Haarlem's Dagblad PROCLAMATIE Belooning Nieuwe vorderingen aan het Oostelijk front. De positie van Moskou. 59e JAARGANG No. 17903 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P£EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 28 OCTOBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 'f 0.17%. Groentjes zie rubriek. Groentcnindceling in drie soorten De overheidscontrole op de prijzen Meer sigaren en sigaretten? 's-GRAVENHAGE. 28 October. Het A.N.P. meldt: „lederen Dinsdagavond kan men in de bladen een publicatie van den gemachtigde voor de prijzen aan- terffen, waarbij de maximum-prijzen voor groenten en fruit worden vastgesteld. Hoe nuttig het vooral voor de huisvrouwen is deze publicaties te lezen, ze uit te knippen en te helpen er de hand aan te hou den. bleek uit een bespreking met een vertegenwoor diger van dezen gemachtigde. In de voorjaarsmaanden lukte het nog niet best met de groentenprijzenbeheersching. De, langdurige koude was oorzaak, dat eerst in Juni de tuinbouw producten aan de markt kwamen. De boonenoogst had vervolgens veel te lijden van de droogte en daarna van het ruwe weer. Er ontstond een vacuum jn den toevoer en zeker 30 a 35 pet. van de groenten- productie werd clandestien verhandeld\ tegen prijzen, welke ver uitgingen boven de vastgestelde maxima. Eerst nadat was overgegaan tot publicatie van de maximumprijzen die den consument in rekening mo gen worden gebracht, gelukte het met medewerking van de huisvrouwen dc groentehandelaren weder in het gareel te brengen. De prijzen bleken 40 tot 50 pet. te dalen toen de controle werd verscherpt. Er kwam veel meer aanvoer op de veiling en zelfs de boonen kwamen voor de vastgestelde prijzen te voorschijn. Toegegeven wordt, dat voor de dagelijksche groen ten de marge van 11 pet. voor den grossier en die van 30 pet. voor den kléinhandelaar vrij laag is. Dezelfde marges gelden echter tevens voor fruit, waarvan de prijzen over het algemeen hooger zijn dan verleden' jaar. En voor het fruit blijken de marges ruim vol doende te zijn,' zoodat de handelaar die groenten en fruit tegelijkertijd verkoopt er behoorlijk mee uit De aandacht wordt erop gevestigd, dat de maxi mumprijzen voor de allerbeste kwaliteit groenten en fruit gelden, en dat 75 pet. van hetgeen wordt aan geboden daaronder niet blijkt thuis te behooren, zoa dat daarvoor lagere prijzen dienen te worden bedon gen dan de in de publicaties weergegevene. De contröle hierop zal worden verbeterd. Getracht wordt een indeeling in drie soorten te verkrijgen, waardoor aan het misbruik, dat groenten en fruit van weliswaar goede, doch niet de beste kwaliteit voor te hooge" prijzen aan den man worden gebracht, een eind kan komen. SIGAREN EN SIGARETTEN. Van bevoegde zijde werd ons verzekerd, dat siga ren en sigaretten nog geregeld in behoorlijke hoeveel heden worden vervaardigd, al schijnen ze niet bij den winkelier te komen, doch in verkeerde kanalen te geraken. Men hoopt door toepassing van het prijs- vormingsbesluit, d.i. het voorschrift, behelzende dat men geen waren mag achterhouden om ze later tegen haogere prijzen te verkoopen, de sigaren en sigaret ten zij het dan in beperkte mate weder langs normale kanalen naar de geregelde rookers te gelei-' den. Tevens zullen de grossiers worden verplicht, Iedere week den stand van hun verkoop en van hun voorraad aan den gemachtigde voor de prijzen op te geven." Avondschool voor volwassenen In een der localiteiten van het Districtshuis van het N.V.V. te Haarlem heeft gisteravond de opening plaats gehad van de Avondschool voor Volwassenen, die dezen winter onder leiding van het Centraal Bu reau van de werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid" hier ter stede gehouden wordt. Het doel van deze Avondschool, die door het Instl- tuur voor Individueelé Ontwikkeling te Amsterdam In het leven is geroepen is, is volwassenen gelegen heid te bieden, door een of meet cursussen te volgen hun maatschappelijke pogitie te verbeteren. Daartoe wordt onderricht gegeven in Nederlandsch, Reke nen en Kennis* van Land en Volk. Daarnaast wordt ook onderwijs in vreemde talen gegeven. De Avondschool nu begint met 20 leerlingen, groo- tendeels behoorende tot het personeel der posterijen, die voor hun vakexamen hier de noodige leerstof zullen doorwerken in een cursus, die 26 weken zal dieren. Daarna wordt een half jaar geen onderwijs gegeven, waarna weer 26 weken van onderricht volgen. Ook is een cursus in het Duitsch reeds begonnen. In totaal nemen een 60-tal personen aan het onder wijs, dat in het Districtshuis wordt gegeven, deel. De officieele opening van deze Avondschool had dan Maandagavond plaats. Aanwezig waren o.m. de wethouder van Onderwijs te Haarlem, de heer A. van Driel, diverse functionarissen uit het N.V.V., ver tegenwoordigers van diverse fronten en een aantal cursisten. De heer H. J. Woudenberg, die de opening zou verrich ten was op 't laatste oogenblik verhinderd. In zijn plaats werd thans het woord gevoerd door den heer v. d. Werke, van de afd. Volksontwikkeling van „Vreugde en Arbeid" "uit Amsterdam, die de waarde van on derwijs- aan volwassenen in het licht stelde en aan zijn waardeering voor hetgeen thans te Haarlem be reikt is zijn beste wenschen voor den toekomstigen arbeid verbond en de hoop uitsprak, dat straks nog zeer velen van de hun geboden gelegenheid gebruik zullen maken. Hiermede verklaarde hij de Avond school geopend en kreeg men gelegenheid, zich uit eigen aanschouwing een indruk van een en ander te vormen. JUBILEUM BIJ DE N. Z. H. T. M. Zaterdag 1 November 1941 herdenkt de conducteur J. Gouwentak, Spaanschevaarstraat 49 Haarlem den dag waarop hij 40 jaar geleden als conducteur bij de N.Z H.T.M. in dienst trad. Het Frans Halsmuseum in 1940 Ondanks sluiting toch veel bedrijvigheid Het jaarverslag over 1940 omtrent het Frans Halsmuseum te Haarlem begint met de mededeeling, dat het museum het geheele jaar gesloten is ge weest. Niettemin' werd er naar gestreefd het publiek 2ooveel mogelijk voor dit gemis schadeloos te' stel len door organisatie van tijdelijke tentoonstellingen met in den zomer daaraan verbonden kamermuziek uitvoeringen. Op deze wijze noteerde het museum in. 1941 toch nog het bezoek van .ongeveer 7200 per sonen. Een deel van het ontruimde museum werd benut- als werkruimte voor restauratie van de tapisserie uit de Oude Raadszaal, voorstellende den tocht naar Damiate. Het spreekt vanzelf, dat na het uitbreken van den oorlog voor zoover noodig nog nadere maatregelen werden getroffen tot bescherming der kunstschat ten.. Van de werkzaamheden- verricht aan het ge bouw dient de restauratie vermeld van het goud- leerbehang in zaal 2 0. In het verslag wordt melding gemaakt van het «ervol ontslag, verleend aan den heer G. D. Gra- tama en zijn benoeming tot adviseur der Gemeente Inzake het Museum. Tot de In 1940 verkregene aanwinsten behoort o.m. oen schenking van een ongenoemden gever van twee olieverfschilderijen van E. Pieters. „Strand met visscliersschepen" en „Vlsschersschepen" en twee aquarellen, een van P. Mondriaan, ..Boerderij in weidelandschap" en een van P. P. Schiedges. „Ri viergezicht met molen!' alsmede zes etsen van be kende etsers. Het portret van P. P. Rubens, voor stellende Pater Jan Neyen, dat in 1917 in bruikleen werd ontvangen is door den eigenaar teruggevraagd en afgevoerd. i,De slag bij Damiate" Herstelling van het Haarlemsche gobelin Indertijd het is al weer e'en half jaar geleden hebben wij uitvoerige mededeelingen gedaan over de herstelling van het groote en kostbare gobelin >.üe slag bij Damiate" dat de oude raadszaal in het Haarlemsche Stadhuis sierde. Wij vernemen dat dit werk regelmatig wordt voortgezet en dat er dan ook goede vorderingen bij gemaakt worden. De verwachting is dat de restau ratie aan het einde van het jaar voltooid zal zijn. Nederlanders! Het welzijn van HÊt Nederlandsche volk eischt, dat een ieder op de hem gewezen plaats zijn plicht ver vult. Daarbij zullen de in-het bezette Nederlandsche gebied geldende wetten en voorschriften onvoorwaar delijk moeten worden nageleefd. De oorlogsomstan digheden plaatsen ons voor véle harde feiten, welke aanvaard moeten worden. Wanbegrip voor-, hetgeen deze tijden ook van ons Nederlanders eischen leidt alleen tot verderf. Helaas zijn er nog landgenooten, die blijk geven den ernst van den toestand niet te bjeseffen. In hun verblinding meenen zij door sabotagehandelingen de bezettende macht te kunnen schaden, terwijl zij in werkelijkheid slechts het Nederlandsche volksbelang benadeelen. Wie gelooft, door het in brand steken van voor raden van landbouwproducten of door het vernietigen van landbouwwerktuigen een daad te verrichten, waardoor eenig Nederlandsch belang gediend wordt, is het slachtoffer van een verderfelijke dwaling. Elk verlies, dat op dit gebied wordt toegebracht, treft ons eigen volk, onze eigen volkshuishouding. Elke overtreding van de distributiebepalingen, als clan destiene slachtingen, vervalsching van distributie kaarten, prijsopdrijving en dergelijke, zijn sabotage daden, gericht tegen het Nederlandsche volk. Deze kunnen niet toegelaten worden. Het is ons aller belang, dat aan het bedrijf der elementen, die deze practijken uitoefenen, zoo spoedig mogelijk een eind worde gemaakt. Schaadt bij sabotage van de voedselvoorziening het Nederlandsche volk ïn zijn geheel rechtstreeks zich zelf, zoo hebben aanslagen, die zich richten tegen de bezettende overheid, overeenkomstig de krijgswetten, de scherpste maatregelen ten gevolge en treffen zij zoodoende indirect onze landgenooten. Aanslagen op goederen der weermacht, het verbor gen houden van neergeschoten vliegers, hebben reeds de terechtstelling der schuldigen en de gevangenne ming van een aantal gijzelaars ten'gevolge gehad. Tracht dezen tijd te verstaan; begrijpt, dat de Duit— sche overheid een verkeerde houding van het Neder landsche volk niet kan dulden en beseft vóór alles, dat door één enkele onbezonnen daad veler leven in groot gevaar wordt gebracht. Vandaar ons dringend beroep op u allen: Help mee, opdat ons volk niet benadeeld wordt door de dgden van onbezonnen en misdadige ele menten. Brengt anderen zoo min als uzelf in niet te overziene moeilijkheden. Wij kunnen niet gelooven, dat men dit woord onop gemerkt aan zich voorbij zal laten gaan. Wij blijven vertrouwen op het gezonde verstand van ons volk. De overheid maakt aanspraak op uw aller mede werking. De secretaris-generaal van het departement van justitie, J. J. SCHRIEKE. De secretaris-generaal van de departementen van handel, «ijvêrheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, H. M. HIRSCHFELD. De wsecretaris-generaal van het departement van binnen- landsche zaken, K. J. FREDERIKS. 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. De directeur-generaal van politie looft een belooning uit van f 1000-voor iederen Nederlander, die omtrent ernstige vergrijpen tegen de belangen van de voedselvoorziening of de Duitsche weermacht zoodanige aanwijzingen geeft, dat deze tot arrestatie van de(n) schuldige(n) leidt. Deze premie wordt uitgeloofd om te verhinderen, dat on schuldige landgenooten door de misdadige dwaling van een enkeling geschaad zouden worden.- De directeur-generaal doet een dringend beroep op alle Nederlandsche staatsburgers om er toe mede te werken" deze schadelijke elementen te doen arrestee ren. De verkoopprijzen van kuizen en bouwterreinen Maximum-regeling in voorbereiding 's-GRAVENHAGE, 28 October. (A.N.P.) In voorbereiding is een nauwkeurige regeling van de maximumprijzen, die bij koop en verkoop van hui zen en bouwterreinen mogen worden berekend. Bij iedere veiling of overdracht van vaste goederen als de hierbedoeldë zal als grondslag voor de be paling van den maximumprijs de bruto huurprijs gelden. Van deze brutoprijs zullen de vaste op het perceel rustende lasten worden afgetrokken (voor huizen dus behalve rentelasten en eventueelen erfpachtscanon, een bedrag-wegens afschrijving en onderhoudskosten) en vervolgens zullen deze las ten met den netto-huurprijs worden gekapitaliseerd, ter bepaling van den maximumprijs, waarvoor de verkoop mag geschieden. .Aan de betrokkenen zal gelegenheid worden gegeven, zich te voren op de hoogte te stellen van den officieel bepaalden prijs, zoodat bij de trans actie daarmede rekening kan worden gehouden. Extra-brandstoffen voor zieken 's-GRAVENHAGE, 28 October. Evenals den vo- rigen winter zullen ook tijdens dit stookseizoen extra- brandstoffen beschikbaar worden gesteld voor zieken en daarmee gelijkgestelden. De regeling van deze aangelegenheid, welke heden ingaat, wijkt in zooverre^ van die van den vorigen winter af, dat de distribut: edienst thans slechts rant soenbonnen voor brandstoffen ten behoeve van zie ken afgeeft na ontvangst van een door den behan- delenden geneesheer ingediend en door den vertrou wensarts gefiatteerd aanvraagformulier m.d. 29. De toe te wijzen extra-hoeveelheid brandstoffen voor zieken zal een eenheid per twee weken per gezin bedragen. In plaats van gxtra-vaste brandstoffen kunnen de zieken desgewenscht een verhooging van hun gas- of electriciteitstrantsoen krijgen. Daarbij wordt een een heid vaste brandstoffen gelijkgesteld met 75 M3. gas of 210 KW H electriciteit. Ook bij bevalling kunnen extra-brandstoffen wor den toegewezen. Op vertoon van de distributiekaart van de(n) pasgeborene reikt de distributiedienst (Gou denregenstraat 36, kamer 20) een rantsoen brandstof fen uit. Daarbij wordt^ het vakje f. 2 van de distri butiestamkaart van de(n) jonggeborene van een kruisje voorzien. Indien een kind levenloos ter wereld komt of wel kort na de geboorte overlijdt, kan ook extra-verstrek king van brandstoffen plaats vinden. Op vertoon van een schriftelijke verklaring van den dokter of van een uittreksel uit het register van den Burgerlijken Stand wordt dan een rantsoen brandstoffen uitge reikt. In dit geval wordt het vakje f. 2 van de distri butiestamkaart van de moeder van een kruisje voor zien. Ook dit extra-rantsoen vaste brandstoffen kan ver vangen worden door een extra-rantsoen gas of elec triciteit. Welke bonnen zijn thans geldig? ran 2 6 Oct.1 November: 41-4 Brood 4 rants. Brood of gebak 41 Brood V» rants. 41 Vleesch V2 rants. Ivieesoh of 41 VI.wéren 1 rants. vleeschwaren 41 Melk 1 3/4 L. Melk 41A Reserve 13/4 K.G. Aardappelen 41B Reserve Va K.G. Aardappelen van 5 Oct. t.m. 1 November: 121 Algemeen 1 K.G. Suiker 122 2 50 gr. Koffiesurrogaat 123 500 gr. Jam 1 24-127 Bloem 1 rants. Bloem brood of gebak D en E Rijst 25 0 gr. Rijst 12S Havermout 25 0 gr. Havermout 129 Algemeen 250 gr. Gort 130 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maizena 131 t.m. 134 Kaas 100 gr. Kaas van 14 Oct. t.m. 1 November: 39-40 Boter 250 gr. Boter 39 Vet 250 gr. Boter met reductie of 200 gram .vet 40 Vet 250 gr. Boter met reductie.. Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 120 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct.. Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. Weder toelating van Leidsche studenten tot andere universiteiten 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. Het Rijkscommissa riaat maakt bekend: De studenten aan de gesloten universiteit van Leiden kunnen met ingang van 1 Nov. 1941 voor studie zoowel als voor het afleggen van examens toegelaten worden tot de overige uni versiteiten in Nederland. Ook het bezoeken van universiteiten en hoogescholen in Duitschland is met goedkeuring van het commissariaat-generaal voor be-' stuur en justitie veroorloofd aan de Leidsche studen ten. Het daarmee overbodig wordende examineeren aan de universiteit van Leiden vervalt met ingang van 20 Nov. 1941. Geruchten over vredesaanbiedingen BERLIJN, 27 October. De, ANP-correspondent meldt: AVij hebben de ervaring opgedaan dat steecls wanneer het moreel der Engelsche bevolking ge daald was, Londen met geruchten over Duitsche vredesaanbiedingen kwam, aldus verklaarde heden de woordvoerder van het departement van buïtenlandsche zaken daarom heeft Churchill, nu de stemming door de Duitsche overwinningen aan het Oostfront onder het nulpuntis gedaald, blijkbaar niet den m&êd gehad met nieuwe verhalen te komen, doch heeft hij teruggegrepen naar het oude fabeltje van den hertog van Bedford destijds Lord Tavistock die ln Maart 1940 in den Ier-« schen vrijstaat Duitsche vredesaanbiedingen in ont vangst zou hebben genomen. In een brochure heeft de hertog, die blijkbaar al aan zijn mémoires toe is, deze historie uitgegeven en daarop heeft Churchill een incident ïn het Lagerhuis geënsceneerd door Morrisson te laten uitroepen dat Bedford nooit meer naar Ierland mag gaan, omdat hij maar aan Duitsche vredesïnvloeden bloot staat! Ik moge het nog eens heel duidelijk zeggen, zoo ging de Duitsche woord voerder voort: aan dezen door Engeland ontketen den oorlog zal niet door praatjes in het Engelsche Lagerhuis een einde komen. Hij zal uitsluitend dooi de overwinning der Duitsche wapenen worden be ëindigd. Op een vraag van buitenlandsche zijde of Duitscli- lan^ ook niet. tot onderhandelingen bereid zou zijn, als. er een andere Engelsche regeering kwam. wilde de spreker niet ingaan. Evenmin wilde hij officieel het bericht bevestigen, volgens hetwelk het Vaticaan dezer dagen een Angelsaksisch verzoek om vredes bemiddeling rondweg zou hebben afgewezen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Engelsch convooi aangevallen. Bommen op plaatsen in Noord Duitschland. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 27 Oc tober. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „De aanvalsoperaties in het Oosten hebben on danks ongunstige weersomstandigheden nieuwe vorderingen gemaakt. In het Donetzbekken werd de poging om onzen opmarsch dooi; tegenaanvallen te vertragen, door Italiaansche troepen verijdeld. De vijand werd teruggeslagen met zware, bloedige verliezen en moest vele honderden gevangenen in handen van onze bondgenooten achterlaten. Aan de Britsche Oostkust hebben gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen na^ftt een vijandelijk con vooi aangevallen tusschen The Wash en de mon ding van de Humber. Zij brachten een vrachtboot van 8000 ton tot zinken en troffen nog drie groote koopvaarders zoo zwaar dat ook zij .verloren ge acht kunnen worden. Andere luchtaanvallen waren gericht op haven gebieden ln Oost- en Zuidwest- Engeland. Duitsche Stuka's hebben in den nacht van Zater dag op Zondag aan de kust van Noord-Afrika een vrij groot Britsch oorlogsschip door bomtreffers tot zinken gebracht. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op ver scheiden plaatsen in Noord-Duitschland 'bommen laten vallen. Vooral te Hamburg en Brem'en leed de burgerbevolking verliezen door dooden en ge wonden. Negen Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Majoor Oesau, commodore van een jachteskader, heeft gisteren zijn honderdste overwinning in de lucht behaald". Verniefigingsplan der bolsjewieken. Het D.N.B. meldt: Volgens berichten, die uit het omsingelde Leningrad Stockholm hebben bereikt, zijn de bolsjewisten voornemens het geheele gebied van Leningrad in geval van verovering door Duitschland te vernielen. Evenals voor Moskou en den verdedigingsgordel om deze stad zeer nauwkeurige instructies bestaan voor vernietiging van alle voor den oorlog belangrijke en anderszins vitale installaties, zijn thans ook voor het gewest Leningrad en de overige door Duitschland be dreigde districten zeer nauwgezette vernietigingsin structies gegeven. Dit bevel der bolsjewisten houdt in dat zonder re kening te houden met de burgerbevolking alle ge bouwen, die zich in de bedreigde gebieden bevinden, bij den terugtocht, der bolsjewieken moeten worden vernietigd. Dit kan geschieden door ontploffing, brand, onbruikbaarmaking of andere doeltreffende middelen. Dg voorbereidingen moe'ten zoover gevor derd zijn - dat het bevel tot vernietiging terstond kan worden uitgevoerd. De verantwoordelijke autoriteiten in stad en land hebben alle een plan met schetsen der te vernielen gebouwen ontvangen. EXAMENS Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor cand. ex. Engelsche taal- en letterkunde: mej. A. G. Brunner. Geslaagd aan de Universiteit van Am sterdam voor het doet. examen rechten: mej. F. Segaar en de heeren H. Ruis, D. Simons en A. M. E. Th. Engers. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het doet. ex. Indisch recht de heer H. M J. lyi. Haase, te Lisse. Geslaagd aan de Technische Hoogeschöol te Delft voor het propaed. ex. voor werktuigkundig ingenieur J. T- Ëndert en W. Muller, te .Haarlem; voor propaed. ex. electroteChnisch ingenieur J. Schelling, te Heem stede. Amsterdam's jeugd op de gladde ijzers. De speciale kinderdag, die nu wekelijks op de kunstijsbaan van de Apollohal in de hoofdstad is ingevoerd, blijkt een bijzon dere attractie te zijn. (Pax-Holland-De Haan m) De Bailische eilanden zijn in Duitsche handen. Hierboven een lichte kruiser bij het openen van het vuur tijdens de beschieting van de Sovjet-kustbatterijen. (Orbis-Holland) Onverminderde druk op de voorste verdedigingslinies. BERN. 27 October (DNB) Exchange Telegraph publiceert een frontbericht uit Moskou, waarin o.a. gezegd wordt: „In weerwil van den aanhoudenden zwaren regen val en de natte sneeuw ln het gebied van Moskou, waardoor het terrein voor gevechtsvoertuigen bijna onbegaanbaar wordt, valt er geen vermindering van den Duitschen druk op de voorste verdedigings linies der hoofdstad op te mekken. Het gevaarlijkst blijft de positie dei* bolsjewisten óp eenige punten aan het zuidelijk deel van het front. Ook de laatste berichten van het oorlogstooneel in het Donetzbek ken luiden alarmeerend". VERLIEZEN DER BOLSJEWISTEN IN DEN CENTRALEN SECTOR. Het D.N.B: meldt verder dat de bolsjewisten zware, bloedige verliezen geleden hebben door de succes volle Duitsche aanvallen ln den centralen sector van het Oostelijk front. Een-Duitsche divisie heeft tijdens de gevechten tusschen 9 en 17 October in totaal 27.500 gevangenen gemaakt en 211 stukken geschut buit gemaakt. Vooruitgeschoven waarnemers van de Duitsche artillerie hebben gisteren gezien, aldus wordt van militaire zijde aan het DNB gemeld, dat aan het front van Leningrad bolsjewistische strijdkrachten opgesteld werden voor nieuwe uitbraakpogingen. Het vuur van de terstond gealarmeerde Duitsche zware artillerie vernietigde de bolsjewisten -voor zij konden optreden. Ook andere aanvallen werden af geslagen. Tijdens deze gevechten beschoot zware artillerie onafgebroken voor den oorlog belangrijke doelen In Leningrad. DE VELDSLAGEN BIJ OEMAN EN SMOLENSK. BERLIJN, 27 October. (D.N.B.) Van Duitsche mi litaire zijde worden, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, thans voor de eerste maal meer nauw keurige gegevens omtrent de bolsjewistische legers, die in den op 9 Augustus geëlndigden slag van Oeman vernietigd zijn, bekend gemaakt. In dezen slag wer den talrijke bolsjewistische divisies van het zesde en twaalfde bolsjewistische leger en van deelen van het achttiende leger vernietigd. Het zesde bolsjewistische leger bestond uit de 139de, 140ste, 141ste, 190ste en 197ste divisies infanterie. Drie gemotoriseerde divi sies infanterie en de 15de en 16de divisies tanks maakten van het zesde leger een goed uitgerust aan- valsleger. Het eveneens volkomen vernietigde 12de leger had aan infanteriedivisies alleen de 173ste en 189ste divisies. Het beschikte echter in de pantser divisies 45, 47 en 49 en in de 218de gemotoriseerde infanteriedivisie eveneens over sterke aanvalskrach- terf. Bovendien waren er bij ingedeeld de 44ste. 58ste en 72ste divisie bergjagers. Deze divisies van het zesde en twaalfde leger werden bij Oeman volkomen in de pan gehakt, de overlevenden raakten "in gevangen schap De 11e bolsjewistische pantserdivisie bestond na den slag van Oeman niet meer. haar tanks lagen kapot geschoten op het slagveld. Hetzelfde lot onder ging de 113de gemotoriseerde infanteriedivisie. Al leen de 261ste infanteriedivisie gelukte het 40 pet. harer eenheden te redden. Ook heeft het D.N.B. van bevoegde zijde nauwkeu rige gegevens over de bolsjewistische verliezen in den slag bij Smolensk vernomen. Van de 37ste en de 128ste divisies infanterie die gereorganiseerd waren ontkwamen slechts enkele honderden mannen. Tot de 310.000 bolsjewisten die gevangen werden genomen behoorden de overlevenden van de 162ste, de 110de en de 1ste divisie infanterie. Bovendien werden de 18de en de 100ste divisie bij deze gevechten vc-. .e- tigd. Ten zuiden van Smolensk werd het 20ste gepantser de corps der bolsjewisten op enkele kleine groepen na vernietigd. Elders op het slagveld werd de 53ste di visie in de pan gehakt. De 21ste pantserdivisie bezat begin Augustus nog slechts een regiment met enkele pantserwagens, dat werd ingedeeld bij de 70ste di visie infanterie. Ook op andere plaatsen, buiten den grooten ver nietigingsslag om, hebben de bolsjewisten sedert 22 Juni voortdurend zware verliezen geleden. Tot 31 Juli hebben zij in totaal 131 divisies verloren. De afdeelingen, die van het front moesten worden te ruggenomen en gereorganiseerd, zijn daarbij niet in begrepen. Reeds eind Juli hadden de bolsjewisten meer dan drie millioen man verloren, van wie zich slechts een gedeelte in Duitsche gevangenkampen be vond. Bevel van admiraal Siark tot de bewapende Amerikaansche koopvaarders. Schieten op schepen der spilmogendheden Uit Washington verneemt het D.N.B.: Admiraal Stark, de chef voor de operaties der Amerikaansche marine, heeft voor de senaatscommissie voor bui tenlandsche aangelegenheden verklaard dat de man schappen, die het geschut aan boord der gewapende koopvaarders zullen bedienen, uit de marine gere- cruteerd worden en bevel hebben gekregen te schieten op schepen der spilmogendheden die in zicht komen. Deze tactiek is vastgesteld in overeenstemming met Roosevelt's bevelen. Stark zeide vervolgens dat het gevaar van een In val in de Vereenigde Staten tamelijk ver op den ach tergrond staat. Een dergelijke inval, aldus zeide hij, kan pas geschieden wanneer de vijand beschikt over een reusachtige tonnage en de Amerikaansche marine knock out heeft geslagen. PROF. Dr. W. MARTIN VRAAGT ONTSLAG. Naar het Vaderland verneemt, heeft prof. dr. W. Martin, buitengewoon hoogleeraar in de kunstgeschie denis te Leiden en directeur van het Prentenkabinet te Leiden, ontslag uit beide functies gevraagd. VERDUISTEREN Van 18.1» tot 8.2» Maan 28 Oct op 15.51, 29 Oct. onder 2.10

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1