OORLOGSSCHADE f 3.707.000.000 AGENDA Stoof en test. Louis Zimmermann. Tholen en Van Lier. Eigenaardigheden (1AARL. DAGBLAD, Maandag 27 Oct. 1941 :n bedrijfsgroepen op een aanbeveling p. rallen van bijstand benoemd worden Ordening van hef bedrijfsleven in Nederland. f{et werk van de commissieWoltersom I 's-GRAVENHAGE, 26 October (A.N.P.) Wij fern amen dat voor wat de ordening van de indus trie betreft, de commissie-Woltersom practisch met Jaar taak gereed is. Dit was aanleiding ons te wen- jen tot deti voorzitter, mr. Woltersom, ten einde fan hem te vernemen, wat tot heden voor de orga- lisatie-van ons bedrijfsleven is bereikt en wat de •pekomst ten deze zal brengen. De heer Woltersom deelde mede, dat tusschen |8 Maart en half October de organisatie van de in- [ustrie, in 28 bedrijfsgroepen, tot stand gekomen 5. In den loop van November a.s, kan tegemoet jezien worder de publicatie omtrent de instelling lener hoofdgroep industrie, welke al deze 28 in- lustrieele bedrijfsgroepen zal overkoepelen, imtrent de laatste bedrijfsgroep verschijnt dezer igen een publicatie. Op 20 October werd de lofdgroep verzekeringswezen gepubliceerd. Ir ;n loop van November kan men in de staatscou rant de publicatie verwachten van de totstandko- ning van de hoofdgroep bankwezen, terwijl men ian aannemen, dat in den loop van dit jaar ook iet verkeerswezen zijn uiteindelijken organisatie- [orm zal verkrijgen. Voor wat betreft hoofdgroepen handel en am- iacht heeft de organisatiecommissie, overbelast lis zij was met de bewerking van de hierboven- lenoemde hoofdgroepen, adviescommissies inge- ileld, die dit zeer ingewikkelde terrein tezamen liet door haar aangestelde adviseurs bewerken, foor handel en ambacht is begin October de be- jchikking van de organisatiecommissie verschenen, taarbij aan de betrokkenen de verplichting is op- jelegd, zich aan te melden. Bij deze aanmelding lillen de Kamers van Koophandel ongetwijfeld jeer goede diensten bewijzen, EEN TOPORGANISATIE. Op een vraag of de hoofdgroepen van het be- rijfsleven niet overkoepeld moeten worden, ant woorden mr. Woltersom dat dit inderdaad de ledoeling is en dat er een toporganisatie komt, laan de boven de zes hoofdgroepen en de Kamers jan Koophandel. Over de taak en de verrichtin- [en van dat college kon de heer Woltersom nog [iets mededeelen. Hierover zal te zijner tijd een erordening verschijnen. Ten slotte werd de vraag jesteld hoe de leidende personen in het bedrijfs- Iven zullen worden benoemd en wie dit zullen 'Het antwoord luidde dat zoo lang de organisatie- immissie er is, zij dit zelf doet en zij te dien aan- n volmacht heeft. Voor wat er geschieden zal opheffing der commissie verwees de heer Wol- rsom naar het derde uitvoeringsbesluit van 13 ei 1941, volgens welke verordening de voor- Iters en plaatsvervangende voorzitters van aofd- en an de resp. oor den secretarisgeneraal en de voorzitters laatsvervangende voorzitters van de vak- en on- ervakgroepen door de voorzitters der bedrijfs- oepen op een aanbeveling van de resp. raden van jstand dier groepen. Het spreekt vanzelf, aldus eindigde de heer Wol- trsom, dat waar een dusdanige belangrijke taak, ie thans nog door de overheid wordt uitgevoerd, ordt overgedragen, de staat in de toekomst een oord dient mede te spreken in de benoeming an de personen die in het georganiseerde be- rijfsleven een gewichtige functie zullen ïkleeden. Voor alles dient vast te staan it dergelijke bestuurders zich de hooge verant- oordelijkheid tegenover het algemeen welzijn, elke uit hun taak voortvloeit, bewust zijn en dat j karakters en eigenschappen hebben, die hen in aat zullen stellen met de noodige objectiviteit, et voorbijzien van eigen of groepsbelang het al- meen belang te dienen. (A.N.P.) ir. Postliuma over den productieslag 's-GRAVENHAGE, 26 October. Het A.N.P. meldt: azer dagen heeft dr. Posthuma in een zeer belang- akkende radiorede een beroep gedaan op alle Ne- rlanders om mede te werken tot het slagen van productieslag. Aan deze rede is het volgende ontleend: Om het lerenbedrijf te voeren zooals men dat wel zou wen- hen, ontbreken thans de noodige hulpmiddelen. Het at meer dan ooit om den wil het bedrijf ondanks moeilijkheden naar beste weten te voeren. Het rst gebod eischt den inzet van geheel het verstand arbeidskracht om in deze zware worsteling de •erwinning te behalen. En hiermede richtte dr. isthuma zich niet alleen tot den boer en den tuin- Hoewel zij de voorvechters zijn, waarop steeds eer een beroep zal worden gedaan, gaat de produc- eslag iederen Nederlander aan. Want het is nu een aal zoo, dat over een goede verdeeling (distributie) een flinke hoeveelheid voor het gebruik (consump- j) eerst gesproken kan worden, als de voortbrenging roductie) vast staat. Het zal dus voor den verbrui- ir het beste zijn als de voortbrenger veel heeft ge- oduceerd. Daarom, aldus dr. Posthuma, verdienen ier en tuinder, die zich inspannen om met de be- rkte hulpmiddelen nog zooveel mogelijk uit den ond te halen, dat allen daarvoor de noodige waar- ering niet alleen hebben, maar vooral t o o n e n. De menschelijke verteringsresten worden momen el in hoofdzaak afgevoerd naar de rivieren of recht reeks naar de zee. Hierin dient een grondige wijzi ng gebracht te worden. Wat stad en nijverheid kun- ■n bijdragen om de productiviteit van den bodem in snd te houden moet thans verzameld en volledig •nut worden. Door het zorgvuldig verzamelen van den afval van srdappelen kunnen de huisvrouwen voor een waar svolle aanvulling van den veevoedervoorraad zor- n. De volle medewerking van de gemeentelijke utoriteiten voor de organisatie van een goed werken- ophaaldienst is daarbij in de eerste plaats ver- scht. Ook het telen van voedingsgewassen in tuinen, par en en dergelijke gronden, alsmede een goed geregelde sikstuintjes-uitgifte onder deskundige voorlichting is sn belang. RIJKSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM. Met ingang van 1 September 1941 is benoemd tot- eraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers- ssen) te Haarlem, als opvolger van den heer R. Jzer, de heer M. W. Kruiskamp te Zaandam, reeds sdert 22 April 1941 tijdelijk als zoodanig werkzaam. oor den KOUDEN WINTER ARME DEKENS EN WERKSCHOENEN ONDER BON bij: OFFMANN S-PAARNE 44 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG 27 OCTOBER. Rembrandt Theater: „Prima Donna", 2.30, 6.30 I 8.45 uur. Palace: „20.000 Mark", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Taboe", 2.30, 6,30 en 8.45 uur. Frans I-Ials Theater: „Het geheim van Dr. Felgen- tu", 2.30, 6.30 en S.45 uur. DINSDAG 28 OCTOBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Capriolen", door st Schouwtooneel, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en ts avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te I-Iaarlem zijn van des 'onds acht tot des morgens acht uur (ook op Midag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, 11. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34, Tel. U95. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. IU1. Te 'H e e m s t e d e is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 Cf; (Adv. Ingez. Med.) (Naar het schijnt zullen in den komenden winter de aloude stoof en test weder in hun eervolle rol worden hersteld) Een stoof of test hebt u misschien, Tesaam of een van beiden, Op een tentoonstelling gezien, Gegrond op vroeger tijden, Misschien ook als merkwaardigheid Die al sinds vele jaren Uw ouders uit den kalmen tijd Van grootmama bewaren. Een stoof past hier en daar nog wel, Een test, haar eiglijk brandpunt, Is echter lang al buiten spel, Een overwonnen standpunt. Een test is heel iets anders nu. Die pleegt thans te beoogen Een onderzoek, bij mij of u, Naar het verstandsvermogen. Zoo'n nieuwe test is nuchter, koel En zonder gloed, streng zaaklijk, Zoo'n oude test naar ons gevoel Alleen nog maar vermaaklijk. Zij past niet meer bij de techniek Van onzen tijd van leven, Daarnaast gezien doet zij komiek, Verouderd, afgeschreven. Maar nu lees ik, de oude test Wordt weer in 't licht geschoven En in de stoof, zij doet nog best Haar plicht van voeten stoven. Haar test-ïmonium vergaan Met haar die haar waardeerden, Komt weer tot leven en duidt aan Hoe weer de tijd verkeerde. De test wordt weer met lof erkend, Men kan weer dankbaar praten Van haar die in haar test-ament Haar eens heeft nagelaten. P. GASUS Verzoek betreffende Groentjes Wij veroorloven ons, hun die een „Groentje", (kleine advertentie van Vraag en Aanbod) in Haar lem's Dagblad wenschcn te plaatsen, vriendelijk te verzoeken, zoo eenigszins mogelijk ons steeds een dag tevoren den tekst te geven. Hierdoor krijgen wij gelegenheid de steeds in aantal toenemende op drachten tijdig te verzorgen en wordt het ook ons onaangename uitstellen tot een later nummer, dan waarin plaatsing gewenscht wordt, zooveel moge lijk vermeden. Engelsche liichtaanvallen 's GRAVENHAGE, 25 October. Een Britsoh vliegtuig heeft Vrijdagavond in het wilde weg met machinegeweren op een plaats in Friesland gescho ten. Er ontstond als door een wonder slechts glas schade. Of> een andere plaats vernielde een brisant bom een woning. Daarbij werd een man gedood en zijn echtgenoote gewond. De overige brisantbom men. die lukraak werden geworpen, kwamen In het rije veld terecht. DAN SMIDDAG MAUD KOOL. Zaterdag 8 November zal Maud Kool uit Over een in den Stadsschouwburg te Haarlem een dans- n id dag geven. Aan den vleugel zit Kees van- Nieu- kerken. Het programma vermeldt dansen van Bartok (Al legro Barbaro), Scarlatti (Pizzicato), Albeniz (Tan go), Poulenc (Suite Frangaise), Scott (Nijldans), enz. Kees van Nieukerken zal eenige pianowei-ken van Debussy, Moxnpou en Dohnanyi ten gehoore brengen. DE REMBRANDTFILM. De rolverdeeling bekend. Dezer dagen vinden in de Cinetone Studio's te Amster dam de eerste opnamen plaats van de Terra-film „Rem brandt", die onder regie van Hans Steinhoff worden ge draaid. De definitieve rolverdeeling van de film is thans bekend. Ewald Balser zal de titelrol spelen, Gïsela Uhlen speelt de rol van Hendrickje Stoffels, Hertha Feller die van Saskia van Uylenburg en Elisabeth Flickenschilt die "an Geertje. Aribert WSscher zal men als Uylenburg zien, Heinrïch Schroth als Dr. Tulp en Eduard von Winterstein als Rembrandt's vader. Het draaiboek werd door Kurt Heu- en Hans Steinhoff geschreven naar motieven uit den .an „Zwlschen Hell und Dunkel" van V. Tornius. Alois Melichar componeert de muziek, Walter Roehrlg zorgt voor het architecturale deel en cameraman Richard Angst krijgt de niet lichte taak om met filmische middelen Rembrandtleke beelden te scheppen. „KINDERVOEDING". Door „Kindervoeding" te Haarlem werd in de week van 21 October tot en met 25 October 1941 1800 porties warm eten verstrekt, h.l. in lokaal: Lekstraat 585; Ceramstraat 276; Zoetestraat 382; Kamperstraat 130; Bern. Zweersstraat "7; voorm. Spaarndam 90. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdagavond 8 October een vergadering in hotel „Lion d' Or". De heer C. Sipkes zal een lezing met lichtbeelden houden over het Nationale park in Zwit serland en over den plantengroei in de Tyroler ber gen. „DE NATUUR". De Vereeniging ter bevordering der aquarium en terrariumkunde „De Natuur" te Haarlem houdt, bij wijze van proef, op Donderdag 28 October in Café Brinkmann op de Groote Markt te Haarlem, een liefhebberij-beurs. Alle leden kunnen daarvoor aanbiedingen inzenden. Er is momenteel veel vraag naar vïsch, planten en vooral naar enchytraën. PERSONALIA. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerd heid mej. F. Segaar, werkzaam aan de Provinciale Griffie te Haarlem. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem van de Ned. Maatschappij oor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdagavond October een vergadering in hotel Lion d'Or. De heer C. Sipkes zal een lezing met lichtbeelden hou den over het Nationale park ln Zwitserland en den plantengroei in de Tyroler bergen. Jimst w £et(ecen MUZIEK. Nieuw Hongaarsch Kwartet. Wel een anderhalf jaar hebben we in de openbare uitvoeringen den edelsten vorm der kamermuziek, bet strijkkwartet, moeten missen. Daarom was het „Nieuw Hongaarsch Kwartet", dat Zondagnamiddag door de bemiddeling van de Afd. Haarlem der M. t, B. d. T. in den Stadsschouwburg speelde, ons dub bel welkom. Zoltan Szekely, Alexander Moszkowsky, Denes Koromzay en Vilmos Palotai zijn de namen der le den van dit kwartetsensemble. Eén dier namen moge eer Poolsch dan Hongaarsch klinken, het vier tal kunstenaars is in Nederland gevestigd; zij heb ben geen Hongaarsche. doch Duitsche en Fransche muziek voor ons vertolkt. Doch zou het zin hebben om over nationaliteit te gaan twisten, waar zij tot ons spraken in de meest internationale taal, die er bestaat: de muziek, en waar zij zich in die taal zóó welsprekend toonden? Inderdaad is dit kwartetensemble uitmuntend. Men moge de fameuze technische zekei'heid en het prachtige instrument van den primus bewonderen: de anderen staan niet bij hem ten achter. Een en kele thematische of melodische verheffing of mono loog was telkens voldoende om ook de anderen als gelijkwaardigen te doen erkennen. Wat de 1ste en 2de viool betreft was de rolverdeeling eigenlijk al leen door het oog waarneembaar: de klankeenheid was volkomen. De enorme, door Koromzay bespeel de altviool, heeft natuurlijk een ander timbre; in sonoriteit deed zoomin deze als de violoncel voor de violen onder. Hun programma bevatte niets nieuws of onbe kends, doch de werken gaven een groote verschei denheid van stemmingen. Daar was Mozart met het tweede zijner zes aan Jos. Haydn opgedragen strijkkwartetten. Hoe weinig herkent men de „zon nige" kunst van vele zijner sonates uit dit sombere kwartet! Het. hoofdthema van het Allegro mode rato is eenigszins met dat, van zijn g mineur-Piano kwartet verwant; in het strijkkwartet komt het ech ter niet tot zulk een harde, vermetele opstandig heid: het blijft meer geresigneerd. Het Andante wordt bijna geheel door een accoordmotief be- heerscht, dat alleen in de middenepisode voor een nieuwe cantilene plaats maakt; het Menuetto geeft een soortgelijken indruk als dat der g mineur-Sym- phonie, doch in het Trio klinkt een vroolijke, po pulaire toon; de Finale is een reeks variaties, die geen bevrijding uit de neerslachtigheid brengen. Met Beethoven's op. 74 staat dat anders. De Ada gio-inleiding van dit werk moge ook uit zorgelijk heid en onzekerheid ontstaan zijn: Beethoven ver hief zich steeds daarboven. Heroiek wordt het Alle gro in zijn geweldigen slotclimax. De andere drie hoofddeelen zijn niet zoo: het Adagio zwelgt in heerlijke lyriek: het Presto rythmisch verwant met het eerste hoofddeel der 5de Symphonie is vol strijdlust; de Finale is ook hier een reeks varia ties over een eenvoudig thema, een reeks die na wis seling en verheffing tot een zacht besluit komt. De vertolking dezer twee werken stond zeer boog; slechts zou een minder snel tempo aan de indrukken van het Allegro en het Presto van Beethoven's Kwartet ten goede gekomen zijn. Na de pauze het Strijkkwartet van Debussy. „Het": Debussy schreef, evenals Franck, er slechts één. Dat ééne is bij beiden wel eens overschat door het ge lijk te stellen met het gezamenlijke kwartet-oeuvre '-*1 Beethoven. Meesterwerken zijn ze echter alle bei, en zeer persoonlijke ook. In de hoekdeelen van Debussy's op. 10 heerscht een zeldzaam gepassion- neerde stemming; het Scherzo is grillig, pikant; het Andantino een heerlijke droomerij. De cycli sche thematische verbondenheid is uit het voorbeeld van César Franck gesproten. In thematische en me lodische kracht evenaren de snelle deelen Beetho- vèn niet. Ook de vertolking van dit werk was voortreffe lijk, zoowel technisch als aesthetisch. K. DE JONG Ledenconcert der H.O.V. Ongetwijfeld is voor talloos velen de Symphonie van César Franck nog steeds de magische kracht, die hen naar de concertzaal voert. Maar voor dezen Zondagmiddag is het toch voornamelijk het edel en prachtig gaaf vioolspel van Louis Zimmermann ge weest, dat aan de H.O.V., ondanks het gelijktijdig plaats hebbend concert der Budapesters, nog een zoo behoorlijk gevulde zaal bezorgde. Zimmermann als solist, doch ditmaal ook als auteur van een vioolconcert. Van zijn vaardige hand kennen we de drie meesterlijk geschreven caden sen bij Beethoven's vioolconcert en de niet minder muzikaal gedachte cadens bij het concert van Brahms: muziek, waarin hij zich volmaakt heeft in geleefd niet alleen in de sfeer der beide toondich ters, maar die ook geschreven is van de ziel van het instrument uit, zoodat zij ook uit technisch oog punt als een hoogst waardevolle verrijking der vioollitteratuur mag gelden. Het vioolconcert, dat Louis Zimmermann thans met de H. O. V. onder Marinus Adam speelde, is een werk van hoogst respectabele kwaliteiten. Wie de techniek van het vioolspel kent, geniet er zeer zeker ruimer van dan wie enkel den symfonischen vorm waardeert. Met magistrale kracht voerde de thans achten- zestigjarige kunstenaar de motieven door van het hoofddeel; met een pracht van verve deed hij het Cantilene van het Lento opklinken uit zijn koste lijke Vuillaume: en het verbluffend technisch kun nen in het Scherzo en in de thans nieuw gecon strueerde finale deed de rest. Aan den bijval kwam geen eind, men huldigde hem staande, en Zimmer mann gaf aan het orkest, zijn leider, zijn concert meesters ondubbelzinnige blijken van erkentelijk heid. Met een fraaie lauwerkrans bracht men den in de kunst van het vioolspel vergrijsden meester een zichtbaar teeken van dank Behalve in de knappe verzorging der orkestpartij van dit vioolconcert onderscheidde zich Marinus Adam in de weergave van Wagenaar's „Wiener DreivierteTtakt" en niet minder in die van Franck's Symphonie. Wie in Wagenaar's muziek de heftige bewogenheid van Ravel's rythme in „La Valse" ver wacht, heeft stellig geen kennis genomen van de pretentielooze poëzie van Ed. von Bauernfeld, die eerste aanleiding werd tot deze muziek. Maar de vaardige hand van den meester der ouverture „Cy rano de Bergerac" herkent hij stellig. En voor Franck's muziek brengen wij naast den leider ook gaarne hulde aan het orkest in al zijn ge ledingen; de meestal argeloos voorbij geloopen groep der tweede violen heeft zelfs voor het impulsief spel, dat zulk een gloed gaf aan de middenkleuren, recht op bijzondere waardeering. G. J. KALT Cabaret 't Veldbouquet. „De stemming er in, reeds vóór het begin", las ik tan het hoofd van het programma van het Cabaret ,'t Veldbouquet", dat Zaterdag- en Zondagavond zich in ons Gemeentelijk Concertgebouw voor het eerst hier presenteerde. Daar mankeerde, eerlijk gezegd, nog al wat aan, want die stemming kwam pas bij de verschijning van Tholen en hij moest met Van Lier ook verder den gang er in houden. Het leek mij niet verstandig van den heer Dirk Klarenbeek om het programma te openen, want deze „directeur" mist zoo wat alle kwaliteiten voor conférencier. En ook Henny Verra bleek beter chansonnière dan conferen- cière te zijn. Van Tholen weten wij, dat hij onmiddellijk de zaal meekrijgt en hij deed dat ook gisteravond. De liedjes Tholen en Van Lier waren de clou van dit ca baret. Het „De schouders d'er onder, de tanden op mekaar!" dat wij reeds vroeger van hen hoorden, droegen zij met kracht en overtuiging voor. Ook in het „Chinesche zij in poëzie en proza" toonde Tholen, dat hij een onzer beste chansonniers is. In de sketches, die hij met Jeanne La Fors en Kitty van Dongen speelden, kon ik hen minder waardeeren. Zoo'n sketch bijvoorbeeld als „Johan, de Huisknecht" past eigenlijk niet in een cabaret. Zij was erg grof en werd ook geheel in den goedkoopen revue-stijl gespeeld. Marie Soledad, die ik eenige dagen geleden op het jubileum-feest van de Vereeniging voor Huisvrouwen zag, kwam ook nu met Spaansche en Zigeunerdansen. Onderlinge Verzekering 701 Maatschappij GEVESTIGD TE S-GRAVENHAGE In de laatste VIER WEKEN werden nieuwe verzekeringen gesloten tot een bedrag van 327.500.000.-. zoodat het totaal in alle afdeelingen samen thans is gestegen tot DE TOTALEN DER BEDRAGEN ZIJN: AFD A Woningen, winkels, inboe- dels, inventarissen, boerde- 0 /c/rr rijen enz. totƒ50.000.^.OOD. 660, AFD. AFD. Andere en grootere risico's Persoonlijke ongevallen 000.000.- 000.000.- t AFD. D. AFD. AFD. door molest I/III. Gevaarlijke risico's, incl. ƒ61.000.000.in klasse D III op vaartuigen Bedrijfsschade en Huurder- ving ook voor vaartuigen Geld, geldswaarden, preciosa (herverzekerd bij afd. B) 80.000.000.- 142. 90, 5. 000.000.- 000.000.- 000.000.- HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING AFD. I. Kleinere inboedels en der gelijke tot ƒ7500. (herverzekerd bij Afd. A.) J 65.000.000.- DRIEMAAMDELIJKSCHE SCHADEREGELING! Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER (Adv. Ingez. Med.) Voor een Holandsche danseres is het lang niet slecht. Spaansch was ook de zang van het trio „Los Magela's". Ik twijfel, of er veel Spaansch bloed door de aderen van deze Los Magela's stroomt, maar het klonk zui ver en melodieus, al miste ik in deze zangers den zuidelijken gloed. Henny Verra was het best in de Hollandsche lied jes, die zij met de noodige vrijmoedigheid voordroeg. Aan Fransche chansons moet zij zich echter niet meer wagen. Georgette Hagedoorn heeft pas bewezen, dat men nog geen Frangaise behoeft te zijn om in dit genre uit te blinken, maar dat is slechts weinigen Hollandschen artisten gegeven. Henny Verra behoort niet tot die uitzonderingen. Het succs van den avond was men zal dit uit mijn verslag wel hebben begrepen voor Tholen en Van Lier. J. B. SCHUIL. !Buiienland Operaties van de Duitsche luchtmacht Sovjets lijden ernstige verliezen aan menschen en materiaal BERLIJN, 27 October. (DNB) Van Duitsche mili taire zijde wordt aan het DNB het volgende mede- gedeeld: De bolsjewistische verdedigings- en bat terijstellingen, alsmede troepenconcentraties en co lonnes in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front zijn bij acties overdag van de Duitsche lucht macht op 2 6. October opnieuw met succes aangeval len. Hierbij werden den tegenstander zware verlie zen aan menschen en materiaal toegeibracht. In het gebied van Rostof werden spoorwegen ver broken, en treinen in brand geworpen. In het noor delijke deel ran het Oostelijk front werden eveneens vijandelijke stellingen met goede uitwerking hevig gebombardeerd. Op het Ladogameer werd een schip van 1000 b.r.t. door bomtreffers zoo zwaar getrof fen dat het schip onmiddellijk na den aanval slag zij vertoonde. Aangenomen mag worden dat dit schip verloren is gegaan. De bolsjewistische barakkenkampen on het Vis- schersschïereiland waren het doel van hernieuwde Duitsche luchtaanvallen. Verscheidene treffers in het doel, alsmede uitgebreide branden konden wor den waargenomen. Het aantal bolsjewistische vliegtuigen. da.t in den loop van 25 October en in den nacht van 25 op 2 6 October werd vernietigd, is tot in totaal 69 gestegen. dichte Britsche kruiser verloren gegaan Door Stuka's tot zinken gebracht Het D.N.B. meldt: Duitsche Stuka's hebben be- akingsvaartuigen van vijandelijke ravitailleerings- transporten in de Middellandsche Zee ten Zuiden van Bardia aangevallen. Daarbij slaagden zij er in een lichten Britschen kruiser met twee bommen tot zin ken te brengen. Twee negers valt een groote erfenis te beurt KANSAS CITY. Twee negers, arbeiders in een vleeschfabriek alhier, Wilkie en Floyd, ontvingen Zaterdag het bericht dat het gerechtshof in Okla homa inzake een erfenis hun bij uitspraak Ieder een 1.853.326 dollars had toegewezen. Deze erfenis komt van een tante van beide negers die onlangs overleden is. Deze tante was een z.g. Creek- Indiaansche. Het landbezit dat zij beide neven heeft nagelaten was haar op het einde van de negentiende eeuw, toen de Creek-staat werd opgeheven, door de regeering toegewezen. De beide negers verklaarden tegenover de jour nalisten die hen interviewden dat zij niet van plan waren hun leven, zooals zij dat thans leidden, te veranderen. (United Press) Sterke verdedigingswal aan de Fransche Westkust BRUSSEL 27 October (A. N. P.). De geweldige verde- ligingswal, welke aan de Fransche kust wordt opgericht, ■ormde dezer dagen in de Vlaamsche bladen het middel punt van een opmerkelijke reportage. De Vlaamsche journalisten waren in de gelegenheid een bezoek te bren gen aan ed kampen van de Vlaamsche arbeiders die door de organisatie-Todt aan den bouw van dezen wal zijn te werk gesteld. De journalisten waren buitengewoon onder den indruk van den snellen en omvangrijken bouw van deze verdedigingsinstallaties en steunpunten en zij ver klaarden dat aan de Fransche kust een beveiligingsgordel is aangelegd, welke Europa voor altijd tegen de Engelsche aanvalslust zal beschermen. Men kan zich hier ter plaatse overtuigen van de ongelooflijke sterkte der Duitsche weer macht en van haar onoverwinlijke, strategisch buitenge woon gunstige posities op het Europeesche vasteland. Bij een bezoek aan de Fransche Westkust bleek dat ook de laatste kans op een Engelschen inval in Europa en zoo doende op een Engelsche overwinning definitief voorbij is. in Haarlem en omgeving; EEN GRAFMONUMENT Detail van het grafmonument der familie CoymanI in de Groote Kerk te Haarlem. (foto de Haas.) In de Groote Kerk te Haarlem is een grafmo nument van de familie Coymans. Dr. Mr. J. Belonje schrijft in het pas verschenen boekje „Steenen charters" o.a.: „Dat onze Hollandsche provinciën evenveel cen tra van Calvinisme opleverden, vindt eveneens zijn weerspiegeling in de graf steenen. Talrijk zijn de zerken waarop de bijbel staat afgebeeld, maar meer nog komt het voor. dat bijbelsche spreuken worden aangebracht. Buitendien bemerken wij telkens weer symbolen van den Tijd of van den Dood, de zeis, de zandlooper, de vleermuis, de ge doofde toorts. Evenmin schijnt een personificatie van den Dood, het grijnzende geraamte, te zijn vergeten. Speciaal het geraamte moet in uiteen- loopende voorstellingen, de ééne al gruwelijker en spookachtiger dan de andere, de stervelingen er aan herinneren, hoe groot het schrikbeeld van den dood kan zijn." Als bewijs daarvoor noemt de schrijver o.a. het grafmonument der familie Coymans in de Groote Kerk te Haarlem. Groot-Moefti van Jeruzalem in Italië aangekomen ROME, 27 October (Stefani). De groot-moefti van Palestina, Sayed Amin el Hoesseini, is zoojuist be houden en wel op een vliegveld in het Zuiden van Italië aangekomen. Sayed Amin el Hoesseini is op het oogenblik een der belangrijkste personen uit de Arabische wereld. Hij geniet in Mohammedaansche kringen den grootsten invloed. Hij heeft Engeland den oorlog verklaard en heeft in alle Arabische landen tegen de Britsche tyrannie gestreden. De Engelschen hadden op zijn hoofd een prijs gesteld van 25.000 pond sterling, maar voor de zooveelste maal is de groot-moefti er in ge slaagd te ontkomen aan de jacht, welke de Engelschen op hem maakten. In Bagdad was hij de ziel van den opstand tegen Engeland en toen dit land door de En gelschen bezet werd, week de groot-moefti uit naar Iran, alwaar de Engelschen en bolsjewieken, na de bezetting van Teheran, tevergeefs jacht op hem heb ben gemaakt. Italië, dat de gevoelens van vriendschap en bewon dering van Amin el Hoesseini voor den Duce en het fascisme kent, heeft met levendige voldoening kermis er van genomen dat hij zich veilig ca wei op Ita-. llaansch gebied bevindt.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5