Dooden-herdenking. JLOEKlJ Vanadium Loodglans Zout lllllllllll Wijnbauw mmzjfd vruchten r~~iZwarte aardi Steenkool Koper Ijzer Mangaan Zilver Wolfram [CHARKOW- tarwe PÖ LTAWÉ 1GRAD Jrement- \J SJOEG SDNJEPROPETROW: UEBEDIN, Iloegansk worostsjilowgaro ijzererts I STALINO IAPORQZJE iTarwe NOVO-TSJERKASK I iGANROG^>w_^ (NKOLAJEF jalatz t'oenï :upatori/ fsOÈLINA WOROSJI- ïf^LOWSK ■iva6IAS==nowOrOssiiS|' itAIKOPi 1 «S .Petroleum &.KAUKASUS TkwiböelyV^ bekken WLADIKAZ/KAS (ORDJONIKIOZE) ^ADRIANOPEL- SINOPE Petroleum/ Tabak (P) 4 TRAPEZONT 4 Petroleum De Proclamatie. De Proclamatie die op 28 October door de drie secretarissen-generaal aan de Nederlanders werd ge richt men zie ons vorig nummer zal ongetwijfeld de aandacht getrokken hebben die zij verdient In eén aan de pers verstrekt commentaar op deze Proclamatie wordt er allereerst op gewezen dat een overheid reeds in normale tijden geen vergrijpen duldt tegen de rechtsorde en de wettelijke voorschriften. Een bezettende overheid eischt in nog veel scherper zin de eerbiediging van de na tionale rechtsregelen en van de nadere voorschriften die zij geeft. Inbreuk daarop kan door haar niet worden geduld. In oorlogstijd kunnen onwettige han delingen die tot wanorde en chaos voeren en uitein delijk tot misdaad, niet worden getolereerd. „Die elsch zoo wordt verder opgemerkt is zoo primair, dat zij vanzelfsprekend is voor ieder die het welzijn van het Nederlandsche volk wenscht te dienen". Het werd noodzakelijk geacht een waarschuwing tot het publiek te richten. Wij vernemen dat de Pro clamatie is op te vatten als eenv laatste appèl op het Nederlandsche volk van de zijde van hen, die de dragers zijn van de gezagsbevoegdheden der overheid in Nederland. Dit moet duidelijk zijn voor ieder, opdat niemand in het onzekere zij omtrent hetgeen zou kunnen gebeuren, indien in dit tijdsge wricht vol spanningen deze aanmaning geen gehoor zou vinden. In het buitenland, in andere bezette gebieden, zijn reeds scherpe maatregelen genomen tegen sabotage en daden van terreur. Dientengevolge hebben daar velen moeten boeten voor de handelingen van enke lingen. die waanden hun land een dienst te bewijzen maar door hun aanvallen op bezettingsautorïteiten en het belemmeren van door de overheid genomen maat regelen. in wezen hun volk groote schade hebben toe gebracht. Zoo ver moet het dat is de beteekenis der Pro clamatie in Nederland niet komen. Er zijn in ons land al eenige bedenkelijke symp tomen, die naar de uitvaardigers der Proclamatie verklaren getuigen van verblinding en een onjuist begrip omtrent den toestand. In de Proclamatie wor den er enkele genoemd, evenzoo in de Verordening Van 17 October betreffende sabotagehandelingen, waarbij niet alleen de daad, maar ook de ppging, niet alleen de dader, maar ook de medeplichtige zelfs met den dood wordt bedreigd. Deze Proclamatie stelt de bevolking tegenover twee groepen van misdrijven. Allereerst die. welke de openbxire orde of veiligheid van het openbare leven aanranden, naar in de tweede plaats de zeer tal rijke economische vergrijpen welke, tot nadeel van de bevolking, worden begaan op het gebied van de voedselvoorziening, prijsvoorschriften, bevoorrading en ongeoorloofden handel. De jongste maatregelen bewijzen dat de gevolgen van onbezonnen daden nog veel verder om zich heen zullen kunnen grijpen dan wij tot nu toe hebben ervaren. De Proclamatie waarschuwt: Een daad van onbezonnenheid of politiek onverstand kan groot, zwaar en onherstelbaar leed brengen over velen. Den raad van de secretarissen-generaal ter harte te nemen is niet alleen een eisch van persoon lijk zelfbehoud, maar ook een plicht tegenover de geheele bevolking. De eenling zou immers in omvang rijke mate leed aan het geheel kunnen berokkenen. De Proclamatie eindigde met het volgende drin gende beroep op allen: „Help mee, opdat ons volk niet benadeeld wordt door de daden van onbezonnen en misdadige ele menten. Brengt anderen zoo min als u zelf in niet te overziene moeilijkheden. Wij kunnen niet gelooven, dat men dit woord onop gemerkt aan zich voorbij zal laten gaan. Wij blijven vertrouwen op het gezonde verstand van ons volk. De overheid maakt aanspraak op uw aller mede werking". Dienstnemen van^ciiolieren in de Waffen-S.S. 's-GRAVENHAGE, 28 October. In den laatsten tijd hebben verscheidene leerlingen van de hoogste klasse van scholen van voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs en van middelbare landbouw scholen dienst genomen bij de S S. of het Nederland sche legioen: anderen zijn voornemens zulks te doen. Verhinderd moet worden, dat deze jongelingen, die hun leven inzetten in den strijd tegen het Bolsjewis me, in hun verdere loopbaan daarvan nadeel zullen ondervinden. Daarom heeft de Rijkscommissaris bepaald, dat degenen hunner, van wie op grond van den stand van huo kennis bij het verlaten van de school kon (kan) worden verwacht, dat jij aan het einde van het schooljaar met goed gevolg het eindexamen zou den (zullen) afleggen, van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming een beschikking zullen ontvangen, krachtens welke zij worden toegelated tot de exa mens aan universiteiten en hoogescholen. Betreft de bedoelde dienstneming leerlingen van genoemde scholen, die in een lagere dan de hoogste klasse waren (zijn) gezeten en van wie op grond van den stand hunner kennis bij het verlaten der school kon (kan) worden verwacht, dat zij aan htet einde van het schooljaar tot een hoogere klasse zouden zijn (zullen wórden) toegelaten, dan zullen deze -leerlin gen bij hun terugkeer zonder nader onderzoek tot de desbetreffende hoogere klasse worden toegelaten. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is belast met de uitvoering hiervan. (A.N.P.) Bij Moskou valt reeds sneeuw Bij Moskou valt reeds sneeuw: de winter staat voor de deur. Dat wil dus zeggen, dat de nood van de betroffen burgerbevolking nijpender wordt, dat het lijden van den gewonden strijder erger wordt. Daarom moet de hulp. die aan deze menschen verleend wordt, intensiever worden. Daarom zal het arbeidsterrein van de Nederlandsche ambulance vergroot worden. Maar daarom zal het ook noodig zijn, dat deze ambulance volkomen beslagen ten ijs komt. Het is uw plicht, Nederlanders, daaraan mede te helpen, opdat straks gezegd kan worden, dat Nederland niet achter bleef toen het ging om in nood verkeerende medemenschen te helpen. Wie snel helpt helpt dubbel. Stort daarom nog vandaag uw bijdrage voor de Neder landsche ambulance op girorekening. 8—7—6—0—0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. cilië bij een kluizenaar, die hen bijzonder gastvr ontving. Deze was hun op allerlei wijzen behulpzaa: en toen zij, door het noodweer "gedwongen, hun vei blijf moesten rekken, begon de pelgrim van zijn re te vertellen. Hij sprak over alles, wat hij te Jeruza lem gezien had en zeide, dat hij nu op zijn terugwt was naar Frankrijk. „Naar Frankrijk?Kent gij daar het klooster t Cluny en den Abt Odilo?" vroeg de kluizenaar. „Dat zou ik denken", antwoordde de pelgrim, „h is een vriend uit mijn jeugd, maar waarom vraa; ge dit?" „Ge moet weten, dat ik in de nabijheid woon va een vulcaan, waar menschenzlelen gepijnigd wordt en ik heb de duivels er herhaaldelijk over hoort klagen, dat zij gestoord worden in het pijnigen dt zielen door de offers en gebeden van vrome mee schen. Zij waren vooral verbitterd op den abt e de monniken uit het klooster te Cluny. die hun voort durend groote scharen van zielen ontnamen, waarq zij zelf recht meenden te hebben. En daarom smeei ik u innig", ging de kluizenaar voort, „om zoodra g thuis komt, naar den abt Odilo te gaan en hem 1 verzoeken, met zijn monniken nog vuriger dan t voren te bidden voor de zielen die gepijnigd woi den en missen voor h^n te* laten lezen". De pelgrin vergat dit verzoek niet. Zoodra hij in Frankrijk voet aan wal gezet had ging hij naar den abt van. het? klooster te Cluny. Dez kwam diep onder den indruk van wat de pelgrim her meedeelde en liet dadelijk de monniken bij elkaa roepen om te beraadslagen en te bidden. Toen wer besloten, dat te Cluny en in alle nonnenkloosters, d 2e November plechtig gevierd zou worden; dat d psalmen gezongen, aalmoezen uitgedeeld en misse opgedragen zouden worden. Het feest zou gevierd worden op de volgende wijze De deken moest, in overleg met den broeder, die keuken bestuurde, aalmoezen uitdeden, bestaande ui brood en wijn, aan iederen arme, die zich aanmelddt zooals de gewoonte reeds was op Goeden Vrijdag Daags tevoren moesten de kerkklokken luiden en e zou een avonddienst worden gehouden, ter herlnnc ring aan de afgestorvenen. Na de-vroegmis moest c- weer geluid en een mis gelezen worden voor de doo den. De ochtendmis moest zeer plechtig zijn. All klokken moesten luiden en er zou een mis geleze worden voor den zielevrede van alle gestorven ge loovigen. Langzamerhand werd het voorbeeld op andere plaat sen gevolgd, tot het feest in de Christelijke lande algemeen werd. En al zijn het nu ook plechtig! kerkfeesten geworden, oorspronkelijk waren het toe! niets anders dan feesten voor de dooden. Uit de oudste tijden is in vele streken nog he nuttigen van symbolisch gebak behouden gebleven. I: België bakte men zielekoekje en zooveel koekjes al men met vromen zin at. zooveel zielen redde men ui het vagevuur. In Rhode bakte men amandelkoeken, li Frankrijk de doodenkoeken, en zoo was het gebruil op verschillende plaatsen weer anders. Naast het oude spijsoffer kende men het kaars of lichtoffer, als een algemeen gebruikt middel to verlossing- der zielen. In de plaatsen, waar men than algemeen op den jaarlijkschen herdenkingsdag d graven der afgestorvenen bezoekt, brandt men kaars jes op het graf, gewoonlijk één op eiken hoek, e versiert men de graven met bloemen. Deze gewoonl heeft zich over geheel Europa verspreid. JQH. CHR. W. WARME MAALTIJDEN VAN waNTBRHXTLP 's GRAVENHAGE, 28 October. Naar het AM verneemt zullen de gemeenschappelijke maalti.ide vanwege de Stichting Winterhulp Nederland dit sel zoen voor het eerst weder worden gehouden 0| Zondag November althans in de meeste daarvoo in aanmerking komende plaatsen des lands. WEER EEN SPEELHOL TE AMSTERDAM ONTDEKT. Een brigadier en eenige agenten van politie heb ben Dinsdagmiddag een inval gedaan in een percet aan de Prinsengracht te Amsterdam, waar gelegen heid tot kansspel werd gegeveji. Het was een on aangename gewaai wording voor de 20 aanwezige: op zoo onverwachte wijze een einde aan hun samen zijn te zien gemaakt. De exploitant, een werklooz kaslooper werd gearresteerd en de kas, die een bo drag van f 300 bevatte, alsmede do roulette ei andere speelbenoodigdheden, werden in beslag go nomen. De overige personen kónden, nadat op he hoofdbureau proces-verbaal tegen hen was opge maakt, huiswaarts keeren. Besprisorny Zoo noemt men de zwervende kinderen in de Sovje Unie. Deze kinderen, het resultaat van de ongelooflijk wantoestanden in het „paradijs" der arbeiders en boerei zwerven rond, worden misdadigers van de ergste soon zonder dat er iemand is, die er zich ook maar iets vsi aantrekt. Besprisorny. Dat zouden ook uw kinderen zijn, indie: er geen Adolf Hitler geweest was, die nog juist op tijd ingreep, de horden van Stalin terugwierp en vernietigdt Nederlandsche nationaal-socialisten gingen. Terwijl 1 dit leest strijden duizenden aan het Oostfront. Zij zettes hun leven in terwille van .ons volk en land. Zij vechtea opdat Nederland zijn plaats, een eervolle plaats krijgt li het niéuwe Europa. Zij vernietigen de bolsjewisten, opda uw kinderen, inplaats van besprisorny te worden, er gelukkige toekomst tegemoet gaan. Bedenkt dit landgenoot. Vraagt af of u het kunt veran! woorden hier te blijven, instede van uw plaats in te neme: in de gelederen van het legioen. U kunt dit niet verantwoorden. U behoott schouder aai schouder te staan met de Nederlandsche strijders In he Oosten, u behoort u aan te melden bij het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22, Den Haag. HOOFDKWARTIER. VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. RADIOPROGRAMMA. DONDERDAG 30 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.M Gramofoonmuzlek. 7.15 Morgengesprekken voor den boe; 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8 00 B S O. Nieuwsberichten. 8.15 Causerie over het landbouw!*/ leid. 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.8 Gramofoonmuziek. 10 40 Planovoordracht. 11.00 Voor ds kleuters. 11.20 Viool en plano. 12.00 Ensemble Jonny Kroon 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be/ richten. 13-00 Klaas van Beeck en zijn orkest en ht ensem ble Bandi Balogh. 14.00 4-handige planovoordraeht ea gramofoonmuziek. 15 00 Gramofoonmuziek. 15.30 Voor dt zieken. 16.00 Cyclus „De eeredlenst der Kerk". 16.20 Gra] mofoonmuziek. 16.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 17.1» B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.8 Omroeporkest en solist. 10.30 Sport en lichamelijke opvow ding. 18.45 Gramofoonmuziek. 19 00 Actueel halfuurtje] 19.30 Concertgebouworkest. 20.00 Fluit en piano. 20 30 Gr» mofoónmuziek 20.45 Causerie „Het volkskarakter in onzfl Saksische streken". 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 B. w O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending] ..National Features of the Netherlands" of Voor de ouder* 22.15 Omroeporkest, gemengd koor en solisten (opn.). 23.ll Pianoduo (oun.). 23.30—24.00 De Ramblers, (opn.). HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.01 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B: N. 0, Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voor de plattelands vrouw. 11.00 Gerard Lebon en zijn orkest en gramofoon muziek. 12.00 De Melodlsten en solist. 12.45 B. N. O. NieuwJ- en economische berichten. 13.00 Salonorkest. 13.45 Voor dracht. 14.00 Amabile-sextet en zang met orgelbegeleiding 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 16.00 Musette-orkest en gramofoonmu ziek 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Orgel concert. 19.15 Causerie ..Sociale zorg - ook voor U". 18* Zang met pianobegeleiding. 19.00 Actueel halfuurtje. 19 J* Gramofoonmuziek. 19.45 „Brandende kwesties", causerie 20.00 Gramofoonmuziek. 20.40 Radiotooneel. 21.00 Gramo foonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. 0 Toelichting op het weennachtsbericht. 22.10—22.15 Avond wijding. Beide zenders sluiten om 20.15. Het programma loopt door, alleen voor de Radio-Centrales: op Hilversum I tal 24.00; op Hilversum II tot 22.15. Voor de kinderen Een kleine sneeuw- heuvel redde Hcin's leven en ook dat van Barrabas Want doordat de slee in vliegende vaart "net heuvel tje overging, wipte ze om hoog, raakte Barrabas nog van op zij, zodat die ach terover in de sneeuw rolde, vloog over de diépe spleet heen en kwam aan de over kant veilig en wel in een dikke sneeuwlaag terecht Geen der beide vrienden had kunnen na-vertellen, hoe het eigenlijk gebeurd was. maar Akaba. gewaarschuwd door de kreten van Barrabas. zag alles zich voor haar ogen afspelen en met een diepe zucht van verlichting bemerkte hoe goed het nog afliep. Barrabas lag half versuft op de grond met z'n poten allerdwaast in de lucht, terwijl Hein. met z'n neus diep in de koude sneeuw, niet meer wist of» de wereld onder of boven hem was. En de slee wonder-boven-wonder, zo netjes terecht gekomen, dat de zak er zelfs niet afgerold was. Langzaam kwam Hein bij. Hij tilde z'n neus voorzichtig uit de sneeuw en keek rond. Maar toen hij zag. hoe dicht hij nog bij de grond lag en dat z'n poten zelfs nog half en half over i rand hingen, begreep hij. dat er nog altijd gevaar dreigc Heel voorzichtig trok hij z'n poten naar zich toe i kroop toen voetje voor voetje verder de sneeuw op, I pas toen hij ver genoeg van de rand verwijderd wi durfde hij overeind te komen. Maar hij was nog zo di zelig, dat hu dadelijk weer ging zitten en een beej suizebollerig voor zich uitkeek. De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van F. Wagner) 43. Nog goed (Foto-Polygoon) Reiniging van het Panthéon en de Allerheiligendag. Jtaliaansch weermachtsbericht Doelen ie Tobroek gebombardeerd. Slachtoffers bij Engelsche bombardementen ROME. 2S October (Stefani) Het Italiaansche weermachtsbericht van heden luidt als volgt: „Gistermiddag hebben Britsche vliegtuigen eenige bommen neergeworpen in de streek van Giro Marina (Oatanzaro) en op de plaats Campana (Cosenza). Drie personen werden géwond. geringe schade is ver oorzaakt. In Noord-Afrika geen bijzondere gebeurtenissen aan de fronted te land. Het vijandelijke luehtwapen heeft Benghazi aangevallen en een aantal bommen uitgeworpen die voor een deel in zee en voor een deel op de nurkt en op de stadswijk der Arabieren neerkwamen. Eenige huizen werden beschadigd. On der de bevolking zijn drie slachtoffers gedood en twaalf gewond. In Oost-Afrika levendige verkëhningsactivltelt van onze vooruitgeschoven afdeelingen aan do fronten Van Gondar". Wilhelmstrasse over Roosevelt's rede Geen schaduw van bewijs voor zijn beweringen Het D N B. meldt: Het Duitsche standpunt ten aan zien van Roosevelt's bewering in zijn jongste rede voering, volgens welke hij in het bezit zou zijn van documenten, waaruit duidelijk de Duitsche verove ringsplannen tegen Zuid-Amerika en het plan tot af schaffing van alle bestaande godsdiensten zouden bli'.ken. heeft niet lang op zich laten wachten. In de Wilhelmstrasse werd in antwoord op een des betreffende vraag uit kringen der buitenlandsche pers verklaard dat de kaarten, we^e den laatsten tijd van Duitsche zijde zijn gepubliceerd omtrent im perialistische plannen der Ver. Staten tegen Zuid- Amerika. Roosevelt en zijn adviseurs heel duidelijk op de zenuwen zijn gaan werken en men daarginds niets beters weet te vinden dan dergelijke argumenten thans Duitschland in de scnoenen te schuiven Roosevelt, zoo verklaart men, is hiet in staat om ook maar de schaduw van een bewijs te leveren voor ziin bewering, zoodat men mag vragen of hij wellicht aan die kaart gedacht heeft die de steunpuntenpoli- tiek der Ver. Staten in Zuid-Amerika verduidelijkt of wellicht aan een kaart met Amerikaansche lucht lijnen in het Zuidelijke deel van het Westelijke half rond. waarop de grenzen van de staten afzonderlijk reeds zijn "weggelaten en de indeeling nog slechts vol gens gco-politieke en andere gezichtspunten is ge schied. Wellicht heeft de president der Ver. Staten een van deze of dergelijke kaarten in zijn sbhuiflade gevonden en haar thans gebruikt om een bewering te doen die gewoonweg dwaas aandoet. Nog duidelijker echter wordt de gebrekkigheid der theorieën van Roosevelt aan de hand van zijn be wering dat Duitschland voornemens is de bestaande godsdiensten te ontbinden. Het door hem aangehaalde beweerde Duitsche document over de oprichting eener nationale kerk is, naar in de Wilhelmstrasse aan vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers werd meegedeeld, den Duitschen autoriteiten sinds begin October bekend. Het betreft hier een door de Royal Ai'rfórco" in Noord-Diiitschland uitgeworpen pamflet met dienovercenkomstigen inhoud dat in het bezit is van de Duitsehe luchtafweer. Het is dus niets meer dan een Duitschland binnengesmokkeld tendenzbe- rieht van de vijandelijke propaganda dat thans door den president dor Ver. Staten als bewijsstuk voor zijn bepaald groteske bewering is gebruikt. „DISCUSSIEEREN OVERBODIG". Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: ..De rede van Roosevelt overtreft in schaamteloosheid, gemeenheid en onbeschaamdheid alles wat tot dusver een mo dern denkend en gevoelend volk is opgediend". Deze uitspraak van politieke kringen der rijkshoofdstad is voor vertegenwoordigers der buitenlandsche pers in de Wilhelmstrasse nog onderstreept met de verkla ring dat de uit deze rede sprekende geestelijke ver warring ieder dénkend mensch en de wereldmeening voor de vraag stelt of men te doen heeft met een geestesziek of met een politieken misdadiger. Eigen lijk is het overbodig om ten aanzien van deze rede in discussie te treden. Wanneer Rdosevelt van mee ning is dat de Duitsche pers en de officieele Duit sche sprekers zijn bekeringen zouden dementeeren, vergist hij zich Men spreekt een dwaas niet tegen. Volgens een andere meening moet de rede van Roosevelt aldus geïnterpreteerd worden, dat. wan neer het hier niet een uitvloeisel van aanvangenden waanzin betreft, de rede slechts kan worden be-, schouwd als een wanproduct van een politiek gang- sterdom. In de Wilhelmstrasse is men van meening dat Roo sevelt het vermogen tot oordeelvorming en de geeste lijke mondigheid van zijn volk buitengewoon laag schijnt te schatten, aangezien hij anders niet in staat zou zijn het steeds weer bakersprookjes op te dis- schen. De krampachtige zucht om een incident tot stand te' brengen, verteert dezen man waarlijk. Het is Duitschland voldoende te weten wie de aanvaller in dezen oorlog is. Men weet ook wat achter de schandalige uiteenzettingen van Roosevelt verbor gen is. Deze rede, evenals alle pogingen om het volk der Ver. Staten in deh Europeeschen oorlog te verwik kelen, is afkomstig uit de' vervalscherswerkplaats van het Amerikaansche Jodendom Daarmede heeft het Amerikaansche volk evenmin iets gemeen als andere fatsoenlijke volken met de oorlogsopruiers en oor- jogsintriganten. Het zal de zaak zijn van h<?t volk der Ver. Staten thans of eens zijn vonnis uit te spreken over de politiek, de doelstellingen en de methodes van een man die aan het hoofd van een misdadige kliek met alle middelen tracht om in strijd met zijn woord het Amerikaansche volk op het slagveld te tyengen om zijn in dienst van het Jodendom staande machtsbegeerte te bevredigen ea den onvermijde- 1 ijken ondergang van het Jodendom t£gen te houden of zelfs te verhinderen. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft met betrek king tot de zoogenaamde documenten omtrent Duit sche plannen tot verdeeling van Zuid-Amerika in vijf Vazalstaten en aangaande de afschaffing van alle -odsdiensten dat deze blijkbaar in het bureau van -len politicken flesschentreklcer Donovan zijn ont- taan.' Ieder, die nog zijn vijf zinnen bij elkander heeft, heeft heusch geen officieele Duitsche verkla ring noodig om te weten dat dit geheele plan niets .mders is dan stumperig maakwerk van de handlan gers van Roosevelt". Het „Hamburger Fremdenblatt" zegt: „Niet een taatsman doch een demagoog in hemdsmouwen is aan bet woord geweest en heeft met onwaarheden gesme ten om de \V:ld-West manieren van zijn politiek te bedekken met een manteltje van recht". Hoofdredacteur R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Hcemsteder Allerzielen en een vrome legende. Dat verschillende kerkelijke feesten hun oorsprong ontleenen aan een tijdperk, waarin het Christendom nog niet bestond, is van algemeene bekendheid. Maar niettemin zullen velen eenigszins verbaasd opzien, als zij vernemen, dat^ok de Allerheiligendag. waar voor tenminste in Hoofdzaak de le November is aangewezen, feitelijk een voortzetting is van den dooden-cultus, welken lal van volkeren lang vóór het Christendom met een zekere devotie in eere hielden. De heidenen waren er bij' voorkeur op bedacht, om door het brengen van offers, in den vorm van kost bare spijzen en dranken, de goden gunstig voor zich te stemmen en er had bij die overweging tegelijker tijd een zekere gedachten-associatie plaats, waardoor ook de geesten der afgestorvenen in die offeranden betrokken werden. Deze doodenfeesten warn vrij algemeen: de Indiërs, Egyptenaren, Grieken en Ro meinen dachten bij deze feesten zoowel aan de doo den. als aan de geheele natuur. Zelfs tot in het hooge Noorden kende men doodenfeesten, welke met maal tijden gepaard gingen: o.a. bij de Germanen en ook bij de Slaven, Scandinaviërs, Finnen en Esten. Deze feesten nu zijn blijven bestaan, evenwel hebben zij een andere beteekenis gekregen, zoodat men den ouden vorm nauwelijks meer herkennen kan. 1 Na de invoering van het Christendom zijn de Al lerheiligen- en Allerzielen-dagen voor de goden- en doodenfeesten in de plaats gekomen. De Roomsch- Katholieke kerk onderscheidt, zooals men weet, twee doodenfeesten, Allerheilingen (op 1 November), ter eere van hen, die reeds in de hemelsche zaligheid zijn opgenomen, en Allerzielen (op 2 November), waarbij men aan diegenen denkt, die nog in hpt rei nigend vagevuur vertoeven en de gebeden van de achtergeblevenen behoeven. Bii dit fëest treedt vooral de dooden-eultus op den voorgrond. De vergelijkende volkenkunde leert, dat men het doödenfeest in den regel tegen het einde van het jaar placht te vieren. Voor het Romeinsche rijk viel dit in Februari, daar Maart, de eerste maand van het oude Romeinsche jaar was. (Daarom wordt b.v. in Napels Allerheiligen en Allerzielen in Fe bruari gevierd). Toen men den 25en December als begin van het kerkelijk jaar aannam aldus schrijft Hermina Grolman in haar „Nederlandsche Volksge bruiken" scheen men het noodig gevonden te heb-j ben, het doodenfeest tevens te verschuiven. Men koos toen hiervoor de Novembermaand en liet het' nu sa menvallen met het begin van den winter. In verband met dit tijdstip verdient ook nog ver melding het ajade biigéloof. dat bij den aanvang van den winter, op 1 November, de poorten der onder wei eld geopend werden, om de zielen tijdelijk het vagevuur te laten verlaten. Dan waarden zij op de kerkhoven rond, verspreidden zich over velden en wegén en bezochten hun vroegere woonplaatsen. Daarom aldus het oude volksgeloof mocht men op dien dag geen goed te bleeken leggen en de koeien mochten dien dag niet naar de weiden geleid worden, omdat de geloovigen zielen op de boomen en in de struiken zaten. In Bretagne en andere landen zorgde men er voor. dat allerlei spijzen in huis gereed stonden, opdat de zielen zich zouden kunnen laven. In sommige streken luidde men de klok in den nacht van den 2en No vember. om de geesten te verdrijven, die hun om- metocht over het kerkhof hielden. De zielen der voor vaderen zouden dus aldus de straks genoemde schrijfster reeds booze geesten geworden zijn. In Rome werden de publieke doodenfeesten gehou den óp 24 Augustus, 5 October en 8 November, terwijl ook menige familie haar eigen doodenfeest hield, waarop al de familie-leden zich bij het graf der dier bare afgestorvenen verzamelden en er geschenken brachten en een feestmaaltijd hielden. In 610 liet Paus Bonifacius IV het Panthéon te Rome, den tempel, welke aan alle afgoden gewijd was. openen en reinigeh, om dien voortaan te wijden aan de Heilige Maagd en alle Martelaren. Dit moest be schouwd worden als de oorsprong van den Allernei- ligendag, die in 835 door Lodewijk den Vron^en, op bevel van Gregorius IV, werd vastgesteld op den len November. De feestdag van Allerzielen werd op den 2den Nov«ber bepaald, maar was van veel la- teren datum, met vöór het jaar 1000 schijnt het Al- lerzielenfeest algemeen in zwang te zijn gérajakt; de oorsprong van dien feestdag zou gezocht moeten wor den in de volgende vrome legende: Een pelgrim werd op zijn terugreis van het Hei lige Land door een storm overvallen en met de be manning van het schip gedwongen, een toevlucht te zoeken op een klein .eiland in de nabijheid van Si- De Krim een nieuw „Kreta"? Bolsjewistische Zwarte Zee- vloot in het nauw BERLIJN, 28 October. De A.N.P.- correspondent meldt: De situatie van de roode vloot wordt langzamerhand ook in de Zwarte Zee reeds précair. Men mag aannemen dat de Duit- schers met hun wonderbaarlijk snelle organisatie ook in de Zwarte Zee een niet te onderschatten zeestrijdmacht bijeen hebben weten te brengen die echter hoofdzakelijk zal bestaan uit mijnenvegers en -leggers, een aantal duikbooten en misschien nog de Donau- flottielje: klein materiaal, waarmede zij veel kunnen uitrichten, gelijk aan ver schillende andere fronten bereids ge bleken is. Maar tegen de Sovjetvloot zouden zij toch niet op kunnen, indien .er geèn luchtwanen was. Zoo zal men misschien binnenkort een herhaling van het drama van Kreta beleven, waarin de rootte vloot de rol van de Britsche schepen in de baai van Soeda moet spelen. Nog altijd is de Krim in roode han dden, een schiereiland van grooter op pervlakte dan Nederland, waarop zich de voornaamste marinehavens bevin den. De vorst zal ook bij de verovering van de Krim voor de Duitschers voor- deelig blijken. Maar afgescheiden daarvan zijn de Sovjet-oorlogsschepen te Sebastopol. Eupatoria. Feodosia en Kertsj evenzeer aan de Stuka's blootgesteld als in de Zee van Azof en de Straat van Taga- rog, welker kusten reeds voor het grootste deel in Duitsche handen zijn. Dan resten de roode marine nog slechts de kleine havens aan de kust van den Kaukasus. waarvan het de vraag is of zij een goede ligplaats bie den. Daar beschikt men niet over ko len, wel over olie (Batoem), doch dc Sovjetschepen zijn niet op het stoken van olie Ingericht. Mislukte poging tot herovering van Kalinin Het D.N.B. meldt: In de omgeving van Kalinin zijn wanhopige bolsjewistische aanvallen met groo te verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Ge vangenen melden dat Stalin heeft gedreigd alle commandanten der Sovjet-troepen in deze streek te laten doodschieten, als zij Kalinin niet jiiteriijk Maandag heroverd zouden hebben. Maar Kalinin is nog steeds onwrikbaar in Duitsche handen. Naar het D.N.B. voorts van militaire zijde ver neemt, heeft een Duitsch legercorps in den Noor delijken sector van het Oostelijk front gerappor teerd in de periode van 16 tot 27 October 12.500 bolsjewisten gevangen te hebben genomen. In on- vermoeiden strijd waren de formaties van dit corps door de onbegaanbare bosch- en moerassige gebieden in het gevechtsgebied opgerukt en had den zij of wel de bolsjewistische stellingen in een directén aanval opgerold of wel door een omsinge ling deelen van de bolsjewistische formaties af gesneden en gevangen genomen. Goed gecamou fleerde bolsjewistische batterijen werden door Duitsche stoottroepen buiten gevecht gesteld, waar bij 66 stukken geschut buitgemaakt of onbruikbaar gemaakt werden. Verder werden tallooze mitrail leurnesten der bolsjewisten onschadelijk gemaakt en 297 mitrailleurs en een talrijke noeveelheid an der oorlogsmateriaal buitgemaakt. Ook verneemt het D.N.B. van militaire zijde da' de in Leningrad ingesloten bolsjewisten Maan dag opnieuw een landingspoging hebben gedaan Ook ditmaal werd deze poging onder zware ver liezen voor de bolsjewisten verijdeld. DE ECONOMISCHE EN STRATEGISCHE BETEEKEN IS VAN DE ZUIDELIJKE OEKRAÏNE MET DE OM LIGGENDE GEBIEDEN. Het grootste deel van het Donctwekken is nu door de Duitsche troepen bezet. Bijna geheel het Europeesche Rusland was voor zijn metaal- en machine industrie op het Do tetzgebied aangewezen. Na den val vair Charkow worden de Done tzbekken langs de rivieren Don en Dorietz door de Duitschers omsingeld. De kaart geeft het rijke gebied der „zwarte aarde" aan, waarvan het grootste ge deelte door de vereenigde Duitsche troepen ls veroverd. Een spoorwegknooppunt bij Leningrad, dat tij dens een stuka-aanval volkomen vernield werd en voor den vijand onbruikbaar werd gemaakt. (Atlantic-Holland)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2