JCoct Tlieums Regenmonument. De Landstand. Charkow in Duitsche handen. Een telegrafisch overgebrachte foto van de eerste Duitsche pantserafd^elingen in de veroverde stad. (Orbis-Holland) Italiaansch weermacht&bericht Engelsche strijdkrachten aan het front van Tobroek verdreven. ROME, 29 October. (Stefani). In zijn weermacht- bericht no. 514 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „Aan het front van Tobroek hebben onze detache menten vijandelijke strijdkrachten verdreven, /die onze stellingen probeeiden te naderen. Onze artille rie bestookte de verdedigingswerken van de vesting. Een Brltsch vliegtuig werd door de verdediging van Benghazi neergehaald.tijdens een vijandelijken aanval die-geen schade aanbracht. Gemechaniseerde strijdkrachten van den vijand werden doeltreffend door machinegeweren van onze luchtmacht bestookt in de zönq van Dzjaraboeb. Aan de fronten in den sector van Gondar leed de vijand gevoelige verliezen aan dooden en gewonden tijdens eenige schermutselingen met onze vooruitgeschoven afdeelingen. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtui gen bommen laten vallen op Comiso (Sicilië). Geen slachtoffers en zeer onbelangrijke schade. Eveneens in den afgeloopen nacht hebben eenheden van de Italiaansche luchtmacht met bommen van zwaar ka liber belangrijke doelen getroffen op de basis La Va leria (Malta)". Dr. Dietrich over Roosevelt's politiek „Geestelijke valsche munterij" Het DNB meldt: Onder het opschrift ..I>e valsche munter" wijdt de Duitsche perschef dr. Dietrich In den „Völklsoher Beobachter" een artikel aan de laatste rede van Roo sevelt. Hij schrijft o.m.: „Roosevelt behoort tot de voor de gemeenschap gevaarlijke menschen, die het spreekgestoelte van het staatsgezag misbruiken voor het vervalsohen van begrippen en gedachten. Hier Is een gangster van den geest aan het werk die door een stelselmatige begripsverwarring geheele volken wil mislèiden om hen ten aanzien van hun toekomst te bedriegen Daarom is het noodjg dat zijn gee?»teUjke valsche munterij wordt ontmaskerd en dat aan zijn duistere practijken een einde wordt gemaakt. Wat Roosevelt voortdurend .democratie" noemt, is niets anders dan demagogie. De ..vrijheidwaar over hij zoo luid en zalvend spreekt, is slechts de dekmantel der onderdrukking Achter zijn ..rechten van den mensch" verbergt zich de ontrjehting der menschen. Wanneer Roosevelt God aanroept, ver wisselt hij dien met den Mammon. Ijjn wie den afgod Mammon wil onttronen, dien noemt hij goddeloos. Wanneer hij spreekt over verdediging, verbergt hij daarachter zijn eigen aggre&sle. Wat hij aanval noemt, is in werkelijkheid verdediging. Wanneer hij IJsland overweldigt, of de gewelddadige bezetting van steunpunten in alle mogelijke landen en op alle mogelijke eilanden eiseht. dan is dat in de woorden schat var.' zijn valschemunters werkplaats natuurlijk geen aggressie maar „gerechtvaardigde verdediging" Indien echter Frankrijk zich verdedigt tegen een Taeen en roofzuchtigen overval der Engelschen in Syrië, of als Irak voor zijn bestaan vecht, dan ls dat In zijn oogen een misdaad en een niet te veront schuldigen aggressie tegen de heiligste rechten van Amerikaansche menscheüjkheid. Wanneer over Dultschland een hongerblnkkade wordt afgekondigd door degenen die "Dultschland den oorlog verklaar den, dan Ls dat voor den begripsvervalscher Roose velt natuurlijk niet in het mins# een aggressie. Als echter Duitschland deze blokxade breekt om de voedselvoorziening van Europa te verzekeren, dan ls dat voor Roosevelt een aanval, waarvan men een diepen afschuw moet hebben. Hij schuift don Führer plannen voor de wereld heerschappij in de schoenen, die hij in werkelijkheid "zelf koestert. Hij zegt ..wij zullen geen wereld, die door Hitier beheerscht wordt, aanvaarden", maar hij acht het daarbij natuurlijk, dat de wereld zijn heerschappij accepteert. Met dergelijke middelen tracht hl.1 de geesten der menschen te verwarren en de volken blind te maken voor het verderf, waarin z!1 gestort moeten worden. Door een georganiseerde meeningsfabrlcage terro riseert hij de geesten en veroorlooft hun nog Slechts te denken wat hij en de Joden achter de coulissen hun voorschrijven. Onze nationale discipline noemt hij geestelijke onverdraagzaamheid, doch hijzelf oefent door een georganiseerd boycot- en aanbreng stelsel een geestelijke terreur uit die In de wereld ongekend Ls. Tegen dezen demagogischen aanslag op de grondslagen van het menschelijke denken, tegen deze gevaarlijke poging, op het gebied van het In ternationale geestelijke en politieke verkeer valsche munt in omloop te brengen moet men optreden met do beslistheid die dergelijke gangstermethoden ver dienen". Engelsche kruiser vermoedelijk vernietigd BERLIJN. 29 October. Naar het D N B. van mi litaire zijde verneemt kregen Italiaansche torpedo vliegtuigen den 25sten October 10 K.M. ten Noorden van de lijn Bardia-Solloem een formatie der Britsche vloot in zicht. De vliegtuigen openden in de scheme ring den aanval op de Britsche schepen. Een der toe stellen daalde tot omstreeks 10 meter boven het wa ter en schoot een torpedo af op een kruiser. De be manning van het vliegtuig nam een groote vuurgloed en een hevige ontploffing waar. Den volgenden mor gen ontdekten Italiaansche verkenners een twee kilo meter lange olievlek op het water, zoodat de kruiser waarschijnlijk gezonken is. De Sultan van Tadjoerah in Fransch Somaliiand, het gebied, waarop de Engelsch-Gaullistische strijd kar Men enkele dagen geleden een aanval trachtten te ondernemen, heeft, naar het D.N.B. uit Vichy ver neemt, een telegram gezonden aan den Franschen mi nister van Koloniën, waarin hij uiting geeft aan de trouw der inheemsche bevolking. De Britsche Berichtendienst deelt mede dat de Australische vertegenwoordiger in het Britsche oor logskabinet. Sir Earl Page. te Londen aangekomen is. Hoofdredacteur R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. Duitsche maatregelen in het bezette deel der Sovjet Unie Boeren krijgen land in eigendom toegewezen. Herstel der godsdienstvrijheid Het A.N.P. meldt: In goedingelichte kringen ver neemt men aangaande de nieuwe ordening, die in het Oosten de plaats zal gaan innemen van de cummu- nlstische ontreddering en willekeur, dst,- hoewel de oorlog nog niet tei^ einde is, reeds van Duitsche zijde maatregelen zijn genomen. Het land dat den boer die op de kolchosen werkte tot nu toe voor persoon lijk gebruik was toegewezen, gaat thans over in diens eigendom en wordt belastingvrij. Op voorwaarde dat goede oogst wordt opgebracht en de herfstuitzaai met succes geschiedt, kunnen de perceelen verdub beld worden. De Duitsche autoriteiten staan er voor in dat de boeren het benoodigde aantal stuks vee ont vangen. Voor de landbouwproducten, afkomstig van de kolchosen en de particuliere perceelen. worden door de Duitsche autoriteiten vaste en rechtvaardige prijzen betaald die ver liggen boven die welke door den staat tijdens het Sovjetregiem voor afleveringen werden gegeven. Bovendien is er door gepaste maat regelen voor gezorgd dat ook kapitalistische uitbui tingsmethoden nooit meer kunnen voorkomen, be langrijk is verder dat de godsdienstvrijheid in vollen omvang wordt hersteld. Wijziging in de Engelsche regeering? Ook vervanging van Lord Halifax verwacht Een D.N B.-bericht uit New York meldt: Uit parti culiere diplomatieke bronnen te New York verluidt volgens de ..New York Daily News" dat Churchill be sloten zou hebben die leden van de Britsche regeering te laten vallen die in de laatste dagen door de Engel sche openbare meeening hevig zijn aangevallen. Een vrij groote kabinetswijziging zou op til zijn. Men gelooft dat zoowel de minister van oorlog Mar- gesson. als ook de minister voor de vliegtuigprodue- t.ie Moore-Braba zon hun portefeuille ter beschik king zullen moeten stellen. De Britsche ambassadeur te Washington Halifax zal door den tegenwoordigen Engelschen minister van luchtvaart Sir Archibald Sinclair worden vervangen. Churchill is door zijn adviseurs gewaarschuwd, aarbij er op gewezen is dat de verontwaardiging van bepaalde lagen van de Engelsche bevolking over de gebrekkige Britsche steunverleening aan de Sovjet Unie een hoogtepunt heeft bereikt. Slechts een orv middellijke kalmeering kan- een vermindering der oorlogsproductie en ernstige politieke crisisverschijn selen verhinderen. Hierbij komt nog dat de bolsjewis ten onlangs een directen en sterken druk op de Brit sche regeering hebben uitgeoefend. (In de stad Pirados in Chili is een gedenfrteeken opgericht, gewijd aan den regen, naar aanleiding van het feit dat daar voor het eerst sinds 9 jaar weer eens regen viel 't Is wel goed dat men bij tijden Ook eens aan den regen denkt Om specialen lof te wijden Aan al 't goed dat hij ons schenkt. Zeker niemand spreekt toch tegen, Als hij daarbij stil blijft staan: Regen brengt ons rijken zegen. Zonder regen zou 't niet gaan. Hoe zou de natuur ooit bloeien Als er eens geen regen was, Zonder regen zou niets groeien, Van den boom tot aan het gras. En wat zou de mensch beginnen Met zijn eten, met zijn bad, Als men voor het waterwinnen Niet den milden regen had? Denk u dan eens negen jaren Zonder één drop hemelvocht, Daarvoor mag het lot ons sparen, Want wat waren wij bekocht. Vloeilijk te realiseeren Als je Nederlander bent. Kun je het toch accepteeren Dat Chileensche monument. 't Hier ook stichten, naar ben 'k tegen, Want als 't ware is ons land Zelf één monument van regen, Zij het dan in andren trant. P. GASUS Aanslag op den vice-president van Argentinië Schot miste zijn doel Naar Associated Press meldt is op den vice-presi dent van Argentinië, Castillo, een schot gelost dat geen doel trof. Dit geschiedde toen Castillo zich van Buenos Aires naar Clavarria begaf om een bijeen komst bij te wonen van 30.000 boeren, die veront rust zijn door de voortdurende vermindering van den Argentijnschen uitvoer. (D.N.B.t TWEE FINSCHE SKILOOPERS GESNEUVELD. HELSINKI. Naar wordt gemeld is de bekende Finsche skilooper Eino Olkinuora aan het Finsche Oostfront gesneuveld. Hij bezat, als skilooper inter nationale vermaardheid en nam aan de spelen in Cortina zoowel als Garmisch-Partenkirchen deel. Ook de bekende skilooper Vannlnen is in den strijd gebleven. Tijdens de wereldkampioenschappen in Cortina was hij indertijd de beste van de Finsche militaire ploeg. (D.N.B.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming wordt de curator F. W. van Vloten met ingang van heden, tijdelijk belast met de waarne ming van de functie van president-curator van de Technische Hoogeschool te Delft. Duizenden gevangenen. In de geweldige omsingelings- en vernietigingssla- gen, weifee het Duitsche leger tezamen met de ver bonden landen in het Oosten voert, worden dagelijks duizenden gevangenen gemaakt. Uitgeput door de dagenlange ontberingen en door het hevige artillerie vuur worden zij in de gevangenenkampen onderge bracht. Vele. zeer vele gewonden voeren zij met zich mede en het is de plicht van den overwinnaar voor dezè menschen zorg te dragen. Immers, een strijder die de wapenen heeft neergelegd is buiten- het con flict gesteld. Hot spreekt vanzelf dat hier achter de linies een geweldig werk te verrichten is voor de ambulances. Aan deze menschlievende taak zal ook Nederland zijn deel hebben: Nederland zendt een am bulance. Nederland zendt de*beste ambulance die ooit uitge rust is. Nederland zendt een ambulance die gedragen \yordt door het geheele Nedcrlandsche volk Maar dan moet ook u niet achter blijven. Stort vandaag nog uw bijdragen, iets meer dan u missen kunt op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. Voor de kinderen De Ayonturen van Barrabas de Rede Bosmier. (Teekeningen van F. wagner) 44. Het Eind van de Tocht bereikt 44. Akaba had verderop een sneeuwbrug gevonden en liep nu haast Je rep Je. naar Hein toe. En die kreeg er toen ongenadig van lahgs; Akaba gaf hem een geweldig standje; of hij het nou nooit zou afle- den zulke domme dingen te doen; wie ging er nu op een slee zitten, die op een helling staat en nog wel om er een dutje te doen! Wie deed dat nu! 1 1 Hein krabbelde maar wat op z'n kop en plukte varlegen aan z'n sprieten. Want als 1e overkant gekomen, de één op wat vreemdere wijze dan zelf vindt, dat Je nog al erg slim bent dan ts het niet aan- de ander, maar ze waren er toch gekomen. En nu weer genaam om voor domkop te worden uitgemaakt. Geluk- verder! Die avond laat kwamen ze bij een kleine hut, klg maakte Barrabas een einde aan z'n verlegenheid, door waar -ze de nacht gingen doorbrengen. Want een flinke de overkant te roepen, hoe hij nu over de spleet rust hadden ze wel nodig; zo'n hele dag op sneeuwschoe- moest heen komen. Vlug wees Akaba hem de richting en nen lopen valt heus niet mee, als Je 't niet gewend bent. beduidde hem hoe ver hij te lopen had om de sneeuw- En zoo ploften ze allebei op bed en vielen bijna ogenblik- brug te bereiken. Maar toen Barrabas er voor stond en kelijk in slaap Akaba zorgde er voor. dat de slee binnen zag, hoe smal en dun 't bruggetje was. moest hij toch even kwam te staan, maar die was ook niet moe, want voor diep ademhalen, voor hij er %iet een paar vlugge stappen een pinguïn is zo'n tocht een peuleschilletje, zelfs als je overheen ging. Zo waren ze alle drie heelhuids aan de Jaren lang betoverd bent geweest! Zöó, MOETJE EtRSTDAAGö OP JE SOKKEN LOOPEN? (Pax-Holland-B. Leemker), Dezer dagen verscheen een verordening, die „de hoofdwet vormt van den eersten publiek^echtelijken landelijken beroepss'.and in Nederlandzooals in de toelichting werd gezegd. Bedoeld wordt de verorde ning inzake de oprichting van den Landstand, waar omtrent in art. 1 der verordening is bepaald, dat de Nederlandsche Landstand een openbaar lichaam is in den zin van art. 152 der Grondwet en aan welk lichaam in hetzelfde artikel een verordenende bevoegdheid in den zin van artikel'152 der Grondwet is toegekend, De groote waarde welke de bodembewerking wordt toegekend, zoodat zij als de basis van het geheele economische leven wordt gezien, en het beschouwen van den boerenstand a!s vernieuwende bron van het volksleven zullen ong 'twijfeld oorzaak zijn geweest, dat de landbouw is uitgekozen om als eersten publiek- rechteli.iken landelijken beroepsstand voor het forum te verschijnen. En als mede-bepalende factor van on getwijfeld vrijwel gelijke grootte als de vlak hiervoor genoemde zal tevens zeker gegolden hebben de nood zakelijkheid de bodemproductie in deze tijdsomstan digheden tot een maximum op te voeren. Op deze tweede reden wordt in de toelichting de aandacht gevestigd, in dc volgende zinsneden: „Door den Landstand ontstaat thans dc mogelijkheid om binnen het kader van de door den Staat gegeven richtlijnen ook den laatsten boer en landarbeider in te schakelen in de groote taak die de geheele lande lijke bevolking in den huidigen tijd moet vervullen". En als aanvulling hier op wordt in aansluiting op dit aangehaalde gezegd^ dat „de Landstand zelf uit eigen recht, eigen aandrift en ook met eigen middelen op bouwwerk zal leveren en door onderwijs en proefbe drijven het functionnecren van de staatsinstituten en van de ambtenaren zal steunen". Naast de vraag naar de'redenen welke tot deze oprichting hebben geleid, zullen stellig nog andere vra gen zijn gerezen, welke echter voor een zeer groot deel reeds in de verordening zelve of in de toelichting haar beantwoording zullen hebben gevonden. Zoo is omtrent de taak van den Landstand vastgelegd, dat hij „in verantwoordelijkheid tegenover het Neder landsche volk de belangen van de landelijke bevol king moet behartigen en moet waken over de eer van de standgerjooten". En verder: „in het kader der door den staat te geven richtlijnen de bedrijfsecono mische aangelegenheden der landelijke bevolking te regelen en daarvoor te waken" en „aan de voedsel voorziening van het Nederlandsche volk mede te werken". Hieruit blijkt, dat de belangen van de landelijke bevolking en «te» eer van de standgenooten den Land stand als verdediger zffllen krijgen en dat de be drijfseconomische aangelegenheden der landelijke be volking eveneens door den Landstand zullen worden geregeld In de toelichting is er uitdrukkelijk op ge wezen, vermoedelijk voor hen die den tekst der ver ordening niet duidelijk zouden begrijpen op dit punt, dat de Landstand geen belangenvertegenwoordiging is. Hij kalf en mag dit niet zijn, want in de verorde ning is woordelijk vastgesteld, dat de Landstand „in verantwoordelijkheid tegenover het Neder landsche volk" een taak heeft Dit wil dus zeg gen. dat er pok verplichtingen tegenover het geheele volk zijn en dat het tot het werk van de leiding zal behooren te beslissen wanneer de verplichtingen te genover het volk en wanneer de belan^pn van de landelijke bevolking praevaleeren. Dit zal stellig niet het gemakkelijkste deel van den arbeid der leiding zijn. Behalve de taak ten aanzien van deze belde onder deden heeft de Landstand nog een derde, hierboven reeds even gememoreerd: het medewerken aan de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk. Met andere- woordèn er is in het voorgaande reeds, zij het in eenigszins ander verband, op gewezen de Landstand heeft tot taak te zorgen, dat voor de voed selvoorziening van het Nederlandsche volk alle krach ten worden ingespannen. En, hoewel dit niet volkomen duidelijk is omschreven, ligt hierin mogelijk een aan wijzing. dat de daartoe krachtens beroep of om an dere redenen geschikte of geroepen personen kun nen worden verplicht mede te arbeiden aan de voed selvoorziening van het Nederlandsche volk. In art. 3 is vastgelegd, dat tot den Landstand be hooren: f „le. Alle personen, die door hun werkzaamheid of door het tor beschikking stellen van perceelen grond of water deelnemen aan het productief maken van den Nederlandschen bodem met inbegrip der binnen- en kustwateren; 2e. De familieleden der onder 1) genoemde perso nen,-voor zoover dezen geheel of gedeeltelijk voor net onderhoud van genen zorgen. II Vereenigingen. lichamen, instellingen en stich tingen kunnen, onafhankelijk van hun rechtsvorm en rechtspersoonlijkheid, voor zoover zij geen openbaar lichaam zijn ei) le Voor zoover zij op het in artikel 2, onder 1) omschreven gebied werkzaam zijn, door aanwijzing van den in Srtikcl 1 der verordening no. 41/1941, ten einde te komen tot een' herordening op het gebied der niet commerciceJc vereenigingen en- stichtingen, genoemden commissaris. 2e. Voor zoover zij op het in artikel 2, onder 2) omschreven gebied werkzaam zijn, door aanwijzing van den boerenleider in den Nederlandschen Land stand worden opgelost of daarbij aangesloten dan wel worden ontbonden". Een zeer uitgebreid deel van de bevolking komt dus te staan onder het toezicht en de zorg van den Land stand. Ten besluite van dit overzicht zij de aandacht ge vestigd op het feit, dat de Landstand op het gebied van het organisatiewezen en niet alleen In den landbouw 't afsluiten van een periode vormt. In de toelichting is neergeschreven, dat „de verordening op de oprichting van den Nederlandschen Landstand de hoofdwet vormt van den eersten publiekrechte- lijken landelijken beroepsstand in Nederland". Er zullen dus na dezen publiekrechtelijken beroepsstand nog andere soortgelijke beroepsstanden komen. De eene periode wordt derhalve afgesloten, de vol gende meldt zich aan. Voor den landbouw is 't evenwel reeds de volkomen overgang. Aan het bestaan van de vereenigingen, waarvan de eerste ongeveer een eeuw eeleden werd opgericht en welke vereenigin gen zich in 1884 tot het Nederlandsch Lahdbouw- Comité aaneensloten, is een einde gekomen. De vrij heid op dit terrein ook die van het lidmaatschap is afgeloopen. Er is nog slechts, één organisatie: de Landstand, en daartoe moeten al'cn behooren die in de verordening zijn genoemd. En tevens zal. wan neer aan bepaalde voorwaarden is voldaan, het leven der crisisorganisaties beëindigd worden. Op een breed terrein wordt dus aan het bestaand^ een einde gemaakt de toelichting zegt daaromtrent: „de aan wezige stands- en beroepsorganisaties zullen «met haar werk niet vernietigd, maar opgenomen worden in een grooter geheel" en daarvoor wordt de Land stand in de plaats gesteld. VEREENIGING ..DANTE ALIGI1IERI". Voorde vereeniging „Dante Alighieri" te Haarlem zal professor AugTisto Garsia Zaterdag 8 November een lezing houden over ^Boccaccio en de Decamerone. De lezing heeft plaats in „De KSfkuil", Nieuwe Gracht 23 Straks als Moskou valt Als de soldaten van het nieuwe Europa straks de Duitsche oorlogsvlag in Moskou hijschen, dan zullen daar ook Nederlandsche strijders bij zijn. Want Nederlandsche mannen leveren hun aandeel in--den strijd. Nederlandsche mannen bestormen nu de laatste bunkerstellingen voor Moskou, schouder aan schouder met hun wapenbroeders ujt alle beschaafde landen van Europa. Straks als Moskou valt, dan beteekent dit dat weer een stap gedaan is op den weg die leidt naar de alge- heele vernietiging van het bolsjewistische gevaar. Dat daaraan duizenden Nederlanders een werkzaam aandeel hebben, dat Nederlandsche nationaal-socia- listen daarbij zijn: de geschiedenis van ons vaderland zal leeren dat deze mannen den dank verdienen van allen die het goed meenen met ons land en volk. Zij immers strijden voor de toekomst van ons volk. voor de zelfstandigheid van ons land. Daarom, hoe wel u reeds te laat bent nog getuige te kunnen zijn van den val van Moskou, zorgt dat u er bij bent als dé laatste gevechten tegen de bolsjewisten geleverd worden. Meldt u dus aan bij het Vrijwilligers Legioen Ne derland, Koninginnegracht 22 te Den Haag. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. Sprookjesspeldjes van de W. H. N. Het ligt. in het voornemen van de leiding van Winterhulp Nederland het restant der sprook jesspeldjes waarmede-destijds gecollecteerd is. op de scholen en ter gelegenheid van kinder feestjes te doen-uitdeelen. Tot het tijdstip van de uitdeeling bestaat bij de plaatselijke en provinciale bureaux nog ge legenheid deze fraaie speldjes te koopen. Teraardebestelling W. F. de Wijs Woensdagmiddag werd op /de Algemeene Be. raafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem ter aardf esteld het stoffelijk overschot van den heer W. F de Wijs, ouderling van de Ned. Herv. Kerk boekhouder op het kantoor van notaris G. Wolzal Hzn. Er werd voor deze plechtigheid veel belang, stelling getoond. Opgemerkt werden o.a. notari Wolzak en nog eenige leden van zijn personeel een aantal predikanten en ouderlingen; de heer L Silvis, voorzitter van den voorm. Chr. Besturen bond; de heer A. Sparreboom, directeur van he Diaconiehuis der Ncd. Herv, Kérk; de heeren T Dorrepaal en S. Glastra, resp. voorzitter en secre taris van de kerkelijke Kiesvereeniging „Evangelit en Belijdenis"; de heer G. A. Luitingh. koster vat de Groote Kerk; de heeren P. Lichtenberg en p Rozenhart, resp. voorzitter en secretaris van di Wijkvereeniging Wijk IV der Ned. Herv. Kerk: dl heer W. Windig namens den voorm. Bond van Chi. Kantoor- cn Handelsbedienden; de heeren W. Ber- gisch Sr. en W. Bergisch Jr.. resp.-eere-voorzitte; en secretaris van de vroeger bestaande Haar. lemsche Voetbalvereeniging I.V.O. In de hal van het Mausoleum, waar ook di met vele bloemen bedekte kist was opgebaard werd gelegenheid tot spreken gegeven. De heer G. Wolzak Hzn., deelde mede, dat dooi het overlijden van den heer De Wijs een ledige plaats op zijn kantoor was-gekomen, die niet ge. makkelijk vervuld zou kunnen worden. Spreke! prees de getrouwheid, accuratesse en eerlijkbeit van den overledene, aan wien hij dank bracht vooj alles, wat hij in het belang van het kantoor ge. darm heeft. Ds. H. E. Beker sprak namens den Kerkeraad d« Ned. Herv. Kerk. „De heer De Wijs wist altijd 1 keurige bewoordingen te zeggen wat hii te zeggen had; hij had een diep sociaal gevoel en waj steeds bereid te doen wat zijn hand vond om t« doen; hij wist dat Gods hand op hem was." De heer K. J. L. Vernhout voerde het woord namens het college van ouderlingen. „De heer D« Wijs was altijd vol zorg voor zijn familie en voor de gemeente Gods; we zullen dezen stillen en op rechten broeder zeer missen." De heer T. Dorrepaal dankte namens de Kies vereeniging „Evangelie en Belijdenis" den over ledene, voor het vele, dat hij voor deze vereeni ging heeft verricht. Spieker dankte God, voor wat Hij in den heer De Wijs aan de vereeniging schonken had. „Hij heeft de belangen van de kerk met groote liefde en toewijding behartigd." De heer J. H. Fortgens schetste als zwager van den heer De Wijs, wat deze voor de familie was geweest en de heer L. Silvis vertolkte de dankbare gevoelens van den voorm. Chr. Besturenbond. Daarna werd de kist grafwaarts, gedragen. Ds. I, P. van der Waal, die te voren ook een rouwdienst in het sterfhuis had geleid, bad het Onze Vader, waarna een familielid voor de belangstelling dankte. HAARLEMSCHE RECHTBANK HELING VAN KOFFIE EN THEE. Veertien dagen geleden eischte de Officier van JustitU bij de Haarlemsche Rechtbank tegen een rijwielhandelaar te Haarlem wegens heling van koffie en thee vijf maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. B. W. Stomps, had clementie gepleit. De Rechtbank veroordeelde hem heden morgen tot twee maanden. DIEFSTAL IN KOUSENFABRIEK, De Officier had veertien dagen geleden tien maanden gevangenistraf geëischt tegen een kantoorbediende t« Haarlem, die een magazijnmeester geholpen had hij den diefstal van ongeveer 600 paar kousen in een Haarlemsche kousenfabripk. Een broer van dezen verdachte, een ver- tegenwoordige!, die de kousen van zijn broer had gekocht, hoorde drie maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Tegen een chauffeur, die de kousen van den magazijn meester had gekocht, weid vijf maanden gevangenisstraf geëischt. Mr. Stomps had vrijspraak gevraagd voor den vertegenwoordiger, omdat volgens^, pleiter van schuld- heling geen sprake was. en mej. Mr. Mazurel had den chauffeur die ook „een broer van den kantoorbediende was clementie gepleit. De Rechtbank stelde de stukken in handen van rechtercommissaris voor het inwinnen van eon reclassee- ringsrapport ten aanzien van den kantoorbediende. De twee broers werden vrijgesproken. OPLICHTING. Een glasblazer en een. loswerlcman te Haarlem hadden kans gezien, een marklezenfabrlkant 1e bewegen tot af gifte van f 300; dan zouden de twee verdachten er voor zorgen, dat de fabrikant, een hoeveelheid hout, aan hij gebrek had. zou leveren. Dit hout werd echter nooit geleverd. Ook hadden de verdachten een paar menschen opgelicht voor eenige bedragen, om hun koffie cn thee te leveren; dit hadden zij eveneens niet geleverd. De Officier had legen beide mannen twee jaar en zes maanden gevangenisstraf ge- eischt. De Rechtbank veroordeelde den glasblazer tot 2 jaar en den loswerkman tot l jaar. met aftrek van het voor arrest. DIEFSTAL VAN KOFFIE. THEE EN CACAO. Een Haarlemmer, die in samenwerking met een lo» werkman, die reeds voor andere misdrijven veroordeeld ts, koffie,, thee en cacao gestolen ïjad in een schuur ach ter een winkel ln Haarlemmerllede, werd bij verstek, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden. De Officier had dezelfde straf geëischt. RIJWIELDIEFSTAL Hedenmorgen had zich te verantwoorden een jeugdige schilder te Haarlem, die beschuldigd werd twee fietsen gestolen te hebben Verdachte bekende; hij was tot zijn daad gekomea wegens armoede in het gezin van zijn ouders; zijn vader en hij zelf waren werkloos, De Officier nam den jeugdigen leeftijd van den verdachta in aanmerking en eischte acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. M. A. van Eek, schetste de droeve omstandigheden van dezen oudsten zoon uit een gezin van acht personen en het groote berouw van den verdachte, die ln een oogenblik van onbedachtzaamheid heeft ge handeld. De longeman is door het gebeurde zeer versla gen. Hoewel misdrijven als deze niet ongestraft kunnen blijven, zou pleiter het betreuren, als deze jongen, die alt onervaren moet beschouwd worden, niet met de noodige clementie wordt behandeld. DIEFSTAL VAN IJZEREN VATEN. Een 23-jarige los-werkman te Haarlem had op verzoek van een chauffeur te Haarlem, die eenige ijzeren vaten van een opslagplaats van een petroleummaatschappij had gestolen, geholpen bij het opladen van die vaten; als loon hiervoor had hij ln totaal f 51 van zijn handlanger ont vangen. Verdachte bekende. De Officier nam in aanmerking, dat deze verdachte slechts een bijkomstige rol had gespeeld; spreker eischte een gevangenisstraf van vier maanden. Mr. J. A. F. C. len Bokkel merkte op, dat verdachte aanvankelijk niet had begrépen, dat dlc vaten weder rechtelijk in bezit werden genomen. Eerst later drong dit tot hem door. Pleiter vroeg de uiterste clementie voor de zen verdachte, die nog een vrij vlekkeloos verleden heeft. (De zitting,duurt voort). Extra bericht - groote getallen krijgsgevangenen en gewonden. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage adio Itoyxamma VRIJDAG 31 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 'Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8 15 Collegium Musicum (opn.). 8.35 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9,20 Gramofoon muziek. 10.40 Ensemble Willy Kok. 11.00—11.20 Voor de kleuters. 11.45 Gramofoonmuziek. 12:00 Frans Wouters zijn orkest. 12.40 Almanak, 12,45 B. N. O. Nieuws- en eco nomische berichten. 13.00 Orgelconcert. 13.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 13 45 Orgelconcert. 14.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest en soliste. Als intermezzo: Zang met plaonbegeleidlng (opn.) 16.00 Causerie „Kerkhervorming". 16.20 Orgelconcert (opn.). 16.45 De Melodisten en soliste, 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Viool en piano. 18.15 Causerie .De transportarbeiders In Nederland". 18.30 De Ramblers. 19.03 Actueel halfuprtje. 19.30 ..Europa", muzikaal pro gramma. 20.15 Gramofoonmuziek 20.45 Causerie „Henrl Dunant en het Roode Kruis". 21.00 Otto Héndrtks en zijn orkest. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 22 00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Economie News form Holland" of Gramofoonmuziek. Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding. 10.15 Planovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Gra mofoonmuziek. U.20 Zang mei pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 John Kristel en zijn orkest en solisten. 12-45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Amusements-orkest en „Klaver Drie". 13.45 Gevarieerd middagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoon muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische-, en beursberichten. 17.30 Omroeporkest en solisten. 18.30 Sportwetenswaardigheden. 18 45 Gramofoonmuziek. 19 00 Actueel halfuurtje. 19.33 Gramofoonmuziek 19 45 Reportage. 20 00 Nederlandsch Strijkkwartet. 20.45 Gramofoonmuziek 2100 Boekbespre- klg. 21.15 Planovoordracht. 21.45 B. N O. Nieuwsberich ten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding. Beide zenders sluiten om 20.15. Het programnv loopt door, alleen voor de Radio-Centrales: op Hilversum I tot 24.00; op Hilversum II tot 22.13. 2.15—24.00

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2