Haarlem s Dagblad Aanvals- en achtervolgings-operaties aan het 0 ostfront blijven voortgaan. KORT NIEUWS 59e JAARGANG No. 17901 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PE^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 25 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.— elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. De koeien Ioopen nog steeds in de wei. Het is een groote zeldzaamheid dat het weer zoo zacht blijft dat de koeien einde October nog dag en nacht in de wei ver- Dlijven. Melktijd op het land. In de verte een regenboog. (Foto-Stevens) Gag en electriciteit te Haarlem Minder vastrecht-abonnementen Eenlge maanden geleden heeft het gemeentebe stuur van Haarlem, in verband met de rantsoenee ring van gas en electriciteit, de gelegenheid open gesteld om, zoo noodig tusschentijds, abonnementen voor vastrecht voor gas en electriciteit op te zeggen. Verleden jaar was kort na het uitbreken van den oorlog door de betrokken diensten bekend gemaakt dat opzeggen toen niet noodig was, omdat elk die nadeel mocht hebben van het vaste recht terugbe taling zou krijgen aan het einde van het jaar. De Incassodienst berekende van eiken vastrecht-klant of het gewone enkelvoudige tarief soms voordeeliger voor hem zou zijn geweest. Het gevolg is geweest dat in Mei en Juni vele In gezetenen verrast werden met een chèque van de gemeente voor te veel betaald geld voor gas of elec triciteit (of voor beide). Die becijfering heeft heel wat extra werk ge- êischt van het personeel van den Incassodienst. Er waren gebruikers die enkele dubbeltjes terugkregen, maar het was ook geen zeldzaamheid dat er bedragen van 10, 20 of 30 gulden terugbetaald werd. Vooral was dit het geval met winkeliers, die nu immers geen licht in de étalages meer branden. het publiek ervaring had opgedaan, heeft de jemeente, zooals wij destijds mededeelden, de ge- tj'uikers voor het komende jaar zelf de keus ge- aten, welk tarief zij wenschten. Wij hebben toen met voorbeelden toegelicht welke gebruikers beter leden om het vastrecht op te zeggen. Doordat nu n .het algemeen niet meer gas en electriciteit ver- ikt mag worden dan 75% van het verbruikte in lezelfde maanden van het vorige jaar, was het voor- leel dat in het vastrecht gelegen is voor de kleine, •erbruikers vervallen. Wij vernemen thans dat eenige duizenden personen un vastrecht voor gas en electriciteit hebben opge legd. Er waren 8S00 abonnementen vastrecht voor gas en 14.700 voor electriciteit, waaruit dus blijkt dat het aantal opzeggingen verhoudingsgewijs niet groot geweest is. Bovendien is aan te nemen dat deze personen die tijdelijk het vastrechttarief ontrouw geworden zijn, zich weer daarop zullen abonneeren zoo gauw de gas en electriciteitsrantsoeneering tot liet verleden behoort. De Catharijnebrug te Haarlem 40 jaar geleden werd met den bouw begonnen Kort na de eeuwwisseling werden te Haarlem verschillende verkeersverbeteringen tot stand ge bracht. Dat was ook noodig, want uit dien tijd da teert immers de toeneming van het verkeer waar voor de toestanden in de oude binnenstad niet be kkend waren. Een der belangrijkste verbeteringen uit dien tijd s de bouw van de Catharijnebrug over het Spaar- ie bij den Koudenhorn, Het is juist 40 jaar gele ien dat de gemeenteraad daarvoor het geld be- ichilcbaar stelde. In dien tijd Haarlemmers boven de 50 zullen iet zich nog wel herinneren had men bij den nolen „De Adriaan" een ophaalbrug. Brug en mo len vormden met het Spaarne een schilderachtig geheel. Maarde brug was zóó smal, dat er slechts één wagen tegelijk over kon. Nu was de iveg die van de brug naar den Harmenjansweg eidde niet veel breeder. Dit straatje bestaat nog, het geeft toegang tot een scheepswerf en de plaats waar vroeger „de Adrisan" stond. Men verbaast er zich over dat dit vroeger de toegang tot het Oosten der stad was! Er was toch een betrekkelijk iruk verkeer, want het was immers ook de route Voor al het materiaal van de Gemeentereiniging. Toen de nieuwe breede brug gebouwd werd Was het ook noodig een doorbraak te maken voor iet verkrijgen van een goede verbinding met de ^apentorenvest en den Harmenjansweg. De nieuwe boter- of vetkaarten De uitreiking te Haarlem In de week van Maandag 2 7 October tot en met Saterdag 1 November zal de Haarlemsche Distri- fütiedienst overgaan tot het uitreiken van nieuwe loter- en vetkaarten. De uitreiking zal uitsluitend geschieden, tegen overlegging van de distributie- tamkaarten en inlevering van de oude, thans gei lende boter- of vetkaart. Daar van de nieuw uit te eiken kaarten de bonnen de waarde van een half antsoen hebben, ontvangt men het dubbele aantal taarten, dat men inlevert. Het publiek moet er zoo deelt de directeur van 2t Distributiebureau mede rekening mede hou- én, dat men uitsluitend nieuwe kaarten ontvangt, nclien men de oude inlevert en wel zoodanig, dat van 41 af, nog aan de oude kaart aanwezig moet Ijn. Ontbreekt dus bon 41 of hooger aan de kaart, dan al men geen nieuwe kaarten ontvangen. Evenmin zullen diegenen kaarten kunnen ruilen, lie blijkens hun distributiestamkaart destijds een ie ter kaart ontvingen en thans een vetkaart komen uilen of omgekeerd. Van deze bepalingen zal onder en voorwaarde worden afgeweken en doet men dus ed zich er van tevoren van te overtuigen, dat men iet juiste aantal en soort der kaarten inlevert, terwijl iet in het belang van het publiek zelf is, dat men 'eneens alvorens het uitreiklokaai te verlaten, na- Bat, dat men het juiste aantal en soort der kaarten leeft ontvangen, daar reclames achteraf niet in be nadeling zullen worden genomen. De lokalen zullen geopend zijn van kwart voor legen tot half één en van kwart over één tot kwart foor vijf. Op Zaterdag is de openstelling van kwart voor legen tot één uur. In het bijzonder wordt er nog eens de aandacht lp gevestigd, dat men er aan gehouden Is, de kaarten ip den vastgestelden tijd in ontvangst te nemen. Ook nu weer zal geen na-uitreiking plaats vinden. Jen kan trouwens dit keer de kaarten ook omruilen de gemeente waar men vertoeft, zoodat men er lus niet aan gebonden is, zooals bij de uitreiking van lardappelkaarten en textielkaarten, de kaarten in int vangst te nemen in de gemeente, waar men in iét bevolkingsregister staat ingeschreven. Na-uitreiking zal dus niet plaats vinden. Voor tijd en plaats van de uitreikingen verwijzen tij naar de advertentie. HET BROOD In Velsen wordt thans drie keer per week gebakken Te Haarlem blijft de toestand ongewijzigd Zooals we elders in dit nummer mededeelen, heeft de afdeeling Velsen van den Ned. Bakkers- bond besloten, voortaan slechts drie maal per week te bakken en wel op Maandag, Woensdag en Vrij dag. De aflevering geschiedt den dag na 't bakken, dus op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Dit besluit is op advies van het Station voor Maalderij en Bak kerij genomen ter bevordering van de volksgezond heid. Het brood wordt thans afgeleverd, nadat het een zekere droogte heeft verkregen. We hebben geïnformeerd, of deze maatregel ook door de Haarlemsche bakkerijen is genomen. Dit werd ontkennend beantwoord, omdat zij de techni sche moeilijkheden, die de Velser bakkerijen blijk baar hebben ondervonden, zooveel mogelijk te bo ven zijn gekomen. Inventarisatie van textielproducten 's-GRAVENHAGE, 25 Oct. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat in verband met een inventa risatie van textielproducten van 26 October af tot en met 2 November a.s. de verkoop en aflevering van textielproducten is verboden. Als gevolg hiervan zullen van 26 October af tot en met 2 November a.s. geen textielartikelen gekocht en afgeleverd kunnen worden. De na 2 November a.s. geldende distributieregeling voor textiel-producten zal over enkele dagen worden gepubliceerd. De voor den handelaar en den fabrikant van belang zijnde bijzonderheden aangaande de inventarisatie worden per officieele publicatie bekend gemaakt. Toezicht op organisaties op voedselvoorzieningsgebied Mogelijkheid geopend 'sGRAVENHAGE, 24 October (A.N.P.) In de Ned. Staatscourant van heden is opgenomen een besluit van deh secretaris-generaal van het depar- temerit van Landbouw en Visscherij. waarbij de directeur-generaal van de Voedselvoorziening be voegd wordt verklaard, aan organisaties van indsutrieele of handelsbedrijven, welke bij of krachtens de Landbouw-Crisiswet 1933 of het Voedselvoorzieningsbesluit zijn erkend, alsmede aan organisaties, aan welke de uitvoering van eenige bij of krachtens de Landbouw-Crisiswet 1933 of het Voedselvoorzieningsbesluit genomen maatregel is opgedragen, aanwijzingen te geven. De organisatie is verplicht, de haar gegeven aan wijzingen na te komen. Bij niet-nakoming kan de directeur-generaal van rechtswege in alle rechten en bevoegdheden van het bestuur en andere organen der organisatie treden. Bij de uitoefening dezer rechten kan hij zich doen vertegenwoordigen door een gemachtig de. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt hieromtrent mede, dat de bedoe ling van dit besluit is een toezicht van overheids wege op dergelijke organisaties mogelijk te ma ken in die gevallen, dat in de statuten dezer orga nisaties niet in de mogelijkheid van een dergelijk toezicht is voorzien. Het is voorts bedoeld als een overgangsmaatregel. Zooals bekend zal bij de toe komstige bedrijfsorganisaties voor de voedsel voorziening eveneens overheidstoezicht bestaan. Het ligt niet in het voornemen, dat onmiddellijk in vollen omvang van deze bevoegdheden gé bruik zal worden gemaakt, doch slechts in die gevallen, dat zulks in het belang van de voedsel voorziening noodzakelijk moet worden geacht Strijd tegen distributiefraude. Nieuwe bepalingen van het Centraal Distributiekantoor •s-GRAVENHAGE, 25 October. Het A.N.P. meldt: „Het is een droeve, doch niet te ontkennen werke lijkheid, dat vele Nederlanders het ten opzie! de distributie met hun geweten niet nauw nei goeder naam en faam bekend staande lieden die zou den huiveren bij de gedachte alleen, dat ze zich zou- van het Centraal Distributiekantoor te ontduiken. Het Centraal Distributiekantoor beijvert zich voort durend om handelaar en consument zoo min r gen en strengere bepalingen, en als dat nog niet helpt, tot harde maatregelen aanleiding geven. Het C.D.K. doet dit niet zonder reden. Het papier schaarsch, drukken is duur en de uitreiking der b scheiden zeker geen kleinigheid. Het is echter onve het bezit van boter- en vetkaarten gekomen zijn, zul len daar in de komende maanden niet van profiteeren. Voor hen is de tusschentijdsche uitreiking een ver diende teleursteling. Ook voor hen, die hun kaarten verkocht hebben, zijn de moeilijkheden groot, want om een nieuwe kaart te krijgen moet de oude inge leverd worden. Zoo straft dit kwaad zichzelf. En de handelaren in bonnen kunnen er op rekenen, dat het C.D.K. het niet bij dezen maatregel zal laten. Er staan hun nog verschillende verrassingen te wach ten. Ook ten aanzien van vaste brandstoffen moet het C.D.K. maatregelen treffen, die indruischen tegen den stelregel, dat de normale gang van zaken in het be drijfsleven zoo weinig mogelijk verstoord moet wor den. Handelaar en consument, zullen meer dan voor heen gebonden moeten worden, alweer om de goe den tegen de kwaden te beschermen. Daaromtrent zijn binnenkort nadere mededeelingen te verwachten. VLEESCH EN BROOD. Het is ontstellend hoe dom een groot deel van het publiek zich betoont ten aanzien van de distribtuie. hoe roekeloos men zijn eigen belangen op het spel zet en hoe gewetenloos men ten opzichte van zijn naaste handelt. Controleurs van den Centralen Crisis Con troledienst constateeren herhaaldelijk, dat. er slagers zijn, die vleesch verkoopen op een nog niet geldig verklaarden bon. Door op déze wijze de wettelijke bepalingen te negeeren, kunnen deze slagers een eerlijke concurrentie uitoefenen tegenover andere slagers, die meer begrip hebben van de noodzakelijk heid der distributiebepalingen en zich aan de gestelde regels houden. De slagers, die zich op deze wijze be- voordeelen, en het met de regeling zoo nauw niet ne men, blijken zichzelf echter te benadeelen. Want de controleurs grijpen bij de ontdekking krachtdadig in. Niet alleen wordt proces-verbaal opgemaakt, doch bovendien worden de door hen In ontvangst genomen, nog niet geldige bonnen, In beslag genomen. En dit komt neer op een vermindering van hun toewijzing, Slagers, die de neiging voelen opkomen op bonaan wijzingen vooruit te loopen en hun klanten een „ser vice" te verleenen, die strijdt met de wettelijke bepa lingen zijn dus gewaarschuwd. Ook vele bakkers hebben de nadeelen ondervonden van het innemen van nog niet aangewezen bonnen Eenigen tijd geleden is door controleurs van den Cen tralen Crisis Controledienst in samenwerking met con troleurs van de Landbouw-Crisis Organlstie der be treffende provincie, een speciale controle gehouden bij bakkers, molenaars en landbouwers. Hierbij kwam vast te staan, dat de meeste bakkers in het gecontro leerde gebied reeds bezig waren met het innemen van broodbonnen, die in vele weken nog niet voor aan wijzing aan de beurt waren. Deze bonnen zijn in be slag genomen, terwijl tegen de bakkers proces-ver- baal ls opgemaakt. Daar de bakkers ten gevolge van het in beslag nemen der broodbonnen met. hun voor raden bloem en meel krap kwamen te zitten, tracht ten enkelen hun tekort aan voorraad aan te vullen door clandestien te koopen. Doch ook hiermede had den zij geen succes, daar de clandestiene aankoopen konden worden achterhaald. Andere bakkers, die niet in staat waren geweest om clandestien te koopen, za ten nu bijna geheel zonder voorraad. Eén bakker zelfs zag zich genoodzaakt zijn bedrijf stop te zetten. En hoe gaat het met de huismoeders? Er zijn vele wijken In de groote steden, waar men huis aan huis reeds weken „vooruit" is met de bonnen. En straks is de broodkaart afgeloopen en de nieuwe nog niet uit gereikt. Dan zit men eenige weken zonder bonnen. Ook de distributiedienst weet wel, dat het niet ge makkelijk is om in dezen tijd in een huishouden de touwtjes aan elkaar te knoopen. Het is echter onver mijdelijk en de overheid kan niet anders dan de bur gerij tijdig waarschuwen. CONSUMENTENBONNEN. Tot dusver bestond voor handelaren de mogelijk heid van andere handelaren te koopen op z.g. consu mentenbonnen. Hierdoor waren zeer kleine detaillis ten, die niet altijd het voor een toewijzing vereischte aantal bonnen bijeen wisten te krijgen, toch in staat, het noodige op te doen. Er werd echter van deze mogelijkheid misbruik ge maakt. Er waren grossiers, die bonnen van grootere winkeliers innamen. Er waren ook winkeliers, die hier in een kans zagen tot ongeoorloofde practijken en de teugels moeten dus worden aangehaald. Met ingang van 26 October is het koopen door handelaren van andere 'handelaren op consumentenbonnen verboden. Grossiers mogen van 15 November af geen consumen tenbonnen meer inleveren bij de distributiekantoren. Als gevolg hiervan kunnen instellingen, sanatoria e.d. voortaan uitsluitend op toewijzingen bij grossiers koopen. Teneinde te voorkomen, dat de kleine détaillisten door de nieuwe regeling gedupeerd zouden worden, wordt het minimum aantal in te leveren bonnen, dat voor de meeste artikelen 40 was, teruggebracht tot 30 en voor boter en vet zelfs tot 10 per periode". DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Moskou opnieuw uit de lucht bestookt. *- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 October (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „In het Oosten blijven de aanvals- en achter- volgingsoperaties verder voortgaan. Bij de af weer van een bolsjewistischen tegenaanval in het noordelijke deel van het Oostelijke front heeft de Spaansche „blauwe divisie" den vijand zware verliezen toegebracht en verscheidene honderden gevangenen binnengebracht. Het luchtwapen heeft in de wateren rond de Krim een Sovjetschip van 6000 b.r.t. tot zinken ge bracht en Moskou bestookt met brisant- en brandbommen. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht bom men geworpen op verschillende plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied, o.m. op Hamburg en Kiel. De burgerbevolking leed geringe ver liezen. De schade in onaanzienlijk. Een Brit sche bommenwerper werd neergeschoten." De strijd op dc Zwarte Zee. Een sovjet-vrachtzeilscliip wordt tijdens ccn lucht aanval door Duitsche bommenwerpers vcrnietig<L (Orbis-Holland), De strijd in het Oosten Van 22 Juni lof eind Sepfember werden ruim 260 Sovjefdivisies vernietigd. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. dat een nauwkeurig onderzoek heeft uitgewezen dat in den tijd van 22 Juni tot eind September ruim 260 Sovjet- divisies vernietigd zijn. Zij werden voor een deel vol komen in de pan gehakt, gevangen genomen of zoo geteisterd dat slechts geringe, verspreide resten zijn overgebleven. Bovendien verloren talrijke Sovjetdivi sies meer dan 50 pet. van hun gevechtskracht. De vernietiging van ruim 260 divisies, waarvan 226 ge- schutsdivisies, 40 pantserdivisies en talrijke andere eenheden, beteekent voor de Sovjets een verlies van verscheidene millioen soldaten, van wie slechts een deel in gevangenschap is geraakt, 260 divisies met het daarbij hoorende materiaal beteekent niet slechts het uiteenslaan van de voor den aanval op Duïtsch- land en Europa gereedstaande Sovjetlegers, maar bo vendien ook van de achter het opmarschfront aange treden tweede en derde golf. De Duitsche weermacht heeft het bolsjewistische gevaar voor Europa defini tief in den ban gedaan. Ter aanvulling van het weermachtberïcbt wordt gemeld: Als men bedenkt dat het weermachtsbe- richt van 12 October een nieuwe phase in de opera ties behelsde onder verwijzing naar den toen begon nen aanval over een front van 1200 KM. blijkt zon neklaar dat niet steeds afzonderlijke successen, die een gevolg zijn van deze reusachtige aanvalsbewe- ging, kunnen worden bekend gemaakt. Over een front van 1200 K.M. rijpt het totale resultaat eerst na verloop van tijd. Reeds de tien reusachtige slagen, die geleverd zijn sedert, het. begin van den veldtocht in het Oosten, hadden st.uk voor stuk geruimen tijd noodig om ten einde te loopen. Juist de historische afloop van deze slagen, waarvan meestal in het weermachtsbericht slechts melding werd gemaakt door verwijzing naar het succesvol verloop van de operaties, houdt de ze kerheid in dat ook de huidige operatie over zulk een breed front naar het definitieve succes toegroeit. Bijna dagelijks behelst het weermachtsbericht een zekere aanwijzing daarvoor als het bijzonderheden vermeldt omtrent den strijd van het luchtwapen in het Oosten of de omsingeling van Leningrad als on verbrekelijk voorstelt. De klulstering van groote mas sa's troepen der Sovjets aan Leningrad beteekent op zichzelf reeds een vordering van de operaties, want het omsingelde Leningrad komt eiken dag waarop het er niet in slaagt uit te breken dichter bij zijn eind. VORDERINGEN DER DUITSCHERS AAN ALLE FRONTEN. BERLIJN, 25 October. (D.N.B.) Van Duitsche mi litaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: In het Noorden van het Oostelijke front hebben de bolsjewisten bij kanslooze tegenaanvallen op de linies van het Duitsche leger weer zware verliezen geleden. Daarentegen gelukte het den Duitschen troepen op verscheidene plaatsen den bolsjewisten in stoutmoe dige aanvallen verscheidene plaatsen te ontrukken en belangrijke rivierovergangen in handen te krijgen. Een Spaansche vrijwilligersformatie maakte bij de afweer van krachtige aanvallen der bolsjewisten 300 gevangenen. Het aantal der in deze gevechten geval len bolsjewisten is minstens even groot. In den centralen fronlsector hebben de troepen van het Duitsche leger onder moeilijke weersomstandig heden en wegentoestanden en ondanks kraehtigen weerstand van de bolsjewisten in voltooide, diep op gestelde stellingen, verdere vorderingen gemaakt. Een enkele Duitsche divisie vernietigde daarbij in een strijd van twee dagen achttien Sovjettanks. De successen der Duitsche troepen werden op 22 October gekenmerkt door het gevangennemen van 6500 bolsjewisten en het buit maken van 71 kanonnen. In den loop van zuiveringsacties werden vervol gens op 23 October wederom talrijke gevangenen binnengebracht en groote hoeveelheden oorlogstuig buit gemaakt. Alle storingspogingen van het Sovjetluchtwapen werden zonder succes afgeweerd. In het ressort van één énkel Duitsch corps hebben afweergeschut en infanterie-eenheden drie bommenwerpers en negen jagers der Sovjets neergeschoten. In het Zuiden van het Oostelijke front heeft een Duitsche pantserdivisie bij zuiveringsacties op 22 Oc tober 2500 gevangenen gemaakt, in felle gevechten •an nabij heeft het tankgeschut 14 Sovjettanks ver nield en 8 stukken geschut benevens 12 panlserafweer- kanonnen tot zwijgen gebracht. Drie wegenbruggen en een spoorwegbrug werden genomen. In een anderen sector zijn Duitsche troependeelen door de Sovjetstellingen heen gebroken. Alle pogin gen van het Sovjetluchtwapen om Duitsche troepen- colonnes aan te vallen, zijn met zware verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. 34 Sovjettoestellen werden neergeschoten. Verbod der communistische partij in Zweden? Rijksdag bijeen STOCKHOLM, 24 October (DXB) Beide Ka mers van den Zweedschen Rijksdag zijn gisteren bij eengekomen voor de debatten over do nieuwe be grooting. Ook is de staatsvijandIge activiteit van do ununistische partij tor sprake gekomen, naar uit de Rijksdagberichten van het Zweedsche Tele- graafagentschap Tete blijkt. Ben vertegenwoordiger de Zweedsche recht-sche partij wees op de toe nemende ongerustheid onder dc Zweedsche bevol king, welke alleen veroorzaakt ls door het bestaan de communistische partij en de onthullingen van de Zweedsche politie over de activiteit van pionage- en sabotage-organisaties. Andere ver tegenwoordigers der Zweedsche sociaal-democrati sche partij verklaarden zich echter bereid bespre kingen te voeren over een verbod van deze partij, neer hetzelfde verbod ook toegepast zou worden op andere extreme groepen. Minister-president Hansson gaf in de Tweede Ka- er ie kennen dat de Zweedsche regeering een in gevaar brengen van de binnenlandsche veiligheid n het land niet duldt en dat zij reeds beraadslaagt over de maatregelen, welke voor de bescherming ■an het binnenlandsche front vereischt zijn. De nieuwe functie van Timosjenko Berlijnsche commentaren BERLIJN, 24 October. De A.N.P.-correspon- dent meldt: Uit Moskou wordt gemeld dat maarschalk Ti mosjenko, die tot dusver het middenfront der Sovjets aanvoerde, de leiding van het Zuidelijk frontdeel op zich genomen heeft. De chef van zijn generalen staf, generaal Soekow, commandeert nu het middenfront. Tegenover de commentaren in de Duitsche bladen, die reeds het hoofd van Timosjen ko op Stalin's bevel onder beulshanden zagen val len, beoojdeelt men in deskundige kringen de mili taire mutaties in de Sovjets natuurlijk zakelijker, zij het ook niet eensluidend. Allen stemmen wel hierin overeen dat het Donetzbekken het Roer gebied van Ruslandals veel belangrijker moet worden beschouwd dan Moskou. Ook de hoofdstad herbergt wapen- en andere voor de oorlogvoering belangrijke fabrieken, doch haar beteekenis is er vooral een van politiek en prestige. Daar men in de Sovjets naar bekend Timosjenko voor den besten aanvoerder houdt, heeft men hem thans naar het Zuidelijk front gedirigeerd. Sommige deskundigen nu zien hierin tevens een aanwijzing dat men Mos kou reeds heeft opgegeven, waartegenover de Sovjets nog eenige hoop koesteren het Donetz-bek- ken te kunnen houden. Anderen achten de mutaties in haar geheel een teeken van wanhoop, welke de verwarring onder de bolsjewisten slechts kan ver- hoogen. Tenslotte meenen sommigen in het buiten land dat Timosjenko wel geroepen zal zijn om nu reeds de strategische verdediging van Koeibisief (Samara) te organiseeren, waarheen een deel der Sovjet-administratie en het corps diplomatique zijn overgeplaatst. Een nader A.N.P. bericht uit Berlijn meldt: In militaire kringen alhier bestrijdt men dc juist heid der bewering, die Vrijdagmiddag door een Britschen zender werd geuit, dat maarschalk Ti mosjenko, die zooals bekend door Stalin van zijn functie was ontheven, thans het bevel voert over de Zuidelijke groep der Sovjets. In verband daarmede brengt men onder de aandacht, dat dit bericht van dien zender noch door Reuter is overgenomen, noch door Moskou bevestigd is. Britsche vliegtuigen boven Duitschland BERLIJN, 25 Oct. (D.N.B.) In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn. naar het D.N.B. van be voegde zijde verneemt, Britsche vliegtuigen naar West- en Zuidwest Duitschland gevlogen. Zij wier pen lukraak boven een vrij groot gebied een aantal brisant- en brandbommen neer. De aangerichte schade is gering. Het bestuur der provincie Noord-Holland De taak der Bestuursraden De Commissaris der provincie Noord-Holland heeft het aan de bestuursraden dezer provincie toegewezen arbeidsgebied als volgt geregeld: Mr. W. N. Fel hoen Kraal: Waterstaatszaken, Econojnisch-Technologische dienst, voor zoover niet optredende in agrarische zaken; Volkshuisvesting, woonwagens en woonschepen: handel en nijverheid; bioscoopwet; ijlcwezen; luchtvaartwet; bescherming natuurschoon (o.a. reclameverordening en plassenver- ordening). Dr. A. C. Groen eveldt: Financiën van provin cie en gemeenten, belastingen, vorderingen en pro vinciale subsidies, voorzoover niet liggende op het terrein van één der andere bestuursraden. W. H. M. N i n h u i s R u ij s: Sociale Zaken, Volks gezondheid: drankwet: warenwet; begraafwet; hygiëne van bodem, water en lucht; vleeschkeurlngswet; me dische overheidszorg provinciale ziekenhuizen; sana toria, kinderhygiëne, tuberculosebestrijding, wijkver pleging; armenzorg; werkverschaffing en steunverlee- ning; Zuiderzeesteunwet; arbeidsbemiddeling; borg stellingsfondsen; geldschieters- en pandhuiswet. J. Saai: Agrarische aangelegenheden met inbegrip van ontginningen; ruilverkaveling, vee-, paarden-, vogel-, nuttige dieren-, pacht- en pluimveewet; jacht en visscherij; landarbeiderswet- Verder Economisch- Technologische dienst, voorzoover op agrarisch gebied werkzaam. Voedselvoorziening Mr. W. J. Schönhard: Provinciale Bedrijven, Electriciteitswet, Toepassing bestuursrechtelijke voor schriften van algemeenen aard. Personeelsaangelegen heden met inbegrip van het georganiseerd overleg, Luchtbescherming; toezicht op algemeen beleid van gemeentebesturen en behandeling van klachten daar omtrent. Verder afgifte paspoorten. Nederlanderschap. De volgorde, waarin de bestuursraden worden ge roepen als vertegenwoordiger van den Commissaris op te treden, is als volgt bepaald: 1. Dr. A. C. Groe- neveldt, 2. Mr. W. J. Schönhard, 3 Mr. W. J. Felhoea Kraal, 4. W. H. M. Niënhuïs Ruijs. 5. J. Saai. De lierfstvacantie te Haarlem Van 3 tot en met 8 November De burgemeester van Haarlem heeft bepaald, dat de herfstvacantle voor de leerlingen der gewone la gere scholen, de centrale scholen, de scholen voor buitengewoon onderwijs en de scholen voor voorbe reidend onderwijs te Haarlem beginnen zal op 3 No vember en eindigen op 8 November. Tegen den 50-jarigen Jan Hall, die zich aan hu- wel ijkszwendel zou hebben schuldig gemaakt, is des wege voor de Amsterdamsche rechtbank drie jaar gevangenisstraf geëischt. Donderdagavond is de 29-jarige H. Bos te Oegst- geest van anderhalven meter hoogte in het ruim van zijn schip gevallen; hij liep een zware hersenschud ding op. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden; op weg daarheen is hij overleden. VERDUISTEREN Van 18.25 tot 8.24 Maan 25 Oct. op 15.50, 26 Oct. ondor 22.48 Zondag van 18.23 tot 8.26 Maan 26 Oct. op 14.37, 26 Oct. onder 25.53

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1