AKKERTJES Hit de Omstieken Nieuwe Uitgaven !Bucg.ec£ifkeSiand IJMUIDEN Dagloonen bemanningen visschersvaartuigen In de Nederlandsche Staatscourant komt voor een beschikking van den Secretaris-Generaal van het De partement van Waterstaat, waarbij p.a. de beschikking van 20 Juli 1935 Afd. Vervoer- en Mijnwezen, zooals deze is gewijzigd bij beschikking van 16 December 1938. wordt ingetrokken en vervangen door het vol gende: Gemiddelde dagloonen van de bemanningen van zeevaartuigen. Zcevisscherübedrüf. A. Haringvisscherij, eventueel met treil- of beug- visscherij of met werkzaamheden aan den wal. 1. Kapitein f 7.50. 2. Stuurman f 5. 3 Matroos f 4.30. 4. Oudste f 3.50. 5. Jongste f 2 70 6. Reepschieter f 2.10. 7. Afhouder f 1.75. 8. Machinist f 6. 9. 2de machinist, oudste stoker f 4 30. 10, Motordrijver f 5.40. 11. 2de Motordrijver f 3.60. 12. 2e Stoker, tremmer f 3.50. 13. Kok f 0.05 hooger dan voor de categorie, waarvoor hij is gemonsterd. B. Uitsluitend treilvisscherij. a. Stoom- en Motorschepen met 200 registerton bru- to-inhoud of meer. 1. Kapitein f 8. 2. Stuurman f 6 90. 3 Matroos f 5,60. 4. Lichtmatroos f 3.75. 5. Machinist, 1ste motordrijver f 8. 6. 2de Machinist, 2de motordrijver, oudste stoker f 6.45. 7. 2e Stoker f 5.60. 8. Tremmer f 4.50. 9. Kok f 5.20. b. Stoom- en motorschepen met minder dan 200 re gisterton bruto-inhoud, 1. Kapitein f 6.60. 2% Stuurman f 5.30. 3 Matroos f 4.40. 4. Lichtmatroos f 2.95. 5. Machinist, 1ste motordrijver f 6.15. 6. 2de Machinist, 2de motordrijver, oudste sto ker f 5.10. 7. 2de Stoker f 4.40. 8. Tremmer f 3.60. 9. Kok f 3.90. c. Motorlogers. 1. Kapitein f 7.15. 2. Stuurman f 5.20. 3 Matroos f 4.25. 4. Jongen f 2.60. 5. Motordrijver f 5.20. 6. Kok f 4.25. C. Visscherij met schepen van minder dan 60 ton bruto-inhoud. 1. Kapitein f 7.15. 2. Matroos f 4.25. 3. Jongen f 2.60. 4. Motordrijver f 5.20. VELSEN BEGRAFENIS H. LANGEREIS. Onder groote belangstelling had Zaterdagmiddag op de begraafplaats „De Biezen" de teraardebestelling plaats van den heer H. Langereis, ln leven werkbaas van de afdeeling Papierfabriek der NV. Ver. Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen. Behalve vele leden van het personeel waren aan wezig de heeren J. Smit, procuratiehouder, namens de directie der vennootschap, ir. T. F. Hubrecht en W. J. Willems, resp. bedrijfsingenieur en chef van de afdeeling. papierfabricage. Nadat de kist in de groeve was gelaten sprak de heer Smit woorden van afscheid. Hij zeide daarbij, dat de directie met weemoed het doodbericht had ontvangen en schetste vervolgens hoe de overledene nog geen week geleden met groote plichtsbetrachting zijn werk verrichtte. De heer Smit eindigde met een troostwoord tot de nabestaanden. Sprekende namens het personeel schetste de heer Hubrecht de persoonlijkheid en de roeping van den overledene, die in vele opzichten een voorbeeld was van plichtsbetrachting. Nadat ds. Johs. Bronsgeest een troostwoord had gesproken, dankte een familielid voor de betoonde belangstelling en medeleven. De plechtigheid werd besloten met het zingen van Psalm 68. SANTPOORT TERAARDEBESTELLING A. TABERNAL Onder groote belangstelling, vooral uit zaadhan delaren-, tuinders- en bloemkweekerskringen vond op „De Biezen" de teraardebestelling plaats van het Stoffelijk overschot van den heer A. Tabernal Sr. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heeren Swart namens de vereeniging van Teelzaad- handelaren, den heer Vincent als vriend, den heer Frankfort namens de Neder], Vereeniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende dranken, den heer M. W. Jonker namens de Santpoortsche Winkeliers- vereeniging en den heer J. H. Visse namens „Sant- poorts Bloei". CULTUREELE FILM Tn het Vereenigingsgebouw werd Zaterdag als hoofdfilm vertoond: Dierenleven in Zuid-Amerika, welke film een interessant kijkje gaf op de fauna van dit werelddeel. Zaterdag a.s. wordt „De witte Majesteit" een speel- en sportfilm, gedraaid. TERRASVOGELS NOG STEEDS NIET GESLAGEN, Ook I.E.V. heeft den zegetocht der Terrasvogels niet kunnen stuiten. Met niet minder dan 6—1 moest zij de meerderheid der Vogels erkennen. Met de rust was de stand 11. Ook in die periode waren de Terrasvogels reeds in de meerderheid ge weest, doch het effectvolle en daardoor moeilijk te bespelen terrein speelde hun nog al eens parten. In de tweede helft was er echter maar één elftal, dat goed speelde en dal waren de Santpoorters Ze scoorden nog 5 doelpunten, waaraan vrijwel de ge- heele voorhoede debet was. Alleen de invaller-rechts binnen Sclirama bracht het slechts tot een buiten- speldoelpunt. BEVERWIJK PERSONALIA De kookleerares van het gemeentelijk Gasbedrijf mej. C. P. Kooreman, is benoemd tot acquisitrice aan het gasbedrijf te Alkmaar. Met ingang van heden is in haar plaats tot gas- propagandiste benoemd de kookleerares mej. L. H. Franssen te Haarlem HILLECOM HTLLEGOMSCII DAMESKOOR. Voor een uitstekend bezette zaal gaf bovenge noemd koor Zondagmiddag in Hotel Sistermans, na een lange periode van stilzwijgen, onder leiding van mej. Cor Igesz een in alle opzichten geslaagd con cert. Vooral de liederen van Jacques Dalcroze, de Rey van Amsterdamsche Maegden uit de Gijsbrec.ht van Bernard Zweers en Coronach van Schubert gaven blijk van ernstige studio en waren even zoovele suc cessen. Onze plaatsgenoote mej. Rie Tuyl Schuite maker, altzangeres, verraste ons op een schitterende weergave van een viertal liederen van Schubert. Subliem was haar weergave van het sombere in An den Tod en Der Ungliicklige tegen het guitige in Fischerweise. Ilaar succes was dan ook zeer groot. Mej. Rie Bielle, pianiste te Heemstede kweet zich niet alleen op schitterende wijze van de koor-bege leiding. maar toonde als soliste haar pianistische kwaliteiten, waarvan wij in het bijzonder de Mazur ka Bes-dur van Godard en Saltarello van Heller be wonderden. De Aufforderung zum Tanz van Weber kreeg een speciaal applaus. De tot slot gezongen Donauwellen-wals van Ivanovici hebben wij wel eens fraaier van hetk oor gehoord; hier en daar klonk het ruw waaraan vooral de sopranen zich schuldig maakten die, dit te hunner verontschuldi ging, door hun gering aantal een zware taak te ver vullen hadden. De sopraan-soliste was hier mej. Ybel van Gelderen maar de aard van het werk maakt het niet gemakkelijk hierover een oordeel uit te spreken en wij zullen haar gaarne nog eens solistisch hooren optreden. Zoowel de solisten als mej. Igesz hadden een fraaie en welverdiende bloe menhulde in ontvangst te nemen, Ook de burgemees ter en mevrouw Van Nispen gaven door hun aan wezigheid blijk van belangstelling. HEEMSTEDE VERGADERING „WITTE KRUIS". Donderdagmiddag vergadert de afd. Heemstede van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" in het Gezondheidshuis te Heemstede. De Nederlandsche Pijnstiller Spitmdenrug Rheumatiek Lendenpijn (Adv. Ingez. Med. ZANDVOORT JACOB VAN LENNEP. Zaterdagavond gaf de Haarlemsche Ttooneelvereeniging Jacob van Lennep in gebouw Modern aan het Stations plein een tooneelvoorstelling. Opgevoerd werd; Het Gouden Kalf van Mar. Jansen en Gerard Nielen; een stuk met een eenvoudig gegeven; een naamsverandering, liefde op het eei'ste gezicht en een goed einde, 't Is geknipt voor het diletantentooneel, vlot ge schreven enZaterdagavond door Jacob van Lennep uitstekend gespeeld. Alle rollen werden zeer goed ver tolkt. Nergens was een zwakke plek te constateeren. Wel was er onder het vele goede één uitblinker, die zelfs twee maal een open doekje kreeg. Dit. was mevrouw A. Dreyer in de rol van Bertha, de dienstbode.''t Was slechts een bescheiden rolletje van een weliswaar bescheiden dienstbode, doch door hel uitstekende spel van mevr Dreyer droeg het zeer veel bij tot het algemeen succes. Weinigen zullen haar in haar doublure als Graey Keiler, de verloofde van Adam Forster herkend hebben. OP HOOP VAN ZEGEN. Zondag gaf de tooneelvereeniging Op Hoop van Zegen voor een stampvolle zaai in Groot-Badhuis een voorstel ling van Jonge Harten, blijspel in drie bedrijven door Marcellus Emants. De talrijke aanwezigen hebben van 't begin tot het einde genoten van dit wel niet nieuwe, maar nog altijd aar dige stuk. Mevr. J. M. Bisenberger—Kromhout vertolkte de bazige rol van mevr. Verster, geboren Hoogveen zeer goed. Tegenover gewaande aanbidders deed zij zich aller liefst voor, doch tegenover haar broer en nichtje liet ze zich van een geheel andere zijde kennen. De rol van dit nichtje werd niet kwaad vertolkt door mej. A. v. Turen- hout, evenwel te weinig geraffineerd om aanneembaar te maken, dat alle heeren, die haar ontmoetten Jonge zoowel als oilde dol verliefd op haar werden. De rol van Jacob Hoogveen, de sterrenkundige was in handen van den heer P. Herfst, die zich als gewoonlijk weer zeer goed van zijn moeilijke taak kweet. Den heer W. G. Gebe gelukte het niet voortdurend den Indruk te vestigen, dat hij als Jonkheer Marsten, ge- pensionneerd majoor dei infanterie was, al speelde hij zijn rol overigens ook verdienstelijk. Aardig en vlot werd de rol van Oscar Marsten, zijn stu deerenden neef vertolkt door den heer J. Bos. De heer J Steggerda en mevr. J. v. Duyn—Schilpzand speelden voor Thomas en Dina, de gehuwde dienstboden van Jacob 't Waren beide kellne rolletjes, doch ze werden goed ge speeld. Op Hoop van Zegen kan op een zeer goed geslaagden avond terugzien. HERDENKING KERKHERVORMING. Ter gelegenheid van de herdenking van de kerkhervor ming zal Vrijdagavond a.s. in de Geref. kerk alhier een interkerkelijke herdenkingsamenkomst gehouden worden waarin als sprekers zullen optreden ds. P. Tromp, Ned Herv., dr, N. A, Waaning, Geref. en ds. P. v. d. Vloed, Geref. predikant in H. V allen ter plaatse. Het kerkge bouw is verduisterd en verwarmd en de bijeenkomst zal om half tien eindigen, zoodat zij die in Bentveld wonen de laatste tram nog zullen kunnen halen. HAARLEMMERMEER GEREF. JEUGDGEDACHTE. De Geref. jeugdgedaehtevereenlgingen in de Haarlem mermeer zullen Donderdagavond 30 October in hotel De Beurs te Hoofddorp een propagandabijeenkomst houden onder leiding van ds. R. Oosterhoff, Geref. predikant aldaar. Als sprekers zullen optreden de heeren oud-Min. Mr. H. Bijleveld van Amsterdam, onderwerp: „Onze jeugd en Gods schepping" en dr. H. Vogel, Geref. predikant te Amstelveen, die spreken zal over: „De geest der dwaling". Rotterdam's nieuwe stadsplan Thans openbaar gemaakt ROTTERDAM, 25 October. De tentoonstelling in museum Boymans, „Nederland bouwt in baksteen" is thans uitgebreid met een zeer bijzondere expositie, die in het geheele land de algemeene aandacht zal trekken. In een der zalen is ondergebracht een groote maquette van het stadsplan-Witteveen voor Rotter dam's nieuwe binnenstad, terwijl de wanden rondom zijn ingenomen door een groot aantal kaarten, die de maquette, die slechts een studie is en geen werke lijkheid voorstelt, verduidelijken. Ir. W. G. Witteveen, de ontwerper van het plan, heeft in een conferentie een interessante beschou wing gegeven omtrent de motieven, die geleid heb ben tot de ontwikkeling van het plan. Belangwekkend vooral was de mededeeling van ir. Witteveen, dat een „bode-centrum" gecreëerd zal worden aan de Scheepmakershaven, terwijl in een groot aantal te projecteeren bouwblokken z.g. „ex peditie-hoven" zijn gedacht. Dit is een volkomen nieu we gedachte van ir. Witteveen, die hierdoor het druk ke vrachtverkeer uit Rotterdam's straten wil ver bannen. Een expeditie-hof wordt dus een ombouwde ruimte aan de achterzijde der panden, waar rustig ge laden en gelost kan worden. Van de 25.000 woningen, waaronder verscheidene krotwoningen waren, zal slechts een gedeelte naar schatting pl.m. 10.000 in de binnenstad kunnen wor den herbouwd. De overige zullen derhalve in de vi- geerenae uitbreidingsplannen van Rotterdam en rand gemeenten een plaats moeten vinden- In het door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw inmiddels vastgesteld^ project zal de spoorweg van Gouda bij Nieuwerkerk van den be st tuinden spoorweg in Westelijke richting afbuigen naar de Noordelijke-begrenzing van het Bosch- en Parkplan en vandaar in vrijwel rechte lijn langs de Rotte in verbinding worden gebracht met het D P.-station. Deze nieuwe spoorweg zal, voor zoover door de stad ontworpen, als viaduct worden gebouwd. Zoodra deze spoorweg zal zijn tot stand gekomen, is er een ideale toestand, wat het spoorwegverkeer be treft, ontstaan, omdat van het D.P.-station, dat als centraal-station werkelijk midden in de stad is gele gen, diifc spoorlijnen naar buiten stralen, de een in Westelijke richting, (SchiedamDen Haag), de an dere in Noord-Oostelijke richting (GoudaUtrecht) en de derde in Zuidelijke richting (Dordrecht). De Rijkswaterstaat heeft nagegaan op welke dijk- hoogte is te rekenen om in het jaar 2000 nog vol doende veilige keering over te houden en kwam tot het besluit, dat een dijk met de kruin op 5,50 M. N.A.P. (thans 3.25 tot 3.65 M. N.A.P.) voldoende zekerheid biedt. Teneinde aan de stad een element van schoonheid toe te voegen, zal deze waterkeering het karakter van een boulevard verkrijgen. Een deel, ter breedte van 20 M., is als los- en laadkade op een peil van 3.50 N.A.P. ontworpen, terwijl de eigenlijke boulevard, welke 30 M. breed ls gedacht, op een peil van 6.05 M. N.A.P. zal komen te liggen. Ter verzekering van open verbindingen van de Maas met de oude buiten havens en van een ondoorbroken contact van de evenvermelde los- en laadkade met de kaden binnen dijks. zal deze keering worden geperforeerd ter plaatse van de Leuvehaven, de oude haven en den nieuwen mond van het te verbreeden buizengat. Over strooming van de z.g. „oude buitenstad' bij zeer hooge vloeden zal worden verhinderd door deze perforaties met vloeddeuren af te sluiten. In verband met de wijzigingen van het stadsplan zal niet kunnen worden volstaan met de verbreeding van den bestaanden vaarweg, doch zal het gedeelte, dat de Rotte met de Delftsche vaart verbindt, ln zui delijke richting moeten worden verlegd. De geheele vaarweg zal een breedte van minstens 20 M. ver krijgen, van vele en ruime losgelegenheden voor zien. In plaats van de Vlasmarktsluis zal een nieuwe sluis moeten worden gebouwd, in de verlegde water keering ter plaatse van de oude Zeevischmarkt. Kan de Willemsbrug behouden blijven? Zooals bij de behandeling van het spoorwegvraagstuk is opge merkt, zal de spoorbrug over de Maas 2 M. hooger komen te liggen. Wil deze maatregel effect sorteeren, dan moet de Willemsbrug eveneens worden opgevij zeld en wel zooveel, dat de doorvaarthoogte onder beide bruggen dezelfde wordt. Aangezien de Willems brug 1.5 M. lager ligt dan de spoorbrug, zal op een verhooging van 3.5 M. moeten worden gerekend. Let men er bovendien op, dat de Willemsbrug veel te smal is. en de pijlers niet zwaarder mogen worden be last, dan volgt hieruit, dat aan den bouw van een nieuwe brug niet valt te ontkomen. Zooals u bekend is, heeft men wel eens gepleit voor een nieuwe brug, welke gericht zou zijn op den Schie- damsche Singel, omdat daardoor een rechtstreeksche verbinding met den Coolsingel zou tot stand komen. Naar mijn meening, aldus ir. Witteveen, moef de nieuwe brug op het hart van de oude stad gericht zijn. Dan alleen mag de verwachting worden uitgesproken, dat dit oude hart zal blijven kloppen, omdat het dan voortdurend gevoed wordt door den levenbrengen den verkeersstroom, welke over de brug de stad bin nendringt. Het is onze opvatting echter niet, dat de huidige toe gangswegen bruikbaar en toereikend zouden zijn. In tegendeel. Wil het doel, dat wij beoogen, worden be reikt. dan moet de nieuwe brug rechtstreeks in con tact gebracht worden met een plein Blaak en Beurs plein zijn terwïlle van dit doel samen tot een weidsch, langgerekt plein vervormd, dat wij „Nieuwe Blaak" zullen noemen van grootsche allure, dat door mid del van breede verkeersaders met de andere hoofd elementen van de binnenstad is verbonden. De brug zal dan als het ware aansluiten tegen een machtig verkeerscircuit. gevormd door „Nieuwe Blaak", Coolsingel, Hofplein, Goudschesingel en de doorbraak, welke de „Nieuwe Blaak" met ongeveer het midden van den Goudsche Singel zal verbinden. De straten van dit circuit zullen een breedte van 52 M. krijgen, teneinde in het hart der stad eenige on misbare parkeergelegenheid te scheppen. De pleinen Hofplein en „Nieuwe Blaak" hebben zoodanige afmetingen gekregen, dat werkelijke „ruim te" ontstaat. De „Nieuwe Blaak" zal tevens het zwaartepunt vor men van den belangrijksten verkeersweg in Oost- Westelijke richting, welke ontstaan zal door den Oostzeedijk rechtstreeks met de Rochu'ssenstraat te verbinden. Een doorbraak Oostplein„Nieuwe Blaak" en een verbreeding van den Binnenweg zijn daarom in het plan voorzien. Het Hofplein zal in belangrijke mate aan beteeke- nis toenemen, zoodra de doorbraak, welke een recht streeksche verbinding met Crooswijkscheweg en Goud- scherijweg beoogt, zal zijn tot stand gekomen. Houdt men bovendien in het oog, dat de Schie zal worden gedempt en In het verlengde van den Goud sche Singel een doorbraak is ontworpen, welke het hoofdverkeer naar Hillegersberg zal opnemen, dan zullen in de toekomst 7 hoofdverkeerswegen op het Hofplein uitmonden. Het Oostplein, dat even afzijdig van het hoofdver keer ligt, zal bescheidener afmetingen verkrijgen dan de „Nieuwe Blaak" en het Hofplein. Het zal echter belangrijk grooter zijn dan het tegenwoordige Oost plein. Voorjs mag niet onvermeld blijven, dat wij tus- schen Cool- en Westersingel een breeden Parkweg hebben ontworpen, welke het Stationsplein met de Witte de Withstraat verbindt. Dezo parkweg is door middel var een doorbraak t.er hoogte van de Schil- dersteeg met den boulevard langs de Maas verbon den Nog een enkel woord over de twee belangrijke winkelstraten, welke in het plan zijn opgenomen. Een goede winkelstraat mag niet breed zijn. Zij moet twee woonbuurten met elkaar verbinden, ter wijl het rijverkeer zooveel mogelijk moet blijven beperkt. Dit laatste is slechts mogelijk, wanneer naast de winkelstraat een hoofdverkeersweg beschikbaar is. Deze overwegingen hebben er toe geleid Meent en Hoogstraat de beste winkelstraten in de oude stads kern door middel van nieuwe winkelstraten met de woonbuurten in het Westen en Oosten der stad te ver binden. Ten aanzien van de bestemming der terreinen kan worden opgemerkt, dat het "in de bedoeling ligt, bin nen het eerder vermelde verkeerscircuit een kan toren-. winkel- en vermaakcentrum te ontwikkelen. Het oude havengebied zal een soortgelijke be stemming verkrijgen als voorheen. De wijk tusschen Westersingel en Coolsingel zal overwegend winkelwijk worden, terwijl het kwartier tusschen Goudsche Singel en Goudscherijweg tot zui vere woonwijk voor den kleinen middenstand en de beter gesitueerde arbeiders is bestemd. Aangezien in het oostelijk stadsdeel eertijds te weinig aandacht is geschonken aan de noodige recrea tie ruimte, hebben wij de gelegenheid aangegrepen, aansluitend aan de boven beschreven centrale park ruimte een grootschen parkgordel te ontwerpen, welke, van het tegenwoordige boschje in Oostelijke richting dwars door het nieuwe stadsdeel getrokken, aansluit op het nieuwe parkgebied, dat voor Kralin gen is voorzien. Zaterdag is de Duitsche Oberschule tc Arnhem in tegenwoordigheid van vele autoriteiten officieel geopend. Een overzicht tijdens de rede van generaal- commissaris dr. Wimmer. Stapf-Mol), Engelsche luchtaanvallen 's-GRAVENHAGE, 27 October. (A.N.P.) In het afgeloopen weekeinde is uit Engelsche vliegtuigen met mitrailleurs op woonhuizen geschoten. Gelukkig zijn geen personen getroffen; er werd alleen mate- rieele schade aangericht. De aanvallende toestellen werden spoedig door de Duitsche luchtmacht ver dreven. Op andere plaatsen hebben Britsche vliegtuigen brand- en brisantbommen geworpen, welke in het vrije veld terecht zijn gekomen en slechts geringe materieele schade aanrichtten. De verdediging van Moskou BERLIJN, 27 October. (D.N.B) De voorbereidin gen voor de vernieling van Moskou worden, naar uit thans bekend geworden bijzonderheden blijkt, stelsel matig verder uitgevoerd. Naar het D.N.B. van mili taire zijde verneemt, is ieder huis in de bolsjewisti sche hoofdstad in een vesting veranderd. De vernieti ging moet worden uitgevoerd, zoo luidt het door de verdedigers van Moskou uitgegeven bevel, door het opblazen, in brand steken en onbruikbaar maken van alle objecten, welke in aanmerking komen. Het ma teriaal, dat voor het opblazen en vernieling noodig is, zooals dynamiet, petroleum, stroo en lucifers, is in meer dan voldoende hoeveelheden aan diegenen, die met de vernieling zijn belast, verstrekt DE ROEMEENSCHE KWIKZILVERPRODUCTIE. BOEKAREST, 24 October. In Roemenië is een nieuwe fabriek ter verwerking van kwikzilver opge richt, waarmede de productie van kwikzilver in Roe menië belangrijk zal worden opgevoerd. (Europapress). ECONOMISCHE SAMENWERKING TUSSCHEN JAPAN EN INDO-CHINA. TOKIO, 24 October Dezer dagen is de studie commissie geïnstalleerd, welke de toekomstige econo mische samenwerking tusschen Japan en Indochina in studie zal nemen en aan de regeering rapport zal overbrengen over de te volgen wegen naar een meer intensief handelsverkeer tusschen Japan en Indochina vice-versa. (Europapress). AUTOBUSONGELUK IN DE VER. STATEN EISCHT 22 SLACHTOFFERS. NEW-YORK, 27 October. (D.N.B.) Bij een auto busongeluk in Clanton (Alabama) zijn 22 personen gedood en acht gewond. De autobus was tegen een pijler van een brug gebotst en ln brand gevlogen DOOR FIETS ERNSTIG GEWOND. AMSTERDAM, 27 October. Zondagochtend is een 75-jarige voetganger in de Haarlemmerstraat door een fietser aangereden. De oude man kreeg een hersenschudding en een groote wonde Jhn het hoofd en werd door den G. G. en G. D. naar het Binnen gasthuis gebracht. HET PERSOONSBEWIJS VOOR SCHIPPERS. 's GRAVENHAGE 27 October. De rijksinspectie van de bevolkingsregisters deelt mede: Wij meenen goed te doen, er met nadruk op te wijzen, dat ook de schippers, die in een der Nederlandsche bevol kingsregisters zijn ingeschreven en den leaftijd van 15 laar hebben bereikt, op I Januari a s, ln het bezit moelei: zijn van een persoonsbewijs. Het schijnt dat vele schip pers in de meening verkeeren, dat het bezit van een pas poort hen zou ontheffen van de verplichting een per soonsbewijs ln bezit te hebben en dat te allen tijde bij zich te dragen. Deze meening ls onjuist. Wel zijn voor de schippers voorzieningen getroffen, die afwijken van de bepalingen, welke ten aanzien van het persoonsbewijs voor de meeste Inwoners voor Nederland gelden, doch deze voorzienin gen werden juist getroffen, omdat de schippers die vaak gedurende langen tijd verblijven ver van de gemeente, waar zij ln de bevolkingsregisters zijn ingeschreven, zonde: groote bezwaren voor 1 Januari a.s. in het bezit van het persoonsbewijs gesteld kunnen worden. Boven genoemde voorzieningen zijn vervat in beschik king persoonsbewijzen, waarin wordt bepaald dal de schip pers, ter verkrijging van een persoonsbewijs, zich eigener beweging moeten vervoegen ter secretarie der gemeente, in welker bevolkingsregister zij zijn opgenomen of, indien zij zijn opgenomen in het centrale bevolkingsregister, ten bureele van de rijksinspectie. Zulk een verzoek wordt terstond in behandeling genomen, zonder dat te voren een schriftelijke uitnoodlging wordt toegezonden. Mocht men niet dan ten koste van belangrijk geldelijk nadeel binnen den voor de uitreiking bepaalden termijn, dat is dus voor 1 Januari 1942. in staat zijn zich te ver voegen ter secretarie van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister staat ingeschreven, dan kan men zich ook wenden tot den burgemeester van een andere ge meente. Deze burgemeester zal dan zorg dragen, dat het persoonsbewijs bij den burgemeester der gemeente, waar men staat ingeschreven, wordt aangevraagd. Waar men ook zijn persoonsbewijs denkt aan te vragen, hetzij bij zijn eigen burgemeester, hetzij bij den burge meester van een andere gemeente, men wachte daarmede niet te lang. Op 1 Januari 1942 moet een ieder, ook Iedere schipper, in het bezit van het persoonsbewijs zijn. Mer. heeft nu nog drie maanden den lijd. Men vrage spoedig zijn persoonsbewijs aan. liefst bij zijn eigen burgemeester, en als dat belangrijk geldelijk nadeel zou veroorzaken, bij een anderen burgemeester, maar men stelle niet noo- deloos uit, waartoe men nog voldoende gelegenheid heeft. De export van Argentinië Wijziging in de samenstelling BUENOS AIRES. 24 October. De Argentijn- sche uitvoer bedroeg in de eerste 8 maanden van dit jaar rond 940 millioen peso, wat 13 pCt. minder is dan in den overeenkomstigen tijd van het vo rige jaar. Voor dat de uitgevoerde hoeveelheid betreft is de export van Argentinië met 4.2 mil lioen ton op een tot nu toe laagste peil aangeland ;n is in vergelijking met denzelfden tijd van 1940 met 45 pCt. gedaald. Het zou echter onjuist zijn uit het feit, dat de waarde van den export min der sterk gedaald is dan de uitgevoerde hoeveel heden, te concludeeren, dat de prijzen zich ver beterd hebben. Veel eerder is de samenstelling van dn export gewijzigd. De export van tarwe en mais is weer gedaald, terwijl daarentegen andere uitvoerproducten zooals wol, boter, kaas en Vleesch in grootere mate werden geexporteerd. In vakkringen wordt erop gewezen, dat de wolvoor- raden in Argentinië practisch uitverkocht zijn, zoodat voor den komenden tijd een vermindering van de export-waarde en -hoeveelheid te ver wachten is. (Europapress) De 3^2 pCt. Staatsleeiiing 1941 De toewijzing 's-GRAVENHAGE, 27 October (ANP) De wnd. secretaris-generaal van het departement van finan ciën maakt bekend, dat de toewijzing op bovenge noemde leening. waarop de inschrijving openstond op 2 3 October 1941. zal geschieden als volgt: a. de ingeschreven bedragen, waarvoor voorkeur is verzocht, worden ten volle toegewezen; b. op de gewone inschrijvingen wordt een kor ting toegepast van 18%% van het ingeschreven be drag. met dien verstande, dat de toegewezen bedra gen op honderd gulden worden afgerond. Aangezien de vrijwillige leening is volteekend. zal tot de uitgifte van de in uitzicht gestelde ge dwongen leening niet worden overgegaan, zoodat de zich aan de recepissen bevindende stortingsbewijzen waardeloos zijn. UITBREIDING VAN DEN LANDBOUW IN BULGARIJE. SOFIA, 24 October. De Bulgaarsche re geering heeft maatregelen bekend gemaakt ten aanzien van de uitbreiding van den landbouw. Groote oppervlakten grond, welke tot dusverre nog niet ontgonnen zijn of niét voldoende benut wer den. zullen tot ontginning worden gebracht, waar toe aan de landbouwers alle mogelijke financieele hulp verleend zal worden. Voorts zullen groote groepen vakarbeiders in den landbouw worden in geschakeld. Door het bouwen van goede cn goed- koope woningen cn verbetering van de sociale toestanden te plattelande zal het inschakelen van arbeiders in den landbouw sterk gestimuleerd wor den. (Europapress.). Kolendampvergiftiging te Utrecht Echtpaar om het leven gekomen UTRECHT, 27 October. In den nacht van Zater dag op Zondag is het echtpaar Van den Berg, waar- an de man 54 jaar en de vrouw 53 jaar oud was, in de woning aan den Vleutenscheweg door kolen dampvergiftiging om het leven gekomen. Zondag werd de politie gewaarschuwd door een buurman, die vermoedde, dat er iets niet in den haak was. Te voren had de man reeds een dokter ontboden, die zich toegang verschafte door verbreking van een ruit. Het bleek al spoedig, dat hier geen hulp meer mocht baten EEN KWAKZALVER IN ACTIE. GRONINGEN, 27 October. Een gehuwde jonge man te Groningen, die lijdende was aan suikerziekte, heeft geloof gehecht aan de verklaring van een per soon omtrent de genezende werking van de door hem in den handel gebrachte kruidenthee De jongeman heeft eenige weken de door hem gekochte kruiden thee gebruikt Zijn genezing bleef echter uit en hij ls in het ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen overleden. Tegen den fabrikant van deze kruidenthee zekeren B. H. T. te Groningen, ls proces-verbaal op gemaakt. Bij het onderzoek kwam nog een ander ernstig ge val aan het licht. Het betrof hier een 20-jarig meisje, dat eveneens aan suikerziekte leed en op raad van dien kwakzalver ook tot het gebruik van bedoelde kruidenthee overging. Zij werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Door tij dig medisch ingrijpen kon dit meisje nog in het leven worden behouden. (A.N.P.) Pap ter aanvulling van den broodmaaltijd. 's GRAVENHAGE October. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft:: Het meest bekende aanvullende gerecht bij den brood maaltijd ls wel pap. In menig huisgezin zal het dagelijksch bord pap weer in eere hersteld zijn. Zoo kwaad ls dat heelemaal niet, want zoowel voor kinderen als voor vol wassenen is pap als aanvulling heel gezond. Juist nu men vleesch. kaas en eieren en peulvruchten in het geheel niet of zoo nu en dan aan den maaltijd krijgt, is het noodig, dat men melkgerechten gebruikt. Men hoort sommigen wel beweren, dat zij niet van pap houden. Veelal is dat echter een kwestie van gewoonte en danpap en pap ls twee. Er zijn zooveel verschillende pappen, dat het lang niet altijd zeker ls, dat men geen van al die pappen smakelijk vindt. Wanneer men eens even de bindmiddelen nagaat, die ter onzer beschikking staan, dan komt men tot de conclusie, dat er nog keuze te over ls: n.l. havermout, havervlokken, haverbloem, havergort, gort, gortmout, gortbloem, grutte- meel, aardappelmeelvlokken en gemengd meel en indien met het extra-rantsoen er voor wil gebruiken ook de aard appelen. Niet lndereen houdt van pap die met een grof bindmid del gebonden is. Voor hen is het dan zeker de moeite waard, de smakelijke pap van gortebloem eens te pro- beeren. Behalve In taptemelk (melk voor kinderen) en karne melk kan men pap ook bereiden in de wei van hangop of kwark. Dit vocht bevat n.l. nog zouten, die van waarde voor het lichaam zijn. Door toevoeging van taptemelkpoe- der wordt deze pap nog voedzamer en beter van smaak. Pappen die in de hooiklst worden klaar gemaakt moeten in water/gekookt worden, Het is n.l. verkeerd melk langen tijd te verhitten; zij gaat dan ln waarde achteruit. Door deze pappen kan men vóór het opdienen wat taptemelk- poeder of kokende taptemelk heen roeren. Wanneer men gort, havermout e. d. één nacht weekt, wordt zij sneller gaar, zoodat men ook daardoor brand stof besparen kan. Voordeelig ts het ook de suiker vóór het opdienen door de pap te roeren. Nu volgen eenige recepten voor 4 personen van minder bekende papsoorten, die eens een afwisseling kunnen brengen. AARDAPPELPAP MET APPELEN. 3'4 Liter taptemelk, 450 gr. rauwe aardappelen, 300 gr. appelen, zout, pl.m. 60 gr. suiker, stroop of honing. De geschilde aardappelen raspen, de melk aan de kook brengen, de aardappelmassa en de geschilde, ln stukken gesneden appelen toevoegen, en alles nog 10 minuten zachtjes laten trekken. De pap geven met suiker, stroop of honing of als zout gerecht, maar dan zonder appelen. KARNEMELKSCHE PAP VAN GORTEBLOEM. 1 Liter karnemelk, 60 gr. gortebloem, zout. De gortebloem met kar nemelk aanmengen, sterk verdunnen en onder goed roe ren aan de kook brengen. Weer karnemelk toevoegen en laten doorkoken. Dit herhalen tol de pap goed van dikte ls. Ze dan nog laten doorkoken tot de bloem geheel gaar is. Op deze wijze bereid, schift de karnemelk heel weinig. PAP VAN GORTGRUTTEN IN DE WEI VAN HANGOP. l/> Liter wei van hangop. 40 gr. gortgrutten. 50 gr. tapte- melkpoeder. De gortgrutten weelten. de wei aan de kook brengen, de gortgrutten erin strooien en onder nu en dan roeren zachtjes gaar koken. Kooktijd pl.m. 30 min. Het taptemelkpoeder door de pap roeren en deze nog even doorwarmen. Suiker of stroop bij de pap geven. VOOR DE JEUGD. „Van licht en donker" door A. P 1 e y s i e r. Illustra ties van Jos. Ruting. N.V. De Arbeiderspers te Am sterdam. Jaap en Jan de Wit zijn tweelingen. Hun ouders zijn vroeg gestorven en als jongens van elf jaar komen ze eerst in huis bij hun oom Koos. Jaap komt dan later in huis bij een rijk geworden broer van zijn vader, oom Leo. Oom Koos is huisschilder en kan met moeite rondkomen met zijn gezin. Dit wordt echter gaande weg beter. Jaap ncag de H.B.S. bezoeken, maar als Oom Leo gaat speculeeren, gaan de zaken mis en Jaap krijgt een betrekking op kantoor. Later keert hij dan weer in hel gezin van Oom Koos en bij zijn broer terug. Fijngevoelig en eenvoudig zijn de contrasten tus schen de gezinnen van de beide broers geteekend, terwijl de humor geenszins ontbreekt, want Oom Koos zorgt steeds voor de vroolijke noot. Goed gety peerd is ook Mie. de dienstbode, die al veertig jaar dient bij de familie van Oom Leo's vrouw en die als 't ware een tweede moeder voor Jaap ls. Een boek dat zoowel de jeugd als ook ouderen zal kunnen HAARLEM, 27 Oct. Bevallen: 23 Oct.: C. Termaatvan Duuren. z. 24 Oct.: E. van GilsStoop, d-, A, G. BraakOudejans, z., J. C. M. Schouten—Ten Holter, d., G. M. R. Gott- mer—Saeijs. z., M. A. .ToostenPeperkoorn, d., J. van GelderenJoustra, z. 25 Oct.: C. KeemanJong, d., G. W. J. C. BustinScheffer, d„ E J. StringerGut- terswijk, z., J. M. de JongOverweel, d., E. M. Vos sen—van der Schinkel, z. 26 Oct.' P. van den Doel van den Hoogen, d„ A. H. RipMutsaers, d. 27 Oct.: M. A. Flipphivan der Veek, z. Overleden: 24 Oct.: F. W. H. van Raam, 79 j„ Korte Hofstraat. 25 Oct.: J. S. T. van Veen, 64 j„ Kamper laan. F. C. Pletting, 49 j., Anjelierstraat. W. F. de Wijs, 53 j., Tempeliersstraat. 26 Oct.: M. Groeneveld Laduc, 82 j.Oranjestraat. Ondertrouwd: 27 Oct.- D. van Schagen en H. E. Lemlijn. W. O. G. F. Bosman en A. Meinders. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd; Cl- H. de Roy van Zuidewijn en A. J. M, Jaspar, Hüversuni-Nijmegen: C. Pruis en E. L. v. Smaalen, Utrecht-Rotterdam; C. v. d. Molen en H. G. v. d. Berg. Amsterdam; M. C. Vink v. Zwol en D. v. d. Berg Jan., Overschie; P. Brennlnkmcyer en J. W. E. Ariëns. Rotterdam-Westervoort: M. Tromme len en J. S. J. Koster, Bussum. Ondertrouwd: A. M. v. Moorsel en G. P. L. Lie- bregts, Delft-Brugge; M. Verkamman en N. Lo*, Haarlem-Oegstgeest. Getrouwd: W. J. Schuyt en A. Boom. Hil versum; M. A. v. Merkensteyn en E. C. v. d. Lee. den Haag; F. G. W. M. Drabbe en I. Jurgens, De Steeg P. v. Bochove en P. Lems, Schiedam; G. A. L. Thom- klns en J. Wayers, Berghem. J. H. J. Nix en J. G. Küffler. den Haag. Bevallen: P. J. SehendstokBordes, d., Amster dam; de Lintv. 't Hoff. d., den Haag: Schönfeld— Bernelot Moens, d.. Hengelo (O.): FunhoffRoe- lofs, z.. Rotterdam: SchotsmanGantzert, z,. Arn hem; G. W. v. Bokhorstv. Waveren, z.. Utrecht; L. v. d. ZeeHimpers, d., Hilversum; Alberda van EkenstelnKoning, z.. Groningen; J. M. Hoekstra Rodenboog, d., Groningen; A. ten HoornVogel, d., den Haag; J. MoorKuipers, z. den Haag. Overleden: P. C. J. v. d. BroekVorstheuvel La- brand. v. 74 j.. Amsterdam: A. Muller, m. 60 j., Am sterdam: J. M. Schol. v. Amsterdam: E. L. E. Ter- windtBerger, v. 77 j.. Arnhem: G. M. Steenhui- senv. Goethem, v. 67, Haren (Gr.): J. F. E Fran kenv. d. Sluys van Veer. v. 84 j„ Apeldoorn: W. ElfrinkhoffVerschuur, v. 56 j., Apeldoorn; W. J. v. Bellen, m. 60 j., Amsterdam; P. J. Neumeier, m. 79 j., Rotterdam; E. KokDekker, v. 94 j., Spij- kenisse; J. S. H. Bemelmans. m. Roermond; A. M. VruchtTesselaar, v. 66 j„ Enschedé: J. W. Had- dink, m. 82 j„ Arnhem; J. K. Notermans. m. 68 j„ Metenk; A. P. W. Koeken-Smit, v. 67 i„ Haarlem* P. J. Neumeier, m. 79 j„ den Haag; J. M. Bonger, v. 85 j. Baarn; K. C. Westerbrink. v. 35 j., Leiden; S. M. Oudslioornde Jong, vr. 79 j. Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7