ontstaan. Men was er van overtuigd, dat wanneer er vroeg of laat voor het geheel een exploitatieplan mocht wor den ingediend, dit niet tegen te houden zou zijn. De Gewestelijke commissie voor Uitbreidings plannen had zich steeds verzet tegen gesloten be bouwing van de ten Oosten van Rooswijk liggende gronden. Er is omtrent den aard van de bebouwing van be doelde terreinen heel wat te doen geweest en als we ons niet vergissen is deze zaak ook thans nog niet geheel in orde. Een groot deel van de 58 H.A. is inmiddels reeds verkocht aan Papierfabriek en Hoogovens. Aan de gemeente behoor,en thans nog het kasteel, dat ver huurd wordt en de daaromheen liggende terreinen. Een bebouwing heeft tot dusver niet plaats gehad; wel is een deel van het boschterrein door bovenge noemde verkoopeh verloren gegaan. Met Velserbeek en ook met Rooswijk is het heel anders geloopen. Van eerstgenoemd landgoed werd een deel en wel de grootste helft in het uit breidingsplan opgenomen; de rest bleef als park be houden. Van het boschterrein van Spaarnberg bleef ca. 9 H.A. als „Burgemeester Rijkenspark" behou den. De rest werd geëxploiteerd als bouwterrein en is inmiddels een der mooiste villawijken van de ge meente geworden. Het was vooral oud-burgemeester Rykens, die den aankoop van genoemde landgoederen gestimu leerd heeft.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5