j (jlaatste ^Betichten 55 ucg.erfij&eSXand Italiaansch weermachtsbericht Luchtactie tegen doelen te Tobroek. Napels gebombardeerd. ROME, 22 October. (Stefani). Het Italiaansche opperbevel maakt bekend: „Noord-Afrika: Activiteit van onze artillerie en van het luchtwapen der as tegen de doelen van Tobroek. Twee vijandelijke vliegtuigen werden door het Duit sche luchtwapen neergeschoten. De stad Benghazi was opnieuw aan vijandelijke luchtaanvallen blootgesteld. Vele bommen vielen in zee. Andere bommen troffen eenige Arabische huizen in de buitenwijken. Onder de inlandsche bevolking werden acht personen ge dood en zeven gewond, onder wie ook vrouwen en kinderen. Oost-Afrika: Troepen der steunpunten van Culqua- bert overrompelden vijandelijke formaties eft dreven ze onder groote verliezen voor den vijand uiteen. Een van onze jachtvliegtuigen nam een groot tentenkamp, op ongeveer 30 K.M. ten Zuidoosten van Gondar, krachtig onder yiachinegeweervuur. In den afgeloopen nacht ondernam de Britsche luchtmacht aanvallen op Napels en het gebied van Catania. In Napels, werden in vijf opeenvolgende gol ven gedurende vijf uren honderden brand- en brisant bommen omlaag geworpen, die aanzienlijke schade aan woonhuizen alsmede branden veroorzaakten, welke terstond gebluscht werden. Onder de burgerbevolking werden veertien personen gedood en 27 gewond. De bevolking bewaarde een be wonderenswaardige kalmte en discipline. Bij Aci Reale werden eenige huizen door bommen bescha digd. Een persoon werd gedood, vier gewond. De af weer op den beganen grond van Catania schoot een vtjandelijken bommenwerper omlaag, die, brandend in de buurt van dc kust omlaag viel. Vannacht hebben onze bommenwerpers de haven van La Valetta op Malta aangevallen". Strenge maatregelen ivegens anti-Duitscbe terreur in Frankrijk Moord op den Duitschen Feldkommandant te Nantes PARIJS. 22 October. (D.N.B.) Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Zondag is te Nantes de Duitsche Feldkommandant door onbekende daders vermoord. Als zoenoffer voor dezen moord en als afschrikwekkend voorbeeld ter voorkoming van herhaling van dergelijke misda den. heeft de militaire bevelhebber in Frankrijk in de eerste plaats bevolen dat vijftig gijzelaars door den kogel ter dood moeten worden gebracht. Indien de daders niet voor den 24sten October gepakt zijn, worden met het oog op den ernst, van de daad op nieuw vijftig gijzelaars doodgeschoten. De Fran- sche autoriteiten steunen het onderzoek met alle kracht. Het is te hopen dat het gelukt de daders en de aanstichters tijdig te ontdekken en dat de reeds genomen maatregelen voldoende zullen zijn om de raddraaiers af te houden van aanstichting tot derge lijke laffe misdaden. Maarschalk Pétain en admiraal Darlan hebben vanmiddag per radio een oproep gericht tot de be volking van het bezette gebied, waarin zij, m.et het oog op de aanslagen op Duitsche officieren aanspo ren tot loyaliteit jegens de bezettingsautoriteiten en te\ ens tot hulp bij net opsporen en de arrestatie van de daders en de aanstichters. De moord op den Feldkommandant te Nantes wordt door de geheele pers scherp veroordeeld. De bladen wjjzen in hun commentaren op de eigenlijke aanstichters van deze misdaad, die zich te Londen en Moskou bc-vinden. Door dergelijke aanslagen, zoo zeggen de bladen, wordt de een jaar geleden in Montoire begonnen Duitsch-Fransche toenadering in gevaar gébracht. De Matin" schrijft o.a. dat het van belang is dat Franschen en Duitschers samenwerken om de moordenaars te vinden en vooral de aanstichters te ontdekken. De „Petit Parisien" zegt dat de bevolking van Nantes dikwijls heeft ervaren dat de vermoorde Feldkommandant alles heeft gedaan om in tijden van beperkingen onvermijdelijke hardheden te ver zachten. Het feit dat te Parijs de daden van terreur als gevolg van strenge maatregelen zijn /opgehou den moet tot leering strekken. Oordeel te Berlijn over de maatregelen in Afghanistan BERLIJN, 22 OctobGr Het A.N.P. meldt: In de Wilhelmstrasse heeft men de bijzonderheden omtrent de maatregelen, die In Afghanistan tegen de Duitschers en Italianen in het voornemen liggen of reeds, genomen werd, nog niet gepubliceerd. Op een des betreffende vraag werd verwezen naar de radio- mededeeling der Afghaansche algemeene directie voor buitenlandsche zaken. Inzooverre werd deze merk waardig genoemd dat daarin nog eens met nadruk werd verklaard dat de neutraliteit van Afghanistan nooit in gevaar is gebra'ci/t. In Duitsche politieke kringen herinnert men aan de onlangs afgelegde ver klaring dat zich voor het geval methoden, als die, welke thans ook in Afghanistan worden toegepast, algemeen zouden inburgeren, merkwaardige resul taten zouden voordoen. Men vraagt hier wat bijv. neutrale lapden als Zweden en Zwitserland zouden zoggen, wanneer men hen door middel van militairen en politieken druk eischen zou stellen als die welke thans aan het neutrale Afghanlstah werden gesteld. Amerikaanscli sonator verlangt bases in Siberië Wejrens mogelijken Japanschen aanval op Alaska WASHINGTON. Senator Wallgren heeft een verklaring afgelegd, waarin hij eischt dat de regee ring bases in Siberië verwerft om een mogelijken Japanschen aanval oj> Alaska voor te zijn.- Wallgren zelde: Thans kunnen wij deze bases gemakkelijk krijgen. Indien de Sovjet Unie echter ineen zou stor ten. dan zou het ons groote moeite kosten ze te krij gen. Wij hebben den Japanners wel ls waar gezegd dat hun kartonnen steden bij luchtaanvallen groot gevaar zouden loopen, doch wij zouden zulké aan vallen niet kunnen ondernemen indien wij dat niet van nabij gelegen steunpunten kunnen doen. Deze nabijgelegen steunpunten liggen echter slechts in Siberië. Het staatsdepartement zou zoo snel mogelijk ffvdcrhandelingen moeten openen om deze te ver krijgen. (United Press) DE MILLION NAIR WILLIAM FOX VEROORDEELD. PHILADELPHIA, Do millionnair en vroegere filmmagnaat William Fox is hier tot een jaar ge vangenisstraf en een geldboete van 3.000 dollar ver oordeeld. Fox is schuldig bevonden aan het feit dat hi.i ongeveer tien jaar geleden bij zijn bankrofet een complot heeft gesmeed om de regeering te bestelen. Voordat Fox. die een Hongaarsche emigrant is, zijn bankroet-verklaring afgaf, was de waardo van hei hem toen toehehoorende fllmconcern IBS millïoen dollar. Hij is veroordeeld omdat hij tijdens het bank- roet-prooes een invloedrijken rechter 25.00b dollar heeft gegeven, opdat deze een voor Fox gunstige be slissing zou vellen. (United Pre^>) Rede van Iersch minister „Gevaar voor invasie, zoolang de oorlog duurt" DUBLIN, 23 October. (D.N.B.) De minister van Justitie Solane heeft in een rede te Roscom mon verklaard dat het vitale belang van het Iersche volk thans gelegen is in de nationale verdediging, daar er gevaar voor invasie dreigt, zoolang de oor log duurt. Reeds daarom koestert de Iersche regee ring niet het voornemen voor het eind van de hui dige Dail algemeene verkiezingen uit te schrijven, zoo merkte Solane op omtrent de loopende verkie- zings geruchten. Voorts betoogde hij dat de Britsche regeenng aan geen enkel verdrag het recht kan ont- leenen Iersch Territorium te betreden. AMEREKAANSCn SCHIP IN HET SUEZ-KANAAL GEZONKEN. NEW-YORK. 22 October. Naar scheepvaart kringen te New-York eerst thans mededeelen is op 30 Juli in het Suezkanaal na een botsing het vroe gere passagiersschip „San Juan" (3512 ton) ge zonken. Het «chip voer onder Pamameesche vlag. Naar Associated Press hierover meldt, heerscht er in scheepvaartkringen groote verbazing over het feit. dat de Amerikaansche regeering pas na drie maanden het verlies van dit schip heeft medege deeld. (D.N.B.) Hoofdredacteur R. IV. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. Het lidmaatschap van een toegelaten ziekenfonds De aanmelding door arbeiders s-GRAVENHAC.E. 23 October. Het mot in gang van l Nov. a s. in werking tredende zieken fondsen-besluit brengt met zich nu-de. dat alle ar beiders. die krachtons de ziektewet verzekerd zijn voor de uitke.-rlnc van ziekengeld, zieli zon spoe dig mogelijk moeten aanmelden voor het lidmaat- st hap van een toegelaten ziekenfonds. Aangezien het hier om zoo oni en bij anderhalf milüoen arbeiders gut, bréngt dit uiteraard een omvangrijken admi nistratieven arbeid met zich. Teneinde deze zoo vlot mogelijk te doen verloopt-n is echter eèn zeer een- dige aanmeldlngsmethode gekozen, namelijk een dubbele briefkaart, die door de werknemers en de erlcgevcrs moet worden ingevuld. Degenen, die reeds thans bij een ziekenfonds zijn aangesloten, ontvangen deze kaart van hun zieken fonds. de overigen zullen van 25 October af aan- het naast bijzijr.de postkantoor de. kaart in ont vangst kunnen nemen. Tevens zal dan een biljet vorden uitgereikt, waarop verschillende bijzonder heden vernield staan, die voor de heirokkenen van belang zijn. De beide deelen van de l>riefkaart moeten _op de lfde wijze worden ingevuld. Dat wil zeggen op de linkerhelft van elk der twee deelen vult d lomer zijn naam en voorletters, straat, huis n woonplaats in, alsmede naam en volledig adres an het algemeen ziekenfonds, waarbij hij zich ,-cnsclit aan te sluiten. De aldus ingevulde kaart .•ordt door hem aan den werkgever ter hand gesteld, die op zijn beurt op de rechterhelft van elk der twee kaartdeelen een verklaring zet, dat de betrokken ar beider bij hem op 1 November 1941 werkt en ver- zekeringspliclitig krachtens de ziektewet ls. De ar beider ontvangt daarop van den werkgever het voor htm bestemde deel van de kaart terug, dat zorg- uldlg dient te worden bewaard, daar het als voor- loopig bewijs van lidmaatschap dient. Het overblij- ende deel van de kaart wordt door den werkgever ingezonden bij het ziekenfonds, dat de arbeider heeft uitgekozen. De werknemers zijn geheel vrij in de keuze van hun zjekenfonds, met dien verstande, dat uiteraard alleen de toegelaten ziekenfondsen in aanmerking ko men, die voortaan als algemeen ziekenfonds zullen worden aangeduid. De namen van deze ziekenfondsen worden weldo» bekend gemaakt. Een uitzondering op de vrije fondskeuze bestaat alleen voor diegenen, wier werkgèver voor zijn be drijf of in samenwerking met andere bedrijven, een als algemeen ziekenfonds toegelaten fonds in stand houdt. In dit geval is de arbeider verplicht zich bij het ondernemingsfonds aan te sluiten. Aangezien het meerendeel van de thans bestaande ziekenfondsen wel zal worden toegelaten, zullen de genen, die thans reeds, bij- een ziekenfonds zijn aan gesloten. in den regel wel bij hun fonds kunnen blij ven. Men kan dit gemakkelijk zelf bepalen, zoodra men kennis heeft genomen van de lijst van toege laten fondsen. Overigens is, met in achtneming van even genoemde uitzondering, een ieder hierin geheel vrij. Uiteraard ontheft de omstandigheid, dat iémand bij het fonds w'enscht te blijven, waarvan hij reeds deel uitmaakt, hem niet van de verplichting om zich toch op de voorgeschreven wijze aan te melden. Wie zich verzuimt aan te sluiten, v.erbeurt in de toekomst zijn recht op het ontvangen van ziekengeld, zoodat het van veel belang is voor de betrokkenen om hun aanmeldingsplicht zoo nauwgezet mogelijk na te komen. Verwacht wordt, dat de aanmeldingsformulieren door de werkgevers, zoo spoedig mogelijk bij de zie kenfondsen zullen worden ingezonden, liefst vóór 1 November. In de beide eerste Novemberweken zal misschien nog wat nadruppelen, maar dit moet uit zondering zijn. Het Ziekeïifondsbesluit s-GRAVENHAGIJ, 23 October. Dank zij de activiteit va,n en de goede samenwerking tusschen het departement van sociale zaken en het Neil. Ver bond van Vakvereenigingen, zal op 1 November a.s. het ziekenfondsenbesluit. opgenomen in het Ver ordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied, stuk 34 van 16 Augustus, in werking treden. i verband daarmede is heden in het Verordenin genblad opgenomen het ttéeede uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van ociale zaken, waarin in wezen het grootste deel •an de voor do uitvoering van het ziekenfondsenbe sluit noodzakelijke bepalingen ls vastgelegd. (A.N.P.) In ons nummer van morgen volgen over dit besluit nadere bijzonderheden. JUBILEUM MEJ. H. A. M. HOES. Heden is mej..H. A. M. Hoes 12'/2 jaar in dienstbe trekking bij de familie C. M. de Ridder aan de Gerrit van Heesstraat 6 te Haarlem. De jubilaresse werd van morgen met haar ouders per taxi van haar woning aan de Wouwermanstraat 50 gehaald en namens de fómilie door den heer De Ridder op hartelijke wijze dichtvorm gecomplimenteerd: haar werd als stoffelijk blijk van waardeering een armbandhorloge en een door. den heer J. L. H. Schadde vervaardigde oorkonde overhandigd. Verder ontving mej. Hoes van vele zijden bloemen en geschenken. Onder hen, die haar persoonlijk kwamen gelukwenscnen. was ook de heer D. de Ridder, oud commissaris van politie te IJmuiden. Denk dat niet Denk niet dat als straks de Nederlandsche am bulance vertrokken is, er geen geld meer noodig zal zijn. Juist dan zal een blijvende steun van heel het Nederlandsche volk meer dan ooit noodig zijn. Im mers dan begint het werk pas. En dat er veel werk te verrichten-- valt ginds in het Oosten daaraan zal wel niemand twijfelen. Maar ook dient men te denken dat slechts door/ den steun van het Nederlandsche volk de ambulance in staat zal zijn Holland s naam hoog te houden. Daarom is het uw plicht Nederlanders naar uw vermogen Wen menschlievenden arbeid van deze hulpexpeditie te steunen en te blijven steunen. Vergeet daarom niet uw bijdrage te storten, hetzij voor de eerste maal hetzij voor een tweede maal op girorekening 8 7 6 0- - .0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. NEDERLAND ZAL VRIJ ZIJN Nederland zal zelfstandig zijn in het nieuwe Europa. Voor die vrijheid en die zelfstandigheid strijden dui zenden en duizenden dappere Nederlanders aan het Oostfront. Voor die vrijheid en zelfstandigheid ver trok dezer dagen het - eerste bataljon van het W.A.- rosiment naar het Oosten, nadat dc W A-mannen in handen van den leider der N.S.B den eed van trouw aan den Fïihrer hadden afgelegd. Nederland zal vrij .zijd, omdat duizenden Neder landsche strijders daarvoor hun leven inzetten, om dat Nederlandsche nationaal-soeialisten hun liefde voor volk en vaderland bewijzen door een daad. Word wakker, gij Nederlander, die meent dat de toe komst van ons vaderland gediend wordt door gevluchte regeerders, door hitsende radio-omroepers en kort zichtige salon-bolsjewisten. Word wakker, kerel, be wijs dat je werkelijk Nederlander bent. schud af die on-Nederlandsche lamlendigheid, sluit je aan bij hen, die strijden voor ons volk. Nederland zal vrij zijn. Het zal een eervolle plaats innemen in het nieuwe Europa. Daarvoor zorgen de mannen van ons legioen; daarvoor kunt ook u zorgen, maar dan moet -u zich melden bij het: Vrijwilligers legioen Nederland. Koninginnegracht 22. Den Haag. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. ARTISTIEKE DAMES- EN IIEERENPORTRETTEN „RJCHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (.4du. Ingez. Med.) Het bewaren van wintergroenten en frn it Wie zelf een tuin heeft, komt op een oogenblik voor de vraag te staqn, hoe met de geoogste producten te handelen? Als bewaarplaats komt de kelder in aanmerking, mits deze vorstvrij is en op een zonnigen. milden dag gelucht kan worden. Bij zeer strenge vorst hangt men voor het raampje een mat of iets dergelijks om de koude buiten te houden. Voor groente en fruit neemt men, zoo moge lijk 'een gescheiden ruimte. De aardappelen. De aardappelen mogen niet nat in den kelder ge bracht worden. Men moet de aardappelen op een koele, vorstvrije plaats bewaren, daar ze anders te gauw kie men; zij blijven n.l. na het oógsten doorgroeien, halen adem en gaan uitloopen. Ook moeten zij niet in het licht worden -bewaard, daar zij anders groen worden. Een kleine hoeveelheid aardappelen kan men - des noods op wat planken of losse turf in een hoek van den kelder leggen; maar de^elder blijft er altijd rom melig en stoffig - door, daar de aardappelen geregeld (om de 3 weken) omgewerkt moeten worden. Beter worden de aardappelen bewaard in een aard- appelkist. waarvan de bodem hellend afloopt naar een luikje, zoodat men de aardappelen onderuit de kist kan halen en de voorraad voortdurend in beweging blijft. De koolsoorten. Roode-, witte- en savoyekool en bloemkool kunnen met een touwtje aan den stronk en met den kop naar beneden opgehangen worden. Van bloemkool verwij dert men hiervoor de al te stugge, buitenste bladeren en de binnenste worden als beschutting over de Bloem getrokken. Als men de kool op een hoop legt, gaat zij spoedig rotten, tenzij men de hoop wekelijks omwerkt. Voor wie meerdere kooien heeft, is het geschikter de kooien op een koolrek te leggen, zoodat zij voldoende luchtver- versching krijgen. Het is noodzakelijk om regelmatig de rotte plekken te verwijderen. Winterwortelen, knolselderij en bieten. Deze kunnen in kisten laag om laag met zand be waard worden. Van de bieten wordt het blad voorzich tig verwijderd. Uien worden in bosjes gebonden en hangend be waard: ook kan men ze als ze goed droog zijn in dunne, zeer grof geweven zakken bewaren. Fruit. Zooals hierboven al even opgemerkt wordt, moeten appelen liefst apart gehouden worden. Men kan ze zoowel op zolder, als in den kelder bewaren, indien deze plaatsen vorstvrij, maar ook niet te warm zijn. Een verwarmingskelder is niet geschikt voor het be waren van fruit. Wormstekige en schurftige vruchten komen niet voor bewaring in aanmerking, daarom dienen de vruchten bij het neerleggen, stuk voor stuk nagekeken te wor den. Legt men het fruit op rekken, dan mogen de ap pels elkaar niet raken en moeten zij van tijd tot tijd gekeerd worden. Het bewaren op rekken heeft het be zwaar, dat de scherpe kanten van het hout de vruch ten kneuzen, daarom legt men een dikke laag kranten onder dé vruchten. Appels en peren kunnen ook op planken of op den zoldervloer gelegd worden, doch hierop moeten eerst weer kranten worden uitgespreid. Bij vorst moeten dé appelen beschermd worden. Het verdient aanbeveling om het fruit, teneinde uitdrogen en rimpelen te voorkomen, ook met kranten af te dekken. Peren worden bij voorkeur op rekken in. den kelder bewaard. Welke wijze van bewaren ook wordt toege past, men móet ervoor zorgen, dat de vruóhten elkaar niet raken en dat er geen aangestoken vruchten tus- schen de goede komen. Het fruit dient daarom regel matig te worden gecontroléerd en de aangestoken exemplaren verwijderd. Bij zeer strenge koude kunnen de appels op de rek ken of in de kisten afgedekt worden. Bij dooi dient de deklaag weer verwijderd te worden. SLOWAAKSCHE STAATSLIEDEN TERUG GEK F.ERD. PRESSBURG, 23' October (DNR) De Slowaak- sche staatslieden, met den president der republiek dr. Tiso aan het hoofd, zijn gistermiddag hier terug gekeerd van hun bezoek aan het hoofdkwartier van den Fïihrer. De stad was feestelijk versierd en een groote menschenmenigte begroette de staatslieden. Dr. Tiso wees op de beteekenis van de reis. die ge kenmerkt werd door de traditloneele Slowaaksch- Duitsche verbondenheid en die opnieuw toonde welk een plaats Slowakije in het nieuwe Europa inneemt. Het Slowaaksche volk zal ook in de toekomst zich zelf. het Duitsche volk en Adolf Hitler trouw blij- PORTEFEUILLE IN DE BRIEVENBUS GEVONDEN. LOENEN. 2 3 October (ANP) Een eigenaardig geval heeft zich onder Loenen aan de Vecht voor gedaan. Een familie aan de Dorpsstraat deed de ont dekking. dat onbekenden een portefeuille in de brievenbus hadden gedeponeerd. Aanvankelijk dach ten de bewoners te doen te hebben met een kwa jongensstreek, maar toen men de portefeuille goed nakeek, zag men. dal deze maar niet zonder meer was weggegooid. Zij werd geopend en men vond dilarin waardevolle papieren. De bewoner stelde de portefeuille met inhoud aan,de politie ter Hand. Aan gezien zij geen geldswaarden hevat, bestaat de mo gelijkheid, dat men met diefstal te doen heeft. Steeds nauwer wordt de ring om Leningrad door de Duitsche troepen aangehaald. In een gevcchtsstelling van de Waffen-SS, waar de manschappen de belegerde stad reeds met het bloote oog kunnen onderscheiden. (Atlantic-Holland) Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. ■vagneo 38. Afscheid van de Strijdmakker! (Teekenlncen 38. Te zamen trokken ze naar de oppervlakte %-an het meer; de snoek de zaag- vis en de jonge garnaal brachten hen weg. De gar naal was eigenlijk wat te leurgesteld, dat hij aan de strijd met het monster niet meer daadwerkelijk had mogen deelnemen. Dal onmogelijke duwen tegeo die kwal was toch maar niets geweest. Maar Barra- bas en ook Hein verzeker den hem. dat als hij niet zo stategisch Juist de kwal om het monster heen had ge- vooral de snoek had het erg te kwaad. Hij keek Barrab duwd, alles vast en Zeker mislukt zóu zijn. Dat woord zó weemoedig aan>dat "t de dappere nyer zelfs ontroerd „strategisch" begreep de garnaal wel niet. maar het klonk Toen Barrabas met Hein en Akaba op de oever gekloi wel heel gewichtig in de oren en hij kwam er weer hele- men waren, zwaaiden ze de drie achtergeblevenen n< maal door In z'n humeur. In werkelijkheid hadden Hein eens hartelijk vaarwei. zo lang tot alleen een paar gro en Barrabas ervoor gezorgd, dat hij zo min mogelijk ge- kringen op het water de plaats aanwezen, waar vaar liep, want stél je eens voor, dat hem lets was over- strijdmakkers voorgoed verdwenen waren. Diep ademdt komen. Hein zou het zich nooit hebben kunnen vergeven, ze de zuivere berglucht in; dat was toch wel héél dat hij hem mee genomen had; wat zou die arme garna- anders dan al dat water. En nu gingen ze mee met Akah lenmoeder dan wel van hem hebben gedachtl Aan de Ze zouden haar een stuk wegbrengen -en dan zelf oppervlakte van het meer gekomen werd er hartelijk af- weg zoeken naar de zee. Akaba had hun aangeraden lan scheid genomen van de waterbewoners en de belde vrlen- de kust Zuidwaarts te varen, tot ze "n land met palm den waren heus aangedaan. De anderen ook natuurlijk zouden bereiken. Dat was het land der Sluipwespen: De voorrang in het verkeer Het zwaartepunt van iedere verkeersregeling De Nederlandsche Automobiel C^lub schrijft: In het voorgaande artikel was er sprake van de plicht tot het verleenen van voorrang aan kruisend verkeer op plaatsen, waar dit door positieve aandui dingen (borden) was aangegeven Er bestaan echtei* nog vele andere verplichtingen tot het verleenen van voorrang, die niet met teekens worden aangeduid en die men dus uit het hoofd behooVt te kennen. Behalve den voorrang aan bijzondere voertuigen (als militairen, politie en brandweer, begrafenissen en processies, enz.), als reeds eerder genoemd, zijn dit de volgende: a) Het verkeer op onverharde 'wegen moet aan alle verkeer op verharde wegen voorrang verleenen. In verband met dezen algemeenen regel zal men dus op kruisingen van een onverharden weg met een voorrangsweg (hoofdverkeersweg) veelal 'geen „om gekeerde driehoek" aantreffen, omdat immers de voorrangsplicht reeds vast staat. b) De vroegere bepaling, dat het verkeer uit uit ritten voorrang moest verleenen aan het verkeer op den rijweg, waarop de uitrit uitmondt, is thans ver vangen door hét voorschrift, dat „het in- of uitrijden van erven door den bestuurder op zoodanige wijze dient te geschieden, dat de veiligheid op den weg niet in gevaar wordt gebracht". In de practijk zal dit er toch op neer komen, dat men aan het verkeer op den rijweg voorrang moet verleenen. Onder „erven" dienen dan mede te worden ver staan: garages, opstelplaatsen bij benzinepompen, enzoovoort. c) Wellicht de meest ingrijpende bepaling voor het Nederlandsche verkeer is, dat voortaan alle niet- motorische verkeer (rijwielen, trap-bakfietsen, hand wagens en bespannen wagens) tenzij het zich op een hoofdverkeersweg of hoofdweg bevindt voorr rang moet verleenen aan alle motorische-verkeer en trams, dus onafhankelijk van het feit, of deze van links of van rechts komen. Een trap-bakfiets zal dus bijv. voorrang moeten verleenen aan een motor-bak fiets, al zal het in de practijk niet altijd zoo gauw zijn te zien, of men met een gemotoriseerde of on gemotoriseerde bakfiets te doen heeft. Het niet-motorische verkeer, groot in aantal, om dat het ook alle wielrijders omvat, zal dus veel meer dan vroeger voorrang moeten verleenen. Teneinde op wegen met een uiterst belangrijk rij- wielverkeer niet al te veel opstoppingen te verkrij gen door van terzijde inkomend motorisch verkeer, aan hetwelk door de wielrijders immers voorrang moet worden verleend, zal het thans noodzakelijk worden dergelijke wegen als hoofdverkeersweg (voor rangsweg) aan te wijzen. d) Voor niet-motorisch verkeer onderling en voor motorisch verkeer en trams onderling blijft op krui sende wegen de van ouds bekende regel „rechts gaat voor" gelden, voor zooveel natuurlijk niet een der wegen ..hoofdverkeersweg" (voorrangsweg) of „hoofd weg" (bord op den zijweg) is. Een rijwiel moet dus bijv. aan een van rechts komenden handwagen voor rang verleenen, evenals bijv. een vrachtauto aan een van rechts komend motorrijwiel. Motorisch verkeer en trams zijn, wat den voorrang betreft, uitdrukkelijk aan 'elkaar gelijkgesteld, al ver meldt de „Wegenverkeersregeling", dat men rekening dient te houden met de omstandigheid, dat de trams niet kunnen uitwijken en moeilijker tot stilstand zijn te brengen. Toch zal het verstandig zijn, indien de tramweg directies. ter besparing van kosten aan eventuecle schade-eischen, voortvloeiende uit aanrijdingen met snelverkeer van rechts, eens nagaan of de remsyste- men hunner tramwagens geen moderniseering behoe ven. In vele gevallen ontbreekt aan het remvermogen van motor- en aanhangwagens nog wel het een en andeh. PRIJSAAXD TTDINGSBESLUIT VOOR SCHOENHERSTELLERS. 's-GRAVENHAGE, 23 October (ANP) In de Staatscourant is een beschikking gepubliceerd, waar in ook de schoenherstcllers verplicht worden, hun prijzen op goed zichtbare wijze aan te duiden. De daarvoor benoodïgde lijsten* zijn hun door den di recteur van het Rijksbureau voor huiden en leder reeds verstrekt. IJSLANDSCH KABINET AFGETREDEN. BERLIJN, 23 October. (D.N.B.) Naar de Engel- sche Berichtendienst uit Reykjavik meldt, is het IJs- landsche kabinet Woensdag afgetreden. Schaken De Bloemendaafsche Schaakclub heeft het voor nemen ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan een nationaal tournooi te organiseeren op tweeden Kerstdag en den daarop volgenden Zaterdag 26 en 27 December, in haar clublokaal „Het Jeugdhuis" aan de Donkerelaan te Blocmendaal. Er zal in groepen van vier gespeeld worden; het bestuur is in onder handeling met acht sterke spelers, die in twee hoofd groepen ingedeeld zullen worden. Voor elke groep zijn twee prijzen beschikbaar. IJMUIDEN Crematie F. C. Breitenstein Woensdagmiddag had op Westerveld de crema-' tie plaats van het stoffelijk overschot van den heer F. C. Breitenstein, «directeur van de Scheepsexploi- tatie Mij. „De Marezaten". te IJmuiden. Ei- was voor deze plechtigheid zeer veel belangstelling. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. de heeren Joh. Polderman,, directeur en H. F. Polderman, commissaris van „Dg Marezaten", C. Luchsinger na mens het personeel dezer maatschappij, Ir. F. Luch singer directeur en A. J. Polderman, commissaris van de N.V. „Hera", W. Smidt van Gelder en van de Papierfabriek Van Gelder Zonen, voorts de heeren Ir. T. F. Hubrecht'en Ir. J. M. de Muinck Keijzer, namens de Reedersvereeniging de heeren Ir. F. Thiel, voorzitter. Frater Smid en W. G. Meijboom. secretaris, F. P. Vermeulen, oud-secretaris. C. Oud. directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf Ir. C. Wolterbeek, directeur van den Rijkswaterstaat in het arrondissement Het Noordzeekanaal, van het Hoogovenbedrijf Ir. G. A. Kessler, directeur, Ir.'A. J. van Walraven, A. W. Kalff en Bentz van den Berg; nan^ens de Kamer van Koophandel voor Haar lem en Omstreken de heeren J. J. Swens, voorzitter, J. H. A. Kruimel en G. Dekker, Ir, P. van Delden, directeur der Cementfabriek, Jhr. F. Teding van Berkhout, directeur der Twentsche Bank te Haar lem. Dr. R. Rutten herdacht den overledene als een goed vriend. „Hij was een man van groote hartelijk heid, eerlijkheid en plichtsbetrachting, maar boven al was hij iemand, aan wien men vertrouwen schonk. Hij was van een opgewekt karakter, die een weldadigen invloed op 'anderen uitoefende. Zijn lichaam werd door ziekte gesloopt, maar zijn' geest ble^f tot het laatst helder. Bij zijn eigen lijden bleef hij vol belangstelling voor anderen." Nadat spreker eenige woorden tot de weduwe en de kinderen had gericht, nam hij afscheid met een persoonlijk woord. De heer Joh. Polderman zei met weemoed afscheid te hemen van een trouwen vriehd en medewerke Gedurende meer dan 25 jaar heeft spreker m den overledene samengewerkt in de grootste harmi ni^, zonder dat zich een enkele wanklank liet hoi ren. „Het was prettig met hem samen te werken. I ging recht door zee, steeds appreciëcrende het goei j van anderen. Hij had een prettig, open karakte voor klein gedoe was bij hem geen plaats, moeilijke dagen werkte hij rustig in het belang het .bedrijf en genoot de achting van de commissi rissen." Ds. J. D. Dozy, Doopsgezind predikant te Amste dam, schetste eveneens het groote verlies. „Hij hee zijn heele liefde en verantwoordelijkheidsgevo aan zijn vrouw en kinderen gegeven. Hij kon d: omdat hij een man uit één stuk was, met een va en zeker karakter. De moeilijkheden, die al heel joi in zijn leven kwamen, hebben hem niet bitter g maakt. Hij was een 'man van groote trouw en rech schapenheid." Ds. Dozy eindigde 'zijn rede met het bidden v het Onze Vader. Hierop werd de kist, terwijl op het orgel Mende] sohn's „Es ist bestimmt in Goftes Rat" gespee werd, neergelaten. Een oom van den overledene dankte voor de bi langstelling. BLOEMENDAAL d< al fe odd BEGRAFENIS H. J. DE BOER Onder overweldigende belangstelling is Woon dag het stoffelijke overschot van Hendrik Jan Boer ter aarde besteld op de Algemeene begraa plaats aan den Bergweg. De heer de Boer, oen Zaansch zakenman, woont sinds een lange reeks van jaren in •Blocmendaal heeft zich door zijn beminnelijk karakter v vrienden verworven. Hiervan getuigden inde overvolle aula twi vrienden, die op deze eigenschappen het vollt? licl deden vallen en woorden van troost sprak familie, terwijl de voorzitter van de Vereenigii voor den Zakkenhandcl de verdiensten van den hei De Boer voor deze organisatie memoreerde. De zoon van den overledene dankte den vad« voor alles, wat hij voor de familie is geweest, te wijl de schoonzoon aan de groeve allen dankte de betoonde belangstelling. v De baar was bedolven ondA- een schat van bloemt VERGADERING TUINBOUW. Dinsdag 2S Oct. houdt de afd. Blocmendaal streken van de Nedérl Mij. voor Tuinbouw en kunde een ledenvergadering in -Rusthoek. De heer Ir. H. v. Baren zal namens de N.V. An sterdamache Superfosfaatfabriek eenige films toonen. Voor het puntenstelsol en prijsvraag worden ii zendingen- van bloeiende chrysanthen gevraagd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Wielinga, Oranje Nassaulaan 11 b een hondenzweep; Holderich. Kleverlaan 63, paai bi uit wanten; Bakker. Thomsonlaan 79. Haarlem, snoeischaa Kaandorp, winkel „De Betuwe", Bl&emendaalschewe B een parapluie; Moerman, Recifelaan 34, sigarenknippe Van der Heijde, Boékenrooderweg 3, portemonnaie ml inhoud;,Roest, Sclir. v, d. Kolkweg 12, paar handschoen ei Van Ammers, Hartenlustlaa» 20, damesarmbandhoiio) r met band; Smit, Regentesselaan 17, Haarlem, wit schortj Schbuwstra, Bi. Bestelcentrale,Kerkplein, sleutel e handschoen; Laming, Julianalaan 131. vulpenhouder; Ni möller, Kluijskenslaan 29, Santpoort, handschoen; Oosle 11 hof, Alb. Thijmlaan 63. witte poes; Van Zetten, Rio Grai delaan 32. rozenkrans; Versehie, Bentveldsweg 22. bril Bl étui; Römeling. Kastanjelaan 37. roode portemonnau C. Louisse, Kinheimweg 21. dameshandschoen; Politii j« bureau Overveen (Inlichtingen alleen op werkdagen va j 1012 u. v.m-.j handschoenen, olie-compressor, ceintuy jongenspetje. Post Aerdenhout: portemonnaie. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: A. N. Turkenburg en J. G. M. van dt Linden; H. C. van de Grint en M. E. A. van Peil H. P. Tros en J. B. van Kleeft. Overleden: W. J. Weissenbruch, 77 j.,; A. P. I van Ham, 82 j.; C. Stuurman, 25 j.. echtg. van J. I Valk; A. M. E. Aghina, 71 j., overl. te Alkmaar. HAARLEM 23 October. 194! Bevallen: 21 October: W. C. Roeske-van der* Vegt, d. Oct.: M. M. Bakker-Böhm, d. A. C. Michel-Oord, E. Maas-Verhoeff, d. J. van de VijVer-Winkel s man. z. C. van Lieshout-Jak, z. 23 Oct.: T. H Boerée-Goosen, z. C. van der Putten-Hoogkamer z. E. Zonneveld-Pauk, d. H. Rookhuiszen-Groejf- neveld, z. Overleden: 22 October: H. J. Assendelft, 73 j., Amsterdamschfo vaart. Ondertrouwd 23 October: P. J. Arnoldus en G. A. Witte. Gehuwd 23 October: J. Paauwe en M. H. van Rossum. Onbegaanbare wegen - landmijnen - hinderlagen Steunt de Nederlandsche ambulancev. h. Oostfront k Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhagt Jtadio 5' ^lOQKauuMa VRIJDAG 24 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. fi.50 Ochtendgymnastiek. 7.0 f Gramofoonmuzielc5.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 B. N 0 Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmui i ziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Ensemble Willy Kok. 11.4 Gramofoonmuziek. 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest, 12.) F Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuw» en economische berichten. 1.00 Frans Wouters en zijn op kest. 1.40 Gramofoonmuizek. 2.00 Arnhemsche Orkestver 0 eeniging, solist en gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing t Gramofoonmuziek. 4.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 5.1 i B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5J l Voor de Jeugd. 5^5 Viool en piano. 6.15 Causerie „Ona volkshuishouding'* 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.» Actueel halfuurtje. 7.30 Pianovoordracht. 8.00 De Ram blers. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Amusementsorkest 9.30 Berichten (Engelsch). 0.45 B. N. O. Nieuwsberichten 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Economie Newi from Holland. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.01 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding 10.15 Planovoordracht en gramofoonmuziek. 11.01 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding. 11.41 Gramofoonmuziek 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. ï.oo Ge varieerd middagprogramma. 3.00 Voor de vrouw. 3.4J Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 Gramofoon» muziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursb* richten. 5.30 Causerie „Landen van Europa" (met muzl* kale illustratie). 6.15 Gramofoonmuziek. 6 30 Sportwetens- waardigheden. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel half uurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Zang voordracht. 8.30 Boekbespreking. 8.45 Concertgebouworkest (opn.). 9.30 Causerie „Een sterk man: Prof. de Olivein Salazar". 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Gramofoon muziek. 10.10—10.15 Avondwijding.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2