Aardig Speelgoed van Weert - Anegang 46 Dagorder van dr. Tiso. De organisatie van den Nederlandschen Landstand. Brandend Maagzuur? Steeds verder voorwaarts. Op hun marsch door de Karelische landengte passeeren manschappen van de Finsehe veldartillerie buitgemaakt en verwoest oorlogs materiaal der Sovjets. (Suomen-Holland) Italiaansche weermachtsberichten Installaties te Tobroek beschoten Italiaansche en Libische steden gebombardeerd Zaterdag ROME. 25 October. (DNB) Het Italiaansche weer machtbericht luidt als volgt: ,.Aan het front van Tobroek artillerievuur op de Installaties van Tobroek en plaatselijke acties van onze vooruitgeschoven afdeelingen. die eenige ge vangenen binnenbrachten. Het Dultsche luchtwapen heeft bij luchtgevechten in het gebied van de Mar- marische woestijn drie vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Bij luchtaanvallen op Tripolis en Benghazi is een vijandelijk vliegtuig door de afweer op den grond getroffen en neergestort. Aan- de fronten in den sector van Gondar hebben onze troepen vijandelijke formaties afgeslagen, zij lieten een reeks dooden op het slagveld achter. Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op Ragusa en Licata (Sicilië) en in den afgeloopen nacht opnieuw een aanval gedaan op Napels, onder de bevolking van Licata zijn negen dooden en vijf- nacht opnieuw een aanval gedaan op Napels. Onder den eenige personen gewond. De schade Is slechts van matig belang. Op de Mlddellaridsche Zee hebben onze torpedo vliegtuigen onder bevel van den vliegerkapitein Ma rino Marini en van den eersten luitenant \lieger Guido Focacci varende vijandelijke schepen aange vallen: een vrachtschip van 10.000 ton werd tot zin ken gebracht, een ander schip van 7000 ton werd zwaar beschadigd. Weermaehtsbericht van Zondag. ROME, 2G October. (Stefani), In zijn weermaehts bericht van Zondag maakt het Italiaansche opper bevel het volgende bekend: „Afrika: Aan de Landfronten van Marmarie en Gondar hebben onze detachementen verkenningen ondernomen, gepaard gaande met krachtig vuren. Onze luchtmacht bombardeerde het vliegveld Coe- fra en beschoot gemechaniseerde strijdmiddelen In de oase. Dultsche bommenwerpers troffen de doe len van Tobroek. Britsche vliegtuigen lieten bommen vallen op Tri polis en Benghazi. Er werd eenige schade aangericht aan woonhuizen. Onder de burgerbevolking van Tri polis werden eenige personen gewond. Te Benghazi werd de Arabische wijk getroffen. Er vielen geen slachtoffers. Formaties Italiaansohe bommenwer pers, geëscorteerd door Jagers, vielen gistermiddag de vlootbasis La Valetta op Malta aan. Ondanks de hevige afweer, waardoor talrijke van onze vliegtui gen geraakt werden, werden de gestelde doelen ge troffen met bommen van zwaar kaliber, die bran den verwekten welke men van de zuidkust van Sici lië kon waarnemen. Tijdens luchtgevechten tegen een vijandelijke for matie jagers heeft een Italiaansche formatie onder bevel van kolonel Eugenio Leotta drie toestellen van het tvpe Spitfire brandend neergehaald. In de Mid- dellandsche Zee werd nog een vijandelijke machine door een van onze verkenningsvliegtuigen neerge schoten. Gisteravond hebben onze torpedovliegtui gen in het centrale oostelijke deel van de Middel- landsöhe Zee een vijandelijke vlootformatie aange vallen. Het toestel dat onder bevel stond van luite nant Luigi Strani trof een kruiser met een torpedo'. SPINNEN VEROORZAKEN TELEFOONSTORING. BELLEGLADE (Florida) Toen eenigen tijd eleden de klachten van de telefoon-abonne s m Ket Everglade-gebied in Zuid-Florida zich op hoopten, waren de ambtenaren van het telefoon bedrijf enkele dagen radeloos. Tenslotte ontdekten zij dat spinnen de oorzaak van dit kwaad waren. Deze spanden namelijk hun webben tusschen de draden der leidingen en bij regenachtig- of mis tig weer geraakten deze webben met vocht ver zadigd, waardoor zij geleidend werden en het tele foonbedrijf stoorden. Men probeert dit thans te verhelpen door arbeiders de draden met langste- lige bezems schoon te laten vegen. (United Press.) De Engelsche slachtoffers van den luchtoorlog Opgave van minister Morrison STOCKHOLM, 26 October. Het D.N.B. meldt; De slachtoffers van den door Churchill begonnen luchtoorlog bedragen volgens een schriftelijk ant woord van den minister van blnnenlandsche zaken Morrison op een vraag uit het Lagerhuis, naar de „Times" meldt, van April tot September 19 41 in Engeland 13.381 dooden en vermisten en 13.182 «waargewonden die thans nog in ziekenhuizen ver toeven. In dezelfde periode van vorig jaar bedroegen deze cijfers slechts 8180 resp. 10.408. Het aftreden der regeering van van IJsland BERLIJN. 23 October. De A.N.P.-correspondent "blaar uit Reykjavik gemeld wordt, is de regeering van IJsland afgetreden wegens gebleken meentngs- verschillen, vooral veroorzaakt door de stijging der kosten voor het levensonderhoud. Wanneer de destijds gegeven cijfers der Engelsche bezettingstroepen 60.000 kioppen, waarbij later nog Amerikanen kwa men. dan is het duidelijk welk een invloed zulk een invasie op een totale bevolking van 120.000 menschen moet hebben, een bevolking, die hoofdzakelijk van vischvangst en een weinig veeteelt zeer sober leeft en dan plotseling overstroomd wordt door tienduizenden veeleischende meerendeels groote-stadsbewoners. Uit genoemd inwonertal blijkt dat het woord „re geering", ook al heeft zij zich begin van dit jaar on afhankelijk verklaard, minder inhoudt dan men ver moeden zou. Toch oefende de thans demissionaire pre mier Jonassen ook reeds onder de Deensche souve- reiniteit het ambt van minister-president uit. Dat hij zich nu tot heengaan genoopt ziet, terwijl hij toch bij het landen der Engelsche troepen op zijn post bleef, duidt er wel op dat de huidige moeilijkheden niet ge ring zijn. In Berlijn ziet men dan ook in het aftreden van Jonassen en zijn kabinet een bewijs van de groote teleurstelling der IJslanders in de Engelsch-Amerikaan- sche beloften en van de groote moeilijkheden, waarin IJsland en zijn bewoners door de bezetting zijn ge raakt. Evenals in het Nabije Oosten kan men ook in IJsland ervaren wat het beteekent onder de bescher ming der democratische mogendheden te staan. Hoofdredacteur R. W. P. Peereboom, Heemstede Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. voor de Baby (Adv. Ingcz. Med.) „Generaal Winter niet meer in dienst der Sovjets" Wilhelmstrasse over den strijd aan het Oostfront BERLIJN. 25 October. (A.N.P.) In militaire kringen der rijkshoofdstad consateert men dat afgezien van ae eene plaats, waar Leningrad on verbrekelijk omsingeld is het geheele Duit- sche Oostelijke front in den aanval is en achtervol gingen uitvoert. Wanneer het bericht over liet succes van deze aanvalsoperatie verwacht kan worden. daaromtrent weigert men hier iets te voorspellen. Wanneer door ongunstig weer, waaronder men hier vooral het door zwaren regen volkomen moerassig worden van het terrein verstaat, vertragingen voor den Duitschen op- marsch mochten ontstaan, dan zijn die geenszins te wijten aan optreden van den vijand. Voor zoo ver de Dultsche ORmarsch op enkele plaatsen van het Oostelijke front door slecht weer mocht worden benadeeld, zal hij naar men hier in deskundige kringen verklaart na het invallen van de vorst en van de koude met 't oude élan voortgaan. Gene raal Winter aldus dezelfde kringen staat niet meer in dienst van de Sovjets. Wij hebben hem volkomen noodig en wij verwelkomen hem. Men wees voorts in de Wilhelmstrasse nogmaals op het Duitsehe besluit om zoolang te strijden tot de laatste bolsjewistische divisie is vernietigd. Binnen welke ruimtegrenzen deze vernietiging geschiedt, noemt men hier een kwestie van secundairen aard. Verliezen der Sovjets Bij den dubbelen slag van Bialistok-Minsk werden zestien Sovjetdivisies vernietigd Het D.N.B. meldt: Omtrent de verliezen der Sovjets in den dubbelen slag van Bialistok-Minsk en de ge vechten in het aangrenzende Oostzeegebied zijn thans de volgende bijzonderheden bekend geworden: In den slag bij Bialistok-Minsk werden elf Sovjet in- fanteries-divisies nl. de 6e, 8ste. 17e, 20ste, 27ste en 29ste en de 86ste, 108ste, 113e, 155ste en 209e infan teriedivisies, volkomen Vernietigd. Bovendien verlo- de Sovjets de 6e en 36ste cavaleriedivisie. De Sovjet pantsertroepen verloren de 4e, 7e en 25ste pant serdivisie. Het totaal aantal gevangenen in dezen slag bedroeg gelijk reeds bekend 324.000 man. Tegelijkertijd werd in de gevechten om Kaunas (Kowno) de 33ste Sovjet infanterie-divisie bij Grodno de 85ste. voor Wilna de. 184ste en 188ste Sovjet infan- terie-divisies vernietigd. In het gebied van Riga werd het derde gemechaniseerde Sovjet corps vernietigend verslagen. De weinige eenheden van dit korps, die zich redden konden uit de gevechten rond Riga, moesten later tijdens de gevechten in het gebied rond het Peipusmeer wegens gebrek aan benzine hun pantserwagens zelfs vernielen. In het Oostzeegebied werden tezelfdertijd, dat bij Bialistok-Minsk 16 Sov jetdivisies werden vernietigd, vier Sovjet infanterie divisies en een geheel pantsercorps vernietigd. Bondgenootschap tusschen Engeland, de Sovjet Unie en Iran Mededeeling van minister Eden Naar de Engelsche Berichtendienst meldt heeft minister Eden in een rede te Manchester verklaard dat de Iraansche regeering reeds in beginsel het voor stel van een bondgenootschap met de Sovjet-Unie en Groot-3rittar.nië heeft aanvaard. Ik kan niet zeggen, zoo zeide Eden verder, wanneer en waar Groot-Brit- tannië zal strijden. De beslissing hierover ligt nood zakelijkerwijze alleen in de handen van het oorlogs kabinet. Engeland zal geenerlei acties ondernemen om tijdelijk de gunst van het volk te verwerven. Het zal alleen een actie wagen, waarvan de inzet gerecht vaardigd is. De oorlog is een kwestie op langen ter mijn en kan niet door een of andere plotselinge, schitterende improvisatie opgelost worden. (D.N.B.) In Fransch Somaliland Engelsch-Gaullistische strijdkrachten trekken zich terug VTCHY, 26 October. Het DNB meldt: Volgens de laatste berichten uit Dzjlboeti hebben de En- eelsch-Gaulllstische strijdkrachten, die de kolonie in 't noorden waren binnengevallen en 't plaatsje Dafe- naito hadden bezet, zich teruggetrokken in de rich ting van Italiaansch Eritrea, vanwaar zij gekomen waren. De betrokken strijdkrachten bevinden zich evenwel nog steeds op Fransch gebied. Japansch gezant over den Britschen inval in Irak KOBE. 27 October (DNB) De Japansche gezant in Irak, Mijazaki, die meer dan zeven maanden in Bagdad heeft vertoefd, heeft, volgens Domei, na zijn terugkeer in Japan verklaard dat de Britsche troepen Irak, dank zij de Joodsche elementen aldaar hebben kunnen overvallen en bezetten. Bij mijn aankomst te Bagdad zag ik dat het Iraksche leger reeds in handen van de Engelsehen was, die bij hun overval op Irak door meer dan S0.000 daar wonende Joden werden ondersteund, aldus verklaarde Mija zaki die voorts nog mededeelde dat na de bezetting van Irak door de Britsche troepen meer dan 5.000 Joden in Bagdad door de verbolgen Irakkers zijn gedood. BERLIJN. 25 October. (D.N.B.) De Engel sche Admiraliteit heeft gisteravond bekend ge maakt dat de Britsche torpedojager „Broadwater" bij convooidienst in het Noorden van den Atlanti- tcnen Oceaan tot zinken is gebracht. De naaste ver wanten der omgekomen zeelieden zijn op de hoogte gebracht. De „Broadwater" is de tweede van de door de Ver. Staten aan Engeland afgestane tor- pedobootjagers die' in den grond is geboord. Tijdstip van de definitieve overwinning nadert Uit Prcssburg verneemt het D.N.B.: Staatspresident dr. Tiso heeft naar aanleiding van zijn bezoek aan het hoofdkwartier van den Führer een buitengewone dagorder uitgegeven, waarin o.a. het volgende gezegd I wordt: „Het tijdstip van de definitieve overwinning nadert, waarop wij gemeenschappelijk met de Duitsehe kame raden den grooten strijd tegen het onmetelijke onheil, waardoor de edelste idealen der menschheid bedreigd werden, zegevierend zullen beëindigen. Evenals wij in dezen strijd tot dusver hebben volhard, zoo zullen wij ook tot het einde volharden en bewijzen dat wij de onderscheiding van den grooten Führer van het Duitsehe volk waardig zijn en dat wij ons van de opgaven v/elke wij ons gesteld hebben eervol kwijten. De overwinning van onze wapens beteekent de overwinning van het nieuwe Europa, waarin de Slowaaksche soldaat voor zijn volk een eervolle plaats heeft veroverd." Berlijn-Rome-T okio BERLIJN, 27 October. (A.N.P.) Het tijdschrift Berlijn—RomeTokio publiceert het volgende artikel onder het opschrift „De overwinning van twee ver gissingen". De naam van ons tijdschrift vormt een politiek pro gramma. BerlijnRomeTokio is de bond der jonge naties op ideelen grondslag, namelijk de idee der so ciale, politieke, territoriale, cullureele reorganisatie van geweldige leef- en cultuurgebieden. Berlijn RomeTokio is een algeheele herorienteering in de machts- en staatscoalitie der geschiedenis van ons halfrond. In de buitenlandsche politiek wordt de reorganisatie d.w.z. de opbouw van rechtvaardige, levensvatbare verhoudingen tusschen de volken onderling met be hulp van een gemeenschap van volkeren als voor naamste factor in de politiek toegepast. Op deze wijze treedt tegenover de imperialistisch-kapitalisti- sche geldbuidel-politiek van de Angelsaksen en de im- perialistisch-revolutionnaire vernietigingspolitiek van het bolsjewisme een natuurlijk ïmperiumblok op, dat alle voordeelen bezit van een wereldomvattenden machtsfactor, maar door de afwijzing van een onbe grensde imperialistische politiek bewaard blijft voor de gevaren van verwaterde grenzeloosheid en vor meloosheid, waaraan de Commonwealth en de USSR lijden en de heilige fundamenteele wetten volk en ras als grondslag en doel heeft. Daarmede is het onzalige en onvolksche Europee- sche federalisme van de achttiende eeuw als ver- valsversehijning definitief begraven, evenals ook het universalisme, dat ih allerlei vormen optreedt en zich openbaart in de gestalte van democratlsch- plutocratische rijken (Commonwealth en Ver. Sta ten) en in de gedaante van ma'.xistische heerschap pijen met sraatsplutoeratie als de Sovjet Unie. voor het geheele vasteland van ons halfrond overwonnen Tegenover de wereldrevolutie der z.g. proletari- 's een Joodsche phrase om de heerschappij over de massa's te verwerven, verwezenlijkt in het bols jewisme er. de internationale reactie der plutocra ten eveneens een vorm van Joodsche heerschappij, die tot uitdrukking komt in het dollarimperialisme van Roosevelt staat de constructie van door de volken bepaalde groote gebieden met politiek zelf standige, aaneengesloten gemeenschappen, te weten „kleine volken". De geschiedenis en de voorzienigheid hebben ons .en Adolf Hitler gegeven, die thans aan de spits van een Europeesch leger met ijzeren slagen de balken samenvoegt voor het dak, waaronder de volken de stormen der komende eeuwen kunnen trotseeren en het geluk van komende eeuwen herbergen. De minister van buitenlandsche zaken, Von Rib- bentrop, heeft 27 September ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het driemogendhedenpact, in kleinen kring gezegd: het pact, dat. de vertegenwoor digers van Duitschl.and, Italië en Japan een jaar ge leden hier te Berlijn hebben onderteekend en waarbij zich Hongarije, Roemenië, Slowakije. Bulgarije en Kroatië hebben aangesloten, is thans to4 een symbool der verwachtingen en hoop van de jonge volkeren geworden, die streven naar een nieuwe, rechtvaardige wereldorde. Maar dat het geen verwachtingen en hoop van onze volken blijven, dat deze gedachten tot tast bare .werkelijkheid worden, daarvoor zorgen thans in Europa de roemrijke wapenfeiten van de as en haar bondgenooten. Verijdelde tegenaanvallen aan liét Oostelijk front Sovjets poogden de Newa over te steken Het D. N. B. meldt: Op 25 October probeerden bolsjewistische troenen voor Leningrad de Newa over te steken. Deze poging werd onder zware ver liezen voor de Sovjets afgeslagen. In den centralen frontsector probeerden afzonderlijke bolsjewistische pantserwagens den Duitschen opmarsch door tegen aanvallen op te houden. Van een pantserdivisie wer den op 25 October 13 pantserwagens, waaronder eenige van 52 ton. vernietigd of buitgemaakt. Uit verklaringen van gevangenen bleek dat in dezen sec tor de resten van een bolsjewistische pantserdivisie zich in kleine groepen verdeeld hadden om zich aan den Duitschen aanval te onttrekken. Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. tTeekeningen van F wagner) 41. Tocht door de Besneeuwde Bergen 41. Laat in de avond kwam Akaba hen zoeken Ze was er op uit geweest om eten te zoeken en ge noot van de tocht door de sneeuw. Alleen een pin guïn kan begrijpen, wat Akaba voelde toen zij daar voortgleed over de sneeuw De heerlijk frisse winter lucht en de herkregen vrij heid om zo voort te glijden over de wijde, witte vlak ten en hellingen vervulden Akaba met een heerlijk gelukkig gevoel. Toen ze thuis kwam van haar tocht miste ze Barrabas en Hein direct. Ongerust liep ze naar buiten, maar niets was er te zien: tot dat ze op de sporen ging letten, die de sneeuwschoenen in de ongerepte sneeuw hadden gemaakt. Vlak voor hel holletje was hel een gewirwar van jewelste. Je kon goed zien, dat ze hier flink aan het oefenen waren geweest. Maar toen zag Akaba ook de sporen die naar de helling liepen en al heel gauw begreep ze, wat er gebeurd was. Zonder zich te bedenken, gleed ze zelf de helling af, maar zorgde er wel voor, dat haar snelheid niet te groot werd. Dichtbij de afgrond stopte Akaba, bewoog zich toen heel voorzichtig naar de rand en keek naar beneden. En daar zag ze ln de diepte een paar donkere stippen ln het wit van de sneeuw. Ze begon dadelijk de helling weer op te klimmen om langs een omweg de plaats te bereiken, waar de twee vrienden bibberend van de kou in de sneeuw gevangen' zaten. Toch was het al helemaal donker geworden vóó: Akaba ze eindelijk vond. Met veel moeite trok ze de beid( waaghalzen te voorschijn en bracht ze zo spoedig mogelijï naar het hol terug. Maar voor ze gingen slapen moeste- ze eerst een hele tijd hardlopen en springen om weer goed warm te worden. Gelukkig bleek de volgende mórgen] dat ze geen van beiden ernstige gevolgen van hun avonl tuur hadden ondervoonden en kon dus de tocht over d(' besneeuwde bergen beginnen in de richting van de zee; Akaba trok de slee terwijl Barrabas er achter liep. Heli] gleed naast hen voort en mocht de prikstokken van Akab] gebruiken. De beide vrienden werden nogmaals gewaar, schuwd om erg voorzichtig te zijn en hun gewone waag. halzerij achterwege te laten en toen gingen ze vol moei op weg. Drie Engelsche jachtvliegtuigen neergeschoten BERLIJN, 27 October (D.N.B.) Gistermiddag heb ben eenige Britsche jagers van het type Spitfire, op groote hoogte vliegend, getracht het gebied van St. Omer en Duinkerken te naderen. Duitsehe jagers scho ten na een kort luchtgevecht boven zee, zonder eigen verliezen, twee Spitfires neer. Nader wordt gemeld: Het aantal Engelsche jacht vliegtuigen, dat in den loop van 26 October is neer geschoten, is naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, tot drie gestegen. Het D.N.B. meldt: De bekende internationale ko mische kunstrijder Benno Faltermeijer stierf een dezer dagen aan het Oostelijk front den heldendood. Fal termeijer was niet alleen een bekwame kunstrijder doch muntte bovendien uit in het humoristische genre. Hij bracht een specifieke kunst, waarmede hij de massa wist te boeien. Zijn kunst was op een lijn te stellen met die van Karl Schafer en Sonja Henie. Ons volk bewust doen worden Dat W.H.N. telkens weer een beroep op den of ferzin doet. vindt zijn oorzaak in het betreurens waardige feit. dat duizenden landgenooten op hulp wachten en eerst van het allernoodigste voorzien kunnen worden als er werkelijk geofferd wordt. Men overwege dit terdege bij het bepalen van zijn gift bij ae op 31 October en 1 November a.s. te houden lijstencollecte. FAILLISSEMENTEN. UITGESPROKEN: 16 Oct. Antonius Hendrikus Marinus Degen, Homoet gem. Eist (Geld.). Recht. Comm. Jhr. Mr. F. J. M. v. Nispen tot Sevenaar. Cur. Mr. A. W. Habbeln, Arnhem. Stations plein 13 17 Oct. E. Hazelhof, aannemer. Flnsterwolde (Ganzedijk). Recht. Comm. Mr. H. W. J. Kloppenborg. Cur. Mr. E Post. Winschoten. 17 Oct. Mej. J. Franssens, Groningen. Noorderkerkstraal 14. Recht Comm. Jhr. Mr. W. W. Feith. Cur. Mr. W. J. R. Koppe, Groningen, Ossenmarkt 1. VERNIETIGD OP GROND VAN VERZET: 16 Oct. J. Kuus, stucadoor, Geldersch-Veenendaal gem Ede. 17 Oct. H. v. d. Wey, Marum. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bakkehoven. Bakenessergracht 2. armbandje: Kok. Marsstraat 3. bril; Nijssen. Boter markt l, beursje; Wed. Lambooy, Raamvest 31 rood. lees boek: Boerree. Schagchelstraat 9, das; Hokkeling, Bake nessergracht 50 rood. frame; Rerrme, Gierstraat 76. bank papier: de Herder. Geweerstraat 37, hockeystick; v. Buu ringen, Anthoniestraat 57 rood. jasje; Nieuwe Gracht 72, mes; v. Wel, Gouwstraat 40, portemonnale met inhoud; Elzinga, Drossestraat 3. rijwiel; v. Dusschoten, Thorbecke- straat 71, schoen; Taling, Archipelstraat 3, vulpenhouder. Radiorede van boerenleider Roskam. Agrarisch front en de bestaande land- en tuinbouworganisaties worden in Landstand opgenomen. HILVERSUM. 25 October. Aan een A.N.P.-ver- slag is het volgende ontleend: Zaterdagavond heeft de boerenleider van den Nederlandschen Landstand een radiorede gehouden, die van groot belang is voor het geheele Nederlandsche volk en waarin onder meer belangrijke mededeelingen over de voedselpo sitie van ons land werden gedaan. Hij zeide o.a.: Als het liberaal kapitalisme slechts een maatschap pelijk stelsel was geweest, dan zou het nooit gelukt zijn onze boeren en onze burgers onder de almacht van crisiscentrales en wereldconcerns te brengen. Doch het liberaal kapitalisme was meer dan een maat schappelijk stelsel, het was de verwerkelijking van de wereldbeschouwing, die den Schepper ontkent en het ei?en ik op den troon zet. Deze dingen moet men verstaan, wil men den grond slag vatten van den Nederlandschen Landstand, die in ons vaderland is ingesteld Want zondei den grondslag van de wet van de Scheppingsorde zou de landstand geen zin en geen beteekenis hebben. Spr. gaf daarna eenige voorbeelden hoe door een prijzenpolitiek, die in schijn materieele voordeelen zou seven, juist nieuwe nadeelen ontstonden. De overheid strekte zijn „beschermende" hand over de boeren uit. waardoor er een landbouwcrisisapparaat ontstond, dat vloekte tegen ieder begrip van boeren- riiheid en boerenrecht. De Nederlandsche Landstand dankt zijn ontstaan niet aan allerlei- wetten en juridische bepalingen. De overheid heeft een deel van haar gezag terugge ven aan den volkschen levenskring der boeren die daar krachtens de wet der schepping recht op heb ben. Zoo dikwijls, merkte spreker op, is gevraagd: ..wanneer krijgt eindelijk het Nederlandsche Agrarisch front de macht?". Deze vraag is een misvatting van den nieuwen tijd en een wanbegrip over de taak, die het N.A.F. zich had gesteld. Het N.A.F. was gesticht om zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Het gaat niet om de macht van personen, partijen of groepen, maar om het herstel van het geschonden volksrecht. Daarop deelde spreker mede. dat het N A F. zal worden opgelost en opgenomen in den Nederland schen Landstand. Dit geldt voor alle bestaande land- en tuinbouworganisaties. Geen liquidatie dus, maar opneming en ombouw in het natuurlijk verband dat de landstand is. Allen, die in deze or ganisaties werken moeten tot nader order rustig doorgaan met hun arbeid, zoo zeide spr. Behalve de bovengenoemde organisaties waren er de landbouwcrisisorganisaties, welke verweven waren aan het overheidsapparaat. Hierdoor, zoo zeide spre ker. was de juiste verhouding tusschen staatsgezag en volksvrijheid volkomen zoek geraakt. Het deed den boerenleider genoegen mede te kunnen deelen dat deze organisaties opgeheven zullen worden. Wat bij de overheid hoort, gaat naar de overheidsorganen, wat bij den boer hoort, versmelt in den landstand. Het bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd met zijn veertien crisiscentrales blijft voorloopig over heidsorgaan. Het zal evenwel grondig gereorganiseerd en tot envoudige verhoudingen teruggebracht worden, om dan marktordenend door te werken. De landarbeiders hooren eveneens in den Land stand, want zij staan gelijk met den boer. Dit is een rechtstreeksch gevolg van den boerengeest. Een ge zonde schakel met het N.V.V. is gelegd.' Nu de boer, zoo zeide spreker verder, zijn eigen recht heeft verkregen, kan ook de handelsman op eenzelfde rechtsherstel rekenen krachtens dezelfde levenswetten. Dit geldt niet minder voor onze fabri kanten in de levensmiddelenindustrie Het recht van den boer op zijn grond stamt uit dezelfde rechtsop vatting die den handelaar en den fabrikant recht geeft op volle erkenning van zijn arbeidsveld. Ik heb zooveel vertrouwen in de leiders der bedrij ven en dier organisaties dat een gezonde en juiste samenwerking ook hier bestendigd zal worden. Boerenleider Roskam memoreerde het prachtige werk van de commissie voor den productieslag, waar in eenige duizenden personen geruimen tijd hebben samengewerkt onder leiding van dr. Posthuma. Dr. Posthuma heeft zich, naar spreker mededeelde, be reid verklaard om als generaal-adviseur zijn krachten te wijden aan den Nederlandschen Landstand. Het ls niet mogelijk in een kort tijdsbestek alle le vensterreinen op te sommen die de Nederlandsche Landstand bestrijkt. Samenvattend kon spr. zeggen dat de Landstand moet worden gehoord door alie over- heids- en andere organen voor eiken maatregel, die de bebouwing van den grond en de voedselvoorziening betreft. Hoe de Landstand wordt georganiseerd zal nog na der worden medegedeeld. In het kort kan spr. dit zeggen: De leiding in Den Haag moet zoo eenvoudig en klein mogelijk gehouden worden, omdat wij nooit mogen vervallen in het door ons bestreden systeem, dat van Den Haag uit de boeren worden „bedokterd.*. Wij beginnen dus precies aan den anderen kant Het zwaartepunt ligt bij den boer op zijn erf en de meest doorgevoerde organisatie moet gesticht worden in elke gemeente. Vastgehouden wordt aan het historisch ge groeide. Op den dorpsboerenleider en den dorpsboerenraad komt de voornaamste en zwaarste taak van den Ne derlandschen Landstand Daar moet worden uitge maakt hoe de noodwendige maatregelen op de juiste en meest practïsche wijze worden uitgevoerd. Daar moet ook de arbeid gebeuren en de gedachten er wenschen der boeren moeten in het dorp worden be sproken en zooveel mogelijk voorbereid. Als de dorps boerenraad goed werkt dan zullen zelfs de naweeën der crisisorganisaties en -centrales spoedig worden uitgewiseht. Van het dorp gaan de wenschen en plan nen naar den provincialen- of gouwboerenraad. Van de provincie uit komt alles in Den Haag, waar het tot den juisten vorm wordt omgebouwd en doorgegeven aan alle instanties, waarmee de Land stand te maken heeft. Ik ben geen dictator en ik voel mij niet geroepen om de boeren in Nederland te over- heerschen, zoo zeide spreker. Mijn levenstaak is voor vechter te zijn voor het boerenrecht. De Landstand wil mede verantwoording dragen voor de voedselvoorziening in deze moeilijke tijden. Onze bodem is goed en onze vakkennis mag er zijn. Door inspanning van al onze krachten en door een rechtvaardige verdeeling halen wij ook den volgenden oogst. Een eerlijke, gezonde samenwerking met de bezettingsoverheid moet de basis zijn voor onzen arbeid. Als leider van den Nederlandschen Landstand ben ik gemachtigd de volgende verklaring af te leggen: „Zoolang dc Nederlandsche voedselvoor ziening niet beter is dan die van het Duitsehe rijk zullen leveringen uit ons land naar het Duitsehe In iy2 minuut bezweert ge met hoogstenl 2 Rennies de hevigste aanval van brandend maagzuur. Heerlijk verzachtend werkt Digesti{ Rennie een weldadig middel met geen gouq te betalen en toch onder ieders bereik. Zorg er daarom voor. altijd een paar Rennies bij de hand ïe hebben. Ge kunt ze overal innemen, zóó maaij gewoon laten smelten in den mond. zonder water of wat ook. Voor menschen die nu en dan lijden aan overtollig brandend maagzuur is Rennie gewoon onmisbaar. Rennie stelt U iQ staat, naar hartelust mee te eten van alles wat de pot schaft, ook van dingen die de tong stree- len, maar die ge nu niet nemen durft uit angst dat ze U niet goed bekomen zullen. Die ontzeg-] ïingen behooren met Rennie allemaal tot het' rerleden. Rennie voorkomt zuurbranden, maar' ïluscht ook dadelijk opkomende of reeds aan-| wezige branderigheid volkomen! binnen enkele minuten. Vraag Uw apotheker of drogislj Rennie. 1.27 en 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdani (Adv. Ingez. Med.) rijk en naar andere landen in de toekomst niet meer plaats vinden". Een gezond ruilverkeer zal steeds worden bevor-j derd, zoodat onze voedselpositie kan worden versti vigd door ruil van die goederen, die wij te kort ko men tegen goederen die wij kunnen missen, terwijl onze tuinbouwproducten, waarvan wij vijftig procent meer telen dan noodig is voor eigen gebruik, tegen een rechtvaardigen prijs zullen kunnen worden af genomen Dit laatste geldt ook voor ons fokvee, zo< dat ons afzetgebied niet verloren gaat en de toi komstmogelijkheden beveiligd zijn. Met man en macht wordt aan deze toekomst ge-; bouwd en in het nieuwe Europa zal levensruimte zijn ook voor onze jongens, zoodat zij niet behoeven te martelen op dwergboerderijtjes, waar geen heil ln ziti Achter den Duitschen en Nederlandschen soldaat in het Oosten pleegt nu reeds de boer, ook de Neder landsche boer. Honderden boeren in ons land staan voor dien arbeid aangetreden. Hebt U geboord? Er gaan geruchtenmen fluisterter word! verondersteldde Sovjets rukken opde Engel- schen zouden landende ..regeering" in Londen..., hebt u gehoord? Hebt u gehoord? Neen. niet die dwaze geruchten maar het gedreun van de laarzen op de vaderlaridsch keien van die dappere Nederlanders, vrijwilligers vat ons legioen, afmarcheerende naar de treinen, die hei naar het Oosten brachten, waar Europa zich vrij worstelt. Hebt u d a t gehoord Nederlanders? Hoorde en zaj u d i e mannen, die veel gesmade Nederlandsche na tionaal-socialisten, die den strijd aanbinden, voor voll en vaderland, dus ook voor u en de uwen' Als u dat gehoord hebt, beseft dan dat het meei dan tijd wordt, dat u tot inkeer komt, dat u uw aandeel kunt leveren, uw plicht kunt doen terwilli van de toekomst van uw volk en vaderland. Inderdaad, het waren bijna uitsluitend Nederland sche nationaal-soeialisten, die u voorgingen, maar a bent u dan nog niet zoover, u bent toch een goe vaderlander, u wenscht toch óók een vrij en zelfstan dig. Nederland met een eigen plaats in het nieuwi Europa. Hebt u gehoord. landgenoot? Welnu, doet dan plicht, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. Ergens in de toendra Ergens in de Toendra ligt een gewonde soldaat. Ergens in het onmetelijke Sovjet-land ligt ees mensch op hulp te wachten. Zijn kameraden, aat wier zijde hij een half uur geleden is opgetrokke: zijn strijdend verder gegaan en hebben hem, toe: hij gewond werd, een noodverband aangelegd. N: ligt hij stil te wachten op verdere hulpverleening Het wachten duurt lang. maar hij weet. dat de hul; zal komen Die zekerheid verlicht zijn lijden... Nederlanders, weet u. dat het ook van u afhangt o die hulp spoedig verleend zal worden? Nederlanders weet u, da.t de Nederlandsche am bulance, die straks naar het Oostfront vertrekt den steun moet hebben en dien steun ook verdient var héél het Nederlandsche volk? Nederlanders, u zul! zich niet aan uw plicht kunnen onttrekken. Steunt het werk van de Nederlandsche ambulance Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt girorekening z S 7 (5 0 0 Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 22 's Graven hage. O^adio ff xaqxamma DINSDAG 28 OCTOBER 1941, HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.01 Gramofoonmuz.iek. 7.15 Voor de rijpere jeugd van bet plat-l teland. 7.30 Gramofoonmuz.iek. 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Politiek weekpraatj* (opn.). 8.30 Gramofoonmuz.iek. 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek. 10.30 Zang en piano. 11.00 Voor dl kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00, Klaas vat; Beeck en zijn orkest, en gramofoonmuziek. 12,40 Almanak] 12.45 B. N, O. Nieuws- cn economische berichten. 13.0Ï Zang met planobegeleiding. 13.30 Ensemble Bandi Balogh] 14.00 Gramofoonmuz.iek. 14 30 Lichte toets. 15.30 Pianovoori dracht. 16.00 Bijbellezing 16.20 Gramofoonmuziek. 16.41 Voor de Jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. t Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Omroep orkest. (Om 18.00 Voor de vrouw). 19.00 Actueel halfuurtje 19.30 Gevarieerd programma. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.Ü Het Oost-Nederlandsche strijkkwartet. 21.30 Gramofoon muziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. En gelsche uitzending- „Economie News from Holland" o! gramofoonmuziek. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.91 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. 0. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofbonmuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Orgelconcert. 12.00 Otto Hendriks es zijn orkest. 12.45 B N. O. Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Frans Wouters en zijn orkest. 13.40 Orgelconcert 14.00 Haarlemsche Orkestvereeniging solist en gramofoon- muziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 ..Daniel Francois Espri: Auber". een vergeten componist", causerie met gramo- foonmuzipk. 16 45 Gramofoonmuziek 17.15 B. N. O. Nieuw» economische- en beursberichten. 17.30 Gevarieerd pro gramma. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Gramofoonmuziek 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid doof de N. S. B.) 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Gramofoonmu ziek. 19.45 Reportage. 20.00 Gramofoonmuziek. 20 40 Geva rieerd programma. 2130 Gramofoonmuzi» k. 21.45 B. N. 0. Nieuwsberichten. 22.00 B N. O. Toelichting op het weef machtsberleht. 22 10—22.15 AvoncKvijding. Beide zenders sluiten om 20 15 Hel programma iQOpI door, alleen voor de Radto-Centrales;-op Hilversum I tol 24.00; op Hilversum II tot 22.15.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2