Haarlem's Dagblad Distributie van schoenen gewijzigd Extra-brandstof voor zieken Cacaopoeder in distributie Inschrijving van studenten Hoofdstad van de Krim genomen. 59e JSXRGSNG No. 17908 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot# Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 3 NOVEMBER 1941 Abonnementen per we«* 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei /'in.17%. Groentjes zie rubriek. Vrijstellingen vervallen Voor werkschoenen speciale bon 's-GRAVENHAGEi 1 November. De secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt Inzake de distributie van schoenen het volgende bekend. Het is noodzakelijk gebleken in de voor schoenen geldende distributie- regeling met Ingang^ van heden eenige wijzigingen aan te brengen. In de eerste plaats zijn de vrijstel lingen van de bepalingen der distributie-regeling komen te vervallen, welke tot dusverre golden ten aanzien van: 1. 'Babyschoeisel; 2. pantoffels met een cosy zool en bovenwerk van stof: 3. Rubberbadschoenen; 4. klompsokken; 5. schoenen, welke door of namens den directeur van het rijksbureau voor huiden en leder waren gestempeld met de woorden „afgekeurd schoeisel R.H.L." 6. alle schoeisel, waaraan geen Ieder of rubber, noch afval hiervan is verwerkt; 7. strandsandalen met houten zool en een bo ventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes; S. spikes, raceschoenen voor wierenners, boks- jchoenen en korfbalschoenen. Alle bovenstaande soorten schoenen mogen der halve met ingang van 1 November '41 niet meer zon der bon wórden gekocht, verkocht en afgljjverd. Met Ingang van .genoemden datum mogen uitsluitend de navolgende soorten schoenen nog zonder bon wor- den gekocht, verkocht en afgeleverd: Schoeisel, het- ■welk gestempeld is met de woorden „afgekeurd jchoelsel R.H.L." voor zoover hieraan geen leer is verwerkt, zoogenaamd slap babyschoeisel, waaraan geen leer of rubber is verwerkt, tot en met maat 23 en rubberoverschoenen. Voorts is. eveneens met ingang van 1 November 1941, 'een belangrijke wijziging aa.ngebra.cht in de soorten schoenen, welke "op bon 2 kunnen worden gekocht. Dit is nog slechts toegestaan ten aanzien van: Alle schoeisel waaraan geen leder of rubber is verwerkt: 2. gymnastiekschoenen en tennisschoenen; S. rubberkinderkaplaarsjes; 4. klompsokken; 5. strandsandalen met een houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf leeren riempjes, welke niet breeder mogen zijn dan 1 c.M.; schoenen, welke door of namens den directeur van het rijksbureau voor hulden en leder zijn ge stempeld met de woorden „afgekeurd schoeisel R.H.L." en voor zoover hieraan leder is verwerkt. Voorts zullen huispantoffels, onverschillig uit welk materiaal vervaardigd, in hét vervolg slechts mogen worden verkocht op bonnen 2. waarop het woord .huispantoffels" is vermeld. Natuurlijk mag op deze bonnen geen enkele andere soort schoenen dan huis- >antoffels worden aangeschaft. Alle soorten schoenen, welke niet volgens het bo venstaande op bon 2 of zonder bon kunnen wor- _den gekocht, zijn met ingang van 1 November 1941 uitsluitend op bon 1 verkrijgbaar. Derhalve mogen schoenen bonnen 2. welke vóór 1 November 1941 zijn uitgereikt uitsluitend de in bovenstaande Ijst opgenomen soorten schoenen worden gekocht. it deze bonnen na 1 November 1941 geen recht meer geven op het koopen van de voor 1 November si> bon 2 verkrijgbare soorten schoenen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat werkschoenen, waaronder alle soorten mansschoenen, waarvan de ichacht uit rundleder is vervaardigd, ongeacht het jnderwerk. met ingang van 1 November 19 41 uit- iluitend verkrijgbaar zijn op bonnen 1. waarop het woord „werkschoenen" is gedrukt. Deze bonnen jeven uitsluitend recht op het koopen van werk schoenen. zoodat het koopen. verkoopen en afleve- van andere soorten schoenen op deze bonnen rerboden is. ER KUNNEN WEER AANVRAAGFOR MULIEREN AFGEHAALD WORDEN. Blijkens een heden door het Distributiekantoor te Haarlem ontvangen bericht van het Centraal Distri- sutiekantoor, waarbij de instructie van 28 October j.l. werd ingetrokken, bestaat van heden af tot en met 10 November a.s. te Haarlem weer gelegenheid voor het afhalen van aanvraagformulieren voor schoenen. Schoenenbonnen mogen echter voorloopig nog niet vorden afgegeven. Vergiftigde tarwe gestolen Een waarschuwing De politie van Haarlemmermeer vestigt er de aandacht op dat Vrijdagnacht in die gemeente zijn ontvreemd acht zakken met zaaitarwe, zeven zakken van 40 k.g en één zak van 20 kg. Deze tarwe was vergiftigd. Men zij dus gewaarschuwd. Herfstvacantie op de Lagere Scholen Een week later dan gewoonlijk Deze week hebben de 7-klassige openbare lagere icholen te Haarlem vrijaf voor de jaarlijksche Herfst vacantie of z.g. kachelvacantie. Gewoonlijk begint deze vrije, week den derden Maandag in October. De huidige omstandigheden maakten het echter wenschelijk, de vacantie dit, jaar «en weinig later te stellen. De scholen voor U.L.O. missen dez? vrije week om- at de zomervacan-tie op deze scholen langer duurt. Terwijl we dit schrijven is het mooi herfstweer, icodat de jongelui het den eersten dag nogal treffen •n de wensch past, dat zij, al is het wat laat in den tijd, volop mogen genieten van het najaarszonnetje. 'a GRAVENHAGE, 1 Nov. Naar aanleiding van het feit, dat is gebleken, dat er over deze regeling hier en daar misverstand bestaat,-deelt men van be voegde zijde het volgende mede: Uitsluitend voor zéér ernstige zieken kan de be handelende geneesheer op het formulier AID 29. ba hetwelk door den vertrouwensarts geflatteerd moet worden, een aanvrage voor een extra rantsoen vaste MI brandstoffen, gas of electriclteit bü den plaatselijken sll( dlstributiedienst Indienen. De extra hoeveelheid brandstoffen die zal worden verstrekt zal steeds één «enheld per twee weken per gezin bedragen, terwijl hoogste één maand tegelijk bonnen zullen wor- uitgereikt. In plaats van één eenheid vaste brandstoffen per twee weken kunnen zieken desge- wenscht in aanmerking komen voor verhooging van het gas- of electriciteitsrantsoen. Er wordt van uit- legaan, dat één eenheid vaste brandstoffen gelijk waardig is aan 73 M.3 gas of 210 KWH. electrici- teit. Deze hoeveelheden worden, evenals een eenheid brandstoffen, per twee weken per gezin beschik baar gesteld. Een combinatie van brandstoffen, gas «f electriclteit is niet mogelijk, zoodat de verbrui kers steeds hétzij brandstof, hetzij gas. hetzij elec triclteit zullen moeten kiezen. Evenals zulks voor ^astg brandstoffen is voorgeschreven, dient de aan vrage voor het extra rantsoen gas of electriciteit op bet formulier'MD 29, dat door den vertrouwensarts. Hoet zijn gefiatteerd, door den behandelenden ge neesheer te worden gedaan. Voor bevallingen wordt op vertoon van de dis- -tributiestamkaart van het pasgeboren kind een bon voor één eenheid vaste brandstoffen uitgereikt. Des- Sewenscht kunnen betrokkenen ook in aanmerking komen voor een extra rantsoen gas. groot 75 M3. of «lectriciteit, groot 210 KWH. Zij ontvangen ln dit I«val een verklaring van den distributledienst, welke verklaring zij aan de gasfabriek, respectievelijk het •lectriciteitsbedrijf dienen af te geven, waarna het ges- of electriciteitsrantsoen zal worden verhoogd. Een extra rantsoen brandstoffen, gas of electrici teit wórdt eveneens beschikbaar gesteld indien een kind levenloos ter wereld wordt gebracht of kort Ja de geboorte overlijdt, In dit geval dient een ver klaring van den dokter of een uittreksel uit het '«gister van den burgerlijken stand en de distri-bu- Ueetamkaart van de moeder te worden overgelegd. (ANP) Voor kinderen tot 14 jaar 's-GRAVENHAGE, 1 November. De secreta ris-generaal van het departement van Landbouw en visscherij maakt bekend, dat met ingang van Zondag 2 November a.s. een aanvang gemaakt zal worden met de distributie van cacaopoeder. In het algemeen zal de distributie van cacaopoeder als volgt geregeld zijn. Per periode van vier weken wordt een rantsoen van 50 gr. cacaopoeder ver mengd met suiker beschikbaar gesteld aan kinde ren beneden 14 jaar. Gedurende de eerste week van deze periode kunnen de consumènten de bon nen inleveren, gedurende de tweede week bevoor raden de detaillisten zich en gedurende de derde en vierde week wordt de cacaopoeder afgeleverd4 aan hen die daarvoor bonnen hebben afgegeven.Voor 't geval de cacaopoeder vermengd is met andere pro ducten, b.v. suiker, bedraagt het rantsoen een hoeveelheid,, welke 50 gr. cacaopoeder bevat, Het in distributie te brengen product zal be staan uit sterk ontvette cacaopoeder, vermengd met suiker in een verhouding van 50 gr. cacao met 100 gr. suiker. Elke bon van de cacaokaart geeft der halve recht op het koopen van 150 gr. cacao met suiker. Aangezien echter bij den handel nog een voorraad poeder voorradig is, welke niet of slechts gedeeltelijk ontvet is, zullen de consumenten in den beginne voor een deel nog volvette of magere, d.i. slechts in beperkte mate ontvette poeder kun nen verkrijgen. Ook deze volvette en magere cacao poeder wordt volgens de boven aangegeven ge wichtsverhouding met suiker vermengd. De prijs van hèt product zal, onverschillig of het volvette, magere of sterk ontvette cacao betreft, f 0.25 per rantsoen, d.i. dus f 0.25 per hoeveelheid van 150 gr., inhoudende 50 gr. cacao en 100 gr. suiker bedra gen. Gedurende de eerste distributieperiode van vier weken, welke aanvangt op Zondag 2 November, en eindigt op Zaterdag 29 November zal de met „één rantsoen cacao,eerste periode" gemerkte bon van de cacaokaart, welke kaart destijds werd uitge reikt aan personen, die op 1 Februari 1941 den leeftijd van 14 jaar nog niet hadden bereikt, recht geven op het koopen van 50 gr. cacaopoeder, ver mengd met 100 gr. suiker. In verband met het feit, dat de winkeliers geen voorschot cacaopoeder zullen ontvangen, is be paald, dat gedurende het tijdvak van 2 tot én met 15 November a.s. geen cacaopoeder op de bonnen aan het publiek mag worden afgeleverd. Gedurende de eerste week van dat tijdvak, dus van 2 tot en met 8 November a.s. kunnen de consu menten de bonnen, welke rechtgeven op het koopen van cacaopoeder, bij den winkelier inleveren, waarvoor zij dan een ontvangstbewijsje kunnen vragen. De winkelier moet de in ontvangst geno men bonnen in het tijdvak van 10 tot en met 14 November bij den plaatselijken distributiedienst inleveren ter verkrijging van toewijzingen, waarop cacaopoeder bij den grossier kan worden betrok ken. Eerst in het tijdvak van 16 tot en met 29 November mogen de winkeliers dan aan hun klan ten die daarvoor bonnen hebben afgegeven, de ca caopoeder afleveren. De aandatht wordt er op gevestigd, dat op de bonnen, welke na 8 November a.s. bij de winke liers worden ingeleverd, eerst in de volgende dis tributieperiode, dus na 14 December cacaopoeder mag worden afgeleverd. Hotels, café's, restaurants, cantines e.d. zullen niet voor toewijzingen of losse bonnen voor cacao poeder in aanmerking komen. Distributie van Kaas 's GRAVENHAGE, 1 November. De secretarie- generaal van het departement van landbouw en vis scherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van kaas: Gebleken is. dat ver scheidene winkeliers van hun klanten bij den ver koop van volvette of 40 -f kaas het dubbele aantal bonnen, dat wil dus zeggen twee per 100 gram. in ontvangst willen nemen. Dit Ls ten eenen male on juist. Het publiek wordt er dan ook met nadruk op gewezen, dat voor elke soort kaas per 100 gr. een bon dient te worden afgegeven. Tegen winkeliers, die zich hieraan niet houden, zal worden opgetreden. Distributie van Aardappelen 's GRAVENHAGE, 1 November. De secretaris generaal van het departement van landbouw en vis scherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van aardappelen. Tengevolge van het feit, dat de met ,,A" gemerkte bonnen vqpn de aardappelkaarten ,.U" recht geven op het koopen van 13/4 kg. aardappelen per bon. is de onjuiste opvatting ontstaan, als zou een rantsoen aardappe len eveneens 1 3/4 kg. bedragen. Een rantsoen aard appelen omvat evenwel 3J/a kg. Bij afgifte van de m.et een rantsoen aardappelen gemerkte bonnen die nen dan ook 3V« kg. aardappelen per bon te worden afgeleverd. Bibliotheek van litteratuur over bloembollencultuur Grootendeels een geschenk van den heer E. H. Krelage Wij lezen In „Bloembollencultuur" dat er een .biblio theek is gevormd van boekwerken en tijdschriften, die in het bezit zijn der Algemeene Vereeniging. Gedeeltelijk zijn deze afkomstig van wijlen het lid den heer J. H. Kersten, die een aantal waardevolle werken aan de vereeniging ten geschenke gaf, maar grootendeels zijn zij ten geschenke ontvangen van den oud-vöorzitter, den heer E. H. Krelage, die bij zijn aftreden een belangrijk deel van zijn bibliotheek aan de vereeniging in eigendom heeft overgedragen. Onder leiding van den heer Krelage zijn in de laatste maanden de werkzaamheden verricht, die noodig wa ren om deze boekerij te rangschikken en te catalogi- seeren, opdat belangstellenden in de gelegenheid zou den zijn, ter plaatse of door uitleening, van de boek werken en tijdschriften gebruik te maken. In de lokaliteiten boven de kantoorlokalen van het Krelagehuis te Haarlem is de bibliotheek gerangschikt- Aanwezig zijn vele oude en nieuwe boek- en plaat werken met beschrijvingen en afbeeldingen van bol-, knol- en wortelgewassen, vakliteratuur in den ruim- sten zin, zooals die voornamelijk op het gebied der bloembollenteelt sedert het einde der vorige'eeuw is verschenen en vaktijdschriften uit binnen- en bui tenland van de oudste af tot de huidige toe. waar onder o.a. volledige reeksen van „The Gardener's Chronicle", „The Garden", „Gartenflora", „Flore des Serres", „Revue Horticole", èia. Verder zijn aanwezig een zeer uitgebreide verzame ling van catalogi van groene veilingen sedert pl.m. 1800, benevens een zeer volledige collectie catalogi van binnen- en buitenlgndsche tentoonstellingen, eveneens een eeuw omspannend. 's-GRAVENHAGE, 1 November. Verschenen is een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming, betreffende de inschrijving van studen ten aan de Rijksuniversiteiten, de Technische Hooge- school te Delft en de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen. Hierin wordt bepaald: Na verkregen machtiging van den secretaris-generaal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming heeft de rector magnificus van een Rijksuniversiteit, van de Technische Hoogeschool te Delft en de Landbouw hoogeschool te Wageningen dan wel hij, die de functie van rector magnificus waarneemt, de bevoegdheid: a. de inschrijving tot een passend getal studenten te beperken; b. als voorwaarde voor inschrijving te be palen, dat zij slechts geldt voor het bijwonen van les sen in bepaaldelijk door hem op het inschrijvingsbe- wijs aangeduide faculteiten dier universiteit of af- deelingen dier hoogeschool. Dit besluit treedt heden in werking. Welke bonnen zijn thans geldig? van 2 t.m. S November: 42-4 Brood 42 Brood 42 Vleesch 42 VI.waren 42 Melk 42A Reserve 42B Reserve 4 rants. Vs rants.* 1/t rants. 1 rants. 1 3/4 L. Brood of gebak 1 Vleesch of vleeschwaren Melk 13./4 K.G. Aardappelen K.G. 'Aardappelen 5 Oct. t.m. 1 November: 136 Algemeen 1 K.G. 137 250 gr. 138 500 gr.' 139-142 Algemeen 1 rants. D en E Havermout 250 gr. 143 Algemeen 250 gr. 144 250 gr. L49 100 gr. 14*5-148 Algemeen 100 gr. Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas VERDUISTEREN Van 18.08 tol 8.40 Maan Nov. op 18.17,4 Nov. ond. 8.42 V.M. t.m. i November: 51-52 Boter 125 gr. 51-52 Vet 125 gr. Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 f2 tot 27 Dec. Zeep Bon 135 Algemeen e:i Bon D Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Extra bericht van het Duitsche opperbevel Bolsjewisten 'op de Krim pogen via Sebastopol en Kertsj te ontvluchten Koersk in Duitsche handen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 No- veraötr (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Onder den druk van de felle achtervolging door Duitsch-Roemeensche formaties is de op de Krim verslagen vijand in twee groepen gesplitst waar van de eene via Sebastopol en de andere via Kertsj tracht te ontsnappen. Bij een aanval op de transportschepen, welke voor de vlucht van deze strijdkrachten werden ge reed gehouden, heeft de luchtmacht 10 koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van on geveer 38.000 br.t. door bomtreffers tot zinken ge bracht. 14 andere schepen werden zwaar bescha digd. Bij de doorbraak- en achtervolgingsgevechten op de Krim werden totdusver in totaal 53.175 ge vangenen gemaakt, alsmede 230 pantserwagens, 218 stukken geschut, verscheidene pantsertreinen en groote hoeveelheden ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. Verder werden meer dan 13.000 mijnen verwijderd, welke waren gelegd om onzen opmarsch te verhinderen. In den c'entralen sector .van het Oostelijk front werd gisteren de distrietsnoofdstad Koersk, een belangrijk spoorwegknooppunt en industriecentrum door infanterie- en gepantserde formaties gfe- nómen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche Weermachtsberichten Succes ten westen vcfn de Wolchof, Bovenloop van de Donetz op verscheidene plaatsen overschreden. «HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 No- vember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland de Krim achtervolgen de Duitsche en Roeemensche troepen rusteloos den verslagen vijand. In het Donetzbekken is de bovenloop van de Donetz op verscheidene plaatsen overschreden. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front is een regiment infanterie ten Westen van de Wolchof door een krachtig versterkte vijan delijke verdedigingszöne heen, gebroken in ver bitterde gevechten van man tegen, man. Ongevfeer 533 bunkers werden genomen. Aan het omsingelingsfront vóór Leningrad zijn verscheidene pogingen van den vijand om over te steken over de Neva afgeslagen. Het luchtwapen heeft' de succesvolle operaties van het leger op de Krim gesteund door zware sla gen toe te brengen aan de achterwaartsche ver bindingen van den vijand en heeft de Sovjetvloot zware verliezen toegebracht. Het bracht een koop vaarder van 3000 br.t. tot zinken en beschadigde drie oorlogsbodems, benevens een groot troepen transportschip. Verdere luchtaanvallen waren op Moskou gericht. In den strijd tegen de Britsche ravitailleering- scheepvaart hebben gevechtsvliegtuigen bij dg; Faröer een vrachtschip van 2000 br.t. vernietigd én voor de Britsche Oostkust van een convooi vier vijandelijke koopvaarders, waarbij een groot tank schip, met in totaal 29.000 br.t. tot zinken gebracht. Nog vier koopvaarders van het convooi zijn door bomtreffers zoo zwaar beschadigd, dat het verlies van nog meer scheepsruimte verwacht kan worden. Britsche vliegtuigen hebben vannacht bommen geworpen op verscheidene plaatsenin Noord en Noord-West Duitschland, o.m. op Hamburg. Negen vijandelijke bommenwerpers werden neergescho- Uit het hoofdkwartier van derv Führer, 2 No vember. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Met vastberaden gebruikmaking van onze over winning op de Krim wordt de achtervolging van den verslagen vijand met geestdrift voortgezet. Over een breed front is de noordelijke rand van het Jaila-gebergte bereikt Duitsche en Roeme'en- sche troepen hebben gisteren Simferopol, de hoofd stad van de Krim, ingenomen en hebben thans den opmarsch voortgezet naar Sebastop.ol. In het Donetzbekken braken Duitsche en ïta- liaansche troepen, ondanks de zeer slechte conditie der wegen, vijandelijk verzet en bezetten nieuwe industriegebieden. Voor Leningrad werd een nieu we poging van den vijand om de Newa over te steken met verliezen voor den tegenestander afge slagen. De beschieting van belangrijke militaire doelen in Leningrad en Kroonstad werd met goede uitwerking voortgezet. De luchtmacht bombardeer de overdag en des pachts de zeevesting Sebasto pol. Zij plaatste voltreffers op de havenwerken, beschadigde een boljewlstisch oorlogsschip en wierp een vrij groot transportschip in brand Gevechtsvliegtuigen vielen vannacht belangrijke ravitailleeringshavens aan de Westkust van Enge land aan. De vijand liet in den nacht van 1 op 2 November op eenige plaatsen van Noord-West- Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Drie Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart brachten marine en luchtwapen in de maand October 441.300 br.t. vijandelijke koopvaar- dijscheepsruimte tot zinken. Aan deze successen hadden*duikbooten deel voor 255.200 br.t boven waterstrijdkrachten voor 18.000 br.t. en formaties van de luchtmacht voor 168.000 br.t. De radiorede van Roosevelt Een officieële Duitsche perklaring Beweringen van den president tegengesproken HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 1 Noven ber. (D.N.B.) De Duitsche regeering maakt de vol gende officieele verklaringen bekend: 1. „De president der Ver. Staten van Amerika heeft in een rede op 28 October de volgende beweringen verkondigd: 1) De regeering der Ver. Staten is in het bezit van een geheime landkaart, die in Duitschland door de Duitsche regeering is vervaardigd. Het betreft een. landkaart van Midden- en Zuid-Amerika, zooals dê Führër dat wil reorganiseeren door van dé veertien Teneinde iederen weerstand der bolsjewisten te breken wordt elk veroverd dorp door de Duitsche stoottroepen van verscholen vijandend gezuiverd. Een afdeeling gereed, om een brandend gehucht binnen te trekken. (Orbis-Holland) Nu de aalvangst vrijwel voorbij is, komt de sardien of Kieler sprot aan de beurt, die in enorme hoeveelheden gevangen en gerookt wordt. Aan speten geregen worden de vischjes boven het vuur van houtkrullen gehangen. (Pax-HoIland-de Haan-mi landen, welke zich in dit gebied bevinden, vijf onder worpen staten te maken om zoodoende het geheele Zuid-Amerikaansche continent onder zijn heerschap pij te brengen. Een van deze vijf staten zoo zoogenaamd ook de republiek Panama omvatten, alsmede het Panama kanaal. 2) De Amerikaansche regeering is in het bezit van een tweede document, dat door de Duitsche regee ring is opgesteld. Dit document bevat het plan, na den door Duitschland gewonnen oorlog alle bestaande godsdiensten in de wereld af te schaffen. De katho lieke, ÏProtestantsche, Mohammedaansche, Hindoe, Boeddhistische en Joodsche godsdiénsten zullen op dezelfde wijze worden afgeschaft, het bezit van de kerken geconfiskeerd, het kruis en alle andere sym bolen der godsdiensten verboden, de geestelijke stand op straffe van overbrenging rmar een concentratie kamp tot zwijgen gebracht worden. In plaats van deze kerken zal een internationale nationaal-socialistische kerk komen, waarin door de nationaal-sócialistische Duitsche regeering aangewezen sprekers een functie zullen uitoefenen. In plaats van den Bijbel zullen woorden uit het boek van den Führer „Mein Kampf" worden opgedrongen en als heilige schrift van kracht worden verklaard, het kruis van Christus zal door het hakenkruis en het ontbloote zwaard vervangen worden en tenslotte zal in de plaats van god'de Führer komen. 1) Er bestaat noch een in Duitschland door de Duit sche regeering vervaardigde lantyaart over een ver deeling van Midden- en Zuid-Amerika, 'noch een door de Duitsche regeering vervaardigd document over het afschaffen van de godsdiensten in de wereld In beide gevallen moeten het dus verval9ehingen van den grofsten en meest onbehduwen aard zijn. 2) De beweringen over een verovering van Zuid- Amerika door Duitschland en een afschaffing van de godsdiensten en kerken in de wereld en de vervan ging daarvan door een nationaal-socialistische kerk zijn zoo onzinnig en absurd, dat het voor de Duitsche regeering overbodig is hierop in te gaan. De Duitsche regeering heeft hot. bovenstaande aan alle neutrale regeeringen, waaronder ook die van Midden- en Zuid-Amerika langs diplomatie- ken .weg ter kennis gebracht 2. De president der Ver. Staten van Amerika heeft zijn rede van den 28sten October verklaard, dat een Amerikaansche torjedojager den vierden Sep tember en een andere Amerikaansche torpedojager den zeventienden October door Duitsche zeestrijd krachten zijn aangevallen. De Amerikaansche regee ring heeft het schieten willen vermijden, doch het schieten is begonrien en de geschiedenis heeft vast gelegd, wie het eerste schot heeft gelost. Amerika is aangevallen. In werkelijkheid blijkt uit de rapporten van de Duitsche duikbootcofrimandanten en uit de gepubli ceerde officieele verklaringen van de Amerikaansche marine-autoriteiten de volgende toedracht: het inci dent van den vierden September heeft betrekking op den Amerikaanschen torpedojager Kearnv". De tor pedojager „Greer" heeft in nauwe militaire samen werking met Engelsche zeestrijdkrachten* een Duit sche duikboot urenlang achtervolgd. Bij deze achter volging is de Duitsche duikboot die zich onder water bevond, met dieptebommen aangevallen. Eerst nadat deze aanval had plaats gevonden, heeft de Duitsche duikboot van zijn strijdmiddelen gebruik gemaakt De torpedojager zette de achtervolging met dieptebom men nog verscheidene uren zonder succes voort De torpedojager „Kearny" voer ter bescherming van een convooi, toen hij het verzoek om hulp van een ander convooi op een andere plaats van den Atlan- tischen Oceaan opving, dat in een strijd was gewik keld met Duitsche zeestrijdkrachten. De „Kearny" veranderde daarop zijn koers, begaf zich naar de plaats, waar het gevecht werd geleverd en viel een Duitsche duikboot met dieptebommen aan. De Ameri kaansche minister van Marine Knox heeft zelf be vestigd, dat de „Kearny" dieptebommen heeft ge worpen en dat eerst eenigen tijd later drie torpedo's op hem werden afgevuurd, waarvan een den torpe dojager heeft getroffen. De Duitsche regeering oenstateert. derhalve. dat ten eerste de door president Roosevelt in zijn rede gegeven voorstelling, dat Amerikaansche torpedoja gers door Duitsche zeestrijdkrachten zijn aangevallen en dat dus Duitschland Amerikh heeft aangevallen, niet overeenstemt met de feit en weerlegt wordt door de officieele verklaringen der Amerikaansche ma rine-autoriteiten en ten tweede dat in tegendeel de beide Amerikaansche torpedojagers Duitsche duik- booten hebben aangevallen en dat dus Amerika Duitschland "heeft aangevallen, hetgeen eveneens door de Amerikaansche marine-autoriteiten wordt be vestigd. Engelsche scheepvaart bestookt Waarschijnlijk 28.000 b.r.t. verloren gegaan BERLIJN. 3 Nov. (DNB) In den strijd tegron de Britsche ravitailleerlngsscheepvaart heeft de Duit sche luchtmacht opnieuw successen behaald. Naar het DNB van militaire zijde verneemt, hebben ge. vechtsvliegtulgen in het zeegebied rondom Enge land op 2 November des avonds en ln den nacht van 2 op 3 November een vrachtboot van 4000 b.r.t. door bomtreffers vernietigd en een aantal andere schepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 b.r.t. zoo zwaar beschadigd dat aangenomen kan worden <lat deze schepen verloren zijn gegaan. Bovendien werd een koopvaarder van 6000 b.r.t. door bommen aan den boeg beschadigd.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1