MAGGI Spait en Spel (kaatste {Betichten (jBucgec£ij£e Stand Wie handel of ambacht uitoefent is verplicht zich te melden Niet-aanmelding is strafbaar "s GRAVENHAGE 2! October. In de Nederlandsche Staatscourant is onlangs gepubliceerd een beschikking van de organisatie-commissie, regelende de verplichte aan melding van den handel en het ambacht Teneinde de strekking van deze beschikking te kunnen begrijpen, dient men zich enkele Teiten in herinnering te roepen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart van 3! Octo ber 1940 werd de basis gelegd voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfs leven. De taak om den opbouw tot stand te brengen is opgedragen aan de organisatie-commissie (de commissie Woltersom). De wijze van opbouw is destijds geregeld in een aantal besluiten. In een dier besluiten zijn de hoofd- l.jnen aangegeven, welke bij de indeeling van het be drijfsleven zijn te volgen. Zoo bevat dit besluit de bepa ling. dat het bedrijfsleven zal worden ingedeeld in zes hoofdgroepen, namelijk voor de industrie, het ambacht, den handel, het bankwezen, het verzekeringswezen en het verkeer. De aldus gevormde hoofdgroepen worden leder naar producten of werkzaamheden onderverdeeld in bedrijfsgroepen en deze naar gelang van de belangrijkheid (weer in vakgroepen, c.q. ondervakgroepen. Binnen de hoofdgroep industrie zijn naar men in de dagbladen heeft kunnen lezen reeds een aantal organisaties inge steld Bij de beschikkingen van de organisatie-commissie op grond waarvan deze organisaties werden ingesteld, werd steeds aan alle ondernemingen, behoorende tot dien tak van industrie de verplichting opgelegd zich bij de nieuw ingestelde organisatie aan te melden. In de afgeloopen maanden Is de noodzakelijkheid ge voeld een beter in. cht te krijgen in de feitelijke verhou dingen op het gebied van den handel en het ambacht, alvorens een dcfinltieven organisatievodm voor den handel en het ambacht in het leven te roepen. AM voorbereidende maatregel is thans verschenen de beschikking, op grond waarvan een ieder,* die den handel of het ambacht uit oefent. verplicht Is zich aan te melden. Deze aanmelding vindt plaats btj een centraal punt en wel gelijktijdig voor alle ondernemingen. Deze methode beteekent een aanmer kelijke vereenvoudiging voor het bedrijfsleven, daar thans ondernemingen, welke onder meer dan een groep moeten 1 worden georganiseerd (b.v. onder groothandel en klein handel of onder kleinhandel en ambacht) in het algemeen Wel kunnen volstaan met e e nmalige aanmelding. De verschillende rubriceeringen, welke in deze beschik king worden genoemd, loopen echter niet vooruit op den t. z t. in het leven te roepen organisatievorm voor den handel en het ambacht. De beschikking legt dus In het algemeen de verplichting tot aanmelden op aan alle ondernemingen en ondernemers, behoorende tot den handel of ambacht en geeft voorts een omschrijving van de verschillende categorieën van aan- meldlngsplichtigen. Tot aen handel in den zin van bedoelde beschikking behooren: a) de groothandel, omvattende: alle in Nederland ge vestigde natuurlijke of rechtspersonen, die hun beroep er van maken voor eigen rekening en risico goederen te koo- pen en zonder, dat deze goederen be- of verwerking ondergaan, anders dan in den handel gebruikelijk, deze Ie verkoopen aan wederverkoopers alsmede aan koopers, die deze goederen in hun "onderneming aanwenden. b) de koloniale producenten, omvattende: alle in Neder land gevestigde natuurlijke of rechtspersonen, die er hun beroep van maken de door henzelf in e e n der Neder landsche overzeesche gebiedsdeelen voortgebrachte pro ducten te verkoopen. of als verkoopers krachtens ver tegenwoordiging van of in andere verhouding tot een pro ducent uit een dier gebiedsdeelen of ln beiderlei hoedanigheid optreden. t) de tusschenpersonen. omvattende: alle in Nederland gevestigde natuurlijke of rechtspersonen, die er hun be roep van maken hun bemiddeling te verleenen bij de tot standkoming van handelstransacties. d) de kleinhandel, omvattende: alle ln Nederland ge vestigde natuurlijke of rechtspersonen, die er hun beroep van maken goederen te verkoopen in den regel door uitoefening van een winkelbedrijf of in den markt- of straathandel aan verbruikers, niet vallende onder de koopers, bedoeld ln sub a. Alle ondernemingen en ondernemers, vallende onder e e n of meer der hierboven genoemde omschrijvingen zijn derhalve tot aanmelding verplicht- De aanmelding moet geschieden voor ondêrnemingen. welke hier te lande z:jn gevestigd. Dit moet aldus worden opgevat, dat het gaat om ondernemingen, welke hier te lande hun bedrijf uitoefenen, hetzij op het gebied van den groothandel, van den kleinhandel, van het ambacht of als tusschenpersoon. Hierbij doet 'net niets ter zake of de onderneming al dan met statutair in Nederland is gevestigd. Waar het om gaat Is de vraag, of een onderneming hier te lande, onder welken rechtsvorm dan ook, werkzaamheden verricht, die binnen het bereik van de aanmelding vallen. Uit de gegeven opsomming blijkt reeds het Ingrijpende karakter van de beschikking. Zoo valt onder de bepalin gen van de beschikking de geheele detailhandel, ongeacht of deze wordt uitgepefend in een winkel, in een gesloten huis, op de markt of door venten op straat. Ook het kleinste bedrijfje, waarbij de eigenaar voor eigen reke ning regelmatig langs de straat goedëren uitvent <b.v. viseh. groenten, petroleum enz.) wordt dus beschouwd als onderrreming in den handel cn is daarom aanmeldings- pllchtig. Aanmeldingsplichtig is ook de geheele groothandel, in welken vorm ook tntgeoefend (dus ook import, export en grossierderij). Tot het ambacht wordt geacht te behooren niet alleen wat men vanouds ambacht pleegt te noemen (b.v. een smederij), maar ook de in modernen vorm uitgeoefende kieinnljverheidsbedrijven. De eigenlijke industrie, het fabrieksbedrijf, valt er buiten. Ontheven van de ver plichting tot aanmelding zijn vanzelfsprekend ook de ondernemingen en ondernemers, die reeds op grond van een desbetreffende beschikking van de organisatie-com missie bij een der tot de hoofdgroep behoorende onder groepen zijn georganiseerd. Tot het ambacht worden voorloopig ook gerekend de z g. dienstverleenlngs ondernemingen, voorzoover deze niet zijn verkeers- of transportondernemingen. De aan melding behoeft dus niet te geschieden door autobus ondernemingen, bode- en bezorgingsdiensten, maar wel door b.v. glazenwasscherijen, zuiveringsbedrijven. njwiel- stallingsbedrijven. begrafenisondernemingen e. d Tot de tusschenpersonen moéten tn den geest van deze beschikking allen gerekend worden, die hun bemiddeling verleenen "bij de totstandkoming van handelstransacties. Tot deze categorie behooren dus ook makelaars ln onroe rende goederen, houders van verhuurkantoren, vendu meesters, houders van advertentiebureaus, e. d. Vele tak ken van bedrijf, welke men misschien tot den handel zou willen rekenen, vallen buiten den aanmeldingsplicht, omdat zij niet bij den handel, maar t. z. t. afzonderlijk worden georganiseerd. Hiertoe behooren de tusschenpersonen in het verzekeringsbedrijf, alsmede het hotel-, café- en restaurantbedrijf. De aanmelding geschiedt door Invulling en inlevering ln tweevoud van een vragenformulier, dat verkrijgbaar is bij alle kamers van koophandel en in bepaalde plaatsen ook od de postkantoren en ter gemeente-secretarie. De wijze van beschikbaarstelling van de formulieren wordt voor elk district door de kamer van koophandel in de pers bekend gemaakt. De aanmeldingsformulieren moeten worden ingezonden aan de commissie voor de organisatie van het bedrijfs leven te 's Gravenhage en wel volgens de beschikking voor 26 October a.s. Naar mag worden verwacht, zal deze termijn met veertien dagen worden verlengd. Voor dë toezending kan gebruik gemaakt worden van de portvrije enveloppe, die bij elk stel formulieren wordt verkrijgbaar gesteld. Zoodra aan de verplichting lot aanmelden is voldaan, wordt aan den inzender van het formulier onder rem bours een ontvangstbevestiging toegezonden, waarvoor een bedrag verschuldigd is, dat varieert naar de grootte van de onderneming. Voor de bepaling van dit bedrag worden de ondernemingen ingedeeld in een drietal klas sen, namelijk ondernemingen, wier omzet in 1940 bedroeg: 1) minder dan f5000 (aanmeldingsbedrag f 0,75). 2) van f 5000 tot f 25.000 (aanmeldingsbedrag f 1,25). 3) boven f 25.000 (aanmeldingsbedrag f2,75). De aandacht van de belanghebbenden wordt or op ge vestigd, dat deze ontvangstbevestiging het bewijs vormt, dat aan de verplichting tot aanmelding is voldaan. Zij moet herhalve goed worden bewaard. Kan men bij con- tröle deze bevestiging niet toonen, dan wordt men geacht ln overtredinfg te zijn met alle gevolgen van dien. Hoewel de vraagstelling van het formulier zoo eenvou dig mogelijk gehouden is, is het denkbaar, dat betrok kenen met de invulling van bepaalde vragen moeilijk heden ondervinden. Door elke kamer van koophandel zal daarom voor haar district een regeling worden getroffen t.a.v. de voorlichting bij de invulling. Aan deze regeling zal voldoende ruchtbaarheid worden gegeven. Zoo bestaat b.v. de mogelijkheid, dat de kamer in enkele gemeenten van haar district zitdagen houdt, waar alle aanmeldings plichten voorlichting bij de invulling kunnen ontvangen. Op een enkel punt. dat tot misverstand aanleiding zou kunnen geven, mag hier nog worden gewezen. In het aanmeldingsformulier wordt onder meer gevraagd naai de omzetcijfers van de ondernemingen. Hier kan een moeilijkheid rijzen, wanneer de omzet in den transito handel moet worden opgegeven. Ter verduidelijking zij daarom vermeld, dat het de bedoeling is, dat het omzet cijfer wordt gegeven van de transacties, welke hier te lande tot stand gekomen zijft, ongeacht of de goederen Inderdaad door ons land zijn gevoerd of in transitover- keer buiten ons land omgaan. Buiten het opgegeven omzetbedrag valt dus de omzet verkregen door in het buitenland of In overzeesche gebiedsdeelen afgesloten transacties; Wordt aan de verplichting tot aanmelding niet voldaan, of wordt op andere wijze in strijd met de beschikking ge handeld (waartoe ook behoort het niet naar waarheid Invullen van het formulier) dan kan een gevangenisstraf worden opgelegd van ten hoogste een jaar of een geld boete van ten hoogste tienduizend gulden. Verwacht wordt evenwel, dat een dergelijke stiafoplegging nimmer zal behoeven te geschieden en dat de belanghebbenden zoo danig van het nut en de noodzaak van de ^onderhavige aanmelding overtuigd zijn, dat zij hun volle medewerking zullen verleenen. Op deze medewerking, wordt, voorzoover noodig. bij dezen nog eens een krachtig beroep gedaan. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST BOUWBEDRIJF. 's-GRAVENHAGE, 21 October (A.N.P.) Het college van Rijksbemiddelaars heeft de collectieve arbeidsovereenkomsten voor de Bouwbedrijven (burgerlijke en utiliteitsbouw en water-, spoor- en wegenbouw) algemeen verbindend verklaard voor de periode van 27 October 1941 tot ultimo Fe bruari 1942. Dit beteekent. dat ook voor die on dernemingen, voor welke de collectieve arbeidsover eenkomsten niet. gelden, thans een loonsverhooging van in het algemeen 2 en 3 cent per uur is tot stand gekomen*, gebruikt nog volwaardige grondstoffen en levert nog tegen normale prijzen. De vraag naar Maggi1» Producten is echter zó groot, dat daaraan niet steeds ten volle kan worden voldaan. Maggi's Soepen per tablet 8 ct. Maggi's Jus per tablet6 Maggi's Huishoudblokjell/2 Maggi's Aroma, nagevuld in Uw ledig Maggi-flesje: No. 014 No. 127 Prijzen en kwaliteit van onze pro ducten bewijzen U, hoe degelijke opvattingen en een 50-jarige erva ring het Maggi-devies bevestigen: Maggi's Producten in kwali teit aan de spits en., in prijs de billijkste. (Adv. ingez. Med.) Voetbal. De Zaterdagmiddagcompetitie Kennemerland heeft de leiding Er £ijn inmiddels vijf competitie-dagen verloopen en er kan worden vastgesteld, dat enkele elftallen, die het vorige seizoen den toon aangaven, ook nu weer een be langrijke rol zullen vervullen. V. V. IJ. heeft, evenals in het begin van het vorige sei zoen. weer twee wedstrijden verloren, beidé met den oneven goal. Wij kennen de IJmuidenaren echter te goed om niet te weten, dat zij wederom tot de meest serieuse candidaten voor de bovenste plaats zullen behooren. Op het'oogenblik wordt de plaats door Kennemerland (0 punten uit 5 wedstrijden) ingenomen. Dit team is nog zéér jong. vooral de aanval. Er schuilen veelbelovende krachten ln dit elftal en het lijdt geen twijfel, of het zal de andere ploegen moeite kosten de oranje-zwarten van de eerste plaats te verdringen. Kennemerland verloor tot dusver één wedstrijd, n.l. tegen Johez. Deze nederlaag was volkomen verdiend al moet worden opgemerkt, dat de bezoekers invallers hadden voor 3 van hun beste spelers. Johez is een elftal, dat dit seizoen nog van zich zal laten spreken. Haar linkervleugel Kooien Smit is de beste vleugel uit de competitie. Dit tweetal is uiterst gevaarlijk; het is in staat het elke verdediging lastig te maken. Dat Johez ook V. V. IJ. heeft geklopt, verwondert ons geens zins. V. G. S., dat prachtig gestart is V. E. W. en S. I. Z. O. werden met groote cijfers geslagen heeft pech, doordat Krijn Slings, de gevaarlijke rechtsbuiten, zijn sleutelbeen heeft gebroken in den strijd teg^n Johez. Daardoor zijn de Velsenaren de laatste weken afgezakt en verloren zelfs van Kennemerland 2 op eigen terrein. V. E. W. speelt weer wisselvallig! Van V. V. IJ. werd gewonnen, hetgeen een goede prestatie is te noemen, doch Rothert c.s. werd door Kennemerland met niet minder dan 5—1 geklopt, terwijl V. G. S. met 7—3 van hen won. S. I. Z. O. uit en thuis is een groot verschil. De uitwed strijden werden met groot verschil verloren (doeleïjfers 10—1), doch thuis werd overtuigend gewonnen. De Hille- gommets blijven een elftal, waarmede niettemin geducht rekening moet worden gehouden, evenals met Telefonia, dat slechts de ontmoeting tegen Kennemerland verloor. V. V. R. A. heeft ook ditmaal geen plelzier van haar uitkomen in de eerste afdeeling. De rijksambtenaren moe ten het vaak zonder hun besten speler, IJme de Jong, stellen, die de damsport boven het voetbalspel laat gaan. Voorts missen zij hun doelman Plant, die in den wedstrijd tegen Kennemerland 2 op ongelukkige wijze met een knie in aanraking kwam en een ernstige oorljlessure opliep Vijfmaal in successie werd reeds verloren, doch laten Cor v. d. Wateren en zijn mannen den moed niet laten zakken. De ploeg heeft een te goede kern om week in week uit het slachtoffer te worden. R. C. H. heeft pas twee wedstrijden gespeeld. Hierin had zij de fortuin niet op haar hand. In Hillegom tegen S. I. Z. O. ontbrak de doelman, waardoor mede de 7—3 nederlaag is te verklaren, terwijl men te IJmuiden J.l. Zaterdag in den zwaren wedstrijd tegen V. V.- IJ. slechts over negen spelers beschikte. De wegblijvers hadden zich door het slechte weer laten afschrikken en dupeerden daardoor him clubgenooten. Dat was trouwens een euvel, dat Zaterdag helaas veelvuldig is voorgekomen. Voor de klassen B en C bestaat dit seizoen groote belang- steling; nimmer was de cometitie zóó groot. V. S. V., Bennebroek. Kennemerland 6 en 7. Johez 3, V. E. W. 3, alsmede V. V. IJ. 2 en 3 zijn toegetreden, een uitbreiding, die allerwege wordt toegejuicht. Waar het spelpeil, vooral der eerste afdeeling. sinds-eenige jaren weer stijgende is. ziet de toekomst voor deze competitie, die In enkele distric ten reeds landelijk is geworden, er gunstig uit. Beverwijk heeft de leiding Maar met een doelgemiddelde slechter dan no. 7 van de ranglijst Indien men het volledige ranglijstje van de derde klasse bekijkt dan vallen direct de merkwaardige doelcijfers op waarmee Beverwijk de leiding heeft, namelijk 9 goals voor en 9 tegen. Wel zelden zal een leidende club zoo'n slecht doelgemiddelde hebben gehad en dit alles komt door den eenen verloren wedstrijd tegen Helder, want de doel cijfers voor dezen wedstrijd waren zeer goed: 8 voor er 3 tegen; zoodat dus één nederlaag het geheele doelge middelde kan verknoeien. Even merkwaardig ls het, dat Helder van een doel gemiddelde van 9—11 plotseling de fraaie cijfers 15—1'. heeft behaald. Ook H. F. C. heeft 11 goals gemaakt en 11 tegen zich zien scoren en verkeert dus in dezelfde positie als de leidfers, maar no. 7 van de ranglijst: De Zandvoort- meeuwen heeft een doelgemiddelde van 10—7 dat is dus beduidend beter dan van de leidersGelukkig vooi Beverwijk dat in ons land het doelgemiddelde bij een ge lijk aantal punten geen beslissing brengt, anders zag het er voor de Wijkers somber uit want ze moeten nog naar Den Helder! Het volledige ranglijstje is: Derde klasse B. Helder H. F. C. Kinheim Schoten Zandvoortmeeuwen Ripperda Bloemendaal D. E. M. 15— 9 15-12 U—11 13—10 11—12 10— 7 7—12 9—10 5—13 Dammen HOOFDKLASSE COMPETITIE NEDERL. DAMBOND. Voor bovengenoemde competitie speelde Damclub „IJmuiden" I in „Kennemerhof" te IJmuiden tegen Damclub „Wormer" I. De IJmuidenaren wonnen deze ontmoeting met 164. PERSOONLIJK HOOFDKLASSE KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. Voor bovengenoemden wedstrijd werd te IJmuiden de partij tusschen A. Buyck (Santpoort) en P. J. van Dartelen (Zandvoort) gespeeld. Deze party werd door Van Dartelen gewonnen. De stand van dit tournooi luidt thans: No. Spelers 1. 2 3. 4. Pn' H. Laros. IJmuiden X 22— 4 2. P. J v. Dartelen, Zandvoort X. 12 1—2 6 3. A. Buyck, Santpoort 010 X. 12 4. Yme de Jong, Haarlem 5— 1—0 I— X. 2 Luchtaanvallen op Engelsche kuststeden NEW-YORK, 22 October. (D.N.B.) Minstens acht Engelsche kuststeden zijn vannacht door Duitsche vliegers aangevallen, zoo meldt United Press uit Londen. In Noordoost-Engeland waren de aanvallen gericht op zeven plaatsen. Naar het ^merikaansche agentschap meldt werd van Engelschen kant toege geven, dat „eenïge schade" is aangericht. Duitsche pers over de jongste successen aan het Oostelijk front BERLIJN, 22 October. (D.N.B.) De Duitsche pers wordt geheel beheerscht door de verovering van Dagö en het extra bericht van het opperbevel van de Duitsche weermacht over de operaties in den Noordelijken sector van het Oostelijk front. Tevens leggen de bladen den nadruk op de beteekenis van de verovering van Stalino, het centrum van de bolsjewistische ijzerindustroe in het Donetzbekken. Slechts enkele uren na de bewering van den Londen- schen Berichtendienst dat de.toestand in het Oosten zich „klaarblijkelijk aanzienlijk heeft verbeterd", kon het opperbevel van de weermacht mededeelen dat Duitsche en Italiaansche formaties het gebied rondom Stalino en hiermede het bewapeningscen trum van het Donetzgebied in bezit hadden genomen. Des middags kwam het bericht over de bezetting van het eiland Dagö en het einde van de operaties in den Noordelijken sector van het Oostelijk front, waar wederom honderdduizenden gevangenen werden gemaakt en een geweldige buit aan materiaal werd behaald. De „Berliner Lokal Anzeiger" legt den nadruk op het feit dat behalve de beveiliging van de eigen Duitsche stellingen aan den ingang van de Finsche Golf en de versterking van de macht der Duitsche marine thans ook de bolsjewisten tot in het uiterste hoekje van de Finsche Golf, nl. tot Kroonstad en Leningrad zijn teruggeworpen. Verklaring van aartsbisschop Curley BALTIMORE. 22 October (A.N.P.) De katholieke aartsbisschop Curley heeft in een toespraak verklaard dat niemand beweren lean en men zich ook niet moet laten wijsmaken dat Engeland strijdt voor het behoud van het Christendom gn van de democratie. JONGSTE BROER VAN DEN JAPANSCHEN KEIZER IN HET HUWELIJK GETREDEN. TOKIO. 22 October. (D.N.B.) In het keizerlijk pa leis is hedenochtend op plechtige wijze de jongste broeder van den Tenno, de 27-jarige prins Takahito Mikasa, in den echt verbonden met de tweede dochter van burggraaf Masanari Takagi, de 19-jarige Joejjko Takagi. VAN HAAR RIJWIEL BEROOFD. ROSMALEN, 22 October (A.N.P.) Dinsdagmorgen half acht werd de achttienjarige dochter van de familie Vissers, woninde in de Kruisstraat, op den/ rijksweg onder Rosmalen door een tot nog toe onbekend individu aangehouden, die haar dwong haar rijwiel af te geven. Met een hard voorwerp kreeg het meisje een slag op haar hoofd en .pp haar handen. Inmiddels had de on verlaat het rijwiel gegrepen en was er de bosschen mee ingevlucht. Voorbijgangers namen het hevig ver schrikte meisje mee naar een café in de buurt, waar zy door een dokter werd verbonden. Engelsche luchtaanvallen 's-GRAVENHAGE. 22 October. Britsehe vliegtui gen vlogen in den afgeloopen nacht boven Nederland en wierpen brisant- en brandbommen. Er werd slechts glasschade aangericht. ECHTPAAR TE WATER GERAAKT. Dc man verdronken. LEEUWARDEN, 22 October (A.N.P.) De 70- jarige D. Grond en zijn echtgenoote waren Dinsdag avond per fiets op bezoek geweest te Zwartehaan. By het naar huis gaan op den Kadalsterweg onder Sint Jacobiparochie geraakten zy in de Opvaart, doordat de sturen van de- fietsen in elkaar geraakten. Arbeiders haalden spoedig de beide drenkelingen op den wal. De vrouw was er goed afgekomen, doch de levens geesten van den man waren reeds geweken Goede zorg voor distributiebescheiden noodig Verloren gegane kaarten worden niet vervangen 's-GRAVENHAGE, 22 October. Het A.N.P. meldt: Het blijkt, dat vooral in den laatsten tijd het aantal aangiften van vermissingen van distributiebescheiden sterk toeneemt. Niet alleen losse bonnen maar ook geheele stellen kaarten worden veelvuldig als ver mist bij de politie en de distributiediensten opgegeven. Zulks is ongetwüfeld te wijten aan de onvoldoende zorg, die vele houders van distributiebescheiden aan het beheer en het bewaren hiervan besteden. Er zijn nog altijd talryke verbruikers, die al hun distributie kaarten medenemen bij het winkelen en ze dan onder weg verliezen, of die thuis Hun bescheiden laten rondslingeren, zoodat ze wegraken of in handen van kinderen vallen, In verband met het feit, dat deze vermissingen vrij wel alle aan eigen schuld van de betrokkenen te wij ten zyn en om te voorkomen, dat zij, die aangifte van gefingeerde vermissingen doen, ?jch in het bezit stel len van bonnen en kaarten, waarop zy geen aanspraak kunnen doen gelden, heeft de secretaris-generaal van de departementen van Handel, Nyverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij thans bepaald, dat vermiste distributiebescheiden ln het algemeen niet meer, ook niet voor een gedeelte, zullen worden vervangen. In den vervolge zullen uitsluitend nieuwe bescheiden worden uitgereikt, indien de betrokkene aantoont, b.v. aan de hand van een terzake uitge bracht politierapport, dat de vermissing aan over macht, b.v. bominslag, brand, inbraak te wyten is en daarbij blijkt, dat voldoende voorzorgsmaatre gelen waren genomen, om het verlies te voorkomen. In gevallen, waarin distributiebescheiden zyn zoek geraakt of door den houder verloren, worden dus voortaan geen nieuwe exemplaren en geen losse bon nen ter beschikking gesteld. Het heeft derhalve geen zin om in dergelijke gevallen een verzoek tot ver strekking van kaarten of bonnen bij het plaatselijk distributiekantoor of het centraal distributiekantoor in te dienen. Een ieder wordt derhalve nogmaals in zyn eigen be lang met klem aangeraden zijn distributiebescheiden zorgvuldig weg te bergen op een aparte, zoo moge- lyk brandvrije plaats en wel afzonderlijk dus niet met andere papieren. Het verdient aanbeveling deze plaats zoo te kiezen, dat bij inbraak de bescheiden voor een dief zeer moeilyk te vinden zijn en de kans dus ge ring is, dat zy worden ge&tolen. Voorts moet men by het doen van inkoopen niet alle kaarten medenemen, doch alleen de losse bonnen, welke men moet ge bruiken. De kaarten behooren alleen medegenomen te worden, indien zulks beslist noodig is. Dit zal als regel slechts het geval zyn, wanneer bonnen moeten worden afgeknipt door den winkelier. De kaarten moeten onmiddellyk na het gebruik weer zorgvuldig worden opgeborgen. Men dient te beseffen, dat distributiekaarten „waar depapieren" zyn en minstens even belangryk zijn als bankbiljetten. De geringste slordigheid bij de behan- dling daarvan is in hooge mate onverantwoordelyk. Ook komt het nog veelvuldig voor, dat na een uit reiking van distributiebescheiden de houders tot de ontdekking meenen te komen, dat zy niet het aantal bescheiden hebben ontvangen, waarop zy recht heb ben. Met eventueeel reclames hiromtrnt kan geen re- kenin'g worden gehouden, zoodat allen onmiddellijk by de uitreiking nauwkeurig het aantal bescheiden dienen te controleeren, dat zy ontvangen. Indien ondanks de bovenomschreven voorzorgs maatregelen toch nog bescheiden worden vermist, is degene, aan wien deze bescheiden toebehooren, wette lijk verplicht hiervan onmiddellyk aangifte doen by de plaatselijke politie en kennis te geven aan den distributiedienst. In geval van vermissing van distri- butiestamkaarten moet hiervan eveneens onverwyld aaigifte worden gedaan, by de plaatselyke politie en bovendien kennis worden gegeven aan den burge meester. By niet voldoening aan bovenstaande ver plichtingen is men strafbaar. Het spreekt van zelf, dat men zich bij het doen van een valsche aangifte aan strenge straffen bloot stelt. Men loopt dan bovendien de kans om onmiddellyk in preventieve hechtenis te worden genomen. In dit verband wijst de secretaris-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij er op, dat alle hou ders van distributiebescheiden de plicht is opgelegd om de noodige zorg voor het beheer en het bewaren van distributiebescheiden aan te wenden. Indien men dit niet doet en dus de distributiebescheiden laat slin geren, is men strafbaar en wel met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vyf en twintig duizend gulden. Indien mocht blijken, dat men zijn distributiebescheiden opzettelyk niet zorgvuldig heeft bewaard, kan gevangenisstraf van ten hoogste acht jaar of geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden worden opgelegd. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat, indien by vermissing van distributiebescheiden zou blyken, dat niet de vereiscthe zorg voor het bewaren daarvan is aangewend, ook inderdaad tot het instellen van een strafvervolging zal worden overgegaan. Ned. Volksdienst bouwt aan zijn onderaf deelingen Aan een A. N. P.-bericht over den Ned. Volksdienst is het volgende ontleend: Al vordert de Winterhulp met haar collectes voor de wintercampagne op het oogenblik het leeuwenaandeel der publieke aandacht voor zich op. de Ned. Volksdienst zit niet stil en zal komende maanden nog herhaaldelijk van zich doen hooren. Uit een onderhoud, dat wij dezer dagen hadden met den landelijk sociaal leider van den Ned. Volksdienst. den heer H. Wijtenburg. bleek ons dat men op het oogenblik bezig is met den opbouw en de perfectioneering der onder- afdeelingen. Aangezien ook op dit gebied decentralisatie noodzakelijk is, werd de landelijk sociale afdeeling onder verdeeld ln de afdéelingen: algemeene bystand, jeugd uitzending (zoowel naar binnen- als buitenland), gezins hulp (op medisch en sociaal gebied), moeder en kind, kin dertehuizen en bewaarplaatsen, moedertehuizen, en de afdeeling kraaminrichtingen, welke laatste echter weer in hoofdzaak onder den medischen dienst ressorteert. Al deze afdeelingen verkeeren in het stadium van op richting of zijn gedeeltelijk reeds in dienst gesteld. Men hoopt het zoover te brengen, dat zij over een paar maan den vlot functionneeren. Het spreekt vanzelf dat allerlei bestaande organisaties en vereenigingen op dit gebied daarbij zooveel mogelijk worden ingeschakeld. Op al dergelijke instellingen werd en wordt een beroep gedaan en in verscheidene gevallen werd dat beroep ook dusdanig beantwoord, dat samen werking tot stand-kwam. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft op 21 October 1942 geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillisse- lent van w. Bremer, vroeger wonende te Haarlem. Curator Mr. C Blankevoort te Haarlem. Op 16 October 1941 is in het faillissement van P. Berg- lan, brandstoffenhandelaar, wonende te..Haarlem, Cura- .jr Mr. J. H. J. Hoog, in diens plaats benoemd Mr. J. H. Junge te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. C. E. Mul ler te Haarlem Op 16 October 1941 is in het faillissement van A. Foppele. filiaalhouder, wonende te Haarlem, Curator Mr. J. H. J. Hoog. in diens plaats benoemd Mr. J. H. Junge te Haar lem. Rechter-Commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam d d. 7 October 1941 is vernietigd het vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem, waarbij failliet verklaard Is: Jacob Nicolaas Gorter, expediteur, wonende te Aals- leer; Curator Mr Dr. W. P. Vis te Haarlem. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graai n Co. N.V.. Amsterdam). UITGESPROKEN: 15 Oct. Catbarina Maria Eernink, weduwe van G. J. Oostendorp, zonder beroep, wonende te Amsterdam, Haar lemmerweg 85 IV. Recht. Comm. G. J. Jutte, Curatrice mej. Mr. Gerda Veth, Keizersgracht 578, Amsterdam. 15 Oct. Petrus Albertus Strik, waschbaas. Vianen, Kerk straat 29. Recht. Comm. M. van Aken. Cur. Mr. J. van Nes, te Tiel. 15 Oct. Antonius Maria Johannes Cornells Vermeer, foto graaf, Rotterdam, Zwaanshals 349 c. Recht. Comm. Mr. I., van Lookeren Campagne. Cur. Mr. J. R. Pentermann. Rotterdam. 16 Oct. Heinrlch Johannes Vaassen, Echt, Schilberg n. 41. Recht. Comm. Mr. J. Tielens. Cur. Mr. R. van Boven, Roermond. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 25 Sept. W. A. de Boer, kruidenier, Makum. 13 Oct. J. W van Drlel, koopman. Den Haag. 14 Oct. M. A. J. M. Bouchette, Neonlichthandelaar. Haar lem, Zijl weg 75. 15 Oct. W. v. d. Steeg Jr., te Hilversum. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 23 Sept. Meine Landman, winkelier in kruidenierswaren. Nieuwebrug. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk 8.45 29 Sept. W. C. Postma, smid, Zwaagwesteinde. Idem. Uitk. 14,4176 I Oct. Petrus Smit. bakkersknecht, Leeuwarden. Idem. Uitk. 2 4 Oct. H. Heeringa. voorheen slager te Akkrum, thans te Sybrandaburen. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 7 Oct. Jacob Meekma, winkelier en fouragehandelaar, Hallum. Idem. Uitk. 2.03 u Oct. Fokke Wolf, schocnhandelaar, Harlingen. Idem. Uitk. 2.9 II Oct. L. de Jong, koopman in ongeregelde goederen Leeuwarden, Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 13 Oct. J. C. A. van Rijn, bedrijfsleider, Haarlem, Raam- singel 50 rood. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst. Uitk. 59 V». HAARLEM, 22 Oct. Ondertrouwd: 22 Oct.: W. M. van Staveren en H. Klompenburg; C. v. Steynen en W H. van Dijk; T. Westerhuis en M. A. J. van Gestel; P. D. Heiliegers en H. Dollé; J. v. d. Klooster en H H. Smits; W. C. van Dullemen en L. A. v. d. Niet; H. Schreuder en E. Aarts; H. H. Wijers en A. A. v. d. Mey, J. A. J. Ter Horst en J. J. Cornet; J. W. Heermans en E. Dalman; E. Westerbeek en G. Wissing; C. J. G. Hermans en P. F. van Rumpt, K. Maij en C. J. A. Fortgens. Gehuwd 22 Oct.: C. Castricum en M. J. A. Smeulders; J. E. Lijnzaat en F. Kruijff. J. K. Bakker en M. H. Burggraeve; F. Dreijer cn M. Smallegange, E. Bruins èn E. Bausch; M. J. C. van Loon en E. Rigó, C. H. Bos en G. Kos; N. Molenaar en A. S. Monné; M. Plant en B. Jansen; P. B. Peetcrs en G. J Sparreboom, A. A. Eernink en K. van Zeggeren; M. A. Klaasse en T. v. IJsseldijk, H. Schutte en E. H. van den Ochtend, T. G. Boerée en C. Kuilboer, G. Westhof en E. S. J. Christ, C. Hensen en C. S. Roest. Bevallen20 Oct.; H. C. CoumouWiersma, d. 21 Oct. M. J. HuikeshovenWoortman, d., J. G. KeeKroon d., H. C. Slobbevan Kleef. d.. M. A. M. Mulder- van der Zijde, d., A. SchotDekker, z., E. H. Heukel- man—Brouwer, z. 22 Oct.: E. Postde Weers, z., F. C. H. van Emmerikvan Dam. d. G. M. VisserVer beek. z. Overleden: 20 Oct.: N. van Nimwegen—de Graaf, 41 i„ Klarenbeekstraat. H. F. Groeneveld—Oetjes. 88 j„ Kleverlaan. C. J. Nipius, 62 j„ Rijksstraatweg. 21 Oct,: A. Alderlieste, 86 j., Ripperdapark. K. Hirschler, 70 j., Linnaeuslaan. A. Tabernal, 59 j., Hazepaterslaan. IJMUIDEN Chr. Gereformeerde Kerk Bij de gehouden verkiezing van ambtsdragers van de Chr. Gereformeerde Kerk zijn gekozen tot ouderling de heeren A. ten Broeke, C. de Jong en J. Bakker Jr., enr-tot diaken de heeren J. H. Aangeen- brug en H. van Oosten. Van a.s. Zondag af zullen de diensten 's morgens 10 uur en 's middags 4 uur beginnen. Hervormde Jeugdkerk Bestaat binnenkort 12% jaar Den llen Mei 1929 vond in het kerkelijk leven van IJmuiden een belangrijke gebeurtenis plaats, nl. de eerste-steenlegging van de Jeugdkerk der Ned. Her vormde gemeente, alhier. Op 11 November a.s. zal dit dus 12'/- jaar geleden zyn. Dien Zaterdagmiddag verzamelden zich eenige hon derden belangstellenden op het bouwwerk aan de James Wattstraat, om de plechtigheid der eerste steenlegging by te wonen. De aanwezigen werden achtereenvolgens toegesproken door ds. Dijckmeester, Erdman, den heer Doevendans, ds. Kroese en ds. an Leeuwen. Ds. Dyckmeester las tenslotte de volgende oorkon de voor: „Op Zaterdag den llen Mei van het jaar onzes Heeren 1929 werd des nayiiddags ten 3 ure door me vrouw J. J. Dyckmeester-van Lennep de eerste steen gelegd van dit kerkgebouw en wijklokaal der Neder- duitsch Hervormde Gemeente te IJmuiden. In den jare 1923 waren voor dezen bouw de eerste gedachten gerezen en toebereidselen getroffen; dit initiatief ging uit van mevrouw van Oostrom Soede- van Reenen. echtgenoote van den toenmaligen wyk- predikant. Deze plannen zyn na haar o/erlyden ver der ontwikkeld door haren echtgenoot en sinds zijn •ertiek door een bouwcommissie, ingestelS door den Kerkeraad, wiens leden hieronder hunne namen tee kenden Gaven van binren en buiten de gemeente hebben de totstandkoming onder Gods Zegen mogelyk ge maakt. De aanbesteding vond plaats door Kerkvoogden op 12 Februari 1929 Architecten van den bouw waren de heeren W. van Blitterswijk en A. ten Broeke. aannemers waren de heeren Gebr. Wijker en van Duijn voor de som van f 37277. De kerkkap werd geleverd en gesteld door de N.E.M.A.H.O. te Doetinchem voor f 10500. Opzichter van het bouwwerk was de heer Binkhorst. Met den bouw werd begonnen 15 Maart 1929. „Soll Deo Gloria". De practijk heeft geleerd, dat de Jeugdkerk in een behoefte voorziet. De diensten, die in den regel door eep „leekepreker" wordap geleid, worden eiken Zon dagmorgen druk bezocht, niet alleen door de jeugd, voor wie ze gehouden worden, maar ook door tal vaa ouderen. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Geborenen: B. A. Ronde, z., D. Hartoghstraat 56, IJmuiden; J. M. Heykaop z., Kennemerlaan 26, IJmuiden; H. Smakmar»»z., Leeuweriklaan 21 rd., IJmuiden; N. J. Kruger, z„ Velserbroekstraat 1, Santpoort, J. B. Cleeven d., D. Hartoghstraat 1, IJmuiden, W. Schol, d„ P. Heinstraat 66, IJmuiden; J. J. Kaenen d„ Groote Houtweg 24, Velsen-N.; A. Zandwijk, z„ Van Galenstraat 11, IJmuiden; W. Rom, d., Stephensonstraat 10, IJmuiden. Overleden: E! van Groningen 66 j„ echtg. van J. Koose, Oosterduinweg 8, IJmuiden; F. C. Breiten- stein. 46 j., echtg. van M. E. de Stoppelaar, Sta tionsweg 80, Velsen. A. Tromp 66 j., weduwe van K. Noorman. Driehuizerkerkweg 110, Velsen, J. Eimers 69 j., echtgenoote van D. Brink, te Wijk (Dr). 40-JARIG JTJBILé. De heer N. H. Verwaters vierde gisteren onder groote belangstelling zijn 40-jarig jubileum bij de N.V. Vereen. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen. De jubilaris werd des morgens op het directie kantoor ontvangen door den heer Joan H. A. Krui mel waarbij de heer J. Smit, procuratiehouder, mede aanwezig was. De heer Kruimel wees er op, dat de jubilaris blijk gaf van een getrouwe plichtsvervulling. Spreker overhandigde hem een gouden horloge, met inscrip tie. het getuigschrift van de Maatschappij van Nij verheid en Handel alsmede een enveloppe. Des middags werd de jubilaris door het personeel gehuldigd. Namens het papierfabriekpersoneel sprak de heer T. F. Hubrecht. Deze herinnerde aan het den jubilaris overkomen ongeval, waardoor hem het beheer van het viltenmagazijn werd opgedragen. Als blijk van sympathie bood spr. een fraai schil derij aan, waarvoor de jubilaris hartelijk dankte. In zijn huis aan de Corverslaan bleek eveneens groote belangstelling; de jubilaris kreeg behalve ge schenken ook veel bloemen. ZANDVOORT TOONEELVEREEN. PHOENIX. De toooneelvereeniging Phoenix geeft Zaterdagavond e reprise van De dorpsdokter, het tooneelstuk, dat de vorige week met zooveel succes voor een uitverkochte zaal werd opgevoerd. De voorstelling zal plaats hebben in gebouw Monopol* aan het Stationsplein. HEEMSTEDE INBRAAK. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebro ken in een villa aan de Heemsteedsche Dreef. Men heeft zich toegang verschaft door het verbreken van een slot aan de achterzijde der villa. Terwijl de bewoners boven sliepen, heeft men de benedenkamer doorzocht, laden en kasten werden overhoop gehaald, goederen en voorwerpen lagen verspreid door de kamer. Vermist worden een portemonnaie hoefyzermodel inhoudende ongeveer f 4.50, terwyl uit een gelddoosje f 13.werd ontvreemd. Verder zijn ontvreemd 2 boterkaarten, 3 K.G. koffie, 7 doozen chocoladebonbons, 2 K.G. Droste chocolade poeder en eenige sigaren. Maandag 20 October had het medisch examen plaats voor het diploma A en B van den Nederlandschen Bond tot redden van drenkelingen, waaraan deel namen leden der Zandvoortsche-, Bloemendaalsche- en Heemsteedsche brigades. Van de Heemsteedsche brigade slaagden de dames J. Dingerdis, A. Baumeist^r, G. Verschoor en de hee ren C. Roest en F. Abrahams. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. B. L. Plusje en C. M. H. Blokker. G. Schop en M. Portegies. A. Splithof en C. M. de Reus. Getrouwd: Ch. Heijbroek en C. v. d.. Waals. Geboren: M. H. Dykstra-Kamp, d. H. B. Dege- naars-Lucas, d. G. C. v. Zeest-Cappelhoff, z. Overleden: A. M. Neelissen, ongeh. 78 j. J. Koster, 54 j., geh. POLITIE-VOETBALSPORT. Zaterdagmiddag 3 uur speelt het politie-elftal tegen een elftal van H. P. C„ terwijl a.s. Woensdag gespeeld wordt tegen een elftal van de Zaandamsehe politie. Beide wedstrijden worden gespeeld op een veld van het Heemsteedsche Sportpark. OPBRENGST ZOMERZEGELS 1941. Eenige bestellers van het Post- en Telegraafkantoor te Heemstede „het z.g. P. T. T. personeelcomité Zomerzegeis 1941" afd Heemstede belastte zich in het tijdvak 29 Mei— 30 September om in hun vrijen tijd huis aan huis de zomerzegeis te verkoopen, met onderstaand resultaat: 1617 a HA (3) f48.51 toeslag f24.251/.; 1413 21/, (5) 1 70.65 toeslag f35.32" 1191 h 4 17) f 83.37 toeslag f35.73; 1984 a 5 (8) f 158.72 toeslag f59.52; 2469 a 71/? (11) f271,59 toeslag f86,41i/,. Totaal f 652,84 toeslag f 241,241/,. Zoo heeft de afd. Heemstede een overwaarde van 241,24% weten bijeen te brengen, zeker een mooi resuH taat

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6