Jtailf AGENDA Krulletters. OOK U SUKKELT W. ZOÜN - Kleermakerij De vroege Middeleeuwen in Holland. TOBIAS In Art is. Van dik hout zaagt men planken. Een der woudreuzen in het Vondelpark te Amsterdam, die het tegen den storm heeft moeten afleggen, wordt een kopje kleiner gemaakt. (Pax-Holland-De Haan-m) HAARL. DAGBLAD, Donderdag 23 Oct. 1941 Eerste zitting in Haarlem van den vrederechter Vele politieke delicten berecht De Amsterdamsche vrederechter heeft "Woensdagmiddag in een zitting te Haarlem een aantal zaken van dit arron dissement behandeld. Hel. eerst stond een 22-jarige dienst bode uLJ Santpoort terecht, die bij een oploop' in de Halte- straat te Zandvoort tegen een dame gezegd zou hebben „loop Jij maar door landverrader". De verdachte ont kende. Twee getuigen hadden het echter wel gehoord. De Officier eischte f 20 boete of 10 dagen De vrederechter achtte eenige verzachtende omstandigheden aanwezig en wilde daarom nog geen gevangenisstraf opleggen. Vonnis f 25 of 25 dagen. Een juffrouw uit Zandvoort die een andere juffrouw geslagen had hoorde f 15 of 15 dagen tegen zich eischen. De verdediger pleitte clementie, doch de vrederechter overwoog in zijn vonnis dat de verdachte niet eisen rech ter had mogen spelen. Hij achtte het derhalve noodzakelijk dat verdachte gestraft werd overeenkomstig den elsch van den Officier. Een 19-jarig meisje uit Haarlem had tegen een bakkersbediende gezegd: „Ik bemoei me niet met landverraders". Ter terechtzitting vèrklaarde zijdat de bakkersbediende haar telkens aanriep op straat e*i dat zij daardoor geïrriteerd deze woorden had gesproken. Zij had er wel spijt van. De Officier requireerde een geld boete van f25 of 10 dagen en de vrederechter veroordeelde conform Een caféhouder uit Haarlem had in de Smede- straat een jongeman eenige klappen gegeven omdat die gezegd had: „Hij draagt twee speldjes". De caféhouder vertelde dat de jongeman ook nog beleedigende woorden had gesproken doch de Jongeman, een student uit Delft, die als getuige optrad, ontkende dit, De Officier achtte de mishandeling bewezen en vroeg mede in verband met het feit, dat verdachte reeds wegens mishandeling was .veroordeeld, drie weken gevangenisstraf. De vrederechter veroordeelde den caféhouder tot f 50 boetè of 90 dagen. Een jeugdige landbouwer uit de Haarlemmermeer had een kompaan van den Nationalen Jeugdstorm op den Aalsmeer- derweg ernstig mishandeld. De kompaan reed met eenige meisjes en liet naar de .vei'daahte vertelde, andere fietsers niet passeeren. De kompaan verklaarde echter, dat hij wsl voldoende ruimte om te passeeren open had gelaten. De Officier vond het een ernstig geval en eischte een ge vangenisstraf van 10 dagen. De vrederechter vond de zaak mede in verband mét de afgelegen plaats van de mis handeling eveneens ernstig en veroordeelde den verdachte tot 14 dagen gevangenisstraf. Een hopman van de W. A. had op 22 April van dit Jaai opdracht gekregen alle rood-wit-blaüwe en oranje aan duidingen uit de étalages van winkels te verwijderen. Bij een kunsthandel in de Groote Houtstraat was hét echter tot een vechtpartij gekomen omdat de 20-jarige kunst handelaar eerst wel de g^vraakte voorwerpen uit zijn étalage verwijderde doch zejater weer uitstalde. Daarbij had de hopman den kunsthandelaar eenige klappen toe gediend. De hopman verklaarde dat de kunsthandelaar aanstalten maakte hem te lijf te gaan en, dat hij toen eerst geslagen had. De Officier vond dat er geen enkele 1-eden voor zulk een optreden was geweest en eischte f 30 boete of 30 dagerv De vrederechter stelde vast dat de grpns van het toelaatbare door het optreden van den ver dachte w;as overschreden. De W. A. moet zich houden aan orde, recht eri tucht. Die grondslagen mogen niet in het tegendeel veranderd worden. Het vonnis luidde f30 boete -of 25 dagen. Een 20-jarige studente uit Leiden, fietste met een vrien dinnetje voorbij het huis van een advocaat aan de Spar renlaan te Bentveld waar eenige plakkaten van de N. S. B. hingen. De advocaat, zijn vrouw en de dienstbode zaten in den tuin. De studente had toen geroepen: Land verraders, rotzakken. De advocaat zelf had het woord landverraders niet gehoord doch wel hel woord rotzakken, zijn vrouw en de dienstbode hadden beide uitdrukkingen gehoord. De verdachte verklaarde dat zij reeds opgewonden was en dat zij bij het zien van de plakkaten nog-opge wondener was geworden.' Daardoor waren haar de ge wraakte woorden ontvallen. De Officier achtte het gebruik van het woord landverraders niet bewezen daar de advo caat dit ook niet gehoord had. Niettemin blijft de belee- diging zeer ernstig. Het stuit mij echter tegen de borst, aldus spreker, direct een meisje met een blanco straf register naar de gevangenis te sturen. De Officier eischte derhalve ,een geldboete van f 25 of 25 dagen. De verde diger kwam na een uitvoerig pleidooi op juridische gron den tot de conclusie dat de vrederechter onbevoegd was van deze zaak kennis te nemen. De vredèrechter verwierp dit pleidooi echter en ver klaarde zich wel bevoegd, daar het hier een politiek delict betrof waarvoor de Haarlemsche Rechtbank zich ook reeds onbevoegd had verklaard. Spreker nam aan dat de verdachte wel den opzet had gehad den advocaat te be- leedigen. Hij vond dit een zeer ernstig feit en veroordeel de de verdachte tot 5- dagen gevangenisstraf. VRIJDAG 24 OCT., des avonds om S uur in de luinzaal v. h. Concertgebouw houdt een lezing over haar beide laatste boeken. Toegangsbewijzen a 0.40 alléén verkrijgbaar bij BOEKHANDEL H. DE VRIES, Ged. O. Gracht 27 (Adv Ingez Med.) Heden: DONDERDAG 23 OCTOBER.. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Paketboot „De Volharding" door de Tooneelgroep „Het Masker" 7.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: Rede J. Sevensma, 7 uur. Frans Hals Theater: „Proces met gesloten sdeu- ren", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Heisses Blut", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Gescheiden op stap" 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Prima Donna". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac Theater: Doorloopende voorstellingen 1223 uur. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst Zij ons 'Doel". 104 uur. VRIJDAG 24 OCTOBER. Concertgebouw (Tuinzaal)Lezing Mary Pos, 8 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uux. Nachtdienst Apotheken' i De volgende apotheken te Haarlem rijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorïsstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek. Teylerplein 79, Tel. 17946. Te H e em's t ede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL 28197. (Dameskappers in Amerika hebben als nieuwste snufje een kapsel be dacht, waarvan eenige lokken zoo danig over het voorhoofd vallen, dat zij de initialen van de draagster vormen Iets nieuws weer. wat anders in vrouwlijke haren. Niet al te lang doorgaan in 't sjelfde gedoe, De wereld moet ons voor bijzonder verklaren En of het wat raar is. dat doet er niet toe Da's blijkbaar de leus van de Amerikaansche Die altijd vooruit wil, vooruit op haai- tijd, En op haar gedeelte van ons on^ermaanschb Vindt zij maar wat gaarne de kappers bereid. Die hebben bedacht om een kapsel te bouwen, Dat zich niet alleen maar tot hoofdtooi beperkt, Het vormt als hét ware „geletterde vrouwen" hebben die daar dan .ook nooit voor gewerkt. Zij toonen op 't voorhoofd in sierlijke krullen ï-laaT na,men in blond of in zwart of in goud, Als lettors het hoofd van het vrouwtje niet vullen Hangt zij ze eryóor en 't verschil laat haar koud. Misschien is het mooi, maar dat durf ik niet zeggen, Is 't leelijk, dan is dat niet iets dat haar schokt. Het feit dat haardient om mee eer in te leggen Is. eind lijk de lok die ook „Tetter"lijk lokt. Maar afgezien nog van het toch wel wat rarê, Van al deze letters, valt dit haar niet in, Het aloude, dat wie gekruld is van haren Nog eer met die letters gekruld lijkt-van „zin" P. GASUS. MET UW TEXTIELPUNTEN Alles verbruikt en toch heeft U eigenlijk een nieuwe JAS of MANTEL noodig. Heeft U al eens gedacht over het keeren van Uw kleeding? LAAT HET DAN NU DOEN; wij verzekeren U dat Uw kleeding als nieuw terugkomt. r SPECIALITEIT IN HET KEEREN VAN WINTER JASSEN EN -MANTELS ZIJLWEG 84 TELEFOON 1836" (Adv. lngez. O/led.) „KUNST ZIJ ONS DOEL". De vijftiende Groepstentoonstelling in het Frans 'Hals Museum te Haarlem van werken der Haarlem sche schilders en beeldhouwers mag zich in een groote belangstelling verheugen. Tot nu toe werden •jjf werken verkocht. Zondag a.s. h,eéft de sluiting plaats. - GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie an" de Smedestraat te Haarlem, tusschen-11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, Smede straat 9, bril; v. d, Laan, Teylerstraat 51, boorband; Blok, •Nieuwe Gracht 112. boek; Antonisse, Cederstraat 13, cape. Houtgraaf, Bl'daalscheweg 124 A, Santpoort-station, étui; Bureau van Politie, Smedestraat 9, bankpapier; Elfrink. Beukenstraat 16. horloge; Outshoorn, Santpoorterstraat 1 B, hondje; Heemskerk, Havikstraat 53, hoed; Gunning. Vijverweg 8f~ Bloemendaal, horloge; Steeman, Prinsesse- kade 14, handschoenen; Hoorn, Atjehstraat 34, handschoe nen; Martens, A'damschevaart 77 zwart, hoed; v. Wage- ningen, Bakenessergracht 55 rood, handschoenen; Tenzen. Haarlemmerliedestraat G, hoed; Spierenburg, Leidsche- plein 10 rood, hoed; Stolvoort, Olycanstraat 25. hoed; Bureau van Politie. Smedestraat 9, hoed; jurk; Feits. K. Onnesstraat 66, koker met inhoud; Westerbeek, Jüno- plantsqen 25, kousen; Bureau van Politie, Smedestraat b, kam; kousen; paraplule; Hooft, J. F. Helmerstraat 20, pijpen; v. d. Brand, Merovlngenstraat 58, pijp; Visser, P. Kiesstraat 14 rood, parapluie; Kitsero, Slachthuisstraat 14 pakjp met inhoud; Peper, Dr. Schaepmanstraat 3, regen pijp; Rutte, Kleverlaan 70. schoentje; Carels, Barteljörïs- straat 35, sleutel; Lijnzaad, Mr. Joostenlaan 10, schoentje- Kan, Rijnstraat 48, schoen; Medembl'ik, Türfsteeg 2 A rood, schoentje; v. Slooten, IC. Poellaan 15 rood, schoen; Beishuizen. Minahassastraat 43, shawl; v. Genningen, Oranjestraat 66, tasch; Jonkman, Bleekenbergstraat 5, vulpen; Lammers, Rustenburgerlaan 83, vulpen; v. Boe ken. 'Wouwermanstraat 89, vulpotlood; Pleissiers, Rijks straatweg 9, Bennebroek, vleeschwaren; Slufter, 2e Voor uitgangstraat 2, zadelkussen; Geutkens, Sinnevelölaan 22, Santpoort-station, boek; Yfs, Spaanschevaartstraat 12, beurs met inhoud; Bauer, Gen. Crpnjéstraat 59, étui ipet inhoild; Westerman, Damiatestraat 28, bankpapier; Nelis, Madoerastraat 32, handschoenen; Hollander, Korte Hout straat 5 A, na 6 uur n.m., horloge; Soetenga, Lijsterstraat 41, jas; Steenbergen, Ged. Oude Gracht 21 rood, kaart; Voorneveld. Klohpersingel 191, lap stof; IClaassen, Rettz- straat 93, portemönnaie met inhoud; Kriettemeijer, Mid denweg 44, rozenkrans; Riep. Rustenburgerlaan 97, ro zenkrans; Boorkerk, Leidscbe Zijstraat 14 rood, rozenkrans; Slenters, Scheepmakersdijk 59, ring; Kooimans, Rui ter plein 16, schaar. Bij Albert de Lange te Amsterdam verschijnt een „Heemschutserie", boekjes, waarin, zooals dé naam al doet vermoeden, onderwerpen worden behandeld die van belang zijn voor de kennis van ons land en onzen volksaard in heden en verleden. Tot deze zeer interessante werkjes behooi*t ,|De vroege middeleeuwen in Holland" een beschouwing door Dr. G. N. Honig, die ip dit boekje diverse we tenswaardigheden heeft veriameid, ontstaan, zooals hij zelf in het voorwoord zegt, „uit tientallen of honderden aanteekeningen, die door den verzamelaar als een legkaart aanéén zijn gerijd." Het is wel aardig Het een en ander aan dit boekje te ontleenen. Moge het er toe bijdragen, dat men zich tot de lezing er van zet. De inhoud is het waard. Want is het u bijvoorbeeld bekend, dht zich in den tijd van den Christen prediker Wülebrord ten zui den van Leiden een groot woud uitstrekte, dat den naam „Woud zonder genade" droeg? Daar vluchtten de landsbéwonèrs heen om zich aan de kerstening te onttrekken. Doch een storm velde op een kwaden nacht de meeste boomen. en met'de schuilplaats was het gedaan. Willebrord zag er begrijpelijkerwijs een teelten des hemels in en stichtte uit dankbaarheid te Utrecht een „Kerclt van Canoniken". H§el wat vertelt de schrijver over den nimmer eindigenden strijd van de bewoners der lage lan den tegen het water, den erfvijand in deze streken. Zoo hadden omstreeks Jvet midden der elfde eeuw de monniken der Egmonder abdij zich genood zaakt gezien, teneinde hun landerijen tegen over- stroóming te vrijwaren, een dijk aan te leggen van de duinen bij Noord-Bakkum tot Heiloo. Deze dijk, die van zand werd opgeworpen is tot op, dezen dag ter plaatse nog als „Zanddijk" aanwezig! Maar de Castricummers en de Bakkummers vreesden, dat deze dijk hen bij hoOgen waterstand in het perijkel zou brengen en staken den dijk door, hetgeen natuurlijk nogal wat wrijving met de getabberde heeren gaf. Maar het slot, was toch, dat er door heel Holland de noodige binnendijken werden aangelegd. De naam Monnikendam kan het getuigen. Ook omtrent, het wereldlijk gezag in die oude tij den vertelt de schrijver merkwaardige dingen. Hoe wel in de vroege middeleeuwen een -centraal, een hoofdig gezag ontbrak, had toch menige groote volksstam zijn koning, een echten volkskoning, die geen eigenlijke macht bezat.. Zijn invloed was groo- ter naarmate hij de vergaderingen van het volks- ding met meer inzicht leidde en erin slaagde ver deelde meeningen tot elkaar te brengen. Ook vorm de de koning met zijn raadslieden een soort centra- len raad, waarin vraagstukken, die den geheelen stam betroffen, behandeld werden. Veelvuldig schijnt het voorgekomen te zijn, dat de volkskoningen ook het hoogste priesterlijk ambt in den heidenschen godsdienst bekleedden. Doch dat aanzien ook zijn schaduwzijden heeft bleek bijvoorbeeld in Skandi- navië in tijden van misgewas, als een koning door zijn stamgenooten wel eens geofferd werd als zijnde het kostbaarste offer dat de stam kon brengen om de goden gunstig te stemmen. Het leven van het volk dier tijden was zwaar; het was een voortdurende worsteling tegen de na tuurkrachten, -waaraan met moeite eenige schamele stukken weide en akkerland ontrukt konden wor den. Veelal was het moeilijk om gedurende de lange wintermaanden de menschen en het vee van voedsel te voorzien. Menigmaal gebeurde het, als na mid wintertijd de vorst te lang met felheid aanhield dat het vee gedreven moest worden naar de bevroren moerassen en de besneeuwde boschgronden, opdat het eenig voedsel zoeken kon. Groot was de. vreugde, wanneer na den donke ren wintertijd de zon wéder hooger en hooger, aan den hemel steeg en haar voor j aars warmte de belofte bracht van den naderenden zomer. Dan laaiden de vreugdevuren op ter eere van het groote. hemelsehe licht, dat ook ditmaal weer had gezegevierd. Na de verovering van Gallië door de-Germanen komt dan een Frankisch heerschersgeslacht naar voren, dat met medewerking van kerk en geeste lijkheid er in slaagt orde te brengen' in de anarchie, waaftoe men allengs is vervallen en een centraal ge zag te vestigen. In dit Frankische rijk, hoe weinig verheffend zijn geschiedenis ook moge zijn, werd de grondslag gelegd voor die merkwaardige ver menging van Germaansche mentaliteit en Latijnsche cultuur, die wij thans als de rijk geschakeerde West- Europeesche beschaving kennen. Wat het koning schap betreft, vele goederen, die aan de gemeen schap of aan aanzienlijke geslachten die zich tot het uiterste tegen de indringers verzet hadden, be hoord hadden, werden eigendom van de Kroon: ook werden visch- jacht- en boschkaprechten voor den kqning opgeëischt. De koning stelde in verschillende districten graven aan die grootendegels behoorden tot tot het Christendom bekeerde deel van den volks- adel. Deze graven vertegenwoordigden den koning. Zij kregen tot taak te zorgen voor de voltrekking van de op het ding (de landdag) gevelde vonnissen en, wat' belangrijker was, het vastgestelde contin gent weerbare mannen te leveren, waarmee 's konings leger versterkt moest 'worden. Het zijn vooral de krijgsdiensten geweest, welke het vrije volk tot hoorigheid brachten. Hierdoor werd de grondslag van de oude Germaansche sa menleving aangetast en de weg geëffend, die leiden zou tot de standen-maatschappij der middeleeuwen. Ook verrijzen in dezen tijd de kloosters als middel punten van beschaving. Niet alleen de gx-avén, ook de abten der kloosters hadden hun contingent voor het leg^r te leveren. Interessant is de beschouwing, dié de schrijver wijdt aan den leeuw, dien de graven van Holland als wapenteeken hebben gekozen Hieromtrent be staan verschillende overleveringen. Volgens één daarvan zouden de Merovingische vorsten den leeuw hebben gekozen in navolging van de koningen van het klassieke Trojë. Een andere overlevering ken merkt den Hollandschen leeuw als zinnebeeld van den leeuw van Juda, die tijdens de kruistochten de overwinning op de Saracenen zou behalen. Beide voorstellingen verwerpt de schrijver, die er aan herinnert dat de Vikingen bij voorkeur voor stellingen van draken op hun schilden voerden. Hij acht het thans mogelijk, dat de ridders, die den wa penhandel hadden beoefend onder leiding van deze Vikingen deze drakenfiguren iets anders hebben ge modelleerd en ze 'leeuwen hebben genoemd. Het slot van het werkje is gewijd aan den gra ventijd, waaromtrent alweer menige bijzonderheid wordt medegedeeld en. die tenslotte leiddde tot span ningen, die het einde van het tijdperk der middel eeuwen inluidden. Een nieuwe tijd brak aan. Moge uit het. bovenstaande gebleken zijn, well? een voortreffelijk perkje ons hier is bezorgd. Hem die omtrent een uiterst belangwekkend gedèelte van onze landshistorie een goeden indruk wenscht, zij het ter lezing aanbevolen. Verzoek betreffende Groentjes Wy veroorloven ons, hun die een „Groentje", (kleine advertentie van Vraag en Aanbod) in Haar lem's Dagblad wenschen te plaatsen, vriendelijk te verzoeken, zoo eenigszins mogelijk ons* steeds een dag tevoren den tekst te geven. Hierdoor krygen wy gelegenheid de steeds in aantal toenemende op drachten tydig tc verzorgen en wordt het ook ons onaangename uitstellen lol een later nummer, dan waarin plaatsing gewenscht wordt, zooveel moge lijk vermeden. MEER VOORTBRENGEN En DE VOORTBRENGSELEN MEER ECONOMISCH GEBRUIKEN. ÖU!T$CHL&HD VERMEERDERT SZDN ÊKJEM VbORZIEHIfKJ M€T rCatgSUBDElEN SEDERT 1933 VAH 67 TOT SA (Foto Polygoonv. Bilsen) Belangrijke order voor „Beynes" 500 goederenwagens voor de Ned. Spoorwegen Elders in dit nummer vindt men een bericht, vol gens hetwelk de Ned. Spoorwegen belangrijke or ders hebben* geplaatst bij de Nederlandsche In dustrie. Naar wij vernemen is een belangrijk deel van deze opdracht bij de Firma J. J. Beynes te Haarlem terecht gekomen en wel een orde tot het leveren van 200 gesloten groentenwagens van 20 ton en van 300 platte wagens van Yiy2 ton. j -Het spreekt vanzelf, dat deze opdracht genoemde fabriek voor geruimen tijd van werk voorziet. Voor hoelang valt met het oog op de huidige omstandig heden bezwaarlijk te zeggen. Uitbreiding van per soneel zal niermede verrpoedelijk niet gepaard gaan, aangezien de bezetting momenteel al is opge voerd in verband met werkzaamheden, die op het oogenblik nog loopende zijn. „Beynes" toch werkt op het oogenblik aan de le vering van 75 personenrijtuigen, waarvan er .thans 21 gereed zijn. Het zal dus nog wel even duren, voordat dit aantal compleet is en men aan de nieuwe opdracht zal kunnen beginnen. JUBILEUM BTJ DE POLITTE TE HAARLEM. Heden is de heer P. Preijer 25 jaar in dienst van het politiekorps te Haarlem. Vanmorgen half elf werd hij ten Stadhuize gecomplimenteerd door den burgemeester den heer S. L. A. Plekker, die hem het gebruikelijke geschenk van de gemeente over handigde. Ten huize van den jubilaris aan het- Spaarne 61 rood werd <5ok veel belangstelling getoond. Daar werd hij o.a. gelukgewenscht door hoofdinspecteurs, inspecteurs^ oud-inspecteurs, hoofdagenten en col lega's. Van vele zijden ontving de heer Preijer fraaie bloemstukken, ook' van .de buren oh van den Alg. Ned. Bond van Politiepersoneel. Zijn collega-ordon nansen lieten een prachtig bloemstuk' vergezeld gaan van een geestig gedicht. Collecte Nederlandsche Roode Kruis 25 October Hulpverleening bij rampen De leden der transportcolonnes van het Neder landsche Roode Kruis, de z.g. helpers, speciaal op geleid en geoefend in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken en het transport van zieken en ge wonden, hebben tijdens de oorlogsdagen in vele plaatsen van ons land, dikwijls met gevaar voor eigen leven, hulp verleend aan zieken en gewonden, bij de evacuatie van de burgerbevolking, enz. In veie plaatsen in Nederland vervullen de transport- colonnisten een,rol bij de geneeskundige hulpploe gen van de luchtbescherming. Bij bominslagen rulc- _ken ook thans de Roode Kruismannen uit. In vredestijd staan niet alleen de helpers van de transportcolonnes, maar ook do helpsters van de verpleegcolonne, gereed om bij eersten oproep hulp te bieden wanneer een groot onheil plaats vindt, een spoorwegramp, een overstrooming, een mijnramp, een stormramp enz. Op drukke dagen patrouilleeren de mannen van het Roode Kruis bij gevaarlijke kruispunten op de groote wegen om direct hulp te kunnen bieden bij groote en kleine ongevallen, waarbij alle verband en hulpmateriaal en alle hulp gratis wordt verstrekt. Niet iedereen is in staat bij rampen hulp te ver leenen. Maar wel kan' iedereen de collecte van het Nederlandsche Roode Kruis op Zaterdag 25 October steunen. MOGELIJKHEID TOT INLEVERING VAN STIERK ALVEREN. 's-GRAVENI-ÏAGE, 22 October. In een pfflcleele publicatie van het departement van landbouw en visscherij is medegedeeld, dat de mogelijkheid is opengesteld, om in plaats van één rund van tenmin ste 350 KG dat ingevolge de verplicht veelevering vöór 1 December a.s. aan de Nederlandsche Vee houderijcentrale geleverd moet worden, twee of drie stierkalveren in te leveren van een In de publicatie aangegeven minimum gewicht. Voor bijzonderheden wordt naar genoemde publi catie verwezen. AFLEVERING EN PRIJZEN VAN TABAKSPRODUCTEN. 's-GRAVENI-IAGE, 2 3 October. Daar gebleken is dat den laatsten tijd steeds meel* groothandelaren in tabaksproducten aflevering aan hun regelmatige afnemers weigeren en de ingekochte tabaksproduc ten langs abnormale wegen tegen hoogere prijzen dan geoorloofd afzetten, is bij in de Nederlandsche Staatscourant gepubliceerde beschikking bepaald, dat groothandelaren in tabaksproducten wekelijks aan den gemachtigde voor de prijzen opgave moeten doen van. begmvoorraden, inkoopen en verkoopen en eindvoorraden. (ANP) Hemd nader dan de rok.... Artis in den herfst. Dat is altijd een beetje triest. En in dezen herfst van 1941 schijnt het triester. De p'aden en grasperken zijn vol bruine en vergeelde blaren en andere dalen geruischloos uit de "boomen omlaag. Het is stil. De hemel is grauw en de stemming van de dieren blijk-' baar ook. De kameelen zien er bedroefd inplaats van kwaadaardig uit en rekken maar loom hun halzen over het water in hun vage hoop, dat wij iets voor ze hebben. Wij hebben niets en alle ververschings- tentjes toorien gesloten luiken. Drie leeuwen dolen haastig en nerveus rond over het Kerbert-terras, want het voedingsuur is nabij. Maar het valt op dat een van hen zoo mager is. Een nerveuse, vermagerde leeuwdat kan niet. Die ziet er niet uit als der dieren Koning. Er is wel veel herfstkleur in den duim Maar ik mis de schelle kleuren van die uitbundige dubbele rij papegaaien die ons allemaal, toen wij nog heel klein waren, plachten te verschrikken met hun venijnig heid-en ons tegelijk in griezelende spanning brachten voor de wilde dieren die ons wachtten, 'achter de .papegaaienlaan, in dien eindeloos langen tuin met de zeeleeuwen als slotnummer en daarachter nog dat 'leelijke gebouw dat ware diepzee-sprookjes herbergt: het Aquarium. De beren geven niet thuis. De zeeleeuwen, die zulke prachtige duiksprongen volvoerden en met zulke logge behendigheid glibberige trappen beklommen zijn gestorven, alle vier,'bijna gelijktijdig. Hun rotsen en hun bassin zijn er nog, maar in het bassin staat alleen wat vuil regenwater. Het ziet er groezelig en verlaten uit. Heel Artis ziet er in deze herfstdagen wat rommelig en groezelig uit. En niemand weet met zekerheid te zeggen waaraan die vier zeeleeuwen ge storven zijn. Het is waar dat een* half dozijn pinguïns met on verminderde plechtigheid en correctheid bijeenzit, gelijk een commissie van ontvangst. Zij zijn nog altijd in avondtoilet, zij maken den rok-en-witte-das-in- druk die aan vroegere eeremoniëele gebruiken onder de menschen herinnert. En zij schijnen te wachten op een of ander officieel bezoek, wellicht van dr. Sunier, den directeur van Artis. waarbij ongetwijfeld een hunner namens alle dieren in den Tuin het woord tot hem zal richten. Mij beschouwen zij met verveling. ..Weer zoo'n dagjesmensch" denken zij zichtbaar Bezoekers zijn er anders niet veel. Slechts spaarzame belangstellenden dwalen door Artis. En enkele jonge leerlingen van een kunstacademie werken, op vouw stoeltjes gezeten, aan de hersehcpping-op-papler van het een of andere éenhoornlge dier. Gelukkig is het nu voedertijd voor de roofdieren- galerij en het Kerbert-terras en komt er meer levc-n in de situatie. Tk houd trouwens mijn weemoedigen kijk op dit herfst-Artis-1941 niet vol want ik ben in gezelschap van mijn dertienjarigen zoon. Die ziet zooveel dat leuk en grappig is dat wij ons beiden bij zonder gaan amuseeren. En af en toe moeten wij een bank opzoeken omdat hij aanteekeningen wil maken, aangezien de afspraak is dat wij er allebei over zullen schrijven. Dat is nu weer eens iets nieuws in de krant: de journalist staakt plotseling zijn beschrij ving en laat het vervolg aan zijn debuteerenden jongsten zoon over. Ik heb nu gemerkt dat hot heel wat anders is pm op een der spitsuren in Artis.te zijn dan op Dinsdag middag, Het was er stil en verlaten, maar dat deed, enkele uitzonderingen daar gelaten, niets af aan de schoonheid en beweeglijkheid van de dieren. In Artis aankomend verwachtten wij nog luid krijschende pa pegaaien, die ons aan den ingang zouden verwelko men. maar dat werd een ontgoocheling want er was niets in de zoo bekende papegaaienlaan. Hierdoor begonnen we pas bij het 'hoefdierenveld waar obk een raar dier met witten kop en vooj'pooten en bruin lijf en achterpooten liep, maar aangezien het niet spuugde en in den prospectus geen duidelijke aanwij zing stond wisten we niet of het een soort lama of het watoessirund was. Bovendien liep hier een ka meel rond wiens bulten scheef naar links overhelden. De andere waren rechtbultig. Van hier gingen we naar de apenrots waar het niet druk bezet was, maar waar door de opklapbare deuren steeds meer 'apen te voorschijn kwamfen, hetgeen met een luid gepiep van de deuren gepaard ging. Ze waren weer vol vecht en eetlust. Bij de rendierenrots stond heel onvormelijk een ibex- ibex midden in den etensbak en daaromheen dartelde een heele schare van kleine ibex-ibexjes over en onder elkaar heen. De olifant kroop bij onze komst gauw in zijn hok, zoodat we van dit toch zoo mooie dier niet veel meer kregen te zien dan het achterste deel. Radiah was bij mijn vorige bezoek levendig genoeg, zoodat ik hem deze absentie -niet erg kwalijk nam. ïk kan me begrij pen dat een dier wel eens genoeg krijgt van dien eeuwigen mode-show. Maar het speet mij'erg dat de zeeleeuwen overleden zijn; het .was anders altijd zoo leuk om ze naar hun maal te zien duiken. De gier dacht blijkbaar ook: het is vandaag Zondag voor mij, en hij gaapte zonder zijn klauw voor zijn bek te houden. Bovendien zagen we toen we achter dit hok keken nog een wonderlijk dier in Artis. U raadt het nooithet was een paard! Op,het Kerbert-terras liepen eenige leeuwen woedend, rond en brulden, tenminste dat vermoedden we, om vleesch. Dat kregen ze dan ook. maar dan in een on gewone maat. namelijk ongeveer een halve meter hij 20 cm dikte. Bij verdere beschouwing bleek bet heele roofdierengezelschap: van leeuwen tot poema's, van tijgers tot panters aan 't eten, hetgeen vergezeld ging van een verheerlijkt geknor. Het. nijlpaard was binnenshuis. Ter vergelijking bleek er voor het hok van het nijlpaard een instrument te staan waarop men zich ten koste van één cent kon laten wegen. Bij het nijlpaard was haar vijf maanden oude nïjlveulen maar dat leek mij toch ook wel een paar honderd kilo's te wegen. Op den rand van het bassin waren twee poezen aan 't krijgertje spelen, welk spelletje in het water viel doordat het nijlveulen wilde meedoen en de poezen niet van zulk nat gezelschap gediend waren. Van 't aquarium valt ook wel iets te vertellen. Het heeft altijd al een bijzondere bekoring gehad door zijn schemerachtige duisternis en de mooi verlichte bassins. Ik houd niet van vissehen maar als je zulke alen kon vangen als daar zwemmen beloonde het de geduldige moeite toch wel. Ook zagen we hier de „onbeweeglijke jjïerèn". zooals zeedahlia's en zeeanemonen en de dwaze roggen, met oogen bovenop maar ook nog een angst aanjagend gezicht van onderen. Men ziet er stilstaan de snoeken en beweeglijke steuren.mooie zon nebaarzen en gbudvisschen," leelijke zeeschildpadden.sehrikwek- kendp kreeften en ongevaarlijke baarzen. En dan gaan wij toch nog haar de papegaaien, die eigenlijk in het begin hooren. Omdat ze op het oogenblik niet meer aan den ingang wonen en bovendien omdat ze den allergrootsten mond van alle dieren hebben kwamen ze het laatst. Toen wij binnenkwamen werden we met een hartelijk gekrijsch ontvangen maar de dieren ble ken elkaar niets te gunnen want als men er een be kijkt hoor je opeens een woedenden jaloerschen kreet achter je en als je dan in je goedigheid er twee tege lijk probeert te bewonderen begint de heele verdere bende opeens te krijschen. Als je dan eindelijk weg gaat is iedereen stil. Toen gingen we weer naar den uitgang en stonden na twee prettige uren weer rustig, of beter gezegd, niet rustig op straat. E. P.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5