Haarlem s Dagblad Nieuwe textielkaart gaat 3 November in Achtervolging op de Krim wordt voortgezet. De N.Z.H.T.M. in den winter S9e JÏXRGXNGNo. 17906 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapieln 37. Postgiro diens' 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: ©irectie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapieln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDÏG 31 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1S, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel mee» 0.171/a. Groentjes zie rubriek. Gewijzigde waardeering van vele artikelen. Toeslagkaarfen eerst na 1 Januari 1942. Voor kinderen van 1.3 jaar speciale kaarten. De Secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 3 November a.s. de onlangs uit gereikte, derde textielkaart voor den aankoop van textielgoederen in gebruik zal worden genomen. Uit den aard der zaak heeft de beschikbare hoe veelheid goederen het noodzakelijk gemaakt de rantsoeneering van textielproducten te verscher pen. In de eerste plaats zal met 60 punten (de num mers 61 t/m 120) volstaan moeten worden tot 1 Mei 1942, de punten van de nu loopende textiel kaart zullen tegen de nieuwe waaraeering voor het aankoopen van artikelen eveneens «nog mogen worden gebruikt tot dien datum. In de tweede plaats zullen volgens de reeds ge publiceerde regeling de groote stukken en de stof fen daarvoor slechts te verkrijgen zijn op een speciale vergunning onder gelijktijdige inlevering van punten. Voorts is voor kousen en sokken, wel ke tot op zekere hoogte onontbeerlijk kunnen wor den geacht en waarnaar de vraag groot is, een speciale regeling getroffen. In de waardeering van de punten is eenige ver andering gekomen, die voor enkele artikelen iets gunstiger, voor andere iets ongunstiger is gewor den. Enkele artikelen, waarvan de aankoop tot nu toe zonder inlevering van punten Ifon geschieden, zullen voortaan slechts op punten verkrijgbaar zijn. Textieltoeslagkaarten zullen eerst na 1 Januari 1942 worden uitgereikt. Nader zal worden bekend gemaakt, wie voor toeslag kaarten in aanmerking kunnen komen. De nu loopende textieltoeslagkaar ten blijven geldig tot 1 Mei 1942. Voor kinderen van 1 tot 3 jaar en voor babies van 0 tot 1 jaar zullen binnenkort speciale tex- tielkaarten worden uitgereikt. Op den dag dei- uitreiking van deze kaarten vervalt de regeling, dat de benoodigdheden voor kinderen beneden de drie jaar slechts op de distributiestamkaart van het kind of op de machtigingen voor aankoop van textielartikelen voor a.s. moeders kunnen worden gekocht. Hieronder volgen enkele nadere bijzonderheden aangaande de regeling. BOVENKLEEDING. Alle soorten overjassen, jekkers en damesman tels (met uitzondering van specifieke regenklee- dmg) evenals heeren- en jongenscostuums en on- derdeelen daarvoor en alle stoffen voor de voor noemde artikelen zullen van af 3 November uit sluitend op een speciale vergunning onder gelijk tijdige inlevering, van punten worden gekocht. Een speciale vergunning zal slechts worden ver strekt aan hen, die niet meer beschikken over een draagbaar exemplaar van het aan te Ischaffen arti kel. Zij, die tot Januari 1942 een overall noodig hebben, dienen deze aan te schaffen op de punten hunner textiel en/of textiel-toeslagkaart. Voor deze beroepskleeding zullen geen speciale punten wor den verstrekt. KOUSEN EN SOKKEN. Mannen eh jongens van 15 jaar en ouder kun nen op de speciale kousenbonnen welke zich aan de bovenzijde van de textielkaart bevinden onder gelijktijdige afgifte van het daarvoor be paalde aantal punten der textielkaart of textiel- toeslagkaart in de periode van 3 November 1941 tot 1 April 1942 twee paar kousen of sokken koo- pen. Het eerste paar 'zal van 3 November en het tweede paar eerst van af 1 Februari 1942 verkrijg baar zijn. Een derde kousenbon geeft dan van 1 April af nog eens een aankoopmogelijkheid van een paar kousen of sokken. Wanneer van dezejcou- senbon wordt gébruik gemaakt, zal men in afwij king van de beide vorige kousenbonnen daarvoor echter 1 y2 maal de puntenwaarde van kousen of sokken moeten offeren. De drie overige niet van een datumopdruk voorziene kousenbonnen mo gen voorloopig niet worden gebruikt. Deze krij gen eerst geldigheid na een bekendmaking op of omstreeks 1 Mei 1942. Vrouwen én meisjes van 15 jaar en ouder kun nen op de van den datum-opdruk „Nov.-April" voorziene kousenbonnen A" een paar geminderde kousen (met naad) tegen de gewone puntenwaar de of twee paar ongeminderde rondgebreide kou sen (zonder naad) elk tegen derhalve pun.tenwaarde aanschaffen. Verder kunnen zij in de periode van 1 Januari J42 tot 1 April 1942' op elk der kousenbonnen B en C nog een paar kousen (of sokjes) tegen ge lijktijdige afgifte van het vereischte aantal pun ten der textiel- en/of toeslagkaart aanschaffen. De kousenbon D welke van 1 April 1942 af gebruikt mag worden, biedt de mogelijkheid tot aankoop van nog een paar kousen of sokken, doch wanneer deze, kousenbon gebruikt wordt, zal men daarvoor li/ maal de puntenwaarde moeten afstaan. De overige, niet van datumopdruk voorziene, kousenbonnen mogen voorloopig evenmin worden gebruikt, deze krijgen eerst geldigheid na bekend making op of omstreeks 1 Mei 1942. Op de speciale kousenbonnen A, B, C, D, van de textielkaarten voor jongens en meisjes van 35 jaar, welke niet van datumopdruk voorzien zijn, kunnen tegen gelijktijdige afgifte van textielpun ten, vier paar kousen «n/of sokken worden gpkocht tot 1 Mej 1942, de overige drie speciale kousen bonnen zullen eerst dan gebruikt mogen worden, nadat bij een nadere bekendmaking op of om streeks 1 Mei 1942, daaromtrent mededeelingen züllen zijn verstrekt. ARTIKELEN WELKE NU VRIJ DOCH MET INGANG VAN 3 NOVEMBER SLECHTS OP PUNTEN VERKRIJG BAAR ZIJN. Hieronder vallen de volgende artikelen: corset- lln, corseletten, bustehouders, hoeden (met uit zondering van stroohoeden), petten, mutsen, ba retten, gordels, buikbanden, pols- en borst- en kniewarmers en operatie jassen,* bovendien zal men bij den aankoop van bontjassen en lederen jassen, voor de daarin aangebrachte zichtbare voering- stof, de punten waarde per verwerkte vierkante itneter stof moeten geven. ARTIKELEN VERHOOGD IN PUNTEN WAARDE. Verhoogd in puntenwaarde werden katoenen Baai-, rijg- en festonneergarens, nl. tot 2 punten per 100 yard. Natuurzijden artikelen, welke vroeger onder de groep K (kunstzijden artikelen) werden gerang schikt, zijn thans gebracht onder de groep W (na- tuurwollen, natuurwolhoudende en natuurzijden artikelen) waardoor zij automatisch hoo- ger in punten worden gewaardeerd. ARTIKELEN VERLAAGD IN PUNTEN WAARDE. Restcoupons van stoffen, die in de loopende dis tributieperiode voor de volle puntenwaarde moes ten worden gekocht, zullen voortaan tegen de halve puntenwaarde per vierkante meter worden ge kocht en wel van stoffen tot en met 90 c.M. breedte, per restcoupon niet langer dan 1 meter, van stoffen boven 90 c.M. breedte, per restcoupon niet langer dan 60 c.M., terwijl restcoupons gor dijn stoffen van 2 meter lengte en minder, van 3 November 1942 af tot de vrijgestelde producten gerekend worden en dus zonder leveringsvergun ning kunnen worden gekocht. ARTIKELEN. WELKE NU EN OOK VOORTAAN VRIJ VERKRIJGBAAR ZULLEN ZIJN. Kunstzijden naai, rijg-, en festonneergarens tullen fn den 'veryolge .puntenvrjj verkrijgbaar tijnv - Nog kan de aandacht er op worden gevestigd, dat de verkooper üe overlegging van de distributie stamkaart moet.eischen en dat iedere houder van een textielkaart is verplicht zijn naam en adres op die kaart met inkt in te vullen. Over de nieuwe textielkaart is reeds veel te doen geweest. Vele onjuiste geruchten zijn haar komst voorafgegaan. We laten dat thans rusten, omdat het veel belangrijker is wat de nieuwe tex- textielkaart in werkelijkheid voor 't publiek betee- kent. Op komende minder gunstige veranderingen, die ten deele zelfs vrij ingrijpend zouden zijn. was men wei voorbereid. Anders was ook wel niet te ver wachten. Bijna anderhalf jaar hebben we geput uit en geteerd op onzen voorraad textielgoederen en textielgrondstoffen, die na Mei 1940 van buitenaf vrijwel niet meer is kunnen worden aangevuld, terwijl onze eigen industrie niet bij machte was te voldoen aan het beroep, dat in de huidige om standigheden op haar werd gedaan. Zoo teerden we in, evenals dat op zoo menig an- xier gebied het geval was en werd het noodzakelijk de bestaande distributieregeling te- herzien. Want al slonken de voorraden, de rechtvaardigheid dien de bij de rantsoeneering blijvend te worden be tracht. De minder kapitaalkrachtige bevolkings groepen mochten principieel niet in ongunstiger po sitie komen dan de meer welgestelden, die zoo licht de mogelijkheid kunnen aangrijpen zich in ruime mate van het benoodigde, ook al is dat niet on middellijk noodzakelijk, te voorzien. Uit overwegingen van wat men pleegt te noemen de „distributieve rechtvaardigheid" een eerlijke rant soeneering dus. is nu voor de a,s. distributieperio de tot zekere beperkingen overgegaan,. (A.N.P.) Haarlemsche Reclasseeringsraad Werd 25 jaar geleden ingesteld Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen was altijd voorzitter Op 14 December a.s. zal het 25 j'aar geleden zijn dat (bij beschikking van den minister van Justitie) te Haarlem een Reclasseeringsraad werd ingesteld. Deze Raad heeft ten doel de bevordering der reclasseerings- belangen in het algemeen, alsmede het uitvoeren van de in artikel 12 van de Reclasseeringsregeling be doelde opdrachten en het uitbrengen van adviezen over voorwaardelijke invrijheidstelling en voorwaar delijke veroordeeling. In den loop van het jaar 1916 waren de te Haarlem gevestigde reclasseeringsinstelllngen het -Genoot schap tot zedelijke verbetering van gevangenen, het Leger des Heils, de Nat. Christelijke Geheelonthouders vereeniging, de Ned. Christelijke Geheelonthouders- bond, de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken, de Internationale Orde der Goede Tempelieren, de St. Marthavereeniging en de R.-K. Reclasseeriogsvereeniging bijeengekomen om de mogelijkheid van de instelling van zoo'n Raad onder oogen te zien. Deze bijeenkomst werd geleid door Mr A. A. Pelerin, officier van Justitie, terwijl de heer W. P. J. Overmeer als secretaris optrad. Nadat de Reclasseeringsraad op 14 December 1916 door den minister wps ingesteld had op 17 Januari 1917 de installatie plaats. Ambtelijk hadden in den Raad zitting de heeren: Mr. Pelerin (officier van Justitie), mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk (regent der gevangenis), mr. H. van Loghem de Josselin de Jong (rechter), E. Cousyn (di recteur der gevangenis) en H.. G. Binnendijk. De instellingen wezen als leden aan de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, E. G. A. L. ter Haar, F. Palstra, T. P. van der Leer, W. P. J. Overmeer, H. Ploeg Jr., dr. P. K. J. Tervooren, C. A. Willemse, P. Crama en mevrouw Is. Droog-Deckers. Als voorzitter werd aangewezen mr. Heerkens Thijssen, als vice-voorzitter mr. Pelerin, als secreta ris-penningmeester "W. P. J. Overmeer. De heer Heerkens Thijssen bekleedt nog het voor zitterschap,. de heer Overmeer werd in 1936 gepension- neerd en opgevolgd door mr. H. J. M. Tonnino. In deze kwarteeuw fleeft de Reclasseeringsraad veel en voor de samenleving zeer belangrijk werk ver richt. Stijgend geboortecijfer te Haarlem Vergelijkingen tusschen 1939, 1940 en 1941 In de laatste jaren is het geboortecijfer te Haarlem stijgénd. In 1939 werden er 2375 kinderen! geboren en in 1940 2525. Een verschil dus van 150, terwijl de bevolking procentsgewijze slechts weinig toenam. Of- cieel werd het geboortecijfer voor 1939 berekend op 17.0 en voor 1940 op 17.8. Het laat zich aanzien dat het geboortecijfer over 1941 ook weer naar boven zal gaan. Nu zijn er in de eerste 9 maanden van dit jaar 2029 kinderen geboren tegen slechts 1863 in dezelfde maanden van 1940 De zuigelingensterfte te Haarlem Was vooraf in 1940 zeer laag In ons vorig nummer deelden wij mede dat het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt heeft, dat de zuigelingensterfte in Nederland in 1939 33.7 per 1000 levend geborenen was, tegen 49.6 in 1931, wat een daling beteekent van 32 pet. Gebaseerd op cijfers van de gemeente Haarlem hebben wij berekend dat de zuigelingensterfte te Haarlem over 1939 35.3 per 1000 levend geborenen was, dus iets hooger dan het landsgemiddelde Daar entegen was het resultaat over 1940 voor Haarlem weer veel gunstiger, want toen was het slechts 31.7. VERDUISTEREN Van 18.14 tot 8.35 Maan 31 Oct. op 17.06, 1 Nov. onder 5.31 Welke bonnen zijn fhans geldig? 2 0 Oct..l November: 41-4 Brood 41 Brood 4 rants. V2 rants. Brood of gebak 41 Vleesch 1/i rants. $Vleesoh of 41 VI.waren 1 rants. vleeschwaren 41 Melk 1 3/4 L. Melk 41A Reserve 13/4 K.G.Aardappelen 41B Reserve VÏ K.G, Aardappelen van 5 Oct. t.m. 1 November: 121 Algemeen 1 K.G. Suiker 122 250 gr. Koffiesurrogaat 123 500 gr. Jam 124-127 Bloem 1 rants. Bloem brood of gebak D en E Rijst 25 0 gr. Rijst 12S Havermout 250 gr. Havermout 129 Algemeen 250 gr. Gort 130 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maïzena 131 t.m. 134 Kaas 100 gr. Kaas Boter Boter met reductie of 200 gram vet Boter met reductie. Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 120 en Bon C"Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. De uitloving van 1000.— 's-GRAVENHAGE, 31 October. (A.N.P.)Naar wij vernemen moet het uitloven -eener belooning voor degenen die personen aangeven welke zich schuldig maken aan daden van sabotage beschouwd worden als een maatregel van politieelen aard, die zelfstan dig is genomen door het ressort van den directeur- generaal van politie. De moord in de fietsenstalling te Amsterdam Jongeman gearresteerd Dader legt een bekentenis af Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Amsterdam- sche politie Donderdag den dader gearresteerd van den moord, twee weken geleden gepleegd op een ouden man den vader van den eigenaar in een rijwiel stalling in de Corn. Anthoniszstraat. De arrestant, een 21-jarig jongmensch, wonende in dezelfde straat, heeft een bekentenis afgelegd. De 21-jarige jongeman is een leerling-lasscher, die blijkens zijn eigen bekentenis in den nacht van 14 op 15 October jl. den 73-jarigen man in de rijwiel stalling om het leven heeft gebracht. Omtrent de voorgeschiedenis van de arrestatie verneemt het A.N.P. nog de volgende bijzonderheden: v Woensdag en Donderdag heeft de Amsterdamsche politie eenige jongemannen aangehouden, verdacht van verboden wapenbezit. Daarbij werd o.a. een pistool in beslag genomen, dat in verschillende han den was overgegaan. Het viel op. dat blijkens de afgelegde verklaringen bij hei "pistool aanvankelijk negen patronen hadden behcord, welk getal later ge slonken was tot zes. Merkwaardigerwijze waren deze drie patronen verdwenen nadat het pistool tijdelijk in bezit was geweest van een jongeman, die in de Corn. Anthoniszstraat woonde en wel juist in den tijd, dat daar de laffe moord was gepleegd. Deze samenloop van ornstandigheden gaf de politie aanleiding tot een uitermate scherp verhoor van den betrokkene, die tenslotte toegaf den moord te hebben bedreven. Volgens zijn lezing zou hij dien nacht om ongeveer half een aan de fietsenstalling zijn gekomen om zijn rijwiel te bergen. Hij had toen een tijdje met den ouden man staan praten, doch tenslotte een twist met hem gekregen, welke zoo hoog liep, dat de oude baas een stuk ijzer gegrepen zou hebben en een beweging in zjjn richting daarmee zou hebben gemaakt, Uit zelfverdediging had hij daarop twee schoten gelost en was vervolgens uit angst weggeloopen. Deze verklaring werpt geen enk.el lient op het feit, 'dat denzelfden nacht vijf fietsen uit de stalling zijn verdwenen. En evenmin geeft zij antwoord op de vraag waar de derde ontbrekende kogel is gebleven. Het spreekt dan ook wel vanzelf, dat de politie uiterst sceptisch staat tegenover de door den gear resteerde gegeven lezing. Het onderzoek in deze nog in vele opzichten duistere zaak wordt met onver minderde kracht, voortgezet. J. VAN DE WALL PER Né OVERLEDEN. Naai wij vernemen is Woensdag- in den ouder dom van 64 jaar de Haarlemsche schilder en teeke naar J. van de Wall Perné overleden. Hij verkreeg bekendheid door zijn teekeningen en schilderijen in de oude Sint Bavo. De laatste dertig jaar woonde en werjste hij in Haarlem waar hij ook zijn eerste opleiding, o.a. op de vroegere Kunstnijverheids school, ontvangen had. De begrafenis vindt morgen te een uur op de Algem. Begraafplaats te Heemstede plaats. Distributie Van vaste brandstoffen 's-GRAVENHAGE, 31 October. r De secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Zaterdag 1 November 1941 t/m Zondag 30 No vember 1941 de met de woorden „generator,anthra- ciet elfde periode" gemerkte s bonnen, recht geven op het koopen van 1 H.L. (maximum 75 kganthraciet- nootjes 4 of 5, of 50 kg. turfcokes. Gedurende boven genoemd tijdvak geven de met de woorden „gene rator-turf" elfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Najaarsstormen. Ruwe windvlagen striemen het land, regenbuien kletteren neer, donkere wolken jagen door de lucht. Het is herfst. (Pax-Holland-De Haan-m) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Bovenloop van de Donetz over breed front bereikt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 Oc tober (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland de Krim zetten de Duitsche strijdkrachten de achtervolging van den verslagen vijand zonder onderbreking voort. Plaatselijke te genstand van zijn achterhoeden werd gebroken. Hierbij werden opnieuw verscheidene duizenden ge vangenen gemaakt en stukken geschut buitge maakt. Bij de achtervolging van den vijand in het Do- netzbekken werd de bovenloop van de Donetz door de Duitsche troepen en die der bondgenooten over een breed front bereikt. Tijdens succesvolle aan- valsoperaties tusschen het Ilmenmeer erinhet Lado- gameer veroverden gepantserde troepen tijdens een snelle, onverwachte manoeuvre een vijandelijken pantsertrein. Zij maakten talrijke gevangenen. Zeer zware artillerie van het leger heeft met goed succes voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad bestookt. Doeltreffende nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op Mos kou en Leningrad. In Noord-Afrika bombardeerden Duitsche ge vechtsvliegtuigen een Britsch vliegveld ten Oosten van Mersa Matroeh en de havengebieden in de Nijl-delta. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht boven het Noord-Duitsche kustgebied bommen neer, zonder schade aan te richten. Luitenant-kolonel Galland, commodore van een jachteskader, heeft zijn 90ste en 91ste overwinning in de lucht behaald." Met ingang van 3 November worden de morgen-sneldiensten opgeheven. Avöndsneldiensten blijven gehand haafd. - Minder verwarming in de rijtuigen. - Een blokstelsel tusschen Amsterdamsche Poort en Sloterdijk. Het is begrijpelijk, dat de N.Z.H.T.M. maatregelen heeft moeten treffen, teneinde den nog steeds wassen- den stroom van reizigers zoo goed en veilig mogelijk ook onder de tegenwoordige moeilijke omstandighe den te kunnen vervoeren. Omtrent deze maatregelen ontvingen wij een aantal mededeelingen vanwege de Directie der N.Z.H.T.M., waaraan wij het volgende ontleenen: STOPDIENSTEN IN DE MORGENUREN. Ook in dezen winter zullen door het later begin nen van kantoren, fabrieken, werkplaatsen, scholen enz. in een veel korter tijdsbestek minstens een zelf de aantal reizigers moeten worden vervoerd. Hoewel <Wij al ons beschikbaar materiaal daarvoor gebruiken, moeten" wij het daarheen leiden, de reizigers over een zoo groot mogelijk aantal diensten te verdeelen. Dit kan het beste geschieden door alle diensten aan'zoo veel mogelijk- halten te laten stoppen. Er is daarom na ampele overweging besloten om met ingang van 3 November 1941 de sneldiensten in de morgenuren op te heffen en deze tusschen Zandvoort en Haarlem aan alle halten te laten stoppen, alsmede te Halfweg, Sloterdijk en Amsterdam West (Krommert). Als aanvulling op onze gewone dienstregeling zullen een aantal forensendiensten loopen, welke, naar ge lang de aanvangstijden der werkzaamheden zich wij zigen, zich daaraan zullen aanpassen. Het gevolg hiervan is. dat meerdere diensten om de 5 minuten de Tempeliersstraat naar Amsterdam zullen ver trekken. De avöndsneldiensten blijven, zij het in beperkte mate, vooralsnog gehandhaafd en de Zaterdagmiddag- sneldiensten moesten bij den op 6 October jl. inge- voerden 15-minutendienst reeds vervallen. Tusschen Zandvoort .en Haarlem zullen voorloopig enkele diensten twee a drie minuten eerder vertrek ken, dan thans het geval is. Zoo zullen ook des morgens enkele diensten uit Am sterdam eenige minuten eerder vertrekken. De loop van de forensendiensten wordt in de rijtuigen en aan de haltekantoren aangekondigd. - MINDER VERWARMING. Met ingang van 1 November a.s. zullen de diensten, met uitzondering van lijn 1 en 2 voorjoopig'op halve kracht worden verwarmd. Hoewel de N.Z.H.T.M. van de electriciteitsbedrijven alle medewerking onder vindt, moet zich aanpassen aan de noodzakelijkheid om zooveel mogelijk het stroomverbruik te beperken. Zij stelt zich daarbij op het standpunt: Liefst zooveel mogelijk tramtreinen minder verwarmd, dan minder tramtreinen goed verwarmd. DE RIJ-TIJDEN.' In de maand November blijft het begin en einde der dienstregeling, bijzondere omstandigheden voor behoeden, ongewijzigd. Ten behoeve van bezoekers aan voorstellingen der Italiaansche Opera te Amsterdam, is machtiging ver leend een extra tramtrein te laten loopen. welke om 23.00 uur van Amsterdam Spuistraat vertrekt en tot de remise Leidschevaart zal loopen. In de eerste week van November zal een herdruk an de dienstregeling van 6 October j.l. verschijnen. In deze nieuwe oplaag zijn enkele kleine wijzigingen aangebracht. Weggelaten zijn. uit tabel 7a blz. 13, o.m. de diensten V, W, D en T, welke worden opgenomen in de dienstregeling van de forensendiensten. Voor hen die in het bezit zijn van een dienstrege ling, wordt gratis een wijzigingsblad verkrijgbaar ge steld aan dé haltekantoren en agentschappen. BUS-STORINGEN. Men heeft nog al eens te kampen met storingen in de generatoren. Bovendien is men afhankelijk van den tijdigen aanvoer van methaangas, voor de bussen, welke daarvoor zijn ingericht. Dientengevolge moet er nu en dan plptseling een bus uitvallen, helaas zeer ten ongerieve van onze reizigers. VEILIGHEIDSMAATREGELEN. De groote frequentie in den treinenloop tijdens de spitsuren en de daarbij verleden jaar opgedane erva ringen, hebben er toe geleid, dat voor al de tram treinen de roode sluitverlichting aanzienlijk is ver beterd, waarvan het resultaat zeer gunstig is en aan de verwachtingen goed heeft voldaan. Bovendien is voor de lijn HaaslemAmsterdam een blokstelsel ontworpen. Het baanvak is daartoe tus schen Amsterdamsche Poort en Sloterdijk in 5 blok ken verdeeld. De beveiliging van.elk blok geschiedt per telefoon. Het bloksysteem werkt als volgt: Op vijf punten zijn telefoons aangebracht. Is een tramtrein het eer ste blok gepasseerd, dan waarschuwt de tweede post de eerste, dat blok 1 veilig is, zoodat een volgende trein kan passeeren. Is de trein het tweede blok ge passeerd, dan waarschuwt de derde post de tweede, dat het tweede blok veilig is en zoo vervolgens. Door dit systeem wordt vermeden, dat er ooit meer dan één trein in één blok is. Daardoor wordt het on mogelijk, dat bij storing de eene trein achter op den anderen rijdt, hetgeen den vorigen winter eenige ma len gebeurd is en natuurlijk schade en gevaar mede bracht. De gehouden proeven hebben nog niet volkomen aan de verwachtingen voldaaq. Men moet echter be denken dat het hier gaat om het vervoer van dage lijks honderden reizigers, ook onder do tegenwoor dige omstandigheden, zoo veilig mogelijk te doen plaats hebben. Bovendien geeft een blokstelsel be langrijken steun aan de wagenvoerders bij hun moei lijke en gevaarlijke taak om door de diepe duisternis heen hun tramtrein met sterk afgeschermde front verlichting naar de plaats van bestemming te voeren. De ervaringen bij de proeven opgedaan worden thans uitgewerkt. Het aantal blokpohen zal worden uitgebreid, waardoor ook dan een regelmatige trei nenloop zal zijn verzekerd. De strijd om het Baliische eiland Dagö. Met stormbooten trekken de Duitsche «infanteristen ten aanval. (Atlantic-Holland) De strijd aan liet Oostelijk front Verder oprukken der Duitsche troepen in den centralen sector Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: In den centralen sector van "net Oostelijk front zijn de Duit sche troepen tijdens de gevechten van de laatste da gen. ondanks den hardnekkigen tegenstand der bols jewisten, met succes opgerukt. Op een plaats alleen reeds verloren de Sovjet-armisten den 27en October vierduizend gevangenen, negentien tanks en 25 stuk ken geschut Tijdens deze gevechten werd een groep van twintig-Sovjettanks, die gereed werden gehou den voor den» aanval op de Duitsche troepen, door Duitsche artillerie onder vuur genomen. Daardoor werden verscheidene tanks verhield. Ook den 28en October leden de bolsjewisten tijdens vergeefsche tegenaanvallen op de Duitsche troepen zware verlie zen. Een Duitsche infanterie-divisie vernietigde in de ochtenduren van den 28sten October alleen zes Sovjtettanks van 25 ton. Op een ander gedeelte van het front hadden de bolsjewistenin het gebied van den Duitschen aanval zeer veel landmijnen aange bracht. Het bataljon pioniers van de hier oprukkende Duitsche infanteriedivisie ruimde op een dag meer dan 3.500 mijnen op en maakte op deze wijze een ver der oprukken van de divisie mogelijk. Aan het front van het ingesloten Leningrad zijn op 29 October nieuwe uitbraakpogingen der bolsje wisten met een strijdmacht van verscheidene bataljons onder bloedige verliezen voor de Sovjet-armisten afgeslagen. In verscheidene golven trachtten de bols jewisten den stalen ring der Duitsche troepen te na deren. Uit de vooruitgeschoven stellingen sloeg den wanhopig optredenden bolsjewistèn een moordend vuur tegemoet, zoodat de eerste golf bolsjewieken terstond ineenstortte. In een sector trachtten de bols- je wieken open terrein met steun van tanks te pas seeren. Nauwelijks waren de tanks echter te voor schijn gekomen uit de dekking van een bosch of zij werden door het Duitsche pantserafweergeschut on der vuur genomen. Zes der aanvallende tanks werden vernietigd. Nadat de t.ankaanval was afgeslagen, moest de bolsjewistische infanterie zich onder het zware vuur der Duitschers en met achterlating van talrijke gesneuvelden terug trekken. OP DE KRIM. De Duitsche formaties, die op de Krim zijn opge rukt, komen achter de veroverde landengte van Pe- rekop. naar aan het D.N.B. gemeld wordt, op een vlak steppengebied, dat eerst in den modernen tijd voor den landbouw is ontgonnen. Nog steeds wonen er slechts tien n^nschen per vierkanten kilometer. De kolonisten zijn afkomstig uit Groot-Rusland, voor een deel ook uit de Oekraïne. Daarbij kwamen in de ne gentiende eeuw nog Duitsche kolonisten die zich heb ben aaneengesloten in aanzienlijke kolonistendorpen en die veel hebben gedaan voor de cultureele „open legging" van het land. De autochtone bewoners, de Krim-Tartaren, wonen meer in het Zuiden, waar langs de kust een keten van kalkhoogten ligt, welke door verscheidene passen is doorsneden, en naar den hoog- sten berg Jailagebergte genoemd wordt. Het daalt in steile hellingen en beschutte bochten af naar zee. Dit is de streeek met het schoone landschap en het heer lijke klimaat, met den Zuidelijken plantengroei, waar op de reputatie van de Krim gebaseerd is. Hier staan de paleizen en zomerhuizen van de tsaristische be zittende klasse, die het bolsjewisme den eigenaars heeft ontnomen en voor zijn doeleinden heeft veran derd. DE STRIJD IN DE LUCHT. Het D.N.B. verneemt voorts van militaire zijde: De zware verliezen der bolsjewistische luchtstrijd krachten dwingen de bolsjewisten bemanningen en toestellen zonder onderbreking in den strijd te bren gen. Door de verplettering van de Sovjet luchtmacht is het aantal bolsjewistische toestellen dat wordt neer geschoten, minder geworden. Daarom is" het feit, dat bijv. den 29sten October in totaal 62 Sovjetvliegtuigen vernietigd werden, een duidelijk bewijs voor de Duit sche superioriteit in de lucht in het Oosten. Een getal van 62 neergeschoten vliegtuigen thans, nu de bolsje wisten alle toestellen waarover zij de beschikking hebben in den strijd sturen, beteekent een minstens even groot succes, als zes of acht weken geleden hon derd toestellen der bolsjewisten dag aan dag omlaag gehaald of op den grond vernield. HERDENKING HERVORMING. Ter herdenking vjn de Kerkhervorming wordt heden avond in het gebouw der Ver. v. Vrijz. Herv. een dienst gehouden, waar gesproken.wordt door-dr. W. R. M. Noord- ho£f en dr. W. Banning.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1